I Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Telegrammen. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Scheepstijdingen. Logisch en verstandig. 4 4 ezer ver- „Onder- b versla ng goed at, ingo- er Ziek- werden van het aange ving. rgaderde van de opening ende in- schrij- uit de land om ling van izicht te n in an- toe geen veevoe- ■vens ge- voederen iderzoek ok hier over het ieten op jroefveld et door- behan- r: „Vee- behan- den stal i op den ligging, iring van Hl V» de gezondheid der dieren en verder zui- ver drinkwater. Speciaal bij de voeding stond spr. breedvoerig stil. Hij gaf ver- 1 schillende practische wenken van voeder rantsoenen en voor melk-, mest- en jong vee. Waarde hecht spr. ook aan regelma tig en tijdig voederen. Bij de melkwinning geeft spr. verschil lende wenken om de melk zoo hygiënisch mogelijk te winnen. Lucht en licht in den stal, zindelijke en gezonde dieren, oor deelkundig melken, grondig reinigen van melkgereedschappen is noodig voor goe de melkwinning. Hierop volgde een drukke bespreking. Bij de rondvraag wordt er nog over gesproken om de volgende vergadering als jaarvergadering te houden en dhr J. Lindenberg uit te noodigen voor een le zing met lichtbeelden. Breskens. De Rijkswaterstaat heeft naar aanleiding van een klacht over de on voldoende verlichting van het haventer rein te Breskens gemeld, dat vermoede lijk tot versterking van eenige lampen zal worden overgegaan. Axel. Maandag is alhier een Bijbel-ten toonstelling gehouden van het Nederland- sche Bijbelgenootschap. Ds Post opende deze tentoonstelling met een woord van welkom tot de genoo- digden en sprak vervolgens zijn blijdschap uit over de ondervonden medewerking. Ds Maas van Kloosterzande, leider van deze tentoonstelling, zette uiteen doel en beteekenis van deze zaak, en toonde aan de groote verscheidenheid van uitgaven van den Bijbel, die het Genootschap uit geeft. Enkele belangstellenden alhier hadden ook zeer oude Bijbels tijdelijk afgestaan om de tentoonstelling te verrijken. De belangstelling voor kijkers en koo- pers was echter niet zoo groot als kon worden vewacht. Toch gelukte het nog om enkele leden en donateurs voor het Genootschap te werven. Ds Ruisch van Dugteren bracht dank voor alle moeite, die verschillende dames en heeren hadden gegeven om tot welsla gen van de zaak te komen. Colijnsplaat. Maandagmiddag vergader de de Raad dezer gemeente. Dhr W. Pot- appel was wegens familieomstandigheden afwezig. Op de publieke tribune was zeer veel belangstelling. Van de landbouwvereeniging „Unitas" alhier, was een adres ingekomen, hou dende verzoek om den gevaarlijken af rit op de haven te verbeteren, en om wegens de heerschende landbouwmalaise de lig-, haven- en octrooigelden te ver minderen met 50 pet. Dit adres wordt in handen gesteld van B. en W. om ad vies. Verder was ingekomen een adres van een 30-tal werklooze kostwinners uit deze gemeente om steun. Ook dit adres werd voor prae-advies gesteld in handen van B. en W. Tot onderwijzer aan de O. L. school werd met algemeene stemmen benoemd de heer M. A. Visser te Sluis, no. 1 der voordracht. De indiensttreding werd be paald op 1 Februari a.s. Aan den heer K. Janse werd overeen komstig zijn verzoek met ingang van 1 Februari a.s. eervol ontslag verleend als secretaris-ontvanger van het Burgerlijk Armbestuur. Daarna besprak de voorzitter de mo torbrandspuit. Deze verkeert in uitste kenden toestand, doch het vervoer daar van naar het terrein van een brand is uiterst primitief. Bij informatie is geble ken, dat de spuit met betrekkelijk wei nig kosten kan veranderd worden in een auto-motorspuit. Aan B. en W. wordt op gedragen deze kwestie nader te onder zoeken. Vervolgens deelt spr. mede, dat hij niet tevreden is over het werk van de P. E. Z. E. M. Het duurt hem veel te lang. Verschillende leden sluiten zich hierbij aan, waarna besloten wordt, aan de P Z. E. M. een schrijven te richten, waarin met klem aangedrongen wordt op spoedige oplevering en overname. Bedankt voor Zegveld, F. van Asch te Randwijk. Bevestiging en intrede. Candidaat M. B. van 't Veer, beroepen pred. bij de Geref. Kerk van Zevenber gen, hoopt op 15 Maart a.s. aldaar zijn intrede te doen, na bevestiging door Ds A. Scheele van Kapelle-Biezelinge. Ds J. D. d e Stoppelaar. f In den ouderdom van ruim 57 jaar is giste renmiddag te zijnen huize te Vlaardin- gen plotseling overleden ds J. D. de Stop pelaar. Op 18 Jan. 1903 aanvaardde de nu overledene het predikambt te Herkingen vanwaar hij in 1906 naar Koudum ver trok. Sedert 9 Mei 1909 stond ds de Stop pelaar te Vlaardingen. Hij was scriba- quaestor van het classicaal bestuur van Rotterdam en quaestor van den ring Schie dam. Van den Armenraad van Vlaardin gen maakte ds De Stoppelaar eveneens deel uit en aan de Ghr. H. B. S. in zijn woonplaats doceerde hij de godsdienstige vakken. De overledene, die tot de confessioneels richting behoorde, was een bekend figuur, wiens plots verscheiden groote ontroe ring heeft gewekt. Gemengde huwelijken. Het kort geleden verschenen Duitsche kerkelijke Jaarboek 1931 wijst onder meer een sterke toeneming van gemengde hu welijken aan in Duitschland. In het jaar 1928 waren van de 587.175 huwelijksslui tingen in Duitschland 90.375 gemengde huwelijken, terwijl dit getal in 1913 slechts 53.487 was. Het percentage steeg van 10.42 op 15.39. Bijzonder opmerke lijk is dat het aantal huwelijken tus- schen Protestantsch en Roomsch in de laatste jaren zoo sterk stijgt. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hautum, J. van Veldhui zen te Nigtevegt. Te Nijega: D. J. Poli tiek te Kolham. Te Aduard, E. J. F. Smits, cand. te Amsterdam. Vrije Universiteit. De Veree- niging voor H. O. op G. G. te Amsterdam ontving een legaat, groot f5000, van wij len mevr. de wed. Bolman, te Leeuwar den, en een, groot f 500, van wijlen den heer A. Brondijk, gewoond hebbende te Appingedam. Benoemd tot hoofd der Herv. school te Serooskerke (N.) dhr G. de Vos, te Dmteloord. Geslaagd te Leiden voor het docto raal examen geneeskunde de heer J. J. Gelderblom te Nieuwdorp. Een 17-jarige bandiet. In een bontmagazijn te Hamburg is Maan dagavond een aanslag met berooving ge pleegd. Een jongeman trad de winkel binnen, sloeg plotseling de verkoopster een riem om den hals en trok haar in een kamer achter den winkel. In doodelijken angst wees de arme vrouw den schurk, waar het geld bewaard werd. De roover ging er daarop met slechts 20 mark vandoor. Hij kon echter door een politieagent gearresteerd worden. Het bleek een 17-jarige jongeman te zijn, die van zijn ouders was weggeloo- pen. Hij had een geladen revolver in zijn bezit. Gewasschen melk. Een recht bank in de Calvados (Frankrijk) heeft een boerin veroordeeld tot een zware geldboete en een maand hechtenis wegens het „wasschen van melk". Zindelijkheid is goed, maar men kan ze ook overdrijven en dat deed deze boerin. Zij was namelijk aangeklaagd, wegens melkverdunning door een hande laar, die in de geleverde melk een levenden visch had gevonden. Die was natuurlijk niet uit de pomp of de water leidingkraan gekomen. De politie werd gewaarschuwd en legde zich in hinderlaag. Den eersten dag den besten betrapte men de vrouw op heeter- daad, toen zij met den melkwagen naar den slootkant reed en daar op werkelijk zeer onbescheiden wijze het tekort der bussen aanvulde. f 800 Bankpapier onder e e n b e d. Zaterdag werd te Zwaag- westeinde (Fr.) boelgoed gehouden, ten sterfhuize van den heer v. d. P. aldaar. Toen Raamsdonk overstroomde. Het water dat door het groote gat in den dijk van de Donge het dorp binnenliep, veroorzaakte veel overlast. De bewoners kon den slechts met groote moeite hun huizen verlaten. De kerk stond rondom in het water. Toen de oproeper 't bed zou verkoppen en dit van het ledikant trok, bleek hem dat daar een stapelje bankpapier onder lag tot een totale waarde van f 800. Een meevallertje voor de erfgenamen. Aanvaring. Tusschen Vlaardin gen en Schiedam heeft een aanvaring plaats gevonden tusschen het inkomende Noorsche motorschip „Tancred" en het Engelsche stoomschip „Lindesfarne". De „Lindesfarne" is in zinkenden toe stand aan den Zuidwal aan den grond gezet. Bergingsvaartuigen zijn ter plaat se. De bemanning bevindt zich nog aan boord. De „Tancred" heeft eveneens schade bekomen en is afgevaren en in de Wilhel- minahaven te Schiedam voor anker ge gaan. De diphtheriegevallen t.e Oud e-P e k e 1 a. Het aantal diphtherie gevallen te Oude-Pekela is in de laatste weken weer met 22 vermeerderd. Het aantal sterfgevallen is tot dusver tot drie beperkt gebleven. Nederlandsch schip g.e- zonken. Volgens 'n telegram uit Stam boel is het Nederlandsche stoomschip „Hendi", toen het te Zonguldah lag, tij dens den storm van zijn ankers geslagen en in de haven gestrand. De schoorsteen werd afgeslagen en de groote mast gebroken. Naar een later be richt is het schip thans gezonken. Werkloozenrelletjes te Leiden. De georganiseerde ar beidersorganisaties te Leiden hadden te gen gisteren (Dinsdag) middag vergun ning aangevraagd tot het houden van een demonstratie door de werkloozen, met verzoek langs de Raadszaal te trekken Toestemming tot 't houden van dezen op tocht was wèl, om langs de Raadszaal te trekken niét verleend. Naar aanleiding van dezen optocht wa ren gistermiddag zeer veel menschen op straat, waaronder ook een aantal commu nisten, waarbij zich een groote groep op geschoten kwajongens had gevoegd. Rond het gebouw van het Nut van 't Algemeen had de politie een cordon ge vormd, binnen welk ze geen publiek in groepjes toeliet. Door een en ander ontstonden op ver schillende plaatsen in de stad relletjes, waarbij de politie dikwijls genoodzaakt was met de blanke sabel op de menigte in te gaan en waarbij vele gevoelige klappen werden uitgedeeld. Eenige betoogers werden niet ernstig bloedend gewond, terwijl drie der grootste belhamels in arrest werden gesteld. Twee van de drie gearresteerden zijn na eenige uren weer losgelaten en de der de, de 22-jarige M. Lubbe, is nog vast gehouden. Deze is thans voor den twee den keer binnen een week tijds in verband met de relletjes opgebracht. Werkloozen verstoren een Raadsvergadering. Gedurende de laatste dagen hebben in Leeuwarden herhaaldelijk demonstraties plaats gehad van werkloozen, zonder dat dit tot incidenten van beteekenis leidde. Gistermiddag hadden de werkloozen zich op de openbare tribune van de raadszaal genesteld, waar zij overigens tijdens besprekingen van een niet ter zake doende kwestie zooveel herrie maakten, dat de voorzitter order moest geven de tribune te ontruimen. De werkloozen noemdep den Raad een openbare bioscoopvoorstel ling en een apenkooi. De raadsvergade ring werd, na eenigen tijd geschorst te zijn, voortgezet. De verdwenen f 13.000. Eenige maanden geleden, zoo zal men zich her inneren, werd de loopjongen van de firma D. W. Brand op de Keizersgracht te Am sterdam uitgezonden om aan verschillen de kantoren geld te innen tot een bedrag van f 13.000. Toen hij zijn boodschappen had gedaan, stalde hij, zooals gewoonlijk zijn fiets in de Hartenstraat. Daar ge komen vroeg een man aan den jongen voor hem een flesch melk te halen. Hij zelf kon dat moeilijk doen, omdat zijn vrouw ziek lag. De jongen voldeed aan dat verzoek en liet de fiets met de f 13.000 op het frame hangen. Toen de jongen op het kantoor kwam was de tasch ledig. Een door de politie toen ingesteld onderzoek bracht geen licht in de zaak. De politie bleef echter zoeken en heeft thans termen gevonden een' rijwielhandelaar aan te houden. De man blijft echter voorloopig alle schuld ontkennen. Veilingvergadering door politie ontruimd. Te ,'si Gravenzandef werd in de Spaansche Vloot een ledenvergadering van de plaat selijke veilingsvereeniging gehouden, wel ke door de samenstelling van de agenda langer duurde dan men aanvankelijk had gedacht of verwacht. Te ruim 10 uur toen men nog druk met de besprekingen gaande was trad de politie de zaal bin nen en ging onmiddellijk tot ontruiming daarvan over, omdat verzuimd was een speciale vergunning aan te vragen. Onder hilariteit werden de leden ge sommeerd de zaal te verlaten. Vlissingen. Hedenmiddag hebben de architecten F. G. C. en Ir A. Rothuizen te Goes aanbesteed den opbouw van een openbaar slachthuis en stalgebouw te Vlissingen zonder de "betonwerken en de installatie. Minste inschrijvers waren J. J. Jan sen te Middelburg en M. Jansen te Nisse voor f40.300. RubbsrhakkM Zooiplaten Tips WESTKAPELLE. Tengevolge van den dichten mist is het Engelsche vracht schip „Asperithy" ongeveer 1000 M. van het Zuiderhoofd op het strand geloopen. Het schip zit zoo hoog, dat het al loo- pende te bereiken was. Het is geladen met melasse en was op weg naar Ant werpen. Later wordt gemeld: Het Engelsche vrachtschip „Asperithy" is vanmiddag om 1 uur bij hoog water op eigen kracht vlotgekomen en opge- stoomd naar' Antwerpen. Twee Holland- sche sleepbooten, een Belgische en een Duitsche sleepboot, die in de nabijheid lagen, behoefden geen assistentie te ver- leenen. DEN HAAG. Het Haagsche Gerechts hof heeft heden arrest gewezen in de appèlzaak van den 40-jarigen P. S., die door de Rotterdamsche rechtbank we gens het om 'tleven brengen van zijn beide kinderen in Juni j.l. veroordeeld was tot 1 jaar gev. door te brengen in een bijzondere strafgevangenis met ter beschikbaarstelling van de Regeering. Het Hof achtte het onderzoek niet vol ledig en heeft een nieuw onderzoek ge last. De zaak werd verdaagd tot 4 Febr. DEN HAAG. Het bestuur van den Cen- tralen Nederl. Ambtenaarsbond heeft zich tot den Voorzitter van den Ministerraad gewend met het verzoek te willen be vorderen, de uitbetaling op korten ter mijn, van de door den Staat ingevolge het bekende arrest van den Hoogen Raad aan de ambtenaren verschuldigde gelden. ARNHEM. Onder zeer groote belang stelling had hedenmorgen de overbren ging plaats van het stoffelijk overschot van J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, van het sterfhuis naar Vilsteren. Aan de kist waren o.a. kransen ge hecht van H. M. de Koningin en van H. M. de Koningin-Moeder. SANTPOORT. Vanmorgen te ongeveer tien uur, is, vermoedelijk door den zwa ren mist, een bestelauto uit Haarlem op den onbewaakten overweg nabij de halte Santpoort door een electrischen trein ge grepen. De auto werd totaal versplinterd. De bestuurder, de 40-jarige P. uit Haar lem, is op slag gedood. De auto werd 180 M. meegesleurd. BOXMEER. De Maas is weer gestegen. De overwegen bij Heijer zijn geheel over stroomd. VEENDAM. Hedennacht is hier afge brand de groote boerderij van den heer Dijkhuis. Drie paarden zijn in de vlam men omgekomen. EINDHOVEN. In verband met de in braak in den Heemaf-winkel, waar f2200 gestolen werd, zijn alhier in een perceel aan de Wimpelstraat 5 personen gear resteerd. Bij fouilleering heeft de politie op hen gevonden een aantal gouden tien tjes en een bedrag aan bankpapier en zilvergeld. Onder een ledikant werd nog een bedrag van plm. f 400 aan bank papier gevonden, terwijl onder een kast een linnen zakje met f800 werd aange troffen. In totaal is van de gestolen f 2200, een bedrag van f 1700 teruggevon den. De brandkast werd in een schuur tje achter het huis ontdekt. De inbrekers hebben bekend. IJMUIDEN. Hedenmorgen is tengevol ge van den dichten mist bij de Noorder- pier aan den grond geloopen het En gelsche stoomschip „Pendreen". Volgens alhier ontvangen berichten zou de boot water maken in ruim I en in den voor steven. De „Pendreen" is een vrachtschip van 4174 ton. Het was met een lading graan van Rosario op weg naar Amster dam. GENEVE. Onder zeer groote belang stelling werd hedenmiddag de tweede zit ting van den Volkenbondsraad geopend. De zaal was geheel gevuld. Er heersch- te een atmosfeer van aandacht en span ning. Het eerst werd het woord gevoerd door den Japanschen gezant te Parijs, die enkele mededeelingen deed omtrent de orde. Daarna hield de Duitsche rijksmf- nister, Dr Curtius, een lange rede als toelichting op het Duitsche memoran dum. GOES. Geboren: Marinus z.v. Leendert Goeman en Dina Johanna Meijler. Overleden: Suzanna Maria van de Weert, 73 j. ongeh. Ter Rotterdamsche veiling, Warmoe- zierstraat 3739, werden 125.000 stuks aangevoerd. Prijzen: Kipeieren f 4,857,25, Een deneieren f 5,256,75. VLISSINGEN, 20 Jan. 1931. Bredero- de 25, Kleiperen 24, Gieser Wildeman 21, Pondsperen 26, Roode kool 24.5, Bruine boonen 1718, Uien 12.5, Ra pen 2.5, Koolrapen 2, Spruiten 1323, Wijnpeen 1.52, Witlof 1420, Schorse- neeren 15, alles per K.G. Boerekool 13, Savoye kool 56, Roo de kool 24, alles per stuk. Selderie 4.56, Prei 3.55, beide per bos. Andijvie 63102, Peterselie 2035, beiden per kist en mandje. GOES. Veiling vaon 20 Jan. Pondspeer 1419, souvenir de Vacheur 13, kleiperen 10.23, Giezer Wildeman 1516, St. Remy 21, tuinzoet 24, spruiten 914, bakwin- terpostelein 17, witlof 1618, wijnpeen 2.10, poteraardappelen 3, Wagenaars- zaaiboonen 30 gld., alles per 100 k.g savoye kool 2.703.50 bloemkool 1 gld per 100 stuks; rhabarber 5, knolselderij 0.30 gld. p. 100 bos; eenden 6675 ct., talingen 17 ct p. stuk. Stoomvaart Mij Nederland. PO EL AU LAUT, thuisr., pass. 20 Gra- vesend van Londen. TARAKAN, uitr., 20 v. Suez. Rotterdamsche Lloyd. SIBAJAK, uitr., 20 te Belawan. TAPANOELI, uitr., p. 19 Ouessant. DJEMBER, thuisr., p. 19 Pt. de Galle. KOTA AGOENG, thuisr., pass. 20 Perim. am Wie iets wil verkoopen adverteert. Dat is logisch. Wie adverteeren wil gebruikt daarvoor „DE ZEEUW". Dat is verstandig. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cent bij vooruitbetaling. In het vaderland terug. Heden, Woensdag, 21 Januari keeren de heer en me vrouw Visser't Hooft, de welbekende ondernemers der Karakorumexpeditie, van hun reis en tochten in het verre Oosten terug.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 3