Woensdag 21 Januari 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Heodrikse Cos Bank N.V. Goes Buitenland. Dit komt Uw huid beslist ten goede. Belangrijkste Nieuws. ALLE perl JANUARI vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Binnenland. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUÏDEMA. Bureau: Lange forststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELEEN WERKDAG, Abos. nesasntsusijs; Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers 10.05 Prijs der AdvertentlBn: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 ci Bij abonnement belangrijk» korting. STEUN INHEEMSCHE TARWETEELT Voorloopig verslag der Eerste Kamer Aan het Voorloopig Verslag over het wetsontwerp, houdende bepalingen in het belang van de inheemsche tarweteelt is het volgende ontleend: Verscheidene leden, hoewel van ge voelen, dat de algemeene toestand in den akkerbouw weinig gunstig is, meenden de vraag te mogen stellen, of voor steun van Rijkswege wel voldoende aanleiding bestaat. Hiertegen werd opgemerkt, dat, wat thans wordt voorgesteld, enkel en alleen is kunstmatige prijsverhooging van één der vele akkerbouwproducten, welke daar voor in aanmerking komen. In zooverre geschiedt hier dus precies het omgekeer de van hetgeen voor eenige jaren, gedu rende den oorlog, plaats had, toen de na tuurlijke prijsvorming van overheidswe ge werd tegengegaan door de prijzen kunstmatig te drukken. Vele leden beschouwden dit ontwerp als een nog zeer bescheiden poging tot steun. Indien daarenboven het menggebod zal bevorderen, dat in de toekomst meer aandacht wordt gewijd aan het gebruik van inheemsche tarwe bij de bereiding van brood in Nederland, is het zeer wel mogelijk, dat de invoering van een zoo danig gebod zelfs na de crisis zegenrijke gevolgen zal hebben. Weer andere leden waren van oordeel, dat van de onderscheidene takken van bedrijf de landbouw er niet slechter voor staat dan de scheepvaart en de industrie. De leden, die bevreesd waren voor be nadeeling van groote groepen der bevol king ten behoeve van den landbouwen den stand, hadden ernstig bezwaar tegen de methode van wetgeving, hier gevolgd. Met name de zeer ruime bevoegdheid, welke de Regeering vraagt voor de uit voering der ontworpen regeling, keurden zij af. Dit ondervond bij verschillende leden tegenspraak. Deze leden vestigden er de aandacht op, dat de ontworpen bepalin gen in het belang van de inheemsche tar weteelt in technisch opzicht bijzondere moeilijkheden bieden, wat hare ten uit voerlegging aangaat. Daarom is het niet gewenscht, dat de Regeering vooraf ge bonden zij aan in details tredende wette lijke voorschriften. Andere leden betwijfelden de wensche- lijkheid eener spoedige inwerkingtreding der wet, nu de boeren hun tarwe van den vorigen oogst voor het grootste gedeelte reeds hebben verkocht aan malerijen, han delaren en speculanten, waarvoor de wet niet in het leven wordt geroepen. Veel beter achten deze leden het daarom, baar inwerkingtreding uit te stellen tot aan den oogst van 1931, die bovendien waar schijnlijk van veel betere kwaliteit zal zijn wegens beter oogstweer en ook meer zal bestaan uit tarwerassen van grootere bakwaarde. Wel zouden deze leden een spoedige aanneming der wet op prijs stel len met het oog op den a.s. zaaitijd, om dat de akkerbouwers, bij het opmaken vau het bouwplan in Februari en Maart, re kening hebben te houden met de vraag, welken prijs de te telen gewassen vermoe delijk zullen opbrengen. Verscheidene leden verklaarden, zeer sceptisch te staan ten aanzien van de re sultaten der ontworpen regeling. Zij we zen o.m. op het feit, dat er eer een teveel dan een tekort aan tarwe op de wereld markt aanwezig is. Dientengevolge wor den groote voorraden buitenlandscb meel te koop aangeboden tegen sterk concur- reerende prijzen. De leden, bier aan bet woord, waren er van overtuigd, dat de verplichting om alle in Nederland geïm porteerde bloem niet in den handel te brengen, alvorens haar te hebbeu ver mengd met een zekere hoeveelheid bloem van inlandsche tarwe, het brood in elk geval duurder en waarschijnlijk ook slech ter zal maken. Hiertegen werd opgemerkt, dat 't mao.1- gebod beoogt, als tijdelijken noodmaatre gel een verhooging van den tegenwoor- digen tarweprijs van omstreeks f 3.50 per 100 K.G. tot ongeveer f 12 voor de goede kwaliteiten, waardoor de verbouw van dit gewas ongetwijfeld weer, zij het bescheidens, financieels baten zal afwer pen. Sommige andere leden waren van oor deel, dat men zeer goed met een maalge- bod had kunnen volstaan. Voorts betoogden deze leden, dat de welgestelde boeren, die op de beste gron den de tarwe kunnen verbouwen wel van de wet zullen profiteeren, doch dat de pro ducenten der mindere soorten deze ook in het vervolg, b.v. als kippenvoer, zulien moeten verkoopen en derhalve van de werking der wet weinig zullen bemerken. De verleening van steun zal, volgens deze leden, voor een groot deel ten goede komen aa.n de inheemsche meelfabrikan ten en voor een ander, eventueel geringer deel, aan de verbouwers van tarwe hier te lande. De leden, hier aan het woord, stelden de vraag, of het juist is, dat verschillen de in Nederland geteelde tarwesoorien, speciaal de Wilhelmina-tarwe, voor ver werking in brood minder geschikt zijn en dat de vroeger verbouwde soorten, als bij voorbeeld de Kleefsche tarwe, daarvoor veel geschikter waren. Vele andere leden verklaarden niet te kunnen toegeven, dat dit ontwerp een verhooging van den broodprijs ten gevol ge zal hebben. Evenmin heeft de enorme daling van den tarweprijs, welke in de achter ons liggende maanden waarneem baar is geweest, een overeenkomstige dar ling in den broodprijs veroorzaakt. Deze leden waren van meening, dat 'n ernstige proefneming met de inlandsche tarwe zal doen blijken, dat de gevreesde nadeelen voor de broodbereiding niet be hoeven te bestaan uit technisch oogpunt. Ook betoogden zij, dat de kwaliteit af hankelijk is van het klimaat, van het ver bouwde ras en van den bemestingstoe stand van den grond. Dat de Wilhelmina- tarwe minder bakwaarde heeft dan de oude Kleefsche is juist, maar met de op brengst dier beide rassen staat het pre cies andersom. Intusschen blijft onze wet gever geheel buiten deze kwestie. Vele leden, hoewel mét de Regeering van oordeel, dat het afzetgebied voor de inlandsche tarwe moet worden uitgebreid, waren niettemin van meening, dat dit doel zou kunen worden bereikt zonder het menggebod, waartoe het wetsontwerp de mogelijkheid opent. Deze leden achtten een derigelijk gebod onpraktisch, omdat het geen rekening houdt met de verschillende doeleinden, waarvoor de inlandsche tarwe wordt ge bruikt. Bovendien zal het groote moeilijk heden veroorzaken met betrekking tot den handel in buitenlandsche meelsoorten en kan het voor vele importeurs van tarwe bloem den ondergang van hun bedrijf tot gevolg hebben. Al deze bezwaren hadden kunnen wor den voorkomen, indien de Tweede Kamer zich zou hebben vereenigd met de door de heeren Boon en Oud ingediende amen dementen. Dat de minister bedoelde amen- mementen onaannemelijk heeft verklaard en gedreigd met intrekking van het wets ontwerp, vond bij verschillende leden ern stige bedenking. Vele leden spraken de vrees uit, dat de ontworpen maatregelen de mogelijkheid zouden openen voor een ontzaglijke frau de. Enkele leden merkten op, dat het voor naamste gevolg van het menggebod steun aan de inheemsche meelfabrikanten zal zijn. De import van buitenlandsch meel zal worden bemoeilijkt, zoo niet onmoge lijk gemaakt, door de verplichting, dit meel met hier te lande geproduceerd meel te mengen. Deze leden becijferden, dat, om de inheemsche tarwebouwers te steu nen met een bedrag, dat ongeveer wordt gesteld op f 8 millioen, alleen aan de bin- nenlandsche industrie een voordeel be zorgd wordt van circa f 6 millioen, ter wijl het mengen van het buitenlandsche tarwemeel, dat nog zal worden ingevoerd aan kosten f 1,20 per 100 K.G. veroor zaakt. De totale kosten, die de brood verbruikers betalen moeten, komen dan op 5.900.000 X f 1,20 f 7.080.000. Verschillende leden wezen op de nadee len, die uit de voorgestelde regeling kon den voortvloeien voor andere landbouw belangen. In de eerste plaats werd daarbij gedacht aan onzen eieren- en pluimvee- uitvoer. Andere leden ontkenden met nadruk, dat de kippenhouders door de Tarwewet ook maar eenigszins zullen worden ge schaad. Immers zal de inheemsche tarwe voor zoover ongeschikt voor de bakkerij, geheel beschikbaar blijven voor de kippen en is de import van de goedkoope bui tenlandsche tarwe daarvoor geheel vrij. Bovendien zijn gerst, haver, mais, rogge, boekweit, kanariezaad, erwtenmeel, tar wezemelen, rijstvoedermeel, hennepzaad, vleesch-, visch- en garnalenmeel „e tutti quanti" in overvloed tegen lage prijzen te krijgen. Zeer bedenkelijk achtten sommige le den het, dat de maximum-hoeveelheid inlandsche tarwe, welke in de verschil lende voorraden zal moeten worden ver werkt, gesteld is op 25 pet., een percen tage, dat huns inziens veel te hoog is en waarmede men slechts zal bevorderen, dat het brood duur en slecht wordt. Voorts werd gevraagd, hoe de vaststelling van dat maximum zal moeten geschieden. Andere leden juichten het toe, dat de Regeering het maximum heeft gehand haafd. Zij voerden o.m. als argument aan dat bij gunstig oogstweer Nederland in de allernaaste toekomst zooveel tarwe verbouwt, dat met gemak daarvan een dusdanige hoeveelheid in het wittebrood kan worden verbruikt, dat 25 pet. van de baktarwe wordt bereikt. Eenige leden vroegen de aandacht voor het in Zwitserland gevolgde systeem, waarvan de heer Colijn in de Tweede Ka mer een uiteenzetting heeft gegeven. Vele leden hadden met leedwezen ken nis genomen van de houding van den minister ten aanzien van de amendemen ten Boon en Oud. Andere leden sloten zich bij deze op merkingen aan. Zij achtten het een bedenkelijk ver schijnsel, dat de regeering binnen een tijdsverloop van nog geen vier weken, driemaal de portefeuille-kwestie heeft ge steld, namelijk op 12 December j.l. bij monde van den minister van Financiën, op 23 December j.l. hij monde van den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, en tenslotte op 30 December j.l. bij monde van den minister van Ar beid, Handel en Nijverheid in de Eerste Kamer. Tegen een dergelijk optreden wenschten deze leden met klem te protesteeren. Zij verklaarden onder geen voorwaarde be reid te zijn, zich naar zoodanige ministe- rieele verklaringen te voegen, indien zij zich met een bepaald wetsontwerp niet konden vereenigen. Nog toonden eenige leden zich bezorgd over het lot der landarbeiders. Zij vroe gen zich af, of dit wetsontwerp met deze economisch zoo behoeftige klasse wel vol doende rekening houdt. Andere leden juichten het ten zeerste toe, dat de land arbeiders het in dit geval met hun werk gevers eens zijn geworden. De nood der suikerbietenteelt. Uitvoering gevende aan het besluit, dat 't bestuur der Goöp. Friesch-Groningsche beetwortelsuikerfabriek te Groningen in de vergadering van Dinsdag 6 Januari heeft genomen, heeft de directeur der fa briek de aandacht van het personeel (waartoe niet behooren de werklieden, die het collectief contract hebben, dat reeds is opgezegd) gevestigd op de mo gelijkheid, dat de fabriek in 1931 niet zal werken, in welk geval het bestuur zich de vrijheid voorbehoudt, om zoo noodig de dienstbetrekking op 1 Mei a.s. te doen eindigen, zoodat het dienstverband met de fabriek tegen 1 Mei a.s. is opgezegd. Blijft de fabriek, zooals nog gehoopt wordt, wèl werken, dan zal de fabriek tijdig de noodige voorzieningen treffen, ten einde met ingang van 1 Mei a.s. on der nadere voorwaarden tot een nieuwe loonsovereenkomst te geraken. De Europeesche Conferentie. De Volkenbondscomrnissie voor de be studeering der Europeesche Unie heeft toch wel heel wat belangrijker debatten gehouden dan men de vorige week meen de te kunnen voorzien. Drie uur is gis teren weer gesproken over de economi sche kwesties. Na vier dagen bijeenkomst van de Europeesche commissie begint de indruk dan ook veld te winnen, dat dergelijke regelmatige bijeenkomsten van de Euro peesche ministers van buitenlandsche za ken driemaal per jaar te Genève (Sep tember, Januari en Mei) toch wel van meer nut zouden kunnen zijn dan men vóór het begin van deze zitting algemeen had gedacht. Waarschijnlijk zal vandaag de slotver gadering plaats vinden en zal de com- Hoe houdt men de huid altijd mooi en frisch? Door een gezonde leef wijze, geregelde nachtrust, zooveel mogelijk frissche lucht en een goede verzorging van de huid met een bij zonder zachte crème. Zet daarom voor een speciale huidverzorging een doosje, een tube of een pot M7'Ü"CRÊME op Uw waschtafsl, om des morgens en des avonds en zoo vaak ook het ruwe en schrale weer dit noodig maakt,"Uw huid met deze buiten gewoon zachte en verfraaiende crème te verzorgen. „Zir-crtne in Doozeo co Tubeo 30. 45 to 75 ct., co lo Potten van I gld. Bij Uw Drogist. missie dan besluiten in Mei, bij gelegen heid van de nieuwe zitting van den Volkenbondsraad, weer opnieuw bijeen te komen. Titulesco (Roemenië) bracht hulde aan Colijn voor diens oprechte waarschu wing over den ongelukkigen toestand, waarin Europa economisch verkeert. Titulesco meende twee onmiddellijke hulpmaatregelen ten gunste van de Euro peesche landbouwstaten te kunnen aan bevelen. In de eerste plaats hoopte hij, dat de andere Europeesche staten bereid zullen zijn voor zoover zij de gewoonte hebben granen in het buitenland te koo- pen, deze aankoopen zoo spoedig moge lijk te doen uit de aanwezige voorraden van de Oost-Europeesche landbouwstaten. Ofschoon Titulesco het niet uitdrukke lijk zeide, was uit zijn rede duidelijk op te maken, dat de Oost-Europeesche landbouwstaten althans Roemenië, bereid zijn hun aanwezige voorraden tegen goedkoope opruimingsprijzen aan de an dere Europeesche staten van de hand te doen. Het tweede denkbeeld van Titu lesco was, dat landbouwcredieten aan de Oost-Europeesche staten zullen ver leend worden. Dr Curtius (Duitschland) betoogde, dat het voor Duitschland belangrijk is, dat men komt tot een verlaging der industri- eele tarieven. Anders is het gesteld met de landbouwtarieven. Duitschland en an dere Europeesche Staten zijn in dit op zicht door de wijziging der marktverhou dingen, gedwongen tot douanemaatrege len, om het bestaan van hun landbouw te verzekeren. Daarbij komt, dat Duitsch land belast is met eenzijdige betalingen, die het normaal verloop van het econo misch en financiëel proces verstoren. Wanneer Duitschland betalen wil, moet het zijn uitvoer verhoogen en zijn in voer verminderen. Storm op de Zwarte Zee. Op de Zwarte Zee woedt een hevige storm. Drie stoomschepen, een Grieksch, een Nederlandsch en een Turksch, alsmede ongeveer dertig kleinere vaartuigen, zijn gezonken, terwijl ettelijke andere schepen in nood verkeeren. Nieuw lawine-ongeluk. Naar uit Bad Tölz wordt gemeld, heeft in het gebied van den Benediktenwand een ernstig lawine-ongeluk plaats gehad. Elf skiloopers uit München werden tijdens een tocht door een lawine verrast, van wie er negen werden bedolven. De skiclub heeft onmiddellijk een man- schappenwagen naar de plaats van de ramp gebonden. Particuliere auto's zijn Binnenland. Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het tarwe-wetje. Werkloozenrelletjes te Leiden en Leeu warden. Een vaste brug over den Moerdijk? Buitenland. Storm op de Zwarte Zee. De Europeesche conferentie. derwaarts vertrokken en de politie van München heeft een reddingsexpeditie van 33 man uitgezonden. Van de negen kon er spoedig één be wusteloos te voorschijn worden ge bracht. Tegen 10 uur 's avonds werd nog een der bedolvenen zwaar gewond te voor schijn gehaald. Van de overige zeven is nog geen spoor gevonden. Werkloozen plunderen de magazijnen. Te Oklahama drongen duizend hon gerige werkloozen een magazijn van le vensmiddelen in de buurt van het stad huis, in het hart der stad, binnen en maakten zich van alle etenswaren mees ter. Een honderdtal politie-agenten ging over tot arrestatie van een groot aantal personen en onderdrukten de ongere geldheden. Korte Berichten. Volgens een bericht uit Madrid wordt het aantal personen, -1-i Madrid aan griep lijclt, op 300.000 geschat. In Tsjecho-Slowakije is gedurende de maand December het aantal werk loozen met niet minder dan 50 pet toe genomen. Set aantal werkloozen bedroeg einde December 2331.000. De Fransche Kamer nam een wets ontwerp aan, waarbij aan de weduwe van maarschalk Foch boven haar gewo ne pensioen levenslang een extra pensi oen van 100.000 francs wordt toegekend. - De Fransche minister van binnen landsche zaken heeft bevel gegeven een Russisch en een Italiaansch onderdaan over de grens te zetten, daar zij zich schuldig maakten aan beursmanoeuvres ten nadeele van het nationaal helang. Een hevige storm, die gepaard ging met verblindenden regen en hagel, heeft Palestina geteisterd. Er werd groote schade aangericht aan de havenwerken van Haifa, o.a. aan den grooten golf- brekenden dam. Een baggermolen der regeering en vier lichterschepen werden op de kust gedreven. De postvluchten naar en van Indië. Bij de K. L. M. is een radiogram in gekomen, meldende, dat het 7 de post vliegtuig op de terugreis gisteren om 16 u. 6 te Weenen is geland. Morgen zal opnieuw een postvliegtuig van de K. L. M., n.l. de P. H.A. G. R., naar Indië vertrekken. De bemanning van dit vliegtuig bestaat uit de bestuur ders E. van Dijk en W. van Veenendaal en den werktuigkundige P. Dunk. Telefoonverbinding Indië-Amerika. Het succes van de radio-telefoonver binding met Ned.-Indië doet steeds om zien naar verdere uitbreiding van dezen dienst. Behalve Nederland zijn dan ook de meeste Europeesche landen -eeds toe gelaten tot de verbinding met iNed.-Indië via Amsterdam. Dezer dagen is men erin geslaagd, een kruisgesprek tot stand te brengen tus- schen Bandoeng en New York, waartoe de radio-verbinding Bandoeng-Amster dam via den kabel Amsterdam-Londen werd aangesloten op de radio-verbinding Engeland-Amerika

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1