Onze Kleeding. fjandwondjes Rechtzaken Land™ en Tuinbouw Ingezonden Stukken. Berichten over onze Adverteerders. M 159- i4 ïtf M KKAMr '-è ZAK ladder moest requireeren. Intusschen had het vuur zich uitgebreid en stond weldra ook de er naast liggende fabriek van speelgoederen van den heer van Keeken in volle vlam. Ook hier werd door de groote voorraden houtwol en verder droog materiaal voor vulling de brand zeer aan gewakkerd. De politie moest de straat af zetten voor de saamgestroomde menigte. De enorme hoeveelheden water belet ten, dat de olie- en vetfabriek met opslagplaats voor terpentijn van den heer Bohmen door het vuur werd aangetast. Beide fabrieken hadden houten daken met asfaltbedekking, hetgeen den brand in den aanvang zeer bevorderde, en brandden tot den grond uit. Naar de oor zaak wordt door de politie een onderzoek ingesteld. De schade beloopt in de dui zenden. en wordt door verzekering ge dekt. Om half tien was men den brand meester. Inbreker gepakt. Zaterdag nacht werd de vrouw van den voorzitter van den Modernen Bond van Schilders, den heer G. H., die woont boven de kan toren van dezen bond en dien van de meu belmakers aan den 's-Gravendijkwal no. 154a, te Rotterdam, wakker, doordat zij beneden eenig gerucht hoorde. Zij wekte haar man en beide kinderen, maar hoor den niets en zijn daarop weer ingeslapen. Even later werd er gebeld. Het bleek een waker van den gecon- troleeden particulieren nachtveiligheids dienst te zijn, die kwam alarmeeren, om dat de deur van het benedenhuis, waarin de kantoren zijn g,evestigd, open stond. De heer H. ging met den waker het be nedenhuis binen. Dadelijk hoorden zij aan de achterzijde van het pand lawaai, alsof er een paar manenvluchten. De waker is toen in het pand gebleven en de heer H. is omgeloopen naar de Snellinckstraat, waar hij de twee man nen over een schuurtje zag klimmen. Hij zette de mannen na. Weldra ontmoette men een inspecteur van politie, die dade lijk aan de achtervolging deelnam en een van de mannen wist te grijpen. Deze bleek de 31-jarige reiziger D. te zijn, een be kend inbreker. De man is opgesloten. In beide kantoren bleek alles overhoop te zijn gehaald. Een brandkast was aan de achterzijde opengescheurd. Er werd evenwel niets vermist. De dieven zijn blijkbaar gestoord. Naar den anderen man iwordt een onderzoek ingesteld. I Oude man mishandeld. Za terdag is te Stadbroek-Sittard de ruim 80- jarige J. Hemers, die op weg naar huis was, plotseling door twee mannen aange vallen. Zij mishandelden hem en beroof den hem van zijn geld. Zij hebben hem vervolgens in een sloot, die gedeeltelijk met water gevuld was, geduwd. De oude man heeft zich zelf met moeite weten te redden, en is geheel overstuur door voor bijgangers gevonden. Men had hem onge veer tien gulden ontstolen. Hoog water op de Schel- d e. Te Hoboken is de Scheldedijk door gebroken op een der plaatsen, waar den 23en November een bres was ontstaan. Onmiddellijk werden de noodige maat regelen getroffen om verdere onheilen te voorkomen. Onregelmatigheden. In verband met de onregelmatigheden, is de boekhouder S. van de Onderlinge Veever zekeringsmaatschappij Hoogezand—Sap- pemeer Zaterdagavond in een buitenge wone aigemeene ledenvergadering met algemeene stemmen ontslagen, en is te vens aan het bestuur opdracht verleend, tegen den ontslagen boekhouder een aan klacht in te dienen, in geval niet van ju- stitioneele zijde wordt ingegrepen. Groote boerderij afge brand. Zaterdagavond laat is brand uitgebroken in de groote boerderij, be staande uit een voorgebouw en twee groote schuren, van den heer R. Oudman, onder Thezinge, gemeente Ten Boer, in de provincie Groningen. 't Dienstmeisje ontdekte den brand om half 12 en wekte de gezinsleden. Maatre gelen tot redding van den inboedel konden niet meer worden genomen. Tegen mid dernacht stonden het voorgebouw en de schuren in lichte laaie. De brandweer uit Bedum, die om half een ter plaatse ver scheen, tastte met twee stralen 'tvuur aan en slaagde er in, de groote bijschuur waarin een groot aantal paarden en var kens, te behouden. De rest van de boer derij brandde af en 19 koeien, 7 paarden 2 zeugen en 15 biggen zijn in de vlam men omgekomen. Ook een hoeveelheid hooi en tarwe ging verloren. Als oorzaak van den brand wordt kort sluiting genoemd.. Rechtbank te Middelburg. Door de Rechtbank te Middelburg wer den gisteren de navolgende vonnissen uitgesproken: Zware mishandeling: C. J. H., 28 j. en A. K. v. d. W., 20 j., beiden arbeider en wonende te Duivendijke. Voor ieder 6 maanden gevangenisstraf voorw. en verodrdeeling tot f 15 of 10 dagen hechtenis. Bedreiging en diefstal: W. W. V., 23 j. zonder beroep, wonende te Schaerbeek (België), in voorarrest, 4 m. gev. straf met aftrek voorarrest. Diefstal: I. A. F., 41 j., leurder, zonder r vaste woon- of verblijfplaats, thans in voorarrest, 0 w, gev. straf met aftrek voorarrest; C. H., 38 j., lichtwachter te Vlissingen. Vrijspraak. Overtreding Motor- en Rijwielwet: W. C. V., 39 j., arts te Middelburg. Bevesti ging vonnis waarvan beroep met uitzon dering van de straf, f5 of 5 d. h.; G. B., 57 j., kunstschilder te Zoutelande. Be vestiging vonnis waarvan hooger beroep, met uitzondering van de straf. Geen straf opgelegd; L. J. B., 28 j., landb., te Rit- them. Bevestiging vonnis waarvan hoo ger beroep f5 of 5 d. h.; E, V., 40 j., landb. te N.- en St.-Joosland. Bevestiging von nis waarvan hooger beroep f3 of 3 d. h. Overtreding Jachtwet: L. v. C., 46 j., jager te Axel. Bevestiging vonnis waar van appèl f 40 of 10 d. h., met verbeurd verklaring van het inbeslaggenomen ge weer. Overtreding Veiligheidswet: G. F., 41 j., uitvoerder te Axel. Bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep f 50 of 10 d. h. Overtreding politieverordening AxelH. J. H., 53 j., evangelist te Amsterdam. Be vestiging vonnis waarvan appèl f 3 of 1 d. h. Bedreiging en beleediging ambtenaar: I. de J., 47 j., en J. J. de J., 21 j., beiden schipper en wonende te Bruinisse. Voor ieder: bekrachtiging van het vonnis waar tegen verzet, 14 d. gev. straf. Overtreding Motor- en Rijwielwet: E. H. B. H., 24 j., employé te Gent, O. M. niet ontvankelijk verklaard in zijn vor dering. Faillissementen. Door de Rechtbank te Middelburg zijn gisteren failliet verklaard: J. Jonker, landbouwer te Haamstede. Rechtercommissaris Mr J. H. Bybau, Rechter. Curator: Mr C. J. B. du Croo, Advocaat te Zierikzee. P. Gilissen, winkelier te Sas van Gent. Rechtercommissaris: Mr Th. Portheine, Rechter. Curator: Mr G. Tichelman, Ad vocaat te Terneuzen. Beleediging van een predikant. De Ilooge Raad verwierp een cassatieberoep van H. H. te Elburg, ulo in een censura-morum-vergadering den predikant, ds Den Oudsten aldaar, had toegeroepen: Dominé, U bent 'n dief! en wegens eenvoudige beleediging in hoo ger beroep door het Hof te Arnhem is veroordeeld tot een boete van f2.50. Komt er steun voor de suikerbietenteelt? Gisteren werd door het Dagelijl ch Be stuur der Zeeuwsche Landbo Maat schappij aan de Ministers van Binnen- landsche Zaken en Landbouw en van Financiën, het navolgende telegram ver zonden: „Dagelijksch 'Bestuur Zeeuwsche Land bouw Maatschappij in vergadering bij been, overwegende, dat zaaiplan drin gend moet worden vastgesteld en ar beidsovereenkomsten moeten worden „afgesloten hetwelk onmogelijk is zonder „bekendheid of doelmatigen steun aan „suikerbietenteelt zal worden verleend, „dringt ernstig aan op bekendmaking „van Regeeringsplannen voor uiterlijk „Februari. (w.g.) DIELEMAN, Voorzitter. SIEBENGA, Secretaris" (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie;. Weldadigheids-postzegels en Prentbriefkaarten. Door het Comité tot verkoop van wel dadigheidspostzegels en prentbriefkaar ten werden van 10 Dec. 1930 tot en met 9 Jan. 1931 postzegels verkocht tot een bedrag van f 14-89,88, benevens 672 se ries prentbriefkaarten. In het vorige j'-ar waren deze cijfers f 1148,39 en 392 series briefkaarten. De verkoop door het comi té was dus aanmerkelijk beter dan in het vorige jaar, wat te danken is in hoofd zaak aan de meerdere verkoop in het tentje in het postkantoor. Het comité brengt daarom gaarne zijn hartelijken dank aan de onderscheidene dames, die zoo belangloos en bereidwil lig hun tijd en krachten gaven ten bate van het kind, benevens aan allen, die door het koopen van zegels en kaarten aan dit goede resultaat hebben medegewerkt. Namens het Comité te Middelburg, L. B. TJEBBES, Secretaris. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van het stukje in Uw blad van Vrijdag 1.1. „De iepziekte over wonnen?" verzoek ik u beleefd eenige plaatsruimte voor het volgende. Dat de besmetting der hoornen door do iepenspintkevers wordt overgebracht is reeds lang bekend. Mej. Sierenburg schreef daar al over in „Plantenziekten- kundige waarnemingen III" in 1921. Doch vrij algemeen wordt aangenomen, dat ook de wind en de vogels de besmet ting over kunnen brengen en dat zelfs de hoornen die elkaar met de takken ra ken, elkaar kunnen infecteeren. Zoodat het duidelijk is dat uitroeion van de spint kevers, indien dit al mogelijk ware, toch niet afdoende zou zijn. Nu wordt sedert 1927 een door den Weled. Heer Bouma, Apotheker en Schei kundig-ingenieur te Dordrecht, uitgevon den middel, genaamd „M.A.B.U. 3" met veel succes toegepast ter bestrijding van de zwam „Graphium Ulmi" Deze heer zegt; en daarmede zijn anderen het eens: (zie bovenaangehaalde verhandeling van Mej. Sp. hl. 30) „dat kwijnende boomen eerst aangetast worden," Door dus te zor gen dat de boomen weer normaal gaan groeien, aldus de uitvinder, voorkomt men vanzelf dat de spintkever ze besmet Hij heeft reeds duizenden boomen be handeld en met zoo'n succes, dat ver schillende eigenaren weer volop iepenboo- men geplant hebben of gaan planten. Hier in den omtrek zijn ook al verschil lende partijen behandeld en bleek op de vorige week gehouden inspectietocht, dat ze er allen goed voorstaan. Met beleefden dank voor de plaatsing van bovenstaande, Hoogachtend, TH. J. v. d. PEIJL Goes, Januari 1931. □e uitvindingen van Empie Pit. Door de N.V. Koffie- en Theehandel v.h. O. de Wiljes te Winschoten en Dor drecht, is een serie boekjes onder boven- staanden titel verkrijgbaar gesteld, Het is de beschrijving van de avonturen van een jongen uitvinder uit het jaar 3001, in welke avonturen de radio en de vliegkunst uit den aard der zaak 'n groote rol spelen. Een fantastisch verhaal, dat door de jon gelui graag zal warden gelezen. Het is ge schreven door Rein Valkhof f en geillus- treord door Jan Lutz. Deze 5 boekjes zijn gem al? kei ijk te ver krijgen, althans voor de verbruikers van De Wiljes' koffie en thee, waarbij de noo dige punten beschikbaar worden gesteld. De piano en haar onderhoud. Van de fa, G. A. Goldschmeding, pia no- en orgelhandel (filiaal L. Kerkstraat, Goes) ontvingen wij een door den Neder- landschen Bond van piano- en orgelhan delaren en -fabrikanten uitgegeven boekje dat tal van nuttige wenken bevat om trent de noodzakelijkheid en de wijze van stemmon en repareeren van orgels en piano's. De tekst is door een aantal spre kende afbeeldingen verduidelijkt. Het geheele boekje is één waarschu wing om den vriend des huizes (piano, vleugel, harmonium) te beveiligen tegon den vijand: motten, muizen, overmatige warmte of koude, vocht, tocht en ondes kundige knoeiers. B.W. 100 C.M. L. 120 C.M. Deze kan men maken in incianthren satinet ge bloemd of geruit, zephir of wit jeans. Men heeft noodig 5 M. 70 br. a. Schouders en zijnaden dichtstikken met engel- sche naden. b. aan den voorkant is een Inslag of beleg ge knipt van 6 c.M. breed. Het bovenstuk wordt apart aangezet omdat dit schuin loopt tot de hals. (zie voorbeeld.) Het bovenstuk of belegstuk wordt dus aangeL stikt tot teeken kraag daarna omgekeerd en plat- gestikt. e. De kraag wordt aangestikt op de goede kant, dan de zijkantjes dichtgestikt, omgekeerd en op gestikt op den verkeerden kant. d. Zoom instikken en zakken opzetten. e. In de mouw maakt men een spiitje daarna zet men een manchet aan van 26 c.M. lang en 6 c.M. breed. Men maakt deze dubbel, dus knipt men 26 bij 12 plus naden. De manchet aanstikken op den verkeerden kant en opstikken op den goeden kant. f. mouw instikken met engelsche naad. De cein tuur sluit achter (zie voorbeeld). Het kinderschortje wordt bewerkt op dezelfde manier. Bij soepele stof kan men met een strik sluiten. Patr. f 0.75, kinderen f 0.60. Opgeven leeftijd, lengte en bovenwijdte. •"VT5WW"-J0 V SCHOONHEIDS KONINGINNEN. Mussolini heeft een goed ding gedaan, zegt N e d e r L W e e k b 1. door in Italië te ver bieden, een jongedame tot schoonheidskonin gin te verheffen. Hij heeft te veel eer bied voor de vrouw, om haar kans te geven, zich zoo te verlagen. Een tentoonstelling kan ongetwijfeld pae- dagogisch nut hebben. Zij prikkelt het eer gevoel. Ieder tracht er den ander te overtreffen Maar het is een wed strijd van de daad. Deze heeft de eer van de mooiste gewassen gekweekt te hebben. Die steekt den ander weer de loef af in het fabriceeren van mooie dingen. Een derde overtreft zijn collega op het ge bied van een of andere kunst. De landjuweelon van vroeger, de concour sen en de exhibities van heden, ze prikke len tot sterker span ning van energie, tot schooner productie, tot rijker vinding. Maar wanneer de vrou wen worden tentoonge steld om 'tmooiste exem plaar er uit te zoeken, dan is dat niet om op te wekken tot de daarl. Dat dient alleen om te pronken met wat is, zonder dat men daar toe iets heeft kunnen bijdragen. Zoo'n vrouwenshow is. niets meer dan een show. Het brengt de wereld gen steek verder. Zulke schepsels ver lagen zich bovendion tot exemplaren van een soort, tot individuen uit de massa. Een mensch is toch meer dan stukgoed. Ilij is iemand. Hij is een persoon lijkheid. Er straalt iets van hem uit, hetzij in groo- ter of kleiner kring. Hij leeft niet voor niets. Hij helpt Gods raud vervullen. Elk mensch is een gedachte van God. En dan de vrouw. Zij heeft iets heel aparts. Bij haar en ook bij den man zijn ziel en lichaam één. Maar hij de vrouw is de eenheid inniger. Haar lichaam is meer dan bij den man een stuk van haar zieleleven. Bij haar zijn ziel en lichaam één mysterie, dat zij zorgvuldig om sluierd houdt voor iede- ren man, behalve voor hem, wien zij haar le ven wijden wil. Schudt zij die slui ers af, en ontdekt zij, wat zij naar haren aard verborgen moet hou den, dan schendt zij, wat het mooiste van haar wezen is. Kleedij, die te veel van het mysterie bloot geeft en deelname aan een openbaar vergelijk met de mooisten uit 'tland, 'tis in principe hetzelf de; 'tis het vrouwelijke in de vrouw omlaag halen, schenden, weg werpen. Mussolini heeft ge lijk, door bruskweg zulke vrouw-onteeren- dwaasheid in zijn land te verbieden. Hij denkt misschien wel: Ook mijn moeder is een vrouw.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 6