DE ZEEDW Het Geweten van RogerTrehern. ad W\hf TWEEDE BLAD. Uit de Provincie Gemengd Nieuws. X FEUILLETON ;9V XI IB .97 o^ ii 9C1 XVt'.- :m UOJ it I - if j j 9XU T VAN DINSDAG 20 JAN. 1931, Nr 96. WAAKZAAMHEID PLICHTI Wij moeten niet meenen, zegt onze N. Prov. Gr. Crt., dat wij van het gevaar van den vaccinatiedwang af zijn. De in directe verplichting is opgeschort. En zij zal wel eerst uitblijven. Maar nu komt er een beweging voor den directen dwang. Het pleit wordt gevoerd voor een di recten dwang op de onders, om hun kin deren b.v. in het eerste levensjaar aan vaccinatie over te geven. Daar de werking der vaccinatie na ze ven jaar niet veel meer heeft te beteeke- nen, zal dwang voor revaccinatie moeten volgen. Wat voor de pokken geldt, geldt straks voor allerlei ziekten. Duhamel heeft in zijn aardig boekje over Amerika reeds voorbeelden gege ven van zulk een drijven. En hij heeft gezegd: wij zullen, als het zoo moet gaan,' en als we moeten worden ingeënt tegen allerlei kwalen, mischien niet meer lijden aan ziekten, maar wij zullen dan heel ernstig lijden aan de zorg voor onze ge zondheid. Zoo is het. Wij moeten dus ook op dit gebied waakzaam zijn. Men begint te ijveren voor een directen dwang en dan wordt het nog erger, dan het nu reeds was. Natuurlijk richten wij ons in ons verzet hiertegen niet tegen de vaccinatie zelve. Wil men daarvoor propaganda maken, 't is ons best. Willen de ouders vrijwillig overgaan tot de vaccinatie voor hun jonge kinderen, het is hun recht. Maar.wat gekeerd moet worden is de dwang, ook al zegt men daarbij gewetensbezwaren te willen ontzien. De dwang moet gekeerd met alle kracht. En er is alle reden, om voorzich tig te zijn. Een zelfde voorzichtigheid is ge- wenscht ten aanzien van de preventieve geneeskunde. Niet tegen het voorkomen van ziekten zelve. Maar ook hier moet alle dwang worden geweerd. Wij moeten geen slaven worden van nieuwe dictato ren, de mannen van den geneeskundigen dienst, die op weg zijn om ons volk hun zeggenschap op te dringen. In dit licht moeten wij ook de schoolartsendienst ter dege bezien. Het gaat er ,om, of men den burger, of men den ouders de verantwoordelijk heid zal laten, dan wel of men de verant woordelijkheid aan den staat zal over dragen. Hier gaat het om de volksvrij heid, om de verantwoordelijkheid van het volk. Dammen. Vrijdagavond j.l. speelde Goes n tegen Vlissingen II voor den Zeeuwschen Dam- bond. Uitslag als volgt:, Vlissingen won dezen wedstrijd met 128. Samenvoeging van gemeenten. Geruimen tijd geleden hebben we al eens melding gemaakt van onderhande lingen, die werden gevoerd omtrent een plan tot samenvoeging der gemeenten Boschkapelle, Stoppeldijk, Hengstdijk en Ossenisse. Later werd gemeld, dat laatst genoemde gemeente niet in de combina tie zou begrepen zijn. Nu zou het, naar een gerucht wil, opnieuw aan de orde zijn gesteld, en zouden Ged. Staten die samenstelling nog willen bevorderen vóór de a.s. raadsverkiezing. (Tern. Crt.) HET RADIO-WONDER, noemt men in vakkringen het nieuwe WISSEL STROOM N.S.F.-toestel, de Hilversum 3 (f 1.95). Hoofdagent: J. M. Polderman, Goes. (Adv.) Scheepsbeslag. Door een deur waarder uit Middelburg is gisteren ge rechtelijk beslag gelegd op het Schotsche stoomschip „Ardgryfe", behoorende tot de reederij P. Mac Cullum Sons Ltd. te Greenock, Schotland, liggende aan de werf van de Kon. Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen, ter verzekering van de aanvaringskosten voortvloeiende uit een aanvaring, welke genoemd schip heeft gehad met het Ned. stoomschip „Gouwe", op de reede van Vlissingen. Aangehouden. Door de politie te 's-IIeer Arendskerke is ter beschikking van de Justitie gesteld zekere de W„ arbeider te 's-Heer Arendskerke, verdacht van brandstichting op 16 en 17 dezer in zijn woning. Vlissingen. In de gehouden vergadering van de Centrale Vlissingen, die door den voorzitter, dhr v. d. Putte, op de gebrui kelijke wijze werd geopend, werd beslo ten namens alle kiesvereenigingen er bij dhr P. G. Laernoes op aan te dringen, dat deze zich zal herkiesbaar stellen tot lid van de Prok. Staten. Dhr Laernoes, daarop ter vergadering verschijnende, be sloot aan dit verzoek te zullen voldoen. Van dhr C. Boone van Koudekerke was een schrijven ontvangen, dat deze zich niet meer op de groslijst wenscht te zien geplaatst. De vergadering werd daarop met dankzegging gesloten. Grijpskerke. Vrijdagavond vergaderde de A.-R. Prop. Club. Behandeld en be sproken werden de volgende onderwer pen: I. Art. 11 Pr. v. Reg.: Ons kiesstelsel, door dhr P. Francke. II. Het Provinciaal Bestuur, door dhr J. de Wolf Wz. aeb aois. t r.e m XïiJJS -' -iaocj .—.00 neb 'i noiix TUir —10 ff -10 v/' .flobi -I9W )do9i jraijb -.8 WC -zav -ioi" i9ll -dni'i Join ,b90i •Zlöi .n'rjs iabls'j loT .i ®&b wmmM Op den door vorst en regen spiegelglad geworden rijksweg Haarlem-Amsterdam is een auto geslipt en over den kop geslagen. Een tweede passeerende wagen raakte de goede richting kwijt en reed te water. De inzittenden werden gewond. door EVELYN EVERETT—GREEN. (Vrij naar het Engelsch.) 26) o— Toegewijde werkers worden altijd ge vonden, wanneer het menschdom in nood verkeert, helaas was het aantal niet even redig geweest aan den omvang van den nood en stelselmatig waren de rijen van die dapperen gedund, waar de een voor de ander het van uitputting op moest geven, dan wel zelf door een der heer- schehde ziekten werd aangetast, welke hen ten grave sleepte Een tijd in dit oord te hebben door gebracht, 'beteekende op zich zelf een daad van zelfverloochening en een aaneenscha keling van droeve ervaringen. „Ben je in 'die hel geweest, en ben je •r zonder kleerscheuren afgekomen 1 Je noet onder een gelukkig gesternte gebo den zijn. Geen wonder, dat je er mager en heiig uitziet. Hoe ben je er in vredes- laam toe gekomen, daar heen te trek ken, jij, die altoos beweert, dat de lucht van een stad je benauwt. En nu je daar n dat heerlijk oord je vacantia 'hebt door gebracht, kom je hier in Londen je tenten opslaan, alsof je van plan waart te blij ven. Ro'ger was intusschen van de tafel weg gegaan en had in den armstoel plaats ge nomen, 'die aan de andere zijde van den haard stond. Pat troonde op de breede leuning en blikte nadenkend in het vuur. Noel strekte zijn hand uit en greep zijn halsband vast. „Wat beeft hij nu een millionairsboord om en met een inscriptie er op! Heb je alle namen van de plaatsen, die je be zocht hebt op dien halsband doen gra- veeren, zooals alpenisten op hun berg^ stok plegen te doen!"' ,,'t Heeft er niet veel van" glimlachte Roger. „Die halsband is een trophee van Pat, behaald in onze zotmervacantie. Hij heeft hem van de dames van de stad ge kregen als bewijs van dankbaarheid voor bewezen diensten. Ik kan je wel zeggen, Bray, die hond was eenvoudig zijn ge wicht in goud waard voor -ons. Hij: bracht briefjes de heele stad door, van den dok ter naar de zuster en van den eenen dok ter naar den andere. Hoe 'hij ze vond, snap ik nog niet. Ik ben er in een wan- hoopsbui mee begonnen, toen ik ten einde raad was. Ik krabbelde een briefje op een blaadje uit mijn zakboekje, bond het aan zijn halsband en beval hem -het naar een dokter te brengen op wien hij' erg gesteld was. Ik kan je wel zeggen, dat ik geen oogenblik dacht, dat hij zijn boodschap volbrengen zou, Ofschoon ik ihem zoo iets Oostkapelle. Maandagavond hield de Geitenfokvereeniging „Ons Belang" haar jaarvergadering onder voorzitterschap van dhr A. Bimmel. Uit het jaarverslag van den secretaris, dhr A. Louwerse, bleek, dat de Vereen. 73 leden telt. Gewezen werd op de noodzakelijkheid van meerdere belangstelling bij keuring en voor vergadering, De penningmeester, dhr B. Corbijn, sloot zijn boekjaar af met een batig saldo van f 47.93. De boekhouder, J. Melse Gz., werd we der als zoodanig herbenoemd, eveneens de bode G. Louwerse. Besproken werd den afzet van velletjes der jonge dieren. Bij e.v. aanbesteding werd als vilder aangewezen dhr J. Wat- tel. Als bestuursleden werden herkozen dhrn B. Corbijn en F. Boone Pz. Besloten werd om f 5 te storten in het Pensioenfonds Secretaris Provinciale Vereeniging. Meliskerke. Gisteren is onder veel be langstelling gevierd het 25-jarig bestaan der Chr. school alhier. Januari 1906 begon men met ruim 30 leerlingen, wat allengs aangroeide, zoo dat de school nu heeft 4 leerkrachten. Hoe meer de Chr. school groeide, hoe meer de openbare school afnam, in 1921 is de laatste dan ook opgeheven. Aanvankelijk waren er, zooals wel op vele plaatsen het geval is geweest, veel zorgen, men ondervond meer tegenstand dan steun. Doch God heeft de harten willen neigen en het werk willen zege nen. Gisterenmiddag zijn de schoolkinde ren getracteerd, onder leiding van het Hoofd der school, dhr A. Flach, spande het personeel zich in om de kinderen het naar den zin te maken. Ook zij werden er op gewezen, dat het een voorrecht is Christelijk onderwijs te mogen ontvan gen. In den vooravond is een ledenvergade ring gehouden onder leiding van den voorzitter der Vereen., dhr G. Vlieger. De secretaris-penningmeester, dhr .J. Geschiere, gaf een historisch overzicht. Gewezen werd op den zegen, die door God was gegeven. Als penningmeester deed hij rekening en verantwoording van zijn gehouden beheer. Ontvangen was met inbegrip vorig saldo f 10091-35V2» uit gegeven f9630.20, saldo dus f461.15%. Tot bestuursleden werden herbenoemd de heeren J. Geschiere en A. J. Huijsman. Bij de rondvraag vestigde dhr K. Huijs man er de aandacht op, dat een hooger bedrag per jaar en per leerling uit de gemeentekas toch wel welkom zou zijn, omdat het kassaldo elk jaar kleiner wordt Hierna sluiting. Dhr W. de Buck ging voor in dankgebed. Om 7 uur verzamelden velen zich we derom in het kerkgebouw der Geref. Kerk, ook velen uit Biggekerke en Zou- telande waren hier aanwezig. Ds H. Meulink van Enschedé, vroeger te Meliskerke, was de feestredenaar en be paalde de schare bij Ps, 72 12 en 13. Spreker ging na hoe kleifi het begin was geweest, hoe groot de zorgen waren en de bezwaren en ook hoe groot de tegenwerking was en de smaad, die hem ook persoonlijk niet is gespaard geble ven. Als medeoprichter heeft hij met de anderen het werk ondernomen, ziende op het gebod Gods. Het verleden pas seerde de revue, bij het heden werd stil gestaan, en ook voor de toekomst werd gewezen op de gevaren, welke dreigen, maar ook op hetgeen beloofd is. "Gods Woord moet blijven ons richt snoer, ook in de toekomst, het gaat om het belang van ons volk en om dat van de kerk van Christus. Onze kinderen zijn panden van God ontvangen, daarom is Christelijk onderwijs voor het kind een eisch waaraan we hebben te gehoorzamen. Na deze boeiende rede spraken nog enkelen een hartelijk felicitatiewoord. Dhr K. Polderman namens de Geref. Kerk van Meliskerke, Weth. de Buck namens het Gemeentebestuur, dhr C. Pol derman namens de Chr. Schoolvereen. te Biggekerke, dhr H. Maas namens de Chr. Schoolvereen. te Zoutelande, dhr A. wel eens had laten doen met mijn zuster en 'haar bond, briefjes heen en weer bren gen. Maar voor ik wist, wat er gebeurde, was hij al weer terug, heftig -kwispel staartend van voldoening. Eerst -dacht ik, dat het papiertje aan zijn halsband mijn eigen briefje was en dat bij een wande lingetje had -gemaakt en nu weer terug was gekomen. I'k baalde b-et papiertje er af en herkende de hand van den dokter las -de woorden: „Ik kom onmiddel lijk". En -hij kwam en we redden twee menschen, die i'k al opgegeven bad. Na dien gebruikte ik Pat meer en meer als boodschapper. I'k wil niet beweren, dat bij nooit een vergissing beging, maar wel durf ik zeggen, dat bij altijd verstandig handelde. Andere menschen gebruikten hem ook. Hij- werd gewoon zo-o'n soort algemeene boodschapper. De apothekers maakten recepten klaar, die zij aan zijn halsband bevestigden, bonden zelfs 'kleine fleschjes of -doosjes in 'haastgevallen om zijn nek en zonden hem in vligende vaart terug. Zoo beeft hij' zelf die decoratie ver diend met een inscriptie van wel een el lang! Ze werd hem in -het openbaar aan geboden en je had bet kabaal moeten hooren, dat er voor hem gemaakt werd. Hij blafte 'zoo hard mogelijk om zijn aan deel te hebben in bet algemeen lawaai. De plaatselijke bladen schreven 'heele kolom men over hem vol en een ondernemend Londensch journalist fcwaim om een inter- Flach namens het personeel en Ds Meu link nog een woord in 't bijzonder aan den Voorzitter, dhr Vlieger, en aan den Secretaris, dhr Geschiere. De onderwijzer Lamain vergastte de vergadering op or gelspel en gezang. Ds Meulink eindigde met dankgebed. Zuiddorp e. De gemeenteraad heeft naar aanleiding der circulaire van Commis sarissen der N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding te kennen gegeven niet aan de uitvoering van het plan te willen medewerken. Ossenisse. De gemeenteraad besloot bij de Kroon bezwaar in te brengen tegen de nieuwe jaarwedderegeling voor burge meesters enz., en gaf voorts te kennen op zijn standpunt te blijven staan, dat hij niet wil medewerken aan de tot stand koming eener waterleiding in Zeeuwsch- Vlaanderen. Zaamslag. Zaterdagavond vergaderde de A.-R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" in de consistorie der Geref. Kerk. De vergadering stond onder leiding van dhr A. Dees Cz., daar de voorzitter door ziekte verhinderd was en ook de vice- voorzitter afwezig was. Na afhandeling der ingekomen stuk ken werd overgegaan tot stemming van 4 personen om geplaatst te worden op de candidatenlijst der Prov. Staten. Als no. 1 werd door de Centrale reeds geplaatst Mr P. Dieleman; als no. 2 be geerde men D. Scheele Az., als no. 3 S. van Hoeve, als no. 4 J. M. Oggel en als no. 5 I. A. Catsman. Wegens afwezigheid van dhr I. van Haren kon hij zijn aangekondigde lezing niet houden, maar werd door dhr A. de Visser ingeleid het onderwerp: „De Kies vereeniging en de politieke ontwikkeling der kiezers en kiezeressen". Bespreking volgde. Zoowel- in inleiding als bij de bespreking werd er met nadruk op ge wezen, dat we toch propaganda moeten maken voor onze beginselen, ook om zoo veel mogelijk leden te winnen voor de kiesvereeniging. Hierna sluiting. Axel. Zaterdag was de afd. „Patrimo nium" alhier in openbare vergadering bijeen. De voorzitter, dhr G. den Deur waarder, opent de vergadering op de ge bruikelijke wijze. Vervolgens sprak dhr Huizinga, Bur- meester van Terneuzen, over „Patrimo nium en de landbouwcrisis". Spr. zette eerst uiteen hoe het grond bezit ten tijde van Israël was en hoe het nu is. Vervolgens bespreekt hij de oorzaken van de landbouwcrisis. Spr's grief is, dat de zaken van den landbouw veel te veel moeten worden behartigd door menschen die buiten het bedrijf staan. Vervolgens toont spr. aan, dat de industrieele arbeid een groote concurrent is van den land bouw. Spr. pleit voor ontwikkeling ook voor de zonen van onze landarbeiders, en wijst op voorbeelden uit de praktijk wat hiermee in andere bedrijven is bereikt. Na een uitvoerige rede trekt spr. de volgende conclusies: I. Erkennende, dat het bezit van den bodem, niet gelijk is te stellen met het bezit van roerend goed, mag deze niet in de eerste plaats gebruikt worden voor kapitaalbelegging, maar aangezien hij dienstbaar moet zijn voor de voeding van mensch en dier, dient de hoeveel heid grond die iemand mag bezitten, be perkt te worden. II. Waar het pachten van land noodig kan zijn, daar mogen de pachtvoorwaar- den niet afwijken van de bepalingen van ons Burgerl. Wetboek, n.l. dat pacht wordt betaald als blijkt, dat er winst wordt gemaakt, opdat het bedrijf niet de ondergeschikte is van den bodem. III. Door een juiste en krachtige or ganisatie van de bedrijfsgenooten, moet de landbouw zichzelve voorzien van be- drijfs- hypotheek-kapitaal. IV. De vakbond (en) van landbouwers moet (en) door zijn (hun) organisatorisch vermogen, zoo geoutilleerd worden, dat hij (zij) zelve den verkoop leiden van de voortgebrachte producten. V. Wetenschappelijke opleiding van de landbouwers en hunne arbeiders, tenein de de gemeenschap te dienen met een zoo intensief mogelijke verbouwing van den grond. VI. De bestaansmogelijkheden voor den landbouwer en bet te betalen loon aan de(n) arbeider(ster), moeten op hetzelf de peil worden gebracht als bij de in dustrie. Nog vele vragen werden door spr. be antwoord. Dhr Huizinga eindigde met dankgebed. Ongelukken. Gistermiddag is de schilder H. uit Utrecht, toen hij aan een perceel te Haarlem aan het werk was, van een 7 meter hooge zolderverdie ping naar beneden gestort en met het hoofd op het dak van een uithouw te recht gekomen. Hij was onmiddellijk dood. Door den trein die gisteravond om 11 uur van Den Haag naar Rotter dam vertrok, is even voorbij het seinhuis bij de Vaillantlaan een ongeveer 40-jari- ge man overreden, die blijkbaar op de spoorbaan liep. Het slachtoffer, wiens identiteit nog niet was vastgesteld, werd geheel doormidden gereden en moet op slag dood geweest zijn. Groote fabrieksbrand t e V e n 1 o. Gisteravond 7 uur werd een hevige brand ontdekt boven in het groote fabriekspand van den heer E. Net- tesheim te Venlo; waarvan een gedeelte was verhuurd aan den heer Amboon, die daarin een matrassenmakerij en stoffeer- derij met trijpafdeeling in bedrijf had. De onmiddellijk gewaarschuwde brandweer was spoedig met de motorspuit ter plaat se en tastte het vuur met 5 slangen aan. Door het droge materiaal in de boven- afdeeling gevoed, ontstond veel rook en hitte, zoodat de brandweer de Magyrus- Het afval van de Residentie wordt thans naar Drenthe vervoerd. Hiervoor is een speciale spoorwagon gebouwd. vieuw met hem te 'hebben. Om de een of andere reden vatte Pat tegenzin voor den man op en zoo werd het iutervieuw kort maar krachtig." „Verstandige hond hoor!" zei Noel en legde liefkoozend 'de hand op Pats kop. ,Maar nu 'heb je me nog niet verteld, waarom jij1 daa.r was, Trehern." „I'k vind, dat je me wel Roger kon noe men. Niemand zegt dat nu. I'k mis de huiselijke klank van 'dien naam en i'k ben van plan me hier huiselijk in te richten. Ach, wat dat betreft, ik was wat gaan vissc'hen in Yorkshire. I'k was tot Augus tus in Londen geweest. Toen kon ik hot niet langer uithouden. Ik werd er ziek van levensmoe bijna. Een afgrijzen dreigde me te overmeesteren. Ik moest vluchten, weg van de menschen en weg van de steden. Een paar weken vischte ik in eenzame meren. De eerste week genoot ik ten volle, de tweede werd i'k aangegre pen door Indachten, die ik liever niet onder woorden breng. In 't begin van de derde, juist toen ik het niet langer kon uithouden ofschoon ik evenmin wist, wat ik wilde, als een kind, dat huilt, om dat het de maan niet kan krijgen kreeg ik toevallig een krant in handen. Het was zoowat de eerste, nadat ik Londen ver laten had. Ik las een lang artikel over wat er op nauwelijks dertig mijl afstand plaats greep. Dien avond pakte ik mijn koffer. Den volgenden morgen werden Pat en i'k ingeschreven als vrijwilligers vo.or de zie kenverpleging. Waarom ik ging, weet ik niet precies. Je 'hoeft me heusch niet te verdenken van edele motieven of iets der gelijks. Ik ging eenvoudig, omdat ik niet weg kon blijven. Ik bleef er, tot er geen enkele reden meer was om te blijven. En waarom ik nu hier ben, kan ik je ook niet precies vertellen, behalve dan dat iemand toch ergens moet zijn en als ik vandaag probeerde me ergens buiten te begraven, dan zou ik de volgende week meer dan genoeg hebben van mijn eigen gezelschap en gedwongen zijn weer een makker op te duikelen."' „Ik weet het", antwoordde Noel'rustig, „als er iets is, dat een mensch de wil dernis indrijft, dan is er beslist iets an ders, dat hem er weer uit verjaagt hem drijft naar 'het gewoel en gedruisch, het volle leven van de groote stad. In de oud heid bouwden degenen, die een vroom leven wilden leiden, een 'hut in de wil dernis. Dezelfde overweging dringt hen er nu toe om inrichtingen in de achter buurten te stichten en zich daar, in an deren zin, door een soort wildernis te om geven. Maar als dit het soort van zelf verloochening is, dat uit hun vroomheid voortvloeit, 'dan mag i'k gehangen wor den, als 'deze menschen niet op denzelf den weg zijn als de oude monniken en fa- kiers met hun 'zelfkastijding." (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 5