Binnenland. Uit de Provincie. Kerknieuws. Leestafel. Gemengd Nieuws. de a rersc'^iiion rï«y."Hitvi rïiw» o>:3..,e- ken gewond. Op het vliegveld van Winchester is gister een bombardementsvliegtuig neer gestort. Twee officieren-vlieger werden gedood; de beide andere inzittenden kre gen letsel. De machine kwam terecht in een groep werklieden, die op het terrein aan den arbeid waren. Zeven hunner wer den gewond. In de Beiersche bergen is den laat- sten tijd geweldig veel sneeuw gevallen. Op sommige plaatsen heeft de sneeuw een hoogte van 1 M. bereikt. Op de Zug- spitze woeden sinds Vrijdagavond sneeuw stormen. In Beneden-Silezië waren de sneeuwstormen Zondag van dien aard, dat het verkeer op verschillende plaat sen geheel moest worden gestaakt. Door een besluit van 100 groote Weensche restaurants en café's om als protest tegen de verhooging van belastin gen hun personeel op te zeggen en zoo noodig hun bedrijven te sluiten, zullen 3000 menschen werkloos worden. Het landgoed van den ex-keizer. Naar „Het Vlok" meldt, hebben de mi nisters van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en van Financiën bij gemeen schappelijke beschikking aangemerkt als een landgoed in de beteekenis van arti kel 1 der Natuurschoonwet 1928 de on roerende goederen, genaamd „Huis te Doorn", gelegen in de gemeente Doorn en toebehoorende aan den gewezen Duit- schen keizer. Het publiek heeft geen toegang tot de bezitting. De beteekenis van bovengenoemde mi- nisteriëele beslissing, zoo voegt het blad hieraan toe, moet uitsluitend worden ge zocht in de volgende verplichtingen, wel ke den eigenaar in het belang der ge meenschap worden opgelegd. Hij moet het- landgoed behoorlijk onderhouden en het tegenwoordige karakter daarvan on aangetast laten. In verband daarmede moet hij van voorgenomen vellingen van tot het landgoed behoorende houtopstan den ten minste één maand te voren ken nis geven aan den directeur van het Staatsboschbeheer. Hij mag niet tot ge heels of gedeeltelijke velling overgaan, indien hem door of namens den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw te kennen is gegeven, dat de voorgeno men velling in strijd wordt geacht met de belangen van het natuurschoon, ter wijl hij de aan een vergunning tot, vel len verbonden voorwaarden moet nako men. Voor den eigenaar van het landgoed biedt de beslissing anderzijds het voor deel, dat de vermogensbelasting, de ver dedigingsbelasting I, de inkomstenbelas ting 1914, de personeele belasting 1896, alsmede de successiebelasting naar een billijken maatstaf worden geheven. Werkloosheidsverzekering. De Rijkscommissie van advies voor de werkloosheidverzekering heeft Za terdag haar advies inzake de verlen ging van den uitkeeringsduur der steun regeling voor de werkloozen vastgesteld en zal dit dezer dagen aan de Regeering overleggen. Besprekingen over werkverschaffing en Steunregeling. De Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw, brengt ter algemeene kennis, dat zij, die met de afdeeling Arm wezen van zijn Departement zaken de werkverschaffing en de Steunregeling be treffende wenschen te bespreken, goed zullen doen vooraf schriftelijk of telefo nisch dag en uur voor de verlangde be spreking vast te stellen. Indien dit overleg niet vooraf plaats heeft, kan geen zekerheid worden gege ven, dat er steeds voldoende gelegenheid bestaat om de zaken, welke men wenscht te behandelen, rustig te bespreken. Minister Deckers te Lissabon. De Nederlandsche gezant heeft ter eere van den Nederlandschen minister van Defensie Dr L. N. Deckers een banket aangeboden, waaraan de Portugeesche minister van Buitenlandsche Zaken, ver schillende admiraals, commandanten en andere officieren aanzaten. Tusschen den Portugeeschen minister, minister Deckers en den Nederlandschen gezant werden hartelijke toespraken ge wisseld. Toenemende werkloosheid. Op de metaalfabriek de Fax te Culem- borg, werkende met ongeveer 100 werk lieden, is men begonnen met halve dagen te werken. Voor de arbeiders is deze slap te in het bedrijf een beduidende schade post. Ook in het meubelbedrijf is een 50-tal menschen geheel of gedeeltelijk werkloos. Een dam in het Hellegat. De regeering overweegt, spoedig over te gaan tot aanbesteding van den aanleg van een eerste gedeelte van een dam in het Hellegat. Het is de bedoeling, in dit jaar het ge deelte op den ondiepen vooroever tus schen het Oost-Hellegat en den Noord- brabantschen wal te maken en om aan de Oostzijde van dien dam een geul te bag geren. In 1932 kan dan het nu te maken gedeelte van den dam aan den oever van het eiland Goedereede en Overflakkee ■worden aangesloten, waardoor de vaar weg langs de Oostzijde van den dam zal worden geleid. Aan den dam zal een kruinsbreedte van j.5 M. vorhen gegeten bij een hoogte j van meer dan 1 M. boven den hoogst be kenden stormvloed, ten einde dat werk ook dienstbaar te kunnen maken aan de verbetering van de verbinding tusschen den vasten wal en de Zuid-Hollandsche eilanden. De postvluchten naar en van Indië. Het negende postvliegtuig, de P. H A. E. Z., is Zondagmorgen te 6 uur uit Medan vertrokken en te 12 uur te Palern- bang aangekomen. Te 12.40 uur werd van daar vertrokken en te 15.35 te Batavia geland. Te 15.55 vertrok het toestel naar Bandoeng, waar te 16.40 uur werd ge land. Zondag is het zevende retourvliegtuig te 6.52 uur van Athene vertrokken. Na een moeilijken tocht is het toestel terug ge keerd en geland te Saloniki. Men had veel last van de sneeuwstormen en aangezien de zekerheid bestond, dat Sofia dicht zou zijn door den mist, besloot men terug te keeren. De Volksraadverkiezingen. Uit Batavia wordt gemeld: In de groep Nederlanders zijn tot Volks raadsleden gekozen: de candidaten van het Indo-Europeesch Verbond, F. H. de Hoog, Mr P. A. Blauw, F. H. Zeydel, N. Beets, C. E. Barre en Ir E. J. L. Fuhri; de candidaten van de Vaderlandsche Club: Mr R. A. A. Fruin, Mr P. M. C. .T. Hamer, Dr W. K. H. Feuilletau de Bruyn H. J. van Holst Pellekaan en S. I. Kahn; de candidaat van de Ind. Kath. Partij J. A. Monod de Froidaville; de candidaat van den Pol. Econ. Bond A. J. N. Enge lenberg; de candidaat van de Vereeni- ging van Ambtenaren bij het B.B. Dr E. J. Burger; de candidaat van de Christ Staatk. Partij Mr C. C. van Helsdingen. DE DOODELIJKE MIST IN BELGIë. Wij lezen in „De Dokter in huis"; In het begin van de maand 'December j.l. zijn in de streek van Luik in België meer dan 85 menschen plotseling gestor ven en honderden ziek geworden tenge volge van een dichten nevel, die dagen lang boven de plaats van het ongeluk zweefde. Het meest leden de bewoners van het dorpje Engis; de sterfgevallen al daar betreffen hoofdzakelijk personen, die reeds geruimen tijd aan borst- en hartkwalen leden, vooral oude asthma^ lijders werden als 't ware weggemaaid. Verscheidene zieken riepen uil, dat zij vuur in de borst voelden, anderen riepen om water, omdat zij inwendig verbrand den. Algemeen was het oordeel der bewo ners, dat de mist de oorzaak van deze ontstellende sterfgevallen moest zijn. De regeering van België stelde dadelijk een commissie in om de oorzaak der cata strofe op te sporen. De koning van België bezocht de plaats van het ongeluk. De hygiënische aideeling van den Volkenbond verzocht om een rapport over deze tragi sche voorvallen. Het Engelsche gezond heidsministerie heeft dadelijk een aantal deskundigen naar Engis gezonden om ter plaatse informaties in te winnen en on derzoekingen te doen. De algemeene be langstelling is dus wel voor dit in zijn zeldzaamheid eenig geval opgewekt. En terecht, want als dergelijke sterfgevallen door gewonen nevel veroorzaakt kunnen worden, dan zijn nog tal van plaatsen, ook in ons land, aan een dergelijk gevaar blootgesteld. In de eerste plaats wel de millioenenstad Londen, bekend door haar telken najare optredende dichte nevels, die het daglicht verdonkeren en het ver keer belemmeren. De nevel van Londen is herhaaldelijk onderzocht, men heeft er viermaal meer koolzuurgas in gevonden dan in gewone lucht. Ook zwavelzuur is er in minimale hoeveelheden in gevonden, maar dit alles is nog niet voldoende om opeengehoopte sterfgevallen te veroorzaken, waarvan men dan ook in Londen tot nu toe weinig of niets heeft gehoord. Er moet dus wel in België in de aan gedane streek iets bijzonders zijn voorge komen, de samenloop der omstandighe den moet aldaar bijzonder ongustig zijn geweest. En dit schijnt naar het oordeel der Engelsche deskundigen inderdaad het geval te zijn geweest. In de eerste plaats ligt het dorp Engis in een dal, dat slechts 500 M. breed en door tamelijk hooge heuvelmuren inge sloten is. Dan zijn er aldaar een groot aantal fabrieken, die zink verwerken, waarbij gassen gevormd worden, die o.a. kooloxyde bevatten. Dit is een kleur- en reukloos gas, dat zeer vergiftig werkt. In gewone omstandigheden ontwijken deze gassen in de lucht zonder verder nadeel te berokkenen. Bij den in December heer- schenden mist konden de schadelijke gas sen niet ontwijken, vooral ook daarom niet, omdat het windstil was en de tevens heerschende koude verhinderde, dat de mist naar boven steeg. De doodelijke mist omhulde dagen lang de vallei van Engis en oefende haar verderfelijken invloed op de bewoners uit, in de eerste plaats op hen, die door zwakke longen of een zwak hart niet genoeg weerstandsvermogen be zaten, om de werking van het vergif te boven te komen. Welke gevolgtrekkingen kunnen en moeten gemaakt worden om catastrofen in de toekomst te verhinderen, is nog een open vraag. In elk geval is het een feit, dat mist in een dicht bevolkte streek zeer gevaarlijk kan worden, zooals in België is gebleken. Dit is van groote beteekenis voor alle streken, waar schadelijke stof fen in de lucht voorkomen. En dat zijn wel in de eerste plaats de industriegebie den met hun vele fabrieksschoorsteenen. Centrale A.-R. Kiesvereen. Goes. De Centrale Antirevolutionaire Kies- vereeniging in den Kieskring Goes zal op Dinsdag 27 Januari haar jaarverga dering houden. Aan de orde komt o.m.: vaststelling candidatenlijst Prov. Staten, Jaarversla gen, Verkiezing bestuursleden wegens pe riodieke aftreding van de heeren M. de Regt Jz., Ds A. Scheele en J. Snoodijk en wegens bedanken van de heeren N. J. Bastmeijer en J. Kloosterman. Wetsontwerp betreffende Rijksweg MiddelburgKapelle ingetrokken. De minister van Waterstaat heeft, krachtens Koninklijke machtiging, aan de Eerste Kamer bericht gezonden, dat het door de Tweede Kamer aangenomen ontwerp van wet tot verklaring van het algemeen nut der onteigening van per- ceelen enz., noodi'g voor verbetering van het gedeelte Rijksweg MiddelburgGoes Kapelle op den 's-Heer Hendrikskinde- rendijk, wordt ingetrokken. Middelburg. Hedenmorgen woedde er een vrij felle schoorsteenbrand in perceel Seisplein 287. Personeel van gemeente werken en politie bluschten met mini- maxen en zout het vuur. Motorspuit I was ter plaatse en het personeel maakte alles in gereedheid, om zoo noodig water te geven, wat echter niet noo'dig bleek te zijn. De winkelier A. W. D., in wiens huis Zondagavond een binnenbrand woedde en die door de politie in arrest werd gesteld, zal na beëindiging van het politioneel on derzoek als verdacht van brandstichting aan de justitie worden voorgeleid. 's-Heer Hendrikskinderen. Het Burger lijk Armbestuur alhier geeft aan haar pachters over het jaar 1930 voor bouw land 10 pet. reductie tot f 125 per H.A. en daarboven 15 pet. Voor weiland tot f 175 per H.A. 10 pet. en daarboven 15 pet. 's-Gravenpolder. Maandagmiddag 4.30 uur kwam de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen. Nadat de notulen wa ren goedgekeurd, sprak de voorzitter de beste wenschen uit voor het nieuwe jaar voor de leden en voor de gemeente. Weth. Söhouten dankte namens den 'Raad voor de goede wenschen. Bij de ingekomen stukken komt eerst aan de orde het ont- slagnemen van dhr Van Liere, wegens vertrek. Een commissie uit den raad on derzoekt de geloofsbrieven van het nieuwe lid, dhr A. Bakker. Met algefneene stem men wordt tot toelating besloten. Hij legt vervolgens in handen van den voorzitter de vereisöhte beloften af. Ingekomen is een bericht van Ge deputeerde Staten, dat goedkeuring der begrooting 1931 is aangehouden en dat over de helft hiervan beschikt kan worden. Kasopname op 12 Dec. wees uit, dat in de gemeentekas was en moest zijn f 15678.95. Op verzoek van C. de Jonge en H. Mol om vermindering van pacht, wordt besloten op voorstel van dhr Schouten, behoudens goedkeuring van Ged. Staten, over 1930 15 pet. korting te schenken. Een verzoek van de vereeniging voor L.O. op Geref. grondslag om voorschot en vergoe ding, wordt met algemeene stemmen aan genomen. De bebouwde kom wordt thans voor de 3e maal vastgesteld. De aanbeveling voor een lid van het B. A. luidt de heeren J. Louisse, aftr., en Joh. de Dreu Jz. Dhr Joziasse maakt de opmerking, dat de Ge reformeerde gemeente (Kersten) steeds voorbij wordt gegaan. Hij vindt dit niet in orde. De voorzitter merlkt op, dat ieder kan stemmen gelijk 'hij wil, 'het is geen voordracht. Dhr Kousemaker merkt op, dat vroeger er 2 OudJGeref. waren, dit was ook niet in orde, toen is het op 1 ge komen en het is door de kerkelijke scheu ring, dat de richting Joziasse is uitgeval len. Daarop worden op dhr J. Louisse 5 stemmen en op dhr L. Hoekman Lz. 2 stemmen uitgebracht. Vaststelling kohier honden-belasting heeft plaats over 50 eigenaren met 50 hon den, tot een bedrag van 150 gld. Een sup pletoir kohier wordt vastgesteld voor 6 aanslagen tot een bedrag van 9 gld. Thans wenscht weth. Schouten te be spreken de circulaire tot toetreding bij het werkloosheidsbesluit. Hier wordt lang over gesproken, bezwaren naar voren ge bracht en voordeelen. Dhr Joziasse meent, dat familie en diaconie en armbestuur bij moeten springen in nood. Ten slotte wordt besloten toe te treden met 4 voor (Kouse maker, Verhulst, Vermue en Schouten), de anderen tegen. Verder wordt nog goedge keurd, dat voor slechte wegen macadam zal worden aangeschaft. Daarna sluiting. Oosterland. Zaterdagavond plm. 11 uur, werd ons dorpje opgeschrikt door het luiden der brandklok. Het bleek spoedig dat er brand was uitgebroken op de hofstede van den heer C. M. Zeijler, alhier. Door onbekende oorzaak stond een groote hooistapel in vlam, welke ook de onmiddellijk in de nabijheid staande vlas-, gerst- en haverstapels aantastte. Ongeveer 12 uur was het vuur op z'n hevigst, wat aangewakkerd door den N.-W. wind, een vonkenregen veroorzaak te, die een ernstig gevaar opleverde voor de verschillende gebouwen. Dank zij de activiteit en voortvarend heid der brandweer, bleven de gebou wen voor brandschade bespaard en bleef de brand beperkt tot 4 stapels. De schade wordt door verzekering ge dekt. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Jaarsveld, A. van Willi gen te 's Grevelduin-Capelle. Geref. Kerken. Beroepen te Den Helder, Joh. Meijnen te Zalk. Te Rotterdam-Zuid (Katen- drecht), Dr E. D. Kraan te Vlaardingen. Te Haarlem, L. Hoorweg te Voorthuizen. Te Oude- en Nieuwe Wetering, J. R. Sy- brandy, cand. te Stiens. Geref. Gemeenten. Beroepen te Werkendam, A. Verhagen te Middelburg. Evang. Luth. Kerk. Bedankt voor Pekela, V. W. F. B. Schmidt te Schiedam. Emeritaat. Zondagmorgen maakte Ds v. d. Plassche den Kerkeraad van -'s H. Abtskerke bekend, dat hij plan had zijn emeritaat aan te vragen tegen Juli a.s. Ds v. d. Plassche werd op 14 October 1888 te Wapenvelde in .het ambt beves tigd, welke gemeente op 22 Mei 1892 met 's H. Abtskerke verwisseld werd. Z.Eerw. is scriba van den ring Goes. Kerkschapen. De Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente te Delft heeft f 300 (v. j. f 688) ontvangen als netto op brengst van den verkoop der z.g. Kerk schapen. Kerkstichting. De uitgetrede- nen uit de Geref. Kerk te Middelharnis hebben thans een Ghr. Geref. gemeente gesticht. De godsdienstoefeningen zulleD voorloopig in een zaal worden gehouden, zoolang geen eigen kerkgebouw is ge sticht. Hoe men de kerk afbreekt. Men schrijft aan de „Nederlander": Zondag 28 Dec. j.l. was er in Hoorn 's avonds geen kerkdienst. De kerk was voor dien avond afge staan aan de S. D. A. P. In dien zelfden tijd komt een meisje van vrijzinnige huize, oud-catechisante van den overleden ds van Papendrecht bij ds v. d. B. om te vragen of haar hu welijk kerkelijk kon worden ingezegend. Aanvankelijk sprak deze over dat ver zoek zijn blijdschap uit. Kerkelijke huwelijksinzegeningen ko men in Hoorn niet veel voor. Maar toen de a.s. bruid verder vertelde, dat ze dan graag zou willen, dat ds Gerritsen van Amersfoort dat huwelijk inzegende, werd er bezwaar gemaakt. Dit meisje was met de familie waarbij ze in betrekking was, naar Amersfoort gegaan, had bij ds G. belijdenis gedaan, en wilde nu dat haar dominee haar hu welijk inzegende. Maar ds Gerritsen is orthodox. Enfin, de kerkeraad zou er over be raadslagen. De kerkeraad heeft er over beraad slaagd. Enkele dagen daarna, d.d. 30 Dec. 1930, kreeg het a.s. bruidspaar een brief, die aldus begon: „Het spijt den kerke raad onzer Ned. Herv. gemeente, dat hij aan uw verzoek om uw huwelijk in de Groote Kerk door ds Gerretsen te laten inzegenen, niet kan voldoen." Is 't niet treurig, dat een kerkeraad wel adviseert om op een Zondagavond den dienst te sluiten, om de kerk af te staan aan de S. D. A. P. zooals dan ook geschied*; is maar als een bruids paar vraagt, dat hun huwelijk zal wor den ingezegend door een wettig predi kant in de Ned. Herv. Kerk dit wordt geweigerd, omdat die dominee ortho dox is? Gelukkig voor 't bruidspaar kon d9 huwelijksinzegening plaats hebben in de kapel van de Evangelisatie. Beroepingswerk. In de vac. van Ds L. H. Poot bij de Ned. Herv. Gem. te Haarlem, wordt door de beide recht zinnige kiesvereenigingen het volgende alphabetische drietal aanbevolen: P. de Bruin te Driebergen; H. P. Fortgens te Voorschoten en A. M. Odé te Koude kerk (Z.-H.). Paedagogisch Tijdschrift. Het Januari- nummer van dit tijdschrift voor het Christelijk onderwijs heeft den vol genden inhoud: „Het mismaakte kind", door J. van der Spek; „De Moeder- On derwijzeres", door Embé. „Critische re vue", door D. Wouters. „Moeilijkheden", door Emmy Klein en „Uit de paedago- gische litteratuur", door T. v. d. Kooy. Uitgeefster is de N.V. Dagblad en Drukkerij „De Standaard", Amsterdam. „De dokter in huis". Van dit po pulair tijdschrift voor de volksgezond heid ontvingen wij de Januari-aflevering met den volgenden inhoud: Het wonder in de geneeskunde; Eerste hulp bij on gelukken in het huisgezin, door Dr M. L. van der Stempel; Tien geboden voor jon ge moeders; De doodelijke mist in Bel gië; Kinderverlamming, door Dr J. Voorhoeve; Dr Alb. Schweitzer; Korte mededeelingen en de Medische Brieven bus. Uitgave La Rivière Voorhoeve, Zwolle. Stemmen des Tijds. Het Januari nummer van „Stemmen des Tijds", maandblad voor Christendom en Cultuur, geeft veel te genieten. Eerst een mooi ar tikel van Drof. Dr W. J. Aalders over „Roeping". Vervolgens een prachtige schets van Wilma over „Wat de schil der zag". Dr. C. Tazelaar geeft een be schouwing over den roman van Mevr. BoudierBakker „De klop op de deur" en Mr R. Houwink over „De tragiek van Havelaars werk". Volgt een na-beschou wing van Prof. Diepenhorst over het in October gevierde jubileum van de Vrije Universiteit, verder een bijdrage van J. Hofman over „Hoe arbeiders over geloo- ven en kerk denken" en van Ds. P. J. Molenaar over „Feestvieren". Het nieuwe jaar wordt door „Stem men des Tijdg," weer goed ingezet. Uit geefster is de N.V. G. J. A. Ruys' Uitg. Mij., Utrecht. Een strijd met gorill a's. Commandant Gatti, de leider van een Italiaansche wetenschappelijke expeditie in Belgisch Congo, is ternauwernood aan den dood ontsnapt bij een gevecht met vijf gorilla's. Hij wist er één neer te schieten, waarop de andere monsters vluchtten. De Niagar a^w a t e r v a 1. Gis ternacht stortten plotseling van den rand van het Oostelijk gedeelte van den Niaga- ra-waterval, op Amerikaansch gebied groote massa's gesteente, van een gewicht van eenige duizenden ton, over een af stand van 50 a 60 M. naar beneden. Dien tengevolge vertoont het aanzicht van den waterval plotseling een zeer groote ver andering, zooals die zich gewoonlijk pas na eeuwen voordoet, wanneer het water het gesteente langzaam heeft afgeschuurd. Om een indruk te krijgen van den om vang en de beteekenis van de steenstor tingen zullen vliegtuigopnamen gemaakt moeten worden. In den rand van den waterval kan men echter thans reeds zien dat er een groot gat in geslagen is. Postzak te Zaltbomme.l zoek. Naar gemeld wordt, ontbreekt aan het postkantoor te Zaltbommel een post zak ter waarde van ongeveer f 1100. Woensdagavond 14 dezer werd door den besteller v. d. F. de post van het station gehaald. Uit den trein, welke te 18.20 uur uit de richting Den Bosch aankomt, wer den postzakken gelost. Deze zakken wor den op een z.g. perronwagen geladen, waarna gewacht wordt op den trein, wel ke te 18.32 uur uit de richting Utrecht komt. Ook hiervan worden postzakken overgenomen en op denzefden perronwa gen geladen. Zulks geschiedde ook Woens dagavond onder toezicht van den betrok ken postbeambte. Bij aankomst aan het postkantoor bleek een zak uit de rich ting Den Bosch te mankeeren. Hoewel da delijk alles afgezocht is, werd de zak niet gevonden. Aanvankelijk werd vermoed, dat verzuimd was den zak uit te laden. Dit bleek echter niet het geval te zijn. De conducteur beweert, dat de zak gelost is. De politie stelt een onderzoek in. Tot nog toe is evenwel geen spoor van den verdwenen zak gevonden. Het nieuwe Vechtgemaal te IJmuiden is gereed. De pompen hebben een capaci teit van 1600 kub. M. per minuut; de afvoerbuizen hebben een diameter van 2.80 Meter,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 2