Dinsdag 20 Jannari 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hsndrikse Cos Bank N.V. Coes EERSTE BLAD. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Dit nummer bestaat uit 2 bladen ALLE perl JANUARI vervallende worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange forststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummers f 0.G5 Prijs der Advertertiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Meerderheids- of Puntenstelsel. Naar aanleiding van wat wij de vorige week, in antwoord op een ons gestelde vraag schreven over de beste wijze van stemmen bij het vaststellen van de candi- datenlijsten voor Staten- en Raadsverkie zingen, ontvingen wij van den heer J. Hommes te Nieuwdorp, secretaris van de Centrale Goes van A. R. Kiesvereeni- gingen een schrijven, dat we hier gaarne laten volgen: „Met belangstelling nam ik dezer dagen kennis van uw beschouwingen over de stelsels, die gevolgd kunnen worden bij het vaststellen der volgorde op de gros lijsten van candidaten voor bijv. de Prov. Staten en Gemeenteraden. Wel is er, meen ik, naast het door u genoemde meerderheids- en puntenstelsel ook nog een derde, o.a. in gebruik bij de verkiezing van leden der Kamers van Koophandel, maar daar dit, hoewel eeni- ge overeenkomst met het puntenstelsel vertoonende, nog heel wat ingewikkelder is, kan verdere bespreking en uiteenzet ting hiervan gerust achterwege blijven. Uit uw beschouwingen blijkt, dat u een voorstander is van het meerderheids stelsel; terwijl ik persoonlijk me nog steeds meer tot het puntenstelsel voel aangetrokken. De Centrale Anti-Rev. Kiesvereeniging in den Kieskring Goes heeft tot dusver geen bepaalde uitspraak in dezen gedaan en liet ook weer in haar laatste circu laire van 25 November 1930 de Kiesvereenigingen in de keuze van het door haar te volgen stelsel geheel vrij. Intusschen stem ik u gaarne toe, dat aan beide stelsels bezwaren kleven. Echter zult u vanzelf sterker die be zwaren voelen bij het puntenstelsel, ter wijl ik meer schaduwzijden bij het meer derheidsstelsel meen te kunnen ontdek ken. Wat u bijv. schrijft over de mogelijkheid om een bepaalden candidaat bij het pun tenstelsel een hak te kunnen zetten, is op zichzelf niet onjuist. Maar m.i. kan deze unfaire tactiek vooral niet minder geraffineerd worden toegepast bij het meerderheidsstelsel, vooral in niet druk-bezochle vergaderingen. Als van bijv. de 14 aanwezige leden een achttal bij onderlinge afspraak besluit om een be paalden candidaat in het geheel geen plaats qp de lijst te gunnen, dan kunnen de 6 overige loden zich uitsloven zooveel ze willen, maar dan blijft die candidaat van de lijst geweerd. Als practisch bezwaar tegen het meer derheidsstelsel meen ik, dat ook nog ge wezen kan worden op de velerlei stem mingen, die noodig zijn over herstem mingen spreek ik in het geheel maar niet terwijl bij het puntenstelsel alles met één stemming afloopt. Dit laatste is dan meteen een der voor- deelen van het puntenstelsel, waaraan ik als grooter voordeel nog gaarne zou zien toegevoegd, dat de individueele keuze der leden meer tot haar recht komt, en het m.i. ook niet zoo gauw mogelijk is om bij het puntenstelsel bepaalde can didal en geheel van de lijst af te voeren. Echter vereischt het puntenstelsel wel eenige meerdere bekwaamheid en oefe ning der leden, doch of om dit bezwaar daardoor dit stelsel terzijde moet worden gesteld, is voor mij nog de groote vraag." Dat het puntenstelsel zekere voordeelen biedt vooral in grootere vergaderingen wordt door ons gaarne erkend. Aanvankelijk hebben wij trouwens ook op het standpunt gestaan, dat het in fille opzichten de voorkeur verdient. De ervaring in meerdere plaatsen op gedaan heeft ons echter geleerd, dat de nadeelen soms grooter zijn dan de voor deelen. Intusschen kan worden toegegeven dat er ook_ .bij het meerderheidsstelsel ge legenheid is voor minder faire practij- ken, als door den heer Hommes aange- gevon. Wij hebben het ook meermalen meegemaakt, dat door een betrekkelijk kleine groep een onbehoorlijken invloed werd uitgeoefend. Naar het ons voorkomt, heeft dan ech ter het meerderheidsstelsel dit vóór, dat het minder verrassend werkt. Gaat alles „eerlijk en met orde" en wordt de strijd om de rangorde met open vizier gestreden, dan zijn beide stelsels bruikbaar en heeft het puntenstelsel mits zuiver toegepast, dit voor dat de stem ming vlugger verloopt. De zaak is nu van twee kanten be keken en wij vertrouwen dat onze vrager genoeg licht heeft ontvangen om in ver band met den plaatselijken toestand, een keuze te doen. Aan den heer Hommes onzen dank voor zijn nadere toelichting. In zijn „Herinneringen en Overpein zingen" in de „Haagsche Post" maakt Prof. Treub ook enkele opmerkingen over de mobilisatie in 1914. „De mobilisatie heeft aan het land veel geld gekost; zij heeft vele jonge men- schen tijdelijk uit hun werk gehaald, aan kostwinners moeilijkheden bereid, som mige jongelieden gestoord in hun studie en hen verplicht van carrière te veran deren en dergelijke onaangenaamheden meer. Maar in vergelijking met de ellende, die over het land zou zijn gekomen, in dien Nederland niet, door zijn grenzen zoo goed mogelijk te bewaken en door te toonen, dat het niet zonder slag of stoot hetzij aan de eene, hetzij aan de andere partij in den schoot zou vallen, het lot van België had moeten deelen en op zijn beurt kampplaats was geworden, ver zinken al die kosten en opofferingen in het niet. Indien Troelstra destijds gesproken had als de heer Albarda nu, zou hij door het volk zijn gesteenigd. Trouwens, Albarda steke de hand maar in eigen boezem en bedenke eens, hoe zijn eigen stemming in het eind van Juli en het begin van Augustus 1914 was. Gelukkig is er, ook bij de sociaal-democraten, een heele af stand tusscüen het woord wanneer er géén en de daad wanneer er wèl gevaar dreigt. Hoewel de mogendheden toen nog niet in oorlog waren, liet de toestand zich zoo dreigend aanzien, dat de Regeering op 31 Juli tot de mobilisatie besloot. Deze liep op rolletjes en haar uitvoering zal een blijvend getuigenis zijn van de degelijk heid, waarmede zij, die haar hadden voor bereid, hun werk hadden verricht. In drie a vier dagen waren alle manschap pen ter bestemder plaatse aanwezig. Dit kunststuk maakte ongetwijfeld indruk op de mogendheden, die enkele dagen later elkander op leven en dood zouden be vechten." Het zijn bekende dingen, die hier ge zegd worden. Maar ook het herhalen van wat be kend is, kan zijn nut hebben, nu er maar al te velen zijn, die de lessen der historie trachten te vergeten. De snelle mobilisatie heeft op de mo gendheden een niet geringen indruk ge maakt en was, menschelijkerwijs gespro ken, oorzaak, dat de oorlog buiten onze grenzen bleef. Waaruit volgt, dat mannen als Colijn, die vaak geheel ten onrechte! als militairisten worden aangeduid, veel meer voor den vrede hebben gedaan dan velen, die steeds den mond vol hebben over vre de en door hun ijveren voor eenzijdige ontwapening juist het oorlogsgevaar aan trekken. Dat er bij de sociaal-democraten en vele anderen een heele afstand is tus- schen het woord wanneer er géén en de daad wanneer er wèl gevaar dreigt, ge- looven wij ook. Intusschen mag dit geen reden zijn om het gevaarlijke van de actie der z.g. ont- wapenaars, met name ook voor onze In- diën, te onderschatten. DE EUROPEESCHE CONFERENTIE. Voortzetting der economische besprekingen. De Europeesche conferentie heeft gis teren het debat over de economische kwesties voortgezet. De Noorsche minis ter van buitenl. zaken, Mohwinckel, sprak in den zin der verklaringen van Colijn voor een verlaging der douane tarieven. Hij wees op het bestaande tol verbond tusschen België en Luxemburg en de samenwerking op het gebied dér handelspolitiek tusschen Scandinavië met Nederland en België, om aan te ge ven hoe hij zich de saneering van het Europeesche economische leven voor stelt. De Belgische minister Hijmans meen de, dat bij vele regeeringen de verkie- zingspolitiek de oorzaak is, dat op econo misch gebied verkeerde wegen ingesla gen worden. Deze regeeringen voelen zich verplicht bij haar maatregelen reke ning te houden met de belangen van af zonderlijke groepen, hetgeen voor het al gemeen schadelijke gevolgen heeft. Hij deed een beroep op de aanwezige minis ters van buitenlandsche zaken, om ster keren invloed uit te oefenen op hun mi nisters van handel en richtte zich tegen de wenschen der Oost-Europeesche Sta ten. Deze landen kunnen het best door verbeterde productie en verkoopsvoor- waarden geholpen worden. Als de Europeesche staten nog niet po sitief kunnen samenwerken, laten zij al thans zich dan onthouden van alles, wat voor één hunner schadelijk zou kunnen zijn. De Britsch-lndische Conferentie. Mac Donald heeft gisteren in de slui tingszitting van de Britsch-lndische con ferentie het woord genomen om de regee- ringspolitiek uiteen te zetten. De premier zeide, dat de regeering aan de roepstem der conferentie gevolg had willen geven om aan Indië een grondwet te verschaf fen, die het in ruime mate in staat zou stellen zichzelf te regeeren. De uitvoeren de macht zou berusten bij het centrale gezag en de provinciale wetgevende ver gaderingen, maar hiernaast had de re geering zich enkele bevoegdheden moeten voorbehouden, totdat zou blijken, dat de werking van de grondwet goed voldeed. Deze bevoegdheden zouden in geenen deele de zelfstandige ontwikkeling van Indië tegenhouden en ze zouden hoogst waarschijnlijk slechts van tijdelijken aard behooren te zijn. De premier vertrouwde, dat de Indiërs zelf tot overeenstemming zouden komen nopens die tegenstellingen en geschilpun ten, wier oplossing ter conferentie nog niet bereikt was. Er zou dus komen een Centrale federatie van geheel Indië, waar toe Britsch-Indië en de afzonderlijke sta ten zouden toetreden. Het was noodig scherp te omlijnen, welke bevoegdheden de Staten van de federale regeering zou den innemen en welke zaken zij nog on middellijk met de Engelsche Kroon en dus met de Engelsche Regeering zouden behandelen. De conferentie heeft tenslotte een tele gram van verknochtheid aan den Koning gezonden, die in een hartelijk antwoord van zijn belangstelling voor het groote werk der conferentie getuigd heeft. De begrafenis van den heer Diekema in Holland, Michigan. Het stoomschip Deutschland, met aan boord het stoffelijk overschot van den heer Gerrit Diekema, Amerikaansch ge zant in Den Haag, is op 3 Januari te New-York aangekemen. Daar werd me vrouw de weduwe Diekema begroet door den Nederlandschen consul-generaal, den heer W. P. Montijn. Het lijk werd per specialen trein naar Holland, Michi gan, de laatste Amerikaansche woon plaats van den overledene, vervoerd, waar het Zondag 4 Januari aankwam. In de kapel van Hope College werd de kist opgesteld, en op den middag van den zelfden dag heeft een groot aantal perso nen daar een laatsten afscheidsgroet ge bracht. De herdenkingsdienst had plaats op Maandag 5 Januari. Het zakenleven stond stil, en de vacantie van Hope Col lege, een stichting van de Nederlandsche kolonisten, waar de heer Diekema heeft gestudeerd, was met een dag verlengd. De gedachtenisrede werd uitgesproken door den senator voor Michigan Vanden- berg, waarin hij vooral den nadruk legde op de warme vaderlandsliefde van den overleden gezant. Bij de godsdienstoefening, door meer dan 2500 personen bijgewoond, waren van Nederlandsche zijde aanwezig als of ficieels afgevaardigde der Regeering do heer J. Steketee, consul te Grand Rapids, en als persoonlijk vriend consul-generaal J. Vennema uit Chicago. Onze gezant te Washington, dr J. H. van Royen en me vrouw Van Royen hadden bloemen ge zonden. Zestig jaar Duitsche Rijk. In Duitschland waren Zondag alle openbare gebouwen en tal van particu liere woningen en zakengebouwen ter gelegenheid van de herdenking van de stichting 'van het Duitsche rijk, met vlag gen in de oude en de nieuwe, ook in de Pruisische kleuren, getooid. Na een plechtigen kerkdienst in den Berlijnschen dom, waar ook de rijkspre sident von Hindenburg aanwezig was, begon de herdenkingsfeeslelijkheid in den rijksdag. Deze was op waardige wijze, eenvoudig versierd. Indrukwekkend was binnen deze eenvoudige versiering het met lauweren versierde borstbeeld van Bismarck, opgesteld tusschen bloemen en vlaggen, o.a. vele vlaggen, die in de Spie gelzaal te Versailles hadden gehangen, ten tijde van het stichten van het Duit sche rijk. Onder borstbeeld, bloemen en vlaggen was de spreuk aangebracht: „Eenheid en recht en vrijheid". De nationaal socialisten bleven afwe zig. Onder de aanwezigen bevonden zich ook zeven veteranen uit den Fransch- Duitschen oorlog van 1870'71, waarvan er vier de proclamatie van de Duitsche eenheid in de spiegelzaal te Versailles hadden bijgewoond. De rijksregeering was bijna voltallig aanwezig. Hierna nam Geheimrat Kahl het woord. Kahl is de senior der afge vaardigden van den rijksdag; hij was ook te Versailles aanwezig, toen voor 60 jaar de eenheid van Duitschland werd be klonken. Spr verhaalde tal van persoonlijke her inneringen en gaf vervolgens een over zicht van de geschiedenis van de rijks gedachte. Hierna werd het woord ge voerd door rijkskanselier Bruning. Onder stormachtig gejuich van het aanwezige publiek inspecteerde president von Hindenburg vervolgens, onder de to nen der muziek, de Reichswehr. Van hier begaf zich Hindenburg naar het Sportpalast, waar de Duitsche Strij- dersbond Kyffhausen een herdenking hield. De feestrede werd uitgesproken door den vice-president, generaal Von Horn. Daarna hield de rijkspresident zelf een korte toespraak: Heden is het zestig jaar geleden, al du 3 Hindenburg, dat ik persoonlijk behoorde tot degenen, die den eersten keizer van het herboren Duitsche rijk hebben toege- jubeld. Veel hebben wij sindsdien verloren, wat ons lief en dierbaar was en wat het oude soldatenhart nooit zal vergeten. Eén kostbaar goed is ons echter geble ven: het vaderland. In dezen moeilijken tijd willen wij het met verontachtzaming van de partijgrenzen in onzelfzuchtige liefde en trouw dienen. Met dankgebed en een marsch werd het feest besloten. Ook elders in het rijk werd de dag met vergaderingen, redevoeringen en parade herdacht. Te Berlijn kwam het tot enkele bot singen tusschen nationaal-socialisten en communisten, waarbij enkele personen gearresteerd werden. De strijd in China. Volgens een bericht uit Nanking hou den officieele berichten over den veld tocht tegen de communisten in Zuid- Kiangsi in, dat verbitterde gevechten' thans daar geleverd worden. De regee- ringstroepen zouden het geheele district omsingeld hebben en men verwacht een spoedige overwinning. Naar de Times meldt brengen de Chi- neesche blad'fn daarentegen berichten, die het vermoeden wekken dat de toe stand niet zoo bevredigend is. Geheele di visies van het centrale leger zouden zich aan de communisten hebben overgege ven. Er gaan geruchten dat duizenden wel gestelde personen afgemaakt werden. In eenige districten worden de com munisten door studenten met buitenland sche opleiding aangevoerd. De commu nisten hebben ook een school opgericht, waar hunne aanhangers worden opge leid tot propagandist. Bankpapier, dat op de eene zijde de beeltenis van Lenin en van Marx draagt, zou in de geheele provincie in omloop zijn. In Hoenan zou den verscheidene benden van meer dan 25.000 communisten de bevolking terro- riseeren. De Fransche begrooting. De Fransche Kamer heeft een begin gemaakt met de bespreking van de be grooting. De minister voor de begTOoting, Palmade, gaf een overzicht van den fi- nancieelen toestand op 13 Dec. j.L, die een tekort aanwijst van 500 millioen, dat op 't einde van den loopenden dienst zal stijgen tot 1500 millioen. De minister verklaarde, dat de regeering de reserve van de scbatkist niet wil aantasten. Het Binnenland. Een dam in het Hellegat? Groote branden te Venlo en Meppel. Buitenland. Zestig jaar Duitsche rijk. De Britsch-lndische conferentie. gaat om een begrooting van meer dan 30 milliard. De inflatie moet worden tegen gehouden, want de begrootingsuitgaven nemen jaarlijks met 2 milliard toe. Nieuwe nederlaag van Hoover in den Senaat. Gisteren heeft president Hoover in den Senaat een nieuwe nederlaag geleden. Ofschoon de President, zooals wij in ons blad gemeld hebben, als zijn meening had uitgesproken, dat het steunfonds voor de noodlijdende landbouwers uit sluitend uit particuliere bijdragen kon en moest worden bijeengebracht, heeft de Senaat besloten een crediet van 25 mil lioen dollar beschikbaar tc stellen uit de openbare middelen voor dit doel. Korte Berichten. De elf Italiaansche vliegtuigen, die na den „sprong" over den Atlantischen Oceaan ten slotte te Rio de Janeiro zijn aangekomen, zijn aan de Braziliaansche regeering verkocht voor 50.000 zakken koffie. Gisteren zouden de drukkers te Madrid in staking gaan. Men rekende, dat er 5000 zouden staken, doch men hoopte, dat de werklieden op de kranten drukkerijen niet zullen staken. Gistermorgen is bij Gedingen een personentrein op een goederentrein ge- loopen. Daarbij zijn drie menschen ge dood en ongeveer twintig gekwetst. Over de oorzaak van het ongeluk kon men nog niets definitiefs zeggen. Nader wordt ge meld, dat 13 menschen ernstig en meer dan 20 licht gekwetst zijn. Gook, de bekende secretaris van het Engelsche mijnwexkersverbond, heeft zich gisterochtend een been beneden de knie laten afzetten. Zijn toestand is naar omstandigheden goed. De influenza-epidemie te Stockholm heeft zich de vorige week sterk uitge breid. Er komen nu relatief veel meer ernstige ziektegevallen voor dan eerst toen de ziekte een vrij goedaard!1: karak ter had. In verschillende stede zijn de scholen gesloten omdat ongeveer de helft van de schooljeugd ziek is. De Londensche hotels hebben, dank zij de Indische conferentie, een weerga loos goed jaar gehad. De Maharajah's, hun gezinnen en hun verdere aanhang hebben het geld dusdanig laten rollen, dat de hotels het bejammeren, dat do Britsch-lndische conferentie nu ten ein de loopt Inbrekers zijn in het groote postkan toor te Singapore binnengedrongen en hebben daar postzakken geplunderd. Tusschen Ampsin en Hoei in de Maasvallei is een rotsblok naar beneden gestort en op de spoorbaan terecht ge komen, met het gevolg, dat een goederen trein iets later op het blok reed en ont spoorde. Er is gelukkig alleen stoffelijke schade. Na afloop van een vergadering van een fascistische vereeniging te Bornhem bij Antwerpen, waaraan ongeveer 500 menschen hadden deelgenomen, kwam 't tot een hevige vechtpartij tusschen fas cisten en Vlaamsche nationalisten. Van beide zijden maakte men van de wapens gebruik. Er werd geschoten en er wer-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1