No. 92 Maandag 19 Januari 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's Bank N.V, Goes ELBURS looping boedel, EERSTE BLAD. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Uit de Provincie. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ALLE pert JANUARI vervallende worden verzilverd door NUARI 1931 te Krulnin- Wapen van erzooke van wijlen den m ten over- J. J. VAN van.: xulnlngen: HET SCHU- :elegen mid- de Snelle .A. (110 R.) ND, aldaar, jij „Lugten- A. 55 c.A. EN BOUW- Witte Stee, A. 26 c.A. Ill zijn in vaarden bij ppenningen, Febr. 1931. te bekomen >emden No- den Notaris Kruiningen, Erfgenamen len PIETER IETERNEL- 1UARI 1931, ïur, in het POLEY te olfaartsdijk: JOUWLAND nweg, groot 280 R.). JOUWLAND A. (2 Gem n verpacht Wolfaarts- 24 c.A. tot ceelen voor- fUARI 1931, uur, in hot :e, van: Ierseke: MET TUIN groot 5 A, arden bij de ingen. fcOUWLAND groot 61 A ollemans te i jaar totroo- ARI 1931, ur, aan ge- :ontant geld ÏOEDEL, ilonkastje, 2 Theetafels, een Eiken- Stoelen met met pluche een Divan, ers, verschil- met cou- ïet kanarie, ;er, Overgor- Schilderijen, Matten, Le- 2 eikenh.), els, Glas- on geen verder en aangebo- ïsdag 21 Ja- idags van 1 te bekomen oemden No- VERBIST te ARI 1931, ;en verzoeke P. OUWEN- uis aan de te Goes, verkoopen: it: Woonkamer- tamer-ameu- Ëlectrische m, Pendules, el, Bureau, Roerkleeden, ïes, Fietsen, nf-inventaris, hetgeen ver boden. bezichtigen an 10—12 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange (forststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers 0.03 Prtjs der Advertentieu: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. BIJ abonnement belangrijk» I ertlng. De gehuwde ambtenares. Is het een eisch van het Socialistisch beginsel, dat men het opneemt voor den arbeid der gehuwde vrouw? Schijnbaar wel. Men leze er de verslagen van Staiten- en Raadsvergaderingen maar eens op na, als voorstellen aan de orde komen om te bepalen dat aan een ambtenares bij huwelijk ontslag zal worden verleend. Dan komen de socialisten in 't geweer en worden zij, die met dergelijke voor stellen durven komen als belagers van de vrijheid bestreden. Naar het schijnt doen zij dit krachtens beginsel. Maar in werkelijkheid, naar thans uit een correspondentie in „Het Volk" blijkt, omdat zij niet anders durven. Iemand stelde aan den heer H. Polak de vraag of het toch eigenlijk niet ligt op den weg van de S. D. A. P. om er aan mee te werken, dat ambtenaressen die huwen, worden ontslagen. „Zoo als de toestand nu is, schrijft hij, dei^t hij toch allerminst. Ik ben zelf in gemeentedienst en zie verschei dene paartjes huwen en samen een sala ris wegsleepen, waar in de ruimte twee drie gezinnen in denzelfden stand be hoorlijk van kunnen leven, natuurlijk zon der reisjes naar Zuid-Afrika, Amerika en Zwitserland voor den derden keer (Ned. Reisvereeniging)maar dat is toch van iÏV minder belang in dezen malaisetijd, met zijn steeds toenemende werkloosheid van volwaardige arbeidskrachten. Ik zou zoo zeggen: het algemeen belang gaat voor." En wat antwoordt nu de heer Henri Polak? Dit: „De briefschrijver wist natuurlijk niet, dat hij, door zijn brief aan mij te rich ten, een zeer teer punt aanroerde. Want ongeveer twee jaren geleden heb ik deze aangelegenheid in het Weekblad van den Diamantbewerkersbond uitvoerig behan deld en dat heeft toen aanleiding gegeven tot veel en vinnig twistgeschrijf. De quaes- tie van den arbeid der gehuwde vrouw is namelijk een zeer heilig huisje; wie er aan tornt, komt onherroepelijk in het verdomboekje; want het aanmoedigen en beschermen van zulken arbeid worden beschouwd als een bij uitstek socialisti sche taak; en ik had mij vermeten te betoogen, dat er niets socialistisch in gelegen is en dat het in onze Partij dienaangaande ingenomen standpunt in werkelijkheid weinig anders is dan een brok burgerlijk feminisme. Nu weet onze jonge partijgenoot hoe i k er over denk. Maar hij wete ook, dat mijne opvatting niet die is van de or thodoxie en dat vermoedelijk zeer wei nigen in de Partij mijne opvatting deelen al heb ik ook eenig vermoeden, dat jy het meer zijn dan men denkt, doch dat de meesten er niet voor uit durven te komen. Ik heb er indertijd aan gedacht, van de geheele polemiek, zooals zij in, en voor een klein gedeelte buiten het Week blad van den A. N. D. B,. verschenen is, een brochure te maken. Maar ik heb het voornemen laten varen, omdat ik de toen bestaande verschilpunten niet wilde vermeerderen met een, waaromtrent waar schijnlijk toch alles bij het oude zou zijn gebleven, daar het uiterst moeilijk is 'tprijsgeven van een vastgeroest denkbeeld te bewerkstelligen." Hieruit blijkt, dat vele R. D. A. P.ers, en waarlijk niet de minsten, zij het dan op practische gronden, in hun hart in stemmen, met wat van Anti-revolutionaire zijde steeds bepleit is. Dat zij zich niet in dien geest uitspre ken, komt, omdat ze niet gaarne op d^ zwarte lijst worden geplaatst, omdat het moeilijk is vastgeroeste denkbeelden te bestrijden en omdat, zooals de heer H. Polak zegt: de meesten er niet voor durven uit te komen. Want de ambtenaren zijn ook kiezers! En omdat er veel „roode" ambtenaren zijn, is hun invloed groot. En. zoo schijnt er een nauw verband te zijn tusschen „kiezersvrees" en de be- striding van het ontslag der gehuwde ambtenares. STORM EN NOODWEER. De storm heeft Vrijdagavond ook Schot land zwaar geteisterd. De orkaan had nu een dan een snelheid' van 120 K.M. per uur. Hij breidde zich naar Midden-En- geland uit en bereikte in den nacht Zuidr Engeland. In de havens langs de Westkust lag de scheepvaart geheel stil. Op de Noord-Westkust van Schotland is een visschersvaartuig op de rotsen ge worpen. Eerst na buitengewone inspan ning van de opvarenden van verschillen de reddingsbooten gelukte het de beman ning van het visschersvaartuig te redden. Een mailschip van de „Canadian Paci fic" werd door den storm bij het verlaten van de haven van Liverpool tegen den havendam geworpen en kon, ook met be hulp van 2 groote sleepbooten niet worden vlotgetrokken. In het Kanaal moesten talrijke kleine re schepen tengevolge van den storm een toevlucht in de havens zoeken. De reddingsbooten zijn voortdurend in de weer om hulp te verleenen. Boven de Boven-Harz (Duitschland) heeft een hevig onweer gewoed, gepaard gaande met sneeuwstormen, hagel en re gen. In de haven van Hamburg en het ge bied van de Elbe heeft de storm 't scheep vaartverkeer geheel ontwricht. De mees te schepen zochten een veilige toevlucht in de havens. Ook in het Noord-Oostzee- kanaal lag de scheepvaart stil. Ook van verschillende andere plaatsen in Duitschland wordt stormschade ge meld. Op de spoorlijn Perleberg tusschen de stations Garz en Hoppenrade werd een locaaltreintje uit de rails geslagen. Do machinist werd gedood. De telefoonlijnen zijn vernield, zoodat men niet weet, of er nog meer slachtof fers zijn. In het gebied der Beneden-Elbe en vooral der Beneden-Oste is de aangerich te schade zeer aanzienlijk. In het Kurische Haff aan de grens van het Memeiland en Oost-Pruisen zijn on geveer 100 visschers op een ijsschots naar zee afgedreven. De visschers hadden zich op het ijs begeven om daar te visschen, toen het ijs door een plotseling opkomenden storm in beweging geraakte. Slechts 2 man kon den terstond worden gered. Later is de ijsschots echter weer aangedreven, zoo dat allen gered konden worden. Een groot gedeelte van hun netten is verloren ge gaan. Debat over de rede van dr Colijn. Te Genève heeft in de Europeesche Com missie de gedachtenwisseling plaats ge had over het'rapport van Colijn. Het de bat werd geopend met een groote rede van Henderson, die namens de Engelsche regeering den grootst mogelijken steun toezegde aan de verwezenlijking der in het rapport-Golijn aan de hand gedane adviezen. Henderson zeide, dat het thans eindelijk tijd wordt om de in 1927 door 39 regeeringen aanvaarde verplichtin gen in zake verlaging van de douane tarieven, na te komen. Voortzetting van de tegenwoordige tarievenpolitiek moet onherroepelijk leiden tot 'n algemeenen Europeeschen tarievenoorlog. Na Henderson hield de Zuid-Slavische minister van buitenlandsche zaken een rede. Ook hij had natuurlijk woorden van lof voor de heldere uiteenzetting van Colijn, doch hij meende, dat diens raad van onmiddellijke tariefverlaging voor menigen staat te gevaarlijk zal zijn om na te volgen. Marinkowitsj gaf volkomen toe, dat Colijn waarschijnlijk gelijk had met zijn sombere voorspelling van een algemeenen tarievenoorlog, indien niet spoedig een verbetering in de economi sche betrekkingen tusschen de staten zou volgen, doch voor de Oost-Europeesche landbouwstaten is het dillemma volgens Marinkowitsj het volgende: of een on middellijke catastrofe indien de tarieven worden afgschaft, of een toekomstige catastrofe als gevolg van den tarieven oorlog, en bij dit dilemma verkiezen zij maar het laatste. De nieuwe tijd vordert nieuwe metho den; dat behooren ook de vrijhandelssta- ten te bedenken. Dr Colijn, die Maandag niet meer aanwezig kon zijn, beantwoordde onmid dellijk Marinkowitsj in een zeer heldere rede, waarin hij toonde ook een voortref felijk improvisator te zijn. Hij nam de gelegenheid waar om nog eens weer te wijzen op het verband tus schen protectionisme en overproductie die voor iedereen het evenwicht tusschen protectie en consumptie verstoort. Vóór elke poging om redmiddelen te vinden, was volgens hem allereerst hervinden van de stabiliteit noodig. Uit zijn rede stippen we voorts nog aan, dat hij de beweging der suikerpro ducenten om tot productiebeperking te komen, als voorbeeld aanbeval aan de tarweproducenten. Hij herinnerde daar bij aan het dezer dagen in de commis sie landbouwdeskundigen gedane voor stel van onzen landgenoot dr Van Rijn om te geraken tot een tarweproductiebe- perking van 1^ tot 10 procent voor den tijd van een enkel jaar, waardoor het gansche tarwesurplus zou verdwijnen. Nadat Briand Colijn hartelijk voor zijn werk had bedankt, werd het economisch debat verdaagd tot vanmiddag. Vreemde werkkrachten in België. In verband met de thans heerschende crisis in België, heeft de regeering het noodig geoordeeld, maatregelen te nemen om overtollige toevloed van vreemde ar beidskracht te keer te gaan. De voortdurende aankomst van vreem de arbeiders en het stijgende aantal werk- loozen vormen een ernstig gevaar. Zoowel in het eigen belang van den vreemdeling, die gevaar loopt, in België niet meer de middelen te vinden, om op eerlijke wijze in zijn bestaan te voorzien, als in het belang der openbare veiligheid en rust, beeft de regeering aan den ko ning geadviseerd, om nog slechts aan de vreemdelingen toelating tot vestiging in België te verleenen, wanneer deze de ze kerheid hebben hier geregeld arbeid te vinden. Op grond van dit advies is een konink lijk besluit verschenen, waarbij in arti kel 1 bepaald wordt: Met inachtneming van de thans in zake paspoorten gelden de bepalingen, mogen de vreemdelingen niet binnen het rijk komen, om er als handenarbeiders of bediende werkzaam te zijn, zonder daartoe vooraf de toela ting van den minister te hebben bekomen. De toelating wordt gevraagd bij de di plomatieke agenten of consuls van België. De vreemdeling moet bij zijn aanvraag voegen een werkovereenkomst voor arbei ders of bedienden, afkomstig van een in België gevestigd werkgever; een medisch attest, hem verstrekt door een bevoegd geneesheer; een getuigschrift van goed gedrag, dat minder dan drie maanden oud is en eventueel een mededeeling omtrent de gedurende de laatste vijf jaar opgeloo- pen veroordeelingen. De werkovereenkomst voor arbeiders of bedienden moet bekrachtigd zijn door den minister van arbeid en nijverheid. De staking in Zuid-Wales beëindigd. Uit Cardiff wordt gemeld, dat de gede legeerden ter conferentie aldaar met 169 tegen 72 stemmen zich voor aanvaar ding der werkgeversvoorstellen hebben uitgesproken. Het werk zal vandaag worden hervat Zooals men weet was de staking 1 Ja nuari j.l. uitgebroken. Conflict in Frankrijk's schoenindustrie. In de schoenindustrie te- Limoges is 'n arbeidsconflict uitgebroken. Reeds geruimen tijd werd tusschen de werkgevers en de arbeiders onderhandeld over een nieuwe loonregeling, zonder dat er echter eenig resultaat werd bereikt. Teneinde aan hun eischen kracht bij te zetten traden de arbeiders Vrijdagmor gen in een proteststaking van twaalf uur Deze actie werd door de twee groote fa brieken beantwoord met een uitsluiting, waardoor meer dan 6000 arbeiders op straat staan. Men vreest, dat de arbeiders in de an dere bedrijven een sympatbiestaking zul len afkondigen. Het wordt goedkooper in Amerika. Volgens bericht uit Washington heeft de senaat, onder den druk van de alge- meene ontevredenheid over het heoge peil der prijzen in de Vereenigde Staten, een onderzoek gelast naar de hooge prijzen van brood en suiker. De commissie, die dit onderzoek gaat instellen, staat onder leiding vaat senator Capper en zal nagaan, waarom de prij zen niet gedaald zijn in overeenstemming met de daling der prijzen van tarwe en meel aan de beurs. Later zal het onderzoek ook worden uitgestrekt tot de vleesehprijzen en die van andere levensmiddelen. O.a. zullen de eigenaars van de groote bakkerijen door de commissie worden gehoord. Men verwacht, dat dit onderzoek alge meen een daling der prijzen der levens middelen tengevolge zal hebben. Slachtoffers van het verkeer. Door het drukke verkeer in Berlijn zijn in de eerste negen maanden van 1929 bijna 700 kinderen verongelukt, terwijl in de eerste negen maanden van het afgeloo- pen jaar 735 kinderen het slachtoffer werden van het moderne verkeer. In tegenstelling met deze betrekkelijk geringe stijging van het aantal ongeluk ken staat het aantal ongelukken met doodelijken afloop, dat in 1930 be duidend hooger was. In de eerste ne gen maanden van 1929 werden 30 kinde ren gedood. In 1930 steeg dit aantal tot 46 kinderen. Van deze 46 kinderen waren er 28 nog leerplichtig, terwijl de andere 18 kinderen nog geen 6 jaar oud waren. De 689 andere kinderen werden meer of min der zwaar gewond. De uitsluiting in de Engelsche katoen- weefnijverheid. De algemeene uitsluiting in de katoen- weefnijverheid in Lancashire is begon nen. Van de 700.000 werklieden zijn meer dan 200.000 werkloos geworden. De onderhandelingen zijn op niets uit- geloopen; er is besloten, dat er een stem ming zou zijn onder de arbeiders zelve, maar er zal wel een week mee heen gaan voor de uitslag daarvan bekend is. De werkgevers zijn niet te bewegen gebleken om, in afwachting van die stemming, de uitsluiting op te schorten. Vestingwerken nabij Gent? Het Belgische departement van Lands verdediging en de generale legerstaf be- studeeren de mogelijkheid van het bouwen van een belangrijk vestingwerk in den omtrek van Gent. Dit fort zou bestemd zijn om de scharnier te worden van een verdedigingslinie, welke zich ten Noor den zou uitstrekken, langs het kanaal van T e r n e u z e n, tot aan de Neder- landsche grens en ten Zuiden op den linkeroever der Schelde, tot in Henegou wen. Deze verdedigingslinie zou hoofd zakelijk uit een reeks betonnen blokken en een steeds gereed gehouden inundatie systeem bestaan, welke inundatie zich eventueel vooral over de streek Moer vaart en Langelede. in het land van Waas der Beneden-Schelde ten Oosten van Gent en den weilanden van de heele Schelde- vallei bezuiden Gent zou uitstrekken. Korte Berichten. Ook te Madrid heerscht in hevige mate de griep. Het aantal patiënten is zeer groot. Op 31 December j.l. bedroeg het aan tal werkloozen in Italië 642.169, tegen 534.356 op 30 November. 210.000 werk loozen ontvingen steun van overheids wege. Niet enkel in Madrid, maar in vele andere steden van Spanje heerscht op het oogenblik een griepepidemie, die ech ter tot nu toe goedaardig van karakter is. Op vele kantoren en bureau's is een der de van het personeel ziek. In enkele plaat sen is ten gevolge van de ziekte van het personeel de postdienst gedesorganiseerd. In Algiers zijn tengevolge van de hevige regens van den laatsten tijd groote overstroomingen opgetreden. Bij de stad Algiers is 'de rivier buiten haar oevers getreden, zoodat de straten van de stad blank staan. Op sommige plaatsen staat het water een meter hoog. Vijf personen zijn verdronken. Vele huizen zijn ernstig beschadigd. Te Saint Louis heeft de politie met traangasbommen eenige honderden sta kers uiteengedreven, die in hongerbetoo- ging naar het stadhuis trokken. Acht mannen en twee vrouwen zijn gearres teerd. De Keulsche politie is er in ge slaagd de lieden te arresteeren, die een aanslag op het filiaal van de Deutsche Bank te Keulen-Lindenthal hebben ge pleegd. De gearresteerden zijn een sla ger, een werklooze chauffeur en een ar beider. In een voorstad van Saloniki is een communistische jeugdschool ontdekt, waar de politie vijf arbeiders en een aan tal leerlingen in hechtenis, heeft g«w- Binnenland. De stonn van Zaterdag. Vragen over de Landarbeiderswet. Overleden 'de heer J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, oud-voorzitter der Eerste Kamer. Buitenland. De staking in Zuid-Wales beëindigd. De uitsluiting in de Engelsche katoen industrie. Storm en hoog water. Debat over de rede van dr Colijn te 'Genève. Vreemde werkkrachten in België geweerd. men en ter beschikking van de rechtbank heeft gesteld. Men vermoedt, dat nog in andere Grieksche steden dergelijke scho len werken. Gewesielijke Organisatie Zeeland van „Patrimonium", Vrijdagavond hield deze organisatie 'n algemeene vergadering te Middelburg. Niettegenstaande storm en noodweer wa ren velen gekomen, ook van de dorps- afdeelingen. De vergadering werd geo pend door den voorzitter, dbr W. A. den Hollander. Na eenige huishoudelijke zaken kreeg dhr A. Vingerling van Zuidland het woord. Voor 'n aandachtig gehoor sprak deze over: „Patrimonium in Zeeland". In deze rede zou tegelijk rapport uitge bracht worden aan de G. O. over spr.'s arbeid namens het Verbond „Patrimoni um" in Zeeland den vorigen winter en nu de laatste vier weken verricht. Spr. begon met te wijzen op de veran dering in het groote leven, ook in het le ven van den arbeidersstand, vóór, tij dens en na den oorlog. De welvaart had gebracht verademing in veler leven en i werkkring, nadat het levenspeil van die velen omhoog was gebracht. Er kwam ontwikkeling, ook voor de eenvoudigen. Hoe anders werd het leven geleefd in den arbeidersstand. Er kwam ook die Chris telijke levensovertuiging die opeischt ge heel het leven, ook het sociale leven. Maar nu is gekomen de economische crisis. Ja, in dezen crisistijd wordt ook gestreden voor de doorwerking i >r Ghr. sociale beginselen, maar ook vuur ons vijandige beginselen. Neem slechts dit eene, de opgroeiende socialistische bewe ging. Zie naar Rusland, ook naar de vlak naast ons liggende landen, zie en luister ook in ons eigen land, wat daar wordt gedaan door het socialisme. Moet nu in dezen crisistijd toch doorgegaan worden met verbreiding onzer beginselen, speci aal dan voor ons de Patrimonium-begin selen? Ja, juist nu vooral. Ja, zegt spr., dat beginsel propageeren, niet allereerst vragen: Geeft het wel resultaat? Zeker, ook wij begeeren vruchten op den arbeid, maar we laten dat in de eer ste plaats aan onzen God over. Gods Woord is vol van richtlijnen voor- het sociale leven. Hierin wordt niet ge leerd, dat dualisme tusschen stof en geest niet de theorie, dat het lichaam geen waarde heeft als de ziel maar gered is, maar een zien van het verband der din gen, zooals God, de Schepper, ze Zelf heeft gelegd. Door o v e r 1 e g en niet door strijd zal het moeten gebeuren, wil men verder ko men, dan zullen ook de wederzijd- sche belangen worden gediend. Spr. doet nu verschillende mededee- Iingen waar en hóe hij gearbeid heeft op Schouwen en Duiveland en op Zuid-Be- veland. Het is vaak voor een niet-Zeeuw moeilijk om zich over 'twerk op sociaal gebied een indruk te vormen. Doch hier in zijn een Zeeuw en niet-Zeeuw het eens, dat het moeilijk werken is. Zeker, er zijn hier vele vrome menschen, die buigen en vreezen voor den Heere. Maar er is ook eaa ptusnivera en daarom va 1 seh

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1