DE ZEEDW ilSOL" s Het Geweten van RogerTrehern. ing ANS TWEEDE BLAD. /I IS. stbode Intiën. Wat er deze week voorviel —TUBERCULOSE— Gemengd Nieuws. Zoeklichtjes hooger 100.. ^ligatie- >or de Brieven uit Middelburg. FEUILLETON Uit den Goeschen Raad. VAN ZATERDAG 17 JAN. 1931. No. 91. Dpengestcld fO, Zwart- iten, alwaar tegenwoor- |.s. een tER, B 48. tiën in de Aanbod" i contant. 8 De afgeloopen week stond weer in het teeken van de werkloozenzorg. Verschil lende gemeenteraden moesten aan dit vraagstuk aandacht schenken. De Mi nister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw zond een missive de wereld in, waarin nieuwe regelen werden gesteld voor crisissteun en werkverschaffing. Ook werd dezen Minister door de groote vak bonden een verzoek gezonden, om den duur der uitkeering uit de werkloozen- kassen, evenals in den strengen winter van 1929, te verlengen. De werkloosheid blijft dan ook voor- loopig nog het vraagstuk, waarmede vrijwel alle landen hebben te worstelen. Een ander vraagstuk, dat van de cri sis in den landbouw, bleef, zooais wel van zelf spreekt, ook aan de orde. Zelfs de Volkenbond benoemde er een studie-com- t, missie voor, die deze week te Genève ver gaderd heeft. Enkele middelen, die tot verbetering zouden kunnen leiden, wer den daar genoemd. Een van de hoofdoorzaken van deze crisis is echter de tarieven-oorlog. En daarom te meer is van belang de Euro- peesche conferentie, die gisteren te Ge nève haar werkzaamheden heeft begon nen. Op deze conferentie zijn vele regee ringen vertegenwoordigd en vele Minis ters van Buitenlandsche Zaken persoon lijk aanwezig. Het was ook onze bekende, bekwame landgenoot, Dr H. Colijn, die er gisteren een rede uitsprak, een rede, waarin de dingen duidelijk, scherp en raak werden gezegd, waarin niemand werd gespaard, maar waarin de waar heid onomwonden werd erkend. Zijn rede zal ongetwijfeld een diepen indruk ge maakt hebben. Een andere belangrijke conferentie, nl. de ronde-tafel-, of Britsch-Indiscb.e con ferentie zal Maandag worden gesloten. Eerst scheen men daar op den goeden weg naar een resulaat. De moeilijkheden, die de geschillen tusschen Hindoes en Mohamedanen boden blijken echter nog niet opgelost. De Mohamedanen zijn met hun zeventig milloen zielen in Indië te genover de Hindoes verreweg in de min derheid en zij verlangen, dat zij bij een nieuwe constitutioneele regeling waar borgen verkrijgen, opdat zij in een zelf- besturend Indië, dat ook zij verlangen, niet meer door de Hindoesche meerder heid zullen worden overheerscht. Een vergelijk was echter onmogelijk, tengevol ge van de houding van een andere min derheid, die der Sikhs. De Sikhs zijn voornamelijk in den Pendsiab geconcen treerd. In deze provincie, waar volgens het voorgestelde vergelijk den Mohame danen de meerderheid in den provincia len raad zou zijn gewaarborgd, vormen de Sikhs een belangrijke minderheid. Hun vertegenwoordigers ter conferentie wei geren nu het compromis tusschen Moha medanen en Hindoes te aanvaarden. Zoo verkeert de conferentie nog in een critiek stadium. XXXIX. Amice, Ook in 1930 is het aantal inwoners van Middelburg in belangrijke mate afgeno men en wel met tweemaal zooveel als in 1929. Het getal Middelburgers is thans zoo gering als het in, geen jaren is ge weest. Men kan zich haast niet voorstel len, dat dit waar moet zijn. Immers, er komt geen open terreintje beschikbaar, geen tuintje van een verkocht heerenhuis of weeshuis, of het wordt direct bebouwd. Lanes de singels wordt alles volgebouwd; de huizen der woningbouwvereenigingen die sinds den oorlog met honderden zijn verrezen, zijn alle bewoond. Ook midden standswoningen en kleine heerenhuizen door EVELYN EVERETT—GREEN. (Vrij naar het Engelsch.) 24) o— „Mijn thee jou kamer", legde Ro ger uit. „Toen ik hier aankwam en naar jou vroeg en of er misschien nog kamers voor me vrij waren, werd ik met open armen ontvangen. Maar, daar ik jou vriend was, verbood de heerscheres in dit huis me, ofschoon ze me verzekerde, dat alles ter mijner beschikking was, mijn eigen domein te betreden voor dat het geheimzinnig proces, dat ze met den naam „luchten" aanduidt, plaats had ge vonden. Oordeelend naar wat er buiten hing, leek het me raadzaam zoo weinig mogelijk van die lucht binnen te halen Maar mijn tegenwerpingen hadden niet den minsten invloed. Ik moest thee drin ken in de kamer van mijnheer Bray en daar ze hem tegen zes uur thuis ver wachtte, heeft ze maar voor twee perso nen tegelijk gebracht." „Waardoor ze een fatsoenlijke hoeveel heid gezond verstand toonde te bezitten en een goede dosis wilskracht en door zettingsvermogen. Wel Trehern, ik ben zijn den laatsten tijd in belangrijke mate bijgebouwd en het villapark van Nieu- wenhove raakt langzamerhand bezet met fraaie landhuizen en huisjes. Alleen van de groote oude heerenhuizen in de bin nenstad staan er leeg of worden tot ga rages, winkels en kantoren omgebouwd. Dit alles duidt op vermeerdering van bevolking en toch is het omgekeerde het geval. Dit raadsel kan slechts verklaard worden, doordat jonge gezinnen, die voor eenige jaren bij de ouders inwoonden, dus „introuwden", thans alle eigen, afzonder lijke woningen zijn gaan betrekken of meer nog, doordat de gezinnen geregeld kleiner worden en het getal kinderen steeds af neemt, zooals ook uit de schoolbevolking blijkt. Men behoeft niet lang naar de oor zaak van dit verschijnsel te raden. De ad vertenties, die periodiek in de „Middel- burgsche Courant" verschijnen ter aan beveling van de middelen tot voorkoming van groote gezinnen dragen hun vrucht. Ook blijkt, dat verschillende meer ge goede Middelburgers verhuizen naar de Singels om de Vest, voorzoover die in andere gemeenten, met name Koudekerke, gelegen zijn. Zij profiteeren dan van de voordeelen der in de onmiddellijke nabij heid gelegen hoofdstad en betalen daar minder belasting en huishuur. Met Mei a.s. wordt de aftrek voor het noodzakelijk levensonderhoud in Middel burg f 800 tegen f 600 in Koudekerke. Zoo gaat het ook met de personeele be lasting, waar Middelburg in de vijfde en Koudekerke in de achtste klasse is inge deeld. Dat dit laatste velen er toe beweegt aan te dringen op annexatie van dat deel van Koudekerke, dat tegen Middelburg aan ligt, is alleszins verklaarbaar. Trouwens de grenzen tusschen deze beide plaatsen zijn alleszins vreemd en grillig. Zoo be hoort de „Parel" en omgeving aan den Ouden Vlissingschen weg tot Koudekerke, hoewel het geheel tusschen Middelburgsch grondgebied ligt. Evenals vroeger te Delft behooren de buitensingels (tot dè „Grif fioen") tot Koudekerke. Alle reden zou er dus zijn deze bij Middelburg te voegen, evenals „Hof van Delft" indertijd bij Delft is ingelijfd. Men heeft al berekend, dat, als deze gemeentedeelen, plus de voorstad „Het Zand" bij Middelburg kwamen, het ge tal inwoners dezer gemeente boven de 20.000 zou stijgen en dus het getal der wethouders met één, dat der raadsleden met twee zou moeten worden vermeer derd. Nu echter het aantal inwoners der hoofdstad steeds blijkt te verminderen, is dit nog zeer dubieus. Een 1500-tal nieuwe inwoners zou het getal Middelbur gers nog niet boven de 20.000 brengen, vooral niet, als het getal personen, dat de gemeente verlaat, steeds dat der inkomen den blijft overtreffen. Men weet, dat Ged. Staten reeds zoover zijn gevorderd, dat een wetsontwerp tot annexatie gereed is en binnen niet al te langen tijd bij de beide gemeenten in be handeling komt. Ongeveer 10 jaren geleden kwam deze zaak ook reeds ter sprake. De Middel- burgsche Raad achtte de grenswijziging eenstemmig noodzakelijk voor zijn ge meente, doch die van Koudekerke was van een andere meening, terwijl de „dubbele raden" der beide gemeenten eveneens af wijzend adviseerden. Er is toen dus niets van gekomen. Thans schijnt de Raad van Middelburg er nog eender over te den ken, (die van Koudekerke in groote meer derheid waarschijnlijk ook). Echter ko men de „arbeiders", d.w.z. de arbeiders, T. B. C.-Patiënten, bespoedigt Uwe genezing door een kuur met granuline. Leest wat Dr. J. H. VAN GRAF HORST, arts schrijft in zijn brochure: „Wenken en raadgevingen bij de be handeling van Tuberculose en Scro- fulose" over de gunstige resultaten, daarmee vetkregen bij tuberculose en klierziekte. Deze brochure, die o. a. talrijke attesten bevat van geneesheeren en gewezen patiënten, wordt U, op aanvrage, in gesloten enveloppe, gratis toegezonden door de Pharm. Ond. Dr. J. H. VAN GRAFHORST. Schevenin- gen, Alkmaarsche straat, D 9. buitengewoon blij je te zien en je weer als mijn bovenbuur te hebben. Maar on danks dat, had ik gedacht, dat Half Moon Street of de Albany meer in jou lijn lagen." „Heelemaal niet", antwoordde Roger, een aanval doende op den grooten stapel brosse toast met de eetlust van een jong, gezond mensch. „Ik heb me los gemaakt uit mijn oude omgeving; heb trouwens nooit veel op gehad met het leven in West End." Noel keek hem onderzoekend aan. Hij had al opgemerkt, dat deze Roger Tre hern in vele opzichten verschilde van den gemoedelijken, eenvoudigen kerel van zes maanden geleden, die hem vaak had doen denken aan een schooljongen in het lichaam van een man. Op de een of andere manier had hij dat jongens achtige verloren. Wat daarvan de oor zaak was, wist Noel niet. Roger scheen magerder dan in het voorjaar, maar het was een magerheid, die de flink ontwik kelde spieren en pezen te duidelijker deed uitkomen en sprak van gezondheid en een overvloed aan levenslust. Ook zijn gezicht was flinker geworden. Er was iets gespannens in de uitdrukking en de oogen waren de oogen van iemand, die gewoon is aan moeilijkheden en strijd; oplettend, wakker, konden ze soms plotse ling opflikkeren, terwijl ze toch hun die rood denken en stemmen, blijkbaar tot andere gedachten, zoowel in Koudekerke als in Middelburg. Men weet, dat een raadslid na zijn ver- of herkiezing telkens moet zweren of be loven, dat hij de belangen der gemeente, d.w.z. zijner geheele gemeente en van al dezer rangen en standen zal voorstaan en behartigen, doch de socialisten hebben daar een eigenaardige opvatting van, Staande op het standpunt van den klas senstrijd bemoeien zij zich niet met de belangen van middenstanders, nering doenden, kleine of groote renteniers, ten zij hier stemmen te werven zijn. Hun vlie gend blaadje „De Volksstrijd" schrijft dan ook ronduit, dat: „ons raadslid Paul er al bij voorbaat op gewezen heeft, dat de Koudekerkenaars, wonende in het boven ste gedeelte, die geen hoog inkomen heb ben, zich daarvoor thans zeker niet moe ten laten afschrikken". En verder leest men: „Speciaal voor de arbeiders, die in meerderheid noch straat belasting, noch grondbelasting betalen, staat naar onze meening vast, dat ze ook ten opzichte van het belastingvraagstuk zich thans niets op de(n) mouw moeten laten spellen (spelden) bij het bepalen van hun meening omtrent de grenswijziging". En het gewezen Koudekerksch raads lid, dhr D. Sanderse, stelt zich voor zijn medekiezers in een te houden openbare vergadering te dezer zake eens in te lich ten. Ook uit deze zaak dient munt te wor den geslagen voor de zaak van het soci alisme. Men zou zoo zeggen: Kiezers, past op uwe neuzen en vooral gij, die lange neu zen hebt. De roode barbiers zijn er reeds op uit om u bij dit lichaamsdeel te pak ken. Met vriendelijken groet, t. t. METELLUS. De Goesche Gemeenteraad heeft in veer tien dagen tijds reeds tweemaal vergaderd en voor de derde vergadering is reeds het een en ander dn portefeuille (H.B.S.- kwestie, Werkverschaffing enz.). Dat is nog es werken! Nu overviel de eerste vergadering, aan gevraagd door enkele raadsleden, den voorzitter wat. Zijn Nieuwjaarsrede was blijkbaar nog niet gereed en daarom werd ze in de tweede vergadering uitgesproken. Wij1 willen van de Nieuwjaars-redevoe ringen van burgemeesters een artikel, dat de laatste jaren bijzonder in trek schijnt te zijn niet te veel kwaad, maar ook niet te veel goeds zeggen. Wel veroor loven wij ons de vraag: zouden de raads leden en het publiek er aan missen, als ze voortaan bij onderlings afspraak achter wege werden gelaten? Misschien kan het initiatief tot afschaffing in dezen uitgaan van den nieuwen Haagschen burgervader, die er blijkbaar geen warm voorstander van is, zoodat we weer terugkeeren tot den tijd, dat 's Raads voorzitter volstaat met de Raadsleden en den secretaris wat goede wenschen voor het nieuwe jaar mee te geven! Wat het verloop van deze vergadering betreft, mag gezegd, dat dit veel prettiger was dan den vorigen keer. Werden toen onvriendelijke, zelfs persoonlijk onaan gename dingen gezegd, nu bracht de voor zitter er direct de goede stemming in door een ongemotiveerde beschuldiging in de 'hitte van den strijd uitgebracht aan 't adres der R.K. Bewaarschool, terug te nemen. Daarvoor past zeker een woord van hulde. Dat schiep 'direct een betere verhouding, al zullen daarmee natuurlijk niet alle uitlatingen, in de vorige vergade ring gebruikt, vergeten zijn. Nog even werd het teere puntje der werkverschaffing aangeraakt. De voorzit ter las n.l. een blijkbaar op het laatste oogenblik ingekomen program van werk verschaffing voor, dat natuurlijk door het Burg. Armbestuur zou moeten worden uit gevoerd. Maar de Raad wilde daaraan nog niet 'direct zijn sanctie geven.- De heer Van Bommel van Vloten vroeg een gespe cificeerde opgaaf van productieve en niet- productieve uitvoering. Wij achten het niet onmogelijk, dat de nieuwe toestand in de toekomst nog wel eens tot verwik kelingen leidt. vroegere, vriendelijke uitdrukking niet verloren hadden, die, tezamen met den geestigen trek om den nog al grooten mond, altijd een aantrekkelijk iets aan zijn persoonlijkheid hadden gegeven. „Je moet het me niet vertellen, als je 't liever niet kwijt wilt zijn", zei Noel, die raadde, dat Roger hem graag in vertrou wen wilde nemen, „maar heb je je besluit ten uitvoer gebracht en er den prijs voor moeten betalen, die je verwachtte?" „Ja", antwoordde Roger eenvoudig „Mijn vader heeft me practisch gespro ken, verstooten. Het oude huis is geen thuis meer voor me. Ik weet niet, wan neer ik het terug zal zien. Het was een bittere pil om te slikken in 't begin, maar nu ga ik me heusch dankbaar voelen voor de ondervinding. Het was niet be paald een prettige ondervinding, maar het heeft me de oogen geopend. Dat is niet altijd een aangenaam gevoel, maar naderhand is men er dankbaar voor." „Nu, ik ben blij, dat je er zoo over denkt en er niet door verbitterd bent. Ik geloof, dat er niets in 't leven de moeite waard is om je over te verbitteren. Bit terheid ontneemt je alle vreugde en ge moedsrust, waar een philosoof recht op heeft. En bovendien, welk recht hebben we om op anderen te schimpen? Ze zijn evenzeer het slachtoffer van de omstand- digheden. erfelijkheid en geestelijke vor- Een belangrijk besluit nam de Raad ten opzichte van den gasprijs. We krijgen nu in de toekomst een soort vastrechttarief voor gas. Wat in de wintermaanden boven het gemiddeld zomerverbruik wordt afge nomen, kost 4 cent per kub. M. minder. Een flinke prijsvermindering! Ook de groot-afnemers krijgen een reductie. De bedoeling is natuurlijk, dat er «traks meer ga-s voor verwarming wordt afgenomen. Wij gimnen de actieve gaa-coramieme met den sympathieken directeur van harte de vervulling van dezen wensch, al zal het wellicht noodig zijn, dat tijdig eens een tentoonstelling van de meest economische gaskachels enz. wordt gehouden. Er kan op dit gebied wel wat meer voorlichting worden gegeven. Het is aan B. en W. 'gelukt en de Raad keurde dit goed om door de ma zen van de wet heen te sluipen, teneinde den zeventig-jarigen verdienstelijken ar chivaris, den heer de Kruyter, voor de gemeente te behouden, al zal hij dan nu voortaan den meer bescheiden titel van adviseur moeten dragen. Als B. en W. eens even ernstig hadden gestudeerd op de missive van Gedep. Staten inzake de werkloozenizor.g, hadden zij misschien ook wel een mogelijkheid gevonden, om al thans de georganiseerde werklooze arbei ders voor een gang naar het Burg. Arm bestuur te bewaren. De agenda bevatte verder weinig be langrijks en was spoedig afgehandeld. Toen echter stelde de voorzitter bij wijze van verrassing, nog tal van punten aan de orde. De werkverschaffing noemden wij reeds. Daarop ging de Raad echter niet in. Even min op de bekende H.B.S.-kwestie. De Minister van Onderwijs eischt nu niet meer, dat de gemeente het gebouw der R.H.B.S. gratis aan 'het Rijk afstaat, maar komt nu met het voorstel, dat de gemeente het Rijk zal tegemoetkomen in de verbouwingskosten, als binnen 50 jaar het gebouw aan zijn tegenwoordige be stemming wordt onttrokken. Eerst wilde de Minister in zulk een geval voor elk jaar, dat aan die 50 jaar zou ontbreken, 2 pet. der kosten in rekening brengen. B. en W. hebben echter toen voorgesteld: 2 pet. voor de eerste 25 jaar en 1 pet. voor de laatste 25 jaar, een voorstel, waarin de Minister zal „berusten". Het bleek wel, dat de burgemeester ook voor dit voorstel nog weinig voelde. Wet houder Goedbloed vond het echter niet onredelijk, hoewel de houding van den Minister in deze affaire ook door hem werd afgekeurd. In de volgende vergadering zullen we hierover wel meer hooren. Bij de rondvraag kwamen we te weten, dat er voortaan in Goes geen circussen meer zullen worden toegelaten (hulde aan B. en W.!) en dat er weer streng wordt gelet op het onbeheerd laten staan van auto's op straten en pleinen, waardoor het verkeer wordt belemmerd. Een flinke maatregel! BOTSING TUSSCHEN STQOMTKAM EN AUTO. De tram ontspoord. De auto vernield. Gistermorgen te 11 uur is te Rhoon 'n auto in volle vaart tegen een personen- tram vau de R. T. M. gebotst, van welke tram de locomotief, de beide postwagens en twee personenrijtuigen ontspoorden. Een van de vpersonenrijtuigen is daarbij in de sloot langs de trambaan geraakt. Er is zeer veel materiëele schade veroor zaakt. Wonderlijk genoeg zijn de persoon lijke ongelukken slechts gering. De auto is geheel vernield. Nader wordt hieromtrent nog gemeld: Gm 11.05 kwam uit de richting Rhoon een personentrein aanrijden, bestemd voor Rotterdam. De tram bestond uit locomo tief, twee postrijtuigen, vier personen-rijr tuigen en acht goederenwagens. Aange zien er geen passagiers voor de halte Rijsdijk waren, reed de tram door met een snelheid van ongeveer 35 K.M. per uur. Op hetzelfde oogenblik naderde uit de richting Rotterdam een luxe auto, waar in de heer K. van Sittert zat, een han delaar in peulvruchten te IJsselmonde. De overweg is onbewaakt, maar het uitzicht is zeer goed. Bovendien staan een eind ming als wij zelf. Roger wist niet zeker, of hij Noels ge- dachtengang wel heelemaal kon volgen, maar hij antwoordde haastig: „O, in het begin was ik bitter genoeg gestemd. Zelfs nu kan ik mijn goed hu meur niet altijd bewaren, wanneer ik al les weer eens overdenk. Maar andere be langen vragen nu mijn aandacht. Boven dien, als een systeem blijkt zoo tot in den grond verdorven te zijn, mag men dank baar zijn het te bemerken, voor men het juk om den hals heeft. Het gaat er mee, als met het huwelijk, lijkt me toe. Men moet voordien weten, wat men aan elkan der heeft beter ten halve gekeerd, dan ten heele gedwaald." Noel keek hem aan met half gesloten, vragende oogen. Hij zou graag gevraagd hebben, of het engagement, waar Roger over gesproken had, ook verbroken was, maar hij voelde, dat daar de tijd nog niet voor gekomen was. Hij had zijn maal on- dertusschen beëindigd, was bezig zijn pijp op te steken en sprak langzaam, tus schen twee haaltjes: „Wel, nu de zaken dezen keer hebben genomen ik geloof, dat ik het nu wel zeggen mag ik ben blij, dat je de ge dachte aan de kerk opgegeven hebt. Ik voelde er niets voor, jon als dominee te zien". „Jij doet to het geheel niet aan gods- Gaan we terug naar het heidendom? Het heeft er allen schijn van. In Amerika worden op zedelijk gebied theorieën verkondigd, die ook in Europa bij velen toejuiching vinden en die zon der meer heidensch genoemd kunnen worden, zoo niet erger. En nu lees ik in de bladen, dat. in som mige streken van Duitschland een ster ke propaganda gevoerd wordt voor de herleving van het Germaansche heiden dom. Te Seelenfeld in Westfalen heeft een groot deel der bevolking met de Luther- sche kerk gebroken en is door een groep, waarvan de plaatselijke predikant verklaarde, dat zij helden zijn in het zuipen, in het dansen en in het spelen de Wodandienst weer in te.,-* hersteld. Men houdt zijn vergaderingen in de bosschen, terwijl als begraafplaats werd gekozen een stuk hei bij de hunnebedden. Openlijke terugkeer naar het heiden dom alzoo. En straks, hoe kan het anders, felle bestrijding van het Christendom! Het is wel een donkere tijd, waarin wij leven. Te donkerder, nu de belijders van den Christus vaak meer behoefte blijken te gevoelen om elkander te bestrijden, dan te zoeken naar samenbinding en samen werking! OPMERKER. voor de kruising waarschuwingsborden. Het merkwaardige is dat noch de heer Van S. de tram, noch de machinist van de tram de auto heeft gezien. Eerst op het .laatste oogenblik zag de heer Van S. de tram rakelings voor zich langs komen Remmen kon niet meer baten en met een geweldigen slag botste de auto tegen het tweede postrijtuig, wagen no. 265. Da auto werd opzij geslingerd en totaal vernield. De heer Van Sittert kreeg slechts en kele lichte kneuzingen, ontvellingen, bui len en schrammen, en is naar zijn wo ning vervoerd. Het tweede postrijtuig is opzij gedrukt en het sleurde het eerste no. 261 mee. Deze wagen trok op zijn beurt de locomotief uit de rails, zoodat deze dwars op de baan kwam te staan. Ook de locomotief is ernstig gehavend, zoowel aan voor- als achterzijde. Het 2e postrijtuig is dwars op de rails komen te staan en is zwaar beschadigd. Het eerste passagiersrijtuig is door het daaraan voor afgaande postrijtuig uit de rails getrokken. De koppelingen braken af en de wagen stortte van de baan in de sloot langs den weg. Ook deze wagen kreeg zware schade. Het voor- en het achterbalcon zijn totaal in elkander gedrukt. Toevallig bevonden zich geen passagiers op deze balcons. In den wagen zaten 13 reizigers die op handen en voeten uit het ont spoorde rijtuig te voorschijn zijn gekropen. Bijna allen hadden builen en schrammen en verwondingen, ontstaan door het breken van de ruiten, maar er bleek nie mand emstig gewond te zijn. Ook de post beambte, die in een van de postwagens heeft gezeten, is wonder boven wonder zoo goed als ongedeerd den dans ont sprongen. Achter wagen B 368 liep het eerste klasse rijtuig A 308. Van dezen wagen is de voortruck ontspoord. De machinist en de stoker zijn van de locomotief gevallen, maar zijn geen van beiden ernstig gewond geraakt. De trambaan zelf is ernstig beschadigd. De rails zijn over een grooten afstand vernield. Met een extra-tram zijn de rei zigers naar Rotterdam vervoerd. Het tramverkeer Rotterdam'Rhoon was geheel versperd, temeer omdat de baan slechts uit één lijn bestaat. Per extra tram werden de reizigers tot de plaats van de botsing vervoerd, waarna zij langs de puinhoopen van de verongelukte tram moesten loopen om daarna met een an dere tram hun reis voort te zetten. Nadat vanwege de justitie de noodige foto's waren gemaakt is met het oprui- mingswerk begonen, dat uren in beslag zal nemen. dienst, is het wel?" vroeg Roger. „Dat is niet heelemaal zoo", antwoord de Noel, „ik koester grooten eerbied voor de Godsgedachte en het oude ge ooi onzer vaderen. Het geloof is een machtige fac tor geweest in de ontwikkeling van de menschheid en de sociale omstandighe den, die alleen een dwaas kan negeeren of minachten. Mijn tegenzin is gebaseerd op een instinctmatige afkeer van het idee, dat een man geld zou ontvangen, omdat hij God dient. Voor mijn gevoel steekt daar iets tweeslachtigs in wordt daar mee het zaad uitgestrooid voor misbrui ken. Als je me vraagt waar een predikant dan van moet leven, dan weet ik je er geen antwoord op te geven. Het schijnt een noodzakelijk kwaad te zijn als men het eens kwaad mag noemen. En ofschoon ik weet, dat bij jou de financiëele kwestie heelemaal niet ter sprake kwam, toch is het maar al te bekend, dat van het ont staan van de eerste Christengemeente af, velen God gingen dienen, of duidelijker: „Gods dienaar" werden juist om het ma- terieele, en een baantjesjagerij ontstond, die spot met alle roeping of geloofsover tuiging. De Katholieken kunnen ons trou wens op dit gebied wel een handje geven, de goeden niet te na gesproken. Het be derf heeft de heele instelling aangetast". (Wordt vervolgd)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 5