Binnenland Uit de Provincie. Kerknieuws. Predikbeurten. •ttSTvn ywv ww»r»« loosheid op invoering van een verzekering daartegen aan. Volgens een statistiek hebben in het jaar 1930 3065 personen te Weenen ge tracht zelfmoord te plegen, n.l. 1447 man nen en 1618 vrouwen, van welke 603 mannen en 416 vrouwen als gevolg van deze poging ook werkelijk overleden, ter wijl de overigen gered werden. In het jaar 1929 bedroeg het aantal zelfmoordenaars 2974, waarvan 594 mannen en 391 vrou wen ook werkelijk den dood vonden. Gisteren had in de City van New- York een botsing tusschen twee wagens van den ondergrondschen spoorweg plaats, waardoor het verkeer geheel ont wricht werd. Eerst na eenige uren was de dienst weer normaal. In het geheel werden 17 personen gewond, de meeste licht. Het Rijk en de werkverschaffing. Men deelt mede, „dat het meermalen voorkomt, dat gemeentebesturen, welke een aanvrage om subsidie voor werkver schaffing indienen, reeds zijn begonnen, alvorens de aanvrage is ingediend. Onder die omstandigheden is het voor den minister van binnenlandsche zaken en landbouw practisch ondoenlijk, de noodige regelingen vast te stellen. Daar om wordt in overweging gegeven, ten ein de later teleurstelling te voorkomen, aanvragen om subsidie voor werkver schaffing zóó tijdig in te zenden, dat het mogelijk is, de aanvrage te onderzoe ken en de noodige regelen aan te geven, voordat met het werk begonnen wordt. Opbrengst Rijksmiddelen. De opbrengst van de Rijksmiddelen be droeg over de maand December: Dec. 1930 Dec. 1929 Grondbelasting 36.193 Pers. bel. 2.509.051 2.355.455 Inkomst, bel. 10.500.697 11.107.963 Vermog. bel. 1.767.965 1.829.320 Div.- en tantièmebel. 1.227.533 1.223.888 Rechten o. d. inv. 4.784.414 5.136.017 Statistiekrecht 281.112 347.153 Acc. op zout 187.973 185.834 Acc. op geslacht 897.739 1.151.916 Acc. op wijn 494.421 511.277 Acc. op gedistilleerd 3.815.405 3.376.468 Acc. op bier 1.029.359 1.195.216 Acc. op suiker 4.683.739 4.747.843 Acc. op tabak 2.340.755 2.118.353 Bel. gouden en zilve ren werken 79.729 95.957 Zegelrechten 1.813.503 1.828.992 .Registratierechten 1.580.573 3.325.549 Rechten succ. enz. 3.636.678 5.360.741 Dom., wegen, vaart. 428.477 533.619 Opbr. Staatsloterij 24.338 24.338 Opbr. loodsgelden 431.214 496.257 Totaal-generaal f 42.550.873 46.952.157 Ook de maand December geeft in ver gelijking met dezelfde maand van bet vorige jaar een niet onbelangrijke achter uitgang te zien. Over het geheele afgeloopen jaar be droeg de opbrengst f 504.552.749 of bijna 7 millioen minder dan in 1929. De Merapi. Studie-reis van Lou de Visser. De Minister van Koloniën heeft de vra gen beantwoord, door het Tweede Kamer lid L. de Visser gesteld, betreffende het verleenen van schadeloosstelling uit 's Rijks kas ten bate van de slachtoffers der Merapi-eruptie en in zake 't door hem opgevat voornemen tot het maken van een studiereis naar Nederlandsch-Indië. De minister de 'Graaff verklaart, dat het hem bekend is, dat zich hier te 'lande uit particuliere kringen een Meraipi-comité beeft gevormd, met het doel ook in Neder land gelden hijeen te brengen om den nood der zwaar beproefde bevolking te helpen lenigen. Het oordeel, dat de slachtoffers van de Merapi-eruptie volledig van Rijiks- wege zouden dienen te worden schade loos gesteld, kan de Minister niet deelen. Zijns inziens zijn ter leniging van den nood der door rampen van hooger hand getroffen bevolking het particulier initia tief en de daadwerkelijke hulp van alle groepen der burgerij onontbeerlijk, als mede ter verlevendiging van het gemeen schapsgevoel en ter versterking van den gemeenschapszin. Het is den Minister niet duidelijk, hoe in een onder alle omstandigheden alszins prijzenswaardig maatschappelijk streven eenige aanklacht tegen het gouvernement en de „heerschende klasse" in welk op richt ook, zou kunnen worden gezien. Uit bovenstaande antwoorden volgt, dat de Minister niet bereid is maatregelen te treffen, waardoor aan de slachtoffers vol ledige schadeloosstelling op kosten van 's Rijks tas wordt verstrekt. Op de vraag of de Minister bereid is te bevorderen, dat de heer de Visser bij een studie-reis, 'die hij in ons Indonesië wil maken en waarbij 'hij in 'het bijzonder het gebied, dat door de Merapi-uitbarsting is getroffen, wenscht te bezoeken, geen moei lijkheden vanwege het Gouvernement in den weg worden gelegd, antwoordt Minis ter de Graaff ontkennend. De toestand van baron Van Voorst tot Voorst. De toestand van J. J. 'G. baron van Voorst tot Voorst is, naar uit Arnhem wordt gemeld, steeds achteruitgaande. Hij is uiterst zwak en heeft in geen drie we ken voedsel tot zich genomen. Eerste Kamer. De Eerste Katmer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 27 Januari om half negen 's avonds. Na de openbare vergadering zullen in de afdeelingen worden onder zocht de ontwerpen tot goedkeuring van de handelsovereenkomst van 'Genève en tot wijziging van de Motor- en Rüwielwet. In de openbare vergadering op Woens dag 28 Januari des v.m. 11 uur zal een aantal wetsontwerpen worden behandeld, w.o. dat tot verhooging van den gedistil leerd accijns, dat tot herziening van de Gemeentewet en dat tot voorziening in het tekort van het Spoorwegpensioenfonds. De postvluchten naar Indië. Het zevende retourvliegtuig, de P.H.- A.E.O., gezagvoerder P. Soer (van Bata via 10 Jan.), is gisterochtend om 6.30 van Bagdad vertrokken en om 11.37 te Gaza geland. Om 12.20 vertrok de A.E.O. weer en 'kwam om 14.20 te Caïro aan. Alles wel. Heden verder. Aardappelmeel. Dr Te Hennepe heeft voorgesteld het aardappelmeel niet in het brood te ver werken, maar indirect aan de menscheti te voeden, via het ei van de kip. Ge droogde aardappels in vlokvonn zijn volgens hem een even goed kippenvoer als mais. Men meldt, dat Dr Te Hen nepe thans het verzoek heeft gekregen van een aardappeldroogfabriek bij Fra- neker, om zijn gedachte in praktijk te brengen. Minister Reymer. De Minister van Waterstaat, mr F. J. Reymer, zal van 17 tot en met 26 dezer met verlof afwezig zijn. Minister Deckers te Lissabon. Blijkens bij het Departement van De fensie ingekomen telegrafisch bericht is Hr. Ms. torpedobootjager „Witte de With" gisteren te Lissabon aangekomen. De opbrengst der Weldadigheidszegels. De totale opbrengst boven de fran- keerwaarde van de in de groote steden en de provinciale hoofdsteden verkochte weldadigheidszegels, bedraagt volgens de voorloopige beraming f 80.000, zijnde bijna f 14.000 minder dan het vorige jaar op dezelfde kantoren. „Db borrel" wat duurder. In verband met de te verwachten ver hooging van den accijns op gedistilleerd (de Eerste Kamer moet er nog haar goed keuring aan hechten) hebben de laatste dagen in den lande tal van vergaderingen van belanghebbenden plaats gehad. Be stond oorspronkelijk het voornemen om den detailprijs van „den borrel" niet te verhoogen, op de vergaderingen bleek de stemming omgeslagen. Men meende over 'l algemeen, dat er geen andere uitweg was dan tot prijsverhooging over te gaan,' wilde men zijn bedrijf voldoende loonend houden. 't Is, verneemt het Hdbl., dan ook de bedoeling, met 1 Februari a.s., in zgn. volkszaken den prijs van gedistilleerd met 1 cent per glas te verhoogen, slijters slaan op met 20 cent per liter en de le en 2e klas-zaken zullen den inhoud per „borrel" verminderen van 0.4 tot 0.35 dl. „Geen order te klein, geen moeite te groot", luidt het devies van den moder nen zakenman. De toekomstige autobestuurder ziet er niet tegen op, voor het afgeloopen wiel van zijn miniatuur-auto den kraanwagen te alarmeeren en de hulp in den nood is een en al voorkomendheid om de behulpzame hand te bieden In de Donderdag gehouden verga dering der Centrale Zierikzee van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" is voor de verkiezing van leden voor de Prov. Staten van Zeeland de volgende candidatenlijst vastgesteld: 1. H. C. van der Zande, Nieuwerkerk; 2. P. Kooijman, Zierikzee; 3. W. G. Boot Wz., Burgh; 4. J. C. A. Bannink, Zierikzee; 5. N. W. van Putte, Zonne- maire; 6. A. C. van der Have, Oosterlanc!; 7. C. Gast, Brouwershaven; 8. C. A. Boo- gerd, Duivendijke; 9. A. P. van der Weij- de, Ellemeet; 10. H. J. Doeleman, Zie rikzee. Brandstichting? Donderdag avond brak brand uit in de woning van zekere de W. te 's H. Arendskerke. Men slaagde er in vrij spoedig den brand te blusschen, Vrijdagmorgen, terwijl de W. afwezig was, is wederom brand in zijn woning uitgebroken. Ook deze brand werd spoedig gebluscht. Een en ander was voor de plaatselijke politie aanleiding een onderzoek in te stellen en zij heeft blijkbaar aanwijzingen gevonden, die wijzen in de richting van brandstichting. De W. werd door de po litie aangehouden. De Justitie uit Middel burg met een deskundige, vertoefden gis teren ter plaatse tot het instellen van een onderzoek. Gestolen geld gevon den. Als verdacht van diefstal van een geldsbedrag van ongeveer f 50 bij een caféhouder te Baarland, werd een dezer dagen door de politie ter beschikking van de Justitie te Middelburg gesteld, ze kere G., koopman te Oudelande. Het ge- stolene bleek onvindbaar, doch is thans gevonden in een hooimijt staande op het erf van genoemden caféhouder. GEZOND BLIJVEN door Philips hoogtezon voor huiselijk gebruik. Vraag het Uw huisdokterl Verkrijgbaar bij J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Middelburg. De heer A. Jeronimus, lid van den Gemeenteraad, heeft d.d. 15 Ja nuari een schrijven tot de Kroon gericht, waarin hij onder overlegging van een af schrift met bijlage van een schrijven aan Ged. Staten van Zeeland, verzoekt ver nietiging (schorsing) van een besluit van Ged. Staten tot goedkeuring van de eerste begrootingswijziging, begrooting 1931 voor de gemeente Middelburg en zulks op de in het schrijven met bijlage ontwik kelde gronden. In het schrijven tot Ged. Staten geeft de heer Jeronimus te kennen, dat vol gens de handelingen van den Gemeente raad in de vergadering van 17 Decem ber 1930 een begrootingswijziging, begToo- ting 1931 heet aangenomen te zijn, wel ke vervolgens aan Ged. Staten ter goed keuring is gezonden en reeds schijnt goed gekeurd te zijn; dat adressant in de zitting van den Raad van 14 Januari, daarop aanmerking heeft gemaakt en gezegd, dat wel in de zitting van 17 December is besloten tot verhooging van verschillende jaarwed den, hetwelk natuurlijk begrootingswijzi ging impliceeren moest, maar dat met name de middelen tot dekking, verlaging met f 792 van post onvoorzien, niet aan de orde zijn geweest. De burgemeester heeft daarop geantwoord, dat hij toch heeft gezegd, dat de genomen besluiten in eerste begrootingswijziging zouden worden verwerkt. Hierop heeft adressant nader geantwoord, dat toch zeer goed mogelijk ware geweest aanwijzing tot dekking uit andere middelen, en dat door deze wijze van handelen hem de gelegen heid tot beroep op Ged. Staten is beno men. Immers van een begrootingswijziging wist adressant niets af, en van aanwij zing van middelen tot dekking is in het salarisverhoogingsbesluit geen woord te inden. dat adressant voorts, niet wetende of 1 et goedkeuringsbesluit kan worden in getrokken, bij H. M. de Koningin vernie tiging zal verzoeken van bet goedkeu ringsbesluit. In de bijlage wijst de heer Jeronimus ode verlaging van de indexcijfers, op list feit, dat plaatsing van de tegen woor- dige ambtenaren in een hooger bezoldig- d'gde ambtenarengroep, veroorzaakt, dat bij vacatures ook toekomstige begrootin- gon hooger worden belast. Dergelijke par ti ëele verhoogingen zullen door het ver breken van het onderling verband met de bezoldiging van andere ambtenaren gelei delijk een andere en hoogere salarisrege- Tug noodzakelijk maken. De gisteren gehouden vergadering van bet departement Middelburg van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, heeft de rekening van het Departement over 19291930 goedgekeurd, aanwijzen de 'n goed slot van f 258,89 tegen f 221,14 over het vorige boekjaar. De verhooging van het goed slot is een gevolg van het niet doen plaats hebben van een aflos sing, niettegenstaande vermindering van contributife van f 274 tot f 254. De rekening van het badhuis over '29 aanwijzende een goed slot van f 634,81 te gen f 377,37 over 1928, keurde de verga dering eveneens goed. Het Comité voor den Bazar ten bate van het tuberculosefonds „Draagt Elkanders Lasten", verzoekt ons mede te deelen, dat als data voor den bazar thans definitief zijn vastgesteld Dinsdag 31 Maart, Woensdag 1 en Donderdag 2 April a.s. Goes. De A. R. Kiesvereeniging zal op 3 Februari a.s. een openbare vergadering houden, waarin als spreker zal optreden Mr J. A. de Wilde van 's Gravenhage met het onderwerp: „Brandende vraagstuk ken". Er zal gelegenheid zijn voor debat. Souburg. De afd. Souburg van de Ghr. Metaalbewerkersbond gaf aan haar le den Donderdag j.l. een filmavond. De vergadering stond onder leiding van dhr L. Vader. Vertoond werden industrieele en ande re films, o.a. die van de kaarsenfabriek te Gouda, de Zuiderzeewerken, verhoo ging Maasbrug te Rotterdam, kiekjes uit Noord-Afrika en Noorwegen enz. Door dhr Eiker bout werd de verga dering toegesproken. Spr. is pessimistisch gestemd voor wat het vooruitzicht van werkgelegenheid be treft en is het in dezen niet eens met anderen, welke meenen, dat de „diep gang" reeds is bereikt. Als Ghr. organisatie moeten wij stel ling nemen opdat verslechtering der loo- nen worde tegengehouden. En mag het door de werkloosheid don ker zijn, ook in het organisatieleven is dat het geval; wij moeten elkander tot 'u hand en een voet zijn en ons vertrouwen op God stellen. Spr. spoorde niet of verkeerd georga- niseerden aan, zich aan te sluiten bij den zich het laatste jaar sterk uitbreideiiden Ghr. Metaalbewerkersbond. Na een slotwoord van den voorzitter en dankgebed door dhr Grootenhuys, werd deze vergadering, welke goed wa3 be zocht, gesloten. Ritthem. De Chr.-Historische Kies vereeniging hield gisteravond haar alge- meene jaarvergadering, welke vrij goed bezocht was. In zijn openingswoord her dacht de voorzitter wijlen dhr W. Ge- vaal Pzn., in leven wethouder der ge meente, en een zeer getrouw lid der ver- eeniging. Zijn nagedachtenis zal in eere worden gehouden. Het financieel ver slag van den penningmeester werd goedgekeurd. Dhr P. J. de Pagter werd met bijna algemeene stemmen als bestuurslid her kozen. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering van de Statenkring Vlis- singen op 31 Jan. a.s. werden benoemd de heeren J. Vader en W. Boogaard. De candidaten van de Chr.-Hist. lijst in de Statenkring Vlissingen voor de a.s. Statenverkiezing werden besproken. De genoemde afgevaardigden kregen een vrij mandaat mede, doch dienen zoo mogelijk rekening te houden met den wensch der vereeniging. Besloten werd met het oog op de a.s. Statenverkiezing een spreker uit te noodi- gen. Brulnisso. Donderdagavond werd in 't gemeentevergaderlokaal alhier een land stormavond gehouden door de afdeeling van den bond van den Vrijw. Landstorm. Wegens ongesteldheid van den Voorz. den heer F. D. van Vessem, werd de ver gadering geopend door den eere-voor- zitter, burgemeester S. Hage, die in zijn openingswoord allen welkom heette, in het bijzonder den heer Laernoes, secreta ris der Gew. Landstorm Comm. uit Vlis singen en den Luit.-Kolonel Verbands- commandant B. V. L., Overste Bierman uit Middelburg. Laatstgenoemde hi-eld een rede voor de afdeeling waarin hij deed uitkomen dat de B. V. L. er niet was voor haar plezier om soldaatje te spelen, of om te leeren schieten, maar dat dit instituut ten doel heeft om zoo noodig Vorstin en Vaderland te beschermen te gen hen die het wettig gezag trachten omver te werpen. Na de pauze sprak de heer Laernoes een opwekkend woord, waarin hij het nut van dit instituut door verschillende voor beelden aantoonde en de aanwezigen op wekte om voor bovengenoemden Bond zooveel mogelijk propaganda te maken en leden te werven. Tot afwisseling werd de Landstormfilm vertoond, die bij de aanwezigen zeer in den smaak viel. Deze goed geslaagde vergadering werd met een woord van dank aan sprekers en belangstellenden en allen welke hadden meegewerkt tot het welslagen dezer bij eenkomst, door den eerevoorzitter geslo ten. Tholen. Dinsdag is de datum waarop Tholen wordt aangemerkt als spoorweg station en treden de spoortarieven voor alle goederen, die per spoor kunnen wor den vervoerd, in werking. De toestand wordt aldus. De goederen voor het geheele eiland bestemd per spoor vervoerd, komen voor nagenoeg dezelfde vrachtprijzen als voor heen te Bergen op Zoom, te Tholen aan. De tramtarieven vervallen geheel. Zierikzee. Wanneer wij schrijven dat op het oogenblik ongeveer een zevende deel der bevolking dezer gemeente aan griep lijdt, zullen we wel niet ver van de waarheid zijn. Op de verschillende inrichtingen van onderwijs, vooral op de lagere scholen, zijn tal van leerlingen absent. De Rijkskweekschool is voor- loopig voor 8 dagen gesloten wegens ziekte van het leerarencorps. In ver schillende bedrijven is een deel van het personeel ziek, waardoor stagnatie ont staat. Enkele vergaderingen moesten reeds uitgesteld worden of verdaagd wegens te geringe opkomst. (Z. Nsb.) Zaamslag. Door den heer J. P. Geel- hoedt is tegen 1 April a.s. ontslag ge vraagd als gemeente-ontvanger. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Garijp, G. Barger Ez. te Hoorn. Bedankt voor Krimpen a. d Lek, J. Lekkerkerker te Molenaarsgraaf. Geref. Kerken. Beroepen te Hoogersmilde, J. R. Sy- brandy, cand. te Stiens. Te Tuindorp i Oostzaan, Joh. Kwak te Ten Boer. I Geref. Gemeenten. Beroepen te 's Gravenhage, A. de Blois te Dirksland. Beroepbaar. De classis Frane- ker der Geref. Kerken heeft praeparatoir geëxamineerd en tot de bediening des Woords in die Kerken toegelaten, den heer F. Strikwerda, te Lollum. Emeritaat. Ds Jac. Eringa, predi kant der Ned. Herv. gemeente te Woerden is voornemens om tegen Augustus 1931 emeritaat aan te vragen, na een volbrach ten diensttijd van 41 jaren. Zondag 18 Januari. Ned. Herv. Kerk. Goes, v.m. ds de Vries, av. ds Homburg. Wilhelminadorp, vm. ds Steinz, nm ds de Vries. Wissekerke, vm. en nm. ds Louwerse. Geersdijk, vin. ds Hansen, n.m. leesd. Oost-Souburg, 9.30 uur ds Spijkerboer (Voorber. H. Av.), 7 uur dr Norel van Leeuwarden. Op het Pikmeer te Grouw (Fr.). De schaduwen van de zeilen der Friesche beurt schepen glijden over het water en de schuiten zoeken de haven.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 2