No. 91 Zaterdag 17 Januari 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.ï. Soes G.VAN WILLEGEN ZOON EERSTE BLAD. HET ADRES A. WIL KING Buitenland. BRILLEN C. J00SSE - GOES 1 „WILLEGEN" Naaimachines Bq j tegen beurskoers t Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Dit nummer bestaat uit 3 bladen. KAPELLE (Z.-Bev.) Telephoon 21. Moderne Salonkast VADERLANDSCHE BANK mefjaarüjksche uidofing ALLE perl JANUARI vervallende worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange forststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, !3.— Losse nummers10.09 Prijs der Advertentien: 14 regels <1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijk» korting. Samenwerking. In zijne in Friesland gehouden rede voering, heeft onze partijleider Dr H. Colijn, mede ook in verband met den ernst der tijden, aangedrongen op meer dere samenbinding. Het eerste wat spr. dan stelt is, dat wij staan moeten naar wat vereenigt ten aanzien van allen, die met ons uit hetzelfde grondbeginsel leven. En ten tweede, dat wij dan tegelijkertijd moeten zoeken naar de mogelijkheid, dat de sa menwerking met hen, die niet in den engsten zin onze geestverwanten zijn, maar met wie wij vele jaren vruchtbaar hebben samengewerkt, wordt hersteld. Wij willen als A.R. niet prijsgeven de rechtmatige uitoefening van den volks invloed bij de Regeering. Dat is een be ginsel waaraan wij niet laten tornen, maar daartoe moeten wij onze parlemen taire instellingen behouden en moeten we terug naar een gezonde werking van bet parlementaire stelsel. Als wij doorgaan in ons land met interparlementaire ka binetten, is over tien jaar de volksinvloed dood. Daar komt bij, dat alles, wat men be proeft beeft ter vervanging van bet par lementaire stelsel in geen enkel opzicht bevredigd heeft. Noch de fascistische dictatuur in Italië noch de communisti sche in Rusland hebben bevrediging ge bracht. Daarom moeten de kleine verschillen wijken voor de groote dingen, waarin wij één zijn. Dat is het licht, waarin Spr. de A.R. politiek voor dezen tijd wil zien." Dit' woord heeft weerklank gevonden, zoowel van Chr.-Historische als van R.K. zijde zagen wij bet met instemming aangehaald. Het kan ook wel baast niet anders. De verdeeldheid die thans heerscht is niet in 't belang van het land en strekt niet tot bevordering van de toepassing der beginselen die in de rechtsche par tijen leven. In dezen tijd vol verwarring, nu com munistische, fascistische en anarchis tische theoriën steeds meer ingang vin den, met het noodlottig gevolg, dat de hoogheid van het gezag schade lijdt, kun nen we ons de weelde van tegenover elkaar te staan niet veroorloven. Het gebrek aan samenwerking bij de rechtsche partijen heeft mede tot gevolg dat de rechtmatige volksinvloed vermin dert. Nu er bij een eventueel conflict in het parlement geen meerderheid is, die een Kabinet kan leveren, kan de Regeering in vele gevallen doen wat zij wil en is het parlement tot onmacht gedoemd, wat, al is dat niet dadelijk aanwijsbaar, voor de politieke verhoudingen gevaarlijk kan worden. Samenwerking is daarom noodig. Intusschen, met dit te constateeren komen we niet verder. Toen in 1925 het Kabinet de Geer aan het bewind kwam presenteerde het zich als een intermezzo-kabinet, dat bereid was heen te gaan als de vorming van een parlementair Kabinet mogelijk zou zijn, maar het bleef tot 1929. En de verkiezingen in 1929, hoewel de rechtsche partijen opnieuw in de meer derheid kwamen, brachten hierin geen verandering. De noodzakelijkheid van samenwer king wordt wel gevoeld, dat is ook nu weer gebleken, het gevaarlijke van den huidigen toestand wordt wel ingezien, maar 't blijft bij woorden. Tot het naar wij vreezen telaat is en er óf een andere meerderheid ge vormd wordt, óf het parlementaire stel sel, kostelijke vrucht van politieke ont wikkeling en rijke gave Gods aan ons volk, zichzelf overleeft. Moge daarom niet alleen de w e n - schelijkheid van samenwerking worden uitgesproken, maar ook de mo gelijkheid met den meesten ernst on der het oog worden gezien, vóór de kan sen voorgoed gekeerd zijn. Gouverneursbenoeming. De Regeering staat straks weer voor een belangrijke beslissing. Er zal een nieuwe gouverneur-generaal voor Nederlandsch-Indië moeten worden benoemd. Een zeer gewichtige benoeming. Vooral in dezen tijd van onrust en van spanning. Het wekt dan ook geen verwondering, dat de pers zich met deze zaak bezig houdt. Bewondering voor de wijze, waarop de liberale pers zich hiervoor interesseert kunnen we echter niet hebben. Uit ..alles blijkt, dat men doodsbenauwd is, dat een man van positief Christelijke beginselen zal worden benoemd. Reeds maanden geleden werden aan wijzingen in die richting gegeven en naar mate de benoeming dichterbij komt, wordt de aandrang, om toch in het liberale kamp een opvolger van Jhr de Graeff te zoeken, sterker. Op zichzelf behoeft daartegen nog geen bezwaar te worden gemaakt. De rasechte liberalen leven nu een maal in de overtuiging, dat de belangen van gemeenten, provincies, van het land en ook van de overzeesche gewesten het best gediend zullen worden, als vrijzin nige regeerders het roer in handen heb ben. Men diende echter te bedenken, dat, om het gewenschte doel te bereiken, niet alle middelen geoorloofd zijn. Het is toch in strijd met de regelen van burgerlijk fatsoen 'om geloovige Christe nen, die voor dit hooge ambt in aanmer king zouden kunnen komen, zonder meer als gevaarlijke drijvers te diskwalificee- ren. En nog erger wordt het, als een zekere Mr Boelen uit Semarang zich in het „Handelsblad" tegen een bepaalden can- didaat keert op deze wijze: Vrij algemeen is men in Indië tegen de benoeming van een familielid of schoonzoon van den vorigen functiona ris. De ondervinding heeft geleerd, dat zulke personen dikwijls niet aan de verwachtingen voldeden. Toen we deze dwaze en ongepaste op merking lazen, zochten we onmiddellijk het onderschrift van de redactie. En het ontbrak niet. Alleen was het anders dan wij van dit in vele opzichten hoogstaande blad ver wacht hadden. De redactie betuigde met wat Mr Boe len schreef haar hartelijke instemming. Welk een zegen, dat zulke partijdige en kleinzielige liberalen het niet meer voor het zeggen hebben in ons land. voor Manufacturen. Dames- en Kinderconfectle Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST De Europeesche Conferentie. Op voorstel van Briand werd besloten, dat de beraadslagingen in het algemeen in het openbaar zullen worden gehouden. Briand wees er in zijn welkomstwoord op, dat de economische toestanden meer en meer de noodzakelijkheid hebben aan getoond van het vormen eener Europee sche unie. Naar de meening van Briand zullen in deze zitting dan ook de economische vraagstukken op den voorgrond moeten staan. In dit verband sprak hij zijn vreugde uit over de bereidwilligheid, waarmee Dr Colijn met zijn gezaghebbend woord de economische kwesties voor de commissie wilde uiteenzetten. Verder meende Briand, dat in deze zitting ook alle aandacht zal moeten ge schonken worden aan de kwestie van het landbouw-crediet. Curtius verklaarde, dat Duitschlamd met sympathie zal deelnemen aan de pogin gen tot vorming eener Europeesche Unie om daardoor langs vredelievenden weg en op den voet van algemeene gelijkheid der volkeren, te komen tot een rechtvaar dige oplossing der verschillende kwesties. Duitschlamd lijdt op het oogenblik meer dan eenig ander land onder de econo mische crisis. Daarom is Curtius het eens met Briand, dat in deze zitting de econo mische vraagstukken op den voorgrond behooren te staan. Grandi (Italië) hield hierop een uit voerige rede in het Italiaansch, waarbij hij bepleitte, dat Turkije en sovjet-Rusland aan de werkzaamheden der Europeesche commissie zullen deelnemen. Grandi herhaalde, dat Italië bereid is mede te werken tot de vorming eener Europeesche Unie, maar een essentieele voorwaarde voor succes is, dat alle Euro peesche staten de verplichtingen nakomen die in het volkenbondsverdrag hun zijn opgelegd met betrekking tot de ontwape ning. Tenslotte sprak Henderson, die in over weging gaf, niet verder algemeene be schouwingen op dit oogenblik te houden,, maar eerst een agenda der commissie vast te stellen. Wat betreft de uitnoodiging aan sovjet- Rusland en Turkije, was Henderson heel wat koeler hiertegenover dan Grandi. Levering en reparatie vak kundig. Ook op voorschrift van H.H. Doctoren. LAGE PRIJZEN. ST. AD Rl AANSTR AAT De ontvangst van Colijn's rede. Dr Colijn heeft gisteren gedurende bij na een vol uur gesproken in de commis sie voor de bestudeering der Europeesche Unie te Genève. Indrukwekkend was vooral zijn uiteen zetting van het falen van alle volken bondsconferenties, die sinds 1927 op eco nomisch gebied gehouden zijn. Zeer goed was ook van Colijn gezien, dat hij aan het slot van zijn rede zich tot de minis ters van buitenlandsche zaken persoon lijk richtte en hen voor oogen hield, dat zij niet moesten meenen, over deze toe standen hun handen in onschuld te kun nen wassschen. Colijn sprak in afwijking van zijn ge woonte om Engelsch te spreken, in het Fransch, uit beleefdheid jegens den voor zitter, Briand en de ministers van bui tenlandsche zaken, die over het algemeen de voorkeur aan Fransch boven Engelsch geven. Nadat Colijn gesproken had, heeft Bri and hem in zeer hartelijke en van groote waardeering getuigende woorden, be dankt en verzekerd, dat hij op een waar devolle wijze heeft bijgedragen tot het welslagen van deze zitting der studie commissie voor de Europeesche Unie. Hierna werd op verzoek van Hender son, om den leden gelegenheid te geven de zoo belangwekkende redevoering van Colijn rustig te overdenken, de vergade ring tot vanmiddag verdaagd. De ontvangst, die uiterlijk aan Colijn's rede te beurt viel, was zeer warm. Doch hoezeer ik ook in verschillende kringen getracht heb mijn licht op te steken, al dus de corr. van de Msb., moet ik he laas bekennen, dat ik tot dusverre nog geenerlei aanwijzing gevonden heb, dat de resultaten veel meer zullen zijn, dan bij vorige gevallen, toen Colijn's waar schuwingen eveneens met groote aan dacht werden aangehoord en met ap plaus begroet, doch daden daarop afwe zig bleven. Laten wij hopen, dat de Zaterdag aan gename verrassingen brengen zal. De aardbeving in Mexico. Het aantal slachtoffers van de aard beving schijnt in sommige berichten zeer 5 jaar garantie. f 144.-. Electrische lampen en motoren passend op elke maohlne. - Eigen reparatie-Inrichting. voor beUste waarden, 's-GRAVENHAGE I q OBLIGATION overdreven te zijn. Volgens de laatste gegevens zouden in totaal 50 menschen om het leven zijn gekomen-. Het aantal gewonden is nog niet nauwkeurig be kend. Het lijden van de bevolking wordt door de buitengewone koude nog ver groot. Ook deze heeft reeds slachtoffers gemaakt. De berichten uit het verwoeste gebied komen slechts langzaam binnen, daar de verbindingen voor een groot gedeelte verstoord zijn. Bij het instorten van een kerk tijdens een dienst, te Guealatoeba, zouden vol gens een niet nader bevestigd bericht van een Mexicaansch blad, 50 personen gedood, ongeveer 100 menschen gewond zijn. Reuter seint uit Mazatlan (Mexico), dat ter hoogte van deze kustplaats de laatste dagen, op eenigen afstand van het strand, geweldige rookwolken uit zee opstijgen, terwijl doode visschen op de kust geworpen worden. Een en ander wijst op een uitbarsting van een onderzeeschen vulkaan. De broodprijs in België. Herhaaldelijk werd er in de Belgische pers reeds geklaagd, dat er, ondanks de aanzienlijke daling in de graanprijzen maar geen flinke afslag kwam in den broodprijs. Vooral was dat in Antwerpen het ge val, waar de groote bakkerijen en de coöperaties de prijzen maar hoog wil den houden. Nu was er echter kort geleden in een der plaatsen vlak bij Antwerpen een bak ker, die plotseling den prijs verlaagde van 1.90 frank tot 1.40 frank. Dat bracht groote herrie in de bakkerswereld. Ieder een was gedwongen, om zijn prijzen te herzien. Er waren bakkerijen, die te Ant werpen nog den ouden prijs handhaaf den, maar hetzelfde brood elders een hal ven frank goedkooper verkochten, wijl de concurrentie zulks noodzaakte. Ten slotte werd, naar het schijnt, de algemeene broodprijs vastgesteld op 1.70 frank, maar daarbij zou de vereeniging der groote bakkerijen pressie hebben uit geoefend om de bakkers die door hun groote verlaging den concurrentie-strijd waren begonnen, te benadeelen. De justitie heeft daarvan kennis ge kregen en stelt thans een onderzoek in, of inderdaad door sommige lichamen pressie werd uitgeoefend, om den prijs van het brood hoog te houden. Uitsluiting van 500.000 arbeiders? De bond van wevers in Manchester heeft besloten, in het conflict met de werkgevers over de invoering van een grooter aantal weefgetouwen een stem ming onder zijn leden te houden. Men rekent met de uitsluiting van cir ca 500.000 arbeiders en ander personeel wanneer althans de werkgevers den da tum voor den lock-out niet verzetten. Nader wordt gemeld, dat de uitsluiting doorgaat Beroep op oude Zondagswetten. In de groote Engelsche stad Manches ter is het gemeenteraadslid Leonard Cox voor den rechter gedaagd, omdat hij op Zondag 4 Januari niet naar de kerk was Deze vervolging was gebaseerd op een wet van 1677., waarin de verplichting was omschreven om des Zondags een godsdienstige bijeenkomst te. bezoeken. Aan deze wet van 1677 wordt al lang niet meer de hand gehouden, maar for meel opgegeven is deze wet nooit, zoodat strikt genomen, in Engeland nog de wet telijke verplichting bestaat om des Zon dags naar een bedehuis te gaan, tenzij men door dringende redenen verhin derd is. Zoo geschiedde het dan dezer dagen, dat het gemeenteraadslid Leonard Cox te Manchester voor den rechter moest ko men, omdat hij de kerk had verzuimd. Deze rechtzaak was aanhangig ge maakt door een broer van Leonard Cox. De aanklager trad op in zijn kwaliteit van secretaris dar afdeelinjj Manches- Binnenland. De Rijksmiddelen over 1930. Ernstige trambotsing te Rhoon. Buitenland. Dreigende uitsluiting in Engeland. De aardbeving in Mexico. De ontvangst van Dr Golijns rede te Ge nève. ter van den Bond voor Zondagsspelen. De bedoeling van den aanklager was alleen om die wet in een bespottelijk daglicht te stellen en om aan te toonen, dat de oude Zondagswetten in dezen tijd onhoud baar zijn en dus moeten vervallen. De aangeklaagde stemde de overtre ding toe. Hij verklaarde dat hij geen on godsdienstig man was, maar dat hier geen wettelijke dwang te pas komt en dat die oude wet behoort te worden geschrapt. Hij zou den volgenden Zondag weer die wet overtreden, hij niet alleen, maar hij schatte, dat wel een kwart n illioen vol wassenen te Manchester evenals hij deze wet zouden overtreden. De rechter kon niet anders dan de over treding bevestigen en den overtreder een berisping toedienen. Bij herhaling van de overtreding kan een boete volgen. Nog wordt gemeld, dat de bond ter bevordering van Zondagsspelen deze actie zou voortzetten. Uit Britsch-indië. In verband met den door de congres- partij georganiseerde „dag der marte laren van Sholapoer" kwam het in ver schillende stadsdeelen tot botsingen tusschen betooger3 en politie, die mei den gummistok de samenscholingen op straten en pleinen uiteen joeg. In totaal moesten ongeveer honderd gewonden in de ziekenhuizen worden op genomen. Ongeveer 140.000 arbeiders hadden voor dezen dag het werk neergelegd. De politie te Bombay opende het vuur op een menigte van circa 4000 arheiders uit de spinnerijen. Drie gewonden moes ten in het ziekenhuis worden opgenomen. Bij een andere verboden meeting sloeg de politie er met den gummiknup pels op in, en werden 30 personen ge wond. Smokkeltrust op het spoor. De Amerikaansche autoriteiten zijn een groote trust voor het smokkelen van verdoovende middelen op het spoor, met bureaux te Parijs en te New-York, die een jaarlijkschen omzet moet hebben van 43 millioen gulden. De namen der smokke laars worden nog geheim gehouden. Een voormalig smokkelaar van verdoovende middelen, die thans een straf van acht jaar ondergaat, moet belangrijke inlich tingen hebben verstrekt. De smokkelwaar werd geleverd door twee Franschen te Parijs, die naar het heet de uitvoermarkt beheerschen alsmede de prijzen voor narcotine uit Frankrijk. Korte Berichten. Volgens een bericht uit Genève aan de „Morning Post" gelooft men, dat Frankrijk en Engeland eindelijk in de vlootkwestie tot een, hoewel niet volledig, accoord zijn gekomen. Gistermorgen is te Halle brand uit gebroken in een opslagplaats, welke ver scheidene verdiepingen telt, van de sui kerraffinaderij te Halle. Groote voorra den suiker zijn vernield, andere ernstig beschadigd. De schade is door verzeke ring gedekt. Het bedrijf ondervindt geen storing. De invoer van tarwe in Uruguay is verboden. Blijkens een opgaaf van het Ameri kaansche Ministerie van arbeid is de werkloosheid in de Vereenigde Staten in de maand December met 1 pet. toegeno men. De arbeidersorganisaties dringen in verband met de steeds toenemende werk-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1