No. 90 I EERST Uit de Provincie. Hi Gemeenteraad van Middelburg. Radio-nieuws c Dit nummer b f( onteigening In het belang der volkshuls- vesting, Naar aanleiding van de daarover ge houden beschouwingen verklaart de Ro- geering dat deze leden het artikel niet juist gewaardeerd hebben. Ook is het niet juist, als norm voor toeslag van rechtvaardigheid te nemen het belang van de volkshuisvesting. De rechtvaar digheid eischt, dat, wanneer onteigend wordt, de eigenaar terug ontvangt wat zijn eigendom waard is onafhankelijk van de bestemming, die de overheid daaraan meent te moeten geven. In een nieuw art. 92a is alsnog vast gelegd, dat bij de bepaling van de waar de van grond moet worden gerekend met ter plaatse geldende regelen nopens afstand van grond voor openbaar vor keer en met kosten van hetgeen volgens plaatselijke voorschriften noodig is om grond bouwrijp te maken. Verscheidene leden betoogden, dat de belangen van den tuinbouw geenszins vereischen, dat ten behoeve van den kassenbouw het geheele uitbreidings plan, de rooilijnvoorschriften, de voor schriften volgens art. 31b en de bouw- verboden op zijde worden gezet. Naar hun meening is het voldoende aan B. en W. de bevoegdheid toe te kennen tot verleening van een bouwvergunning voor die gebouwen in afwijking van art. 5. Op grond hiervan heeft de Regeering het artikel gewijzigd. In het tweede lid is aan B. en W. de keuze gegeven tus- schen verwijderen van de gebouwen of het brengen van die gebouwen in over eenstemming met de voorschriften waar van is afgeweken. Door het laatste kan wellicht zonder schade voor het alge meen belang ernstige bedrijfsschade voorkomen worden. DE ACCU LEEG? Wij laden niet alleen, doch onderhouden ook Uw accu's. Adres J. J£. Polderman, Goes. Tel. 129 Adv Aan den heer W. J. Talsma, arts te IJzendijke, is door de Commissaris der Koningin eervol ontslag verleend als lid der gezondheidscommissie, zetel Oostburg O.- en W.-Souburg. Maandagavond ver gaderde alhier de Ghr. Hist. Kiesvereen. onder voorzitterschap van dhr M. Arend- se Mz. I)e secr. en penningm. brachten beiden hun jaarverslag uit; dat van den pen ningmeester sloot met een batig saldo van f 41,93. Beiden werden goedgekeurd. Vervolgens werd de lijst opgemaakt van candidaten voor de a.s. verkiezing van leden der Prov. Staten, welke vaststelling zal plaats hebben in een Statenvergade ring te Vlissingen op 31 Januari. Als afgevaardigde naar de vergadering veerden benoemd de heeren N. Cysouw en J. Dey. Tot slot werd een lezing gehouden door dhr J. van Harn over het onder werp: „Waarom en hoe Christelijk His torisch?" die door de leden met aan dacht werd aangehoord. Oostkapelle. Woensdagavond vergader de de afd. „Patrimonium" onder voor zitterschap van dhr P. Cornelisse. Door den voorz. werd een inleiding ge houden over: „Het Utopisme", als begin van de behandeling van het Socialisme. De naam Utopisme is ontleend aan een Staatsroman van Thomas Morrius, welke een fantastische beschrijving geeft van 't eiland Utopia. De ideeën van de Utopisten hebben bouwstof geleverd voor de ideeën van de grootmeesters van het socialisme Marx en Engels. Het Utopistisch stelsel sluit zich meer aan aan de maatschappelijke orde en wil de gemeenschapsidee verheerlijken, ter wijl het socialisme, gepredikt door Karl Marx, beoogt omverwerping van de be staande orde en prediking van de leer van den klassenstrijd. Op dit onderwerp volgde een geani meerde bespreking. Serooskerke (W.). Woensdagmiddag werd. Raadsvergadering gehouden. Afwe zig wegens ziekte dhr I. de Buck. De voorzitter opent op de gebruikelijke wijze, releveert in het kort, wat in 1930 werd tot stand gebracht en spreekt een toepasselijk woord bij het pas ingetreden jaar, waarna weth. Goedbloed hem, na mens den Raad, toespreekt. Ingekomen: dankbetuiging van de be- T woners aan den Noord draai weg wegens het plaatson van een lantaarn; schrijven van P. d. Hollander, dat hij genegen is tot 1 April a,s. als onderhouder der be graafplaats te fungeeren; verslag van de schoolverzuimcommissie over 1030, waaruit blijkt, dat zeer weinig verzuim heeft plaats gehad; een schrijven van de P. Z. E. M., dat wegens voldoende aan sluitingen in deze gemeente de prijs van electrisch licht voor 1931 is vastgesteld op 41 cent per K. W. U, Alles voor kennisgeving aangenomen. Op voorstel van B. en W. wordt de pensioensgrondslag van den Burgemoes- ter vastgesteld op f 1800 en van den J ontvanger op f 950, met ingang van 1 Januari 1931. Een verzoek van P. Jacobse om ontslag als correspondent der arbeidsbemidde ling met ingang van 1 Jan. j.l. wordt in gewilligd en wordt daarvoor, op voorstel van B. en W., met alg. st. benoemd dhr H. Clarisse. Een verzoek van J. Hubbelmeijer te Amsterdam om concessie voor radio-dis tributie wordt in handen van B. en W. gesteld tot afdoening. Er zal afwijzend op worden beschikt. Op een verzoek van G. Israël e a. om meewerking tot verharding van 'n gedeel te van den Kleinen Putweg met keien ont spint zich een levendige discussie, waar aan allen deelnemen. Z. h. st. wordt aan genomen de medewerking te verleenen, mits de keien worden gesorteerd onder goedkeuring van een Raadscommissie waarvoor warden benoemd dhm A. Me lis en Jobse en voorts onder de ge bruikelijke voorwaarden. De Voorz. zegt, dat dhr J. Wondergem vervoerder van den lijkwagen, om toeslag heeft gevraagd over 1930, wegens het ab normaal hooge sterftecijfer in dat jaar. De Voorz. licht dit nader toe, waaruit blijkt, dat zijn vergoeding (f 50 per jaar) is berekend op een vervoer van 15 lijken. Aangezien in 1930 25 lijken zijn vervoerd, stellen B. en W. voor hom een toeslag van f 35 te verleenen. Allen kunnen met dit voorstel uit billijkheidsoverweging, ac- coord gaan. Het wordt z. h. st. aange nomen. Na deze beslissing stelt dhr P. Melis voor, ondersteund door dhr Jobse, om het vervoer met den lijkwagen por keer vast te stellen. De Voorz. acht een dergelijke regeling de beste, waarmede allen in stemmen en aldus besloten. Z. h. st. wordt aangenomen die ver goeding te stellen op f 3,50 per keer. Hierna deelt de Voorz. mede: dat C. Geldof verzocht heeft, gratis het opge hoogd terrein van de puinplaats te mogen betuinieren. Wordt toegestaan. Dat door den veldwachter Se:'s ver zocht is een paar ondoelmatige wren te vervangen door granito, waarvan de kosten zijn geraamd op plm. f 133. Nadat de noodzakelijkheid van deze vervanging is naar voren gebracht, stelt weth. Won dergem voor, dit werk uit te voeren. Z. h. st. besloten. De rondvraag levert niets op. Sluiting met dankgebed. Aagtekerke. In de Dinsdagmiddag ge houden Raadsvergadering, waarin dhr Verhage met kennisgeving afwezig was, werd na onderzoek van de geloofsbrieven besloten tot toelating van het nieuw be noemde lid dhr J. Boogaard Az. Nadat deze in handen van den voor zitter de vereischte eeden had afgelegd, nam hij zitting en werd door den Voor zitter welkom geheeten en geluk gewenscht met zijn benoeming. De Voorzitter gaf daarna een overzicht van hetgeen het vorige jaar was voorge vallen, waarbij hij met genoegen consta teerde, dat zich geen bijzondere moeilijk heden hadden voorgedaan, dat allen ge spaard waren gebleven en dat steeds aan genaam was samengewerkt. Verder wees hij er op, dat de wethou der J. Moens reeds 36 jaren lid van den Raad was, terwijl Wethouder P. de Vis ser in December j.l. 35 jaren deel van dat college uitmaakte, hij wenschte laatst genoemde met dit feit hartelijk geluk en hoopte, dat hij nog vele jaren gespaard mag blijven. Spr. besloot met een harte- lijken gelukwensch aan de leden en hoop te, dat Gods zegen ook in dit jaar op hun werk en hun gezinnen zou mogen rusten. Dhr Moensdankte den voorzitter voor zijn wenschen en bood hem wederkeerig ook namens den Raad de beste wenschen aan, terwijl dhr de Visser dankte voor de in het bijzonder tot hem gerichte woor den. De pensioengrondslagen van Burge meester, Secretaris en Ontvanger werden ingaande 1 Januari j.l. herzien. Besloten werd tot belegging op een Slaatsscliuldboekje van een bedrag van f 600 nominaal. Van het bestuur van het ziekenhuis „Bethesda" te Vlissingen was een schrij ven ingekomen aangaande het reserveeren van een bed in de ziekenbarak. De Voorzitter gaf een toelichting op dit verzoek. Dhr Moens wilde eerst afwachten wat Middelburg, waarmede indertijd geconfe reerd was, zou doen. Dhr Kodde meende, dat de aanbieding van Middelburg niet goedkooper zou zijn. Besloten werd, voor een beslissing geno men wordt, eerst bij Middelburg inlich tingen in te winnen. Van het bestuur der Diaconieschool en van dat der School op Geref. grondslag waren verzoeken ingekomen tot beschik baarstellen van gelden voor het aanleg gen van electrisch licht in die scholen. B. en W. hebben met de besturen van die scholen geconfereerd, waarbij zij zeer met genoegen vernamen, dat deze bestu ren bereid waren den aanleg op eenvou dige wijze te doen geschieden. B. en W. waardeeren die medewerking en stellen voor die gelden beschikbaar te stellen, welk voorstel met alg. st. werd aange nomen. In bespreking kwam thans het aan schaffen van brandbluschapparaten; een demonstratie met die apparaten was door verschillende leden bijgewoond. Met alg. st. werd besloten, zoo mogelijk in combinatie met andere lichamen twee stuks aan te schaffen. Over de plaats, waar deze zouden worden geborgen werd daarna van gedachten gewisseld. Dhr Peper meende, dat deze buiten de kom moesten worden geplaatst. Dhr Moens zag ze liever in de kom en bij de school in de Westhoek een plaats aangewezen. Tot dit laatste werd beslo ten. Rondvraag. Bij de rondvraag wezen de heeren Corre en Peper op den slechten toestand van verschillende wegen en voet paden. De Voorzitter deelde mede, dat reeds opdracht gegeven was tot hot herstellen een schoonmaken van den straatweg, wat de voetpaden betreft waren reeds ver schillende aanzeggingen uitgereikt aan onderhoudsplichtigen; tegen enkelen, die nog steeds in gebreke blijven, zal, wan neer daar geen verbetering in komt, pro ces-verbaal worden opgemaakt. Dhr Boogaard wees op den slechten toestand van den Westkruisweg. De Voorzitter zeide maatregelen tot verbetering te zullen doen nemen. Tenslotte we de heer Kodde op der. onhoudbaren toestand door een sloot bij don ingang van het dorp. De Voorzitter zeide, dat verbetering daarvan ook voor het verkeer afstuitte op het weigeren van medewerking door aanpalenden eigenaar. De vergadering werd daarna gesloten. Axel. De Chr. Zangver. „Asaf" was gisteren in jaarvergadering bijeen. Op deze vergadering is door den directeur den heer J. de Ridder afscheid genomen Dhr de Ridder is enkele maanden ge leden vertrokken als hoofd van de Chr. school naar Zaamslag en het was hem niet meer mogelijk nog langer directeur van „Asaf" te blijven. I-lij is de man ge weest, die „Asaf" heeft groot gemaakt. De Chr Zangver. „Asaf" toch staat in Zeeland bij de Chr. Zangvereenigingt n bovenaan, en mag bogen op een goeden naam in den Bond van Chr. Zangvor- eenigingen in Nederland. Dhr de Ridder teekende nog in een breedvoerige rede het leven van „Asaf". Dhr P. Brakman directeur van het Chr muziekgezelschap „Hosanna" werd daarna als opvolger van dhr de Ridder geïnstalleerd. De ver gadering droeg verder 'n gezellig karakter Gisteren kwam een auto uit Zuid- dorpe in botsing met kar en paard van den melkslijter Joh. B. alhier. De botsing had plaats op den viersprong Noordst.Mo- lenstr.Gentsche vaartstr.Stationsstr. 't Paard van,dhr B. kreeg een wond in de borst, terwijl een boom van de kar af brak en de auto beschadigd werd. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats De politie, die spoedig ter plaatse was, maakte proces verbaal op. De binnenscheepvaart. Een overzicht van de binnenhaven te Arnhem. (Vervolg). Dhr Paul wil 't verzoek om lid te wor den van het Congres voor vakopleidings vraagstukken in handen van B. en W. stellen om prae-advies, want hij acht het congres van groote beteekenis ook voor Middelburg, gezien de vele onge schoolde arbeiders. De voorzitter zegt, dat in de vo rige raadsvergadering een voorloopig adres reeds voor kennisgeving is aan genomen. Er komen veel van die con gressen en dan kan de gemeente niets steeds lid worden. Dhr v. d. F e 11 z vraagt of de gemeen te ook lid is geweest van het paeda- gogisch congres. De voorzitter antwoordt ontken nend. Gestemd wordt over de vraag aanslui ten als lid of niet, waarbij de heer de Veer tijdelijk de vergadering verlaat. De stemmen staken, voor de S.D.A.P., mevrouw Weijl en de heeren Mes en den Hollander. Het adres van J. Polderman inzake opheffing van een voetpad wordt in hau- den van B. en W. gesteld om praeadvies. Werkloosheid. Van den Middelburgschen Bestuur- dersbond is nog een verzoek ingekomen om bij den Minister aan te dringon op verlenging van den termijn van uit- keering uit de werkloozenkassen. De voorzitter stelt voor dit direct te behandelen. B. en W. kunnen zich er wol mede vereenigen. Spr. noemt het gelukkig, dat zich steeds meer gemeen ten bij het werkloosheidsbesluit aanslui ten. De uit te koeren som is voor twee jaar met den strengen winter ook vcr- hoogd en dat zal ook nu een goede uit werking hebben op de werkverschaffing en kan maken, dat wellicht geen steun regeling noodig is. Dhr Paul zegt, dat het hem groot genoegen doet dat dit direct wordt be handeld, want men staat te Middelburg binnenkort voor een groot aantal uitge- trokkenen. Mede namens zijn fractiegenooten stelt spr. nader voor den minister te verzoe ken het mogelijk te maken in den win ter 19301931 langer uit te keeren dan gewoonlijk het geval is. Nog betoogt spr. de wenschelijkheid, dat de gemeente zooveel mogelijk werkzaamheden in den slappen tijd doet uitvoeren. De voorzitter zegt, dat er reeds een circulaire in dien geest van de re geering is ontvangen. Dhr Paul vraagt of de vereenigingen, die voeding en kleeding aan schoolkin deren verstrekken, wel over voldoende middelen beschikken. De voorzitter kan verzekeren, dat geen kind zal worden afgewezen, omdat er geen geld genoeg zou zijn. Mocht de subsidie niet voldoende zijn, dan zal spr. zeker met voorstellen tot vergrooting van het bedrag komen. Dhr v. d. F e 11 z vraagt wanneer het adres van den Bestuurdersbond is bin nengekomen. De voorzitter zegt, dat het 13 Januari gedateerd is. Dhr v. d. Feltz acht het moeilijk te beslissen over iets, waarmede men niet voldoende op de hoogte is, en dat ingewikkeld is. De voorzitter moent, dat dit toch ge makkelijk te beantwoorden is, ook in 1929 nam do raad direct een beslissing. Spr. wijst er op, dat de uitkeeringen wor den bekostigd door het rijk, de gemoon- ten en de kassen en nu wil men alleen don duur der uitkeertng verlengen. Dhr v. d. F e 11 z vraagt of men dan geen crisistoestand zal krijgen. De voorzitter zegt, dat Middelburg dien reeds heeft door een post voor werk verschaffing uit te trekken en daarvan is dan ook kennis gegeven aan Ged. Staten. Dhr v. d. Feltz vraagt of men een steunregeling wcnscht. Dhr de Veer zegt, dat zulks heel wat anders is. Dhr don II o 1' I a n d e r meent, dat het beter is alles later samen te beschou wen en nu eerst af te wachten wat dn minister zal doen. Dhr Wondergem zegt, dat men niet moet verwarren invoering van een steunregeling met een uitbreiding van de uitkeering aan de werkloozen. Het N.V.V. heeft ook aan de regeering gevraagd om verlenging van den uitkeeringsduur die nu variëert van 42 tot 90 dagen, Spr. meent, dat er alle aanleiding is om do regoering aan te sporen spoedig daar toe over te gaan. Door langer trekken uit de kasson komt men niet zoo licht bij de steunregeling of het burgerlijk armbestuur, waarvoor spr. de georgani seerde arbeiders gaarne wil sparen. Dhr Onderdijk zegt, dat hot niet alleen een werkliedenbelang doch ook een gemeentebelang geldt. Van de 535 werkloozen zijn toch zeker wel de helft kostwinners. Een verlenging van de uit keering kan in het voorjaar in de be hoeften der werkloozen voorzien. Een crisisrogeling, die moeilijk samen gaat met werkverschaffing, kan een volgen de maal onder het oog worden gezien. Dhr Jeronimus vraagt of de kas sen, die meerdere uitkeering wel zul len kunnen dragon. De voorzitter zegt, dat de minis ter dat maar moet beoordeelen. Dhr Paul meent, dat waarschijnlijk alleen rijk en gemeente het meerdere zullen moeten bijdragen. Het voorstel der S.D.A.P. wordt z.h.s. aangenomen. Benoeming tijdelijk leeraar Ho- breeuwsch Gymnasium. Aan de orde is nu de benoeming van een leeraar aan het gymnasium in het Hebreenwseh, waarvoor de aanbeveling luidde: De A. Landstra te Haastrecht, beroepen bij de Vereeniging van Vrijz, Herv. te Middelburg en Ds J. P. Enklaar te Kattondijke. Dhr de Veer legt de volgende ver klaring af: „Waar bij een vorige vacature Dr Ob- bink, no. 1 van do aanbeveling niet door don raad is benoemd, klaarblijkelijk om redenen, die buiten de belangen van het onderwijs om gingen, en Dr Obblnk dit maal niet hoeft gesolliciteerd, om niet opnieuw op dergelijke wijze te worden gepasseerd, zullen mijn politieke vrien den en ik buiten do aanbeveling om hun stom op Dr Obbink uitbrengen, van mee ning, dat do onderwijsbelangen door zijn benoeming het boste gediond zijn." De raad benoemde Ds Landstra met 10 stemmen tegen 7 op Dr Obbink. Beslissing op verzoek tot verla ging vermakelijkheidsbelasting voor bioscopen. De meerderheid van B. en W. stelde voor niet in te gaan op het verzoek van dhr Drijdijk, directeur van den elec- trobioscoop om de belasting op de pu blieke vermakelijkheden voor de biosco pen te verlagen van 20 op 15 pCt., de minderheid om het verzoek wel in te willigen. Dhr Cornelisse geeft toe, dat de bioscoop wellicht niet altijd gelijk te stellen is met een Schouwburgvoorstel ling, maar wellicht zijn er ook van de laatste, die minder zijn van gehalte dan de films. Spr. wil dan ook inzake de belasting allen gelijk behandelen. Mevr. W e ij 1 verkeert in de eigenaar dige positie, dat zij het zoowel met de meerderheid als met de minderheid van B. en W. eens is. De minderheid heeft theoretisch zeker gelijk, maar de meer derheid ook als zij betoogt, dat men de f 1500 niet kan missen, waarbij dan komt, dat het eene belasting is, die nie mand verplicht is te betalen, en waar om niemand zal wegblijven. Het voorstel dor meerderheid wordt aangenomen mot 12 tegen 5 stemmen (die der S.D.A.P.) Het voorstel om nog f 10.500 subsidie te gevon over 1930 aan het Burg. Arm bestuur wordt aangenomen zonder dis cussie of h. s. Met hot voorstel tot het verminderen van pacht voor hen, die schade hebben ondervonden door het werk aan don Kleverskerkschen weg, kan dhr P a u 1 zich wel vereonigon, inaur hot is z.i. niet voldoende toegelicht De voorzitter zegt, dat in volgen de gevallen de toelichting van don des kundige dhr Franse, zeker te vragen is Dhr Streefkerk vraagt of de be trokkenen er mede accoord gaan. De voorzitter beantwoordt dit bevesti gend, Hot voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Vaststelling vergoeding ingevolge artt. 101 en 103 L. O.-wot 1920 over 1928 aan besturen Bijzondere scholen, alsmede 3 jnarl. verrekening school Veersche Bol werk, geschiedt z.h.st. (Zie voor vervolg Eerste Blad.) Programma van Vrijdag 16 Jan. HUIZEN. 298 M. Algemeen program ma. 8.000.15 Platenconcert. 12.00 1.30 Concert KRO. Kwintet. 1.302.00 Gramofoonplaten. 2.002.45 Kook- praatje. 2.455.45 Concert KRO-or- kest. 6.006.45 Gramofoonplaten. 6.457.15 Cursus Engelsch. 7.15 7.45 Hum. schets. 7.458.15 Gramof.- platen. 8.159.00 Vervolg voordracht. 9,159.45 Vervolg Mandolineconcert. 9. 4511.10 Concert KRO-kwintet. HILVERSUM, 1875 M. 12.30—2.00 AV RO. Concert Omroeporkest. 2.052.30 Schooluitzending. 2.303.00 Gramo- foonpl. 3.004.00 AVRO-kwintet. 4.00 VARA. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgen wijding. 12.20 Cello, piano. 12.50 Orgelspel. 1.502.50 Gramofoonpl. 4.20 Orkestconcert. 7.00 Concert. Viool, i piano. 8.05 Concert. Bariton, viool, or kest. i BRUSSEL, 508.5 M. 5.20 Trio-concert. I 6.00 Vervolg concert. 6.50 Gramofoon platen. 8.35 Orkestconcert. 9.35 Bij- zondere uitzending. i V» Directeur- R. Bureau: Lange Tel.: Redactie ei Postreke: Bijkantooi Firma F. P. DHU Ten behoeve van de Rotterdamsche Lloyd wordt op de Handelskade te Amsterdam een nieuwe loods gebouwd. De opvoed Een bijzondere Maasbode, die Rusland, geeft e< van de wijze wa, jeugd door middel godsdienst te mol Het onderwijs, niet op hoog peil aan. De leerboeken ressant; de lees! jongere klassen, haaltjes enz., zwaar kan maker Maar dan kon pricipe naar vor dienstige vooroori Na een verhaal ineens. „Vroeger schoond te blijven werden de veldei muizen en rupser leen de wetenschi gen dat kwaad k met vette letters: „NIET GOD, MAj HELPT DEN Al Iets later weer „WEG MET GOI TERS; ZIJ SCHJ En dan volge: over Lenin; over en zijn sterven. I een portret van knaap. Het Chris is in de plaats g< In de leesboekj „Lenm-hoek" vers worden opgehang „Strijdt als Ler nen." „Kameradei eenigt u onder ha teeken van het cl Een aardrijkski is uitstekend ing belangrijker dan jes die ik in mij Maar het blijft e< de wijze waarop onderdrukkingen kapitalistische m wordt, geeft er he De school moet eiken godsdienst, jaar mag het kin: wijs krijgen: de g die dat gebod ov< Er wordt op de sc jongs af aan ingi opium is voor het religieuze schoolb het joodsch van A niet alleen strijd g tendom, maar ev schen en mahom „Als men, zoo b| nu de jeugd in steem der opvoec eerst recht het bolschewisme. Do overwinning behi kind zal en moet vijand, verdwijnen gelukken zal. Maa iets tegenover. H me is 13 jaar oud. tus bestaat 1900 er gezegd is, dat de Kerk niet zulle Christus, Over dood, tegen de S; weten, aan Wien hoort. Alleen dat trouwen." Neen, waarlijk, is uitstekend inge de eindoverwinnir ken. De Heere regei den woeden. Maar tevens m< beurt ons aanspo in de Bolschewisti volk bedreigen, t Want het zijn die straks mi het tegenwoordig! lutionairen het bieden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 6