No. 89 Donderdag 15 Jannari 1931 45e Jaargang t Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's BankN.V. Goes EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws. ALLE perl JANUARI vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door MM- dlfflng van de Wüh- prauk: 1 16 jaar, zon nacht dat anion in do iings is bin- in do slaap- s te maken. 5 of 15 d 3 or to Bier- bossen tar- uit.spraak: r to Iloiito- oon jekker, lan to AxoL d. nan, zonder landlooperij. I,; uitspr.: W. I. ie i d e r? sterdamsche beroep ver- mtonrechter saris G. de ien „Groco" em ten laste dswet. De J. er voor den arbeidslijst >r den Kan- Dank aange- an een zelf- erij) en voor anwezig bc- ,d een hec'n- t. verd. gis- f100 of een 1 n d o uit Amstoi1- kolc bij 't >rt, had zieiv rtogenbopni t hij op vér- Mei 1027 on ettelijk, ler- lo van sor- aronnionago, ïen van oen per maand on Februari, itig on mèór, on begrijpen, sdrijf waren i i'i do jon in uiili- iot Verboden an lovoran- loien ni ont- meester, ge niet altijd ilc wol bo ot (loon van iors. dat de me- lemon on ge langde slaat ook fooien er op, dat jaar geduurd nis overt ro oi aannemen radon govern- on dienst, 'oneludoordo ijs prank, de beklaagde rftf met ont- I b u r g. Do litsprnak in roch t stond, on moord op .Iburg op 17 word ohtsla- ich do reeht- eon krank- van 1 jaar, an de rogee- l,( n Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange (Torststraat 70, Goes. Tol.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. DeZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentien: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 ci BIJ abonnement belangrijk» korting. De Statistiek. De geneeskundige medewerker van het „Vaderland", een vurig propagandist voor de verplichte vaccinatie schreef in een artikel waarin hij het heilzame van den dwang trachtte duidelijk te maken o.m.: „Nu zou ik niet gaarne zeggen, dat de statistiek altijd liegt, en de waarde van goede statistieken willen ontkennen, maar een handig man weet wel haast al tijd met statistische cijfers, schijnbaar, te bewijzen wat hij wil. En nu lijkt het mij overdreven en on juist, allerlei gewichtige argumenten, aan een statistiek ontleend, te gebruiken te gen 'n paar doodnuchtere cijfers van den hoofdinspecteur der Volksgezondheid." Deze uitspraak onderstrepen wij gaarne. Wie den strijd over het inentings vraagstuk ook maar eenigermate heeft gevolgd, zal het weten op hoe „handige" wijze met statistische cijfers steeds ge tracht is de verplichte inenting aanne melijk te maken. Wie deze kwestie onbevangen beoor deelt zal zich meermalen hebben geër gerd aan het feit, dat allerlei gewichtige argumenten aan de statistiek ontleend, werden gebruikt tegen de doodnuchtere voor ieder waarneembare cijfers, waar uit het gevaar van de verplichte vacci natie blijkt. De waarde van goede statistieken valt niet te ontkennen. Maar met het gebruik moet men voor zichtig zijn. Het gevaar bestaat, dat ze gebrir'kt worden om schijnbaar te be wijzen wat men gaarne wil en om kwade en gevaarlijke zaken als de verplichte vaccinatie goed te praten. macbinoon- Ingeland. Een geringe meerderheid voor het Belgische Kabinet. De motie van vertrouwen in de Bel gische regeering is aangenomen met 8473 stemmen. Intusschen wordt later gemeld, dat er niet 73, maar 83 tegenstemmers zou den geweest zijn. Het kabinet-Jaspar en de Kamer be leefden eenige minuten van groote span ning, maar toen met het stemmen werd begonnen, constateerde men de afwe zigheid van ten minste 14 soc.dem., ter wijl bij de Vlaamsch-nationalen ook 3 af gevaardigden door ziekte verhinderd wa ren. In regeeringskringen heerschte na af loop tevredenheid over het resultaat der stemming, al gaf men toe, dat het be denkelijk is, meer dan een derde der libe rale fractie in een zoo delicate zaak als het talenvraagstuk het kabinet-Jaspar beslist den rug toe te zien keeren. Drie vulkanische uitbarstingen en een aardbeving. Uit het gebied van Poma, in Argenti nië, wordt een driedubbele vulkanische uitbarsting gemeld, gevolgd door een aardbeving. Op 24 Dec. heeft een aard schok de kleine stad Poma op de Cordil lera Real reeds verwoest. 35 Inwoners kwamen om. Gisteren zijn in N.W. Argentinië nieuwe ernstige aardschokken waarge nomen. Bijzonderheden ontbreken, maai er zijn 2 dooden te Cobres en men vreest, dat vele anderen zijn omgekomen. Een hevige aardschok, gevolgd door een oor- verdoovende ontploffing, slingerde de inwoners uit hun bed. De menschen vluchtten onder een regen van steenen. Hun paniek werd vergroot door een stortvloed van kokend water. De huizen, de oogst en het vee zijn vernietigd. Volkenbond en landbouwcrisis. Het economisch volkenbonsdcomitö heeft de beraadslagingen met de land bouwdeskundigen beëindigd. Als practische middelen tot vermin dering van de landbouwcrisis zullen vooral drie denkbeelden nader overwogen worden. Op de eerste plaats, het verdwijnen van bizondere beschermingsmaatregelen aooals premies, subsidies en invoercerti- ficaten en van bepaalde methodes van indirect protectionisme. In de tweede plaats zal men streven naar een internationale organisatie van allen uitvoerhandel in tarwe Het kwam hieromtrent weder tot een vrij scherpe botsing tusschen de deskundigen uit de Europeesche staten en die uit de overzeesche landen, die er van beschuldigd werden, den geheelen toestand van den landbouw in de ge- heele wereld te bederven door den uit voer naar Europa van overdreven groote hoeveelheden tegen abnormaal lage prij zen. Aan het slot van deze discussie scheen echter onder de deskundigen de gedach te te overheerschen van een internatio nale organisatie van den uitvoerhandel van tarwe, waarbij de overzeesche staten zich zouden verbinden, in ieder geval de tegenwoordige hoeveelheden die naar Europa uitgevoerd worden, niet te ver meerderen. Men hoopt op de landbouwconferentie, die 26 Maart te Rome zal aanvangen, de discussies hierover vruchtbaar te kun nen voortzetten. In de derde plaats zal men nagaan de mogelijkheid, om de boeren in meer rechtstreeksche verbinding te stellen met de verbruikers b.v. door coöperatieve ver- bruiksvereenigingen, opdat eenige perso nen uit den tusschenhandel kunnen uit geschakeld worden en de boeren aldus een hoogeren verkoopsprijs voor hun landbouwartikelen kunnen bedingen, zon der dat de verbruiker meer zal behoe ven te betalen. Een kleine deskundigencommissie zal op dit gebied verder werkzaam zijn. Korte Berichten. De sovjet-gezant te Helsingfors heeft bij den Finschen minister vaa buitenlandsche zaken geprotesteerd te gen het optreden der Finsche fascisten tegenover magazijnen, waar in sovjet- Rusland gefabriceerde artikelen worden verkocht, zoomede tegen de houding der autoriteiten, die een dergelijk optreden oogluikend toelaten. De Spaansche regeering heeft bij de firma Vickers Armstrong te Londen een aantal zware kanonnen van 38 c.M. voor een kustverdediging besteld, die in de belangrijkste kustplaatsen en op de Balearen in gepantserde torens zullen worden opgesteld. De kosten worden op 75.000 per stuk geraamd. Leger, vloot en vliegercorps van Cuba zijn op volle sterkte door de regee ring te hulp geroepen ter bestrijding van de branden van suikerrietvelden, die aangestoken zijn door de vijanden van de regeering van president Ma- chado. - Door het hoofdkwartier der Chinee- sche nationalistische troepen is bekend gemaakt, dat de troepen in het Noord westen van de provincie Honan 10.000 communisten op de vlucht nebben ge jaagd. Duizend communisten werden door de troepen gedood. Van de zuigelingen te Lubeck, wien indertijd het anti-tuberculoseserum werd toegediend, is er thans wederom een kind van tien en een halve maand, ge storven, zoodat het aantal slachtoffers nu vijf en zeventig bedraagt. De Radio-telefoonverbinding met Indië. Een bezwaar, vooral voor het zaken leven was nog steeds, dat de gesprekken met Indië niet vóór 1 uur 's middags aanvingen, een tijd, waarop de kantoren in Indië bereids gesloten zijn. Voortaan zal nu, voorloopig als proef, reeds van 9 uur 's morgens (Amsterdamsche tijd) af, kunnen worden gesproken. De spreektijd is thans op werkdagen vastgesteld van 910 en van 1314 uur (A. T.) met dien verstande, dat de dienst om 10 uur en 14 uur niet wordt gesloten voor alle aanwezige gesprekken zijn af gewikkeld. De aanvragers kunnen bij de aanvrage van het gesprek opgeven of zij 's morgens dan wel 's middags wenschen te spreken. Chr. Kantoor- en Handelsbedienden. De Nederlandsche Vereeniging van Christelijke Kantoor- en Handelsbedien den, heeft in de eerste dagen van Janu ari het ledental vaa 5000 overschreden. Dit beteekent, dat ia één jaar tijds een groei mag worden geconstateerd van niet minder dan 840 leden. Het is meer dan 10 jaar geleden, dat in één jaar tijds de ledenaanwinst zoo groot was. De Indische postvluchten. Het 7e retourvliegtuig vertrok gisteren- ochtend om 4.59 uur uit Jodhpur en landde om 8.32 uur in Karachi. Het ver trok van daar weder om 10.08 uur en arriveerde om 14.01 uur in Djask. Alles is wel aan boord. Heden wordt de reis voortgezet. Het 9e postvliegtuig is gisteren te 6 uur uit Karachi vertrokken, te 9.55 uur te Jodhpur geland, vandaar te 10.25 uur weer opgestegen en te 13 uur te Alla habad aangekomen. Verzending Verhuisbiljetten. De minister van binnenlandsche Zaken en landbouw heeft tot de gemeentebestu ren de volgende circulaire gericht: Naar mij wordt medegedeeld, komt het voor, dat, indien bij de gehouden volkstelling blijkt of bereids is geble ken dat personen, die nog in het be volkingsregister staan ingeschreven, de gemeente metterwoon hebben verlaten, alsnog verhuisbiljetten worden verzonden naar de gemeenten, naar welke bedoelde personen, blijkens de ingewonnen inlich tingen, zouden zijn vertrokken. Ik vestig er uw aandacht op, dat deze handelwijze in strijd is met het bepaalde in de 3de alinea van blz. 12 der voor schriften inzake de 11de volkstelling ge geven. Deze personen moeten n.l. ambts halve worden afgeschreven en mogen niet op den jaarstaat J over 1930 worden ver meld. Indien door u verhuisbiljetten voor de hiervoren bedoelde gevallen worden of zijn ontvangen, moge ik u uitnoodigen, daarvan aan den directeur van het Cen traal bureau voor de statistiek te willen kennisgeven. Controle op de aangifte Ongevallenwet. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft de volgende circulaire tot de gemeentebesturen gericht: Te mijner kennis is gebracht, dat ver schillende Raden van Arbeid voornemens zijn zich te wenden, dan wel zich reeds hebben gewend tot de gemeente-secreta- riën, ter verkrijging van sommige op de bedrijfstelkaarten voorkomende gegevens, welke voor de Raden van Arbeid van be lang kunnen zijn voor de controle op de naleving van de Ongevallenwet 1921. Mede op advies van mijn ambtgenoot van arbeid, handel en nijverheid, vestig ik in dit verband met nadruk de aan dacht van uw college op art. 2 der wet van 31 Juli 1930, St.bl. no. 348, dat o.m. den ambtenaren Yan de gemeenten, door welker tusschenkomst de opgaven en in lichtingen voor de bedrijfsstatistiek wor den ingewonnen, verbiedt, de ontvangen opgaven en inlichtingen verder bekend te maken dan voor de uitoefening van hun krachtens genoemde wet opgelegde taak gevorderd wordt. Ik zal het op hoogen prijs stellen, in dien uw college zou willen bevorderen, dat aan de nauwkeurige naleving van dit voorschrift de hand wordt gehouden. Spoorwegen en Landbouwcrisis. De vorige week maakten wij er mel ding van, dat de Minister van Waterstaat voornemens was een onderzoek te doen instellen naar de huidige goederentarie ven der Ned. Spoorwegen, meer in het bijzonder naar die voor den uitvoer van land- en tuinbouwproducten. Naar wij vernemen, is deze commissie thans benoemd. De taak, die baar is opgedragen, is als volgt omschreven: Een onderzoek in te stellen naar de vraag: a. of en in hoever het peil van de ta rieven der Ned. Spoorwegen voor uitvoer van land- en tuinbouwproducten, ook in vergelijking met de tarieven van landen, waarmede Nederland, wat dien uitvoer betreft, moet concurreeren, gerechtvaar digd is, dan wel verlaging behoeft; b. of en in hoever ook overigens het spoorwegbeleid hier te lande ten aanzien van de goederentarieven wordt en moet worden beheerscht door commercieele en financiëele overwegingen, dan wel behoort te zijn gegrond op economische overwe gingen van anderen aard. Tot lid en voorzitter der commissie is benoemd Mr F. de Vries, hoogleeraar aan de Ned. Handelshoogeschool te Rotter dam. Vrijdagmorgen te li uur z&I de com missie door minister Reymer worden ge- installeerd. Auto- en Personeele Belasting. Dank zij de medewerking van verschil lende gemeentebesturen, is „De Kampi oen", officieel orgaan van den A. N. W. B. Toeristenbond voor Nederland, in staat gesteld, een overzicht te geven van de belastingbedragen, welke in 1931 in on derscheidene gemeenten van ons land ge heven zullen worden van auto's en motor rijwielen. Het blad vermeldt een lijst van 155 gemeenten en uit dat overzicht blijkt, dat de bedragen zeer uiteenloopen. Niet al leen verschillen de hoofdsommen aan merkelijk, maar in vele gemeenten wordt op deze hoofdsommen nog een belangrijk bedrag aan opcenten geheven. Onderscheidene gemeenten hebben geen wijziging gebracht in het oude tarief van de Rijkswet, toen een uniform tarief voor de belasting in hoofdsom werd toegepast, andere daarentegen hebben de bedragen verhoogd, zoodat men zeer uiteenloopen- de cijfers krijgt. Terwijl b.v. te Ginneken en Voorburg, de fiscaal meest gunstige gemeenten, waar het rijkstarief werd ge handhaafd geen opcenten werden gehe ven, voor een auto van f 1000 waarde slechts f 20 belasting verschuldigd is, zoo dat de automobilisten er dan goedkoop afkomen, zijn er verscheidene gemeenten, waar de belasting voor een auto van die waarde, met inbegrip van de opcenten stijgt tot f 80 en f 90 en te Enschedé zelfs tot f 100. Voor een auto ter waarde van f 6000 betaalt men te Enschedé niet minder dan f 750 belasting, wat toch wel heel veel lijkt voor een voertuig, dat im mers al sinds lang niet meer als een zaak van louter luxe wordt beschouwd. Bij het maken van een vergelijking tus schen het belastingbedrag vóór en na 1 Januari 1931, neme men in aanmer king, dat na dien datum de rijks- en pro vinciale opcenten zijn vervallen. In verscheidene gemeenten is men bij de vaststelling van het tarief uitgegaan van de gedachte, dat de belasting van motorrijtuigen wei een verhooging lijden kon, na het vervallen van de 80 extra op centen, maar men moet toch niet ver geten, dat die rijksopcenten verband hiel den met een tijdelijken maatregel. Zij maakten deel uit van de crisisheffingen (bate van het Leeningfonds 1914) en zou den na 1933 verdwijnen. „De Kampioen" acht het onbillijk, in dien de gemeenten ten deze als tijdelijk bedoelde verhooging van de rijksbelas ting van de grondslagen paarden en mo torrijtuigen tot een blijvende verhooging zouden maken en dringt er op aan, dat men voor 1934 besluite, het paarden- en motorrijtuigentarief zoodanig te herzien, dat de oorlog thans fiscaal niet eindeloos nawerkt alleen ten aanzien van de hou ders van paarden en motorrijtuigen. Auto in een sloot gereden. Een luxe-auto, waarvan de bestuurder verblind werd door de lichten van een te- genkomenden autobus uit Goes, is onder Kwadendamme gisteravond in een -sloot gereden. De auto werd zwaar beschadigd. Van de beide inzittenden, twee heeren uit Rotterdam, werd er een aan een der beenen gewond. De auto werd later door een kraan wagen op het droge gebracht. Directe belastingen. Bij Ministerieele Resolutie d.d. 16 Dec. 1930, nummer 147, is bepaald, dat de ont vanger der Directe Belastingen te Goes geen zitdagen tot het in ontvangst nemen van belastinggelden meer zal houden in de gemeenten Kapelle, Kattendijke, Kloe- tinge, Wemeldinge, Wilhelminadorp. De betaaldagen ten kantore der Directe Belastingen te Goes, Ra/velijn 1, zijn Dins dag, Donderdag- Vrijdag en Zaterdag van 9 tot 1 uur. Verkiezing voor de Prov. Staten. Door de centrale Hulst van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond", zijn voor de aanstaande verkiezing van ledender Provinciale Staten candidaat gesteld de heeren: 1. L. J. Geelhoedt (aftr.), te Ter- Neuzen; 2. C. Wind van Merkesteyn te Ter Neuzen: 3. J. van der Peijï te Ter Neuzen; 4. J. G. Vink te Axel; 5. A. Mar- quinie te Sas van Gent; 6. H. Wolfert Azn. te Axel; 7. J. D. de Feijter te Hoek en 8. J, is JRjsk. Binnenland. Gemeenteraden van Goes en Middelburg. Rumoerige Raadsvergadering te Haar lem. Paedologisch instituut te Amsterdam geopend. Buitenland. Het Belgische kabinet op het kantje af gered. Volkenbond en Landbouwcrisis. Vulkaanuitbarsting in Argentinië. Griep op Schouwen-Duiveland. Op Schouwen-Duiveland heersc'ht een griep-epidemie. Vooral te Zierikzee en te Bruinisse komen vele gevallen van deze ziekte voor. Het aantal zieken te Zierik zee wordt op ongeveer 800 geschat. De meeste gevallen zijn van lichten aard. Dammen. Gisterenavond speelde Goes I tegen Souburg I voor den Zeeuw- schen Dambond. Uitslag: Souburg I—Goes I: J. Stroo- bandJ. v. Calmthout 11; J. Janssen A. Corstanje 02; A. VermazenW. de Bruin 2—0; A. Palmkoek—K. L. Kramer afgebr.; J. D. HontN. Leijs 02; M. DommisseG. Schrijver 20; F. C. Bre daF. den Hartog 0—2; J. Walraven— J. Crucq 20; L. LeijnensA. Hendrikse 20; J. v.' EenenaamL. Dekker 02. Voorloopige uitslag 99. Kapelle. Als ambtenaar ter Gemeente secretarie is benoemd door B. en W. de heer J. J. van den Dries, thans in ge lijke betrekking te Hilligersberg. De Chr. Zangvereen. „De Lofstem" is thans ontbonden wegens vertrek van haren directeur, dhr A. de Jager naar Ridderkerk. Deze vereen, stond op hoog peil. Wemeldinge. Gisteren hield de varkens- bond „Helpt Elkander" hare gewone jaar vergadering. in 'het boekjaar 1929/1930 werden zeven uitkeeringen gedaan. Aan de leden kon 90 pet. van de geschatte waarde voor de gestorven varkens ver goed worden. Het 'boekjaar sloot met een 'batig slot van f 61.93 ii, gevoegd hij de batige sloten der vorige jaren, was er in kas op 1 Januari f 623.91 M. Entree en contributie werd bepaald als in het vorige jaar. Kloetinge. Door de N.V. P.Z.E.M. is voor het jaar 1931 voor deze gemeente de prijs van electriciteit vastgesteld op 39 ct. per K.W.U. lerscke. De motorboot I.E. 57 van de Gebrs. Lindenberg te Ierseke, ledig afko mende van Antwerpen, is nabij die stad zeer ernstig aangevaren, maar drijvende kunnen blijven. 'De materieel® schade is aanzienlijk, persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Breskens. De visch- en garnalenvangst is tegenwoordig van zoo weinig beteekenis, dat evenals uit Vlissingen een achttal vis- sohersvaartuigen naar Den Helder zijn. vertrokken, om vandaar op de garnalen- vangst uit te gaan. Er schijnt daar nog heel wat visoh te zitten en ook de gar nalenvangst is veel loonender dan in onze omgeving. Wissenkerke. Dinsdag vergaderde de afd. van den Chr. Landarbeidersbond mede naar aanleiding van het a.s. ver trek van den secretaris-penningmeester dhr A. L. Abrahamse. De voorzitter open de op gebruikelijke wijze en sprak den scheidenden secretaris-penningmeester hartelijk toe. Dhr Abrahamse heeft als op richter der afd. steeds nauwgezet zijn plichten vervuld,hoewel zijn aanvankelijke hoop, dat het boompje door hem geplant, een flinken boom zou worden, niet in vervulling is gegaan. Met dank aan dhr A. voor hetgeen hij is geweest voor de afd. werd de hoop uitgesproken, dat het hem en zijn gezin wel moge gaan in zijn nieuwe betrekking ale dijkbaai vaa da Ams, J&cofcapoldor.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1