Nu. 88 Woensdag 14 Januari 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland vROSSEM'5 TROOST Hendrikse Cos Bank N.V. Goes ROOKT KIS. EERSTE BLAD. King Uit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. pepermunt Nfaoi-ScW*"nff/ Binnenland PER PAKJE Belangrijkste Nieuws. ALLE perl JANUARI vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Uit de Provincie. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lavyc (forststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No- 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. 2Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.-- Losse nummers f 0.05 Prijs der Advert en'lSa: 14 regels 11.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Het verschil. Door hen, die op principieele gronden de weerloosheid verdedigen en de lands verdediging als in strijd met Gods Woord afkeuren, wordt te weinig rekening ge houden met het verschil tusschen Kerk en Staat, tusschen het Koninkrijk der he melen en het aardsche koninkrijk. Prof. Geesink merkje daaromtrent in zijn „Van 's Heeren Ordinantiën,, onder meer op: „Met de roeping der Overheid als die naresse Gods, staat ook het recht van oorlogvoeren in verband. Zoowel een aanvallende oorlog als een verdedigende oorlog kan rechtmatig zijn. En het woord van Jezus tot Petrus in Gefhsemané: „Allen, die het zwaard ne men, zullen door het zwaard vergaan" is dan ook noch tegen den oorlog, noch te gen den krijgsdienst een argument. De kracht van dit zeggen des Heeren ligt in het woord nemen. Petrus toch bad in gewelddadig ver zet tegen de Overheid het zwaard ge nomen. Maar aan de Overheid is het zwaard door God gegeven, en zij geeft het aan hare dienaren. Om te handhaven het recht op aarde." Stemming over candidaten. Een onzer lezers vraagt ons in verband met de candidaatstelling voor de Staten - en Raadsverkiezingen, welke wijze van stemmen de voorkeur verdient, het z.g. meerderheidsstelsel dan wel het punten- stelsel. Omdat deze vraag misschien in meer dere plaatsen aan de orde komt, willen wij daarop gaarne hier een antwoord geven. In het algemeen verdient naar het ons voorkomt het meerderheidsstelsel, waar bij afzonderlijk gestemd wordt eerst voor No. 1 van de lijst, dan voor No. 2 enz. de voorkeur. Op deze wijze krijgt men de meest zui vere uitspraak en is er minder kans op verkeerde practijken die bij het punten stelsel kunnen worden uitgeoefend en soms ok wel worden uitgeoefend. Meer malen is daardoor zonder dat iemand daarop bedacht was, een candidaat ge wipt. In zeer groote kiesvereenigingen of als in een groot aantal kiesvereenigingen over een bepaald aantal candidaten moet worden gestemd, kan het punten- stelsel de voorkeur verdienen. Hierbij zal echter moeten worden toegezien dat geen verkeerde middelen worden toegepast om aan bepaalde can didaten een onrechtmatigen voorsprong te geven, door b.v. de inlevering van stembiljetten met minder namen dan het aantal candidaten waarover gestemd wordt. Om dit te voorkomen zijn twee midde len toe te passen, n.l.: a. te bepalen dat alleen die biljetten geldig worden ver klaard welke het maximum getal namen bevatten; b. door aan de op het biljet ge stelde namen indien zij beneden het ma ximum blijven, een stemmenwaarde toe te kennen naar een afloopende reeks, zoodat de bovenaan geplaatste naam de waarde krijgt gelijk aan het aantal der op het biljet voorkomende namen. De bezwaren zijn dus wel eenigszins 'te ondervangen. Maar met name bij de candidaatstel ling voor de Gemeenteraden verdient een stemming over iedere plaats afzonderlijk naar het ons voorkomt in elk geval de voorkeur. Er is dan minder gelegenheid voox verkeerde practijken. En men heeft gelegenheid na iedere stemming zijn houding te bepalen. Dreigende algemeene staking in Spanje? Van de Spaansche grens wordt ge meld, dat de bewaking en de controle aan de grens zeer verscherpt zijn. De douanecontrole wordt zeer scherp ge handhaafd. Deze maatregelen worden genomen, omdat de overheid voor het uitbreken van een algemeene staking bevreesd is De telefoonlijnen van de grens naar Madrid staan onder militaire controle. De scheikundige analyseert, '-'het publiek proeft de aparte kwaliteit aan De ondergang van de Ku-Klux-Klan. De beruchte bende van de Ku- Klux-Klan, die zoo veel misdaden op haar geweten heeft, tegen joden, negers en katholieken, en die bijna over geheel Amerika een terreur heeft uitge oefend, is thans haar ondergang nabij. Terwijl de vereeniging in 1925 nog 8.904.944 leden telde, had zij op het einde van 1930 slechts 27.442 leden meer. In 1925 ontving deze vereeniging van haar leden een jaarlijksche bijdrage van 90 millioen dollar. Aan ongeveer 85.000 leden werden titels verkocht, hetgeen een winst/ opleverde van ruim 10 millioen dollar. Verkiezingen in Rusland. In de geheele unie der sovjet-republie ken is op het oogenblik de verkiezings campagne voor de sovjets in vollen gang, die, blijkens mededeeling van het tele- graaf-agentschap der sovjet-unie, bij vo rige jaren afsteekt door de bijzonder le vendige deelneming der bevolking. Volgens de eerste mededeelingen be droeg de deelneming der bevolking aan de verkiezing der dorp-sovjets gemiddeld 70 procent tegen 60 procent in het jaar 1929. Het 'totaal aantal stemgerechtigden be draagt 83 millioen tegen 74 millioen in 1929. In Petersburg wordt de verkiezings campagne met groot enthousiasme ge voerd. De deelneming der kiezers be draagt hier 96 procent. 23 Ministers van Buiteni. Zaken naar Genève. Het Volkenbondssecretariaat heeft be richt ontvangen, dat ook minister Bee- laerts van Blokland persoonlijk de zit ting van de studie-commissie voor de Europeesche unie zal bijwonen. Van de 27 Europeesche staten, die lid zijn van den volkenbond zullen 23 door hun minister van buitenlandsche zaker: persoonlijk vertegenwoordigd zijn.. Al leen Albanië, Estland, Oostenrijk en Por tugal zullen iemand anders als gedele geerde zenden. Pest in Noord-Afrika. In de Fransche Noord-Afrikaansche provincie Constantine is pest uitgebro ken. Uitgebreide maatregelen zijn door de overheid getroffen, om uitbreiding van de epidemie te voorkomen. Een groot aantal stations in de provincie is op last van de gemeentelijke autoriteiten geslo ten en reizigers, die nog aankomen, wor den terstond in observatie genomen en mogen voorloopig niet verder reizen. Om de stad Constantine is een uitge breid bewakingscordon opgesteld, zoodat practisch niemand in de stad kan komen zonder tevoren eerst aan een onderzoek onderworpen te zijn. Een Arabisch dorp moest op last van de autoriteiten door de bevolking worden ontruimd. De huizen, waar zich pestge- vallen hadden voorgedaan, werden in brand gestoken. Korte Berichten. Sedert Kerstmis heerscht te Stock holm een influenza-epidemie. Het aantal ziektegevallen neemt met den dag toe. Op de groote kantoren is ongeveer 10 pro cent van het personeel ziek, bij de tram is het percentage zieken ongeveer het dubbele. Ook veel personeel van de zie kenhuizen lijdt thans aan influenza. De ziekte is overigens van lichten aard, te Stockholm hebben zich pas acht sterfge vallen tengevolge van influenza voorge daan. Volgens officieels cijfers waren er in November in geheel Zweden bijna 25.000 werkloozen. Vergeleken met Oc tober is hun aantal met 70 procent ge stegen. In een oproep van het Amerikaan- sche Roode Kruis aan zijn7 3000 af deelin gen in de Vereenigde Staten wordt ver zocht te trachten zoo spoedig mogelijk 10 millioen dollar bij elkaar te krijgen om de landbouwers, die door da droogte in den zomer van het vorige jaar er zoo slecht aan toe zijn geraakt, levensmidde- 1 len, kleeding, alsmede voer voor het vee te kunnen verstrekken. Te Weenen breidt zich de overigens goedaardige griepepidemie zoo sterk uit, dat men op de inrichtingen van noodzie kenhuizen rekent. Gisteren zijn in Engeland twee mili taire vliegtuigen verongelukt, waarbij vijf inzittenden den dood hebben gevonden. Het aantal werkloozen in Engeland bedroeg op 5 Jan. 2.617.770, hetgeen 25.357 minder is dan in de voorgaande week, maar 1.138.999 meer dan verleden jaar. De censuur heeft de film In Westen nicht Neues in geheel Zuid-Slavië ver boden. Tijdens een hevigen sneeuwstorm is, nabij Kabelvaag op het Lofoden- eiland Svolvaer, een motorboot met acht personen aan boord vergaan. Men vreest, dat alle acht passagiers zijn omgekomen. Tengevolge van den buitengewoon dichten mist ligt het scheepvaartverkeer op de Beneden-Elbe en in de haven van Hamburg geheel stil. Op de Beneden- Elbe liggen 20 groote schepen voor anker om beter weer af te wachten. De mist bank strekt zich uit tot in de Noordzee Te Chicago zijn 41 misdadigers ge arresteerd, van wie er verscheidene ge deporteerd zullen worden. De politie heeft een omvangrijke razzia gehouden, zulks in verband met den moord op een journalist, die onlangs gepleegd werd. Te Parijs werd de leider van een filiaal eener Parijsche bankinstelling ge arresteerd, die een bedrag van 800.000 francs verduisterd moet hebben. Wybert-tabletten zijn alleen echt in de hygië nisch verpakte en ge sloten blauwe doozen 4 25, 45 en 65 ets. Weiger namaak I Ontwerp-T arwewet. Het hoofdbestuur der Ned. Mij. van Nijverheid en Handel heeft aan de Eer ste Kamer een adres gezonden, waarin het nog eens zijn bezwaren uiteenzet te gen het ontwerp-Tarwewet. Het is een samenvatting van het adres, indertijd toegezonden aan de Tweede Kamer. In de overtuiging, dat een deel van het be drijfsleven op onbillijke en schadelijke wijze zal worden getroffen door aanne ming van dit wetsontwerp en dat de be oogde steun (maal- en menggebod) kost baar en omslachtig zal zijn en op den duur niet zal helpen, verzoekt het de Kamer, het ontwerp te verwerpen. Belgen, jagend op de Westerschelde? Het Tweede Kamerlid de heer Kersten heeft aan den miniser van justitie de vol gende vragen gesteld: Is het uw Excellentie bekend, dat jaar j na jaar Belgische jagers, in strijd met art. 20 der Jachtwet, des Zondags op de Westerschelde, in het bijzonder onder den wal van den Emanuelpolder en Waarde, jacht maken op waterwild? I Kan uw Excellentie mededeelen of bo- i vendien in strijd met de Jachtwet ge bruik wordt gemaakt van z.g. kanonge weren? Acht uw Excellentie het niet noodza kelijk, dat tot verhindering dezer aan houdende overtredingen wordt opgetreden door politie, voorzien van een motor bootje, daar de politie op den wal mach teloos is? De posivluchten naar en van Indiê. Het 9de postvliegtuig is gisteren om 6 u 25 uit Djask vertrokken en om 13 u. 50 te Karachi geland. Alles is wel aan boord, vandaag wordt de reis voortgezet. Het 7de retourvliegtuig is gisteren om 5 u. 16 uit Calcutta vertrokken en om 9 u. 42 te Allahabad geland. Om 10 u. 32 is het vliegtuig vandaar vertrokken en om 15 u. 5-5 te -Jodhpur gearriveerd. Al- les is wel aan boord, vandaag wordt de tocht voortgezet. Burgemeesters. Te Heteren is gisteren op 74-jarigen leeftijd overleden de heer J. C. van Eek, sinds 1898 burgemeester dier gemeente. De regeering en de suikerindustrie. Op 5 Dec. j.l. heeft de regeering bij monde van den minister van Binnenl Zaken en Landbouw verklaard, dat zij bereid is de suikerbietenteelt met een wettelijken maatregel te helpen. Bij aanvrage is ons van beslist betrouw bare zijde gebleken, zegt de „Maas bode", dat de regeering nog steeds op betzelfde standpunt staat, en dat „de be sliste verklaring" van den minister: „De regeering is bereid de suikerbietenteelt met een wettelijken maatregel te helpen" nog evenzeer geldig is als toen deze zes weken geleden afgelegd werd. De Rijkspostspaarbank. Naar wij vernemen, zal de Rijkspost spaarbank, gevestigd te Amsterdam, op 1 April a.s. 50 jaar bestaan. De eerste di recteur was mr A. Kerdijk. De huidige directeur is mr J. H. G. Busing, die van 1913 ai deze functie bekleedt. Het ligt in bet voornemen om een gedenkboek uit te geven. Koortsbesmetting in Ned.-Indië. Dr W. K. Mertens, gouvernementsarts le klasse bij den dienst der Volksgezond heid in Nederlandsch-Indië, identifi ceerde, naar „Aneta" meldt, twee be langrijke dragers van de vijfdaagsche koorts. Van een er bij werd dit reeas se dert vele jaren vermoed, hetgeen thans door dr Mertens op wetenschappelke wijze werd bevestigd. Deze ontdekking is van het grootste belang in verband met bet feit, dat de vijfdaagsche koorts in alle Aziatischo landen voorkomt, terwijl nu tevens werd ontdekt, dat de muskieten, behoorende tot dezelfde groep, de gele koorts veroor zaken. Bovenstaand telegram zegt de „Telegr." is een belangwekkende bevestiging van een deel der proeven, die bet vorig jaar door prof. Schüffner en zijn medewerker dr Dinger met behulp van een aantal vrijwilligers in de afdeeling Tropische Hygiëne van bet Koloniaal Instituut zijn verricht met besmette muggen, door prof. Snijders uit Sumatra toegezonden. Zoo gelukte het te Amsterdam met verschil lende in het laboratorium voortgekweek- te Indische muggen de ziekte van den eenen mensch op den anderen over te brengen. Voor de proeven aangaande de over brenging van knokkelkoorts (vijfdaagsche koorts) in Indië zijn zeer bijzondere voorzorgen te nemen; niet omdat de ziek te gevaarlijk is, maar omdat zij in het kustgebied zoo wijd verbreid is. Men mag dus aannemen, dat de proefondervinde lijke besmettingen door dr Mertens daar om in een gebied op flinke hoogte boven de zee zijn genomen, om zeker te zijn, dat zijn proefpersonen niet op andere wijze zijn besmet. De Amsterdamsche proeven, waar over prof. van Logbem schrijft, hebben nog in wijder verband beteekenis. Zij vormden. n.L fsa dos! vs>a de ondsrzoe» Binnenland De uitbarsting van den Merapi. Nieuwjaarsredevoeringen van de burge meesters van Goes en Middelburg. Buitenland. Pest in Noord-Afrika. Dreigende algemeene staking in Spanje. Influenza-epidemie te Weenen en te Stockholm. kingen over de gele koorts, die sedert eenige jaren in de afdeeling voor Tropi sche Hygiëne van het Koloniaal Instituut gaande zijn. Zooals de schrijver reeds deed uitkomen, zijn onderzoekingen met bet gele koorts-virus in Ned.-Indië ten eenenmale niet geoorloofd, met bet oog op de mogelijkheid, dat een technische fout in het laboratorium een gele-koorts- epidemie in Azië ten gevolge heeft. Biggekerke. Dinsdagavond vergaderde de afdeeling van Patrimonium. De voor zitter, de heer A. Janse, liet zingen Ps. 11941, las 1 Tim. 1, van vers 18 tot hoofdstuk 27. Namens 't Gewest trad hierop als spreker op de heer W. de Buck van Meliskerke, die op duidelijke wijze toelichte: „Het gemeenteprogram van het verbond Patrimonium". Spr. deed dit artikelsgewijze, meer in den breede stilstaande bij die artikelen, wel ke thans van bijzondere beteekenis zijn, zooals b.v. werkloosheid en steunverlee- ning. Verschillende gestelde vragen wer den welwillend beantwoord. De inlei der eindigde met dankgebed. Baarland. Een dezer dagen bevonden zich een tweetal personen in het café van den caféhouder T. alhier, die aan het biljarten waren. Op een gegeven mo ment verwijderde zich een van de twee, en kwam een kwartier later terug. Het was in den namiddag geworden toen de caféhouder in een zijkamertje in de woning kwam, en hij wat geld wil de opbergen in een aldaar staande kast. Spoedig bemerkte hij, dat het raam was opgeschoven en uit een lade in de kast een geldsbedrag van ongeveer f 45 was ontvreemd. Bij de politie werd aangif te gedaan, die een onderzoek instelde on aanleiding vond zekeren C. G., koop man, wonende te Oudelande, aan te hou den en ter beschikking van de Justitie te stellen. Oudelande. Maandagavond vergader de de A.-R. Kiesvereeniging. Het jaar verslag van den secretaris meldde, dat de vereen. 2 leden ontvielen ,resp. door overlijden en vertrek. De rekening van den penningmeester wijst aan een batig slot. Het aftredende bestuurslid A. Bu- teijn werd herkozen; tot afgevaardigde naar de vergadering van het Prov. Co mité werd benoemd A. Krijger. Bespre king had plaats van candidaten voor de Prov. Staten, waarna een genummerd 10- tal werd gekozen. Besloten werd de kios- vereen. te Baarland en Driewegen mede werking te vragen om een spreker voor de gezamenlijke vereen, te verzoeken op te treden. Verder werden middelen be sproken, om te bevorderen, dat de ver gaderingen getrouwer worden bezocht. Getracht zal ook worden om nieuwe le den voor de vereen, te winnen. Het be stuur werd in overweging gegeven om op de volgende jaarvergadering het 25-jarig bestaan der vereeniging niet onopge merkt te laten voorbijgaan. Wemeldinge. Het 656 ton groote, met ijzergrond geladen Belgische sleepschip „James Ensor", van de reederij Plou- vier, schipper Quakkelaar van Hans- weert, welk schip gesleept werd door de sleepboot „Gent' van de S.B.R. te Ant werpen, kapt. D. Marnef is Dinsdag avond bij het binnenkomen van de haven op den Oostelijken havenberm gevaren en blijven zitten. Hst schip is later door

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1