No. 87 Dinsdag 13 Jannari 1931 45e Jaargang X Dagblad voor de Provincie Zeeland Heodrikse Cs's Bank N.V. Eaes leuws. i 1 Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. ALLE perl JANUARI vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door m al!? gebouwen toestellen mot een nieuw type rand te steken en t verspreiden van n terug. Me- die in 1927 nage- lijk vermogen of- srs van haar man 8 Vk millioen dol- tOO aandeelen, die a waardeloos wa- veer flink waarde •door behoort zij irikaansche vrou- i de stichter was g Cy te Chicago, sreen in de crisis llioen per dag en i 1927 in vrij be te Londen over- den Hoorn onder ivond ingebroken landbouwer Hoo- 1000 aan contan- 1 daarmede werd •resteerd een 26- erdacht wordt in igeren knecht van 'stal te hebben ge volge van het ont- :looze uit Finster- e staking propa- centrale werkver- izen, in Wester- rkloozen het werk irt de orde. r communistische ding van de sta- aarden te krijgen /O «T '6- 10 O Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange forststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummers 10.05 Prijs der Advertentien: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Het vaccinatie-vraagstuk. De behandeling van het wetsontwerp tot opschorting van den vaccinedwang, in de Staten-Generaal, heeft weer opnieuw het inentingsvraagstuk aan de orde ge steld. De vaccine-aanbidders waarvan Mr Rink zich in de Eerste Kamer tot tolk maakte houden niet op de gevaarlijkheid van de opschorting van den dwang in het licht te stellen. Dat er aan de inenting groote gevaren verbonden zijn, kan men niet ontkenneD. Maar men tracht dit bezwaar weg te re deneeren door er op te wijzen dat het aantal kinderen dat aan de gevolgen van de vaccinatie sterft toch betrekkelijk ge ring is, en dat het gevaar kleiner word;., naarmate die kinderen op jongeren leef tijd worden gevaccineerd. In verband daarmee wordt er dan op aange drongen de vaccinatie in het eerste le vensjaar te doen plaats hebben. Wanneer men de argumenten die hier voor worden aangevoerd leest, krijgt men soms onwillekeurig den indruk, dat het meer gaat om de vaccinatie zelf, dan om de bestrijding van het pokkengevaar. Men heeft toch altijd geleerd dat de inenting slechts een betrekkelijke veilig heid verleende daar na verloop van 5 a 7 jaren de beschermende kracht vrijwel verdwenen is. Zou men het dus klaarspelen de vacci natie in het eerste levensjaar verplich tend te stellen, dan zou dit zijn bereikt, dat de overgroote meerderheid van de schoolgaande jeugd reeds de begeerde immuniteit verloren had. En toch wil men, het kost wat het kost, de verplichting om de kleine wïege- kindjes te laten inenten en ze aan de be kende ernstige gevaren bloot te stellen. Gelukkig worden ook andere stemmen gehoord. De geestdrift voor de vaccinatie begint in geneeskundige kringen te luwen en zelfs heeft niemand minder dan Prof van Loghem betoogd, dat in het ophef fen van den vaccinedwang voor de sa menleving geen gevaar schuilt. „De koepokstof, zoo schreef hij, ligt bij millioenen doses gereed; het Staatstoe zicht op de volksgezondheid, de gemeen telijke geneeskundige diensten en andere locale gezondheidsorganen kunnen steu nen op de pers tot het slaan van alarm. En wij weten uit ervaring, hoe het be richt van enkele pokkengevallen voldoen de motief is, dat groote massa's zich la ten vaccineeren." In de opheffing van den dwang schuilt geen gevaar. De vaccinatie is in tal van gevallen levensgevaarlijk gebleken. Maar dan is het ook duidelijk dat de vaccineplicht voorgoed behoort te ver dwijnen. Volkenbond en landbouwcrisis. Gisteren is te Genève weder bijeenge komen een delegatie van het economi sche volkenbondscomité en een aantal landbouwdeskundigen, die geraadpleegd werden over de landbouwcrisis en de mogelijkheid van een internationale ac tie tot vermindering der crisis. De bijeenkomst werd geleid door den Italiaanschen voorzitter van het econo misch comité, Viola. Onder de aanwezige landbouwdeskun digen bevindt zich ook onze landgenoot van Rijn, terwijl ook deskundigen uit Argentinië, Australië, Canada, Britsch- Indië en de Vereenigde Staten van Ame rika aanwezig zijn. De commissie zal de rapporten der verschillende experts bespreken en in het bizonder haar aandacht wijden aan de kwestie van de groote verschillen tus- schen den prijs dien de landbouwers bij verkoop van hun producten ontvangen en den prijs dien de verbruikers er voor betalen. Verschillende landbouwdeskundigen wezen er op, dat men niet kan spreken van een te klein verbruik doordat ten aanzien van tal van artikelen een over productie bestaat, die de voornaamste oorzaak der crisis is. Bijna allen dringen aan op een betere organisatie van den landbouwstand. In het bijzonder zullen coöperatieve vereenigingen van landbouwers nuttig werk kunnen verrichten, ook door elders de verbruikers en landbouwers dichter met elkaar in verbinding te brengen, waardoor de groote verschillen van prijs zullen kunnen verminderd worden. Het conflict in de Engelsche weef nijverheid. Gisteren is de uitsluiting in de katoen industrie te Burnley ingegaan, waar door 20.000 werklieden getroffen worden. Minister Arthur Henderson heeft de eigenaars en weversorganisaties naar Londen ontboden om onmiddellijk op het departement van handel te komen be raadslagen ter mogelijke voorkoming van de algemeene uitsluiting a.s. Zaterdag. Werkloozenrelletjes te Brussel. Maandagmiddag, terwijl door den Brus- selschen gemeenteraad een voorstel tot verhooging van den werkloozensteun werd besproken, hebben groepjes werk- loozen getracht een demonstratie te hou den voor het stadhuis. Alle straten, toe gang verleenend tot de Groote Markt, waren echter door de politie afgesloten, wat de betooging onmogelijk maakte. La ter werden de werkloozen teruggedre ven in de richting van de volksbuurt der Kapellemarkt en den omtrek van het socialistische Volkshuis. Een paar com munisten staande op een hoop steenen, trachtten de menigte toe te spreken, waarop de politie de werkloozen uit elkaar dreef. Dit ging echter niet zonder eenige lichte botsingen. Dreigende staking der spoorwegmannen in Saksen. Het conflict bij de Saksische spoorwe gen is verscherpt. De directie heeft, blijk baar met de verklaringen der arbeiders ten aanzien van de door haar voorgeno men maatregelen geen genoegen nemend, meer dan 10.000 arbeiders opgezegd. Do opzeggingstermijn loopt 16 Januari af. Gisteren heeft een buitengewone bij eenkomst der districtsbesturen te Dres den plaats gehad. Met algemeene stemmen werd een re solutie aangenomen, waarin de plaatse lijke organisaties worden opgeroepen, onverwijld alle toebereidselen te treffen voor den strijd, welke alle spoorwegar beiders in Saksen zal omvatten. „Politie-inval" in Briand's departement. De Fransche minister van buitenland- sche zaken, Briand, heeft eenigen tijd ge leden in zijn departement een alarmknop laten aanbrengen, die in directe verbin ding staat met den naastbijgelegen poli tiepost. Bij vergissing heeft dezer dagen een der beambten op dezen knop gedrukt, met het gevolg, dat enkele minuten later tot groote verwondering van alle aanwezigen een groote auto arriveerde, waaruit een dertigtal agenten steeg, die het ministe rie stormenderhand „innam". Spoedig bleek echter, dat er niets aan de hand was en, nadat Briand en een hoogere ambtenaar in het geval waren gekend, kon de politie weer inrukken. Gruweldaden in China. Zondag zijn de eerste berichten ontvan gen uit de provincie Kansoe, waar, zoo als bekend, een opstand is uitgebroken tegen de Ghineesche centrale autoritei ten. Volgens een mededeeling van een Ame- rikaanschen missionaris aan de Ghinee sche pers, schat deze het aantal dooden op 40.000. De zendeling is met zijn auto te Peking aangekomen. Naar verder wordt gemeld zijn door de opstandelingen in den loop van twee we ken 50 dorpen verwoest. De geheele be volking werd geslacht, hun bezittingen geroofd en hun huizen in brand gesto ken. Twee Christelijke missionarissen, die in de provincie Kansoe arbeiden, zijn tot nu toe nog niet opgespoord. Verder hebben de opstandelingen een Ghineeschen bisschop opgehangen. Strijd om Zuidpool-gebieden. Nog voordat de Amerikaansche Zuid- poolvorscher zijn tocht naar het Zuid poolgebied aanving, had de Britsche re geering officieel verklaard, dat de land streken aan de Zuidpool Britsch grond gebied waren. Na den terugkeer van Byrd werd io den Amerikaanschen senaat voorgesteld de door Byrd bezochte gebieden tot Ame- rikaansch grondgebied te verklaren. Gisteren hield de gezant van Noorwe gen te Washington een radiorede, waar in voor Noorwegen verschillende gebie den aan de Zuidpool werden opgeëischt op grond der nasporingen van Amund sen, zoodat thans een strijd is ontstaan tusschen drie landen, om het bezit van Zuidpoolgebieden. Koudegolf in China. 'China heeft thans te lijden van den strengsten winter, welke daar sinds men- schenheugenis is voorgekomen. Een groot aantal armen sterven van de koude; uit de groote steden alleen wor den honderden dergelijke gevallen ge meld. In tal van steden zijn ongekend lage temperaturen geregistreerd. Te Gharbir was de temperatuur gedaald tot 48 gra den beneden het vriespunt; hier zijn de sterfgevallen bijzonder talrijk. Alle ri vieren in Mandsjoerije zijn dichtgevro ren. Ook uit tal van andere steden, voor al in Sjansi, worden vele sterfgevallen ten gevolge van de koude gemeld. Peking werd geteisterd door een hevi- gen sneeuwstorm, welke gepaard ging met een zandstorm uit de woestijn Gobi. Sinds Vrijdag zijn hier meer dan hon derd personen doodgevroren. Te Tientsin zijn dertig lijken van aan de koude be zweken personen gevonden Ook te Nanking heerscht abnormale koude; de thermometer wees 25 gradeD vorst, wat daar een ongekend lage tem peratuur is. Voorts komen uit geheel Midden-China berichten omtrent sneeuwstormen; het telegraaf- en telefoonverkeer ondervond groote stoornis. De aardverschuiving in Ecuador. Uit Guayaquil wordt gemeld, dat presi dent Ayora van Ecuador persoonlijk een bezoek heeft gebracht aan Huigra, de plaats, waar de aardverschuiving heeft plaats gehad, tengevolge waarvan 170 personen hedolven werden. Het is aan de inspanning der bevol king gelukt, 20 bedolvenen nog levend te redden. Britsche blikindustrie bedreigd. De staking der mijnwerkers in Zuid- Wales dreigt ook ernstige gevolgen voor de blikindustrie in Westelijk Wales te zullen hebben. Indien de staking niet spoedig wordt bijgelegd, zoodat de kolen- voorraden aangevuld kunnen worden, zal de blikindustrie, die wegens gebrek aan afzet toch reeds 50 pet. ingekrompen is, nog verder beperkt moeten worden. Tegen het einde van de week zullen dan de meeste fabrieken moeten sluiten In normale tijden zijn in deze industrie 27.000 arbeiders werkzaam. Korte Berichten. Volgens een bericht uit New-York is op de Filippijnen een opstand van en kele stammen uitgebroken, die echter door de politietroepen onderdrukt is. Er zijn evenwel bloedige gevechten geleverd, waarbij de inlanders 20 dooden en 50 ge wonden verloren. Geheel Japan wordt door hevige sneeuwstormen geteisterd, die reeds reus achtige schade hebben aangericht. Het verkeer is op verschillende plaatsen on derbroken. Talrijke personen werden ge dood of gewond. Te Tokio heerscht ge weldige koude. De twee vliegers, die sinds 20 De cember in de Centrale Australische woestijn vermist waren en die door den officier-vlieger Eaton op zijn tienden op- sporingstocht gevonden zijn, zijn te Alice Springs aangekomen. Zij waren zeer ver zwakt en vertelden, dat ze 21 dagen van water, twee melktabletten, gekookt gras en kikkers geleefd hadden. De Duitsche minister van Arbeid heeft de op 10 dezer gevelde arbitrale uitspraak in zake het loonconflict in de Roermijnbedrijven bindend verklaard. Uit het boekbindersbedrijf. Men meldt ons, dat in het boekbinders bedrijf een nieuwe collectieve arbeids overeenkomst zal worden afgesloten voor den tijd van ongeveer drie jaar. De loons- bepaling wordt vastgesteld als die in het boekdrukkersbedrijf. De eerste loonsver- hooging zal geschieden over de week van 2 tot 7 Februari e.k., de tweede op 17 November 1932. Onze Nederlandsche Industrie. Aan de N. V. Kon. Ned. Machinefabriek v.h- E. H. Begamann te Helmond, ia op gedragen de levering van de ijzerwerken voor de nieuwe spoorwegbrug over de i Kali Progo op Midden-Java, bestaande uit één brug van 96 M. spanning en eeni ge daarbij aansluitende kleinere bruggen, samen een gewicht vormende van plm. 500 ton. Deze fabriek, die zich eenige weken geleden genoodzaakt zag haar afdeeling constructie-werkplaats tijdelijk te sluiten, zal thans spoedig haar arbeiders weder om te werk kunnen stellen. Nationaal comité tegen den handel in vrouwen en meisjes. Onder voorzitterschap van mr A. de Graaf heeft te Amsterdam het Nationaal Comité tegen den handel in vrouwen en meisjes zijn algemeene vergadering ge houden. In zijn openingswoord constateerde mr de Graaf, dat buitengewoon nauwe sa menwerking bestaat tusschen het Natio naal Comité met het ministerie van Justi tie en met de Amsterdamsche politie en het Rijksbureau. Verder betreurde spr. het, dat Frank rijk nog even krampachtig vasthoudt aan de reglementeering. De Fransche afge vaardigden te Genève zijn daar steeds geestdriftige tegenstanders van, maar zoo dra ze te Parijs terug zijn, verkeeren zij in even geestdriftige voorstanders. De secretaris, de heer G. Velthuysen Jr., bracht verslag uit over de op 't verleden jaar te Warschau gehouden internatio naal congres behandelde onderwerpen en genomen besluiten. Na goedkeuring van de verslagen zijn besprekingen gehouden, de circulaire van den minister inzake bestrijding van de pornografie, de bestrijding van den vrou wenhandel in Ned.-Indië en de enquête van den Volkenbond betreffende. Economische voorlichtingsdienst. De Alg. Ned. Zuivelbond, het Cen traal Bureau van de veilingen, ,3e Chr. Boeren- en Tuindersbond, de R.K. Ned. Boeren- en Tuindersbond en de Ned. Tuihbouwraad hebben aan den Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw een adres gezonden, waarin zij hunne ziens wijze ontwikkelen ten aanzien van het door de Commissie van voorbereiding eener organisatie van den economischen voorlichtingsdienst uitgebrachte rapport en de daarin vervatte voorstellen. Zij betoogen uitvoerig, dat de voorlich ting tot dusver te veel versnipperd is en dat de oriëntatie op de practijk onvol doende is. Als de peilers, waarop een eco nomische voorlichtingsdienst ten behoe ve van landbouw, handel en industrie dient te steunen, beschouwen zij in de eerste plaats eenheid in den dienst der verzameling, rangschikking en verwer king der gegevens, zoodat de belangheb benden weten, waar zij terecht kunnen en wrijving tusschen ambtelijke lichamen daarbij zooveel mogelijk voorkomen wordt. In de tweede plaats beschouwen zij noodzakelijk een zoodanigen invloed der belanghebbende organisaties in het voor lichtingsinstituut, dat dit steeds volledig op de practijk georiënteerd blijft. Aangezien dit ook de hoofdpunten zijn, die in genoemd rapport naar voren zijn gebracht, en tot richtsnoer hebben ge diend voor het daaraan toegevoegde ont werp van wet, kunnen deze organisaties zich vereenigen met de algemeene strek king daarvan. Burgemeester. Bij Kon. besluit van 10 Januari is be noemd tot burgemeester der gemeente Oosthuizen J. Steert. Verlaging benzineprijs. Met ingang van 12 dezer bedraagt de officieele verkoopprijs van Texaco Gas oline voor particulieren f 0.13. per liter voor afname in bussen en f 0.12 per liter voor afname ex pomp. Ons dure spoorkaartje. Men klaagt in ons land graag en veel. Vooral over publieke diensten en over heidsbedrijven. Die zelden op rolletjes loopen: stroef, stram, en duur zijn! De Directie van de Ned. Spoorwegen heeft ons in het tijdschrift „Spoor- en Tramwegen" voorgerekend, dat de klachten onbillijk zijn. We zitten goed en lang voor ons geld. De Directie heeft van twaalf Europee- sche landen een vergelijkend overzicht gegeven van de tarieven voor personen vervoer, waaruit blijkt, dat voor 100 kilometer een „spoorkaartje" 3de klasse kost; Binnenland. Memorie van Antwoord inzake accijns- verhooging gedistilleerd. Buitenland. De stakingen in Engeland. Volkenbond en landbouwcrisis. Koude in China en Japan. Hongarije 1.70—3.10 België 1.75 Frankrijk 2.00—3.20 Oostenrijk 2.30—3.55 Duitschland 2.40—3.00 Nederland 2.75 Italië 2.95 Denemarken 3.35—4.00 Zwitserland 3.65—6.80 Zweden 4.00—5.00 Noorwegen 4.20—4.90 Engeland 4.70 Dit zijn de vervoerprijzen in guldens; de buitenlandsche prijzen zijn omgerekend naar den valuta-stand van 24 Dec. j.l. Van deze 12 landen hebben vier een enkel tarief en acht een dubbel, d. w. z. een verschillend tarief voor gewoon- en voor snelvervoer, of voor boemel- en sneltrein. Ons land maakt dus geen kwaad figuur. Kerk of kerkgenootschap De heer Lingheek heeft aan den minis ter van binnenlandsche zaken en land bouw de volgende vragen gesteld; le. Zou de minister willen verklaren, hoe het komt, dat op de telkaarten voor de volkstelling, op de gele kaart, in de toelichting, aan de ommezijde, de eerste der aldaar opgenoemde kerkelijke licha men wordt aangeduid met den naam van „Nederiandsch of Nederduitsch kerkge nootschap", hoewel volgens het Konink lijk goedgekeurd reglement die kerkelijke corporatie officiéél den naam draagt van „Hervormde Kerk" (Koninklijk besluit van 7 Jan. 1816 ter sanctie van het Alge meen Reglement voor het bestuur der Hervormde Kerk in het Koninkrijk der Nederlanden)? 2e. Indien (wat ik meen te mogen ver onderstellen) het aan des ministers de>- partement niet onbekend is, dat die be naming, waarmede op de telkaarten de Nederiandsch Hervormde kerk wordt aan geduid, t.w. de benaming van Neder iandsch Hervormd Kerkgenootschap, niet is de naam, waarmede die kerk zich zelf noemt, maar veeleer een benaming, waar mede zij somtijds en bij voorkeur wordt aangeduid door lieden, die zich van haar hebben afgescheiden om een nieuwe ker kelijke corporatie op te richten, genaamd „de Gereformeerde Kerken in Nederland" en dat dezulken met dien naam van Kerk genootschap, die zij aan de Hervormde Kerk geven, bedoelen te kennen te geven, dat de Nederiandsch Hervormde Kerk niet meer zou zijn de voortzetting van de sinds de dagen der Reformatie bestaande Nederlandsche Gereformeerde Kerk, acht de Minister het dan, met het oog op de onpartijdigheid der Regeering, niet be denkelijk, dat op de telkaarten de Neder iandsch Hervormde Kerk niet eenvoudig is aangeduid bij haar officiëelen, ook door de regeering gesanctionneerden naam, maar bij een naam, waarmede zij bij voor keur wordt aangeduid door zulken, die haar principes niet erkennen? 3e. Indien de minister dat genoemde niet bedenkelijk mocht achten, is dan on verhoopt (wat ik immers niet mag onder stellen) de bedoeling met de op de tel kaarten aan de Nederiandsch Hervormde Kerk toegekende benaming geweest, om daardoor ook van regeeringswege in ge noemd vraagstuk zijdelings een uitspraak te doen, en dan ten ongunste van de Ne deriandsch Hervormde Kerk? De accijns op het gedistilleerd. Verschenen is de memorie van ant woord op het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot verhooging van den as- eiins op gedistilleerd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1