Maandag 12 Januari 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. COUPONS EN LOSSINGEN Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. ALLE perl JANUARI vervallende worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange forststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie Mo. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKRN WERKDAG, A b o p e e m g t s n r ij s: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummers 10.05 Prijs der Advertentien: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. DR COLIJN OVER DEN POLIT1EKEN TOESTAND. Br H. Colijn heeft de vorige week in verschillende plaatsen in Friesland een rede gehouden waarin door hem ook ge handeld werd over de politieke verwar - ring. Het gedeelte van het verslag zooais wij dat vonden in de „Standaard" laten wij hier volgen: In haar diepsten grond, aldus Spr., is de huidige crisis een gevolg van de ontzaglijke ontwrichting, tengevolge van den wereldoorlog. Er is overal verwording en verwar ring. Dat is merkbaar over de geheele wereld. Er is een verwarring, die met angst doet vragen: waar gaan we heen? Het schijnt, dat het oude bezig is, weg te sterven, maar tevergeefs ziet men naar het nieuwe ter vervanging uit. Er zijn landen, waar een dictatuur op trad. In andere voert het parlementaire stelsel een kwijnend bestaan. Ook in ons eigen land met zijn 11 partijen in het parlement, was de vorming van een par lementaire regeering al eenige malen niet mogelijk. Wat is hiervan de oorzaak? Dit, dat de groote lijn in het staat kundig leven niet meer wordt gezien en dat de onbeduidende kleinigheden een versplinterenden invloed oefenen. Wanneer ieder voor zich de hand op het hart legt en zich indenkt', de we reld wankelt en het gevaar van alge- meene instorting is niet denkbeeldig is er dan waarlijk rechtvaardiging voor, dat de Protestantsche groep in ons land in vier partijen uiteenvalt, terwijl we ver- eenigd een machtigen invloed konden oefenen? Spr. verdoezelt de verschillen niet Maar spr. vraagt, tegenover het gewel dig wereldgebeuren staande, of het voor God gerechtvaardigd is, dat we op aller lei haarkloverijen uiteen gaan en niet als protestantsche Christenen als één man staan voor de groote zaak, waarom het gaat? Juist de geestelijke verslapping, het gemis aan diepte in het leven is oorzaak, dat we de waarachtig groote dingen uit het oog verliezen en gebonden worden aan het stof, aan wat vlak voor de voe ten Ligt. Daarvan moeten we los. En als we het niet zelf doen, zal God het ons wel leeren. Spr. vraagt nu: wat moet onze roe ping zijn als A.R. tegenover die onzeker heid en verwarring. Spr begint dan met op den voorgrond te stellen, dat de A.R. zich moeten ken merken door een nuchter benaderen van de dingen van dit leven. Niet met het hoofd in de wolken, maar met beide bee- nen op den bodem der werkelijkheid. We moeten letten op de tijdsomstandig heden en de tijdsbehoeften. Allerlei din gen die daarmee niet direct verband hou den, behoeven we niet te vergeten, maar ze vragen thans niet in de eerste plaats de aandacht. Spr. denkt hier aan: in voering van de doodstraf, afschaffing van vaccine- en leerdwang e.d. Op dit oogenblik hebben andere dingen onze volle aandacht en energie noodig. Het eerste wat spr. dan stelt is, dat wij staan moeten naar wat vereenigt ten aanzien van allen, die met ons uit het zelfde grondbeginsel leven. En ten twee de, dat wij dan tegelijkertijd moeten zoeken naar de mogelijkheid, dat de sa menwerking met hen, die niet in den eng- sten zin onze geestverwanten zijn, maar met wie wij vele jaren vruchtbaar heb ben samengewerkt, wordt hersteld. Wij willen als A.R. niet prijsgeven de rechtmatige uitoefening van den volks invloed bij de Regeering. Dat is een be ginsel waaraan wij niet laten tornen, maar daartoe moeten we onze parlemen taire instellingen behouden en moeten we terug naar een gezonde werking van het parlementaire stelsel. Als wij doorgaan in ons land met interparlementaire kabi netten, is over tien jaar de volksinvloed dood. Daar komt bij, dat alles, wat men be proefd heeft ter vervanging van het par lementaire stelsel in geen enkel opzicht bevredigd heeft. Noch de fascistische dic tatuur in Italië, noch de communistische in Rusland hebben bevrediging gebracht. Daarom moeten de kleine verschillen wijken voor de groote dingen, waarin wij één zijn. Dat is het licht, waarin Spr de A.R. politiek voor dezen tijd wil zien. Als dan de vraag komt, welke punten er dan zijn, waarvoor de A.R. partij in het gareel moet gaan, dan wil Spr. er ten eerste op wijzen, dat wij een open oog hebben te houden voor de bedreiging van het staatsgezag. Er is geen grooter ge vaar voor de orde en rust in den staat, dan dat het gezag der overheid wordf ontkend en de willekeur van den enke ling hoogtij viert. Dat is de anarchie. Dal beginsel is zoo uitermate gevaarlijk, om dat het het gezag in den wortel aantast en alle wezenlijke vrijheid, die alleen on der een krachtig gezag bloeien kan, ver nietigt. Juist in dezen tijd, nu het revolutie gevaar met vernieuwde kracht zich laat gelden en van alle kanten het verlangen brandt, om het van God gegeven gezag neer te werpen en daarvoor te stellen de wil van bet eigen hart de oude para dijszonde is dat van béteekenis. Het is thans geen studeerkamer-vraag wat de verhouding van gezag en vrijheid moet zijn, het is een vraag van levensbe houd, van to be, or not to be. Als men in dit opzicht verslapping toelaat, is de el lende niet te overzien. Daarom verlangen we van de regee- ring, dat ze waarborgen treffe, dat ze haar gezag onder alle omstandigheden zal kunnen handhaven en dat ze het ook zal handhaven. Vliegongeluk op de lijn Brussel-Londen. Zaterdagnacht is het van drie moto ren voorziene vliegtuig O.O.A.I.N., van den nachtpostdienst BrusselLonden te Melle bij Gent verongelukt. Boven Aalst bleek er een mistbank te liggen, welke het noodig maakte tot 200 M. te dalen. Het blijkt, dat bij een zwenking boven Melle het vliegtuig met den rechter vleugel den grond moet hebben geraakt wat het onheil veroorzaakte en het leven kostte aan den piloot Dery en den monteur De Ceuster. De eerste was 27 jaar oud, gehuwd en vader van 1 kind; de tweede was 29 jaar, eveneens gehuwd en vader van een kind. Volgens een officieele' mededeeling is de post, welke zich aan boord van het ver ongelukte vliegtuig bevond, zoo goed als geheel gered. Alleen enkele pakketten blijken verloren t.e zijn. Het vliegtuig zelf is totaal vernield. Conferentie inzake ontwapening. In Volkenbondskringen, aldus „Het Volk", ziet men thans met 'heel wat meer vertrouwen dan verleden maand het geval was de beraadslagingen in den Volken bondsraad over de verschillende kwesties', die met de Ontwapeningsconferentie sa menhangen, tegemoet. Het schijnt al overeengekomen te zijn, dat de Ontwapeningsconferentie op 1 Maart 1932 beginnen zal. Wat betreft de plaats van de confe rentie schijnt men de gedachte aan een andei'e stad te hebben opgegeven. Nadat de Zwitsersche autoriteiten er voor heb ben ingestaan, dat minstens 4-000 gedele geerden en journalisten goed in Genève kunnen worden ondergebracht, bestaat er geen enkel aanvaardbare reden meer om de conferentie buiten Genève te houden. Men rekent dan ook vrij' algemeen er mede, dat Genève als plaats zal worden aangewezen. Wat ten slotte bet voorzitterschap be treft, schijnt een compromis verkregen te zijn op dezen grondslag, dat Benesj inder daad ondanks de aanvankelijke Duitsche en ItaJliaansche bezwaren voorzitter zal worden, doch dat een staatsman uit een der ex-onzijdige staten en wellicht ook een Amerikaan reeds terstond als onder voorzitters worden gekozen om met Benesj de verdere voorbereiding der conferentie op zich te nemen. Als ex-onzijdige staats lieden die hiervoor het eerst in aanmer king komen, worden genoemd minister Beelaerts van Blokland en de minister van Buitenlandsöhe Zaken van Denemarken, Munc'h. Aardverschuiving in Ecuador. 170 dooden. In de republiek Ecuador is bij een aardverschuiving op het station Huigra (ongeveer 115 K.M. van Guayaquil) een trein bedolven, tengevolge waarvan 170 reizigers om het leven zijn gekomen. De trein stond juist op het station stil, toen de aardverschuiving plaats had. Rijkskanselier Bruning te Breslau uitgejouwd. Bij de aankomst van rijkskanselier Dr Brüning te Breslau werden hij en de personen van het hem begeleidende ge zelschap door radicale elementen uitge jouwd. Vóór het stadhuis kwam het tot ern stige botsingen met de politie. Een agent werd zoodanig met stokslagen mishan deld, dat hij bewusteloos weggedragen moest worden. Voortdurend werd de roep „Honger, honger" gehoord. Ook werd de interna tionale gezongen. Toen de kanselier het stadhuis verliet, schoolde de menigte ook op het Dom- eiland samen en jouwde den rijkskanse lier uit. Ook voor het Savoyhotel, waar de rijkskanselier zijn intrek had genomen, kwam een groote menigte bijeen, die hem uitjouwde. Het hotel was echter door een sterke politiemacht afgezet, zoodat verdere on geregeldheden voorkomen werden. De Ver. Staten en het communisme. Te New-York is een vergadering ge houden van tegenstanders van de com munisten. Ter vergadering werd ook hei woord gevoerd door Hamilton Fish, voorzitter van een commissie uit hel Congres, welke commissie een onderzoek instelt naar den omvang en den invloed van het communisme in de Ver. Staten. Hamilton Fish stelde den eiscü, dat de communistische beweging in de Ver. Sta ten onverwijld zal worden verboden. Er werd een resolutie aangenomen, waarin wordt aangedrongen op verbod van in voer van Russische producten. Ook zou het kiesrecht moeten worden ontnomeD aan leden der communstische partij en van de Amerikaansche arbeiderspartij. Poolsche legervliegtuigen boven Duitsch gebied. Vrijdag hebben drie Poolsche militaire vlieguigen boven Duitsch gebied in Sile zië gevlogen. Twee moesten bij Oppeln, bet derde bij het dorp Ghrovsina bij Rosenberg een noodlanding doen. De bij Oppeln gelande vliegers werden gearresteerd en naar Oppeln overge bracht, het vliegtuig werd in beslag ge nomen. De bij Chrovsina gelande vlieger, ver nemende, dat hij zich op Duitsch gebied bevond, steeg in allerijl op en ontkwam over de Poolsche grens. De Duitsche bladen wijzen op het sa menvallen van dezen vliegtocht met he' bezoek van den rijkskanselier aan Opper- Silezië. Tunnel onder de Schelde. Zaterdagavond werd de aanbesteding voor het graven van een tunnel onder de Schelde toegewezen aan de Luiksche fir ma Cie. Internationale des Pieux Armés Frankignoul. Het aangenomen project voorziet in twee tunnels: een kleine voor voetgangers en fietsers, een groote voor bet rijtuig ver keer. Binnen 650 werkda gen moet de kleine tunnel voltooid zijn De groote tunnel zal een middellijn heb ben van 9 M. 40 en de rijweg zal 6 M. 75 breed zijn. Geen trams zullen er door rij den, wel autobussen. De groote tunnel zal binnen de 1000 werkdagen voltooid moe ten zijn. De totaalprijs der werken zal 280 millioen francs bedragen. Korte Berichten. Het bericht omtrent een spoorweg ramp bij Wilna, veroorzaakt door dron kenschap van een machinist, blijkt on juist te zijn. Wel beeft geruimen tijd ge leden te dier plaatse tengevolge van dronkenschap van den machinist een spoorwegongeluk plaats gehad.' Het on derzoek in deze zaak is eerst thans be ëindigd. Het schijnt, dat hier een vergissing in het spel is. De Duitsche rijksminister van ar beid, heeft zijn toestemming verleend voor de verlenging van den duur der uitkeeringen aan werkloozen, die reeds op 3 November 1930 crisisuitkeering ontvingen, van 39 tot 52 weken, zoodat zij, wier uitkeeringsperiode in Maart a.s. zou zijn afgeloopen, nog weer voor ver scheidene maanden voor crisissteun in aanmerking komen. Zaterdag begon te Burnley (Eng.) de uitsluiting van 25.000 arbeiders aan de katoenweverijen. De 1500 pagina's druks beslaande acte van beschuldiging tegen de uit de groote corruptiezaak bekende Gebroe ders Sklarek, bevindt zich thans bij den drukker. Gelijk bekend staan, behalve de gebroeders ook nog verscheidene hoofdambtenaren en handelslieden te recht. De sovjet-regeering maakt plannen voor een intensiever propaganda in West-Europa. Tot dat doel zal een reus achtig radio-station worden opgericht in de buurt van Moskou. Professor Brahm, de voorzitter van het scheidsgerecht, heeft uitspraak in het loongeschil in het Ruhrgebied gedaan cn de loonsvermindering voor delvers op zes procent bepaald. De eigenaars hadden 8 procent ge vraagd, de delvers wilden 4 procent toe staan, zoodat de uitspraak daar precies tusschen in ligt. De arbeiders hebben reeds verklaard er geen genoegen mee te nemen. Vereen, voor Actieve Handelspolitiek. De Vereeniging voor Actieve Handels politiek heeft zich tot de Regeering en de Staten-Generaal gericht met aanbie ding van een proeve van een ontwerp van wet in zake een onderhandelingsta rief, met verzoek, de invoering van een onderbandelingstarief te bevorderen. Zij voert daarvoor aan: De consequenties van bet hier te lande gehuldigde lijdelijkheidsbeginsel doen sinds jaren de behoefte naar meer ac- tieviteit in onze handelspolitiek duidelijk voelen. Die activiteit moet worden gezocht vooral nu van een ommekeer, die de geest van Genève zou brengen, in de practijk niets blijkt. De vrijgevigheid, waarmede de Sbuiten- landsche handel hier een afzetgebied vindt, is in schrille tegenstelling met de wijze, waarop in het buitenland de vreemde mededinging stelselmatig wordt geweerd. Dat contrast, dat meer en meer een blijvend karakter gaat aannemen, is de bestaansgrond voor de maatregelen, welke worden bepleit. De uitholling van de meestbegunsti- gingsclausule. De wenschelijkheid, dat Nederland bij tariefsonderhandelingen wezenlijk par tij is. Steunverleening aan Land- en-Tuinbouw in Limburg. Ged. Staten van Limburg ontraden met allen nadruk het voorstel-Quaedvlieg c.s. inzake steunverleening van provinciewe- ge aan land- en tuinbouw aan te nemen. Ged. Staten wijzen er op, hoe verschil lend de toestanden en verhoudingen in Limburg en de provincie Noord-Holland zijn, betgeen in den breede wordt uitge werkt. Vervolgens wijzen ze erop, dat de aanneming van het voorstel een verkeerd precedent zou scheppen en op- de moei lijkheden, die de uitvoering meebrengt. Afgezien van het feit, dat niet geble ken is, dat aan dezen bepaalden vorm van steunverleening behoefte zou bestaan, ach ten Ged. Staten dit voorstel ondoelmatig en niet wel uitvoerbaar. Dit neemt niet weg, dat Ged. Staten gaarne bereid zijn aan het vraagstuk van de crisis in land- en tuinbouw hun volle aandacht te blijven schenken en in sa menwerking met de regeering maatrege len te helpen beramen, die ertoe kunnen leiden, dat ook in Limburg' de akker- en tuinbouwers het hoofd kunnen bieden aan de moeilijkbeden waarin de crisis hen plaatst. De debacle van den Postchèque- en Girodienst. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend, strekkende tot kwijt schelding van een vordering van den Staat (Postchèque- en girodienst) op J. W. Holscher te Wildervank tegen beta ling van een som van f 5000. Deze vor dering van het Rijk is ontstaan tengevol ge van onjuiste boekingen, welke in het jaar 1923 tijdens de onregelmatige toe standen bij den Postchèque- en girodienst na de centralisatie van dien dienst heb ben plaats gehad, terwijl de saldi dezer rekeningen naderhand ontoereikend wa ren voor herstel van de gemaakte fouten. Thans wordt voorgesteld tegen betaling van f 5000 ineens de vordering, groot f 73.861.93 kwijt te schelden. Het nadee- Uge veroM mJ. word&gt gedekt door ge- Binnenland Verlenging van den duur der uitkeerin gen aan werkloozen. Buitenland De ontwapeningsconferentie. De Sovjet-luchtmacht. Aardverschuiving in Ecuador. 170 dooden. Vliegongeluk bij Gent. deeltelijke beschikking over het bedrag van f 200.000, hetwelk in 1923 door het Staatsbedrijf der P. T. T. werd gerekend voor onverhaalbare vorderingen op post rekeningen. Na vereffening van de in dit ontwerp genoemde vorderingen zijn nog dubieuze posten betreffende 7 postrekeningen, loo- pende tot een totaalbedrag van f 523,12. Verpleging van zieke militairen. Ten departemente van Defensie is een regeling in voorbereiding, waardoor het mogelijk zal worden, dat militairen van zee- en landmacht, die verpleegd zouden moeten worden in een aangewezen bur- ger-ziekeninrichting, desverlangd in een andere ziekeninrichting van hun gezindte of keuze ter plaatse kunnen worden opge nomen, zonder dat zulks voor hen kos ten medebrengt.' Werkloosheidsverzekering. De Haagsche correspondent van het Hbld. meldt: Naar wij vernemen is te 's Gra.venhage een vergadering gehouden van de Rijks commissie van advies voor de Werkloos heidsverzekering, waarin behandeld is een voorstel der regeering tot verlenging van den duur der z.g.n. kasuitkeering aan werkloozen. Dit voorstel is in de commissie zeer gunstig ontvangen. Op enkele punten werd nog geen volledige overeenstemming be reikt. Intusschen werd besloten in een vergadering, welke de volgende week zal worden gehouden, het standpunt der com missie omtrent het regeeringsvoorstel in een advies uiteen te zetten. Omtrent bijzonderheden met betrekking tot het regeeringsvoorstel het initiatief van minister Verschuur in deze werd in de commissie naar wij vernamen zeer gelukkig geacht kon men ons onder de gegeven omstandigheden nog niets geven. Werkloosheidsvoorziening. Het Tweede Kamerlid de heer Van den Tempel heeft den minister van Binnenl. zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld: Is de minister bereid, mede te deelen of de Regeering voornemens is, ter bevor dering van een bevredigende voorziening in de behoeften der werklooze arbeiders -in dezen crisistijd een regeling van bijdra gen van Rijkswege in de kosten van ge meentelijke steunregelingen tot stand te brengen en zich in verband daarmede met de gemeentebesturen voor zooveel noodi'g over bet invoeren van doelmatige steun regelingen of het verbeteren van onvol doende steunregelingen te verstaan? Kan de Minister, indien de Regeering vorenbedoeld voornemen heeft, mededee- len, op welken datum bet in werking tre den van zoodanige regeling mag worden tegemoet gezien en welke de leidende be ginselen van deze regeling zullen zijn? Ter bestrijding der werkloosheid. Volgens een bericht in „De Gelderlan der" hebben de commissarissen van de P.G.E.N. besloten een nieuwe Maas- en Waalcentrale te bouwen in verband met de vele stroom-aanvragen en tevens ter bestrijding van de werkloosheid in Nij megen en Groesbeek. De werkzaamheden zullen zoo spoedig mogelijk worden begonnen, terwijl do werkloozen eveneens zoo spoedig moge lijk te werk zullen worden gesteld. Ruim 700.000 M3. grond moet worden verwerkt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1