!)E ZEEUW Zoeklichtjes DERDE B LA D LOOP DER BEVOLKING. Gemeenteraad van Vlissingen. VAN ZATERDAG 10 JAN. 1931. Nr 85. GEMEENTE Hoek Haamstede Kruinlngen Kloetinge 's-Heer Arendskerke 1 Januari 1930 M. 1334 651 2029 1013 1974 V. Totaal 1320 654 1909 1058 1929 2654 1305 3938 2071 3903 Geboren M. Vr. T 19 10 42 14 46 21 12 34 13 60 40 22 76 27 106 Gevestigd M. 57 37 108 55 75 Vr. 51 34 122 79 101 Tot.' 108 71 230 134 176 11 32 21 30 Overleden M. Vr. Tot, 8 3 20 7 14 8 3 15 8 24 16 6 35 15 38 Vertrokken M. Vr. Tot 43 30 166 84 95 43 42 168 93 98 86 72 334 177 193 1 Januari 1931 M. 1359 662 1993 991 1986 Vr. Totaal 1341 658 1882 1049 1968 2700 1320 3875 2040 3954 Gistermiddag vergaderde de gemeente raad van Vlissingen, onder voorzitter schap van den burgemeester. De 'publieke tribune was dicht bezet, in hoofdzaak niet werkloozen. Afwezig de heer Rorije met kennis geving. De voorzitter verwelkomt den beer Huson, die langen tijd ziek is geweest, wensc'ht hem geluk met zijn herstel en hoopt, dat hij nog lange jaren gespaard moge blijven, ook voor zijn gezin. (Ap plaus.) Dhr Huson dankt voor deze vriende lijke woorden en hoopt nog lang de belan gen der gemeente te mogen dienen. Hierna spreekt de voorzitter de Nieuws jaarsrede uit, die wij gisteren reeds publiceerden. Weth. M. Laernoes beantwoordde, zooa'ls ook reeds gemeld, deze rede. Na beide redevoeringen applaudisseerden de raadsleden. Ingekomenstuk'ken. Besluit van God. Staten, waarbij vrijstelling is ver leend van de verplichting tot het geven van onderwijs in het vak „lichamelijke oefening", tot het einde van het school jaar 1931. Idem tot goedkeuring van het raadsbe sluit d.d. 28 November, betreffende het garandeeren van eene geldleening voor het koelhuis van het abattoir. Idem van verschillende andere raads besluiten. Arresten van den Hoogen Raad d.d. 26 November j.l. tot het verwerpen van het beroep in cassatie tegen de 'beslissing van den raad van beroep te Middelburg en tot het handhaven van de aanslagen in de zakelijke belasting op het bedrijf der Stoomvaart Maatschappij Zeeland. Besluit van B. en W. tot het opschor ten van het eervol ontslag aan P. Bagthel tot 1 Januari 1932. Circulaire aan de raadsleden tot het aangaan van eene geldleening, groot f 415.000, rentende 4J4 pet. a pari, met de Algemeene Friesc'he Levensverzekering Maatschappij. Goedgevonden. Adres van het Algemeen Ned. Verbond betreffende 'het 'bezigen van vreemde woorden in aankondigingen. Voor kennis geving aangenomen. Adres van J. Verhagen e.a. betreffende de kwestie Teerling. Idem. Adres van de Vereeniging tot verbete ring van de Volkshuisvesting te Vlissin gen en omliggende gemeenten betreffende het overnemen in beheer eü onderhoud van nieuwe straten. In handen van B. en W. om "advies. Verzoek van den heer P. J. van Aartsen om eervol ontslag als ambtenaar van den Burg. Stand. Verleend. Adressen van de vakorganisaties be treffende het invoeren van eene werkver schaffing en steunregeling. Ook is inge komen een voorstel dienaangaande van de leden Van Spanning, Sorel, Andries- sen, Poppe en De Ridder. Komt straks aan de orde. Aan den heer L. J. H. Brongers wordt eervol ontslag verleend als gemeentege neesheer, tevens internist aan het Gast huis, met ingang van 1 Maart a.s. Benoemingen. Benoemd worden als Regentes van het 'Gasthuis: mevr. G. LaernoesZoutman (aftredend)Regen tes van het Burger Weeshuis: mevr. M. H. VermaasSchultz (aftredend); als 'lid van de Commissie voor de Zeemans- en VissChersbeurs (kooplieden): de 'heer I. Rekkers (aftredend); als lid der Commis sie van toezicht op het Nijverheidsonder wijs: de heer W. Anker (aftredend) (voor deze 'drie vacatures waren 4 stemmen blanco uitgebracht): 'als leden der Com missie van toezicht op het Lager Onder wijs: de heeren J. J. Laernoes, A. C. de Baare en Th. Kamermans; als leden der Commissie tot Wering van Schoolverzuim: de aftredende leden. Uitbreiding van 'het volksbad met 2'5 cabines. Kostenraming f 10.000. Z.h.st. aangenomen. Aanleggen van bestrating en rioleering in de Eedestraat, Sottegemstraat en Steenhuisstraat. Kostenraming f 31.000. Dhr de Meij vraagt of het werk in eigen beheer wordt uitgevoerd. De voorzitter antwoordt bevesti gend. Het kan dienen voor werkverschaf fing. Het voorstel wordt z.h.st. aange nomen. Maken van perskaden ten behoeve van 'het verhoogen van 'het terrein, gelegen ter weerszijden van den geprojecteerden weg, vanaf den Singelweg tot aan den West- Soubnrgschen weg. Z.h.st. aangenomen. Alleen dringt dhr Sorel er op aan, aan de C.K.W.O. zoo mogelijk een heter sportterrein te geven. Wordt toegezegd. Aflossing van het restant der aan de N.V. Woningbouw alhier verstrekte lee ning ad f 16951.12. Aangenomen. Betaling van f2000 aan den Polder Walcheren, zijnde een deel der kosten van de afbraak van een kazemat en de aan vulling van de ontstane putten. Aange nomen. Maken van toegangstrappen tot den dijk en het strand op het Eiland (kosten raming f400). Aangenomen. Aankoop van den heer J. Caljouw te O. en W. Souburg van een perceel boom gaard en bouwland aan den West-Sou- burgschen weg, groot 910 vierk. M. voor f 0.50 per vierk. M. Wetb. M. Laernoes deelt nog mede, dat de eigenaar zeer is teleurgesteld door de resultaten der meting. Hij wist niet beter of het terrein was 1400 vierk. M. groot. Spr. stelt voor, den eigenaar niet meer te geven dan f 0.50 per vierk. M. Anders schept men een precedent. Wel willen B. en W. de waarde der hoornen schatten en uitbetalen. Dan komt de eige naar ongeveer aan het bedrag, dat hij daoht te zullen ontvangen. Dit wordt goed gevonden. Verhuren aan de firma B. Stof koper en Co. van eenig terrein aan de Houtkade voor f 15 per jaar voor het plaatsen van een wal'huisje. Aangenomen. Verpachten aan de vereeniging C. K. W. 0. van een terrein, groot 0.80.49 H.A. aan den Koopmanisweg en Singelweg, voor f 75 per jaar voor sportdoeleinden. Wordt aangenomen, met inachtneming van de toezegging, zoo juist door den voorzitter gedaan. Voorstel om f 10 beschikbaar te stellen voor een congres der Vereen, tot bevorde ring van de vakopleiding voor handwerks lieden. Aangenomen. Vergoeding voor boventallige leerkrachten. Voorstel tot het toekennen van de ver goeding voor 'boventallige leerkrachten aan de besturen der Oranjeschool aan de Bloe- menlaan, der bijv. scholen aan de Hen drikstraat en aan de Verkuyl Quakkelaar- straat. B. en W. hebben hierover nog een schrijven gezonden aan de raadsleden: B. en W. achten hun voorstel overeen komstig de Lageronderwijswet. Reeds Lij Koninklijk besluit van 29 Januari 1927 is over de beteekenis van de slotwoorden van 'het tweede lid van art. 100, luidende „en tot twee jaren daarna" eene beslis sing genomen, hierop neerkomende, dat uit Idie slotwoorden volgt, dat het tweede lid van art. 100 toepassing vindt, zelfs wanneer aan de overeenkomstige opea- bare school in het geheel geen bovental lige leerkrachten meer verbonden zijn. Verworpen werd daarbij de opvatting van Ged. Staten van Utrecht, wier besluit werd vernietigd, dat de schoolbesturen op het tweede lid van art. 100 slechts aanspraak zouden kunnen maken, wan neer aan de overeenkomstige openbare scholen in het geheel geen boventallige leerkrachten meer verbonden waren. Naar aanleiding van het geval der Vliis- singsche Schoolvereeniging rees in ver band met de wijziging der L.'O.-wet, twijfel, of deze vereeniging nog na September 1929 recht had op de vergoeding van de gemeente, voor een boventallige leer kracht. De redactie van het maandblad „School en Wet" (Mr. T. G. Donner, Ad viesbureau voor publiek recht) beant woordde de in no. 12 van December 1929 gestelde desbetreffende vraag 'bevestigend, met verwijzing o.a. naar het K.B. van 2 Juli 1928 no. 122. Met het oog op het belang van deze zaak, zoowel voor de gemeente als voor de besturen der byzondere scholen stel den B. en W. over deze kwestie, om vol doende zekerheid te verkrijgen, ook in het weekblad voor den Ned. Bond van (ge meente-ambtenaren eene uitvoerige vraag. De redacteur van dit weekblad, Prof. Mr G. A. van Poelje tevens referendaris ter gemeentesecretarie, afdeeling onderwijs, te 's-Gravenhage gaf in het no. van 19 Juni 1930 als zijn positief oordeel te ken nen, dat 'het schoolbestuur ook na 1 Sep tember 1929 en voor de jaren 1930 en 1931 recht had op het salaris van de zesde leerkracht. Op grond van deze gezaghebbende ad viezen, waren B. en W. van oordeel, dat zij gehouden waren den raad voor te stel len, de aanvraag van de Vlissingsche Schoolvereeniging in te willigen. Dhr Van Hal betwijfelt of de toe kenning der vergoeding aan de school in de Hendrikstraat toch wel geheel volgens de wet is. Deze vergoedings-kwestie is altijd uitermate moeilijk. Volgens spr. is het geval met de school Hendrikstraat te rug te brengen tot 't le lid van art. 100 L.O.-wet Er is hier ruimte voor twijfel. En daarom moet een beslissing van 'hooger hand uitgelokt worden. Daarom moet de Raad beginnen met de vergoeding niet te verteenen. Dan kan de kwestie zakelijk worden uitgemaakt, als het bestuur in be roep 'gaat. De voorzitter zegt, dat het voor stel van B. en W. berust op twee dege lijke adviezen. Weth. Van Westen verdedigt het voorstel van B. en W. Zij hebben advie zen ter bevoegder plaatse ingewonnen. Deze moet dhr Van Hal dan aanvallen, als hij het 'kan. Dhr Van Hal bepleit nogmaals zijn voorstel. De zaak is niet geheel helder. Wij moeten 'die hier niet uitmaken. Dhr H a r t s is ook niet bevredigd. Spr. wil het voorstel liever aanhouden. De voorzitter stelt voor de aanvra gen der andere scholen toe te staan en alleen aan te houden de vergoeding aan de school aan de Hendrikstraat voor de laatste vier maanden. Dit wordt met alge meene stemmen aangenomen. Afwijzend wordt beschikt op het adres van de afd. Vlissingen van den nieuwen Ned. Bond van Koffiehuishouders en Slijters, om vermindering van 'belasting voor het hebben van mechanische muziek instrumenten in de koffiehuizen. Het tapverbod. Dezelfde adressante verzoekt om het tapverbod op te heffen. Dhr Wesseling (V.B.) is tegen een tapverbod. Het is tegen de 'belangen van een badplaats. We moeten de maatschap pij niet als een bewaarschool inrichten. Dhr de M e ij (S.D.) kan niet inzien, dat een badplaats eenig nadeel kan onder vinden van een tapverbod gedurende één week. De caféhouders zijn op den ver keerden weg. Spr. is niet warm, maar dan toch voor de kermis, Wil men die handhaven, dan moet men het tapverbod niet afschaffen. Want spr. is er zeker van 'dat er zijn, die geen kermis 'zonder tap verbod begeeren. Weth. Laernoes (V.B.) zou nu niet meer meewerken aan de invoering van een tapverbod. Spr. is meer voor een vrij willige drankbestrijding. Zooals er nu b.v. in Amerika onder het 'drankverbod wordt gedronken is een schandaal. Men stelt er een eer in, de wet te ontduiken. Spr. is nu tegen allen dwang. We moeten onze kracht meer zoeken in de opvoeding. Een drankverbod werkt demoraliseerend. Dhr Sorel (A.-'R.) bestrijdt dit. Er is over Amerika al veel geschreven, maar veel is gebleken na onderzoek niet waar te zijn. Dhr Van Oorschot (S.P.) hecht veel aan de persoonlijke vrijheid. Maar wetten zijn nu eenmaal noodig en 'dragen altijd voor een minderheid een dwingend karakter. Dhr Laernoes doet als de propagan disten van den drankhandel en haalt Ame rika er hij. Spr. betwijfelt de juistheid van de mededeelingen van dhr Laernoes. Er wordt veel over Amerika geschreven en gettogen. Het drankkapitaal werkt bij voorkeur met leugens over Amerika. De secretaris van de Ned. Ver. tot af schaffing van alcoholhoudende dranken heeft een studiereis van twee jaar in Amerika gemaakt. Dat is studiewerk ge weest. Maar hij oordeelt anders dan dhr Laernoes. Dhr Laernoes moet hier geen praatjes verkoopen. Dhr Laernoes: laten we er niet ver der over spreken. Dhr Van Spanning: dhr Laernoes is blijkbaar op plaatsen geweest, waar hij niet hoort De voorzitter waarschuwt de le den niet persoonlijk te worden. Dhr Van Spanning: dan had dhr Laernoes niet met zulke praatjes hier moeten komen. Dhr de M e ij concludeert, dat geen enkel argument tegen afschaffing van het tapverbod is ingebracht. Spr. her haalt: een kermis zonder tapverbod is voor Spr. onaanvaardbaar. Met 15 tegen 3 st. wordt besloten het tapverbod te handhaven (tegen de drie Vrijheidsbonders Paap, Wesseling en M. Laernoes). Dhr de M e ij dat was een politieke stemming. (Gelach). Werkloozenzorg. Nu komt in behandeling het adres dei- vakorganisaties en het voorstel der ge noemde vijf Raadsleden inzake werkloo zenzorg. De voorzitter stelt voor het eer ste adres in handen van B. en W. om advies te stellen. Ze zijn reeds in con tact met de vakorganisaties. Spr. ver wondert er zich eigenlijk over, dat te elfder ure een adres der vakorganisaties bij den Raad is ingekomen. Een steun regeling acht spr. niet noodig, want er is genoeg werk voor de werkverschaf fing. Een inrichting voor Maatschappe lijk Hulpbetoon kan overwogen worden. De uitgetrokkenen zijn reeds te werk ge steld. Wel wil Spr. in behandeling brengen het voorstel der vijf Raadsleden, luiden de als volgt: De Raad besluit: 1. Gedurende de maanden Januari, Fe bruari en Maart aan werkloozen, die ge huwd of kostwinner zijn en uitkeering ontvangen uit de werkloozenkassen of commissie voor steunverleening, een brandstoffentoeslag te verleenen ten be drage van f 1.50 per week. 2. Aan werkloozen, die gehuwd of kostwinner zijn en uitkeering ontvan gen uit de werkloozenkassen of een com missie voor steunverleening een huur- toeslag te verstrekken van ten hoogste f 1.50 per week voor wat zij aan huis huur meer moeten opbrengen dan f2.50 per week. Dhr Van Spanning, s. d., zegt, dat de vakorganisaties meenen, dat de steun regeling beter moet worden. Als er een speciale Raadsvergadering voor wordt gehouden, uiterlijk binnen 14 dagen wil Spr. er nu niet over spreken. De voorzitter zegt wel, dat we geen steun regeling noodig hebben, maar als we eens een poosje vorst hebben, wat dan? Ook kan door andere oorzaken (te groot aantal werkloozen) een steunregeling noodig zijn. De voorzitter zegt toe, dat over 14 dagen weer de gewone maandelijksche Raadsvergadering wordt gehouden. Dhr Van Spanning bespreekt den brandstoffen- en huurtoeslag. Spr. acht verdediging niet noodig. De uitkeeringen zijn zóó, dat deze toeslagen beslist noo dig zijn. De arbeiders bewonen nu ge lukkig betere woningen dan vroeger. Maar ze zijn ook duurder dan de vroe gere slechte huizen. Dhr Poppe, S. P., wil ook nu een beslissing over den brandstof- en huur toeslag. Dhr Sorel, A.-R., zegt ook, dat de uit keeringen in vele gevallen te laag zijn. Waar de Minister geen toestemming geeft, om die te verhoogen, moeten wij het zoeken in een brandstof- en huur toeslag. Spr. kan echter begrijpen, dat B. en W. eerst advies willen uitbrengen. Dhr de Ridder, C. H., verdedigt ook het voorstel. We hebben te maken met valide arbeiders, die werken willen en kunnen. We moeten hen bewaren voor den ondergang. Spr. hoopt ook, dat B. en W. niet onsympathiek staan tegen over de voorgestelde toeslagen. We moe ten voorkomen, dat de arbeiders in de zen tijd weer gaan wonen in minder waardige woonhuizen. Dhr A n d r i e s s e n, R. K., wil ook nu een beslissing over de huur- en brand stoftoeslagen. Dhr Van Oorschot eveneens. Hij dringt zelfs op spoed aan. Weth. P. G. Laernoes, A. R., wil Niet ten onrechte is meermalen van verschillende kanten geprotesteerd tegen het weerzinwekkend bedrijf van het kiezen van z.g. „schoonheidskoningin gen". Na een keuring die spot met alle be grippen van fatsoen wordt voor ieder land een z.g. koningin gekozen, uit welke koninginnen die niets ko ninklijks hebben dan een heel klein beetje uiterlijke glans dan weer één wordt uitgezocht die zich met lotgenoo- ten uit andere werelddeelen mag meten Oogenschijnlijk een heele eer, zoo als koningin naar Amerika te worden ge stuurd. Maar 's werelds vreugd gaat ras voor bij. Veel dingen zijn niet zoo ze schijnen. Een Zwitsersch blad heeft een onder zoek ingesteld naar de lotgevallen van sommige dezer namaak-koninginnen. De een kon na veel moeite nog weer naar huis terugkeeren, een ander kwam in de gevangenis terecht, anderen zijn aan lager wal geraakt en in een of an dere stad spoorloos verdwenen, wegge zonken, ondergegaan in de werelt^ van den schijn. In het tragische lot van deze meis jes ligt een ernstige waarschuwing, aan het adres van de meisjes zelf, en de ouders, maar ook aan de autoriteiten, die dergelijke „keuringen" toch zonder meer behoorden te verbieden. OPMERKER. echter over de huur- en brandstoftoesla gen ook eerst prae-advies van B. en W. Die zijn niet los te maken van de an dere punten. Spr. heeft in deze discus sie niets nieuws gehoord. Alles wat ge zegd is, is ook gezegd in de conferentie met de vakorganisaties. Alles is in stu die bij B. en W. Spr. acht het beslist noodzakelijk, dat men alles in verband houdt. B. en W. zijn bezig met overleg te plegen met de organisaties. Spr. acht het niet juist, dat er te 5 minuten voor twee voorstellen worden ingediend. Spr. zal zorgen, dat er in gezinnen, waar kolen werkelijk noodig zijn, die er komen. Dhr de M e ij da's de slechte me thode. Dhr P. G. Laernoes bestrijdt dit. Meer wil Spr. er nu niet van zeggen. Het is beter alles aan te houden tot over 14 dagen. Dhr Van Spanning zegt, dat de laatste brief van B. en W. elke onder handeling afsnijdt. De vakorganisaties hebben een brief gekregen, die positief afwijzend is. Alleen over werkverschaf fing is een vage toezegging gedaan. Spr. ziet niet in, dat uitstel noodig is inzake de brandstof- en huurtoeslag. Het stand punt van B. en W. is definitief afwijzend. B. en W. zijn niet goedwillend. Al thans zij gaan lang niet ver genoeg. Spr. wil liever in overeenstemming hande len met de moderne begrippen. Dhr Van Oorschot deelt mede, dat B. en W. in een conferentie met de or ganisaties afwijzend stonden tegenover een brandstoffentoeslag. Het verzoek der vijf Raadsleden is een harde noodzaak. Het is geen ondoordacht, maar grondig besproken voorstel. Dhr Wesseling, V. B., heeft wel behoefte aan een advies van B. en W. Voor hem is de zaak nog niet zoo ge heel duidelijk. Spr. heeft geen bezwaar tegen een crediet aan B. en W., maar laten we nu geen principiëele besluiten nemen. Dhr Sorel zegt, dat het antwoord van B. en W. op de beide punten huur- en brandstoffen-toeslag beslist afwijzend was. Vandaar het voorstel der vijf Raads leden'. Spr. steunt het voorstel-Wesse ling. Dhr de Me ij, s. d., merkt op, dat de vakcentrales met ernst hun voorstellen hebben bekeken. Er is aandacht geschon ken aan de financiën der gemeente. We staan aan den vooravond van be langrijke beslissingen. De vakcentrales voelden ook niets voor overrompeling. Maar iets moet er nu toch gebeuren, n.i. de huur- en de kolentoeslag. De uit keeringen variëeren van f12f 18. Daar van kan men niet aan alle verplichtin gen voldoen. We moeten vanmiddag echter niets wagen. Er moet geen voorstel verworpen worden. Laten we nu een, compromis treffen en zorgen, dat niemand teleur gesteld hier vandaan gaat. Laten we nu niet vechten maar een middenweg vin den en de baan vrij laten voor onder handelingen. Spr. stelt daarom voor al leen tot een kolentoeslag te besluiten. Dhr de Ridder, G. H., betreurt het dat we nu nog moeten halveeren, al zal Spr. het voorstel-de Mey steunen. Spr. hoopt echter, dat B. en W. een goed oog en een goed hart zullen hebben voor de werkloozen. Weth. P. G. Laernoes zegt, dat B. en W. in deze zaak voortvarendheid heb ben betracht. B. en W. hebben steeds de noodige medewerking verleend. Maar aan alle punten zit een financieele kwestie vast. Dhr de Mey: U weet nooit te geven. Weth. Laernoes herhaalt, dat deze twee punten aan de andere vastzitten. B. en W. zullen, als zij voorstellen indienen, alle financieele gevolgen berekenen. Met financieele voorstellen moet men niet op het laatste oogenblik komen. Spr. laakt het, dat dhr Van Spanning mededeelingen heeft gedaan over onder handelingen, waarmee men nog niet klaar is. Het eerste materiaal voor de groote verkeersbrug, welke over de "Waal bij Zalt Bommel gelegd wordt, is gearriveerd. Op de spoorbrug de trein, die de verbinding Zuid—Noord onderhoudt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 9