Bij Vorst Gemengd Nieuws. Stukken voor den Gemeenteraad van Goes. Kerknieuws. Predikbeurten. Marktberichten. Seheepstpingen. zeer vele belangstellenden wanen mede aanwezig op het kerkhof. Allereerst werd het woord aan de groe ve gevoerd door burg. Bierens, die den overledene teekende ais een volijverig en stoer werker voor de de belangen der ge meente. Hij heeft dit ruim 38 jaar mo gen doen. Spr. heeft den ten grave ge daalde leeren kennen als een man op wien men rekenen kon, iemand met een eerlijk, innemend karakter. Spr. hoopt nooit te vergeten, wat hij voor hem per soonlijk is geweest. Groot was de leiding en steun, die hij van hem ontving; vooral kwam dit uit, wanneer moeilijkheden voorkwamen. Dan kon hij zoo vaderlijk vertroostend optreden. Dat sterkte en staalde. Dit alles zal hij nu missen. Ook is spr. er ten volle van overtuigd, dat nooit kan beseft worden door de burgerij wat Weth. Zegers voor de gemeente Ka- pelle is geweest. Alsnu trad Ds. A. Scheele naar voren, die den overledene niet verheerlijken wil de als mensch. Dit zou zeker tegen zijn wil geweest zijn. Maar dankbaar wilde hij toch herdenken, wat de overledene als medeopziener van de Geref. Kerk is ge weest. Met zegen mocht hij mede-arbei den. Diepe ootmoed, innige, teere gods vrucht, een buigen voor zijn God trof hij in hem aan. Ook de A. R. partij verliest in hem een harer voormannen, iemand, die opkwam op elk levensterrein voor de eere van zijn Koning. Ook dit kwam uit in het werk der barmhartigheid. De Stichting Vrederust diende hij met liefde en toewijding, ook de Chr. school had zijn volle sympathie. Spr. zegt tot de kinderen, staande om de groeve: Uw vader heeft niet te vergeefs geleefd.Let op diens wandel. Dhr N. Zegers uit Assen, zoon van den overledene, dankte allen voor de laatste eer, bewezen aan zijn vader. Ds A. Scheele eindigde daarna met dank aan God. Diep geroerd verlieten allen den doodenakker. Toen de landbouwerszoon M. de J., van zijn dagwerk met zijn paard, waar op hij gezeten was 'huiswaarts keerde, werd hij aangereden door een auto van de heer B. uit S chore. Het paard werd tegen den grond gesmakt en de berijder er onder. Bewusteloos werd hij bij dhr L. W. Schipper aan den Postweg bin nengedragen. Geneeskundige hulp werd ingeroepen. De getroffene 'klaagde over inwendige pijn, het paard liep ontvel lingen en lichte verwondingen op. De heer M. de J. 'hield de regels van den weg. Biezelinge. Eergisterenavond werd de werkman L. V. aangereden door een on bekend gebleven auto. Hij wist nog thuis te 'komen, maar verloor daarna het be wustzijn dat gisterenmiddag nog niet was teruggekeerd. A.s. Woensdag te 2 uur n.m. vergadert de gemeenteraad. Punten van behandeling zijn: Ingeko men stukkon. Verzoeken om afschrijving van belasting. Voorstel tot wijziging der voorwaarden, waaronder door het Ge meente-Gasbedrijf gas wordt geleverd. Voorstel tot het opnieuw regelen van den gasprijs. Vaststelling eener nieuwe veror dening voor het Bestuur van het Gast huis. Verdeeling der kosten van de con trole der financiëele administratie van het Gasthuis. Verzoek van het Bestuur der Vereeniging voor Christelijk Uitgebreid L. Onderwijs om beschikbaarstelling van gelden ingevolge artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920. Verzoek van het R.K. Kerkbestuur om beschikbaarstelling van gelden ingevolge art. 72 der Lager Onder wijswet 1920 ten behoeve van de R.-K. Jongensschool. Voorstel tot het treffen eener regeling met betrekking tot het onderhoud enz. der openbare gemeente lijke uurwerken gedurende het jaar 1931. Voorstel tot het treffen eener regeling in verband met de op 1 Januari 1931 ontstane vacature van gemeente-archi varis. Voorstellen tot het vaststellen van een nieuwe verordening tot regeling van de verdeeiing der werkzaamheden tus- schen de Ambtenaren van den Burger lijken Stand, zoomede de uren, waarop het bureau van den burgerlijken stand voor het publiek geopend is. Verzoek van een tweetal pachters van gemeente gronden om vermindering van pachtsom eventueel ontslag van pacht. Verzoek van den Kerkeraad der Geref. Kerk om ver harding der drie uitwegen, loopende naar het kerkgebouw en het aanbrengen van verlichting aldaar. Vaststelling 'opnieuw der pensioensgrondslagen van den Burge meester eu deu Gemeente-secretaris. Aan de voorstellen ontleenen wij het volgende: Regeling gasprijs. B. en W. schrijven aan den Raad: De totstandkoming der electrificatie van deze gemeente heeft het gasverbruik voor verlichting eenigermate doen terugloopen en het valt te verwachten, dat, naarmate het getal aansluitingen aan hét electrici- teitsnet vermeerdert, de gasafgifte voor dit doel nog verder zal verminderen, al gaven de thans bekende cijfers reden voor de verwachting, dait de groote schok reeds voorbij is. Evenwel is do taak der gasfabrieken nog lang niet afgeloopen en mag ver wacht worden, dat deze inrichtingen nog gedurende tal van jaren in een behoefte zullen kunnen voorzien, mits zij zich, meer dan tot dusver, gaan toeleggen op gasafgifte voor verwarming, d.w.z. niet enkel voor het bereiden van maaltijden enz., doch tevens voor het verwarmen van woningen, schoollokalen, fabrieken, kantoren o.d. De verschillende technische verbeteringen op hef gebied der gasver- warming, die den laats ten tijd tot stand zijn gekomen, wettigen de verwachting, dat er in dezen nog veel zal kunnen worden bereikt. Noodzakelijk zal het daartoe evenwel zijn, dat er in de regeling van den gas prijs geen belemmering zij voor het aan schaffen van gaskachels. Op 8 Juli 1929 deden wij Uwen Raad het voorstel tot invoering van een vast rechttarief, hetwelk evenwel de instem ming van uwe vergadering niet kon er langen. De gascommissie-heeft thans een nieuw tarief ontworpen, dat a.h.w. tusschen het bestaande en een vastrechttarief instaat, en dat een oplossing der qauestie bevat, waarmede wij ons zeer goed kunnen ver eenigen, mede omdat hierdoor een kost baar tweemeterstelsel wordt vermeden. De Commissie heeft berekend, dat gedu rende het eerste jaar, de inkomsten van het Opdrijf hierdoor met ongeveer f5500 zullen dalen, maar koestert tevens de verwachting, dat binnen niet te langen tijd dit verlies niet alleen ingehaald zal wor den, maar later de financiëele uitkomsten van het bedrijf sterk zullen stijgen. Aan het voorstel der gascommissie ont leenen wij Het is de bedoeling al het gas in eenige maand gedurende de 6 wintermaanden October, November, December, Januari, Februari en Maart meer afgenomen dgn het gemiddelde maandverbruik bedraagt in de voorafgaande zomermaanden, te leveren met een reductie van 4 cent per kub. M. op den grondprijs, met dien ver stande evenwel, dat als minimumverbruik daarbij wordt aangenomen voor een ge wone gasverbruiker 40 kub. M. en voor een muntgasverbruiker 30 kub. M. per maand, m.a.w. dus: wanneer blijkt dat een gewone gasverbruiker gedurende de zomermaanden ..gemiddeld heeft afgeno men 50 kub. M. per maand, krijgt hij bij grooter verbruik dan 50 kub. M. in eenige wintermaand dit meerdere gas tegen den grondprijs van 9 cent per kub. M. 4 cent is 5 cent _per kub. M. be rekend. Bij een gemiddeld verbruik van 35 k. M. bijv. wordt echter eerst de reductie toege past bij meerder verbruik dan 40 k. M. Een gewone gasverbruiker met gemid deld zomer-maandverbruik van 50 k. M. en een verbruik in een der wintermaan den van 150 k. M. krijgt dus op zijn gasrekening: 50 k.M. a 9 cent f4.50 100 k.M. a 5 cent f 5. Samen aan gas f 9.50 Iemand die gemiddeld in de zomer maanden gebruikt 35 k. M. en in de wintermaanden, door aanwending van gaskachelverwarming dit opvoert tot 135 k. M., krijgt de volgende berekening: 40 k.M. a 9 cent 'f 3.60 95 k.M. k 5 cent f4.75 Samen aan gas f8.35 Practisch komt een en ander hierop neer, 'dat het meerdere gasverbruik, in hoofdzaak toegepast voor kachelverwar ming, waaraan door een groot gedeelte van het publiek meer en meer behoefte wordt gevoeld, geleverd zal worden voor den gewonen gasverbruiker tegen 5 cent per k. M. Voor den muntgasverbruiker 6 cent per kub. M. Om bij de industrieverbruikers ook sla gers, bakkers, veehouders, enz. te 'kunnen bereiken en bovendien het gas nog meer toegepast te zien voor verwarming van scholen, kantoren, enz. meent de gas commissie den grondprijs voor industrie- gas en verwarmingsgas in het groot, ge registreerd over aparte meters, van 7 cent per kub. M. te moeten verlagen tot 5 cent per kub. M., waarbij dan voor groote afnemers nog reductie wordt ver leend. De gasprijs voor deze groep afnemers zal moeten bedragen voor: verbruiken van 110.000 kub. M. per jaar 5 cent; 10.00020.000 4 cent; en boven 20.000 31/2 cent per kub. M. Uit staten met becijferingen en toelich tingen blijkt, dat bij invoering van het voorgestelde tarief, de opbrengsten aan gasverkoop, gebaseerd op de laatste ver bruikscijfers in 1929 en 1930, zullen te rugloopen .met f5534.23i/2 en de winst van het bedrijf daarmede zal worden ge drukt. Gezien echter de financiëele uitkom sten van het bedrijf in de laatste jaren en ook die welke in de toekomst worden verwacht, meent de Gascommissie deze geldelijke opoffering voor het Gasbedrijf wel aan te durven, temeer omdat zij over tuigd is, anderzijds ook grooter gasafzet te vinden, waardoor het becijferde ver lies niet alleen gecompenseerd kan wor den, maar de mogelijkheid aanwezig is, dat later de financioeie inkomsten sterk zullen stijgen. Gezien het ruime, tot heden toe nog moeilijk te bewerken afzetgebied voor gas, zulks in verband met den te hoogen gasprijs, meent de Gascommissie mei iiaar Directeur, dat de berekende benoodigde grootere omzet in de nu-i^e toekomst best is te behalen. Gasthuis. Door het Bestuur van het Gasthuis is verzocht om wijziging der verordening op die instelling. Het is de bedoeling, de funclie van Secretaris-pen ningmeester te doen vervallen, het secre tariaat voortaan te laten bekleeden door een der Regenten en de administratie in haar vollen omvang op te dragen aan dein administrateur. Financiëele controle. Het Be stuur van het Gasthuis verzoekt om voor rekening der gemeente te nemen de heltt der kosten van de controle over het finan cieel beheer dier instelling. Sedert het jaar 1930 wordt ook de administratie dezer instelling evenals die van het Burgerlijk Armbestuur, geregeld gecontroleerd door het Centraal Bureau voor Veriiicatie en Financiëele Adviezen der Vereeniging van Nederl. Gemeenten tegen een vergoeding van f 400 per jaar. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen. Beschikbaarstelling gelden krachtens Art. 72 der L O. wet 1920. Het bestuur der vereen, voor Chr. U.L.O. te Goes verzoekt om overeenkomstig het bepaalde bij artikel 72 der Lager Onder wijswet 1920 de benoodigde gelden uit de gemeentekas te mogen ontvangen voor het aanschaffen van leermiddelen, ban ken, enz.; do uitbreiding van de rijwiel bergplaats en het draineeren van het speelplein. Het aantal leerlingen is belangrijk toe genomen. Het aantal schoolgaande kinde ren bedroeg per 16 Juni 19ö0 93 (waar onder 41 van de buitengemeenten) en per 16 September 1930 123 (waaronder 60 van de buitengemeenten). Tengevolge van de toename van het aantal leerlingen uit de buitengemeenten, dat per fiets de school bezoekt, achten B. en W. uitbrei ding van de bestaande rijwielbergplaats noodig, omdat deze slechts ruimte biedt voor 32 rijwielen, terwijl er vaak ruimte noodig is voor 50. Betreffende het sub d genoemde mer ken B. en W. op, dat het gedeelte ge legen vóór de rijwielbergplaats zeer laag ligt, waar het water blijft staan. Drai neering van het terrein zal ook de eenige oplossing zijn. B. en W. stellen voor medewerking te verleenen. Het R.-K. Kerkbestuur verzoekt om overeenkomstig hét bepaalde bij artikel 72 der Lager onderwijswet 1920 de noo- dige gelden uit de gemeentekas te mogen ontvangen voor verbetering van twee uri noirs. B. en W. zijn de meening toegedaan, dat tengevolge der verandering der uri noirs noch de bouw noch de inrichting eenige wijziging ondergaat. De kosten van zoodanige vernieuwing vallen krachtens hun aard onder die van instandhouding als bedoeld in artikel 101 litt. 5 der meergenoemde wet, welke be streden moeten worden uit de gemeente lijke vergoeding. Daarom stellen B. en W. voor. afwij zend op het verzoek te beschikken. Onderhoud gemeentelqke uur werken. Het onderhoud der openbare uurwerken dezer gemeente was laatstelijk, krachtens overeenkomst van 8 September 1923, na gehouden openbare aanbesteding gegund aan den heer C. F. de Poorter horlogemaker alhier, voor de som van f 245 per jaar. Deze overeenkomst is af geloopen op 31 December 1930. Het nieuwe uurwerk in den toren der Groote of St. Maria Magdalenakark brengt zonder eenigen twijfel minder onderhouds werk met zich, aangezien, tengevolge van de electrische aandrijving, het dagelijks opwinden komt te vervallen. Toch achten B. en W. bat moeilijk, thans reeds een aanbesteding voor een zevenjarig tijdvak uit te schrijven, op grond van de geringe ervaring, die nog met het nieuwe uurwerk opgedaan is kunnen worden. B. en W. stellen voor, aan den heer J. F. de Poorter, voor het tijdvak 1 Janu ari31 December 1931 onderhands op te dragen het onderhoud der beide open bare uurwerken der Gemeente, te weten dat in den toren der Groote Kerk en de z.g. Kaa.iklok, en wel voor de som van 200 gulden. Vacature archivaris. De gem.- archivaris, de heer J. de Kruijter heeft op 21 December j.l. den 70-jarigen leef tijd bereikt, zoodat hij met ingang van 1 Januari den dienst zal moeten verlaten. Aangezien B. en W. echter op het be houd van den heer De Kruijter zeer veel prijs stellen, hebben zij gezocht naar een oplossing, die de gemeente van de diens ten van genoemden heer kan blijven ver zekeren, zonder dat in strijd met boven aangehaalde verordening wordt gehandeld. Artikel 15 der Archiefwet 1918 schrijft voor, dat de zich in de archiefbewaar plaats bevindende archieven worden be heerd door een archivaris, die weten schappelijk ambtenaar is krachtens de overgangsbepaling der wet, wordt de heer Da Kruijter als zoodanig beschouwd of. zoo er geen zoodanigen archivaris mocht zijn benoemd, door den Secretaris. Hieruit volgt, dat zoolang de vacature Dï Kruijter onvervuld blijft, de secretaris automatisch met de zorg voor heit ar chief is belast. Teneinde nu over de zeer gewaardeerde hulp van den heer De Kruijter te kunnen blijven beschikken, zouden B. en W. hem een aanstelling gegeven willen zien als adviseur met behoud van het thans door hem genoten wordend salaris ais archi varis. Pacht. Ie. Wed. GoedhartGoeree vraagt ontslag van de pacht van grond in de oude haven en vermindering van de pachtsom over het jaar 1930; 2e. G. Bruel vraagt vermindering van pachtsom wegens grond in de oude haven. Aangenomen mag worden, dat adres santen gedurende het jaar 1930 in hun bedrijf verlies hebben geleden en er ter men aanwezig zijn, om hun eenige tege moetkoming te verleenen. Wat betreft het verzoek van de wed. Goedhart om ontslag van de pacht, mer ken B. en W. op, dat de loopende pacht eerst is ingegaan op 1 Januari 1930 en loopt tot 31 December 1936. De ver pachting is destijds in het openbaar ge schied. Werd aan het verzoek voldaan dan zou zulks aanleiding kunnen geven tot een lichtvaardige opvatting van aan gegane verplichtingen. Wat pachtvermindering betreft, willen B. en W. volgen de regeling, welke het Burgerlijk Armbestuur onlangs heeft ge troffen. Beide adressanten vallen in de laagste klasse en komen in aanmerking voor een pachtvermindering van 10 procent. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oud-Karspel, J. Eikema te Godlinze. Te Engelbert, G. Kruizinga te Obdam. Te Kampen, W. L. Mulder te Voorthuizen. Vacatures in de Ned. Herv. Kerk. Het aantal predikantsvacatures in de Ned. Herv. Kerk, zoomeldt het „Doetinchemsch Weekblad", was op 1 Januari 328; dit getal bedroeg op 1 Juli 1930: 327, op 1 Jan. 1930: 340. In de pro vincies was het op 1 Januari: Gelder land 45, Zuid-Holland 54, Noord-Holland 51, Zeeland 22, Utrecht 21, Friesland 43, Overijsel 14, Groningen 44, Noord-Bra bant 18, Limburg 3 en Drente 13. Ds J. Groeneweg, redacteur van het blad, voegt als gewoonlijk een beschou wing aan de cijfers toe. Wij ontleenen daaraan: „Wij hadden gehoopt en gedacht, dat de vermindering, die er in het eerste halfjaar van 1930 was ingetreden van 340 op 327 zou zijn voortgegaan, maar dat is blijkbaar niet het geval geweest... „En intusschen is het aantal theol. studenten aan onze drie Rijks-Universi teiten, dat in den vorigen cursus ver blijdend was toegenomen in dezen cur sus weer teruggeloopen. Tegen 101 no vieten in het vorige jaar zijn er nu waar schijnlijk nog geen 70. Dat is wel een merkwaardig verschil met de toestanden in de Geref. Kerken. Kort geleden konden wij toch in een harer organen lezen, dat er thans niet minder dan 400 theol. studenten aan de Theol. School te Kampen en de Vrije Universiteit zijn. De schrijver berekende daarbij, dat er dus elk jaar een 60 klaar zijn... „In de geref. kringen dus over eenige jaren een „te veel" en in onze Herv. Kerk vooreerst zeker nog een belang rijk tekort. „Waaraan dat toch kan liggen? Is de mentaliteit, de begeerte om in Gods Ko ninkrijk te werken en dus te dienen, bij de Gereformeerden dan zoo anders dan in onze kringen? „Bij het chr. onderwijs hetzelfde ver schijnsel. Met groote moeite kan menig schoolbestuur een Herv. onderwijzer krij gen, vooral voor de mulo-klassen, en bij de gereformeerden zijn er over 't alge meen nog wel aardig wat sollicitanten. „Wij gunnen onzen geref. broeders gaarne den betrekkelijken overvloed voor den arbeid, dien zij verrichten in hun kerken en scholen 'tgaat ten slotte bij hen en bij ons om hetzelfde Konink rijk maar wij zien toch met leede oogen aan, dat er in onze Kerk yooral, reeds sedert jaren een te groot tekort is aan jonge krachten." Het Leger des Heils. De heer f. Bromilon Holt, overleden te Hevwood in Lancashire, heeft aan het Leger des Heils zijn geheele fortuin met aftrek van eenige legaten vermaakt; dit gele gateerde kapitaal met een geschatte waarde van 216.349 pond sterling, dus ruim 2i/2 millioen gulden, is in grond bezit en eenige oproerende goederen be legd. Kolonel R. B. Chapman, secreta ris van het hoofdkwartier te Londen, heeft aan de „Daily Telegraph" verteld dat het nog wel de vraag is, of er, na aftrek van successie-rechten enz., meer dan 200.000 pond (f2.4 "millioen) aan het Leger zal komen, maar dat dit toch in elk geval de grootste meevaller voor het Leger sinds menschenheugenis is: aller lei lang bestaande wenschen, uitbrei ding van tehuizen op verschillende plaat sen kunnen worden vervuld. Grjjpskerke, ds v. d. Waal, n.m. geen dienst. Oostkapelle, v.m. geen dienst, n.m. ds. v, d. Waal. (H. Doop), Domburg, v.m. geen dienst, n.m. ds No- teboom (H. Doop en Voorber. H. Av.) Serooskerke, vm. ds de Kluis (H.Av.), nm. ds de Voogd (Dankz.) Gerof. Gem. Nieuwdorp, Dinsdagavond 6.30 uur ds Kersten. wordt de huid ruw en schraal en springen lippen en handen stuk. Men verzacht en geneest dit met Doos 30 en 60, tube 80 ct PUROL VLISSINGEN. Veiling van 9 Jan. 1931. Poters 3, uien 3.54, rapen 2, koolraap 2.5, spruiten 21-31. kroten 1.53, wijn peeën 3, kleine peeën 3.5, witlof 2122, bruine boonen820, roode 'kool 46.5, Gieser Wildeman 26, Rietperen 24, Com- tesse de Paris 23, Kleipeer 26, Bergemot 20, zoete Bellefreur 24, Huysmans zoet 18. alles per kg. Boerekool 24.5, roode kool 56.5, savoye kool 46.5, bloem kool 510, alles per stuk. Selderie 412, prei 511.5, kroten 2.54.5, rapen 25, alles per bos. Veldsla 7174, andijvie 103 104, per kist. Ned. Herv. Kerk. Goes vm. ds Homburg (H. Av.), nm. ds de Vries (H. Av.), av. Lokaal Chr. Bewaarschool v.m. lees- dienst. Wilhelminadorp, vm. ds de Vries (H. Av., nm. ds Homburg (Dankz.) Nisse, 9.30 en 2 u. ds v. Oeveren. Oudelande, 9.30 en 2 uur ds Derksen (Bed. H. Av. en Dankz.) Stoomvaart-Mij Nederland. CHR. HUYGENS, thuisr., 9 te Suez. JAN PIETERSZ. COEN, thuisr., 9 v. Southampton. POELAU LAUT, thuisr., 9 v. Port Said. TABINTA, 9 van Amst. te Hamburg. Rotterdamsche Lloyd. INDRAPOERA, uitr., 9 (7 n.m.) te Southampton. KOTA PINANG, 9 (5 n.m.) v. Batavia te Rott. verwacht. BALOERAN, thuisr., 9 (9 v.m.) v. Gibral tar. SOEKABOEMI, thuisr., 9 (7 v.m.) te Marseille. KOT AAGOENG, thuisr., 8 te Belawan. WERKELOOSHEIDSVERZEKERING. In Duitschland gaat de werkloosheids verzekering uit van het verplichte stel sel; alle arbeiders in den zin der wet zijn verzekerd, met al de ellende, die daaruit volgt op een gebied, waarop con trole zoo zeer moeilijk is. Heel anders dan ten onzent, waar de verzekering rust op de vakbeweging en dus de élite der arbeiders omvat. Met de kans, dat het aantal verzekerden groeit, zoo maar de arbeiders zich op werken tot de organisatie-idee. Van zijn verkeerde methode plukt, gelijk bekend is, Duitschland al de slechte vruchten. Eén van de bewijzen daarvan is de jongste uiting van minister Dietrich: De verzekering tegen de werkloosheid heeft de banden tusschen werkgevers en werknemers zeer verzwakt en het verant woordelijkheidsgevoel tegenover het gezin. Dit heeft' een geweldige nood tengevolge gehad. Zijdelings ligt hierin bovendien nog de wenk, dat liefst tusschen werkgevers en werknemers de verzekering moet worden opgezet. Een systeem, dat in Zwitserland wel schijnt te voldoen. En dat met het Nederlandsche zeer wel gecombineerd kan worden. Maar niet de algemeen-verplichte ver zekering s.v.p.I (Nederl.) Jagersvreugd en jag e r 9- 1 e e d. Bij een wilde zwijnenjacht in de Staatsbosschen, onder Barneveld, had een -misterdanrnsche jachtliefhebber het ge luk een zwijn te schieten, welk beest ech ter bleek een tam varken te zijn, dat een bewoner dier streken, na het met kachel glans te hebben laten zwart maken en van (kunst) slagtanden voorziee, dien morgen had losgelaten. Dat door ingewijden om de goed ge slaagde grap niet weinig werd gelachen, spreekt vanzelf. Twee schepen bij een b r u g bekneld. Gistermiddag heeft het verkeer te Alphen aan den Rijn groote stagnatie ondervonden, doordat twee schepen in aanvaring kwamen bij de ge opende Alphensche brug, de eenige ver binding tusschen het Westelijk en Oos telijk deel der stad. Uit de richting Lei den naderde het schip „Samenwèrking" terwijl van den anderen kant een schip van de „Volharding" kwam aanvaren. Toen de „Samenwerking" was genaderd, plaatste de brugwachter de roode vlag, als teeken tot stoppen. De kapitein zag daartoe geen kans meer, en juist in da doorvaart van de geopende brug raakten de schepen beklemd, en wel zoodanig, dat zij niet bij machte waren zich los te werken en door een ander schip moesten worden opgeduwd. Beide schepen liepen ernstige averij op. Na een uur kon de brug weer worden neergelaten. Het voetgangersverkeer was met roeibooten onderhouden, doch het snelverkeer moest een omweg maken van eenige kilometers, over Koudekerke, Hazerswoude en Zwammerdam,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 2