Zaterdag 10 Januari 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's BankN.V. Gees Speciaal adres voor Solasilver EERSTE BLAD. BOHEMIA Engelsche Thee-, Ontbijt- en Eetserviezen W. 1 VAN DOESELAAR. Buitenland. Binnenland metjaarluksche uitloting Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Uit de Provincie. Uit nummer bestaat uit 3 bladen. DE WET GODS EN HET MODERNE LEVEN. VADERLANDSCHE BANK 6q tegen beurskoers 1 I q OBLIGATION ALLE perl JANUARI vervallende worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange forststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers 10.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. In „Antirevolutionaire Staatkunde" verscheen van de hand van Ds J. S. Post een studie waarin de gtoote tegen stelling tusschen de Wet Gods en de eisch van het moderne leven helder wordt belicht. Op den voorgrond stelt de schrijver dat de Wet Gods in haar kracht voor het menschelijke leven nooit verandert. De Wet Gods is eenmaal de Wet voor het menschelijke leven, het komt er niet op aan, of men nu, of vroeger of later mensch is. Ieder mensch heeft als zoo danig met God als Zijn Schepper te doen, en dus met Zijn eenmaal voor het men- Schelijk leven uitgedrukte wil. En al is nu die Wet door het tweede en ware Hoofd des menschelijken ge- slachts, Jezus Christus, volmaakt ver vuld, zij blijft de eenmaal door God ge stelde scheppingsregel voor het mensche lijke leven, omdat God van ieder mensch eeuwig de liefde tot Hem zal blijven eischen, die als de gezondheid, in over eenstemming met de tien geboden, 'smenschen ware leven meebrengt. De Wet Gods vindt haar betrachting in de liefde. De liefde tot God in het hart van den mensch brengt de liefde tot den naaste mee. „Aan deze twee geboden hangt de gansehe wet en de profeten." Is ons betrouwen op Christus en Zijn volmaakt werk, dan hebben we Hem lief. dan hebben we ook als Hij den Vader lief, dan hebben we ook Zijne geboden voor ons leven lief. Na dan verder een overzicht te heb ben gegeven van de eischen van de heerlijke maar onherroepelijke Wet des Heeren, die geheel blijkt overeen te stem men met de ware behoeften van het men- schelijk leven, komt de schrijver tot de eischen van het tegen Gods Wet brieschende moderne leven. Onze tijd die zich gaarne modern noemt, onderscheidt zich hierin van alle voorgaande tijden, dat hij opzettelijk en welbewust Gods Wet verbreekt, het goede kwaad noemt en het kwade goed, ja zelfs de overtreding van elk gebod van die wet als stelsel predikt, zeer in 't bijzonder wat betreft de eischen van het vijfde en hei zevende gebod, de ordeningen Gods voor het huisgezin en voor het huwelijk. Het kenmerkende van onzen tijd is, dat de menigte door alle staketselen heen- breekt en het door de Wet verboden ter rein in massa bezet. Met tal van voorbeelden wordt door Ds Post aangetoond hoe de opstandige moderne wereld openlijk in strijd leeft met Hem, die Zijn Wet voor het men schelijke leven gegeven heeft, waarna hij er op wijst, dat de „nieuwe moraal" waarin Sovjet-Rusland het voorbeeld geeft, door schier alle modernen meer of minder sterk gepredikt, tegenover de „oude" moraal, die met de Wet Gods in overeenstemming is, uitkomt als straat- vuil tegenover louter goud. „Hier een toegeven aan de laagste lus ten, ddar een verbieden en waarschuwen uit liefde tot verheffing van den mensen. Hier een stinkende poel ten bate van een momentelijken zinnenprikkel, waar in de mensch walgt van zichzelf, daar een solide samenleving, waarin trouw en eergevoel de heerschende motieven zijn. Hier een vuilspreken, spotten en spe len met de heiligste en intiemste func- tiën van het edele menschelijke lichaam, dddr een waardige ernst en beheersching met betrekking tot het geslachtelijk leven. Hier de dood in den vorm van ontbin ding van eigen leven, huwelijk, huis gezin en staat, daar opbouw in de saam binding van de vrouw, rijk in de ten toonspreiding harer echtelijke en moe derlijke zorg, en den man, sterk in ver antwoordelijkheidsbesef tot vorming van gezinnen tot sterkte van den Staat. Hier hartstocht, daar liefde. Hier slavernij, daar vrijheid. Hier het dierlijke op den voorgrond geplaatst, daar het goddelijke, te heer lijker nog met het oog op de Wet Gods, die voor den zondaar volbracht is door Christus, waardoor hij vrij staat voor God; zijn Schepper, zijn Vader, met Zijn heilige geboden in 'toog gevat als een lichtend spoor voerende in het eeuwige leven tot ontplooiing van de heerlijke mogelijkheden, die hier in ieder men- schenkind in kiem besloten liggen." Het is duidelijk, dat de twee die we tegenover elkaar zien staan, de Wet Gods en het moderne leven, de belichaming zijn van de tweeërlei geest, die in de wereld is. Zien we in de Wet Gods een geheel, dat we kunnen noemen: de mensch zooals God hem hebben wil, in het moderne le ven zien we den mensch in opstand te gen die Wet in haar geheel, de mensch vijandig tegenover Gods uitgedrukte wil in zijn leven. „De Wet Gods heeft zich door alle tijden bewezen als te zijn rein en goed. In haar ligt het heil van mensch en volk. Het moderne leven predikt in de nieu we moraal de loslating van en het ingaan tegen Gods Wet en de vruchten zijn open baar in rampspoed en dood. Een nieuwe ethiek (zooals die in de nieuwe litteratuur sterk gepropageerd wordt) kan niet bestaan, want zij is leu gen. De mensch blijft mensch. En ook in zijn instellingen voor den mensch is God de Onveranderlijke. Hij zal het te zeggen hebben." Die tot regeeren geroepen is en Gods Wet verstaat, weet zich sterk tegenover de vooze macht der leugen, met hoe groot- lawaai zij ook optreedt. „Daarom, gezegend een volk, dat ge leid wordt door mannen, die verant woordelijkheid en t r ou w ken nen en daarin voorgaan, al moet het ook ingaan tegen de meening der groote dwa lende massa, die Gods Wet verlaat." Wij zijn Ds Post voor deze studie op recht dankbaar. En wij voegen er aan toe: Aan ons de taak om bij de komende verkiezingen van Staten en Raden man nen te kiezen, die Gods recht, neerge legd in Zijn Wet, erkennen en tot toepas sing wenschen te brengen. Afkomstig van Ie klasse fabrieken ZEER RUIM GESORTEERD. De sociale strijd in Duitschland. Rijkspresident von Hindenburg heeft na op het rijksministerie van arbeid do betrokken partijen te hebben gehoord, een nood-verordening onderteekend, waar mede in de tot nog toe geldende arbeids bemiddelingsprocedure wijzigingen wor den aangebracht. De noodverordening bepaalt, dat als een scheidsrechterlijke uitspraak niet tot stand kan komen door een besluit der meerderheid van de betrokken partijen, de bemiddelaar twee onpartijdige scheids rechters kan benoemen, die dan met hem uitspraak zullen doen, welke uitspraak door den minister van arbeid bindend kan worden verklaard. De nieuwe verordening wordt terstond van kracht, zoodat zij ook toegepast kan worden bij de onderhandelingen tot re geling van het conflict in den Roermijn- bouw. Halve stad weggespoeld. De buitengewoon zware regens der laatste dagen hebben overstroomingen veroorzaakt, waardoor de weg van Maan naar Akaba geheel werd wegge spoeld en de helft der stad Akaba en veel vee en hoornen in de Golf van Akaba werden gesleurd. De bewoners, door het geraas van het water gewaarschuwd, konden zich in veiligheid brengen, doch duizenden zijn dakloos en verkeeren in nood. Communistische relletjes te New-York. Te New-York trachtten werkloozen, onder leiding van communistische ele menten, in Brooklyn een hongermarsch te houden, waarin zij echter door de/ po litie verhinderd werden. Twee agenten werden ernstig mishan deld, bij welke operatie vooral enkele vrouwen zich onderscheidden. De agenten maakten tenslotte van hun gummistokken gebruik, om de menigte uit elkaar te jagen. Twaalf personen werden daarbij min of meer ernstig ge wond. Tijdens de onlusten verschenen ook twee vliegtuigen der politie, die traan- gasbommen aan boord hadden, boven het terrein van den strijd, om zoo noodig assistentie te verleenen. Het bleek echter niet noodig de bommen uit te werpen. Een crematorium in België. Men is te St. Gilles, bij Brussel, bezig met het bouwen van een crematorium, het eerste in België. Er bestaat geen Belgische wet, die de lijkenverbranding toelaat. Wel is des tijds een wetsvoorstel in dezen geest, in het parlement ingediend geworden, doch het werd telkens in de commissies ver- I worpen. De promotors van het crematorium ba seeren zich nu op de overweging, dat er toch ook geen wet is, die het verbranden van lijken verbiedt. Zij zullen nu over enkele maanden de eerste lijken verbran den en afwachten, welke de houding van het gerecht zal zijn. Korte Berichten. In de Noord-Boheemsche metaal industrie is een loonconflict uitgebroken De werkgevers hebben het bestaande collectief verdrag tegen 1 Januari opge zegd en verlangen een loonsverlaging van 12 pet. Bij dit conflict zijn ruim 16.000 arbeiders betrokken. In geheel Siberië heerscht op het oogenblik een buitengewoon hevige kou de. Langs den spoorweg IrtoetskTsjita is de temperatuur gedaald tot. vier en dertig graden onder het vriespunt. Uit Irkoetsk zelf wordt 41 graden koude ge meld. De wilde staking in het Roergebied is geëindigd. Gisterenmiddag staakten in het geheel op twee mijnen nog slechts 153 man, zoodat de staking als geëindigd kan worden beschouwd. Naar wordt medegedeeld, is de sta king in de Opper-Silezische kolenindu- strie zoo goed als geëindigd. Nog slechts op drie mijnen wordt gestaakt door tien vijftien procent van de arbeiders. In tegenstelling met de loopende geruchten over een ernstige griepepide mie in Berlijn, wordt van bevoegde zijde medegedeeld, dat de gevallen van griep dit jaar wel talrijker zijn, dan in het afgeloopen jaar, maar in de verste verte niet het aantal bereiken van twee jaar geleden. Men constateert ongeveer 120 gevallen per dag. De onderhandelingen in de mijn industrie in Zuid-Wales zijn mislukt. De Engelsche katoenfabrikanten hebben besloten, den plaatselijken ver- eenigingen te adviseeren, om den 17don Januari a.s. een algemeene uitsluiting af te kondigen in de weverijen, indien het conflict op dien datum nog niet is opgelost. voor bel tste waarden,'s-GRAVENHAGE De heer Schouten niet meer in den Baad. Naar aanleiding van het bericht, dat de heer J. Schouten te Rotterdam zich niet meer beschikbaar zal stellen voor den Raad, schrijft de N. R. Ct.: Dit is een groot verlies voor den raad, waar de heer Schouten een van de be langrijke figuren was: bekwaam, degelijk en militant tegelijk. Hiervan getuigde nog de behandeling van de laatste begrooting, welke hij tot in haar schuilhoeken had ontleed. Een van de weinige sprekers was hij, naar wie men altijd moest hooren. En ook gaarne hoorde. Weemoedig stemt het verschieten van deze ster aan 't toch al niet zoo buitengewoon flonke rende firmament van onzen raad. Wij zien hem nog in 1915 in het oude stadhuis voor het eerst zijn plaats in den raad innemen en daarmede zijn politieke loopbaan aanvangen. Bijzonder snel ver wierf hij zich onder zijn collega's gezag. De vroegere tuinmansjongen, die tot zijn 19de jaar werkzaam was geweest in een bloemisterij, maar in 1908, op 25-jarigen leeftijd, de akte middelbaar onderwijs boekhouden had behaald, werd in 1918 ook in de Tweede Kamer gekozen, kreeg voorts zitting in de Prov. Staten, werd leider van zijn raadsfractie en ten slotte wethouder van financiën. In de geschie- 1 denis van onze gemeentepolitiek vindt men op alle, aan belangrijke gebeurtenis sen gewijde bladzijden, zijn naam. Nu de metalen stem van Schouten niet meer aan den Coolsingel klinken zal, staat de Anti-Rev. Partij voor een zware taak, de door hem opengelaten plaats weer dus danig te bezetten, dat de invloed van haar raadsfractie niet zal lijden. Minister Deckers op reis. A.s. Maandagmiddag zal de minister van defensie met den trein van 8.05 van het Hollandsche Spoorstation in den Haag naar Nieuwediep vertrekken, waar hij om 11.19 zal aankomen, om zich in te schepen aan boord van Hr. Ms. torpe dojager Witte de With, onder bevel van luitenant ter zee le kl. J. W. A. A. Heydt. Op dezen bodem zal de minister, zooals gemeld, een gedeelte van de reis naar Ned. Indië, en wel tot Napels, meemaken. De Witte de With zal Maandag om streeks 2 uur uitvaren. Kort tevoren zul len Hr. Ms. Heemskerck, die een oefe- ningstocht in de Middellandsche Zee gaat maken, en Hr. Ms. Banchart, met be stemming naar West-Indië, vertrekken. Tijdens het verlof van den minister van defensie zullen de zaken van zijn de partement worden Waargenomen door den secretaris-generaal, mr J. Woltman. Conflict in het visscherijbedrijf beëindigd. De ledenvergaderingen der samenwer kende organisaties van werknemers in het zeevisseherijbedrijf in Soheveningen, Vlaardingen, Katwijk en Maassluis, 'heb ben zich thans alle in meerderheid ver klaard voor aanvaarding van het bemid delingsvoorstel, dat voortgékomen is uit het overleg tusschen deze organisaties en de reeders in de Dinsdag j.l. gehouden conferentie onder leiding van den Rijks bemiddelaar, den heer Van IJsselstein. De reedersvereeni'ginig heeft een ver gadering gehouden, waarin men zich even eens uitsprak voor aanvaarding van. dit voorstel. Aangezien dit een collectief con tract inhoudt voor twee jaren is geduren de dien tijd de rust in 'het zéevisschers- bedrijf verzekerd. Maandag a.s. wordt 'het werk hervat. De Pachtwetten. In een adres aan de Eerste Kamer van de Vereeniging van directeuren van hypotheekbanken betreffende de Pachtwetten en de Pachtcommissies ver klaart adr. haar standpunt te moeten handhaven, dat de voorgestelde wetsont werpen,, door de verschillende der daar in gebrachte amendementen nog ver slechterd, noch in het belang van den verpachter, noch in dat van den pachter zijn en dat de aanneming daarvan, voor al in den tegenwoordigen crisistijd, ten zeerste ontraden moet worden. Adr. geeft de Kamer in overweging de wetsontwerpen te verwerpen. De werkloosheidskassen. Volgens „Het Volk" zou er vandaag in de rijkscommissie voor advies van de rijkswerkloosheidsverzekering een voor stel van den minister van arbeid tot ver lenging van den duur der kasuitkeerin- gen worden behandeld. DEPARTEMENT VAN ECONOMIE. De „Standaard" blijkt het eens te zijn met hen, die wenschen, dat de economi sche zaken en de handelspolitiek bij één departement worden ondergebracht. „De behandeling van het Tarwewetje heeft meer dan één blad ook wijzelf behooren ertoe doen pleiten voor de noodzakelijkheid om meer eenheid te brengen in de behandeling van de vooral in dezen tijd zoo belangrijke economische aangelegenheden. Meer dan één oplossing wordt daartoe aan de hand gedaan, doch wij voor ons zijn van oordeel, dat verreweg de beste weg zou zijn om de groote takken van volksbestaan: Landbouw, Nijverheid en Handel, in één Departement samen te voegen. Binnenland Gemeenteraad van Vlissingen. Debat over de werkloozenzorg. De Tweede Kamer heeft de Handelscon ventie van Genève goedgekeurd. Conflict in het visscherijbedrijf beëin digd. De regeering en de werkloosheid. Buitenland. Koude in Siberië. De stakingen in Engeland en Duitsch land. Dreigende textiel-uitsluiting in Enge land. Vreest men, dat daardoor de Minister die aan dit alles leiding heeft te geven, te zwaar belast zou worden, indien zijn zorgen ook nog moesten gaan over Ar beid en Volksgezondheid, laat men dan deze beide diensten overbrengen naar Binnenlandsche zaken, dat van de zorg voor den Landbouw ontheven wordt. Van allerlei commissies verwachten we weinig heil. De Regeering behoort in elk opzicht de leiding te hebben, en voor een vlotte behandeling van zaken is noodig. dat niet tijd verloren ga met onderling gevecht tusschen de Departementen. Een Minister van Economie. Een een, die de kunst verstaat een vierspan van den bok te rijden." De Electrische Hollandia-Kneeöma- chine, bij bakker P. J. DE REGT te Kloetinge, is geleverd en geplaatst door de Firma VAN DRIEL te Kloetinge. Hoofdagent van de Fa DOUB EN VERHOEVE te Tilburg. (Adv.) Benoemd tot lid van het college van regenten over de gevangenis te Mid delburg de heer mr R. M. van Dus- seldorp, lid van Ged. Staten, wonende te Middelburg. STEENKOOL OF ANTHRACIET ia veel duurder dan centrale verwarming. Aanleg door J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Goes. De restauratie-werkzaamheden aan de Groote Kerk zijn thans beëin digd. Arnemuiden. Donderdagavond spra'k al hier in 'het vergaderlokaal der Ohr. school, voor de afdeefling van den Ohr. Lanldar- beidensbond, de 'heer Stokman uit Ut recht, vrijgestelde van den Ghr. Land- arbeidersbond. Na een inleidend woord door dhr G. v. :d. Loüw, verkreeg de. heer Stokman het woord en sprak over: „Het nut van orga nisatie". Op duidelijke wijze zette spr. uit een de positie van den landarbeider voot 50 jaar terug, en de positie van den land arbeider in 1931. De toestand is thans veel verbeterd, verschillende sociale wetten zijn uitge voerd. In 't kort werd nog gesproken over de 'huidige landbouw-crdsis. In een ern stig slotwoord drimgt spr. er op aan zich te OTiganiseeren in den Ohr. Landarbei ders-bond. Een 8-tal personen gaven zich als lid op, zoodat het ledental der afdee- ling thans 22 bedraagt. Kapel le. In allen eenvoud werd gister middag het stoffelijk overschot van wij len dhr J. Zegers, in leven wethouder der gemeente Kapelle, op de algemeene be graafplaats ter aarde besteld. Onder degenen, die de laatste eer aan den doode bewezen, merkten we op: Bur gemeester Bierens, de Gemeente-secreta ris S. J. van Dijke, dhr P. Mol, voorz. van bet B. A., en de secr.-Ontv. dhr J. van Liere, namens de afd. Vrederust, dhr J. van Wingen, namens de Christ. Schoolvereeniging dhr P. Scheele en na mens de A. R. Kiesvereeniging dhr P. M. Keim. Ook het raadslid dhr A. v. d. Ha ve en de oud-weth. Vereeke, beaevene

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1