Nü. 83 Donderdag 8 Januari 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Het Geweten van RogerTrehern. Wise Go's Bank Hi Goes V W FEUILLETON Buitenland. Belangrijkste Nieuws. ALLE perl JANUARI vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Binnenland Jtl word vow- |en te Haarlem veer In de stad is het op drie |te Markt, in de sweg tot botsin- bn, waarbij deze I den gummistok lenigte uiteen te [tio, die een man deze weigerde Jij gewond, om- een agent den fere klappen wil den inspecteur |Hij moest naar J vervoerd, waar Itant is in bewa- i stad. Het in de afgeloo- leen buitengewo- e inwoners, dio op straat bevon- |lijkelijk vloeiden over hun wan- kl? In de omge- en de Engelsche |houden, waarbij rikt waren. Tij- Ie wind gedraaid (golven over het ie bewoners, die hadden kunnen ■moesten weenen Jen rekest gezon- van oorlog, daar |is, dat verschil- gasaanval blij- I zullen ondervin- Vneta meldt uit Bik, administra- lie Zaterdagoch- Iclit was, vernam len koningstijger |eurd en ging op velijks in het be- |hij van achteren en; hij kreeg een bhoofd waardoor Jaar het hospi- [is hij daar Zon- )e koningstijger loog, Is later door |t gebeten. Te lis Maandaginor- an den landbou- |jl het op een ma- was uitgespreid, Jen door een rat gebeten, dat on- hulp moest wor- Idier werd geluk- fdekt en met een ent bij een randagmorgen te larlemmerweg te een lijkkoets ge- ïrokken van door i, op hol gesla- doel uitmaakte blko op weg was „Vredehof" wer- ifgerukt, met het iet stoffelijk over- Ivond, op den weg |venwel ernstig te cte uiteraard een paarden konden verder tot staan Ier op de bon. pthoorn is proces pn den klokluider acht van Oud- op klok had geluid |we jaar was aan- schijnlijk zal door ■bevoegde overheid 1 verleden gaan be- ■f Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange forststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. £4455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VER3CH.IJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13. Losso nummers f 0.05 Prijs der Adverten'iön: 14 regels 11.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. V* Gebed voor den vrede. Op uitnoodiging van de Evangelische Alliantie worden ook dit jaar in tal van plaatsen gebedssamenkomsten gehouden. In deze samenkomsten, waarin ge tracht wordt iets te verwerkelijken en te openbaren van de onder geloovigen be staande eenheid, worden verschillende onderwerpen meer speciaal behandeld als: wereldevangelisatie, zending, huisge zin en school en ook: internationale broe derlijke samenwerking. Wat betreft het laatste punt, geeft het program naast schuldbelijdenis en ge bed, ook aan: „Dankzegging voor het feit, dat er stroomingen zijn, die tegen oorlog ingaan, begeeren op te komen voor be tere verhoudingen onder de volken, zich krachtig verzetten tegen tyrannie en gods dienstvervolging en aansturen op inter nationale bestrijding van onzedelijkheid en andere zonden." Een van onze lezers, aanhanger van de Tolstojaansche lijdelijkheids- en weer- loosheidstheoriën, zooals die door „Kerk en Vrede" gepropageerd worden, vraagt ons, of wij in een dergelijke samenkomst wel mee zouden kunnen bidden en dan ken. Deze vraag getuigt van groote opper vlakkigheid en van onkunde omtrent het standpunt door de A. R. Partij ten op zichte van het vredesvraagstuk ingeno men. Als bekend mag toch worden veron dersteld, dat de A. R. Partij zich niet ééns, maar herhaaldelijk heeft uitgespro ken voor steun aan alles wat in het vol- kerenverkeer de heerschappij van het recht kan verzekeren. In het program van actie voor de stem bus van 1925 heette het: „Alles wat de heerschappij van het recht onder de vol ken kan bevorderen en sterken, heeft aan spraak op onzen krachtigen steun. Even als elke poging om, in overleg met andere volken tot beperking der bewapening te komen." En in het program van 1929 kan men lezen: „Krachtige medewerking aan alle maatregelen, die de heerschappij van het recht in het leven der volkeren helpen be vorderen en mitsdien bijdragen tot beteu geling van den oorlog, zoomede aan de pogingen ondernomen om te geraken tot gelijktijdige en wederzijdsche verminde ring van bewapening." Dat we hier niet alleen met woorden en leuzen te doen hebben, is herhaaldelijk gebleken. We herinneren slechts aan het optre den van den heer Anema in de Eerste Kamer, aan wat door den heer Rutgers te Genève gedaan werd en aan de krach tige en alom toegejuichte pogingen van den heer Colijn om de onderlinge ver standhouding tusschen de mogendheden te verbeteren, en daardoor het oorlogsge vaar te verminderen. Het is waar: het bereikte resultaat is betrekkelijk gering. Maar er is dan toch met kracht geijverd om iets te bereiken en de spanning weg te nemen. Het menscbelijk kunnen is echter be perkt. Ook hier geldt, dat aan den zegen des Heeren alles gelegen is. En daarom is er en blijft er naast door EVELYN EVERETT—GREEN. (Vrij naar het Engelsch.) 16.) -o- Tot dien dag hadden de bisschop en zijn vrouw Helen maar oppervlakkig ge kend. Sinds die tragische gebeurtenis wa ren ze meer mét elkander in aanraking gekomen. Aan haar had hun neef al zijn hezittingen nagelaten; en de bisschop, zelf een welgesteld man, had er zich niet legen verzet, dat op die manier een deel van het geld voor de familie verloren ging. Maar Helen, die de wereld goed genoeg kende om te weten wat anderen in zijn plaats gezegd en gedaan zouden heb ben, was hem zeer dankbaar voor zijn vriendelijkheid en vaderlijke sympathie. Ze maakte hem tot vertrouwde en raads man. Met groote vrijgevigheid hielp zij hem, waar ze kon. Ze ging tot hem al3 ze zorgen of moeilijkheden had en nooit was het tevergeefsch. Zoo kwam het, dat, al eischte het beheer van haar vermeer derde bezittingen veel tijd en woonde ze op haar landgoed, ernstig verlangend om dankbaarheid voor wat gedaan en be reikt werd, ook plaats voor schuldbelij denis en gebed. Maar wie waarlijk bidden wil, moet beginnen met zich te stellen in den weg der gehoorzaamheid. God zelf heeft de volken in het aan zien geroepen en heeft aan ieder volk zijn eigen plaats en taak geschonken. En het zou zijn miskenning van de roe ping en het bestuur Gods, als een volk door weerloosheid zijn bestaan zou willen opgeven en in lijdelijkheid zich zou wil len voegen onder de heerschappij van an deren. Bidden om betere verhoudingen en te gelijkertijd, door Nederland en Indië weerloos te stellen het oorlogsgevaar uit lokken, is een tegenstelling in zichzelf. Bidden om afweer van tyrannie en godsdienstvervolging en tegelijkertijd door eigen lijdelijkheid hier en in Indië de deur voor tyrannen open te zetten en de godsdienstvervolgers gelegenheid te schenken hun goddeloos bedrijf te volvoe ren, zou gelijk staan met het bidden om het dagelijksch brood, terwijl de plicht om te arbeiden verzaakt wordt. Wij bedoelen met dit te schrijven niet de „Kerk en Vrede"menschen, die hun gevoel stellen boven het Woord, te over tuigen. Maar wel wenschen wij hen, die met vragen als hierboven aangegeven, worden bewerkt, te waarschuwen tegen de propa ganda voor de gevaarlijke Tolstojaansche, on-Schriftuurlijke denkbeelden, die door de Kerk steeds zijn afgewezen en die den Vrede in gevaar brengen. Vandaar dat wij op de ons gestelde vraag in 't openbaar een antwoord meen den te moeten geven. De opstand in Britsch-lndië. Een proclamatie van den „koning" der rebellen, die op een opstandeling gevon den werd, bewijst, dat er een bepaald plan bestond voor een opstand tegen de regeering, en dat de theorie, dat de be weging slechts toe te schrijven zou zijn aan den economischen nood en de on mogelijkheid om belastingen te betalen, onjuist is. Naar Reuter uit Rangoon meldt, heb ben de pogingen van de regeeringstroe- pen om de opstandelingen uit het district Tharawaddi te omsingelen, nog niet veel succes gehad. Hoewel het hoofdkwartier van de opstandelingen genomen is en zij verliezen hebben geleden, is hun weer standskracht nog niet gebroken. Volgens de laatste berichten heeft de opstandige beweging zich tot de nabu rige districten uitgebréid. De financieele schandalen in Frankrijk. Het onderzoek van de parlementaire commissie tot opheldering van 't schan- daal-Oustric heeft tot opzienbarende ont hullingen over de geweldige uitbreiding van deze corruptie-zaak geleid. Nadat de regeering-Steeg aanvankelijk geweigerd had een aantal documenten ter beschik king van de commissie te stellen, zag zij zich Dinsdag genoodzaakt den voorzitter haar plicht te doen jegens allen, die haar bijstand verdienden, ze toch vaak raad noodig had over de een of andere moei lijkheid, die onverwacht voor haar ver rees en dan zond ze een briefje of tele gram en bevond zich korten tijd later in de voor haar bestemde vertrekken in het paleis te Goldminster. Nooit kon ze te vaak komen naar den zin van den bis schop en zijn vrouw. Op dien zonnigen Mei-morgen trad eerstgenoemde bij haar binnen met een blik op zijn gelaat, die Helen onmiddellijk verried, dat hij haar raad of v noodig had. Hij had een brief in zijn hand. „Ik heb je hulp noodig, Helen. De mor- genpost heeft mij een brief gebracht van mijn schoonvader, dominee Trehern. Je hebt ons vaak hooren spreken over de Treherns? Ik geloof, dat Miriam je heel wat over hen verteld heeft." „Wel wat maar niet veel. Ik heb Elinor Clifford een keer ontmoet. Zij woont bij dominee Trehern in, is 't niet? En ze hebben familie op het groote huis er vlak bij. Elinor is met een van de zoons verloofd, vertelde nicht Miriam me „Ja, en deze brief handelt juist over dien zoon. Ik verwachtte hem binnenkort hier. Hij zou predikant worden. Het is een aardige jongen, een veelbelovend jong- der commissie toe te zeggen, de gevraag de stukken over te leggen. Bij bet ver hoor van den vroegeren afdeelingschef, thans gouverneur van de Bank van Frankrijk, Moret, over de Banc-Oustrie en de haar door de Bank van Frankrijk verstrekte leening ter hoogte van 125 mil- lioen franc, werd een door den vroegeren minister van financiën, Reynaud, opge- steldo lijst betreffende de noteeringen van buitenlandsche effecten aan de Parijsche heurs en betrekking hebbend op verschil lende parlementaire personen van betee- kenis overgelegd, waardoor deze zaak 'n zeer sensationeel karakter krijgt. De lijst bevat de namen van elf parlements leden, doch ook de huidige minister van financien, Germain Martin, neeft een der gelijke lijst samengesteld met niet min der dan 40 namen, waaronder die van de bekendste Kamerleden. Nadat beide lijsten door de commissie onderzocht zul len zijn, worden zij gepubliceerd. Eenige avondbladen weten te melden, dat op de tweede lijst o.i. ook de naam van oud-minister-president Tardieu nou voorkomen. De werkzaamheden van Dins dag hebben verder een nieuwe „eerelijst" aan het licht gebracht met de namen van personen, wien 100.000 francs was uit betaald. Onder hen bevindt zich een der vroegere medewerkers van Tardieu, Mi- lot, die ongeveer 120.000 franc van de Banc-Oustric had ontvangen. Vorst en mist in Engeland. De vorst en mist, die reeds eenige da gen in lichte graad in Engeland heer- schen, hebben gisteren een ernstiger ka rakter gekregen. De mist heeft op ver schillende plaatsen desorganisatie van den treinenloop veroorzaakt. Verschillen de aangekondigde jachtpartijen moesten worden afgezegd en in het Noorden van Engeland wordt algemeen schaats gere den. Tengevolge van den mist liep een 6000 tons stoomschip uit New-Castle gis teren bij Dungeness aan den grond en een veerpont over de Mersey, met 400 passagiers aan boord, liep ongeveer 50 meter van de aanlegplaats eveneens aan den grond. Vier tot vijf millioen werkloozen in de Ver. Staten. De voorzitter van de door Hoover in gestelde Commissie voor de Werkver schaffing, Woods, heeft in een door hem uitgebracht rapport becijferd, dat het aantal werkloozen in de Vereenigde Sta ten 4 a 5 millioen bedraagt. Verbetering in den toestand kan niet voor de lente worden tegemoet gezien. Krachs in de Anfwerpsche diamant wereld. Het was sedert lang bekend, dat ver schillende Antwerpsche diamantfirma's in zeer ernstige moeilijkheden verkeer den ten gevolge van de geweldige malaise in de zaken. Gisteren is voor één der grootste fir ma's, S. Tolkowsky, het faillissement aangevraagd. Het passief zou 1Vi mil lioen gulden bedragen, terwijl het actief slechts op 10 procent wordt geschat. Een andere diamanthandelaar, een ze kere M., is gearresteerd wegens bedrieg- mensch. Ik heb hem niet vaak gezien, maar ik had nog al hooge verwachtingen over Roger. Ja, denzelfden naam. Dat is misschien de reden, dat wij zoo weinig met jou over hem spraken. Zoo'n zelfde naam kan soms pijnlijke herinneringen opwekken." „O, daar hoeft u niet bang voor te zijn. Ik denk, dat ik veel belang zal stel len in Roger Trehern. Hij wordt predi kant, zei u?" „Dat hebben we tenminste altijd ge dacht; maar het schijnt, dat hij er plot seling bezwaar tegen maakt. De brief vertelt niet veel, maar zoo tusschen de regels door kan ik wel lezen, dat het een heele opschudding in de familie heeft teweeg gebracht. Ten einde raad sturen ze hem naar mij en als ik hem niet op het rechte pad terug kan brengen, willen ze niets meer met hem te maken hebben. Zijn vader is een erg despotisch, driftig man. Hij kan geen tegenspraak verdra gen. En dan zijn er nog verscheidene bij komstige omstandigheden, waarom Ro ger predikant moet en zal worden. Ik kan me zoo voorstellen, dat het heel wat verwarring gesticht heeft, toen Roger zijn besluit meedeelde." „En sturen ze hem nu naar u om hem te overreden?" De bisschop trok een gezicht. Hij had lijke handelingen. Hier zou het tekort 700.000 gulden bedragen. Geruchten loopen, dat nog een andere firma haar betalingen zou staken. Bij de Antwerpsche krachs zijn verschillende Nederlandsche zaken betrokken. Het land, waar maar één werklooze is. Het gelukkigste land van Europa is on getwijfeld het vorstendom Lichtenstein, het eenige Koninkrijk in Midden-Euro pa, dat nog niet door den vloedgolf der revolutie van de wereld is weggevaagd. Men kan weliswaar in 6 uur tijd van 't eene eind van het land naar het andere loopen en dan onderweg in de hoofdstad Vaduz nog een verversching gebruiken de sneltrein Parijs-Weenen heeft voor datzelfde traject slechts 12 minuten noo dig maar dat kleine landje heeft to'ch dat voordeel, dat alle bewoners gelukkig en onbezorgd kunnen leven. In het afgeloopen jaar werd er slechts een bedrag van f 40 uitgegeven aan werk- loozensteun aan één man, die een paar weken zonder werk was geweest. De in komsten over 1930 bedroegen f 312.500 en de uitgaven f 276.500. Zelfs het vee. Zelfs het vee gaat het slecht in Rus land. Volgens „Handelsberichten" deelde Hr. Ms. gezant te Kopenhagen mee, dat de veestapel van Sovjet Rusland in '30 belangrijk is achteruit gegaan. De varkensstapel is sinds 1928 met ruim 50 pet. verminderd en ook bij an dere veesoorten is achteruitgang on te merken. Een en ander blijkt uit onder staande tabel, waarbij de veestapel van liet jaar 1916 wordt weergegeven door het getal 100. Paarden. Grootvee. Schapen Varkens. en geiten. 1916 100 100 100 100 1927 88.9 164.3 119.3 111.3 1928 94.6 118.5 126 126.1 1929 96.9 115.6 127.8 103 1930 88.6 89.1 87.1 60.1 Korte Berichten. In 't Nauw van Calais is in dichten mist nabij de Engelsche kust een En gelsch vrachtschip aan den grond ge raakt en middendoor gebroken. Pogin gen om het schip af te sleepen mislukten. De kolenlading werd door andere sche pen overgenomen. Het vrachtschip zelf kan als verloren worden beschouwd. Te Liverpool is bij de kust een veer pont met 400 passagiers in den mist ge strand. De passagiers zijn met kleine boo ten aan land gebracht. De studenten willen vandaag in heel Spanje staken. Gisteren zijn reeds te Madrid 1500 studenten tot staking overgegaan, in verband met de arrestatie van een professor en enkele studenten Zij riepen een vergadering van den Spaanschen studentenbond hijeen, waar in het voorstel, om tot staking over te gaan, met overgroote meerderheid werd aangenomen. In het Roergebied staakten gister middag bij het opkomen van de middag- ploegen nog slechts 3.3 pGt. der mijn werkers, .zoodat een verder verloop van de staking merkbaar is. een flink, goedhartig gelaat, in zijn oogen tintelde humor. Hij was een man, die veel van zich zou doen spreken; iemand met een breeden kijk op het leven, een ge zond verstand, ijverig en werkzaam, zoo werd er gewoonlijk van hem gesproken. Maar zij, die hem van naderbij hadden gade geslagen, onderkenden in hem de sterk ontwikkelde pastorale gaven en de toebedeelde sympathie voor zijn even naasten, die hem in de massa deden uit- hartelijke en toch nimmer onverstandige blinken. „Overreding is een wapen, waarmee ik al heel slecht weet om te gaan. Als mijn vrienden daarginds denken, dat ik zal trachten de bezwaren of den tegenzin of wat het ook zijn mag, van den jongen weg te redeneeren, dan hebben ze het mis. In de eerste plaats wil ik eens hooren, wat hij mij te vertellen heeft en als het een ge val is, waarin een beetje hulp en medege voel denkbeeldige bezwaren uit den weg kunnen ruimen of bergen tot kiezelsteen tjes kunnen terugbrengen, dan zal ik na tuurlijk voor hem doen, wat ik kan. Maar de reden, dat ik bij je kom, is, dat ik geen raad weet, hoe bet met koffiedrinken te schikken. Over een uur moet ik op de Deanery zijn en daar laten ze me niet gaan, voor ik koffiegedronken heb. Mi riam is, zooals je weet, naar Tawley Hall Binnenland. De Merapi-ramp. Werkloozenrelletjes te Leiden. Steunregeling voor crisis-werkloozen. De steun aan de suikerbietenteelt. Buitenland. Krach in de Antwerpsche diamanten wereld. De opstand in Britsch-lndië. De werkloosheid in Amerika. Te Wondelghem bij Gent hebben dieven gedurende den nacht de kerk ge plunderd. Alle kelken, ciboriën en kerk sieraden zijn meegenomen. De brandkast en de offerblokken werden opengebroken en aldus is in totaal voor ruim 400.000 francs gestolen. De regeering te Havanna heeft een complot ontdekt voor de verwoesting door brand van 15 Jan. af, van de suikerriet velden over geheel Cuba. De strengste maatregelen zijn genomen. In het gebouw van het communisti sche blad Norsk Ensklamman te Stock holm is brand ontstaan. Het vuur greep zeer snel om zich heen en legde het ge heels gebouw in de asch. De blussching werd ten zeerste bemoeilijkt, doordat de waterleiding bevroren was. De schade be draagt op zijn minst millioen kronen. Bij het blusschen zijn drie personen ge wond. Maal- en menggebod. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Amsterdam schrijft in een adres aan de Eerste Kamer, dat zij met betrek king tot bet ontwerp van wet, houdende bepalingen in bet belang van de in- heemsche tarweteelt, aan de Tweede Ka mer heeft doen blijken van voor haar onoverkomelijke bezwaren, daarin be staande, dat de beoogde voorziening lo. op kunstmatige en willekeurige wij ze diep ingrijpt in de bedrijfsvrijheid en onderlinge verhoudingen, ook en vooral buiten den kring van den rechtstreeks betrokken landbouw, doordat zij eener- zijds leidt tot bevoordeeling van sommige, anderzijds tot nadeelen voor, zoo niet al- geheele ontneming van bestaansmogelijk heid aan andere groepen van belangheb benden; 2o. aan de regeering een uiterst vér strekkende discretionnaire macht toekent tot het nemen van maatregelen, omtrent en komt niet voor een uur of vier, vijf terug. Roger's trein komt om een uur in Goldminster aan. Zijn lange beenen bren- .gen hem in twintig minuten hier naar toe. Ik hoop tegen half twee terug te zijn, hoewel ik niets met zekerheid kan zeg gen. Ondertusschen „Ondertusschen moet ik de plichten der gastvrijheid vervullen," zei Helen glimla chend. „Nu, ik zal mijn best doen, hem bezig te houden tot u terug komt. Mis schien heeft hij wel eens van mij gehoord, misschien ook niet. Maar ik weet in ieder geval iets omtrent hem en zal trachten op veilig terrein te blijven. „Ik denk, dat we in hem een jongen zullen vinden, die veel verdriet heeft," sprak de bisschon en in Helens donkere oogen kwam een blik, die hem pijn deed, want Jriij voelde, dat ze nog veel te jong in jaren was om reeds zooveel begrip van medegevoel te kunnen hebben voor het leed van haar medemenschen. Ongeveer terzelfdertijd dat Helen en de bisschop dit gesprek met elkaar voer den, stonden Philippe met Roger's bei de handen in de bare, terwijl de tranen haar over de wangen stroomden; ze gaf menige goede raadgeving mee. (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1