Woensdag 7 Jannari 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's Bank N.V. Ooes EERSTE BLAD. COUPONS EN LOSSINGEN üit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 JANUARI vervallende worden verzilverd door Uit den Goeschen Raad. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Corststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Plrma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummers 10.05 Prijs der Adverts ntlën: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. De beteekenis van het gezin. Er vallen enkele verblijdende verschijn selen op te merken. Da tgd ligt nog niet zoover achter ons, dat het als een bewijs van bekrompen heid werd aangemerkt, als de Overheid zich met de kunst bemoeide, omdat dan naar liet heette de geestelijke vrijheid in gevaar wordt gebracht. Er begint echter een kentering te ko men. Men begint oog te krijgen voor de ontzettende gevaren, die hier dreigen. En zoo hebben we gezien, dat de cir culaire eenigen tijd geleden door Minister Donner uitgezonden en waarin op een meer werkdadige bestrijding van de por nografie werd aangedrongen, toegejuicht werd, nog wél met de toevoeging, dat ook in het bijzonder aandacht moet wor den geschonken aan de pornografie, die zich in den vorm van „kunst" aandient, en beschermd wordt. Verblijdend verschijnsel. En hierbij kan tevens gewezen wor den op een artikel in de vrijzinnige „Avondpost", dat een warm pleidooi be vatte voor het gave gezin. „Hot goede gezin, zoo heette het daar in, is van ontzaglijke beteekenis voor een volk. Er is niets anders, waarvan voor de vorming van een menschenleven zoo veel kracht kan uitgaan. De glorie van ons volk was mede een tijd, waarin het echte, oud-HolIandsche gezinsleven bloei de en groeide. Daarom is de crisis in het gezin, die wij thans beleven van zoo vitale beteekenis. Wij zijn soms een wonderlijk slag schepsels, wij moderne menschen. Wij beschermen oude molens en trekhonden; wig doen aan liefdadigheid en richten vereenigingen en huizen op voor allerlei verdorvenen en zwakken; maar aan den anderen kant zien de meesten van ons niet het sociale drama, dat zich vlak voor onze oogen afspeelt: heit drama van heit stervende gezin. Hert gezin in Nederland verkeert in staat van ontbinding. Laat ons hopen in het eerste stadium, zoodat herstel nog mo gelijk is, maar hert feit opzichzelf is on loochenbaar." Nadat dan verder gewezen is op de groote beteekenis van een bloeiend ge zinsleven, en op de uithuizigheid van ouderen en jongeren waardoor het gezin wordt bedreigd, heet het verder: ,.Het gezin valt uiteen. Het oude, ouder- vetsche gezin, dat, de trots en de glorie van alle vorige generaties is geweest. Ons gezin, ons ouderlijk huis: dat was de groote magneet, dat was het natuurlijke aantrekkingspunt, maar nu zijn er de restaurants en de café's en de bals en de sport en honderd andere dingen." Met blijdschap maken wij van deze uit spraken melding. Ze staan in scherpe tegenstelling met wat indertijd ook door bladen in onze omgeving geschreven werd, toen er spra ke was van beteugeling van het dansge- vaar. En ze zijn dubbel verblijdend in een tijd nu stelselmatig gepoogd wordt door wijziging van de huwelijkswetgeving, ver gemakkelijking van de echtscheiding, propaganda, voor wat dan genoemd wordt de vrije liefde, enz. het huwelijks leven te ondermijnen en het gezonde ge zinsleven te vernietigen. Wij zien hierin een erkenning van de groote beteekenis van de toepassing en de doorwerking van de Christelijke be ginselen voor ons volksleven. En er ligt tevens in een opwekking om niet te verslappen in den strijd voor de versterk ng en de bevestiging van de Christelijke grondslagen waarop ons volksleven rust. De begrafenis van Maarschalk Joffre. Gisteravond om 9 uur vond de plech tige overbrenging plaats van het lijk van maarschalk Joffre uit de kapel van de Ecole Militaire naar de Cathedraal Notre Dame. Het kisten geschiedde in tegen woordigheid van de bloedverwanten en de officieren van zijn persoonlijken staf Langs den weg naar de Cathedraal ver drong zich een enorme menschenmenig- to. De lijkstoet, gevolgd door Fransche, Belgische en Engelsche troepen begaf zich onder bet gedonder van het geschut allereerst naar den Are de Triompho waar bij het graf van den Onbekenden Soldaat een oogenblik halt gehouden werd. Een minuut lang heerschte alge- meene stilte. De groote zaken hadden or der gekregen om tijdens de overbren gingsplechtigheden de lichtreclames uit te schakelen. De straatlantarens waren met rouwfloers omhuld en de monumen ten met vlaggen der Fransche republiek voorzien. Het Italiaansche vliegeskader over den Oceaan. Naar uit Natal gemeld wordt, is een machine van het Italiaansche escadrille, wegens een defect aan de brandstoflei ding, in volle zee moeten dalen. Het toe stel werd door een schip op sleeptouw genomen. Het Italiaasche Oceaan-escadrille is te Natal, in Brazilië gedaald. De afstand van 3000 K.M. werd dus in 17^ uur tijds afgelegd. Dit bericht werd in Italië met groot en thousiasme ontvangen. Tot Rio de Janeiro moet nog over een traject van 2350 K.M. in twee etappes gevlogen worden. Uit Natal wordt gemeld, dat de Ita liaansche vliegers bij hun aankomst door een duizendkoppige menigte werden ver welkomd. Eerst daalden er zes machines, de andere volgden binnen een uur. Te Port Natal zijn tien van de twaalf Ilaliaansche watervliegtuigen aangeko- *men. De beide andere zijn onderweg we gens lichte beschadiging op zee gedaald, maar volgens Stefani zijn de bemannin gen van deze machines ongedeerd geble ven. Huwelijken en geboorten In Pruisen. In de groote steden van Pruisen is het aantal huwelijken en ook dat der geboor ten in bet derde kwartaal 1930, vergele ken bij het overeenkomstige kwartaal van 1929, vrij belangrijk gedaald. Het aantal geboorten is vooral afgeno men in de steden, die vroeger reeds ge ringe geboortecijfers hadden. Daarentegen is de achteruitgang in het aantal geboorten - in de gemeenten, die vioeger hooge geboortecijfers hadden, van betrekkelijk geringen omvang. De hoogste geboortecijfers komen voor in enkele groote steden met een groote mijnwerkersbevolking. Aangezien in de meeste steden van Pruisen het geboortecijfer sterker is ge daald, dan het sterftecijfer, is ook het ge boorteoverschot kleiner geworden. De staking in Zuid-Wales. Het ziet er nog niet naar uit, dat het ci nflict in de mijnindustrie van Zuid- Wales spoedig bijgelegd zal worden. De vertegenwoordigers der mijneige naars hadden een conferentie met de be trokken Engelsche ministers, nadat tevo ren reeds een conferentie tusschen de ministers en vertegenwoordigers der mijnwerkers had plaats gehad. In de conferentie handhaafden de mijn- ejgenaars hun eischen, zoodat geen vor deringen zijn bereikt. Vacanfie in Rusland! De voorzitter van de centrale controle commissie der communistische partij en het college van het volkscommissariaat voor de arbeidsinspectie in Rusland heeft aan den volkscommissaris voor arbeid voorgeschreven om belangrijke wijzigin gen te brengen in de regeling van do verlof- en vacantiedagen van alle arbei ders en ambtenaren in sovjet-Rusland. Deze maatregel is noodzakelijk gewor den, omdat de socialistische opbouw der maatschappij geweldig belemmerd wordt door het verouderde systeem van de zo- mervacantie. Juist in den zomer en in het begin van den herfst is er bijzonder veel gewichtig werk te verrichten in den landbouw en in de bouwvakken. Wan neer de talrijke ambtenaren en arbeiders dan juist hun vacantie nemen, ondervin den die bedrijven een geweldige stagna tie. Nu de afgebroken arbeidsweek is inge voerd, moet ook de verlof- en vacantiere- geling van ambtenaren en arbeiders zon der onderbreking plaats hebben en wel in dier voege dat vanaf 11 Januari 1931. iedere maand 8 pet. van het personeel in dienst der sovjets vacantie heeft. Zoo doende is het heele jaar door vacantie tijd en zooals de „Prawda" het uitdrukt, „het zomer-vacantie-seizoen kan. gerust opgedoekt worden". Korte Berichten. Te Weenen zijn vier jongelieden in hechtenis genomen, nadat zij waren be trapt op een poging om brand te stich ten in de bioscoop, waar Woensdag de film, van het Westelijke front geen nieuws zou draaien. Zij hadden op tal van plaat sen in de bioscoopzaal droge spiritas neergelegd. De aangehoudenen hebben bekend, dat zij tegen de film van Re marque wilden protesteeren. Het Russische telegraafagentschap is gemachtigd tot de verklaring, dat het bericht van een Roemeensch blad over onderhandelingen, welke tusschen de Sovjet-Unie en Polen begonnen zouden zijn, om tot een arbitrageverdrag te ko men, van allen grond ontbloot is. Tus schen de Sovjet-Unie en Polen zijn in den laatsten tijd in het geheel geen onder handelingen over eenig verdrag gevoerd. Volgens een bericht uit Moskou, zijn op de Kaspische Zee 50 visschers op een ijsschots afgedreven. Verscheidene sche pen en een vliegtuig zijn vertrokken oa hulp te verleenen. In het kolendistrict van Zuid-Wales hebben de spoorwegmaatschappijen 1500 man personeel ontslagen in verband met den terugslag van de mijnwerkersstaking op het spoorwegverkeer. Wanneer de sta king aanhoudt zullen waarschijnlijk ver dere ontslagen volgen. Tijdens den hevigen storm is een 50-tal Belgische visschersschepen, voor het meerendeel afkomstig uit Oostende, te Calais binnengevlucht. De Officier van Justitie te New- York heeft de arrestatie van den Oceaan vlieger Levine bevolen. Levine heeft n.l. niet voldaan aan het bevel om voor do rechtbank te verschijnen ten einde in lichtingen te verschaffen over het feit, dat hij aandeelen ter waarde van 21.900 dol lar in bezit had van een verzekerings maatschappij, die deze aandeelen als ver mist opgegeven had. De trein BerlijnBeuthen (Opper- Silezië) heeft gistermiddag om 16.50 uur den personentrein BeuthenGleiwitz Berlijn van opzij aangereden. Vijftien per sonen werden licht gewond. De stoker van den personentrein bekwam ernstige verwondingen. Uit Moskou wordt gemeld, dat op de Zwarte Zee hevige stormen woeden. De scheepvaartverbindingen tusschen Rus land en Turkije zijn geheel gestoord. Twee Russische schepen hebben schipbreuk ge leden en werden zwaar beschadigd naar Sabastopol gesleept. Uit Fransch Marokko worden nieu we botsingen tusschen niet-onderworpen stammen uit het centrale gedeelte van het Atlasgebergte en Fransche militaire af- deelingen "-emeld. Eén officier, één onder officier en 11 soldaten werden gedood, terwijl 7 man gewond werden. Eerste Kamer. In de gisteravond gehouden_ vergade ring van de Eerste Kamer, deelde de Voorzitter mede, dat de centrale sectie besloten beeft, in de afdeeling te doen on derzoeken, Woensdag v.m. te 11 uur, de wetsontwerpen, vermeld op de reeds eer der aan de leden toegezonden lijst, met uitzondering van het ontwerp-Pachtwet. Deze lijst bevat, zooals reeds is bekend gemaakt, o.a. de begrotingshoofdstuk ken en bijbehoorende begrootingen en het ontwerp betreffende de scheepvaartver binding van Amsterdam met den. Boven Rijn. De vergadering werd daarna gesloten. Tweede Kamer. In de vergadering van de Tweede Kamer van Vrijdag 9 dezer zal de voor zitter voorstellen aan de orde te stellen, na 'het wetsontwerp tot goedkeuring van de handelsovereenkomst van Genève van 24 Maart 1930, het wetsontwerp tot wijzi ging van de Motor- en Rijwielwet. Met het oog op de urgentie van dit wets ontwerp en een van den heer Rutgers van Rozenburg ontvangen mededeeling, dat hij zijn amendement op dit wetsontwerp in trekt, vindt de voorzitter aanleiding zijn bovenvermelde voorstel te doen. J. J. G. baron van Voorst tot Voorst. Naar de Tijd verneemt, blijft de toe stand van den oud-voorzitter der Eerste Kamer, luitanant-ganeraaJ. J. J. Q. baron van Voorst tot Voorst, zeer ernstig. De patient is buitengewoon verzwakt, daar hij reeds gedurende veertien dagen nagenoeg geen voedsel tot zich neemt. Bepalingen in het belang van de inheemsche tarweteelt. De Soheepvaartvereeniging Zuid heeft gisteren een adres aan de Eerste Kamer gezonden in verhand met het bij dat col lege in behandeling 'komende wetsontwerp, houdende bepalingen in het belang van de inheemsohe tarweteelt. Zij zendt daar bij ter kennisneming afschrift van een adres, hetwelk 'zij; op 24 November aan de Tweede Kamer heeft toegezonden. Wij wezen daarin, schrijft de Soheep vaartvereeniging thans, op de ernstige crisis, welke het Rotterdamsohe havenbe drijf doormaakt, waardoor niet dan met moeite tal van bedrijtven zich kunnen handhaven; in dit adres toonden wij met cijfers aan den achteruitgang van het stu'kgoedverkeer in de Rotterdamsche haven, in vergelijking met 1929, met niet minder dan 700.000 ton. Zonder rekening te houden met het loon aan toezichthoudend en leidinggevend per soneel, mag worden aangenomen, dat het verschil in loon, aan de gewone arbeiders in 1930 minder betaald dan in 1929, hoe wel de loonbasis volkomen gelijk is geble ven, meer dan 2 Y» millioen gulden zal be dragen. Wq hebben er daarbij op gewezen, welke beteekenis de invoer van Ameri- ■kaansoh tarwemeel voor de Rotterdam sche haven heeft, in het bijzonder met betrekking tot de arbeidsgelegenheid, wel'ke hierdoor aan een groot aantal ar beiders wordt gegeven en wij zijn van meening, dat, in verband met den ernsti- gen crisistoestand in onze haven, alles ge daan moet worden om de werkgelegenheid in de haven niet nog verder te vermin deren, waarbij er rekening mee gehouden moet worden, dat de verwerking van bui- tenlandsch meel, aangevoerd te Rotter dam, vrijwel uitsluitend handenarbeid vraagt, zoowel voor de lossing uit zeeschip als voor het verdere transport naar het binnenland of voor eventueelen opslag in veemen en pakhuizen. Wij meenen overigens naar meerge noemd adres te mogen verwijzen en vin den vrijheid een ernstig beroep op uw college te doen om ernstige schade voor ons havenbedrijf te voorkomen en voor noemd wetsvoorstel niet goed te keuren. De postvluchten op Indië. Het zesde retourvliegtuig, de PH-AGR, bestuurd door Beekman en Blaak met als fcoordmecanicien Naber, is gistermiddag om 5.10 op Schiphol aangekomen. Het vliegtuig bracht 261 kg post uit In- sulinde mee. Beekman c.s. hadden een goede reis ge had; boven Europa zeer goed weer. Te Keulen is een tusschenlanding ge maakt om benzine in te nemen. De P.H.-A.E.Z. met Th. Wiersma, eer ste bestuurder, K. D. Parmentier, tweede bestuurder en J. F. O. Kotte, werktuig kundige, zal op Donderdag a.s. naar In- die vertrekken. Het conflict in het visscherijbedrijf. In de gisteren in het dep. van Arbeid, II en N. gehouden conferentie van den Rijksbemiddelaar, ir Van IJsselsteyn, met de partijen, betrokken bij het Noord- zee-visscherijbedrijf, is een bemiddelings voorstel gedaan, dat gisteravond door de looncommissie uit de reedersvereeniging besproken zou worden. Is het voorstel aanvaard door de looncommissie, dan zal het door de werkgevers- en werknemers organisaties worden behandeld. Burgemeesters. De heer J. G. Bouwmeester, van 1885 af burgemeester der gemeente Vriezen- veen, heeft tegen 1 Mei a.s. eervol ont slag als zoodanig gevraagd. JUSTITIEELE STATISTIEK OVER 1929. Blijkens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek bewerkte en gepubliceerde Justitieele statistiek over '29 zijn bij den Hoogen Raad, bij de Gerechtshoven en Kantongerechten in dat jaar minder strafzaken aangebracht en afgedaan dan in 1928; bij de Arrondis sements-reoht- banken was het aantal aangebrachte en afgedane zaken een weinig hooger. Het aantal bij den Hoogen Raad aan gebrachte strafzaken bedroeg 708 (in 1928: 792), het aantal bij arrest afgedane zaken 697 (794). Van de voorzieningen in cassatie eindigde 81,2 pet, wet verwar- Binnenland. Dt Gemeenteraad van Goes over de werk verschaffing. De N.V. Zeeuwsche Voeder- en Kunst mesthandel v.h. S. en M. Boogerd in liquidatie. Weer een postvliegtuig uit Indië op Schiphol gearriveerd. Buitenland. Het Italiaansche vliegtuig-eskader over den Oceaan. De begrafenis van. maarschalk Joffre. Uitbreidende mijnwerkersstaking in En geland. ping van het beroep. Van de afgedane verzoeken om revisie (87) eindigde ex slechte een met inwilliging van de aan vrage. Bij de gerechtshoven werden aange bracht 1828 strafzaken (1985); het aan tal arresten in hooger beroep (1802) was 170 minder dan in 1928. Het percentage der arresten, gewezen na gehouden getui genverhoor is ongeveer gelijk gebleven (1928 74.1; 1929 73.2). In 55.7 pet. dor gevallen werd 'het hooger beroep bij de gerechtshoven ingesteld door den ver dachte alleen. In 1929 deden de arrondissements rechtbanken 25.525 strafzaken in eersten aanleg af (25.445 in 1928). Het aantal door den politierechter gewezen eindvon nissen nam in 1929 toe. Van het totaal aantal gewezen eindvonnissen werden door de politierechters in de jaren 1926 tot en met 1929 resp. 72.77; 69.60; 71.52 en 73.72 pet. gewezen. Van de mogelijkheid van schorsing der voorloopige hechtenis werd in 1929 ten aanzien van 25 personen gebruik gemaakt (in 16 gevallen met zekerheidstelling). In den loop van 1929 werd ter zake van negen verzoeken om schadevergoeding voor ondergane voorloopige hechtenis een definitieve beslissing genomen. In vijf ge vallen werd schadevergoeding toegekend. De bedragen der toegekende schadever goeding waren f 59, f 87.50, f 41.25 en 2 van f75. Het aantal burgerlijke zaken in 1929 door de gerechtshoven bij arrest afgedaan, bedroeg 1103 (1928: 1195). Door de arron- dissements-rechtibanken en kantongerech ten werden resp. 20.708 en 45.473 (20.496 en 46.331 in 1928) burgerlijke zaken afge daan. Het aantal onafgedane zaken op 31 December 1929 bedroeg bij de rechtban ken 14.218, bij de kantongerechten 7514. De Goesche Gemeenteraad hield giste ren een spoedeischende vergadering, waar van hert verslag in het Tweede Blad van dit nummer is opgenomen. Ze was in hoofdzaak gewijd aan hetzelfde onder werp, dat ook in de begrootingszitting in den breedo is besproken, n.l. de werk verschaffing. Feitelijk kan men zeggen, dat dit onderwerp nu voor de derde maal in den Raad is besproken en dat nu hg dit derde debart B. en W. (of wil men: Ged. Staten) hun zin hebben gekregen. Wjj zullen niet in herhaling treden en daarom laten rusten wat in de vorige vergadering is gezegd. Alleen wat tus schen 18 Dec. 1930 en 6 Jan. 1931 is gebeurd, mag wel in het kort worden gereleveerd. Zooals bekend, nam de Gemeenteraad in zgn vergadering van 18 December met 7 tegen 6 stemmen een motie-Simon» aan, waarvan de bedoeling was, dat de gomesate de werkverschaffing ter hand

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1