Rechtzaken Leestafel Telegrammen- Afloop Verkoopinp, Aanbestedingen, enz. Briefwisssling. Marktberichten. Burgerlijke Stand Radio-nieuws Scheepstijdingen. Ingezonden Stukken. «n Tulniouwvereenigiiigen het werk orga- niseeren en op de belanghebbenden den noodigen drang uitoefenen. Laten de ge meenten de uitvoering van verordeningen op het vernietigen van rupsennesten nauwkeurig controleeren en zooveel mo gelijk hulp verleenen door het te werk stellen van werkloozen, Ook door het or- ganiseeren van knipdagen voor schoolkin deren zijn het vorige jaar vele tienduizen den nesten vernietigd. Ook een krachtige medewerking van Rijk, Provincie en ge meenten, waar het zuiveren van wegbe- plantingen betreft, voor zoover dit voor de belendingen noodig zal zijn, is zeer noodig. In mededeeling No. 59 van den Plan- tenziektenkundigen Dienst te Wagenin- gen (verkrijgbaar a 30 cents per stuk) vindt men alle' noodige gegevens over de bestrijding van de rupsenplaag van den bastaard-satijnvlinder, zoomede over die van andere rupsensoorten, n.l. de ringel- rups, en de rupsen van den satijn vlin der, den plakker en de spinselmot, waar van, hoewel die niet in zoo groot aan tal als de bastaardsatijnvlinder optreden, plaatselijk de bestrijding ook zeer wen- schelijk geacht moet worden. Inlichtin gen hierover verstrekt de Plantenziek- tenkundige Dienst te Wageningen en de bij dezen dienst werkzame ambtenaren. Door P. Th. O., 19 jaar, arbeider te Boschkapelle, is hooger beroep aangetee- kend tegen het vonnis der Rechtbank van 22 Dec. 1930, waarbij hij wegens diefstal 2 maal gepleegd, is veroordeeld tot 1 mud gevangenisstraf. Evenzoo door J. S. C., 29 jaar, zonder beroep te Serooskerke, tegen het vonnis der Rechtbank van 22 Dec. j.l., waarbij hij wegens openbare schennis van de eer baarheid is veroordeeld tot 14 dagen ge vangenisstraf. Door W. J. A., 43 j., reiziger te Kou- dekerke, is hooger beroep aangeteekend tegen een vonnis van het Kantongerecht te Oostburg, waarbij hij ter zake van overtreding van de Motor- en Rijwielwet te Oostburg op 21 Augustus j.l. is ver oordeeld tot f 8 of 8 d. h. Gas, granaten en soldaten, door Max Biber. Geautoriseerde Ne- derlandsche bewerking van Mr E. Franquinet Uiig. Mij. v.h. Goffin, Maastricht. Alweer een oorlogsboek. Maar een boek dat toch wel waard is gelezen te worden „Niemand aldus de bewerker in een voorwoord zal de verschrikkingen van een worsteling, als 19141918 te aan schouwen gaf, terugwenschen, en zeker allerminst de schrijver van dit boek, die zelf al die gruwelen aan den lijve onder vond. Maar juist omdat hij gedurende meer dan vier jaren alles meemaakte, wat er mee te maken viel, kwam hij in opstand bij het lezen van die oorlogs litteratuur, die het heele strijdersbestaan omlaag tracht te sleuren in het slijk der loopgraven. Zóó was de oorlog in wer kelijkheid toch niet." En hij schreef zijn eigen lotgevallen en die van anderen, die hij kende, neer, in allen eenvoud, in klare, ware taal, zon der eenige tendentieuse bedoeling, alleen maar om te toonen, dat niet allen, die in de loopgraven stonden, hun ziel ver loren of verdierlijkten, of in opstand kwa men tegen de bestaande wereldorde." Hieruit blijkt wel, dat de schrijver niet gewerkt heelt met al te helle kleuren. Hij is niet op zoek geweest naar het ge- meene en bet dierlijke al heeft hij aan den anderen kant ook niet geschroomd het demoraliseerende van den loopgraven* oorlog te doen uitkomen. Maar hij doet het niet om met een zekere wellust het gemeene ten toon te stellen. Integendeel. Om dit duidelijk te maken, laten wij hier een door haar eenvoud en duide lijkheid treffende passage volgen. Een troep soldaten bevond zich in een kelder, waar zich het volgende tooneeltje afspeelde: „Het kon zoowat tegen den middag zijn, toen ik wakker werd. Ik draaide mij op mijn legerplaats om en zag hoe de anderen allen om het carbidlicbt zaten en blijkbaar plaatjes keken. Ook de luite nant was juist opgestaan en voegde zich bij den kring. „Zoo, wat hebben jullie daar?" „O, een paar plaatjes luitenant", zei een van de mannen, ietwat verlegen, dacht mij. „Wel, laat me ook eens kijken?" Onze commandant kreeg er een, be keek het eens, zei niets en gaf het terug. Ik zag echter boe zijn gezicht even ver trok en dacht bij me zelfwat is daar aan de hand? Vanaf mijn rustplaats sloeg ik het verdere verloop van de zaak gade. De plaatjes deden de ronde. De luite nant had zich van het groepje verwijderd en leunde een eind verder tegen den muur van den kelder. Na een poosje stak korporaal Weber de plaatjes in zijn portefeuille. Toen trad de officier naar voren. „Weber, je weet toch ook wel, dat je ieder oogenblik kunt sneuvelen, even als Kopp, nietwaar?" „Zeker, luitenant". „En wat gebeurt er dan met je?" „O, dan wordt ik onder den grond ge stopt'; „Juist, Weber, dat is zoo. Maar voor dien tijd neemt de ziekendrager je nog •I j« kleine bezittingen af, zooals je geld buidel, je portefeuille #nz., om deze dan later aan don sergeant-majoor-adrm >a- teur van de kompagnie af te geven. Niet waar Weber?" „Jawel, luitenant." Nu, Weber, luister dan eens verder. De sergeant-majoor neemt dan een nieu wen zandzak, bergt het goedje er in met hetgeen er nog in je ransel is ge vonden, naait den zak dicht en stuurt hem naar je huis. En verplaats je nu eens in gedachten thuis bij je moeder. Door een brief van de administratie heeft zij den dood van haar zoon ver nomen, Do arme vrouw is daarover zeer bedroefd. De jongen heeft haar wel vaak veel zorg veroorzaakt, maar hij is toch haar kind. En een moeder houdt nu een maal altijd van haar kinderen. Daar komt na eenigen tijd het pakket thuis aan. Wat is moeder blij, als zij het uitpakt. Nu beeft ze tenminste een aandenken aan haa.r jongen. Eerst komen er sokken uit, wel met gaten er in, maar die heeft „hij" immers er in ge maakt? Dan komt het kerkboek. Zeker heeft „hij" ijverig daarvan gebruik ge maakt. En zoo gaat het verder, totdat onderin de portefeuille ligt. Moeder vindt daarin haar eigen brieven en ook nog een, waarmee een begin was gemaakt, woorden, zinnen, die jij, Weber, nog naar huis wilde sturen. Wat een troost voor je bedroefde Moeder 1 En zij zoekt verder en dan baalt zij de plaatjes voor den dag, die jij toen straks aan de anderen liet zien en die nu in je portefeuille steken. Weber, wat zal je moeder dan zeggen?" Doodstil was het in onze schuilplaats geworden. Beschaamd keken wij allen voor ons. Weber was bleek geworden. Toen haalde hij de portefeuille uit zijn uniformjas, nam de plaatjes eruit, scheur de ze stuk en wierp ze in de brandende kachel." Er zou van dit sobere boek, waarin de tragiek van den oorlog toch duidelijk uit komt, heel wat goeds te zeggen zijn. Jammer, dat daarin meermalen Gods Naam wordt misbruikt. Onvoorwaardelijk aanbevelen kunnen wij het daarom niet. AMSTERDAM. De rechtbank te Am sterdam heeft heden J. A. B. tot 6 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens po ging tot moord op een hotelhouder in de Weverstraat. HELMOND. Het bedrijf der N.V. P. F. v. Vlissingen Go's Katoenfabrieken al hier zal geheel worden stop gezet. Deze maatregelen staan in verband met de maatregelen, die de fabriek zou moeten treffen ter voorkoming van de verontrei niging van het water in de Zuid-Willems vaart door bet afvalwater. Ongeveer 800 arbeiders worden door deze stopzetting met werkloosheid bedreigd. KATWIJK AAN ZEE. Twee jachtop zieners van de Leidsche Duinwater Mij. betrapten gisteravond een strooper, die bezig was strikken te zetten in de dui nen, Toen de strooper zich ontdekt zag, nam hij zijn geweer en schoot, waarna hij wegvluchtte, achtervolgd door de jachtopzieners. Op een gegeven oogen blik bleef de strooper plotseling stilstaan keerde zich om en schoot opnieuw. Door dat zij zich lieten vallen werden de jacht opzieners niet geraakt, waarna de achter volging werd gestaakt. De inspecteur van politie werd onmiddellijk telefonisch op de hoogte gesteld. Deze slaagde er in den strooper, die reeds langen tijd onder ver denking stond, bij zijn woning aan de. Valkenburgerweg te arresteeren. Aanvan kelijk ontkende hij iets van de zaak af te weten, maar na confrontatie met de jachtopzieners viel hij door de mand. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. Relletjes In Amsterdam. AMSTERDAM. Hedenmiddag hebben op enkele punten der stad wederom rel letjes van werkloozen plaats gehad. Voor al in 'den Jordaan ging het nogal rumoe rig toe. In de Nieuwe Leliestraat kwam het tot een botsing tusschen politie en werkloozen, waarbij van de wapens ge bruik werd gemaakt. Twee inspecteurs werden door de werkloozen aangevallen. Een hunner werd de sabel ontrukt. Hij werd met zijn sabel op het hoofd gesla gen. Ook een andere inspecteur werd ge wond. Uit zelfverdediging moest de politie toen schieten, waardoor een werklooze werd gewond. De drie gewonden werden naar bet Wilihelmina-gasthuis gebracht, maar konden, na verhonden te zijn, naar huis terugkeeren. Nog een andere werk looze werd door een kogel in het been getroffen. Inmiddels was het op den Dam weer rumoerig geworden. Ook hier moest de politie ingrijpen. Een funnel onder hef IJ AMSTERDAM. Publieke Werken heeft heden proefboringen laten verrichten aan de De Ruyterkade, voor een eventueel te houwen tunnel die de beide IJ-oevers zal verbinden. Er werd op verschillende plaatsen gehoord, soms tot op 60 M. Van de verschillende grondsoorten werden monsters genomen, die op het bureau van Gemeentewerken zullen 'worden onder zocht. Over de resultaten daarvan zal na der worden gerapporteerd. AMSTERDAM. Het zesde retourvlieg tuig is te 12 u. 51 Neurenberg gepasseerd. Het wordt vanmiddag op Schiphol ver wacht. AMSTERDAM. Het zesde retour-vlieg tuig, de P.H.A.G.R. wordt hedenmid dag tusschen 3 en 4 uur op Schiphol ver wacht, DORTMUND. Miniefer Stegerwald heeft het loongeschil in de mijnindus'rle besproken. Deze besprekingen hebben ooi- lor niet tot resultaat geleid. De partijer z.jn niet tot elkaar gekomen. Het scheids rechterlijke proces zal nu worden voort gezet. NEW-YORK. Volgens bier ontvangen berichten wordt het aantal slachtoffers van de tyhoon, waardoor de Philippijnen geteisterd werden geschat op 130. De schade aan gebouwen en schepen moet zeer aanzienlijk zijn. NEW-YO'RK. Bij een hevige wervel storm, die boven Noord-'Carolina woedde, zijn 5 personen gedood. Een groot aantal gebouwen werd vernield. PARIJS. Uit Casablanca wordt gemeld, dat in het Zuiden van Marokko een deta chement Fransche troepen door Marok- kaansohe opstandelingen werd overval len, waarbij door de Franschen zware ver liezen werden geleden. Een kapitein en 11 manschappen werden gedood, 1 luitenant en 6 manschappen werden gewond, ter wijl 1 officier wordt vermist. ROME. Het Italiaansche eskader van 14 marine-watervliegtuigen, is hedenmor gen bij' volle maan, onder leiding van generaal Balbo, te 1.10 uur (3.50 Amsterd. tijd) van Bolama in Port.West-Afrika op gestegen voor een vlucht naar' Brazilië. Krabbendijke. Gisteren werd door No taris J. J. van Dijlke van Kruidingen voor de erven van wijlen H. van Harn) publiek verkocht het woonhuis met schuurtje. Hoogste inschrijver was G. Houtekamer Hz. voor f 1950. Kooper Joh. Yos voor f 2090, plus f 100 van losse goederen, 8Y pet. onkosten. Daarna 73 A. en 70 c.A. bouwland, hoogste inschrijver G. Tolle naar voor f .1001 per gemet. Kooper M. Versprille Jaoz. voor f 1450 per gemet, is den 'hoop f 2721, plus 8 Y pet. onkosten. Tholen. Door notaris D. van de Velde alhier, werd voor den heer A. Potter te Antwerpen, Zaterdagavond geveild: een woonhuis met schuur en tuin. Kooper werd voor deze combinatie dhr H. Baay voor f 3670. Een pakhuis voor f 180 aan Jac. Vos en 2 Gem. 202 roeden bouwland aan H. Baay voor f 940 per Gem. Een woonhuis van Abr. du Burck. Hoogste bieder J. Quist Gz. voor f 1400. Een lid van „Kerk en V r e d e", G o e e. Als u goed gelezen had het stukje gisteren uit de N. Pr. Gr. Crt. overgeno men, dan zou uw briefje niet zijn ge schreven.. Er stond toch niet dat „alleen Soc.- Dem. in Kerk en Vrede zitting hebben", maar: 'Socialisten en Vrijz. Democraten, menschen "van „Kedk en Vrede" en aller lei andere Tieden meer. En verder: Maar het beroep op het ge weten, dat de Vrijz. Democraten en Soc.- Democraten en de „Kerk en Vrede"-men- sohen thans aandurven, i Dat is, zooals u ziet, heel iets anders dan wat u er uit leest. Een schrijven van den 'heer Verboom te Kloetinge, wordt zoo mogelijk morgen ge plaatst. GOES, 6 Januari 1931. Nieuwe tarwe 6.009.00, Goudgerst per 100 K.G. 6.50 6,85, Haver 4,505, Kookerwten 8 8.50, Kroonerwten 811, Bruine hoonen 79,25, Schokkers 713, Maanzaad 26 30, Karwijzaad 25. Aanvoer gewoon; handel vrij goed. Eieren per 100 stuks 5,10, middenprijs per 25 stuks 1,27 Y, part. prijs 6.5 cent. Boter per K.G. 1,60, per halve K.G. 0,80, part. prijs 0,90. Fabrieksboter 0,90. Eendeneieren 5,10 per 100 st. Poelje eieren 4 cent. V. P. Z. Aanvoer 18.291 eieren. Prijs f 5,50 per 100 stuks. MIDDELBURG, 5 Jan. 1931. Zeeuw- sche blauwe aardappelen 5.5, id. poters 2, Koolrapen 12, Witte rapen 13, Spruiten 823, Veldsla 1324, Witlof 1630, Uien 12, Wijnpeen 23, Nan- tuspeen 17, Winterpostelein 2022, Bruine boonen 14, Kroten .13, Nero 23 25, Kastomaten 1342, alles per K.G. Rapen 33.5, Prei 28, Savoye kool 17, Roode kool 17, Witte kool 5, Boe- re kool 0.55, Boere kool 1921, Veld sla 2345, Selderie 1.55.5, Andijvie 13 82, Bloemkool 111.69, alles per kist of bos. GOES. Overleden: Simon van der Peijl,' 88 jr., weduwnaar van Cornelia Dron- 'kers, te 's-Gravenhage; Maria de Wilde, 71 j., edhtigeno-ote van Kornelis Kramer. Over de maand Dec. ELLEWOUTSDIJK. Geboren: 9, Cla- sina, d. r. Jan Thomas Pikkaard en Maatje Josina Stouthamer. Gehuwd: 18, Pieter van Wijngen, 40 j. en Maria van Doorn, 30 j. WAARDE. Gehuwd: 11, Hubrecht Schrier, 26 j. en Stoffelina Blok, 21 j. Geboren: 28, Gornelis, z. v. Frangois de Bel en Cornelia Wilhelmina Staal. HOEDEKENSKERKE. Geboren: 24, Pieter Marinue, z. v. Jas Bos en Geer- truid de Leeuw, ARNEMUIDEN. Gehuwd: 19, Jan de Jonge, 24 j. jm. en Adriana Meulmees- ter, 21 j, jd.; 19, Pieter Janse, 36 j. wedn. en Geertje Meuimeester, 29 j. jd, Geboren: 24, Tannetje, d. v. Blaas Ventevogel en Cornelia Schroevers; 26, Levinus, z. v. Levinus Scheele en Corne lia Wisse; 29, Jacob, z. v. Cornelis de Ridder en Geertje Marteijn. Overleden: 3, Johannis Jobse, wedn. van Jacomijntje de Ridder; 14, Adriana Meerman, 21 j., ongeh.; 26, Blaas de Nooijer, 70 j., echtg. van Maria Smit. COLIJNSPLAAT. Geboren: 9, Cor nelis Hendrik, z. v. Pieter Tazelaar en Adriana van der Weele; 15, Pieter, z. v. Jan van Gilst en Adriana Visser; 14, Johanna, d. v. Leendert Willem Leen- dertse en Lydia de Pree; 18, Johannis Izaak, z. v. Izaak de Looff en Wilhel mina Maria Hollestelle. Ondertrouwd: 23, Hendrik Versluis, 31 j. jm. te Wissenkerke en Eliza beth Hage, 18 j. jd. te Colijnsplaat. Overleden: 9, Leendert Gerard Goo- mans, 60 j., echtgenoot van Jordina Cla- sina le Clercq. AXEL. Huw.-aang.: 24, Frangois de Putter, 44 j. jm. en Maria Dekker, 42 j. jd.: 27, Maarten Dieleman, 27 j. jm. en Johanna Koster, 28 j. jd. Gehuwd: 11, Johannes Petrus van Nooy, 28 j. jm. en Jannetje Moes, 24 j. jd.; 18, Charles Louis Dellaert, 26 j. jm. en Hendrika Pieternella Stouthamer, 21 j. jd.; 18, Adam Schieman, 25 j. jm. en Janna Elisabeth Schieman, 17 j. jd.; 24, Pieter van Langevelde, 27 j. jm. en Su sanna Maria Bakker, 24 j. jd. Geboren: 3, Abraham Martinus, z. v Willem Wieland en Maatje de Feijter; 3, Martha Maria, d. v. Petrus Johannes de Vijlder en Maria Catharina Deursen; 8, Comelis Andries, z. v. Cornelis den Ha mer en Maria Dieleman; 14, Pieternella, d. v. Pieter de Feijter en Pieternella Boer; 18, Abraham Jannis Adriaan, z.v. Abraham Jozias Riemens en Levina Eli zabeth Joris; 22, Francina, d. v. Andries Jacobus Hamelink en Dina den Engels man; 25, Elisabeth Neeltje, d. v. Pieter Gornelis Zegers en Janneke Rinn; 27, Agnes Maria Theresia, d. v. Aloysius Lambert en Philomena Antonia Mariens Overleden: 7, Pieter van Vessem, 87 j„ weduwn. van Janneke Janna Maria de Jonge; 10, Dina Verstraten, 87 j., wed. van Hermanus de Kraker; 10, Adriana Roose, 80 j., wed. van Wisse de Keizer. 12, Johanna Maria Harinck, 86 j.,ongeh. 13, Johannes Adriaan Dregmans, 62 j., echtgenoot van Johanna Pieternella Og- gel. 19, Maria Hamelink, 83 j., wed. van Martinus Bakker. 23, Pieter Verijzer, 89 j., wednr. van Johanna Pols. 25, Eduar- dus van den Bos, 50 j., ongeh.; 28, Maartje van den Broeke, 69 j., wed. van Jacob Sareis van Rijn. 30, Ebrina Maria van Dixhoorn, 70 j., ongeh. Programma van Woensdag 7 Jan. HUIZEN, 298 M. Uitsl. N.C.R.V.-uitz. Morgenconcert. 10.3011.00 Zieken- dienst. 11.0012.00 Harmoniumbespe ling. 12.0012.30 Gramof.platen 12.302.00 Concert, viool, fluit, piano en harmonium. 2.003.00 Lezen van Chr. lectuur. 3.004.30 Concert, so praan, cello, piano. 4.304.45 Grammo foonplaten. 5.006,00 Kinderuurtje. 6.006.30 H. Pilon: „De kalimeststof fen" 6.407.05 Halfuurtje voor het Binnenvaart Onderwijsfonds. 7.05 7.30 Kristlik Frysk Selskip. 7.308.00 Lezing, Dr G. Esselink. 8.0010.20 .P. J. Colijn: „Als 't water dreigt". Daar na Concert Stafmuziek van het Zesde Reg. Inf. Breda. 10.3011.30 Orgel concert. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgen wijding. 12.20 Gramofoonpl. 1.20 Orkestconcert. 2.202.50 Concert, alt, tenor. 3.50 Orkestconcert. 5.05 Or gelspel. 7.00 Pianospel. 8.05 Orgel spel. PARIJS „Radio-Paris". 1725 M. 4.05 en 6.50 Gramofoonpl. 9.05 Concert. Orkest en solisten. 9.50 Fragmenten uit „Rigoletto" van Verdi. Orkest en So listen. LANGENBERG, 473 M. 12.25—1.50 Or- kestconcert. 7.05 Concert. Orkest, ko ren en solisten. Stoomvaart MIJ Nederland. J ,P. 'GOEN, (thuisr.) 4/1 v. Algirs. SIMALOER, 4/1 v. Amst. n. Batavia. SEMBILAN, (thuisr.) 4/1 te Liverpool. JOHAN DE WITT, (thuisr.) pass. 4/1 Perim. POELAU R0EBIAH, (uitr.) p. 4 Perim. Kon. Ned. Stoomboot Mij BALOERAN, (thuisr.) 7/1 v.m. 8 u. te Marseille verwacht. BLITAR, (thuisr.) 5/1 v. Santander. KOTA PINANG, (thuisr.) pass. 5/1 Fï- HTS tBTTB KOTA TJANDI, (uitr.) pass. 4/1 Oues- sant. PATRLA, (uitr.) pass. 3/1 Point de Galle. SIBAJAK, (uitr.) pass. 3/1 Kaap del Armi. SOEKABOEMI, (thuisr.) 4/1 v. Port Said. TJERIMAI (thu'isr.) 5/1 v. Sabang. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 7 Jan.' Zwakke tot matige N. Westelijke tot Noor delijk# wind, gedeeltelijk'bewolkt, nog en kele regen-, sneeuw- of hagelbuitjes, lichte vorst des nachts, iets koeler over dag. Stand van hedenmiddag 3 uur: Licbt op voor fietsers: Woensdag 4 u 35. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie) Geachte redactie, Vergun mij, naar aanleiding van de ar tikelen-reeks over de „Anti-revolutionaire Jongeren-Actie" enkele opmerkingen. Bij voorbaat dank! I. We beginnen gaarne met onze waar deering te uiten voor de bedoeling, dia ook ons sympathiek is: om in een tijd, waarin het peil der politieke belangstel ling is gedaald, de jonge menschen op te wekken tot grondige studie onzer A.R. beginselen, ter voorbereiding voor de wachtende taak. II. Ons uitgangspunt is hetzelfde: 1. kennis van onze A.R. beginselen is noodzakelijk: ter wille van de harmonie tusschen hoofd en hart (liefde voor ons beginsel vraagt kennis van dat begin sel), voor bestrijding van den tegen stander, en de verdediging van eigen be ginsel, voor den opbouw van het eigen A.R. beginsel-leven. (Prof. Anema.) 2. Onze tijd bevordert de persoonlijke studie niet: „hoeveel uren.worden vorm van lichtere lectuur, door radio- vorm van lchtere lectuur, door radio uren, om van andere dingen maar niet te spreken." (Dr Colijn.) 3. „In het dus ontstane vacuum moet door organisatie zoo goed mogelijk wor den voorzien." (Dr Colijn.) 4. „En dit geldt met name voor het jonge geslacht, dat straks onzen strijd zal moeten voortzetten. Hun scholing is onmisbaar voor den bloei der partij" (Dr Colijn.) III. In hetvacuum door organi- satie voorzien! Zeker. Doch is daartoe een nieuwe organi satie noodzakelijk? De schrijver der artikelenreeks meent van wel. „Als organen voor deze studie zouden genoemd kunnen worden de Jon- gelingsvereeniging en de Kiesvereeni- ging,doch er zijn bezwaren. En daarom „is men gekomen tot" een nieu we organisatie, die der A.R.J.A. IV. We willen hetgeen over de Jonge- lingsvereeniging geschreven werd, eens nader overwegen. A. „De Jongelingsvereeniging geeft wat op allerlei terrein, en ook op politiek ge bied." Deze omschrijving is nogal vaag, wat de Jongel. Vereen, op Geref. Grondslag be treft. Men oordeele, als we daarnaast stellen: 1. „De Bond beschouwt als roeping der J.V. op Geref. grondslag om, overeenkom stig ons Calvinistisch volkskarakter, werk zaam te doen zijn tot het kennen èn belij den der Geref. beginselen voor Kerk, Staat en Maatschappij." (Bondsregle- ment.) Een wèl-omschreven taak, scherp be- lijnd! Beginselstudie, meer bepaald: voor drie terreinen des levens! En voor een niet gering deel voor den Staat. 2. De Bond geeft, zullen de J.V. haar roeping kunnen vervullen: a. leidraden, o.a. een tweetal, waarin de A.R. beginselen breedvoerig worden behandeld aan de hand van de artikelen van „Ons Program", terwijl telkens ver wezen wordt naar bronnen van onze voormannen op politiek gebied, daarbij wordt rekening gehouden met de proble men van onzen tijd, terwijl in de an dere leidraden telkens weer bepaalde po litieke punten ter sprake komen. b. Bondsdagen: verscheidene malen zijn er pilitieke onderwerpen behandeld, ook vraagpunten van onzen tijd (b.v. oorlog en ethiek. Deze onderwerpen worden in de meeste Ringen besproken. c. Bondsorgaan. We noemen „Van het politieke erf" en de „Kroniek", waarin belangrijke punten worden besproken, veelal in verband met den tijd. Hieruit blijkt tevens, dat de Bond be seft, dat „A.R. politiek nooit aan het einde van haar taak is, omdat de macht der zonde nimmer tot staan komt. (telkens) rijzen nieuwe vragen, en wee ons, wanneer wij daarvoor de oogen slui ten." (Drs. Van Andel, Bondsdag 1929.) B. Doch wat doen nu de Vereenigio- gen daarmee? De schrijver „meent te moeten constat teeren, dat wel speciaal de politiek niet die belangstelling heeft (in die Vereeni- gingen), dan wel noodig is voor onzen tijd". (Ook in Zeeland.) 1. We willen in Zeeland blgven, en ontleenen het volgende aan de_ „offi- ciëele" rapportan van den Afdeelings-ee-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 3