Uit de Provincie. Onderwijs. Kerknieuws. Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw. doenlijk zijn o.n*, hel. ve.rvrwr pan en naar de zoehtsvenstaliona, waar èn Nederlandsche èn van over zee aange voerde land- en tuinbouwproducten het verkrijgen van een juist beeld omtrent beide onderdeelen van het vervoer onmo gelijk maken. De gevraagde gegevens kunnen in verband daarmede niet wor den verstrekt. Ruw geschat kan echter de jaarlijksche opbrengst van het vervoer van tuinbouwproducten (in ruimen zin) worden gesteld op ongeveer 8 millioen gulden. Voor het vervoer o.m. van buitenland- sche land- en tuinbouwproducten gelden de speciale tarieven no. 7 voor transiet- verkeer van enkele Nederlandsche zee havens met en via Duitschland en no. 8 voor dergelijk vervoer met en over Bel gië. Die tarieven gelden voor doorvoer van goederen van allerlei aard en be oogen slechts concurrentie met buiten- landsche havens mogelijk te maken. Indien die tarieven niet bestonden, zou den de producten over buitenlandsche havens worden vervoerd. Dergelijke overwegingen hebben ook geleid tot het speciaal tarief no. 6 voor het vervoer bij wagonlading uitsluitend van Amsterdam en Rotterdam naai Maastricht en Venlo van met name ge noemde vruchten, die in eerstgenoemde havensteden van over zee zijn aange voerd. Beroep In radio-zaken. Op de vragen van het Tweede Kamer lid den heer Albarda in zake de regeling van het beroep van de beslissingen der Radio-omroep-contróle-commissie heeft de minister van Waterstaat geantwoord: De regeling van het beroep tegen be sluiten, genomen in de uitvoering van de wettelijke voorschriften, betrekking heb bende op de inrichtingen, bedoeld in ar 3ter der Telegraaf- en Telefoonwet 1904, is in ontwerp gereed. Of daarin tevens een regeling van het beroep van de be slissingen der Radio-omroep-contröle- commissie zal worden opgenomen, heeft de minister nog in beraad, totdat hij zal hebben kennis kunnen nemen van de re sultaten van het onderzoek, dat in het buitenland is ingesteld naar de regeling van den radio-omroep. Hieraan wordt toegevoegd, dat, indien tot instelling van een beroep, als door den heer Albarda bedoeld, zal worden be sloten, de regeling zoodanig zal zijn, dat de eindbeslissing bij den minister van Waterstaat zal berusten, nadat deze het advies zal hebben ingewonnen van een daartoe in te stellen Radio-beroepscom missie. De minister is gaarne bereid, te over wegen om in de gevallen, waarin het ad vies der beroepsinstantie niet met alge meens stemmen wordt vastgesteld, ook do minderheid gelegenheid te geven haar gevoelens kenbaar te maken. ELEGTRISGHE KACHELS EN HAARDEN bij J. M. Polderman, Goes. Tel. 129, vanaf f9. (Adv.) Goes. Gisternamiddag is de heer J. Kos ten, hovenier, wonende Voorstad alhier, in een schuurtje, staande in zijn boom gaard aan het Nissepad, van den zolder gevallen en in bewusteloozen toestand naar het Ziekenhuis „St.-Joanna" over gebracht. Daar is hij vanmorgen, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, oven leden. De bevolking van Goes nam in 1930 met 106 zielen toe. Goes telt thans 9126 inwoners. Vlissingen. Hedenmorgen had alhier 'n ongeluk met doodelijken afloop plaats. Werklieden der N.V. Kon. Mij. „de Schel de" waren in de bierbrouwerij de Mei boom" bezig met het plaatsen van een ketel. De ketel kwam te vallen en trof den 35-jarigen werkman J. Wondergem uit Arnemuiden, die onmiddellijk overleed. Arnemuiden. Bevolking over de maand December 1930. Ingekomen: M. Runia, A 157, uit Breskens. Vertrokken: C. Hoogerheide, Aelbrechts- kade 179, Rotterdam; Joos van Belzen en gezin, Stephensenstraat 30 stad, IJmui- den; C. Cornelisse, Aagje Dekenstraat 63, Vlissingon; Ja. Pa. Brouwer, J. A. v. d. Goeskade 61, Goes; A. Joosse, Walstraat 21, Vlissingen; Ja. van Sluis, Dam, Mid delburg. Hoedekenskerke. Bevolking over de maand December 1930. Ingekomen: Hu- gorina van der Giessen, huishoudster uit Heenvliet; Sibolt Jan Michaël Hulsber gen, Nederl. Herv. Predikant en gezin uit Vrouwepolder; Cornelis Jan Louws, brood bakker uit Nieuwe Tonge. Vertrokken; Jacoba Marijs, dienstbode, naar Goes; Cornelia Lucasse, dienstbode, naar Ovezand; Jantine Timmer, dienst bode, naar Bellingwolde; Maatje Ruijs- aard, dienstbode, naar Terneuzen. Geref. Kerken (EL V.) Aangenomen naar Amersfoort (Appel weg), H. G. v. d. Brink te Leiden. Arnemuiden. De heeren J. v. Sluis en J, 'de Rijke hebben voor hun benoeming als ouderling, en de heer J. de Hamer, voor zijn benoeming als diaken der Geref. Kerk, bedankt. Ds J. Bos Hzn. f Zondagavond is te 's-Gravenhage in den ouderdom van 78 jaar overleden Ds J. Bos Hzn, eme ritus predikant van de Ghr. Geref. Kerk van Delft. Ds Bos heeft op 9 Aug. 1895 te Leeuwarden het predikambt aanvaard. In 1908 vertrok hij naar Den Helder, wel ke standplaats in 1912 met Delft werd verwisseld. 1 Oct. 1923 verleende de clas sis Den Haag hem eervol emeritaat. De Geref. U.L.O.-school te Middelburg. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Opheusden, J. E. Klomp te Deurne. Te Ierseke, K. Engelsma te Zwartsluis. Bedankt voor Brandwijk en Gijbe- land, J. H. Gunning E.Bz. te Schoonho ven, Geref. Kerken. Tweetal te Wolfhezen, O. Chr. Karssen, te Hattum en F. H. v. Loon te Haarlem mermeer (Sloterweg). Beroepen te Smilde, S. Wouters te Dronrijp. Afscheid van den heer Hage en installatie van den heer IJsselstein. Terugkomend op ons verslag van gister, resumeeren we nog van de middagver gadering van het afscheid van den heer J. Hage, als 'hoofd der Heerengracht- school „alhier, dat de leider der middag vergadering, de heer K. Schout, namens de 'leerlingen der sohool den heer Hage hartelijk toesprak en als aandenken en waardeering door dezen werden aange boden de vijf prachtig gebonden deelen der Chr. Encyclopaedie. Daarna zongen de 'kinderen hun scheidend hoofd Ps. 121 toe. De dames Hage en IJsselstein wer den bloemen aangeboden. De heer Hage nam afscheid van de leerlingen en wees 'hun op Jeaus als de groote Kindervriend. Het nieuwe hoofd, de heer J. IJssel stein van Scbeveningen, werd een wel komstlied toegezongen, waarop deze in prettige bewoordingen 'kennis maakte met zijn kinderen. De kinderen werden onthaald en gin gen daarna huiswaarts. De avondvergadering voor de ouders werd geopend door Dr K. Hui'zinga, voor zitter van het hestuur der school. Harte lijk verwelkomde hij alle aanwezigen, in het bijzonder de deputatie van den Ker- keraad, de inspecteur van het L.O., Mr P. Dieleman, voorzitter van het bestuur der Kweekschool en de 'heer Winter, hoofd der 'Gravenstraatsc'hool. 'Spr. wijst op het verleden, waarin de onderwijzers werden beroepen, maar op een mager salaris. Hij vraagt: wat is hier het scheeve, het beroepen of het lage salaris? Hij' wijst op het hoofdschap als iets hoogs, als iets onmisbaars en vindt het een genadeslag als men 'b.v. in Amster dam de hoofden bij' anciënniteit wil 'gaan benoemen, of zooals in Beerta (Gr.) ge lijkmaking, wat door de Kroon evenwel is vernietigd. Het 'hoofdschap is van 'groot© beteeke- nis, zegt spr., en het is een moeilijk werk. Het hoofd heeft te maken met mensohen, met allerlei mensohen; met de kinderen, de ouders, het personeel en het bestuur. Als eigenschappen, die een schoolhoofd in meerdere of mindere mate moet bezitten, noemt spr. menschenkennis, maar ook zelfkennis, vriendelijkheid en strengheid, doortastendheid en zelfbeheersching, or ganisatorisch talent en eerbied voor de persoonlijkheid, voorts tact, geduld, ijver, maar bovenal 'Christelijk geloof en 'Chris telijke 'liefde. Want zoo het hoofd is, zoo is de school. En aan de school geven de ouders het dierbaarste wat ze bezitten, n.l. hun kinderen. Hun kinderen, waarvoor de ouders zouden willen sterven als 't moest, wat gelukkig niet noodig is. omdat Chris tus ook voor hen gestorven is. De hoog© taak van het Christelijk onderwijs is hun daarop te wijzen, zooals het pas gevierde Kerstfeest ons daaraan herinnert. Spr. herinnert zich een plaat van de Sphinx, waaronder Jozef en Maria met 'het kind Jezus zijn gezeten. Hij' wijst op de mooie gedachte, 'die er dn zit. De Sphinx I, het „raadsel des levens" genoemd. Jezus daarvoor geplaatst. Hij de oplossing van de raadselen des 'levens. Maar niet alleen het wijzen op Christus, ook het onderwij zen is hem opgedragen en daarom is het hoofdschap der school van zoo groote be- teekenis. Mijnheer Hage, aldus spr., wij' waren het niet altijd eens in alle dingen. Dat kon ook niet. Maar wij hebben zooveel stof om recht dankbaar te zijn voor uw barden arbeid, uw scherp verstand en uw week gemoed, waarmee gij de school dien de. Vele oud-leerlingen spreken nog van uw Bijbelsch onderwijs. Dat is uw groote verdienste. Het kind en het Kruis, beide hebt ge vastgehouden. Wij hadden behoef te u dit in 't publiek te zeggen. En ge weet zoo goed wat Vader Cats zeide (want ge woont in zijn huis), dat het in den ouderdom goed is in „zoet gepeins van welbesteden tijd" te genieten, waarom wij u als bewijs van waardeering en hoog achting ti deze mooie schemerlamp' en deze frissohe Engelsche boeken in pracht, band aanbieden. Mevr. Hage had nog een prachtige bloemenmand in ontvangst te nemen. Daarna werd de heer IJsselstein als opvolger van den hoer Hage toegesproken. Dat u verschillende machten te over winnen had, aldus spr., blijkt wel uit het zooeven ontvangen telegram van het per soneel van uw school te Scheveningen. V/ij beloven u te zullen steunen, u het v ork te vergemakkelijken en wij 'hopen, dat u in Gods kracht op den stoeren Ge reformeerden grondslag uw onderwijs zult geven. En hiermee verklaar ik u ge ïnstalleerd als hoofd der Heerengracht- school. Nadat ook mevr. Jlsselstein is geluk gewenscht, wordt staande gezongen Halleluja, eeuwig dank en eere. Namens den Kerkeraad der Geref. E.etrk wordt de heer en mevr. Hage een' blijde rust toegewenscht door Ds Scheele. Leze wijst ook op de vriendschappelijk heid van de persoon van den heer Hage en voelt zich sterk aangetrokken tot diens blijmoedig mystiek geloofsleven. Verder roept hij een hartelijk welkom toe aan dhr en mevr. IJsselstein. De heer Wit, inspecteur L.O., spreekt de heer Hage toe en is dankbaar voor de prettige verhouding, die er direct bestond bij zijn komen in Zeeland en wenscht 'hem een aangenamen levensavond oe. Na de pauze, waarin thee werd geser veerd, spreekt Mr Dieleman als bestuurs lid der Kweekschool, hij wijst op de rela tie tusjsc'hen kweekschool en leerschool, en roemt den heer Hage als een echte Zeeuw onder de Zeeuwen, en wenscht de heer IJsselstein eenzelfde kracht toe. Namens het personeel wordt door den heer K. Schout gesproken. Deze wees er op, dat 'het nu scheidend hoofd niet alleen voor 'de leerlingen van zoo 'groote betee- 'kenis is geweest, maar ook als een leider, als vanzelf het middelpunt werd van den kring van het onderwijzend personeel. Hij biedt hem 2 etsen (Abdijpoort en Lange Jan) aan namens het personeel. De heer IJsselstein roept hij' een hartelijk welkom toe. Daarna spreken nog de heer Winter, als collega en hoofd der Gravenstraatsohool, staande onder 't zelfde bestuur, de beer Van Swighem namens de ouders, de heer De Wolf te Veere namens de afdeeling Walcheren van de Vereen, van Chr. Or- derw. en de heer Verlare te Nieuwlanid namens oud-leerlingen. Thans is het woord aan den heer Hage. Hij' had zooveel niet verwacht. Nu wil hij het aanvaarden onder beding, dat hij al die dank en lof mag leggen aan de voeten van Christus, die 'hem bekrachtig de tot al dien arbeid. Gaat 'hiji zijn levens loop na, eerst als onderwijzer te Bruinisse, later als hoofd te Hoek, Yerseke en Mid delburg, dan is er zooveel goeds in ge weest, waar hij God voor danken moet, die hem 45 jaar deed dienen 'het Christe lijk onderwijs. Hij dankt allen, die hem steunden al 'die jaren v.n.l. oudens en per soneel der school en draagt nu de school over aan zijn opvolger, de heer IJssel stein. Tenslotte verkrijgt deze laatste het woord en wil de plaats van zijn voorgan ger vervullen met de krachten hem ge schonken. Hij' hoopt, dat de goede ver standhoudingen zullen blijven en vraagt daarvoor aller steun, waarna hij allen dankt, 'die hem en zijn vrouw toespraken. Na het zingen van den Avondzang sluit Dr K. Huizinga dezen voor velen onver- getelijken afscheidsavond. Paedo logisch instituut Vrij1 e Universiteit. Naar „De Stan daard" verneemt, zal het Paedologisch Instituut op 15 Januari des middags om half drie geopend worden. Wegens de beperkte plaatsruimte kan alleen aan genoodigden toegang worden verleend. Prof. dr 'G. Ch. Aalders, voorz. van ,,'s Heerenloo" zal een toespraak houden, verschillende officieele personen zullen het woord voeren, waarna prof. dr. J. Waterink, als benoemd directeur van het Instituut, een rede hoopt uit te spre ken, aldus het blad. Het Ohr. Paed. Instituut is tot stand gkomen door samenwerking van de ,,'Ohr. Vereeniging tot opvoeding en verpleging van idiote en achterlijke kinderen" en de Vrije Universiteit. De opening zal plaats hebben in het Gebouw Labor, Valerdus- pledn 11. Beschonken chauffeur rijdt door afsluitboom van een brug. Gisteravond reed te Schouw op den B.ijksweg Amsterdam Alkmaar een beschonken chauffeur met een ledige vrachtauto op weg naar Hoorn, door den afsluitboom van de geopende b~ug over de Broekervaart. De auto bleef mg juist boven het water hangen. Met behulp van een lier van een beurt- v aartmotorboot, die de brug moest pas- s eer en, werd de auto weer op den wal gebracht. De locomotief van een voor de brug wachtenden tramtrein van de N oord-Hollandsche Tramwegmaatschap pij, verleende hierbij assistentie door de gehavende auto verder op den wal te slee- pon. Het verkeer ondervond ongeveer vijf tig minuten vertraging. De chauffeur is aangehouden i Een al te spannende film. In een bioscoop te Sheffield waar een oorlogsfilm vertoond werd, zijn, op ver schillende dagen der afgeloopen week in l ot geheel 31 bezoekers, allen jongens tug s' hen 14 en 18 jaar, flauw gevallen. 1 rouwen en mannen van rijperen leeftijd L'eken wel bestand tegen de emoties van de filxn. Een heilstaat in het klein.' Een Zweodsch blad heeft dezer dagen de aandacht gevestigd op een eigenaar dige communiteit, die op het eiland Hemsö, bg de kust van de Zweedsche provincie Aangermanland, in het Zweed sche Noorden, gevestigd is. Hier worden feitelijk geen belastingen geheven, misdaden zijn er onbekend en liet gezag wordt uitgeoefend door een enkel persoon, die ambtenaar van de kroon is. Volgens een legende stamt de bevolking van het eiland, welke in het geheel 450 zielen telt, af van een Zweedsch edel man, die om onbekende redenen zienh uit Zweden terugtrok om op het eiland in ballingschap te leven. Wanneer dit heeft plaats gehad, is niet bekend, aangezien de betreffende middel- eeuwsche documenten door een brand verwoest zijn. De bevolking is zeer dapper en vele daden van heldenmoed zijn uit de latere geschiedenis bekend. Gedurende den Zweedsch-Russischen oorlog van 1809 ging een kleine Rus sische vloot voor het eiland ankeren en bezette een strook aan de kust, doch bewoners van het eiland vormden een klein leger, veroverden de Russische stellingen en namen de bezetting daar van, onder wie zich ook een Russisch generaal bevond, gevangen. Ongeveer 80 jaar geleden wilden de be woners van het eiland een nieuwe kerk bouwen. De teekeningen daarvan werden door den regeeringsambtenaar niet goed gekeurd, doch dit belette niet, dat de be woners kalm voortgingen met den bouw en de kerk in gebruik namen, zonder dat daarvan eenige officieele mededeelinig werd 'gedaan. In 1925 werd aan den Evangelischen 'bisschop van het diocees gevraagd, om op het eiland te preeken. Deze stemde ■daarin toe, op voorwaarde, dat de preek stoel naar de goede plaats zou worden verzet. Dit gaf aanleiding tot een conflict. De bevolking wendde zich tot den ko ning, om zich tegen te verklaren, en de 'bisschop ontving een wenk om de preek maar te houden, zonder den preekstoel te laten verzetten. De financieele toestand van het eiland is uitstekend. De plaatselijke belastingen bedragen nog geen 2 kronen per hoofd. De belastingen worden vrijwillig betaald. Van opstootjes of onlusten is nooit ge hoord. Hoewel de bevolking niet tot de geheel onthouders behoort, is dronkenschap toch onbekend. Een gevangennis of huis van bewaring i« op het eiland niet te vinden. Vijftig jaar geleden werd er een moord gepleegd, doch bij nader onderzoek 'bleek, dat 'de schuldige een vreemdeling was, die slechts tijdelijk op het eiland ver toefde. Sedert dien is geen enkele misdaad op het eiland oorgekomen. DE BEURS EN DE MALAISE. Waar ligt het einde dezer depressie, en wat biedt de toekomst aan? Daarover schrijft de R.-K. „Maasbode": „Dit zijn de vragen, die men steeds weer kan liooren. Een ieder, die ook maar eenig belang heeft bij fondsen, onver schillig welke, is geneigd ze bij herha ling te stellen. En ten deele tevergeefsch! Want wie zal zich een oordeel kunnen vormen omtrent de liquiditeitspositie van die instellingen, op wier bemiddeling handel en industrie zijn aangewezen? Een dergelijke vraag is practisch niet te bantwoorden. Doch wel mogen wij in dit verband wijzen op een positief licht punt aan dezen somberen hemel, dat maar al te gemakkelijk aan de aandacht ontsnapt van hen, die zich op de zich voltrekkende afbraak blind staren. Men herinnere zich slechts de uitwer king, welke tot voor betrekkelijk korten tijd eenig ongunstig gewicht op de markt prijzen voor de verschillende goederen had. Een betrekkelijk onbeduidende bank- déconfitüre in het Zuiden der Vereenig- de Staten was b.v. gemakkelijk in staat een ernstige reactie op de katoenmarkt te veroorzaken. Men vergelijke daarmede het effect, dat de tientallen déconfitures in een tijdsverloop van slechts één maand in datzelfde Zuiden den laatsten tijd op de katoenmarkt blijken te sorteeren. En men zal dan gemakkelijk erkennen, dat de feiten wijzen op het bestaan van een natuurlijke grens voor de prijsreactie. Dit geldt niet alleen voor katoen, doch dit geldt voor zeer vele stapelproducten, en het zal eveneens blijken te gelden voor mineralen en fabrikaten. Wat de mine ralen betreft zullen zelfs de prijzen voor petroleum en petroleumderivaten een uiterste grens blijken te bezitten; ondanks alle mogelijke, zelfs Russische concur rentie. De prijsdaling moge al een goed deel van de winst, welke de ondernemer tot de zijne pleegt te rekenen, en welke hij ten deele van moeder natuur ontvangt, te niet doen, tenslotte dient er arbeid aan het winnen en verwerken der olie te wor den besteed. Deze arbeid zal met klin kende munt moeten worden betaald, en wie zich dien arbeid het best weet ten nutte te maken, haar het meest-efficient weet te organiseeren en te exploiteercn, zal een voorsprong hebben op den produ cent, die met de minst-efficiente organi satie nog in staat zal blijken te zijn om tegen de geldende prijzen te produceeren. Voor organisaties als die der Koninklijke Shell zal er dan ook steeds, ondanks iede re concurrentie, een winstmogelijkheid moeten bestaan. Zóó somber ziet het er dus nog niet uit, of er blijkt nog wel eenig lichtpunt hier en daar te ontdekken. Doch op de vraag hoe lang deze depressie, deze li quidatie nog zal voortduren, blijven wij Dr H. H. Zeylstra Fzn, is benoemd tot directeur der Midd. Koloniale Landbouw school te Deventer. evenals anderen het antwoord schuldig. Wij bepalen er ons tenslotte toe te con- stateeren, dat de ondernemerswinst in vele, zooal niet de meeste gevallen, ge heel is verdwenen, of tenminste een ern stige aderlating heeft moeten ondergaan. Dat dit voornamelijk het geval is voor de ondernemers, die zich toeleggen op de productie van grondstoffen en voedings middelen. Dat zich dit proces eveneens reeds voor een goed deel heeft voltrok ken in de verder verwerkende industrie. Loch dat het zich nog niet heeft voltrok ken in den handel, en met name in den kleinhandel. Evenmin als de loonen een daaraan evenredige verlaging zouden hebben ondergaan. In hoeverre dit laatste ten slotte wen- schelijk of noodzakelijk zou zijn, wagen wij niet te beoordeelen. 't Is wellicht mo gelijk, dat een hoogen loonstandaard het herstel zou bevorderen zoodra er enorme prijsdalingen geheel en al, tot in het laat ste stadium vóór dat de goederen den consument bereiken, zullen zijn doorge werkt. Doch zoolang dit althans niet het geval is, zal het herstel zich slechts zeer langzaam kunnen openbaren, en zal deze depressie-periode worden gevolgd door een slepende malaise. Dat zelfs 1931 om dezelfde woorden van het vorige jaar te gebruiken een goed eind weegs zal moeten zijn, alvorens het herstel zich dui delijker aankondigt, is wel de indruk, wel ken wij uit het verloop van zaken kregen." Rupsenplagen. Het aantal rupsennesten, dat in boo- men en struiken (vooral eiken, meidoorn, vruchtboomen) voorkomt, is thans weer zeer groot. In het bijzonder geldt dit voor Noord-Brabant en Limburg, maar ook voor andere provinciën blijkt uit de aan wezigheid van zoovele rupsennesten, dat de rupsenplaag dit jaar nog volstrekt niet merkbaar afgenomen zijn Het is dus wederom noodzakelijk door krachtige en uitgebreide maatregelen de schade en overlast, die de rupsen in het voorjaar, als zij de winternesten verlaten hebben, aan laan- en vruchtboomen, ha gen, hakhout en plantsoen zullen kunnen veroorzaken, te voorkomen. Het vorige jaar zijn door het actief op treden van alle belanghebbenden en door het uitgebreid toezicht, dat vanwege vele gemeenten, waar verordeningen op bet vernietigen van rupsennesten van kracht zijn, de rupsennesten uit vrijwel alle boomgaarden, hagen, tuinen en kweeke- rijen verwijderd. Dit jaar moet door een even algemeen en krachtig optreden het zelfde bereikt worden. In boomgaarden, tuinen en kweekerijen is de schade, die de zoo talrijke rupsen kunnen aanrichten, zoo groot, dat een volledige verwijdering van alle rupsennesten beslist noodzake lijk is. Het mag een gelukkige omstan digheid worden geacht, dat men met de op zichzelf zoo eenvoudige behandeling van het uitknippen en verbranden dei- nesten (alleen in hooge boomen moeilijk uit te voeren) werkelijk alle schade kan voorkomen. Boomkweekers moeten er ver der rekening mee houden, dat het ver wijderen van de rupsennesten van hun kweekerijen niet alleen noodig is om de schade aan hun gewassen te voorkomen, maar dat zij de boomen en struiken, die zij afleveren, volledig moeten zuiveren om aanmerkingen van afnemers te ont gaan. Om de bewoners van huizen en de be zitters van vruchtboomen en kweekerijen langs wegen voor schade en overlast te vrijwaren, is het noodig, dat ook weg- beplantingen langs huizen, boomgaarden en kweekerijen grondig gezuiverd wor den, terwijl het ook zeer noodzakelijk is, dat alle rupsennesten uit jonge boomen langs de wegen verwijderd worden. In eikenhout kan alleen door kaalslag de rupsenplaag bestreden worden, waarbij er rekening mee moet worden gehouden, dat het hout tijdig vervoerd wordt, daar de jonge rupsen in het voorjaar, als zij de nesten verlaten, over vrij groote af standen andere gewassen kunnen opzoe ken. Daarom is het noodig, dat alle rup sennesten vernietigd worden, nadat zij zijn uitgeknipt, door verbranding. Laat niemand achterblijven in de be strijding van de ru£senplaag. Laten Land-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 2