Dinsdag 6 Januari 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Soes ROOKT EERSTE BLAD. v.ROSSEM5 TROOST Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. m: PER PAKJE Binnenland Salarisverlaging. Belangrijkste Nieuws. ALLE perl JANUARI vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Corststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. Ui55. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. 2Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, !3.— Losse nummers SQ.09 Prijs der AdyertentiBns 1i regels fl.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Donkere dagen. In de altijd belangrijke en interessante overzichten, die „De Standaard" gewoon is aan een afgeloopen jaar te wijden, wordt zeker niet ten onrechte opgemerkt dat gesproken kan worden van een we reldcrisis, die zich op politiek, econo misch en financieel gebied doet gelden. Bij de algemeene staatkundige ver warring, die een chaotisch karakter dreigt aan te nemen, voegt zich een in de laatste jaren ongekende financieele en economische malaise op beurs en wereld markt, iu industrie en handel, hij scheep vaart en landbouw. „Wij hebben aldus de schrijver tegenwoordig wel in zeer sterke mate het optimisme des geloofs noodig, om voor een wanhopig pessimisme ten aan zien van de „heiligste goederen" der Europeesche volken te worden bewaard. Onze beschaafde wereld is in een impasse geraakt en weet geen uitweg. Men moge den Volkenbond nog zoo luid prijzen voor allerlei hijkomstigen arbeid, hij beant woordt geenszins aan de gekoesterde ver wachtingen wat verduurzaming van den wereldvrede en internationale economi sche samenwerking betreft. „Buiten ons werelddeel opstanden en oorlogen; in ons werelddeel zelf een staag toenemende spanning en woeling, die te avond of morgen tot een noodlot tige ontploffing kan leiden. In de Parle menten een toenemende verbrokkeling der partijen en dientengevolge stijgende on macht om naar ouden trant het bewind te voeren. Daarnaast de voortvretende kan ker van het Communisme en, deels als reactie daartegen, het al driester optre den van 't Fascisme. Overal een politiek laveeren totdat het vastloopt. Allerlei krachten en machten botsen tegen elkan der in. Het is geen overdrijving, te zeg gen, dat nergens de politieke atmosfeer helder is; boven de meeste landen pakken zich donkere wolken saam, bezwangerd met onweders die op een gegeven oogen- blik kunnen losbreken en dan groote ver woestingen aanrichten". Reikhalzend wordt uitgezien naar nor male toestanden, maar waar is de kracht, waar de wil, die boven de Macht weer het Recht doet gelden en tot de boven- menschelijke taak van den opbouw eener nieuwe wereld het initiatief neemt? „Van de moreele ontwapening der vol ken moet het komen, zoo zegt men, maar juist met de zedelijke en geestelijke waar den is het thans onder de menschheid zoo jammerlijk droef gesteld. Onder allo rangen en standen zijn de geesten allengs geheel vermaterialiseerd. Het is wel zoo, dat een goed-geordend wereldbestel niet uitsluitend tot 'n zedelijk of godsdienstig vraagstuk is terug te brengen. Daartoe is vooral ook groote economische kennis en staatsmanswijsheid, benevens een goede internatonale verhouding tusschen de volken, noodzakelijk vereischte. Daartoe moeten alle geledingen der maatschappij haar capaciteiten aanwenden, haar werk kracht geven en in onderlinge harmonie samenwerken. Maar geen ernstig mensch zal ontkennen, dat, om zoowel den natio- nalen als den internationalen wagen in een goed spoor te brengen, en te houden zedelijke en geestelijke krachten, moreele waarden, onmisbaar zijn". Het is geen opwekkend beeld, dat ons hier wordt voorgehouden. Maar wie zal durven zeggen dat het onjuist is? Wij leven te midden van een wereld crisis, waaruit volgt, dat we, van wat in ons land gedaan wordt om den crisis nood af te wenden, niet te hooge ver wachtingen mogen koesteren. De crisis draagt in de eerste plaats een zedelijk en een geestelijk karakter. Dat wil zeggen, dat wel de politieke en economische vraagstukken onze volle aan dacht moeten hebben, maar dat we toch allereerst hebben te Ietten op den ach tergrond der dingen, dat in de eerste plaats noodig is een omzetting van den volksgeest. Als de volken van Europa weigeren voor God zich te buigen, dan kan er geen dageraad zijn, en ia de ineenstorting on afwendbaar. COMMUNISTISCH COMPLOT IN HON GARIJE ONTDEKT. De politie te Boedapest is er in ge slaagd, een nieuw communistisch com plot te ontdekken. De leider hiervan is de vroegere hoofd redacteur van het indertijd tijdens de dic tatuur van het proletariaat in Hongarije verschenen officieuze blad Vörös Ujsag (De roode courant), Joseph Re val, een intiem vriend van Béla Kun, die na den val van het bolschewisme in Hongarije naar sovjet-Rusland gevlucht was. Eenige weken geleden was hij uit sovjet-Rusland naar Hongarije terugge keerd, om een nieuw communistisch complot te smeden. Bij zijn verhoor bekende hij, dat hij reeds driemaal onder een schuilnaam in Hongarije geweest was. Verder werden nog twee jonge mannen gearresteerd, die na den val van het bolschewisme in Hongarije als kinderen met hun ouders naar Rusland waren vertrokken, waar zij later in dienst van de Gepoe traden. Ook zij waren thans naar Hongarije teruggekeerd, om een bolschewistische beweging te organisee- ren. Tenslotte arresteerde de politie nog zestien personen, die reeds leden waren van de beweging van Reval. In de woning van de gearresteerde personen werden groote hoeveelheden drukwerk en ook groote bedragen aan geld gevonden. Geruïneerde boeren dreigen zich met geweld voedsel te zullen verschaffen. Vijfhonderd boeren, die door de droog te en de crisis in den landbouw ge ruïneerd zijn, zijn Zaterdagavond de winkelwijk van de stad Engeland in den staat Arkansas binnengedrongen, onder bedreiging, de winkels te zullen plunde ren, wanneer aan hen en hun gezinnen geen levensmiddelen werden verstrekt De winkeliers, die zelf verarmd zijn door de malaise in het zakenleven en door het faillissement van een bank daar ter plaatsg, hielden een bespreking met het Roode Kruis, dat reeds duizenden inwo ners van den staat geregeld van levens middelen voorziet. Het Roode Kruis gaf den winkeliers ten slotte machtiging, aan alle boeren levensmiddelen ter waarde van 2 dollar 75 per gezin uit te reiken Hierdoor werd de menigte kalmer ge stemd en ging zij voor het oogenblik uit een. De leiders van het Roode Kruis in Ar kansas vreezen, dat de ongeregeldheden van Zaterdag slechts de inleiding zijn geweest van onlusten op grooter schaal in den geheelen staat, waar overal de zelfde toestanden heerschen. De werkloosheid in de V. S. 'De voorzitter van den Amerikaanschen vakvereenigingsbond stelt in een verkla ring over den economischen toestand vast, dat er thans 5 millioen arbeiders en kantoorbedienden in de V. S. werk loos zijn. De inkomsten van de loontrekkers zijn in het afgeloopen jaar sterk gedaald en de ingevoerde loonsverlagingen hebben den ongunstigen toestand nog ver scherpt. Weliswaar moeten de werkloozen on dersteund worden, doch een eerste eisch is, dat behoorlijk gelegenheid voor werk verschaffing wordt gegeven, wamt daar door alleen is een duurzame verbetering van den economischen toestand mogelijk. Voor een verbetering van den econo mischen toestand is noodig, dat de loo- nen weder verhoogd worden, waardoor de koopkracht zal stijgen en ten tweede, dat een kortere arbeidstijd wordt inge voerd, ten einde werkgelegenheid voor zooveel mogelijk arbeiders te scheppen. Het economische leven is aangewezen op samenwerking tusschen ondernemers en arbeiders en de vakvereenigingen zijn be reid, daartoe mede te werken. Hevige sneeuwstormen boven Denemarken. Hevige sneeuwstormen, die sedert Zondag boven Denemarken woeden en nog steeds aanhouden, hebben groote verkeersstoringen veroorzaakt. Het telefonische en telegrafische ver keer is voor een groot gedeelte gestoord. Alle directe lijnen tusschen Kopenhagen en Jutland zijn onderbroken. Op het eiland Seelaad zijn vele auto's in de sneeuw blijven steken. Alle treinen hebben groote vertragingen. De onrust in het Roergebied. De minister van arbeid dr Stegerwald had gisteren besprekingen met vertegen woordigers der vakvereenigingen van mijnwerkers en der mijneigenaars. De besprekingen zullen vandaag worden voortgezet. Het aantal stakers blijft gestadig dalen en bedroeg gisteren nog slechts 6.5 pet. tegen Zaterdag ongeveer 15 pet. De sta king beperkt zich meer tot de districten Duisburg, Hamborn en Krefeld. Gistermorgen ontbraken bij de och tendploegen in het geheele Roergebied nog 9000 mijnwerkers. Verscheidene communisten, die tot het werkloozencomité behoorden, zijn In hechtenis genomen. Begin van afschaffing van baar geld in de Sovjet-Unie^ Het Centraal Comité der Sovjet-Unie en de Centrale Controlecommissie hebben be sloten tot invoering van zgn. gesloten coöperatieve winkels, die uitsluitend be stemd zullen zijn voor de arbeiders van bepaalde fabrieken en ondernemingen. De waren zullen niet geleverd worden tegen baargeld, doch tegen inwisseling van bons, die gedeeltelijk het arbeids loon zullen vervangen. Deze coöperatieve winkels zullen voorloopig nog slechts wor den opgericht voor ondernemingen met meer dan 5000 arbeiders en ondernemin gen met minder dan 5000 arbeiders, die voor het Volkscommissariaat van Oorlog werken. Met dit systeem zal voorloopig een proef worden genomen, waardoor men hoopt tegemoet te komen aan de goud en zilvermoeilijkheden. Mocht het systeem slagen, dan overweegt men uit breiding ervan. De Zondagswet in Engeland. Voorstanders van behoud en toepas sing der oude Zondagswet van 1780 zijn Maandag te Manchester bijeengekomen en hebben besloten een der artikelen ter beoordeelingt voor den rechter te brengen. Zij hebben daartoe het artikel uitgeko zen, dat bepaalt dat de burgemeester en de stadsadvocaat Zondags den kerkdienst in de staatskerk moeten bijwonen. De burgemeester bleek Zondag ter kerk te zijn geweest, maar de stadsadvocaat niet. De vereeniging heeft nu een dagvaarding tegen dien advocaat uitgebracht en dus een rechterlijke beslissing daaromtrent bij het Hof te Manchester ingeroepen. Immigratiebeperking in de V. S. De immigratiecommissie van den Se naat zal Maandag bijeenkomen ter her vatting van de bespreking der ingrijpen de beperking van de immigratie volgens de formule van minister Stimson: 90 pro cent beperking in twee jaar. Stimson wil de immigratie uit West en Noord-Europa verminderen tot 12565 personen tegen 125.563 in het afgeloopen begrootingsjaar en voor Zuid- en Oost- Europa tot 2538 personen tegen 22.813. Bovendien zullen uit de kleine landen nog 4000 immigranten worden toegelaten. Het plan is uit Nederland 315 per sonen toe te laten. Voor de andere lan den zal de verlaging eveneens in ver houding zijn tot het huidige percentage. Korte Berichten. De tunnel onder de Schelde te Antwer pen zal toch, na eindelooze voorafgegane besperkingen worden verwezenlijkt. Het werk voor het graven en bouwen zal in den loop van Januari worden aanbesteed. Het centrum van de Philippijnen is geteisterd door een typhoon, die aanzien lijke schade heeft aangericht en waarbij 82 mensc'hen zouden zijn omgekomen, ter wijl er nog vijftig vermist worden. Ver scheidene visschersvaartuigen zijn ver gaan. De berichten over de ramp 'komen met vertraging binnen, doordat de tele grafische en spoorwegverbindingen ver broken zijn. In den sneltrein MilaanAgram Belgrado is dicht 'bij het station Agram een bom ontploft in een coupé eerste klas. In de afdeeling bevond zich slechts een fabrieksdirecteur uit Agram, die licht aan een voet verwond werd. Uit het onderzoeik is gebleken, dat men blijkbaar met een communistisohen aanslag te doen heeft. Volgens een Reuterbericht hebben 3500 arbeiders van! negen 'katoen-weve rijen te Burnley (Eng.) den arbeid neer gelegd. Door deze staking staan 13.628 weefgetouwen stil. Van de 440.000 leden der vakbonden in Italië, is er één op elke vier werkloos en volgens de officieele cijfers beloopt het aantal werkloozen 'in Australië thans 200.000. Tegen de afsluiting van de Zuiderzee. In de stadshal te Harderwijk is een druk bezochte openbare vergadering ge houden voor mogelijke instandhouding van de Zuiderzee-visscherij. Het comité voor behoud van de Zuiderzee-visscherij had den heer S. ten Bokkel Huin-mk uit Haarlem uitgenoodigd om een uiteenzet ting te geven. De heer Ten Bokkel Huinink zeide, dat de vergadering uitsluitend ten doel heeft om het, zoo mogelijk, in 's lands belang door een rustige en waardige actie daar heen te leiden, dat, voordat het te laat is, nog wordt teruggekomen op de wijze van uitvoering van de werken, welke zijns inziens in 1932 bij de finale dich ting van den dijk ter afsluiting van de Zuiderzee de oorzaak van een nationale ramp kan worden. Onder de huidige zeer critieke omstandigheden, nu millioenen voor het land op het spel staan, is er, zoo zeide hij verder, nog één afdoend middel en wel over de in dit jaar en 1932 nog resteerende dijkslengte een betonnen brug te bouwen. Teneinde de felle stroo mingen te voorkomen worde de brug over 8 K.M. noodig geacht, zoodanig gecon strueerd, dat de visschen de Zuiderzee- kom kunnen bevolken. Bedijking van de andere polders dient dan achterwege te blijven, mede in 's lands belang, wegens hun diepe ligging en te verwachten te genvallers op de gronden. De kosten van de betonnen brug zullen ongeveer 48 millioen gulden bedragen, te genover 60 millioen volgens de tegen woordige werkwijze terwijl bovendien het dreigende risico van mislukking van de algeheele dichting wordt uitgeschakeld. Uitvoerig behandelde spreker de naar zijn meening, vele voordeelen van de brug boven algeheele dichting zooals instandhouding van de Zuiderzeevissche- rij, eendenhouderij, pluimveebedrijf, gar- nalenpellerij, werven en timmerij, transport-autobedrijven, behoud van de Zuiderzeevisch als voedsel voor de Ne- derlandsche bevolking, behoud van de zeilsport, van natuurschoon, voordeelen voor vreemdelingenverkeer en directe werkverruiming door veel handarbeid voor de betonnen brug, totaal gekapitali seerd f 664,000,000 met post 1 een be drag van f 1,114,000,000, waarvan de visschers voor reeds geleden schade wel 4 millioen toekomt, en, indien noodig, zouden met 5 millioen de Zuiderzeekus ten kunnen worden beschermd. Naar sprekers berekening dus ruim 1 milliard aan voordeelen. De verdwijning van de Zuiderzeevis- scherij zou zijns inziens tot geestelijke en stoffelijke verarming leiden. Spreker zou wenschen, dat een onpartijdige des kundige commissie onverwijld 8en ern stig onderzoek instelde. lij d? deinapMta jpiine*? te Kpr&rade Binnenland. Het Handelsblad bepleit een brug over de Schelde. Overleden de heer J. Zegers, wethouder van Kapelle-Biezelinge. Natuurboter in het leger. De handelsovereenkomst van Genève. De vliegplannen op Schouwen. Buitenland. Communistisch complot in Hongarije, ontdekt. Sneeuwstormen boven Denemarken. De onrust in bet Ruhrgebied. is een belangrijke verlaging van de sa larissen der beambten aangekondigd, be staande in een vermindering van do pre- mies, varieerende van 10 tot 25 pet Hot bestuur der beambtenvareeniging heeft een onderhoud met de directie aange vraagd. lnvaliditeiis- en Ouderdomswet. Op 1 December j.l. werden 16,523 we- duwenrenten en 12,176 weezenronten krachtens de Invaliditeitswet genoten Op genoemden datum waren krachtens artikel 373 dier wet 86,577 personen in het genot van een als vrucht van hun verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Voorts genoten 28,924 personen een invaliditeitsrenta als bedoeld in artikel 71 dier wet. Krachtens artikel 24 der Ouderdoms wet 1919 waren op genoemden datum 131,213 personen in bet genot van een als vrucht van hun verzekering verkre gen ouderdomsrente van drie gulden per week. Zilverbons. De minister van financiën maakt be kend, dat in December bij de Algemeene Rekenkamer zijn overgebracht: 5866 stuks onbruikbaar geworden zilverbons a f 1, van den bij Koninklijk besluit van 19 Februari 1920 (Stbl. no. 82) bepaal den vorm: 400.000 stuks onbruikbaar geworden zilverbons a f 2.50 van den bij Koninklijk besluit van 14 Juni 1918 (Stbl. no. 357) bepaalden vorm. Draadlooze op de K. L. M. postvluchten. Op verzoek van den bestuurder Tepas die in zijn diensttijd bij den Marine- Luchtvaartdienst zich in telegrafeeren had bekwaamd, is het K.L.M.-postvlieg- tuig, de P.H.A.F.O., waarvan Maandag de aankomst te Akyab werd gemeld, uitge rust met een kleinen draadloozen zender en ontvanger. Volgens van bestuurder Tepas ontvan gen bericht, heeft dit draadlooze toestel goed voldaan en is tot nu toe met alle daarvoor in aanmerking komende grond stations langs de route in verbinding ge weest. Jhr mr W. H. de Savornin Lohman. De toestand van jhr mr W. H. de Sa vornin Lohman, onlangs afgetreden pre sident van den Hoogen Raad, was gister avond bevredigend. Vervoer van land- en fuinbouwproducien Op de vragen van het Tweede Kamer lid den heer Kampschöer, betreffende het verstrekken van een opgave van het bedrag, dat over 1929 door de Neder- landsche Spoorwegen is ontvangen ter zake van bet vervoer van Nederlandsche land- en tuinbouwproducten en betref fende verschil in tarieven voor het ver voer van buitenlandsche en Nederland sche land- en tuinbouwproducten heeft de minister van Waterstaat geantwoord: De directie der Nederl. Spoorwegen zou de ontvangsten uit het vervoer van land- en tuinbouwproducten in het alge meen slechts ten koste van veel tijd en moeite kunnen vaststellen. Afzonderlijke berekening daarnaast van de opbrengst van het vervoer van Nederlandsche land- sa tuinbouwproducten gsheel ea-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1