Vrijdag 2 Januari 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hindrikse Co's BankN.V. Sobs BOLS Buitenland. Binnenland Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. ALLE perl JANUARI vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Z.O.OENEVEB ELKEN DAG ÉÉN GLAASJE VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13, Losse nummers10, Prijs der Advertentien: 1—4 regels fl.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Directeur-Hoofdredacteur; R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Corststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. Dreigende gevaren. Het kan misschien goed zijn nog even een kijkje te nemen bij den Bond van Ned. Onderwijzers, die de vorige week zijn al- gemeene vergadering hield. Aan de orde kwam een voorstel om zich uit te spreken voor de verplichte absoluut neutrale staatsschool, neutraal zoowel in godsdienstig als politiek op zicht. Dit voorstel werd na breede bespre king verworpen. En dus is de Bond tegen de ver plichte neutrale staatsschool? Neen, dat ook weer niet. De meeste sprekers die zich tegen het voorstel verklaarden, deden dit uit tacti sche overwegingen. Het beginsel van de verplichting werd gaarne aanvaard, maar men deinsde er voor terug dezen dwang reeds thans toe te passen. Men zou, zoo werd geredeneerd, de te genpartij een wapen in de hand geven, aan de coalitie zou nieuw leven worden ingeblazen, enz., en daarom sprak men zich uit tegen de verplichting, hoewel men er voor is. Het is duidelijk wat dit beteekent. Zoodra de kans schoon is, zal men trachten zijn slag te slaan en heel ons volk te brengen onder het juk van de openbare school. De kans, dat deze dwang-idealen ver wezenlijkt zullen worden, is vooralsnog niet groot, maar we zullen toch verstan dig doen, met deze waarschuwing niet in den wind te slaan. Niet minder dan vroeger is het ook thans noodzakelijk belangstelling te kwee ken voor de Ghr. school en vast te houden aan het oude devies: „de vrije school voor heel de natie". Duitschlands industrieels moeilijkheden Van werkgeverszijde in de mijnindus trie van het Roergebied wordt meege deeld, dat de onderhandelingen over een nieuwe loon-overeenkomst ingaande 2 Januari, zijn mislukt. In verband hier mede wordt de bestaande loonovereen- komst tegen 15 Januari 1931 opgezegd. Elke arbeider, die aan den arbeid wil blijven, kan zulks doen, wanneer hij zich bereid verklaart tegen verminderd loon te werken. De werkgeversbond in de textiel-in- dustrie van Gladbach-Rheydt heeft de collectieve contracten tegen 28 Februari opgezegd. De werkgevers willen een loonsverlaging van 15 procent. Naar Wolff uit Aken seint is ook in de textielindustrie aldaar het looncon- tract door de werkgevers opgezegd. De werkgevers eischen een loonsverlaging van ongeveer 15 percent. De opstand in Britsch-lndië. 't Verzet der opstandelingen in Bur ma duurt voort. Niettegenstaande zij door de Engelsche troepen omsingeld zijn, is het den rebellen toch nog gelukt, de spoorwegbrug van Inyna te bombar deeren, zoodat het verkeer over deze brug des nachts gestaakt moest worden. De verdediging der opstandelingen is zeer goed georganiseerd, waaruit blijkt, dat de leiding van de opstandelingen over wiens persoon men nog steeds in het onzekere verkeert een goede militaire opleiding moet hebben genoten. Hij heeft een officierencorps en een staf georgani seerd en voorts een uitstekend werkend waarnemings- en seinsysteem ingevoerd, zooals dat ook in den wereldoorlog be stond. Als de fiscus straft. De hoofdman van Al Capone's bende te Chicago, Jack Cuzik, die onlangs wegens belastingontduiking ten bedrage van 220.000 dollar werd gearresteerd, is tot 5 jaar gevangenisstraf en 175.000 dollar boete veroordeeld. Gedurende de laatste drie jaar bedroeg zijn inkomen meer dan een millioen dol lar. De financieele secretaris van Al Ca pone's bende, Frank Nitti, heeft bekend, voor een bedrag van 160.000 dollar be lasting te hebben ontdoken. Hij werd veroordeeld tot 18 maanden gevangenis straf en 10.000 dollar boete. Werktijdverkorting. Het gemeentebestuur van Berlijn heeft op grond van een overeenkomst met de arbeiders in verband met den ongunsti- gen c9conomischen toestand, met ingang van 12 Januari a.s. voor de arbeiders der gemeentedomeinen en regiebedrijven de invoering der 44-urenweek gelast, terwijl in bedrijven met ploegenstelsel de 42- urenweek kan worden ingevoerd. De maatregel wordt genomen om ont slagen onnoodig te maken en indienst- stelling van steuntrekkenden in gemeen tebedrijven mogelijk te maken. Den anderen stedelijken bedrijven is de invoering van denzelfden werktijd aan bevolen. Krachtige aardschok bij Napels. Ongeveer 50 K.M. ten oosten van Na pels, te Sein Sossio en te Baronissi in de provincie Avellino is Dinsdagmiddag een hevige aardschok waargenomen. Een aantal huizen, die bij de groote aardbe ving van den afgeloopen zomer reeds schade hadden opgeloopen, stortte in. Op verschillende plaatsen zijn de electrici- teits- en gasleidingen vernield, tengevol ge waarvan eenige branden ontstonden Uitsluiting in Zuid-Wales. Alles is rustig in Zuid-Wales, waar 140.000 mijnwerkers werden uitgesloten. Slechts duizend arbeiders hebben de voorwaarden van de werkgevers aan vaard en gingen aan het werk. De ar beiders verzetten zich niet alleen tegen de eischen van de werkgevers tot loons verlaging, doch zij keuren tevens de methode van onderhandeling af. In het ministerie gelooft men, dat mor gen een accoord zal kunnen worden ge troffen, zoodat Maandag het werk zou kunnen worden hervat. Korte Berichten. Men meldt uit Frankfort a.d. M.: Tengevolge van het onnatuurlijk warme weer en de regens der laatste dagen zijn plotseling groote massa's sneeuw in het gebergte gesmolten, zoodat een sterke was van den Rijn te wachten is. Het draadlooze station op Britsch Nieuw-Guinea (of Papoea) seint, dat, volgens door het stoomschip Duris ge zonden bericht, dat op 24 dezer een rampspoedige aardbeving, die met een vloedgolf gepaard ging, de Westelijke Eilanden (drie kleine eilanden in den Bismarckarchipel) geteisterd heeft. De zee sloeg acht voet hoog over het land. Te Awinn werden huizen en vee wegge spoeld. Ondanks de slapte is de havenbe weging te Londen in de eerste negen maanden van het afgeloopen jaar weer met 800.000 registerton vooruitgegaan. De Beiersche regeering heeft beslo ten met ingang van 1 Februari a.s. ge durende drie jaar de salarissen der staatsambtenaren (ministers, staatssec retarissen enz. inbegrepen), alsmede de staatspensioenen met 6 pet. te verlagen. Salarissen van 1500 mark en lager zijn vrij. De gemeenten en districten moeten denzelfden maatregel nemen. Volgens 'n bericht uit Moskou wil men in Rusland voortaan ook de viering van den Nieuwjaarsdag afschaffen, om daar mede de burgerlijke traditie te vernieti gen. Alle fabrieken en staatsondernemin gen in de sovjet-unie hebben daarom op 1 Januari gewoon doorgewerkt. De leidèr der baanwacht in Halber- stadt wordt verdacht van de talrijke aan slagen op spoortreinen, welke in het af geloopen jaar hebben plaats gehad. Hij is gearresteerd. Het verblijf van den Spaanschen generaal Franco te Antwerpen heeft slechts kort geduurd. Per auto is hij naar Brussel gereden, waar hij zijn in trek heeft genomen in een hotel op de Rogierplaats. Het is Franco's bedoeling een verbintenis aan te gaan als vlieger in een der Zuid-Amerikaansche staten. Eerste Kamer. De Eerste Kamer is bijeengeroepen in openbare vergadering tegen Dinsdag 6 Januari, des avonds 9 uur, ter mededee- Iing van het besluit der centrale afdee- ling. De voorzitter is voornemens, aan de centrale afdeeling voor te stellen, in de afdeelingen te doen onderzoeken op Woensdag 7 Januari des voormiddags 11 uur, met voortzetting op voltrende da gen, de Rijksbegrooting voor 1931, en eeni ge andere ontwerpen, waaronder dat tot aanleg van een scheepvaartverbinding van Amsterdam met den Boven-Rijn. Jhr Mr W. H. de Savornin Lohman. Naar wij vernemen, ziet de behande lende geneesheer den toestand van jhr. mr W. H. de Savornin Lohman, den afgetre den president van den Hoogen Raad,zeer ernstig in. Belgische loodsdienst op de Schelde. Te Vlissingen is ten behoeve van het Belgische loodswezen uit Antwerpen aan gekomen een motorboot, bestemd voor den afhaaldienst. Ze is grooter en moderner dan de reeds in gebruik zijnde booten. Nog twee van zulke booten zullen worden afgeleverd. Drie oudere worden dan van Vlissingen naar Zeebrugge en Nieuw- poort overgebracht voor den kustdienst in die plaatsen. Vlissingen heeft dan vijf moderne booten van het Belgische loods wezen. Belasting-inning. Als gevolg van de uitbreiding van de gelegenheid tot het betalen van diecte belastingen op veschillende post-, bijpost- en hulppostkantoren, postagentschappen en poststations, o.a. ook in de gemeen ten Oost- en West-Souburg en Ritthem, zal de ontvanger der directe belastingen te Vlissingen voortaan in die gemeen ten geen zitdagen meer houden. Aan het postkantoor Krabbendijke en de daaronder ressorteerende hulp postkantoren werd gedurende de maand December 1930 ingelegd f 56.566.95, te rugbetaald f 1296.64. Bij beschikking van den directeur- generaal der P.T.T. is met ingang van 1 Mei 1931 aangewezen als directeur van het postkantoor te Tholen de adjunct referendaris der P.T.T. J. P. van Megche- len te Amsterdam. GEZOND BLIJVEN door Phüips hoogtezon voor huiselijk gebruik. Vraag het Uw huisdokter! Verkrijgbaar bij J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) N o g e e n. Naar wij vernemen, stelt dhr P. G. Laernoes te Vlissingen zich niet meer beschikbaar voor een candidatuur voor de a.s. Statenverkiezingen. Middelburg. In een stampvolle Schut tershofzaal trad Dinsdagavond op dhr Arie Post, voordrachtkunstenaar te Sche- veningen, met een programma van ernst en humor. Hij opende met „Pastel" van L. Engel- berts, dat met gespannen aandacht werd gevolgd en een diepen indruk maakte, wat trouwens met het volgende stuk, een frag ment uit „Stormgetij" van G. G. van As, eveneens het geval was. Na de pauze bracht hij iets van ander genre. Bij de „Grootsche Feestplannen" van J. H. Been, dartelde de humor bij iederen zin de zaal door. Men genoot van de vele geestige trekjes, die door hem keurig werden uitgebeeld. Met een fragment uit den roman van J. L. F. de Liefde „In liefde bloeiende" werd deze avond besloten. Woensdagavond heeft tusschen 9 u. en half tien het Ghr. Muziekgezelschap Oefening na den Arbeid, begunstigd door zacht en droog weder, op de Markt en kele koralen gespeeld, welke door een deel der aanwezigen werden meegezon gen. Tegen 12 uur heeft men door het lui den van de klok van den Langen Jan het naderend einde van het jaar aange kondigd. Bij den aanvang van het werk aan de Langevielebuitenbrug werd aangeno men, dat dit 31 December 1930 voor de eerste keer gereed zou worden opgeleverd Thans is daarvan natuurlijk door den velen tegenslag geen sprake geweest en dat men dit nog in den eersten tijd niet verwacht, nfoge blijken uit het feit, dat Ged. Staten de vergunning tot afsluiting van het deel van den openbaren weg heb ben verlengd tot uiterlijk 29 Maart, dus wederom ongeveer 4 maanden. Woensdagavond heeft op den ge vaarlijken hoek Balans-St Pieterstraat weer een aanrijding plaats gehad. Een auto kwam in kalme vaart door de St Pie terstraat en de bestuurder gaf signalen, doch deze werden eerst op het laatste oogenblik gehoord door den bestuurder van een melkwagen, die in draf van uit de Abdij was komen rijden naar den be doelden hoek. De melkman trok zijn paard nog in steigerende houding, doch toen het dier zijn voorpooten weer neerzette, trapte hij de ruiten van den auto in. Per soonlijke ongelukken bleven wonder bo ven wonder uit. Een bekend en door velen hoog geacht ingezetene, de heer J. A. V e r t r e g t, viert vandaag zijn 70sten verjaardag. Wie den heer Vertregt meer van nabij kent, weet, dat hij van alles, wat ook maar zweemt naar persoonlijke reclame, een afkeer heeft. Maar toch meenen wij goed te doen, door van dezen verjaardag met een enkel woord gewag te maken, daar het leven van den jubilaris ook een publieken kant heeft. De heer Vertregt behoort niet tot de genen, die gewoon zijn'met de ellebogen te werken en zich naar voren te dringen. Toch kwam hij op den voorgrond, uitslui tend door zijn capaciteiten. Reeds gedurende 18 jaren is de heer Vertregt lid van den Gemeenteraad en, mede als voorzitter van de Commissie van Financiën, een invloedrijk lid. Voor de tribune spreken doet hij nooit. Hij is niet een prater, maar een wer ker; iemand, die de zaken grondig be studeert, die, als hij spreekt, altijd iets te zeggen heeft en van wiens adviezen dan ook steeds met belangstelling kennis wordt genomen. Zonder overdrijving kan worden ge zegd, dat de heer Vertregt één der meest invloedrijke leden van den Gemeenteraad is, wat ook meermalen tot uiting kwam in zijn herhaalde verkiezing tot tijdelijk wethouder. Ook op ander terrein heeft de jubilaris zich bewogen. Gedurende een tijdvak van 35 jaren heeft hij de A. R. Kiesvereen. als bestuurslid gediend; verder is hij lid van de Gezondheidscommissie, bestuurs lid van het Tehuis voor Militairen, en president-commissaris van de Zeeuwsche Hypotheekbank. Eindelijk en dat is voor ons het voornaamste is de heer Vertregt reeds meer dan 20 jaar bestuurslid en geduren de een 5-tal jaren president-commissaris van de N. V. „De Zeeuw". Wij weten te spreken namens zeer velen wanneer wij den heer Vertregt met het be reiken van zijn 70sten verjaardag van harte gelukwenschen en de hoop uitspre ken, dat God hem nog vele jaren mag sparen voor zijn gezin en arbeid, dat Hij hem mag zegenen en bij den voortduur tot een zegen stellen. Aan den heer J. A. Baljeu, concierge bij den Raad van Arbeid, is wegens ge vorderden leeftijd met ingang van 1 Jan. 1931 pensioen verleend. Op 31 Dec. j.l. is hij door den voorzitter van den Raad van Arbeid, in tegenwoordigheid van de Ambtenaren op zeer waardeerende wijze toegesproken, waarin deze wees op zijn opgewekte en getrouwe plichtsvervulling en hem, ook namens alle ambtenaren, eenige boekwerken in prachtband aan bood, die door hem in dank werden aan vaard en hem een herinnering aan de aangename samenwerking zouden zijn. Op Woensdag 7 Januari zal in de nieuwe Hofpleinkerk een Guido Gezelle- avond worden georganiseerd, waar Ds D. Scheele zal spreken en Mevr. van der Mark uit Den Haag zal zingen. Vlissingen. Het onlangs opgerichte co mité in Tuinstad voor de a.s. havenfees ten heeft besloten, geen verdere mede werking te verleenen, wegens verschil met het hoofdcomité over de aan te brengen versiering, en ook om de geringe deelna me der bewoners. Over het algemeen is de deelname der ingezetenen zeer gering te noemen, behal ve in de winkelstraten. De oorzaken hiervan zijn wel de zorge lijke tijden en het feit, dat haast iedereen sceptisch staat tegenover de levensvat baarheid der nieuwe buitenhaven. Binnenland. Onze tuinbouw en de Duitsche handels politiek. Buitenland. Aardschok in Italië. Economische moeilijkheden in Duitsch- land. Uitsluiting in Engeland. De strijd in Britsch-lndië. *^*wbbbbbmsb;SB Dinsdagavond te 9 uur werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in het pakhuis, annex stal van v. d. B. in de Slijkstraat. Te 11 uur was de brand gebluscht en kon de brandweer inrukken. Een tweetal paarden had men nog kun nen redden. De oorzaak is onbekend. Zooals reeds gemeld, hebben Ge- deput. Staten hunne goedkeuring ver leend aan het raadsbesluit der gemeente Vlissingen, waarbij de gemeente zich ga rant verklaarde voor het benoodigd ka pitaal en voor de huur van het terrein benoodigd voor den bouw van een slacht huis op coöperatieven grondslag. Thans zal door de S. D. A. P.-raadsfractie be roep bij de Kroon worden aangeteekend. Goes. Maandag had in het Landbouw- huis alhier een vergadering plaats van de Crisis-Commissie uit de Zeeuwsche landbouworganisaties met de vertegen woordigers van de vereenigingen van Smeden-, Wagenmakers- en Timmerlie denpatroons. De vergadering, die onder leiding stond van Mr P. Dieleman, was zeer druk bezocht. Evenals in de verga deringen met de Landarbeidersbonden en met de Middenstandsorganisaties kwam ook hier weer sterk naar voren dat een welvarende landbouw een levensbelang is voor de maatschappij in al hare geledin gen. Eenige afgevaardigden uit de ambachts kringen gaven hun verwondering te ken nen, dat de landbouworganisaties in de zen benarden toestand nog zoo lankmoe dig zijn en inplaats „vragen" nog niet het „eischen" stellen. In ieder geval was men het er over eens, dat de verlangens van het Centraal Urgentieprogram veel te zwak waren en ter verlichting van den crisis veel ingrijpender 'maatregelen krachtig en snel moesten genomen wor den, gevende ook de voorgestelde tarwe- wet en suikerbietenpremie geen uitzicht op voldoende verhooging van tarwe- en suikerbietenprijzen, wanneer loonen en andere noodzakelijke uitgaven blijven zoo als deze zijn. Ook de organisaties der ambachtslieden stemden ten volle in met het streven der landbouworganisaties om door het verkrijgen van steunmaatregelen een bestaansmogelijkheid voor onzen land bouw te scheppen. Van verschillende zijden werd nog ge wezen op de soms schrille tegenstelling, die er bestaat tusschen het platteland en de steden, wat door verschillende over heidsmaatregelen in de hand wordt ge werkt. Ook werd de nadruk gelegd op de nood zakelijkheid van organisatie, waardoor eventueele geschillen gemakkelijker langs organisatorischen weg opgelost kunnen worden. Kapelle. Alhier is door de neringdoen den veel werk gemaakt van de winkelver siering. Vooral de uitgeschreven etalage wedstrijd heeft velen aan het werk ge zet. Sommigen wisten er iets moois van te maken. De winkelweek heeft werkelijk succes. Er wordt meer gekocht dan an ders.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1