4- DE ZEEÜW Het Geweten van RogerTrehern. DERDE BLAD Staten-Generaal Uit de Provincie Zoeklichtjes. A üv. VAN WOENSDAG 31 DEC. 1930. Nr 77. EEN JAAR DES HEEREN. De Geest des Heeren is op Mij, om te prediken het aangename jaar des Heeren. Luk. 4:19. De overgang van Oudejaarsavond naar Nieuwjaarsmorgen stemt tot droefheid, wanneer wij bedenken, dat weer een be langrijk stuk van ons leven voorbijge gaan is. Wij verliezen. Wij vliegen daarheen. Maar voor den Christen is er de troost dat het vaarbijgegane jaar, een jaar des Heeren was. De tijd is des Heeren. En dat wel in den zeer bijzonderen zin: Van den Heere Jezus Chris tus! Toen de Heiland in de" Synagoge te Nazaret het boek der Schrift opende, las Hij de plaats uit Jesaja, waar van den Messias gezegd wordt, dat Hij zal prediken het aangename jaar des Hee ren. De vromen onder het Oude Verbond beschouwden den tijd, die aan de komst van Messias voorafging, als een voor- loopigen tijd, een tijd van duistere wol ken en vreemde schaduwen. O, als H ij maar kwam, de beloofde Verlosser, het licht der wereld, dan zou de tijd veranderen en de mensch in den tijd! Ze hebben gelijk gehad. Met de komst van Jezus is de tijd ver anderd. Door Zijn komst in het vleesch. door Zijn offer aan het kruis, door Zijne opstanding uit den dood en Zijn ingang in den hemel, is het aangename Jaar des Heeren begonnen. De zakenmenschen zeggen weieens Tijd is geld. En ze hebben gelijk. Wie tijd uitwint verdient I Maar mochten de menschen ook in zien: Tijd is genade. Ieder jaar, ieder uur, is roepstem, ge legenheid, om zalig te worden, om een schat te vergaderen in de hemelen, om mee te bouwen aan het Koninkrijk Gods. Welk een reeks van gelegenheden om de toevlucht te nemen tot den barmhar- tigen Heiland, en ook om iets te doen voor dien Koning, die de minste wel daad aan de ellendigen bewezen, be schouwt als aan Hem gedaan te zijn! O, welaangename tijd! Vroeger schreven de menschen achter, het jaartal gewoonlijk A. D., dat betee- kent: Annus Domini, jaar des Hee ren. Het is nóg het aangename jaar des Heeren. De poort staat nóg voor iederen be- rouwvollen zondaar open. Het jaar 1930 behoort straks tot het verleden. Wat er kwaads was in dit verloopen jaar, was enkel vrucht van de zonde. Wat er aangenaams was, is enkel vrucht van Gods liefde. En er was veel goeds! Iederen dag waren des Heeren goe dertierenheden nieuw, ook in dagen van donkere droefenis. En die goedertieren Heer wil met ons het nieuwe jaar ingaan. Ook het jaar 1931 is een aangenaam jaar des Heeren. 02 bin }9il -ms EERSTE KAMER. Invoerrechten In Ned.-lndl9. De Eerste Kamer had gisteren aller eerst te behandelen het wetsontwerp tot tijdelijke verhooging van de opcenten op de invoerrechten in Ned.-Indië. De heer Gelderman, Lib., heeft te gen dit ontwerp wel eenig bezwaar. Im mers is de koopkracht van de Indische bevolking aanmerkelijk verminderd. Door FEUILLETON door EVELYN EVERETT—GREEN. (Vrij naar het Engel ach.) 10.) o_ Roger ontblootte het hoofd. „Ik dank God, dat het niet zoo is", antwoordde hij met een plotseling op lichten van zijn oogen. „Op het oogenblik heb ik het gevoel, of alle hulp en sympa thie en troost, die ik krijg, rechtstreeks van Hem moeten komen". „Dan kan het me ook niets schelen!" riep Phil met een blijde, voldane uitdruk king in haar oogen, „maar, o Roger als moeder nog maar leefde!" Hij sprak geeen woord omdat er een prop in zijn keel kwam en in zijn oogen blonk een traan, die hij zich, ondanks zijn jeugd niet schaamde. Dat was im mers zijn hartsverlangen geweest van het eerste oogenblik af! Zijn moeder zou het begrepen hebben, ofschoon het voor haar waarschijnlijk de bitterste teleurstelling zou zijn geweest. Had ze hem niet on telbare malen verteld van de vrouw, die haar eerstgeborene, Samuel, aan God wijdde, waarbij ze hem in haar armen nam, hem toefluieterend, hoe ze er altijd nu 9 millioen op de invoerrechten te leg gen wordt de invoer verminderd. Dit be- teekent minderen welstand voor de be volking en duurdere artikelen. Aangezien het ontwerp van tijdelijken aard is, zal spr. geen stemming vragen, doch hij hoopt, dat de minister er in zal slagen voor het volgende jaar een sluitende begrooting over te leggen, waardoor maatregelen als deze achterwege kunnen blijven. Minister De Graaff antwoordt, dat de voorgestelde verhooging een zeer ge ringe is. Zij zal dan ook nauwelijks wor den gevoeld. Naast dezen maatregel zijn echter nog andere noodig om het tekort te kunnen dekken. Of deze tijdelijke ver hooging het volgend jaar zal moeten wor den gehandhaafd, zal een punt van ern stige overweging moeten uitmaken. Het ontwerp wordt aangenomen z.h.st. Eveneens wordt z.h.st. aangenomen het wetsontwerp tot overbrenging van bij het rijk in beheer en onderhoud zijnde ge deelten van de De Jongestraat en de Blok ken, gelegen in de gemeente Terneuzen, in beheer en onderhoud bij die gemeente. Opschorting vaccinatieplicht. Hierna komt aan de orde het wetsont werp tot verlenging van den geldigheids duur van tijdelijke bepalingen betreffende de vaccinatie. Dhr Rink, Lib., zegt zich krachtig te moeten verzetten tegen dit wetsontwerp Tijdelijke verslapping van de vaccinatie kan funeste gevolgen hebben. Toen hier nauwelijks drie jaren de maatregel bui ten werking was, vertoonden zich in ons land pokkengevallen. In Rotterdam kwa men er zelfs 318 voor. Zonder eenigen voldoenden grond wordt nu de termijn niet met 1, maar met 2 jaren verlengd. Na al hetgeen reeds onderzocht is, is hoegenaamd niets aan het licht geko men, dat een andere conclusie wettigt dan dat het verband tusschen inënting en een latere complicatie een hypothese is. Die hypothese heeft aan waarschijnlijkheid nog zeer veel verloren door het negatief resultaat van het onderzoek. Weliswaar staat het aantal inëntingen niet vast, maar dit kan globaal worden vastgesteld op grond van het aantal ver strekte eenheden entstof. Op die basis be droeg het minstens 70.000. Hierop zijn 2 gevallen voorgekomen. Dat is 1 geval op de 35.000. Is er onder deze omstan digheden nog reden tot verlenging en dan nog wel voor een dubbelen termijn? Spr. begrijpt niet, hoe de minister de ver antwoordelijkheid daarvan op zich durft nemen. Mevr. Pothuis Smit, S. D., zegt verleden jaar gestemd te hebben voor op schorting van den termijn. Toen was het voor ouders en opvoeders te moeilijk, de zen een vaccinatiedwang op te leggen, 't Aantal encephalitis-gevallen is vermin derd en er zijn er geen met doodelijken afloop. Daarbij komt, dat de vaccinatie in het eerste levensjaar al bijzonder wei nig gevaar meebrengt. Het gevaar van definitieve afschaffing van den vaccinatiedwang is niet denk beeldig. Spr. voel zich niet verantwoord voor dit ontwerp te stemmen en haar fractiegenooten deelen dit standpunt. Minister Verschuur is het er mee eens, dat vaccinatie eén der heilzaamste middelen is. De conclusie dat de ontwikkeling gaat in de richting van algeheels afschaffing is niet gerechtvaardigd. Spr. meent, dat het rapport der commissie wel degelijk grond oplevert voor hoop. Zoolang de hoop levendig is, heeft het principieel vasthouden aan de wettelijke bepalingen reëele beteekenis. In 1930 zijn niet twee, maar drie gevallen van encephalitis voor gekomen. Er wordt thans zeer veel ge- ent op den leeftijd beneden 1 jaar. Wan neer dit ontwerp niet zou worden aan genomen, dan zou het Nederlandsche volk verplicht worden te doen inënten op een gevaarlijken leeftijd. Wetenschappelijk staat vast, dat men bij 400500 inëntin gen kan rekenen op één encephalitisgeval. Bij herleving der verplichting kan men rekenen op 2025 gevallen van encepha litis, waarvan er 68 lethaal zullen ver loopen. Onder de drie zooeven genoemde gevallen is er één lethaal verloopen. Dit beteekent jaarlijks den dood van 68 kin deren. Als spr. dus van twee kwaden het minste moet kiezen, kiest hij voor het door hem voorgestelde. De wetgever staaf naar verlangd had ook een zoon te bezit ten om hem nu aan God te schenken. Hij kon zich haar stille vreugde nog her inneren over de loopbaan, die,toen hij nog heel jong was, voor hem gekozen werd. En toch was hij er zeker van, dat ze, als ze nog in leven was geweest, zijn moeilijkheden begrepen, zijn bezwaren ge respecteerd zou hebben. Maar al te zeer wisten broer en zuster hoe weinig hun heerschzuchtige vader den zoon begrijpen zou, die hem gedwars boomd en teleurgesteld had. Generaal Trehern regeerde zijn huishouding met haast militaire gestrengheid. Van na ture een streng, beslist man, had zijn mi litaire loopbaan er nog veel toe bij gedra gen zijn neiging tot commandeeren en be velen, zonder ooit eenige tegenspraak te dulden, te ontwikkelen. Zijn vrouw, de eenige, 'die nog een verzachtenden in vloed op hem had, was hem vroeg ontval len en het verdriet over haar verlies deed het despotisme, dat zij binnen zekere grenzen had weten te houden, nog meer naar voren komen. Inplaats van zijn vrouw stond nu zijn zjister aan het hoofd van de huishouding een zuster, die een diepe eerbied voor hem koesterde en zijn slechte eigenschappen eer aankweek te dan binnen zekere perken hield. Zij zelf had ook iets van zijn autocratisch karakter, maar toch ging ze zoo in hem i hier tusschen een tragische keuze. Her stel van de vaccinatieplicht roept echter een gevaar op, dat wij zelf door men- schenhand bedrijven. Spr. zou zich moeten afvragen of hij die verantwoordelijkheid wel zou kunnen dragen. Spr. wijst er voorts op, dat men niet moet denken, dat men met vaccinatiever plichting een totaal geïmmuniseerd volk verkrijgt. Die immuniseering zou slechts voor 30 pet gelden. Voor de andere twee derde der bevolking zal de isolatiedienst moeten blijven. Er blijft een belangrijke afweer tegen de pokken bestaan, n.l. iso latie en vrijwillige vaccinatie. De regee ring maakt zich geheel los van de motie ven der principiëele tegenstanders. Wordt een oplossing gevonden, dan moet den zelfden dag de verplichting worden her steld. Dat er een causaal verband is tusschen vaccinatie en encephalitis is een vast staande stelling, waarop het heele onder zoek berust. De heer Rink kon dit cau saal verband niet ontkennen. Gezocht wordt naar den eigenlijken aard van dit verband. De commissie is nog niet in 'n défaitistische stemming. Zij heeft alleen het commissoriaal werk gestaakt. Indi vidueel wordt dit onderzoek voortgezet. Het ontwerp wordt daarna aangeno men met 19 tegen 15 stemmen. Tegen de i S. D., de Lib. en de heeren Jong, R. K. en Kranenburg, V. D. Kon. Holl. Lloyd. Verder werd nog behandeld het wets ontwerp betreffende voorschotten aan de Kon. Holl. Lloyd. Het ontwerp werd na korte bespre king aangenomen met 18 tegen 10 stem men. Tegen de heeren: Koster, Lib., Van Embden, V. D., Jansen, R. K., Hendrix, R. K., Gelderman, R. K., Rink, Lib., Fock Lib., Steger, R. K., v. d. Hoeven, G. H., en Kranenburg, V. D. De Voorzitter wenschte vervol gens den leden een gelukkig 1931. De Kamer ging hierna uiteen tot 7 Ja- nuari. De Isabellasluis te Philippine. Men schrijft aan de „Midd. Grt.": Algemeen bekend mag heeten, dat een belangrijke oppervlakte Belgisch pol derland uitwatering vindt in ons land door de Isabellasluis onder Philippine aan het Zuidelijkste punt van den Braakman. Gedurende de periode der overstroomingen in Belgiëvóór twee maanden, bleek het, dat grooten over last van het water is ondervonden in de streken, die dienen uit te wateren door genoemde sluis. De meerdere of mindere loozing hangt af van den water toestand van den Braakman. Sedert lang is deze met een tamelijk groote snelheid aan het verzanden. Vroeger kwam het stortbed der sluis bloot bij laag tij, nu blijft er geregeld 60 tot 70 centimeter water op het stortbed staan. Om de te geringe loozing langs den Braakman te verhelpen, heeft men het water gedeel telijk afgeleid langs de Leopoldsvaart, doch bij zwaren regenval komt in de betrokken polders toch nog groot wa- terbezwaar. De Belgische commissie der över- stroomingen heeft enkele jaren geleden de zaak onderzocht. De hoofdingenieur van bruggen en wegen te Gent had toen een ontwerp klaar, bedoelende een groot watergemaal te bouwen in een boezem vóór den Braakman om zoo het water op peil te houden. Dit ontwerp schijnt echter niet meer te voldoen aan de tech nische eischen. De ontwerper van het plan en ook de Nederlandsche des kundigen vreezen, dat de verzanding van den Braakman in de toekomst nog wel vlugger zal gaan dan vroeger, zoo dat in het geheel geen nuttig effect zou verkregen worden. Daarom heeft hoofdingenieur Mallems thans een nieuw plan ontworpen en in gediend bij de reeds genoemde commis sie. Volgens dit plan zal het water niet meer geloosd worden in den Braak man, doch in de Leopoldsvaart, welke in België ligt en 38 kilometer lang is. Dit kanaal zou door twee groote stuwen in op, dat het haar voldoende was zijn echo en helpster te zijn. Men kon haar als zijn adjudant beschouwen en tegen hun gezamenlijk gezag was niets te beginnen. Hoewel juffrouw Trehern zoo zacht leek, als men haar voor het eerst ontmoette, wisten degenen, die haar beter kenden, dat ze even zelfbewust en onverzettelijk was als de Generaal zelf. Deze twee huisdespoten beschouwden het opgroeiend geslacht nog als kinderen. Had Philippa ook niet iets bezeten van de Treherns, dan zou ze zich nooit zelf het beetje onafhankelijkheid, dat ze genoot, veroverd hebben. Maar een eenige doch ter heeft gewoonlijk een groote plaats in het hart van den vader en ondanks al zijn gestrengheid en heerschzucht, koes terde generaal Trehern een warme liefde voor zijn huisgezin. Hij was trotsch op Nugent, van Philippa hield hij heel veel; vrouw en zuster hadden altijd een warm plaatsje in zijn hart bekleed. Roger al leen was hem een teleurstelling geweest. Roger had zijn plannen en berekeningen al twee maal in de war gestuurd. Een teer zwak jongetje was een ergernis voor een man als generaal Trehern en die tweede ziekteaanval scheen hem volkomen on- noodig, daar iemand van Roger's leeftijd toch wel kon weten dat men niet te veel hooi op zijn vork moest nemen. En toch, met de ontoerekenbaarheid, heerschzuch- drie vakken verdeeld worden. In de twee laagste vakken zou door een sterk gemaal het waterpeil voldoende laag kunnen gehouden worden, zoodat alle omliggende polders VTij zouden kunnen loozen. Volgens het eerste ontwerp zou een oppervlakte van 10,300 hectaren water- vrij worden en volgens het tweede ont werp 16.000 hectaren. De commissie bovengenoemd heeft den zeer dringenden wensch uitgesproken, dat ten spoedigste met de uitvoering van het tweede ontwerp-Mallems een be gin zal worden gemaakt. Kattend ijke. Terwijl machinist en sto ker van het stoomgemaal vorige week Woensdag een onderzoek instelden naar een lek in de stoomleiding tusschen ketel en machine, sprong bedoelde lei ding stuk. Beide personen bekwamen enkele brandwonden aan de armen. Men is direct met de herstelling van de stoomleiding begonnen. Vermoedelijk zal het gemaal vandaag weer kunnen werken. Op den waterstand in den pol der heeft het ongeluk dus geen grooten invloed gehad. Ellewoutsdijk. Gisteren vergaderde de gemeenteraad. Na lezing der notulen en behandeling der ingekomen stukken be sloot de raad aan Ged. 'Staten te verzoe ken het traktement van den ambtenaar van den 'burgerlijken stand niet te verla gen tot f 90, doch Ihet op f 120 te laten. Ter bestrijding der kosten van bet elec- trisc'h net werd aan B. en W. machtiging gegeven tot het aangaan van een geld- leening, groot f4000, aflosbaar in 40 ja^ ren, tegen 4 pet. 's jaars, in coupures van f 100. Dbr Meulenberg hield een pleidooi tot het tewerkstellen van meer Elllewoutisdijksche arbeiders bij den aanleg van den kabel door de P.E.Z.M. De 'heer Dijkstra, die ter vergadering uitgenoodigd was, beloofde daartoe voor zoover mo gelijk zijn medewerking te zullen ver- leenen. Het aftredend 'lid van het B. A., M. Meulenberg, werd herkozen, terwijl de af tredende leden van de commissie tot we ring van schoolverzuim, de heeren De Graaf, Van Liere, Van der Hage, Van der Sc'hraaf en J. Spruijt, met algemeene stemmen in hun functie bevestigd werden. 'Bij de rondvraag vroeg de heer Meu lenberg, of de opzichter der gemeente bouwwerken tot tevredenheid van B. en W. werkte. Hierbij; kwam ook ter sprake een aanbouw, die niet aan de eischen der bouwverordening voldeed. Aan B. en W. werd verizooht de hand te houden aan de verordening. Nadat dhr Klooster verzocht had de zijns inziens onvoldoende brand- bluschmiddelen te verbeteren, sloot de voorzitter de vergadering, die juist 4 uur geduurd had. Oostkapelle. De A.-R. kiesvereeniging „Nederland en Oranje" alhier hield Maan dagavond een gewone ledenvergadering. Een 8-tal namen voor de groslijst wer den met het oog op de a.s. verkiezingen voor de Prov. Staten vastgesteld, en wel in alfabetische volgorde, die van de hee ren J. Bosselaar, Aagtekerke; H. Dron- keos, Veere; J. W. van 't Hoff, St. Lau rens; W. A. den Hollander, Middelburg; Dr K. Huizinga, Middelburg; C. Lou- werse, Grijpskerke; A. D. Littooy, Middel burg; L. Th. Vogelaar, N. en St. Joosland. Nadat nog afgevaardigden naar de Centrale waren benoemd, sloot de voor zitter, Ds E. Douma, de vergadering op de gewone wijze. De vergadering was slecht bezocht. Tholen. Gistermorgen ongeveer 12 uur had een ernstig ongeval op de kade alhier plaats. Terwijl de autobus van den heer Krijger op de kade kwam aangereden, sprong een 11-jarig meisje van schipper B. alhier op de ladder achter de auto. Eenige jongens riepen dat dit niet mocht, waardoor het kind bang werd en plotse ling van de auto afsprong. Ofschoon de conducteur direct riep te stoppen, reed het achterwiel over het kind heen. Direct bleek, dat het kind zeer ernstig was verwond. De beide artsen, welke spoedig ter plaatse waren, constateerden een ernstige dijbeen, arm en schouder fractuur. Het kind i's direct per auto naar het Ziekenhuis te Bergen op Zoom ver voerd. Naar wij vernemen treft den chauffeur niet de minste schuld. tige naturen vaak eigen, verlangde gene raal Trehern, hoewel hij om Roger het minste gaf, ongeduldig naar den tijd, dat deze zich in Transome Peveril zou vesti gen. De tijden gingen vlugger, dan de oude landheer wel wilde toegeven. Er moesten noodzakelijk veranderinen op en om de bezitting aangebracht worden en Roger, als predikant, was de aangewezen persoon, om ze den landheer voor te stel len. Voor de overredingen van zijn zoon zou hij kunnen zwichten, maar ook voor niemand anders. Nugent zou alles goed vinden, wat Roger voorstelde en hij zou dan alleen zijn schouders op hoeven halen en de komende generatie haar gang la ten gaan. Twee jaren waren er nu al ver loren gegaan en het werd hoog tijd, dat er spijkers met koppen geslagen werden. Hij was er nog lang niet zeker van, dat hij Roger zou toestaan, het vooorbereidend werk in een andere gemeente te doen, maar dacht er hard over, zijn autoriteit te doen gelden en hem onmiddellijk aan het werk te zetten onder de menschen in wier midden hij was opgegroeid. Het was karakteristiek van den generaal om te besluiten de zaak geheel naar zijn eigen zin te regelen, zonder Roger ook maar in eenig opzicht te raadplegen. Philippa raadde en vermoedde wel iets van deze overwegingen, ofschoon er na tuurlijk nooit over gesproken was. Maar M'n laatste Zoeklichtje in 1930. Over gebrek aan belangstelling heb ik dit jaar niet te klagen gehad. Soms was er meer of minder scherpe critiek omdat naar men meende mijn belichting soms wat eenzijdig was en ook wel omdat men het niet aangenaam vond zoo eens even in 't volle licht ge plaatst te worden. Daarnaast had ik ook meermalen blijken van instemming in ontvangst te nemen. Dat gebeurt een journalist niet vaak en daarom ben ik daar recht dankbaar voor. Nu we gekomen zijn tot bij den in gang van het nieuwe jaar, wensch ik allen die wel zoo vriendelijk zijn van dit hoekje kennis te nemen, „veel heil en zege n". Geve God dat in het nieuwe jaar van ons allen mag gelden: U w woord is een lamp voor mijn voet en een licht op mijn pad! OPMERKER Toen Dinsdagavond de koster van de kerk in de Vischstraat om ongeveer 5 uur naar de kerk aldaar ging, zag hij dat eenige personen vanaf de kerk wegliepen en spoedig verdwenen waren over de schutting naast de kerk. Vermoed wordt, dat het hen te doen geweest ie de collecte bussen te lichten. Door de duisternis 'kon de koster niet zien wie het waren. Kalenders 1931. Wij ontvingen nog een aantal kalen ders, die we gaarne bij; onze lezers intro- duceeren. Wij noemen eerst die van de N a t i o - na le Levensver zekerings ban k te Rotterdam. Een practische maand- kalender, duidelijk, met behoorlijke ruimte voor aanteekeningen. Een dito kalender ontvingen wij' van de Amsterdamsche Maatschappij van Levensverzekering. Mooi uitgevoerd in kleurendruk, maar onge schikt voor kantoor-gebruik. Van der Eist en Matt bes geven dit jaar een geïllustreerde kalender met afbeeldingen in kleuren van landschappen uit de geheele wereld. Verder bevat deze kalender, waarvoor Clinge Doorenbos een aantal versjes schreef, allerlei wetens waardigheden en voorts evenals vorig jaar een prijsvraag, waaraan alle land- en tuinbouwers en veehouders in Nederland mee kunnen doen. De H. A. V. Bank te Schiedam zond 'haar in sprekende frissohe kleuren uit gevoerde maandkalender met niet groote maar wel duidelijke cijfers. Keurig en fleurig is de week- en tevens maand-kalender van de Red Star Line, Antwerpen. De Algemeene Friesche Le vensverzekering M ij:, te Leeuwar den, bracht opnieuw haar soliede week kalender met een overvloed van ruimte voor aanteekeningen. Eenvoudig, maar duidelijk en practisoh is de maand-kalender van L s. W a e s - bergbe-Janssens Wijn handel van 1871 te Hulst. Bij' de Fa. Oosterbaan en Le G o i n t r e te Goes verscheen weer de be kende memorandum kalender keurig af gewerkt en zeer geschikt voor de practijk. De Nederlandsche Spoorwe gen te Utrecht deden evenals het vorig jaar een geïllustreerde kalender in boek vorm verschijnen. Uit den aard der zaak hebben de illustraties zonder uitzondering betrekking op bet spoorwegbedrijf. Voorts ontvingen wij nog van het Stook technisch Advies-Bur. G. de Clercq te Amsterdam, het Brand- stoffenjaarboek 1931, een stevige zak agenda, met diverse bijdragen op bet ge bied der verwarming. Niet onbelangrijk, maar wat 'groot om in den zak te dragen. Veel meer bescheiden van omvang en daardoor meer bruikbaar is de zak agenda, uitgegeven door en ten 'bate van het T.B.C.-Fonds „Draagt Elkan ders Lasten", afdeeling van bet Ohr. Nat. Vakverbond in Nederland. Wie deze kalender koopt en gebruikt 'dient daar door tevens het nuttige en noodige werk van de T.B.C.-bestrijding. ze wist genoeg om met angst in 't hart te beseffen, wat het resultaat van Roger's beslissing zijn zou en ze vroeg zich af of hij er zich aan zou kunnen houden, als zijn vaders toorn over hem losbarstte. Ze waren nu op eigen gebied gekomen en elke boom, elk stukje bosch en beek, elk plekje begroette Roger als een vriend uit zijn kindsheid. Het zacht avondlicht viel geel en goud over hel droomend landschap. De met riet be dekte huisjes, omgeven door vriende lijke tuintjes, herinnerden er aan, hoe zijn moeder de bewoners had aange moedigd, vroolijke, kleurige bloemen rond hun huisje te kweeken en brachten hem de goedhartige gezichten en het welluidend, traagklinkend dialect van de boerinnen weer in 't geheugen, die hij allemaal bij naam kende. De koeien in de weiden, de gouden hooibergen in de graslanden, het gekwetter van de vo gels na een heeten dag, het gezellig le ven op de boerenhofsteden alles sprak ot hem van rust en vrede en van het gelijkmatige, bezige leven, dat hij altijd had gemeend, hier door te zullen bren gen. Moest hij het opgeven? Was er geen middenweg? Kon hij niet de vriend en herder van deze menschen worden, zonder vooraf zijn ziel met een leugen te bezwaren? (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 9