GRUIS COUPON Binnenland ZEELAND IN 1930. Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Een Gratis Wedstrijd! Alle deelnemers 'n Prijs 1000 Hoofdprijzen. 10 Indiaantjes i schijnt te zijn. "Wrakstukken, (1;° ver*de- twijfel van de Toitfjell afkomstig zijn, zijn aan land gespoeld. In de provincie Smyrna is de staat van beleg afgekondigd in verband met de godsdienstige agitatie in dat gebied. Boven Belgrado heeft sinds 24 uren een ijskoude oostenwind gewaaid, die allengs tot een orkaan aangroeide. Het scheepvaartverkeer op den Donau moest nagenoeg geheel worden stopgezet. De stormwind rukte aan de kaden van Bel grado 20 schepen los en dreef deze stroomafwaarts totdat zij tenslotte aan den grond liepen. De door den storm aangerichte schade is nog niet bekend, doch is zeer groot. De orkaan houdt nog steeds aan. Bij de ontsporing van den trein in Zuid-West Mantsjoerije, welke door ban dieten werd veroorzaakt, werden 80 per sonen gedood en 40 gewond. Tal van rei zigers kwamen, doordat er brand ont stond, in de vlammen om. De bandieten plunderden den trein en namen 20 reizigers als gijzelaars mede. De Spaansche vliegers Franco en Rada zijn te Antwerpen per schip aan gekomen. Zij verklaarden aan de politie dat zij eenigen tijd in Brussel dachten te blijven, en van daaruit eenige korte reizen naar Parijs zouden ondernemen. Te Hankou zijn Maandag 9 com- mumunisten terecht gesteld. Zij hadden getracht een munitie-depot in de nabij heid van Hankou in de lucht te laten vliegen. Zij werden evenwel door de po litie verrast en door den krijgsraad ter dood veroordeeld. Mussolini zal op Nieuwjaarsdag door de radio voor het Amerikaansche volk spreken. Mussolini zal in het En- gelsch spreken en de rede wordt door de National Broadcasting Company over 5 verschillende korte golf-stations uitge zonden. Het comité, dat door president Hoo ver ingesteld is om naar werkverschaf fing uit te zien, heeft Maandag rapport uitgebracht. Volgens dit rapport zal met een aantal openbare en half-openbare bouwwerken, tezamen 800 millioen dollar kostende, binnen eenige maanden begon nen kunnen worden. Jhr Mr W. H. de Savornin Lohman. Naar men verneemt, blijft de toestand van Jhr Mr W. H. de Savornin Lohman, den aftredenden president van den Hoo- gen Raad der Nederlanden, ernstig. Dreigde voor een paar dagen door plot selinge koortsdaling het gevaar voor longontsteking, thans is dat gevaar vrij wel geweken. De patiënt lijdt nu echter aan throm bose. Het spreken is den heer Lohman door den behandelenden geneesheer ont raden. Steun aan de suikerbieten-teelt. Naar men van wei-ingelichte zijde ver neemt zal heden de Commissie voor de Economische Politiek, onder presidium van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, ten Departemente in spoed vergadering bijeenkomen, teneinde op verzoek van den Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw en Finan ciën advies uit te brengen over de door de regeering ontworpen steunmaatrege len voor de suikerbietenteelt. Zooals de Regeering reeds bij de be handeling der Staatsbegrooting in de Tweede Kamer heeft medegedeeld, ligt het in de bedoeling om spoed achter deze zaak te zetten. Verwacht mag dan ook worden, dat reeds medio Jan. de beslis sing zal vallen. Een burgemeesterlijke proclamatie. De burgemeester van Haarlem heeft de volgende proclamatie uitgevaardigd: De burgemeester van Haarlem, in aan merking nemende de heerschende werk loosheid, spoort de ingezetenen aan: le. slechts in geval van uitersten nood hun personeel te ontslaan; 2e. door bij vervroeging werkzaamhe den te laten uitvoeren die anders tot het voorjaar en den zomer zouden worden uitgesteld, personeel in dienst te houden en zoo mogelijk meer personeel te werk te stellen; 3e. de voorkeur te geven aan goederen van Nederlandsch fabrikaat en zoo eenigszins mogelijk de leveranties op te dragen aan Haarlemsche firma's. Deze kennisgeving is op verscheidene punten van de stad aangeplakt en trekt zeer veel belangstelling. De postvluchten op Indië. Het zesde retourvliegtuig is gisteren te 4 u. 53 te Calcutta gestart, te 9 u. 50 te Allahabad aangekomen, te 10 u. 22 weer van daar vertrokken en te 15 u. 53 te Jodphoer aangekomen. Alles wel aan boord. Het achtste postvliegtuig is gisteren in Mersamatruh gebleven wegens den slech ten toestand van het vliegveld. Indien er geen regen meer valt en de terreintoe stand het toelaat, zal het vliegtuig heden zijn tocht voortzetten. Pachters en hypotheekboeren. Het Tweede Kamerlid Van der Sluis heeft aan den Minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat tal van pachters hoe langer hoe meer in moeilijkheden komen, omdat ze de pacht niet kunnen betalen? 2. Is bet den minister bekend, dat hei- zelfde geldt voor boeren en tuinders, die I hun land zwaar verhypothekeerd hebben en die de rente en de aflossing van ue hypotheekbank niet kunnen betalen? 3. Kan de minister mededeelen, wat tot dusverre door Overheidsorganen is ge daan om den bovenbedoelden noodlijden den boeren en tuinders tegemoet te ko men? Kan de minister mededeelen, wat te de zer zake door zijn departement is ge daan? Ned. Chr. Reisvereeniging. In het bericht, dat wij gisteren om trent deze vereeniging opnamen, zijn en kele onjuistheden ingeslopen. Zoo is niet de heer Van Deventer, maar dhr T. K. Roosjen te Bloemendaal tot bestuurslid gekozen, terwijl een voorstel- Haarlem om de organisatie van speciale jeugdreizen ter hand te nemen niet werd aangenomen, maar verworpen. Naar wij vernemen is de oprichting van een Ned. Chr. Jeugd Reisvereeniging in voorbereiding. In het hoofdartikel in dit nummer wordt een terugblik geworpen op de voor naamste gebeurtenissen, in 1930 in bin nen- en buitenland voorgevallen. Er is echter ook wel voldoende reden, om in een afzonderlijk artikeltje te releveeren het meest belangrijke, dat op Zeeuwschen bodem plaats vond. Het zal dan blijken, dat we voor verschillende verbeteringen dankbaar kunnen zijn, maar dat er ook nog te wensohen overblijft. In het begin van het jaar werd te Mid delburg de derde verkeersconfe rentie gehouden, die, evenals de beide vorige, onder leiding stond van den Com missaris der Koningin in Zeeland. Op deze conferentie bleek dat er aan de ver keersmiddelen in Zeeland nog veel ont brak. De staaltjes, door personen uit ver schillende deelen der provincie ter ver gadering meegedeeld, waren werkelijk frappant. Sindsdien is er wel het een en ander verbeterd. De treinenloop tusschen Vlissingen en Goes onderging een aanmerkelijke uitbreiding, wat ook aan de communicatie met Zeeuwsoh-Vlaande- ren ten goede kwam. De Zeeuwsch- Vlamingen, in het bijzonder 'die in het Westelijk deel, ontvangen nu wat vlugger hun post. 'Qp het veer Wol- faartsdijk Kort gene werden noodzakelijke verbeteringen en tariefsver lagingen ingevoerd. Met de één-daag- sche retourbiljetten op de Prov. bootdiensten is men royaler geworden. Een tweede motorveerboot, nog grooter dan de eerste, voor den dienst Vlissingen'Breskens, is reeds aanbe steed, waarbij de hoop mag worden uit gesproken, dat het Rijk nu ook spoedig den haveningang te Breskens verbreedt. Tot den bouw van een dergelijke boot voor den 'dienst HansweertWa 1 s- oorden is door de Prov. Staten reeds besloten. De uitvoering van dit besluit waoht echter nog wat, in verband met de voorgenomen verplaatsing van L et station Vlake. Ook in de buitengewoon slechte toestan den bij het veer Anna Jacoba Pol der1Zijpe zal, als de Provincies Noord-Brabant en Zuid-Holland mede werken nu toch eindelijk verandering ten goede komen. De Prov. Staten van Zee land voteerden reeds de daartoe benoo- digde gelden. Het ligt in de bedoeling na dit alles ook den 'dienst op de Ooster- Schelde te moderniseer en, wat inderdaad dringend noodig is. Afdoende is 'dit alles natuurlijk niet, omdat er bovendien aan de correspon dentie tusschen de 'diverse verkeersmid delen in Zeeland nog zoo veel ontbreekt, maar toch past dankbaarheid, als het nu ontwikkelde program zal zijn afgewerkt. Van de electriciteit profiteeren nu alle deelen van ons gewest. De P. Z. E. M. is nu 'druk bezig alle gemeenten, die zulks wensohen, stuk voor stuk aan het net aan te sluiten. Moge de exploi tatie zóó zijn, dat binnen afzienbaren tijd overgegaan kan worden tot verlaging van stroomprijs. Schouwen-Duiveland kreeg op 4 Juni 1930 zijn waterleiding. Slechts twee gemeenten op dit eiland hielden zich daarbij afzijdig. Met de waterleiding in Zeeuwseh- Vlaanderen liep het minder voorspoedig. Het oude plan is dit jaar in alle stilte begraven. Er bleek wel geen meerderheid van 2/3 voor ontbinding te zijn, maar evenmin een meerderheid om voort te arbeiden. Zelfs tot een water leiding voor acht gemeenten kon het niet komen. Er is alleen overgehleven een be scheiden plan voor drie gemeenten (Neu zen, Hulst en Sas van Gent), dat bij mede werking der 'hoogere colleges nu zal wor den uitgevoerd. Voorspoediger verloop had de stichting van den bedrijfsvorm der nieuwe Vlis- singsche haven. De financieels basis daarvoor is nu gelegd. In de N.V. nemen deel: het Rijk, de Provincie, de ge meente, de Spoorwegen, de Kamer van Koophandel, de Steenkolen Handels Ver eeniging, de Mij. Zeeland en de Mij. De Schelde. Volgenden zomer hoopt men de haven feestelijk te openen. Het spreekt wel vanzelf, dat in onze landbouwprovincie bij uitnemendheid, in den loop van'dit jaar zeer veel is gespro ken en geschreven over de crisis, die den akkerbouw in zoo ernstige mate teis tert. Wij herinneren aan het optreden van de heeren Chr. v. d. Heuvel te Oostburg (voor den Chr. Boeren- en Tuin- dersbond) en H. C o 1 ij n te Goes (voor het Provinciaal Comité van A.-R. Kies- vereenigingen) en last not least aan de massa-vergadering te 'Goes, georganiseerd door de gezamenlijke landbouw-organisa- ties. Als crisis-slachtoffer kan ook be schouwd worden de Coöp. Suiker fabriek „Zeeland" te Bergen op Zoom, tot welker liquidatie na hevigen, langdurigen strijd werd besloten. Met de economische crisis werd ook in verhand gebracht de door Gedep. Staten voorgestelde verhooging vansala ris sen van burgemeesters, wethouders, secretarissen en ontvangers. De meeste gemeenteraden achtten dezen tijd niet de geschikte om salarissen te verhoogen. Toch zetten Gedep. Staten door en de Kroon hechtte er zijn goedkeuring aan. Alleen 's- Gravenpolder weigerde het salaris van zijn veldwachter te ver hoogen. Dé strijd tusschen dit gemeente bestuur en Gedep. Staten duurt tot op he den nog voort. In A a r d e n b u r g is men er in ge slaagd een jarenlang hangende kwestie t'ït oplossing te brengen. De bezittin gen van 'het Gast- en Weeshuis zijn dezer dagen onder de verschillende gezindten verdeeld. Daarmee is een oude twistappel opgeruimd. De gemeenteraad van Middelburg bracht ook een moeilijk en penibel vraag stuk tot een oplossing. Bij den grooten brand van 6 Dec. 1929 was wel geble ken, hoe dringend noodzakelijk de reorga nisatie der brandweer was. Eenig uitstel bleek hier kalmeerend gewerkt te heb ben. In alle rust en kalmte konden nu waterleiding, personeel en materieel ge moderniseerd worden. In Goes verheugde men zich over de beëindiging van de restauratie der monu mentale G r o o t e Kerk, die dank zij de vlotte medewerking van Gemeenteraad, Prov. Staten en het Rijk tot stand kon komen. Hier en ook te Middelburg werd een nieuw kerkgebouw der Geref. Kerk in gebruik genomen. Gaarne hadden wij in dit overzicht ook melding gemaakt van een tot stand ge komen Chr. Lyceum, maar helaas, zoover is het nog niet. Dank zij een mee- ningsverschïl over de plaats van vesti ging (Goes of Middelburg) is het gestelde doel nog lang niet bereikt. Wat de A.-R. P a r t ij betreft, relevee ren wij het aftreden van den heer M r A. A. d e V e e r, als voorzitter van 't Prov. Comité van A.-R. Kiesvereenigingen. Vele jaren was hij in deze leidende functie werkzaam. Tot zijn opvolger werd de heer Mr P. A. Schwartz, burgemeester van Ril- land-Bath, gekozen. Wij willen dit overzicht besluiten met een herinnering aan de opgewekte viering van den vijftigsten verjaardag onzer Koningin. Vooral Middelburg en Goes kwamen hierbij schitterend voor den dag. Speciaal mag wel vermeld de voorstelling van den intocht van Prins Willem V in' 1786 in de Zeeuwsehe hoofd stad. Ook Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen vierde blijde feest. Immers de Koninklijke familie bracht aan deze streek een bezoek, dat zeker zoowel bij het Vorstelijk gezin als bij de Zeeuwsch-Vlamingen een blij- venden indruk zal hebben achtergelaten. Zoo bood. dan 1930 evenals alle jaren een mengeling van 'blijdschap en zorg. Maar zeker past ons vóór alles dank baarheid jegens God den Heere, voor zooveel goeds, dat wij ontvingen. 'Daar bij' was niets, dat we verdiend hadden. Hem dragen we op onze zorgen en noo- den oök voor 1931. Intrekking rijbewijzen. De minister van waterstaat brengt ter kennis: dat bij vonnis van het kantongerecht te Terneuzen van 25 November 1930 aan Benignus de Meester, geboren 30 Maart 1893, chauffeur, wonende te Koewacht F 34, de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen is ontzegd voor een termijn van een termijn van een halfjaar, welke ter mijn is ingegaan op 9 December 1930; dat bij' vonnissen van de rechtbank te Middelburg van 12 December 1930 de be voegdheid om motorrijtuigen te besturen is ontzegd aan Jacobus Cornelis Soheele, geboren 26 December 1891, kreeftenhan delaar, wonende te Yerseke, voor een ter mijn van 3 maanden; en Hendrik Visser, geboren 10 Juli 1886, 'koopman, wonende te Wissenkerke, voor een termijn van zes maanden, welke termijnen zijn ingegaan cp 22 December 1930. Vlissingen. 'Gedep. Staten hebben him goedkeuring verleend aan het raadsbesluit, waarbij de gemeente zich garant heeft verklaard voor de rente en aflossing van het kapitaal en voor de huur van het ter rein, benoodigd voor de koelinrichting, welke aan het coöperatief slachthuis zal v orden verbonden. Naar wij' vernemen is de bouw van het flottielje-vaartuig voor Curagao ge gund aan de N.V. Kon. Maatsoh. „de Saheldé" te Vlissingen. Ritthem. De gemeenteraad hield gis- t< renmiddag een openbare vergadering. I hr J. de Visser was met kennisgeving e wezig. Verschillende ingekomen stuk- 1 en werden voor kennisgeving aangeno men, zooals: Goedkeuring van alle vast gestelde belastingverordeningen, bericht v.'.n de definitieve vaststelling der ge- meenterekening 1929, verzoek om subsi- d e van de R.-K. Volkszangvereenigingen, v rzoek van de groep Nederland van het A gem. Ned. Verbond om een belasting- v rordening vast te stellen op openbare a mkondigingen, bericht van Ged. Staten vin de Kon. goedkeuring op de nieuwe jaarwedderegeling van Burgemeester, Secretaris, Ontvanger en Wethouders. Op een schrijven van de Vereeniging tot stichting en instandhouding van een Chr. Ziekenhuis Bethesda te Vlissingen, over de voorwaarden, waarop met de ver eeniging een overeenkomst getroffen kan worden voor de verpleging en afzonde ring van lijders aan besmettelijke ziek en werd met algemeene stemmen beslo ten B. en W. te machtigen tot het aan gaan van een overeenkomst met genoem de vereeniging. Met alg. stemmen werd besloten voor 1931 aan de afd. SouburgRitthem voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies een bijdrage te verleenen van f10. Van de afd. Ritthem van den Chr. Landarbeidersbond was het verzoek in gekomen om de werkloozen door de ge meente werk te doen verrichten, nadat zij 4 weken werkloos zijn. Met alg. stem men werd besloten aan de werkloozen van gemeentewege werk te verschaffen, als zij geen ondersteuning meer genie ten en als er productief werk te ver richten is. Dhr J. Breel is als lid van de com missie van toezicht op het lager onder wijs aan de beurt van aftreding. Daar in deze commissie een ouder met school gaande kinderen moet gekozen worden, werd met 3 stemmen benoemd dhr W. Cevaal. Dhr Joh. Cevaal verkreeg 2 stem men. Eén stem was van onwaarde. De af tredende leden van de commissie tot wering van schoolverzuim de heeren C. Wisse, B. J. de Meij, W. Ovaa Jr en K. de Visser werden met alg. stemmen herbenoemd. Daar het gebleken is, dat op de werk loozen streng toezicht dient gehouden te worden, stelden B. en W. voor, dat voor Ritthem een correspondentschap voor arbeidsbemiddeling en werkloozen- zorg werd ingesteld. Dit voorstel werd met algem. stemmen aangenomen. Op voorstel van hetzelfde college werd tot correspondent benoemd dhr J. Vader. De voorzitter deelde o.a. mede, dat de aschbak zal worden geledigd en dat de grond op verschillende plaatsen door het schoonmaken der wagenwielen opge hoopt, zal worden opgeruimd. Bij de rondvraag wees dhr J. Lijnse op den slechten overgang van het Vlis- singschvoetpad en dhr W. Boogaard op de slijkerige gedeelten van den Ritthem- schen straatweg. De voorzitter beloofde beide gevallen te onderzoeken. Ook vroeg dhr Boogaard betere afwatering van den weg vanaf het gemeentehuis tot het slachthuis door afsteking van den berm, en om verbetering van den bocht in dien weg. Daar deze weg van den Polder Walcheren is, beloofde de voorzitter met den opzichter er over te spreken. Voor het sluiten der vergadering dankte de voorzitter de leden voor hun volle mede werking in 1930 van hen genoten. Grijpskerke. Donderdag 8 Januari a.s. hoopt de 'Gewestelijke Organisatie „Zee land" van Patrimonium hier een propa- ganda-vergadering te 'houden. Als spre ker hoopt op te treden de heer A. Vin gerling van Zuidland. Tijd en plaats zul len nader in dit blad per advertentie be kend gemaakt worden. 's Heer Abtskerke. De heer A. Rottier, gemeenteveldwachter alhier, zal mor gen den dag herdenken, waarop hij vóór 40 jaar als zoodanig in deze gemeente in functie trad. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zuidwolde, O. J. Reinders te Blijham. Te Zeerijp, J. van Kuiken te Exmorra. Aangenomen naar Leiderdorp, G. J. Streeder te Heinenoord. Bedankt voor Huizen, J. J. Timmer te Ermelo. Voor Valburg en Homoet, E. Warmolts te Scherpenzeel. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Middelharnis, J. Fraanje te Barneveld. Unie van Chr. Onderwijzers. Gisteren hield de Unie van Chr. On derwijzers en Onderwijzeressen in Neder land, te Utrecht in hotel „Noord-Brabant" haar 34ste algemeene vergadering, die werd aangevangen met het lezen van een gedeelte van Lucas 9 door den voorzitter dhr T. G. Bos, nadat tevoren gezongen was Ps. 103 1. De voorzitter ging voor in gebed en sprak een openingswoord, waarin hij welkom heette Jhr Mr de Jonge, voorz., der bijzondere commissie voor georganiseerd overleg, de heer Wie- linga, hoofdinspecteur en vertegenwoor diger van den minister van onderwijs, den heer Van Laan, waarnemend inspec teur van het L. 0., en voorts afgevaardig den van organisaties. Spr. zeide, dat de Unie bestaansrecht heeft, zoolang de verhoudingen in de school blijven als heden en zoolang daar door, de hoofd- en klasse-onderwijzer van verschillend standpunt onderscheidene schoolzaken bezien. Als er symptomen zijn van animositeit tusschen de beide organisaties van Chr. organisaties, dan moeten deze verdwijnen, wat kan, door toe te zien, van beide zijden, op de ma nier waarop van verschillend inzicht blijk wordt gegeven. Het ontslag van den onderwijzer Schu- rer te De Lemmer besprekend, zeide spr., dat het er niet om ging, of de ideeën van Schurer door de Unie gesteund werden, Voor de gebruikers van de nieuwe Vola- reepen met „Indiaantjes" voor cadeaux is een groote wedstrijd uitgeschreven. Die wedstrijd duurt 3 maanden. Duizend fraaie prijzen worden uitgeloofd en iedere deelnemer krijgt bovendien de waar de aan cadeaux uitgekeerd, waarop hij volgens de Vola geschenkenlijst recht heeft. Dit zijn de wedstrijdprijzen; ze worden in April uitgereikt en de uitslag wordt volledig gepubliceerd: 50 Heeren- en Damesrijwielen „Ned. Kroon" 50 Fototoestellen „Billy-Agfa" 50 Gouden Dames Armbandhorloges Union Ancre" 50 Zilveren Heeren Armband horloges „Union Ancre" 100 Voetballen No. 5 (Cordex) 100 Vulpenhouders (,,Neger"-R.W.A.) 100 Zilveren Vulpotlooden (syst. Eversharp) 250 Zakmessen „Rich. Herder" 250 Gekleede onbreekbare Poppen („Pansy") Voor de overige geschenken, zie de Vola-Geschenkenlijst, die gratis verkrijg baar is bij Uw winkelier en die U ook tegen inzending van onderstaande Coupon (waarde 10 Indiaantjes) gratis en franco toegezonden wordt. Vraag ook de ge drukte wedstrijd-bepalingen, waarin go alles lezen kunt. Ook Bons en derg. van concurrenten- reepen zijn geldig voor den wedstrijd en voor het verkrijgen van geschenken volgens de Vola-geschenkenlijst, mits U deze inzendt vóór 14 Januari en het aantal van deze Bons Va van Uwe totaal-inzending op 31 Maart niet over schrijdt. Koop voortaan alleen de heerlijke zui vere Vola-reepen en spaar de In diaantjes! ter waarde van Tegen inzending van deze coupon ontvangt U gratis en franco een exemplaar van de complete wedstrijd- bepalingen en de volledige Voia-Qe- schenkenlijst U wordt dan tevens inge boekt als deelnemer en inzender van de 10 Indiaantjes die deze coupon waard is. (Slechts één van deze coupons per deelnemer!) Schrijf duidelijk Uw naam en adres op de achterzijde van de envelop. Aanvragen, met 1V2 cents postzegel ge frankeerd, aan Cacao- en Chocolade fabriek Pette - afd. Reclame, Wormer- veer. No. 13. maar of de Unie iets voor dezen uitge- worpene te doen had. Spr.'s oordeel is, dat de commissie van beroep, die het ont slag heeft gehandhaafd, zeer zeker sterk eenzijdig georiënteerd was, wat de onder wijzers als een les mogen beschouwen om wakker te zijn bij voorkomende verkiezin gen voor de commissie van beroep. Het eenheidsfront inzake de salaris actie ontbrak dit jaar. Wat art. 40 be treft, vraagt de Unie nog altijd: Doe ons rechtl Het jaarverslag van den secretaris kwam in bespreking, tegelijkertijd met het beleid van de redactie van de „Christe lijke Onderwijzer". Uit dit jaarverslag bleek, dat de Unie 1104 leden telt en 263 begunstigers. De heer Griffioen van Amsterdam keur de af de wijze waarop in het orgaan is geschreven over de ontslagkwestie-Schu- rer. De secretaris verkondigde daarin zijn eigen ideeën, en gaf geen objectieve weer gave der zaken. Spr. zou aan het hoofd bestuur willen vragen voortaan te zorgen, dat dergelijk geschrijf niet voorkomt. De heer Kuilenburg van Den Haag, dit on derschrijvende, zeide, dat de indruk naar buiten werd gewekt, door het geschrijf, alsof de Unie anti-militairistisch zou zijn en het de pogingen steunt om te De Lem mer een nieuwe school te stichten. De heer Vermeulen van Sneek. vond de be richtgeving omtrent de ontslagkwestie te eenzijdig; men moet voortaan het princi- piëele onderscheiden van het juridische. De secretaris, de heer A. P. Jungcurt, beantwoordde de sprekers en zeide, dat niemand een aanmerking gemaakt had over de weergeving der feiten, die dus zijn vastgelegd. Evengoed als de leden hun inzichten in de daarvoor bestemde rubriek mogen doen kennen, heeft de redacteur van het orgaan hetzelfde recht, 't Hoofd bestuur is van meening, dat de commissie van beroep in het geval-Schurer uiterst gevaarlijk en verkeerd werk deed. Zij toch plaatste zich op een ander stand punt dan het schoolbestuur. Het bestuur had ontslag verleend wegens afwijking van de Gereformeerde Belijdenisschriften, maar de commissie van beroep grondde haar oordeel op afwijking van de Gere formeerde Belijdenisschriften „naar de onder ons gangbare opvattingen". Daar in bestaat zeer zeker verschil en van open baar ministerie werd de commissie daar door tot rechtbank. Het hoofdbestuur heeft zich niet uitgesproken ten gunste van de principes van Schurer. Dat het hoofdbestuur zou staan achter de pogin gen om te De Lemmer 'n nieuwe school te stichten is niet juist; ook de secretaris heeft dit niet gedaan. ij i1 'fï A OI Het jaarvei wijl de penn geerd voor grooling voor en uitgaaf op terwijl werd voorstel: drie salaris. Daarna kw stel van het „De Algem van Chr. One: in Nederland, somber 1930 in de licham< de te dezer z zich op het uitsluitend be speciaal hier zers, terwijl acht moeten bekwaamheid en dus niet in een deugdelik schooljeugd t< Door den versum werd de hand van 1. Doeltref onderwijs kaj van leerkrach het vak, alsoc doende mate pelike grond 2. Zal werl chamelike o van het opg: dit onderwijs voor speciaal 3. Alleen speciale studi in staat zijn haar volle re 4. De on die volgens kregen, geeft schiktheid voeding doel 5. Al is vei tal opvoeders uit vloeit voor alles he voor de prak Het voor; de bespreki: stellen en ee sing te nen stemmen aan Onder app de oud-voor noemd tot ee De heer met een 1 heer Zwitse schen Kloos vaardigd is kunstenaar De heer min. van ond besprak de staan tusscl en de bijzond niseerd overl De midda woond door Utrecht dr den wethou H. Botterweg Dr J. Th. „Persoonsvor waarde voor gemeenschap we het volge Met blijdsc teerd, dat d« ste tientallen is vooruitgeg gegroeid tot van het Uitg Uitgebreid tige uitwas schiet op gevormd doo ook nog teer derwijs vooi niet kunnen gemeente h kringen med< wikkelen. Ta volkspeil te eerste plaats worden. Ook Volksunivers breedere on lariseering v ger nooit jeugd tot schoonheidsg dachten erva de lichamelij voorgrond kc kelingen de dit streven u Ten tweed idee zich ba Het besef schappij niet staande indR tusschen alle: stractie van getroffen. Da pij in haar kon niet leven bloeit maatschappe vorm doorge elkander treden uit hi schap te bonden spr« om de won te helen. He! ook den invl tijd kenmerk volksontwikk Toch is aa bonden: de vorming, snelheid hc va:

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2