No. 77 Woensdag 31 December 1930 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.ï. lus EERSTE BLAD. BIJ DE JAARWISSELING ALLE COUPONS - LOSSINGEN Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. perl Januari 1931 vervallen worden door ons verzilverd. BANK-ASSOCIATIE 1 4y2 OBLIG.-LEENIMQ Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange forststraat 70, Roes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. £4455. Bijkantoor te Middelburg. Pinna F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs! Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummers 10.05 Prijs der Advertentien: 1—4 regels il.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Op Nieuwjaarsdag zal „De Zeeuw" niet verschijnen. 't Jaar heeft haast zijn loop vol bracht; 't Afscheid klinkt ons tegen. Ziet, een nieuwe tijdkring wachtl Het jaar 1930 heeft bijna zijn loop vol bracht. Nog even, en we staan aan de grens paal. En als vanzelf zien we om ons heen en zien we terug, om na te gaan wat dit jaar voor ons persoonlijk, voor onze ge zinnen, voor land en volk en voor heel het menschdom is geweest. Het is niet gemakkelijk een jaarkring met een enkel woord te karakteriseeren, maar als we zeggen dat 1930 een jaar was van onrust en spanning, dan zijn we zeker niet zoo vèr van de waar heid. Er was spanning in het volksleven. Het is, Gode zij dank, wel niet tot een uitbarsting gekomen als in 1914, maar toch was er de overtuiging dat verschil lende volken leefden in een toestand van gewapenden vrede. Aan pogingen om de spanning te ver minderen en den vrede een meer soliden basis te geven, heeft het niet ontbroken. De eene conferentie na de andere werd gehouden. Daar was de tweede Haagscho conferentie tot regeling van de Duitsche betalingen, waarbij men er na een schier eindeloos getob tenslotte in geslaagd is, althans een eenigszins bevre digende oplossing te vinden. Verder was er de Londensche Vlootconferentie, die bedoeld was om te komen tot vermindering der bewapening, welk pogen echter afstuitte op de houding van Frankrijk en Italië, welke landen wel hun bewapening wil len verminderen, maar niet, dan nadat anderen daarin zijn voorgegaan. Voort was er nog de z.g. tarieven- conferentie, waarbij al even min resultaten van beteekenins geboekt konden worden. Men ziet heel goed, dat de huidige ta rieven-oorlog tot groote moeilijkheden leidt en tenslotte oorzaak kan worden van het uitbreken van een militairen oor log, maar men komt er niet toe, om ook maar een klein stukje van het eigenbe lang te offeren ten bate van Let alge meen belang. Intusschen mogen de weinige resultaten die bereikt werden voor ons geen oor zaak zijn, om de beteekenis van dergelijke conferenties te miskennen. Het feit, dal men geneigd is om te confereeren en dat telkens weer nieuwe onderwerpen op de conferentie-tafels worden gelegd, is op zichzelf reeds een gunstig teeken. Onverschillig mogen we tegenover dit alles niet staan. Maar wel doen we verstandig 1930 heeft het ons opnieuw geleerd om van dergelijke conferenties en van den overi gens zeer te waardeeren arbeid van den Volkenbond niet te groote verwachtin gen te koesteren. Het: „vest op Prinsen geen vertrou wen", heeft ook nu nog beteekenis. Wie op menschen zijn hoop bouwt, zal ook wat betreft den internationalen toe stand bedrogen uitkomen. Er was spanning ook in het leven van de verschillende volken zelf. We trachten niet een volledig overzicht te geven. Slechts enkele punten waaruit die spanning blijkt, mogen hier worden aan gestipt. In Rusland bleef de dictatuur van de communistische machthebbers onver minderd voortduren. Zwaar drukt de hand van de revolutionaire beulen op het arme volk. En zwaar hebben het inzon derheid te verduren de belijders van den Christus, die tot den dood worden ver volgd en gemarteld. Soms schijnt het dat er eenige ver ademing komt, maar dan laait plotse ling het vuur van verdrukking en vervol ging weer hoog op. En niemand die weet, wat er nog uit dezen heksenketel te voorschijn zal ko men. Een volk, gelouterd en gestaald, ook in geestelijk opzicht? Zal het ellende zijn of zegen? In China bleef heel het jaar door de burgeroorlog voortwoeden. Ook hier staan we voor allerlei vraagteekens. Zal dit volk zichzelf ten gronde richten of zal uit de spanning van dezen tijd een vernieuwd China te voorschijn komen, dat allerlei perspectieven opent, op econo misch gebied en voor de verbreiding van het Evangelie? Spanning heerschte er ook in Z u i d- Amerika, waar de revoluties dit jaar niet van de lucht waren en waar in de verschillende republieken de eene presi dent na de andere verjaagd werd. En in Spanje was het niet anders. Tot nu toe is het aan de regeering door haar dictatoriaal optreden gelukt de macht in handen te houden, maar de spanning is gebleven, en het is volstrekt niet onmogelijk, dat het daar in een na bije toekomst tot een geweldige uitbar sting komt. In Italië zit de regeering schijn baar vaster in den zadel. Maar ook daar kookt en bruischt het. Ook daar is er on rust en spanning, die wel eens zoo sterk zou kunnen worden, dat zefs een Mus solini, hoe machtig dan ook, genood zaakt wordt de leiding uit handen te ge ven. Heel andere toestanden heerschen in Duitschland. Maar ook hier neemt de spanning toe. De ontruiming van het Saargebied was een gelukkig moment, dat echter verdonkerd werd door den economischen druk en de politieke woe lingen. Wie gehoopt mochten hebben, dat de ontbinding van den Rijksdag eenige verbetering zou geven, hebben zich ra dicaal vergist. Scherp staan de partijen tegenover elkaar en de toekomst schijnt in verband daarmee dan ook ver van gun stig. De ontzettende mijnrampen, die hon derden slachtoffers eischten, waren oor zaak dat voor een oogenblik de geschil len op den achtergrond raakten, maar ook niet langer dan een oogenblik. Engeland heeft ook al weer zijn eigen moeilijkheden. Hier is het de enor me werkloosheid die de aandacht voort durend gespannen houdt, en niet minder de onlusten in Britsch-Indië, die wel on derdrukt werden, maar waar nog steeds naar een oplossing van de moeilijkheden wordt gezocht. Groot waren de verwachtingen, die ge koesterd werden, toen in het vorige jaar het Labour-kabinet aan het bewind kwam, maar nog grooter is de teleurstelling over de resmultaten die het (niet) wist te be reiken. Een teleurstelling was ook de roem- looze ondergang van de R 101, waarbij zoo ongeveer de geheele bemanning het leven verloor. In een enkel oogenblik werd het trotsche luchtgevaarte, waarvan men zoo veel veiwachte en waarop men niet wei nig trots was, radicaal vernietigd. En dan is er nog F r a n k r ij k, dat dit jaar reeds het vierde Kabinet heeft en waar reeds weer een nieuwe Kabinets crisis verwacht wordt. Zoo zouden we door kunnen gaan. Maar wat we hier aanstipten is genoeg om duidelijk te maken dat er was in 1930 onrust en spanning. 't Jaar heeft haast zijn loop vol bracht, 't Afscheid klinkt ons tegen. Ziet, een nieuwe tijdkring wacht! Wat zal het zijn in dezen nieuwen tijd kring? Wij weten het niet, Maar het uitzicht is donker. Donker vooral ook, omdat er in het wereldleven niet is een vragen naar den Heere en Zijne gerechtigheid. Omdat men voortgaat met niet te zoeken de eer van den Koning der koningen, maar zich- zelven een naam te maken. Ook in ons eigen land ontbraken de onrust en de spanning niet. Maar toch, in vergelijking met yele andere landen, was er hier nog zoo heel T veel, dat tot dankbaarheid kan stemmen. Wij denken hierbij o.m. aan het feit, dat H. M. de Koningin haar 50sten verjaardag mocht vieren, hij welke gele genheid weer opnieuw bleek welk een groote plaats onze Vorstin in het hart van haar volk inneemt. In dit verband mag ook melding wor den gemaakt van de eere-promotie van .Prinses Juliana, die hare studiën op zoo gelukkinge wijze voltooide. En dan herinneren we verder nog aan het), met zooveel enthousiasme gevierde gouden jubileum der Vrije Univer siteit, welker stichting een geloofs stuk was, en welker groei en ontwikkeling tot oprechte dankbaarheid prikkelt. De economische inzinking die door heel de wereld werd waargenomen, liet ook ons land niet onberoerd. De werk loosheid is in verschillende bedrijven on gewoon groot; er wordt aan alle kanten geklaagd over slapte en achteruitgang en het is niet het minst de boerenstand, die het zwaar heeft te verantwooiden. Het zijn echter niet alleen de boeron, die te lijden hebben. Ook in de industriëele wereld ziet 't er donker uit en wie ook maar oppervlak kig kennis neemt van wat er op de ef fectenbeurs omgaat, en van de verliezen, die daar en in verband daarmee geleden worden, die vraagt zich vaak met zorg af, waar het toch heen moet. Dat is op zichzelf al erg, maar het ergste is, dat er tal van verschijnselen zijn, die er op wijzen, dat de crisis waar in we ons thans bevinden, niet van spoe dig voorbijgaanden aard zal zijn. Gelukkig is door de Regeering reeds een en ander gedaan om zoo mogelijk ver betering in den toestand te brengen. De afschaffing van de Verdedigings belasting II en de opcenten op de Sui keraccijns kan meehelpen om den druk althans iets te verlichten. Verder werd getracht, de suikerbieten teelt te helpen door het invoerrecht op consumptiesuiker, terwij het tarwewetje, naar gehoopt wordt, den tarwebouw meer loonend zal maken en maatregelen om de aardappelmeelindustrie op de been te hou den en de suikerbietenteelt te beschermen in behandeling zijn. Dat zijn voor de betrokkenen althans kleine lichtpunten. Maar al die maatregelen zijn niet in staat de onrust weg te nemen en de span ning te doen verdwijnen. Met zorg gaan velen het nieuwe jaar tegemoet. En toch, wat hebben we toch eigenlijk nog weer weinig reden om te zuchten en te klagen. Zeker, er zijn zorgen. Maar wat is de nood, die hier geleden wordt in vergelijking met het ontzettende gebeuren in Indië, waar bij de uitbar sting van de Merapi vele honderden wer den gedood en duizenden alles verloren wat zij hun bezit konden noemen? Het jaar 1930 behoort thans tot het verleden. Een nieuw jaar komt. Wachter, zoo wordt gevraagd en ge klaagd, wat is er van den nacht? Maar het antwoord blijft verborgen. Wij weten niet, hoe de economische toestand zich zal ontwikkelen. Wij weten niet, wat ons op maatschap pelijk gebied boven het hoofd hangt. Wij weten niet, wat het gevolg zal zijn van het optreden van hen, die in deze troebele tijden met volle handen het re volutiezaad uitstrooien en zoo meewer ken om de spanning te vergrooten. Wij weten niet, wat God over ons be schikt heeft. En toch, hoe tegenstrijdig het schijnt, hier is een lichtpunt. God regeert 1 Wij zijn niet afhankelijk van de omstandigheden of van menschen, hoe invloedrijk ook, maar het is God, Die ook in het nieuwe jaar Zijn raad volvoert. Ziet, een nieuwe tijdkring wacht; Met ellend' of zegen? Wij kunnen op die vraag geen ant woord geven; en de beste econoom kan het niet, evenmin als de meest ervaren politicus. De toekomst s c h ij n t donker. Maar: Waarom op een zwart verschiet De oogen steeds geslagen? Heft het oog, naar omhoogl Daar is Hij gezeten, Die het al kan weten I Als we zóó de zaken mogen zien, dan gaan we het nieuwe jaar tegen, neen, niet in vroolijke onbezorgdheid, alsof het alles voorspoed was en zonneschijn, maar wel rustig en in 't stil vertrouwen, dat er ook in den nieuwen tijdkring niets bij geval gebeurt, maar dat alle dingen ons als uit Gods Vaderhand toekomen. Dan wijkt de spanning. Dan komt er rust temidden van alle onrust. En dan, al is het met een bevend hart, beginnen we toch het nieuwe jaar met de juichkreet: Wij loven: God zal zorgen! Afbraak van de openbare school De Bond van Nederlandsche Onderwij zers heeft te Leiden zijn ö7ste algemeens vergadering gehouden. In zijn openingsrede besprak de voor zitter, de heer Lamers, „het misbruik, dat door vele autoriteiten van de open bare school wordt gemaakt, door deze in strijd met de neutraliteit dier school, te betrekken in allerlei Oranjefeesten en huldigingen. „Er is, aldus Spr., heel wat veranderd. Meer en meer is men gaan inzien, dat de openbare school, zal ze bruikbaar zijn voor geheel ons volk, ook neutraal moet zijn in politiek opzicht, en men ze moet houden buiten demonstraties, die blijk baar bedoelen, het propageeren van een bepaalden regeeringsvorm. Toch zijn wij nog in het afgeloopen jaar getuige geweest van een poging in Den Haag om de openbare schooi m een dergelijke manifestatie te betrekken. Onze afdeeling aldaar heeft zich daar tegen terecht teweer gesteld. En wij zeg gen het nog eens bij voorbaat, onze bond zal zich steeds te weer stellen tegen elke poging om de openbare school voor een dergelijk doel te misbruiken. Dit heeft met ons politiek inzicht, met onze poli tieke overtuiging niets te maken, maar het vloeit voort uit ons paedagogisch in zicht, dat men het kind op de openbare school slechts heeft te geven wat des kinds is, en dat de openbare school bruikbaar moet zijn voor de kinderen van alle ouders, die geen voorstanders zijn van het monarchale regeeringsstelsel." Deze uitspraak van den voorzitter van een bond waarin bijna 8000 openbare on derwijzers zijn georganiseerd laat aan duidelijkheid niets te wenschen over, of het moest zijn, dat hier het huldigen van het Hoofd van den Staat en het zingen van onze nationale liederen, verward wordt met het maken van propaganda voor een bepaalden regeeringsvorm. De bedoeling van den rooden Bond is, de openbare school te maken tot een anti-nationale instelling waar het onder wijs gegrond is op en doortrokken van de socialistische wereldbeschouwing. En hij schijnt niet te begrijpen, dat dit beteekent de finale afbraak van de open bare school. Dreigende oversfroomingen. Naar uit Narwa gemeld wordt, is de Narwe de laatste dagen in de nabijheid der stad Reval tot 3.15 Meter boven nor maal gestegen. Daar de rivier over een afstand van 6 tot 8 K.M. tot aan de bedding met ijs is verstopt en er slechts nauwe zijrivieren zijn voor den afvoer van het overtollige water, dreigt er groot overstroomingsgevaar. De bewoners van de lager gelegen plaatsen beginnen reeds hun woningen te ontruimen. De pogingen om de ijsmassa's met dy namiet op te blazen, hadden geen suc ces. De samenzwering In Turkije. In verband met het bekende complot, zijn in de provincie Smyrna, volgens een bericht uit Gonstantinopel, nog onge veer 70 personen gearresteerd. Zooals men weet, is de samenzwering in hoofdzaak op touw gezet door aan hangers van een Mohammedaansche secte, die in Turkije talrijke leden telt De tegenwoordige Turksche staatspresi dent heeft in 1922 getracht, deze secte te onderdrukken en haar kloosters geslo ten, doch klaarblijkelijk hebben de aaa- Binnenland. Wetsontwerp tot opschorting van den vaccinatieplicht door de Eerste Kamer aangenomen. Vergadering der Unie van Ghr. Onder wijzers. Buitenland. Zeebeving in den Stillen Oceaan. De samenzwering in Turkije. Dreigende crisis in de Engelsche katoen nijverheid. UITGIFTE eener groot f 20.000. in stukken van f500.— en f 100.— UlTGIFTEKOERS 100 hangers van de secte in het geheim ver der gewerkt. De Turksche regeering heeft thans de heilige vanen van de secte in beslag laten nemen, daar zij vreesde, dat deze vanen bij het uitbreken van een opstand gebruikt zouden worden om het fanatis me van de menigte aan te vuren. Drfeigende crisis in de Engelsche Katoennijverheid. Gisteren is men op sommige katoen weverijen in het district Lancashire over gegaan tot invoering van het systeem van bediening van verschillende getou wen door denzelfden wever. De patroons hadden op alle fabrieken een aantal on getrouwde arbeiders uitgezocht, die daar door overcompleet geworden waren en dus ontslagen moesten worden. Ofschoon het totaal aantal niet groot is, en zeker niet in verhouding tot het aantal werk lieden, is gisteren een manifest onder de wevers verspreid om niet met het ont slag genoegen te nemen en desnoods in staking te gaan als de patroons geen an der werk voor de betrokkenen weten te vinden. Conflict in ds Engelsche mijnen. Er bestaat ernstige vrees, dat de ar beid in de kolenmijnen van Zuid-Wales zal worden stopgezet, daar de mijneige naren en mijarbeiders niet tot overeen stemming zijn gekomen. Gistermiddag verwierp de conferentie van mijnwerkers in Zuid-Wales de voor stellen der mijneigenaren, die afwijken van de aanbevelingen van den Nationa- len Kolenraad. Men vertrouwt dat de regeering in hel mijnconflict in Zuid-Wales tusschenbei- de zal komen. Het neerleggen van den arbeid in de mijnen zou het aantal werkloozen met 153.000 vermeerderen. Zeebeving In dan Stillen Oceaan. In den Stillen Oceaan moet een hevige zeebeving zijn voorgekomen. Volgens een bericht uit Caquimbo (Chili) verkee- ren de kustbewoners in groote opwin ding. Onnatuurlijk groen gekleurde gol ven slaan tegen de kust. Het water heeft een doordringende vuile lucht. Dit zou toe te schrijven zijn aan de millioenen visschen, die door de bewegingen op den bodem van den Oceaan gedood zijn. De kustbewoners zijn gewaarschuwd niet in zee te baden. Op enkele kustplaatsen is het ongewoon warm. Ook worden lang aanhoudende aardschokken gevoeld. Korte Berichten. In het districtsziekenhuis te Jit- schin in Noordbohemen waren in den nacht de vertrekken grondig schoonge maakt, waarbij ook blauwzuur was ge bruikt. Hoewel de vertrekken gelucht wa ren, bleek reeds enkele uren nadat de zie ken weer in de zalen teruggebracht wa ren, dat blauwzuurdampen waren ont staan, van welke drie mannen en zes vrouwen het slachtoffer werden en stier ven. Er zijn bovendien dertien personen ernstig ziek. Uit Oslo wordt gemeld, dat het Noorsche stoomschip Torefjell, metende 2483 br. ton, met een bemanning van 24 kopnen, in den nacht van - tüdens den storm aan de Noorsche V"-* ^rcaau

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1