Nü. 74 Zaterdag 27 December 1930 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co s Bank N.T. 6oes EERSTE BLAD. Buitenland. G. VAN WILLEGEN ZOON HET ADRES A WIIKING Eieren van jonge Hennen FLORA'S Hoenrlerbeschuit JOH. QUINTEN - GOES ACME WRINGMACHINE Binnenland metjaarlijksche uitloling j. GEENSE, Opticien, Lange Vorststraat 49 Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie. is: M. P. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Hangklokken, Pendules, Prijzen vanaf f 14.— en hooger door 40-jarige reputatie Ook verkrijgbaar voor droogvoeder bij de wederverkoopers en J. BOER - IJZERHANDEL - GOES VAOERLANDSCHE BANK VOOR BRIL, SO-EASY of PINCE-NEZ 4V2 OBLIG.-LEENING 1 van ge- ik: C. T„ ieken ge- ndert, en L., Wol- al 15 d. h. etinge in g rijden: ,indhoven licht rij- :erenhoek rijden: C. inks hou- i f 5 b. of snde rem- |)f 15 d. h. J. v. N., mdskerke d. h.; P. verbeurd- haas en ;nde licht van een -g 2 maal niet den ,nde, vrij- d door C. egens het an politie ot 2 maal A. N. K. J., aldaar Jachtwet bor L. W. voorde eld werkende Lag 25 De- lerstliede- 7.30—8.30 it Rijswijk Kerk te t. Dames- te Breda, ederen en door Arie )or en de 50 Kerk- sm. Zang- ir. Radio- 1. JO Gramo- 3.30 Vrijz. ibespeling Haarlem- 30 Gramo- 8.30 Spel: ncert. Ver- li ).50—11.35 ■riton, trio, ncert. So- Irkest. 6.50 10 Concert. 26 Dec. Morgenwij- is. 12.30—2 piano. 2.30 kestvereen. cello, pla- Koor „Pro nderuurtje. —8 Orgel Radio-or- VPRO. 11 Omroepor- certgebouw Morgenwij- o; 12.50 Or- L30 Orkest- Kerstnacht avond (24 rstklokken- iet Konink- iaf 9.30 zal de N.C.R.V. :p. wordt mede- Januari a.s. oep aanzien- evonden ook i te dragen, b s oten de inaire radio- te doen bs- ber ch'en zal .rem van eon .eke, van een en bloedver- •nstigen zieke evenals die 5,— per be- overgemaakt le te Hilver- echter het al of niet te iet don aard ichikbaar ge- Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange forststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT BLEEN WERKDAG. A t) e b n e m a e t s b :t ij Si Per 3 maanden, franco per post, !3.— Losse nummersfn.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ot Bij abonnement belangrijk» korting. Zwaar zijn de plichten.... Betrekkelijk groot is het getal van hen, die zich van alle deelneming aan het politieke en sociale leven onthouden. Sommigen doen dit met leedwezen; omdat het niet anders kan. Zij zouden gaarne hun tijd en hun krachten aan den arbeid op dit terrein geven, maar de ge legenheid daartoe ontbreekt in verband met hunne maatschappelijke positie of omdat zij zich op ander, b.v. kerkelijk terrein, tot velerlei arbeid zien geroepen. Anderen daarentegen gaan er prat op, dat zij op dit gebied „geheelonthouders" zijn. En als men de argumenten hoort, waar mee deze houding wordt verdedigd, dan zou men soms bijna onder den indruk daarvan komen. Zij zien in den staatkundigen en den socialen strijd van onze dagen:, zooveel gebrekkigs en verkeerds. Zij zien daarbij zooveel zelfzucht, zoo veel zoeken van eigenbelang. De middelen, die daarbij aangewend worden, kunnen lang niet altijd den toets van de critiek doorstaan. En dan, wat bereikt men er mee? Blij ven de resultaten niet ver beneden de ver wachtingen? En daarom houdt men zich maar lie ver op den achtergrond en zoekt men zich een rustig plekje om vanuit de verte het strijdgewoel gade te slaan en... te critiseeren. Het klinkt alles heel mooi. En het is gemakkelijk tevens. En goedkoop boven dien. Alleen zou gevraagd kunnen worden of dit een Christel ij ke levenshouding is. Of het in overeenstemming is, met wat God van ons vraagt, met wat van ons als Christenen geëischt wordt. Groen van Prinsterer heeft op dezë vragen een ontkennend antwoord ge geven. In zijn „Ongeloof en Revolutie" schreef hij: „Laat ons allen, voorzoover wij in Chris tus ons vertrouwen gesteld hebben, ge dachtig blijven aan hetgeen van Christe nen geëischt wordt. De grondtrekken der heerschende ge moedsstemming zijn ongewisheid en twij- felarij, moedeloosheid, vadsige onverschil ligheid, lijdelijke of baatzuchtige berus ting. De Christen kent een beginsel, dat vast heid aan de wetenschap geeft; dat, op gevolgd, genoegzaam zou zijn om de wan kelende staatsgebouwen op onwrikbaar fundament te herstellen. Het is hem niet geoorloofd in de verdediging van recht en waarheid te verslappen, omdat zijn eigenbelang geen scha lijdt. Zwaar zijn de plichten, die de duister nis en het bederf der tijden aan hen, die het licht en het zout der aarde genoemd worden, oplegt." Dat is dus heel wat anders dan gemak zuchtige „geheelonthouding". Zwaar zijn de plichten den Christe nen opgelegd. Zij hebben te zijn lichtende lichten. Zij hebben te zijn het zout der aarde. Ook op het terrein van het maatschap pelijke en staatkundige leven. Draconische arbeids-verordeningen. Het commissariaat voor den arbeid te Moskou heeft met het oog op de verhoo ging der arbeidsprestatie nieuwe ver ordeningen uitgevaardigd waardoor een zoo streng mogelijke discipline bij het verrichten van den arbeid moet worden bereikt. KAPELLE (Z.-BEV.) TEL. 21 eiken en mahonie, met Gong- en Bim- Bamslag brons en eiken, met Gong- en Blm- Bamslag. voor Manufacturen. Dames- en Kinderconfectie Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST Arbeiders, die de discipline stelselmatig overtreden, worden voortaan definitief en zonder schadevergoeding ontslagen en mogen binnen zes maanden in geen an der bedrijf te werk gesteld worden. Wan neer de overtreding der discipline met boos opzet geschiedt, worden de arbeiders strafrechtelijk ter verantwoording geroe pen. Wanneer een arbeider de bedrijfslei ding niet tijdig in kennis heeft gesteld dat een door hem vervaardigd product gereed is, verliest hij het recht op uitbe taling van loon. Deze draconische verordening is een aanvulling van de vroegere welke ver biedt vrijwillig van emplooi te veranderen en werd uitgevaardigd om een zoo groot mogelijke bespoediging van het tempo der uitvoering van het vijfjaarsplan te verwe zenlijken welke door bet bestuur der partij wordt geëischt. De Kerstdrukte in Engeland. Juist bijtijds om het drukke verkeer van vacantiegangers met de Kerstdrukte mogelijk te maken, is de mist, die boven Londen hing, opgetrokken. Het geheele verkeer werd Woensdag beheerscht door de massa's vacantiegan gers, die Londen verlieten om de Kerst dagen bij hun familie door te brengen. De spoorwegen en andere verkeerson dernemingen hadden begrijpelijkerwijze bijzondere maatregelen moeten nemen. Ondanks de economische crisis waren de hotels aan zee en in de andere vacan- tieverblijven voor de Kerstdagen geheel gevuld met gasten. Le moeilijkheden, die het Londensche postkantoor toch reeds elk jaar onder vindt bij het verwerken van de geweldige hoeveelheden Kerst- en Nieuwjaarspost, waren door den mist nog verhoogd. Niettemin hoopten de posterijen alle kerstbestellingen op tijd te kunnen afleve ren. De bestrijding der werkloosheid. Nadat de Hamburgsche senaat een diepgaand onderzoek had ingesteld naar de mogelijkheden tot bestrijding der werk loosheid, is men tot de conclusie gekomen dat een verkorting van den arbeidstijd der arbeiders in dienst van de Hamburg sche openbare bedrijven bet meest doel treffende middel tot bestrijding der werk loosheid is. De betrokken arbeidersorganisaties ver klaarden zich accoord met het denkbeeld van den senaat en hebben medewerking toegezegd. Met ingang van 4 Januari 1931 zal de arbeidstijd in alle openbare bedrijven en ondernemingen worden verminderd tot 44 uur per week en voor de daardoor vrijkomende loonbedragen zullen nieuwe arbeiders in dienst worden genomen. De stad Hamburg zal door dezen maat regel reeds dadelijk 1500 werkloozen te werk kunnen stellen. Aardbeving In Argentinië. Het N.W. van Argentinië is door een hevige aardbeving geteisterd. Er werden 35 menschen gedood en 70 gewond. De stad La Poma, die ongeveer 1500 inwo ners telt, moet geheel verwoest zijn. Frankrijks financiëele schandalen. De motieven van een aantal senatoren en deputé's, die hebben meegewerkt om Tardieu ten val en het ministerie-Steeg ter been te brengen, komen meer en meer in het licht, schrijft de Msb. Het nieuwe ministerie schijnt van ston de af aan, zijn rol te vervullen en de parlementaire commissie van onderzoek naar de schandalen Oustric, en andere heeft reeds moeten ondervinden, dat het nieuwe bewind niet zoo scheutig is met de documenten, als Tardieu, die onmid dellijk de verschillende ministeries last gaf, de documenten, op de geïncrimeerde zaken betrekking hebbende, over te leg gen, teneinde het onderzoek te bevorde ren. Het heet nu, dat 57 initialen gevonden zijn van parlementsleden, die in de zaak- Oustric hun voordeel hebben gevonden. De commissie beeft haar beklag gedaan over de langzaamheid, die betracht wordt in het verstrekken van dossiers, welke ge vraagd worden. Toch gelooft men niet, dat het gemak kelijk zal zijn, de zaak nu nog in den doofpot te stoppen. Het arme Berlijn. Naar de Vossische Ztg. verneemt heeft de gemeente Berlijn aan de banken, die haar het z.g. „overbruggingscrediet' hebben verleend om het tekort op de loo- pende begrooting te dekken, wissels moe ten geven op de groote gemeentebedrij ven. Zonder dezen waarborg wilden de banken geen crediet geven. Het is voor bet eerst dat de hoofdstad zijn bedrijven met een dergelijke schuld heeft moeten belasten. Bovendien is lang niet het geheele te kort door bet crediet gedékt. Ruim 31 millioen is op de begrooting 1931/32 ge bracht, zoodat het uiterst moeilijk zal zijn, deze sluitend te maken. Een nuttig en dankbaar Cadeau is een met 10 jaar garantie, welke tevens als Tafelmangel is te gebruiken. Vraagt prospectus of laat U deze toonen bij Korte Berichten. Het aantal werkloozen in Engeland bedroeg 15 dezer 2.299.592, d.i. 7370 min der dan op 8 December. Naar uit New York wordt gemeld, blijft de werkloosheid in de Vereenigde Staten nog steeds toenemen. Volgens de berekening van den Amerikaanschen vak- vereenigingsbond is 't aantal werkloozen in de Vereenigde Staten gedurende de eerste helft van December met 300.000 toegenomen, zoodat het thans 5.25 mil lioen bedraagt. Tengevolge van den beftigen regen val is de Dnjestr buiten haar oevers ge treden. In de stad Cetatea Alba zijn ten gevolge van de overstrooming 40 buizen ingestort. De stad moest geheel worden ontruimd. Dinsdagavond vond te Gent een groote demonstratie plaats ter huldiging van den Vlaamschen leider prof. Daels Hierbij kwam het tot ernstige incidenten tusschen Vlaamscbe studenten en hun politieke tegenstanders, waarbij het meermalen tot handtastelijkheden kwam en het heet toeging. Den geheelen nacht bleef bet te Gent onrustig. Met betrekking tot de vlootonder- handelingen tusschen Italië en Frankrijk meldt de „Echo de Paris", dat tot nu toe bet geringste tastbare resultaat is be reikt, dat wettigt tot de veronderstelling, dat een toenadering tusschen beide par tijen tot stand is gekomen. Eerste Kamer. De voorzitter van de Eerste Kamer is voornemens, de 'leden ter vergadering bij een te roepen tegen a.s. Maandagavond 9 uur. Op a.s. Dinsdag, des voormiddags te 11 uur, zal de Kamer in openbare ver gadering eeni'ge spoedeisc-hende ontwer pen behandelen en vermoedelijk daarna overgaan tot het afdeelingsonderzoek van het ontwerp-Tarwewet. Luiden van de domklokken. Woensdagavond hebben duizenden aan den voet van den Domtoren te Utrecht geluisterd naar het luiden van de groote voor bel iste waarden, 's-GRAVENHAGE tegen beurskoers OBLIGATIËN jjj Domklokken, dat werd uitgezonden over Huizen, waar de N. C. R. V. het algemeen programma verzorgde. De burgemeester van Utrecht, dr J. P. Fookema Andraea vertelde de luisteraars eerst enkele bij zonderheden over de restauratie van de klokkenstoel en van de zware klokken, die vroeger door 54 doch thans door 12 man kunnen worden bediend. Gedurende een kwartier beierden de zware klokken, donkere, massieve klan ken, die het Kerstfeest inluidden. Productiebeperking in de diamant industrie. In de drukbezochte algemeene vergade ring van de Algemeene Juweliersvereeni- ging te Amsterdam is met op één na alge meene stemmen besloten over te gaan tot een productiebeperking van 50 pet. In de week van 4 tot 10 Januari a.s. zal niet worden gewerkt. De volgende week wel en zoo vervolgens van week tot week. Interlocal telefoonkosten. Met ingang van 1 Januari a.s. wordt de regeling van de kosten ingeval van „geen gehoor" of weigering van een gesprek ge wijzigd, zoodat in elk geval voor geen ge hoor of wei-gering, of dit al dan niet van de -zijde van den aanvrager of van den opgeroepene geschiedt, de halve kosten van een gewoon gesprek in rekening wordt gebracht, met een minimum van 10 cent. Levering van wagons. Op de vragen van het Tweede-Kamerlid den heer I. H. J. Vos, betreffende mede dinging van de Nederlandsche industrie naar de levering van wagons ten behoeve van de Nederlandsche Spoorwegen, heeft de minister van Waterstaat geantwoord: Bij de directie der Nederlandsche Spoorwegen bestaan geen plannen om thans tot bestelling van wagens over te gaan. Het is voorgekomen, dat bij bestelling van wagens door de Nederlandsche Spoor wegen de Nederlandsche industrie de le- j vering slechts gedeeltelijk verkreeg, om dat zij niet in staat bleek, de totale be- noodigde hoeveelheid tijdig te leveren. Bestellingen worden om redenen van eco-nomischen aard eerst gedaan, wan neer -zich de behoefte aan nieuw materieel doet gevoelen; de leveringstermijn wordt daarbij van de eischen van het bedrijf af hankelijk gesteld. Overigens leert de er varing niet, dat de gegunde termijnen te kort zijn. De directie stelt de Nederlandsche in dustrie steeds in de gelegenheid om mede te dingen. Volkstelling en Raden van Arbeid. Blijkens een rondschrijven van den Mi nister van Binnenlandsche zaken en land bouw aan de gemeentebesturen is ge bleken dal, aan oen gemeentebestuur door een inspecteur van den Raad van Ar beid het verzoek is gericht, bij de aan staande volkstelling door tellers navraag te laten doen naar loonarbeiders zonder rontekaart. Hierover is met den minister geen overleg gepleegd. Hoewel het ieder gemeentebestuur uiteraard vrijstaat, den ingezetenen de vragen te stellen, welke het noodig oordeelt, acht de minister zich verplicht er op te wijzen, dat inwilli ging van dit verzoek, gelet op het karak- U hebben wl] ook een met zuiver geslepen glazen. VAKKUNDIGE BEDIENING. Let op het Juiste adres. GOES. TELEFOON No. 6. Binnenland. Groote brand te Veenendaal. De Holland-Indië postvliegtuigen. De uitbarsting van den Merapi. Buitenland De onlusten in Britsch-Indië. Aardbeving in Argentinië. Draconische arbeids-verordeningen iD Rusland. UITGIFTE eener groot I 20.000.—, in stukken van f500. - en f100. UlTGIFTEKOERS 100 ter van de vraag, gevaar voor het wel slagen van de volkstelling oplevert.' Da minister noodigt daarom die ge meentebesturen, welke een gelijk verzoek mochten hebben ontvangen, uit, dit niet in ta willigen. Minister Deckers gaat varen! De Minister van De: ensie is voornemens zich 12 Januari e.k. in te schepen aan boord van Hr Ms torpedobootjager „Witte da With", welk schip onder commando staat van den luitenant ter zee le klasse J. W. A. A. Heijdt. Da minister zal een gedeelte van de uit reis van genoemden bodem naar Oost- Indië made maken, teneinde voor lange- ren tijd meer van nabij het leven, aan boord van een oorlogsschip gade te slaan; zulks ook wat betreft vlagvertoon van oorlogsschepen in den vreemde. Het embarquement heeft plaats op 12 Januari te Nieuwediep; het schip zal van 1620 Januari te Lissabon verblijven, alwaar dan ook Hr Ms torpedobootjager „Banckert" op zijn uitreis naar West- Indië vertoeft. De reis gaat verder via Tunis naar Napels. De minister keert vandaar per trein naar Nederland terug. Vrachtreducties voor kallzouten. Op vragen van het Tweede Kamerlid Weitkamp heeft de minister van water staat geantwoord: Met gebruikmaking van art. 31, derde lid, der Spoorwegwet, verleent de directie der Nederlandsche Spoorwegen reeds sedert geruimen tijd vrachtvermindering voor het vervoer van kalizouten in wagenladingen bij groote hoeveelheden van Duitschland naar Ne derland. Ingevolge het vijfde lid van ge noemd wetsartikel geldt die verlaging voor allen, die aan de gestelde voor waarden voldoen, zoodat uiteraard tus schen binnen- en buitenlandsche ver voerders geen onderscheid wordt ge maakt. Overigens wordt met de verlaging beoogd vervoer terug te winnen, dat aan den waterweg verloren is gegaan. Yan eenige bevoorrechting, van wien dan ook, is daarbij geen sprake. Maatschappij Ziekenfonds Zuid- en Noord-Beveland. Wij vestigen de aandacht van de lezers op een in dit nummer voorko mende advertentie van het Maatschappij Ziekenfonds „Zuid- en Noord-Beveland", waarin stemgerechligde deelgenooten (dat zijn alle leden boven 21 jaar) ter ver gadering worden opgeroepen ter verkie zing van vertegenwoordigers en hun plaatsvervangers voor bijwoning van de in Maart 1931 te houden „Algemeene Ver gadering", samengesteld uit bestuursleden, deelnemers (artsen) en deelgenooten. Naar men ons mededeelt, is dit fonds dat langzamerhand de plaats inneemt der oude doktersfondsen en daarbij het voordeel biedt van algemeen-specialisti sche hulp (door chirurg, internist, oog arts, oor-, neus- en keelarts, zenuw-arts), van desgewenscht tandheelkundige hulp en van andere faciliteiten (f 10 uitkeering bjj geboorte; kosteloos brillen; buik- en breukbanden) sinds zijn oprichting op 1 -Januari 1903, steeds groeiende. Zoo

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1