DE ZEEUW DERDE BLAD Staten-Generaal. Uit de Provincie VAN WOENSDAG 24 DEC. 1930. No. 73. EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag 23 December Verschillende wetsontwerpen. Aan de orde zijn verschillende wetsont werpen, w.o.: onteigening voor den aan leg en de verbetering van een wen van Westkapelle naar Middelburg in de ge meenten Westkapelle, Zoutelande, Bigge- kerke en Koudekerke, welke ontwerpen z. h. s. worden goedgekeurd. Bij het ontwerp inzake machtiging tot het verkoopen van inschrijvingen in het Grootboek der 3 pet. rentegevende Natio nale Schuld tot een nominaal bedrag van f 60 millioen, vraagt de heer De G ij s e- 1 a a r, G. EL, inlichtingen over de posi tie der nieuwe 3 pet. grootboekleening. Spr. oppert eenige technische bezwaren en acht de positie van de houders van bovengenoemde leening benadeeld door het hoogere bedrag, dat moet worden af gelost, waardoor de aflossingen zelf ge ringer worden ten aanzien dezer leening. De Min. van Financiën meent, dat deze bezwaren niet bestaan, omdat bij de inschrijvingen bepaald is, dat de aflossingen niet speciaal voor deze lee ning zouden gelden. Dat stond in de pros pectussen. Het wetsontwerp wordt z. h. s. aan genomen. Alvorens de vergadering de sluiten wenscht de Voorzitter den leden een recht gezegend Kerstfeest, zeer bijzonder lijk een tweetal hooggeachte collega's, dio met Kerstmis het aantal hunner levens jaren met één zullen zien vermeerderd. Mogen zij met het klimmen der jaren hoe langer hoe meer ervaren zeide Spr. dat de grijsheid is: een sierlijke kroon (Spr. doelde hier op den heer Mendels, die op 25 December 62 jaar en Mr O. baron van Wassenaar van Gatwijck, die op 26 December 74 jaar wordt). De vergadering wordt hierna verdaagd tot nadere bijeenroeping. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 22 Dec. De natuurramp op Java. Bij den aanvang der vergadering hield de Voorzitter de volgende toespraak: Blijkens de tot ons gekomen berichten is midden-Java door een ernstige natuur ramp getroffen. Honderden bewoners van den voet van den Merapi zijn door een afschuwelijken dood verrast, duizenden hebben in wanhoop en vertwijfeling in wilde vlucht hun have en goed moeten prijs geven. Ik weet namens U allen te spreken, wanneer ik getuig, dat dit droeve lot van zoovele slachtoffers en van het door hen bewoond gebied, ons, vertegenwoordigers van het Nederlandsche volk, met leven dige deelneming vervult, deernis die niet grooter zou kunnen zijn indien ons eigen landgebied en zijn bewoners in zoo he vige mate zouden zijn geteisterd. De Minister-President zegt, dat de regeering met de Kamer onder den in druk is van deze natuurramp. Spr. ver trouwt, dat in het moederland en in de overzeesche gewesten alle krachten zul len worden ingespannen, om de gevolgen zooveel mogelijk te verzachten. Moge de saamhoorigheid van de bewoners van alle deelen des rijks hierbij tot uiting komen. Deze redevoeringen werden door de le den, behalve door den heer de Visser, staande aangehoord. Het Tarwe-wet je. De amendementen onaannemelijk verklaard. Aan de orde is de voortzetting der be handeling van het Tarwe-wetje. Minister Ruys de Beerenbrouck beantwoordt de sprekers. Hij zegt, dat de regeering niet met dit ontwerp is ge komen dan nadat zij zich overtuigd heeft van de uitvoerbaarheid. Het ontwerp geeft alleen den grondslag aan, maar de regeering moet in de uitvoering grooten- deels vrij blijven. De regeering zal er zich niet toe laten verleiden alle aan wezige tarwe in het brood over te heve len. Er zal degelijk worden gelet op de hoedanigheid. Ongeschikte tarwe zal in het brood dus niet voorkomen. Daarbij komt, dat in tijden van grooten oogst 10 15 pet. inlandsche tarwe gebruikt werd zonder dat het publiek het zelfs merkte. Wat de meel-importeurs aangaat, deze hebben inderdaad een verandering in hun bedrijf. De regeering kan hun echter veel vrijheid laten. Dat is een zaak van uit voering. Het zou onbillijk zijn als de meel-importeurs ongemengd meel moch ten invoeren, terwijl de maalderijen uit sluitend gemengd meel in den handel moeten brengen. Een aankoop-gebod van inlandsch meel door meel-importeurs zou de regeering de bevoegdheid ontnemen te verbieden het in voorraad hebben van ongemengd meel. Bij dit stelsel zouden de importeurs zeer bevoordeeld worden bo ven de maalderijen. Wanneer de bakkers zelf verplicht zouden worden het meel te mengen zouden de moeilijkheden met de controle slechts verplaatst worden. In dien het inlandsch meel moet dienen als entree-biljet voor het buitenlandsch meel, zou dit entreebiljet op de goedkoopste wijze worden aangeschaft. Hierbij krijgt dus het slechtste meel de voorkeur. De regeering zal echter overwegen de mogelijkheid of een proef kan worden genomen met het stelsel van bij-levering van inlandsch meeL Verder kan de re geering in haar toezegging niet gaan. Er is gesproken over het verleenen van een teeltpremie uit 's lands kas, zoo als de motie-Van der Sluis wil. Hieraan kleven ernstige bedenkingen met het oog op andere takken van bedrijf en land bouw. Het toekennen van een premie geeft aanleiding tot willekeur. Bovendien kun nen de tarwebouwers niet met een hand reiking door eigen kracht weer er boven op komen. Een premie kan ook onder om standigheden prijsverlagend werken. Een teeltpremie is het meest onbeholpen en grove middel, dat kan worden toegepast. Zoolang er dus ook nog een ander mid del is, moet dat worden aangewend. De motie is daarom voor spr. niet aanneme lijk. Een ander stelsel werd door den heer Colijn aanbevolen, n.l. het Zwitsersche stelsel. Dat zal de regeering gaarne in ernstige overdenking aanvaarden als in de praktijk zou blijken, dat het huidige regeeringsvoorstel niet tot het beoogde doel zou leiden. Spr. komt thans tot de belangen van andere betrokkenen: de bloem en meel- verwerkende bedrijven. Door deskundi gen zal moeten worden uitgemaakt, of die bedrijven, nadeelen zullen hebben van het maal- en menggebod. Is dit zoo, dan zullen er ontheffingen moeten worden verleend. Of de beschuitbakkerijen hier toe moeten worden gerekend, staat nog niet vast. Hier moet onderscheid worden gemaakt tusschen hand- en machinaal bedrijf. Aan bevrediging van rechtmatige verlangens zal alle zorg worden gewijd. Spr. vertrouwt, dat de Kamer voldoen de zal achten de toezegging, dat bij ge bleken noodzakelijkheid dispensatie zal worden verleend. Vrijstelling voor alle be- schuitbakkerijen is zonder meer niet mo gelijk. Een andere groep belanghebbenden zijn de molenaars .ten plattelande, en de z.g. ongebuild-malers. Om de belangen van deze groep te bevorderen, moet worden gezorgd, dat de prijs niet te hoog wordt, opdat zij geen buitenlandsche tarwe zul len aankoopen. Dat is echter ook weer een kwestie van uitvoering en dit punt heeft de bijzondere aandacht der regee ring. Sommigen verwachten verhooging van den broodprijs, anderen meenen, dat er geen verhooging zal volgen. Vast staat dat de broodprijs niet als regel den tarwe- prijs volgt; er zijn andere factoren bij betrokken. Voorspellingen zijn daarom moeilijk te doen. Tegen vergrooting van den uitzaai van tarwe heeft de regeering geen bezwaar, mits het een nevengevolg is van de te nemen maatregelen. Een rem ligt echter in het vast te stellen percentage, dat zoo laag mogelijk onder het theoretisch maxi mum moet blijven. 'Het percentage zal worden vastgesteld Aan een wissen dood ontkomen. Op da Prins Hendrikkade te Amsterdam reed Dinsdag een auto te water, doordat een der wielen van de as reed. De chauffeur bekwam lichte verwondingen, doch kon nog met een nat pak op het droge komen, De brandweer lichtte later den wagen. naar gelang van de omstandigheden. De kippenboeren zullen inplaats van inland sche tarwe andere graansoorten als bui tenlandsche tarwe kunnen gebruiken. Met de aanneming van dit wetsontwerp is niet alleen een landbouwbelang, maar ook een algemeen belang gediend. Daar om beveelt spr. aanneming met grooten aandrang aan. Dhr Oud, V. D., is over het antwoord van den Minister niet tevreden; deze gaf geen enkele bijzonderheid over de uitvoe ring. De regeering vraagt een blanco vol macht. Zij wil geen uitgewerkte regeling geven. Zij moet eerst nog even praten met de deskundigen. Als in de dagen van do crisisdistributie wil de regeering beslis sen over het wel en wee der bevolking; misschien krijgen we ook weer een crisis- rechtsspraak. Dhr Knottenbelt, V. B., meent, dat de rede van den Minister bevestigt, dat de indiening van het wetsontwerp pre matuur is. Waarom heeft hij de des kundigen niet vooraf aan het werk gezet? Dhr Kersten, S. G. P., herhaalt zijn klacht, dat de landbouw ontheven moet worden van de ondragelijke lasten, die op het bedrijf drukken. Een vermenging van het buitenlandsche meel met meer dan 25 pCt. is best mogelijk. Dhr C o 1 ij n, A.-R., sluit zich uitdruk kelijk aan bij den heer Oud ten aanzien van diens bezwaren voor de importeurs. Spr. hoopt, dat hetgeen de Minister over de importeurs heeft gezegd, niet zijn laat ste woord zal zijn. Ten aanzien van de pluimveeteelt en de eierenproduc.tie was het antwoord van den Minister niet geruststellend genoeg. Dat de prijs van de grondstof voor de broodfabricage in het Zwitsersche stelsel hooger zal worden, geeft spr. toe, maar dat zal bij het stelsel van den Minister ook het geval zijn. Dhr Lockefeer, R. K, betoogt nog eens, dat het publiek schade zal lijden door de bemoeilijking van den import. Spr. vreest, dat er gemengd zal wor den met bloem van zeer inferieure kwali teit. Het antwoord van den minister is zeer onvoldoende. Dhr De Visser, C. P., vestigt er de aandacht op, dat de geheele uitvoering van de wet wordt geregeld in een alge- meenen maatregel van bestuur met uit schakeling van het parlement. Dhr Van den Heuvel, A. R., vraagt of er nu ook een steunmaatregel voor do suikerbietenverbouwers zal komen. De Minister dupliceert. Ontheffing van den landbouw van de lasten der so ciale verzekering zou niet van wijs beleid getuigen. De regeering volgt met groote belangstelling de samenwerking tusschen werkgevers in den landbouw met de landarbeiders. Steun aan de beetwortel- t erbouwers is zeker tiok noodig en hier voor zullen maatregelen bij de Kamer in komen. Dhr Colijn antwoordt spr., dat hij het Zwitsersche stelsel ernstig zal nagaan. Er is daarover een rapport bij zijn depar tement, waaruit ook blijkt, dat de kosten daar nog geen halve ton bedragen. Hier zullen komen enkele controleerende amb tenaren, de verdere toepassing zal komen bij de organisatie. Vermoedelijk zullen derhalve ook hier dp kosten niet meer bedragen dan in Zwitserland. De motie-Van der Sluis komt in stem ming en wordt verworpen met 68 tegen 18 stemmen. Vóór: alleen de S. D. en de heer Floris Vos. Art. 1 wordt vastgesteld. Bij art. 2 licht dhr Boon een amende ment toe, strekkende om het imperatieve menggebod te schrappen en te bepalen, dat hij, die tarwemeel of tarwebloem af levert, hetwelk vervaardigd is van in het buitenland verbouwde tarwe, wordt ver plicht een hoeveelheid bloem van in Ne derland verbouwde tarwe te koopen, wel ke een nader te bepalen percentage be draagt van het kwantum door hem af geleverd tarwemeel of -bloem. Dit per centage zal ten hoogste 25 pCt. mogen bedragen. Dhr O u d, V. D., verdedigt een amende ment, strekkende om het maximum pre- centage van de verplichte menging met inlandsch meel te bepalen op vijftien in plaats van 25. Dit zal een ongelimiteerde uitbreiding van de tarweteelt beletten. Voorts verdedigt spr. een sub-amende ment op het amendement-Boon, strekken de om te bepalen, dat alleen het ver voeren en afleveren dus niet „het voor handen hebben" van tarwemeel of tar webloem waarvan de samenstelling niet voldoet aan eischen, door den minister gesteld, niet dan voorwaardelijk kan wor den toegestaan. De bedoeling is, dat de bakkers zelf hun meel voor de broodfabricage zullen kunnen mengen. Dhr Van den Heuvel, A.-R., be strijdt het amendement-Boon en het sub amendement-Oud. Hij meent, dat het bij geleverde inlandsche meel niet behoeft te worden gebruikt, het kan weer terugga bracht worden naar den leverancier. Dhr Ketelaar, V. D., U begrijpt er niets van. Dhr O u d, V. D., Hij mag het niet ver voeren. De heer v. d. Heuvel, A. R., weet er in alle geval meer van dan de heer Ketelaar, die er niets van weet. (Rumoer. De voorzitter hamert). De heer v. d. Heuvel, A. R., meent, dat er ook een handel in certificaten voor vervoer mogelijk zal worden. Het amen dement is overbodig, omdat de minister heeft toegezegd, dat hij een proef in die richting wil nemen. De heer Lovink, G. H., zegt, dat de argumenten der importeurs tegen 't meng gebod op hem geen sterken indruk heb ben gemaakt. Hij kan zich niet met het amendement-Boon vereenigen. De heer Kersten, S. G„ zegt, dat het amendement-Oud tot gevolg zal heb ben, dat minder inlandsche tarwe zal worden geconsumeerd. Hij is het echter wel eens met het amen dement-Boon en het daarop voorgestelde sub-amendement-Oud. De heer v. Hellenberg-Hubar, R. K., zegt, dat de Minister door zijn toe zegging, dat hij bereid is een proef te nemen, aan zijn bezwaren voor een groot deel is tegemoet gekomen, doch zou gaar ne zien, dat die proef zou worden geno men, voordat de wet in haar geheel zal worden toegepast. De heer Schouten, A. R., wil ten aanzien van het am denemet-Oud (15 inplaats van 25 pet) het antwoord van den minister afwachten. Het amendement-Boon en het sub amendement-Oud daarop hebben spre kers sterke sympathie, welke door de dis cussie nog versterkt is. Spr. bestrijdt de beweringen van den heer Lovink over de bezwaren der importeurs, die toch ook volgens den minister handel drijven op merken, die kwaliteit waarborgen. De heer de Visser, G. P., zegt, dat al worden de amendementen aangenomen, waardoor het wetsontwerp beter wordt, hij toch tegen het ontwerp zal stemmen. De heer Lockefeer, R.K., is door het rumoer in de Kamer totaal onver staanbaar. De voorzitter hamert voortdurend om stilte. De heer Schokking, G.H., meent, dat in gewone omstandigheden na de toezegging van den minister het amende ment-Boon overbodig is. De minister moet hem echter de verzekering geven, dat hij de proef zal nemen en er toe zal bijdragen dat de kans van slagen niet wordt belemmerd. De Minister bestrijdt het amende ment-Oud om het percentage van 25 te verlagen tot 15. Daartegen heeft hij ernstige bedenkingen. Onder normale omstandigheden bij gunstigen tarweprijs wordt wel eens vrijwillig 20 pet. bijge mengd. Ook het amendement-Boon, dat mee brengt de vrijheid om onvermengd meel in voorraad te hebben, moet spr. ontra den, evenals het sub-amendement. Aanneming der amendementen zou hei wetsontwerp denatureeren, omdat niet met volstrekte zekerheid zou vaststaan, dat het inlandsche meel ook inderdaad voor het brood zal worden gebruikt. De amendementen zijn onaannemelijk en het wetsontwerp zal worden inge trokken als zij worden aangenomen. De heer Boon, Lib., moet desondanks zijn amendement handhaven en betreurt in buitengewone mate deze afwijzende houding van den minister. De heer Oud, V.D., betreurt het, dat de minister de Kamer dwingen wil met zijn onaannemelijkverklaring. Laat de Kamer beseffen, dat zij ook nog iets be- teekent. Het amendement-Boon wordt in stem ming gebracht. De heer G o 1 ij n, A.R., betreurt de hou ding, door den minister tegen het amen dement-Boon aangenomen. Daar hij het wetsontwerp echter niet ingetrokken wil zien, zal hij niettemin tegen het amende ment stemmen. De heer Lockefeer, R.K., heeft ten volle vertrouwen in den minister en zal tegen het amendement stemmen. De heer Kersten, St. G., zal er vóór stemmen. De heer Bierema, Lib., meent, dat de Kamer voor het terrorisme van den mi nister niet uit den weg moet gaan. De heer De Visser, G. P., zegt, dat het optreden van den minister terrosis- me is. Het is het meest brutale optre den De Voorzitter hamert. De heer De V i s s er, G. P., zegt, dat de minister, kennende de onderworpen heid van vele leden, meent, dat de Ka mer zal bukken voor bruut geweld. De Voorzitter roept den spreker tot de orde. De heer S c h o k k i n g, C. H., vraagt onder groot rumoer het woord. De heer W ij n k o o p, G. P.: Wij weten het allang! De Voorzitter: De heer Wijnkoop heeft hier niets te zeggen. De heer S c h o k k i n g, C. H., zegt, dat zijn partijgenooten zeer onaangenaam getroffen zijn door de houding van de regeering, maar toch noode tegen het amendement zullen stemmen. Het amendement-Boon wordt verwor pen met 49 tegen 41 stemmen. Vóór stemden de leden Boon, Bierema, Albarda, Mevr. Van Itallie-vam Embdon, Mej. Westerman, Van Braambeek, Joe- kos, Wijnkoop, Van den Tempel, Kupers, Floris Vos, De Visser, Van Rappard, Duys Mevr. Bakker-Nort, Schouten, Beumer, Lingboek, Zandt, Van Dis, Kersten, Van der Houwen, Ketelaar, IJzerman, Van dor Waerden, Prof. van der Bilt, Brautigain, Dr Vos, Van der Sluis, De Boer, Ebele, Van Kempen, Van Zadelhof f, Cramer, Oud, Knottenbelt, Van der Heide, Drop, Marchant, Ter Laan, Vliegen. De heer Schaper stemde tëgen. Het amendement-Oud wordt ingetrok ken om de Kamer een stemming te be sparen. Het wetsontwerp wordt hierna aan genomen met 58 tegen 31 stemmen Tegen stemden de liberalen, behalve de heeren Bierema en Van Rappard, de vrij zinnig democraten, en de sociaal-demo craten, behalve de heeren Van der Heide, Schaper en Hiemstra. Do V o o r z i 11 e r wijst er op, dat dank zij de krachtige medewerking vóór Kerst mis niet alleen de begrooting, maar ook nog vele andere wetsontwerpen zijn afge daan. Het is zijn bedoeling, de Kamer weer bijeen te roepen tegen 10 Februari, met dien verstande, dat in het begin van Ja nuari een korte zitting zal worden ge houden voor het afdoen van enkele spoed- eischende wetsontwerpen. Hij dankt de leden en de medewerkers voor hun toewijding en wenscht allen, ook hen, die van uit de hoogte op de Kamer neerzien, een aangename Kerst mis en een gelukkig Nieuwjaar. De Kamer gaat te 6 uur op reces. 's-H. Arendskerke. In de Maandagmid dag gehouden raadsvergadering, waarin de heer van Gorsel afwezig was, werd o.a. medegedeeld, dat de verschillende belastingverordeningen, vastgesteld in verband met de wet op de financieele ver houding tusschen het Rijk en de Gemeen ten, door de Kroon zijn goedgekeurd, dat de 85 iepehboomen staande langs den Pa rallelweg, toegang gevende tot het Spoor wegstation te 's-Heer Arenskerke, als hoogste inschrijver zijn gegund aan H. de Goederen te Linschoten voor de som van f 1926 en dat 10 oude lantaarnpalen aan 'het gemeentelijk gasbedrijf te Goes zijn verkocht voor f 10 per stuk. Daarna worden achtereenvolgens be noemd en herbenoemd: le. tot leden van de 3 in deze gemeente bestaande commissiën tot Wering van Schoolverzuim, te 's-H. Arendskerke: de heeren J. van Houte, L. van Vessem, D. W. Lindenbergh, G. Beenakker en D. v. d. Maale.; te 's-H. Hendrikskinderen: de heeren J. L. Back, J. Rouw, W. Priester, A. de Dreu en Jaos. de Schipper; te Nieuwdorp: de heeren L. Melse, G. Vos, H. GoedegebuTe, H. Steenblok en M. Ver- ■mue; 2e tot lid van de Commissie van Toezicht op het lager onderwijs, de heer J. Rouw; 3e. tot lid van het Burgerlijk Armbestuur van 's-H. Arendskerke: dhr G. Minderhoud; 4e. tot lid van het Groot Armbestuur van 'sjH. Hendrikskinderen: dhr P. de Putter; 5e. tot havenmeasteres aan de haven van den Zuid-Kraayert- polder: mej. wed. J. Kieboom; 6e. tot af gevaardigden naar de in 1931 te houden vergaderingen van de N.V. Waterleiding Maatschappij Zuid-Beveland, de heeren H. van Gorsel en D. W. Lindenbergh. Verder worden vastgesteld de bedragen der gemeentelijke vergoeding bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijswet over het dienstjaar 1928 van de bijzondere lagere school te Nieuwdorp op f 1332.54, voor de R.K. Bijzondere Lagere .School te Le«we- dorp op f 1065.67 en voor de Herv. Ghr. School te "s-Heer Hendri'kskinderen op f 777.33. Een verzoek van het bestuur van de Christelijke school te Lewedorp, om voor schot'op de gemeentelijke vergoeding be doeld in art. 101 der lager onderwijswet over 1930 wordt ingewilligd en dit voor schot bepaald op f 150. Vervolgens wordt besloten aan Gedep. Staten van Zeeland, Te 's Gravenhage heeft Dinsdag met groote plechtigheid de voorloopige bij zetting plaats gehad van het stoffelijk overschot van wijlen den heer G. J. Diekema, gezant der Ver. Staten van Amerika bij het Nederlandsche Hof, De stoet onderweg in de v. d. Boschstraat te Den Haag.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 9