Berlijnsche Brieven. Ingezonden Stukken. gen komen. Deze moeten behouden wor den. Het adres wordt in stemming gebracht en met 10 stemmen voor en een blanco (dhr Moens) wordt besloten overeenkom stig het voorstel-Lorier. Alsnu sluiting. (Het adres zelf hebben wij gisteren reeds opgenomen. Red.). Middelburg. Met groote belangstelling wordt door de leden der Geref. Kerk 29 Dec. a.s. tegemoet gezien. Op dien dag toch zal de nieuwe kerk aan het Hofplein in gebruik worden genomen. Aanvankelijk was het besluit door den Kerkeraad genomen de oude Hofpleinkerk te verbouwen om van circa 500 zitplaat sen tot 800 te komen. Na deskundig on derzoek bleek deze kerk voor een derge lijke verbouwing absoluut ongeschikt, waarop volgde het besluit, algeheele af braak en een nieuwe, grootere kerk op dezelfde plaats. De bouwplannen zijn door een Bouw commissie der kerk zelf ter hand geno men. Een lid der commissie, de heer A. de Poorte, ontwierp plannen en teekenin- gen, waaruit tenslotte een keus werd ge daan. Onder zijn leiding en naar zijn plannen kwam het gebouw tot stand. Ge tracht werd op de meest eenvoudige wijze een toc-h smaakvol gebouw te krijgen. Hierin is men volkomen geslaagd. Doordat het terrein beperkt was en men circa 850 zitplaatsen wilde bereiken, moest een vrij groote gaanderij worden gebouwd, plaats biedend aan 230 perso nen. Doordat deze gaanderij sterk afloopt en de kerkvloer eenigszins, kunnen de kerkgangers elkaar nooit hinderen in het gezicht op den spreker. Het interieur doet prettig aan. De ban ken op den beganen grond zijn nieuwe, met leer bekleede. moderne, eiken banken. Eenige rijen stoelen in dezelfde kleur en afwerking zijn geplaatst, waardoor het mogelijk is door een kleine verandering in rangschikking en het plaatsen van ta fels het H. Avondmaal te vieren. De fraaie bekapping, waarin veel celo- tex is verwerkt, geeft met de zachte kleu ren een rustigen indruk. Prettig doen de hooge, smalle ramen aan. die door het glas in lood getemperd, maar toch vol doende licht doorlaten. Boven het spreekgestoelte is het orgel geplaatst. Dit werd geleverd door de fa. Dekker te Goes. De kerk werd gebouwd door den heer M. Walraven, aannemer te Middelburg, die alle eer van zijn werk heeft. Daar het uitwendige ook in modernen stijl is ge houden, met strakke, vlakke lijnen, staat het gebouw rustig, een massieven indruk gevend. De aannemingssom bedroeg f 35.790. De Centrale verwarming werd geleverd door Ir Dorrepaal en Van Vreeswijk te Rotterdam. Het schilderwerk werd verricht door den heer Kleinenberg te Middelburg. Aan de achterzijde is een flinke consis toriekamer, met daarboven een keurig vergaderlokaal aangebouwd. Maandag 29 December zal de kerk in gebruik worden genomen, 's avonds om 7 uur. Des namiddags zal van 1 tot 4 uur voor leden en belangstellenden de kerk ter bezichtiging worden opengesteld. Aan den 'heer Midavaine, koster der oude Hofpleinkerk, is door den Kerke raad der Geref. Kerk op de meest eer volle wijze onslag verleend, wegens hoo- gen leeftijd en tot koster der nieuwe Hof pleinkerk benoemd de heer G. Drost. Domburg. Maandagavond had in het lokaal „Rehoböth" eene vergadering plaats van de anti-revolutionaire kiesver- eeniging „Nederland en Oranje". De voor zitter, de heer L. J. van Voorthuysen, opende op de gebruikelijke wijze de goed bezochte vergadering en deelde mede, dat deze ten doel 'had het opmaken van een lijst van ten hoogste acht namen van can- didaten voor de verkiezing van leden van de Provinciale Staten. Deze personen zul len dan worden besproken in eene ver gadering der „Centrale", waarin een al- phabetische groslijst van candidaten zal worden opgemaakt, die aan de kiesver- eeniging zal worden toegezonden. Na am pele bespreking werd 'het volgende acht tal opgemaakt, in alphabetische volgorde: J. Bosselaar, H. Dronkers, J. W. van 't Hoff, W. A. den Hollander, A. D. Littooy, J. de Visser Sz., L. J. van Voorthuysen en R. van der Welle. Hierna had eene geani meerde gedadhtenwieseling plaats over de gemeente-politiek van Domburg, waarna rondvraag en sluiting. Eede. In de Vrijdag gehouden raads vergadering werd een uitvoerige discussie gehouden over de vraag of de wethouder, M. van Rie, die in de vorige raadszitting tot gemeente-ontvanger is benoemd, nog recht had deze zitting bij te wo nen. Tenslotte werd met 4 tegen 3 st. een voorstel-Surtewagen verworpen, om de wethoudersbenoeming van de agenda te schrappen, den beer Van Rie te verwij deren en een wethouder te benoemen als het nieuwe raadslid aanwezig is. De voor stemmers verwijderden zich daarop uit de zaal, om na de benoeming van den heer Ernest Buyck tot wethouder weer terug te komen op de publieke tribune. (M. Crt.) Een gasaanval te Amster dam. Maandag zijn op den Amsteldijk ter hoogte van den vroegeren watertoren werklieden der gemeente gasfabriek be zig geweest een hoofdbuis van de gaslei ding door te pompen. Men vermoedde namelijk, dat deze buis verstopt was. Het water, dat door de buis gepompt werd, loosde men in een put, welke in verbin ding stond met den Amstel. Maandag avond nu bemerkten de bewoners van den Amsteldijk en van de Amstelkade, dat er een sterke gaslucht hun huizen binnen drong. Natuurlijk dacht men het eerst aan een lek in de gasleiding, doch daar niemand een lek kon vinden en de gas lucht sterker werd, belde men van alle kanten de gasfabriek, de politie of de brandweer op. Hier verzekerde men het verontruste publiek echter, dat er niet het minste gevaar dreigde en dat de gaslucht vanzelf weer over zou gaan. Verscheidene personen echter zijn on wel geworden van de vergiftigde dampen, doch niemand is bezwijmd. Met een glaasje melk kwamen de meeste slachtof fers weer bij. De oorzaak van den gasaanval is te zoeken in het Amstelwater waarmede de gasdampen uit de hoofdbuis zich ver mengd hadden en dat in de koude avondtemperatuur verdampte, waarme de het gas zich in de open lucht ver spreidde. Weer een juweelen- roof te Berlij.n. 'n Vijftal jonge lie den reed Maandag even voor midder nacht per taxi voor den winkel van een goudsmid Kolonstrasse 60 te Berlijn. Twee hunner bleven in den wagen, terwijl de drie anderen de groote spiegelruiten van den winkel insloegen en zooveel mo gelijk sieraden en edelgesteenten bijeen haalden. De eigenaar, die zich op dat oogen- blik in de achterkamer bevond, stormde den winkel in, doch kon de daders niet te pakken krijgen. Deze waren reeds in de auto gesprongen en dwongen onder bedreiging met een revolver den chauf feur te rijden. In de Balzigerstrasse lieten zij de auto stoppen, zij klauterden over een schutting en wisten in de duisternis te ontkomen. De waarde van hun buit is nog niet vastgesteld, Paard op hol., Te Tubbergen passeerde 'n luxe-auto 'n van een tegen overgestelde richting komenden boeren wagen, waarop de 13-jarige M. gezeten was die het paarde mende. Het dier schrok van den auto en ging aan het loopen. Bij de boerderij gekomen, alwaar M. woonde, geraakte de jongen bekneld tusschen den wagen en den muur van de schuur. De in allerijl ontboden geneesheer liet Het Rijk zal met een jaarlijksche bijdrage van f 10.000 gedurende tien jaren de ge meente Arnhem tegemoet komen voor het behoud van Zijpendaal, gekocht voor f375.000. Een kijkje in het fraaie park- hem naar het R.K. Ziekenhuis te Almelo overbrengen, alwaar hij kort daarop aan de hekomen inwendige kneuzingen is overleden. Als tragische bijzonderheid kan worden gemeld, dat dit het derde kind is uit het gezin M. dat binnen eenige jaren op noodlottige wijze het leven verloor. Een verborgen bruids schat. Toen men te Baak, gemeente Steenderen, enkele dagen geleden bij den landbouwer T. bezig was een bedstede uit te breken, vonden metselaars in het stroo van de bedstede een kistje met f 200 aan rijksdaalders. Dit moet geweest zijn de bruidsschat van de moeder van T. De met selaars kregen ieder een flinke gift. 955 jaar getrouwd. De Sdheve- ningsche Kerkbode brengt niet minder dan een geheele pagina met aankondigin gen van a.s. zilveren, zwaar zilveren, ver guld zilveren, zwaar verguld zilveren, gouden en zwaar gouden huwelijksparen. Er zijn 12 paren die 25 jaar getrouwd zijn, en behalve vijf die 30 en één dat 35 jaar getrouwd is, nog 4 paren die 40, 4 die 50 en twee die 55 jaar met elkaar lief en leed gedeeld hebben, tezamen vertegen woordigend het niet onbelangrijke aantal van 955 jaar. Alle huwelijksfeesten vallen in den tijd, I dat de visschers thuis zijn op een der laatste dagen van December of op een der eerste dagen van Januari. Bekende Sche- j veningsche namen komen in deze adver- j tentie voor; de naam Pronk niet minder dan zes maal; 25 der 28 advertenties van gen aan met het Apostolisch vermaan: Zoo de Heere wil en zij leven(Ned.) WORDT HET LEVEN GOEDKOOPER? Der Himmel geht gebückt und alt, Sein Wolkenhaar ergraut, Es weht ein Odem graberkalt Und schon verwelkt das letzte Kraut. Het jaar spoedt ten einde. Wil het ook u toeschijnen, dat de weken voorbijglij den als een schaduw? Het jaar 1930 wan kelt als een moede grijsaard Sylvester tegemoet. De laatste loodjes wegen het zwaarst. We zijn er nog niet. Bedriegen de voorteekenen niet, dan kunnen juist deze laatste weken ons nog allerlei min der aangename verrassingen brengen. De nood der tijden drukt zwaar op Duitsch- land en de ontevredenheid is algemeen. De winter, die toch al om zijn duurte gevreesd en door velen gehaat wordt, staat voor de deur en met hem komen noodverordeningen binnenvallen, welke de ontevredenheid verdubbelen, Niet min der als 25 „Notverordnungsgesetze" slin gerde de rijksregeering de ontruste bevol king naar 't hoofd en zij beslaan in het „Reichsgesetzblatt" 84 dichtbedrukte pa gina's. De lust, om dit resultaat van me nige nachtelijke kabinetszitting nauwkeu rig te lezen is niet erg groot, want we weten immers al van tevoren, wat de inhoud beteekent: ongewenschte verhoo ging van den algemeenen levensstan daard. Met een doortastendheid, welke we de laatste jaren niet meer gewend zijn, maakte de rijkskanselier, Dr Brüning, hier bij weer eens gebruik van paragraaf 48 van de grondwet van Weimar. Hij stelde met zijn nieuwe noodverordeningen den rijksdag voor 'n „entweder-oder", voor een ultimatum. Hij profoceerde hiermede een nieuwe crisis. Hij kon dat doen, daar de sociaal-democraten deels tegen hun eigen overtuiging de noodverordenin gen hebben aanvaard als een noodzakelij x kwaad. Bovendien kan hij zich beroepen op de goedkeuring en onderteekening van rijkspresident von Hindenburg. Op initiatief der socialisten werden al lereerst vroegere noodverordeningen aan een kleine correctie onderworpen. Zoo de werkloozenverzekering en de „Bürger- steuer", in den volksmond „negerbelas ting" genoemd. x Kaspatiënten behoeven niet meer het onlangs ingestelde bedrag van 50 penning te betalen, wanneer zij tot de werkloozen behooren. Ook patiënten, die nog onder de gevolgen van den oorlog hebben te lijden, vallen onder deze nieuwe bepaling. Bij de werkloozenverzekering kunnen nu ook jonge menschen tusschen 16 en 17 jaar op ondersteuning aanspraak maken. De ook door de staatscommissarissen voor Ber lijn goedgekeurde burgerbelasting werd ter elfder ure herzien. Zij eischte oor spronkelijk van eiken burger, wiens jaar lij ksch inkomen tot M. 8000 loopt, zonder onderscheid een directe belasting van I M. 6. Maar juist de burgers, wier inko- men tusschen 2000 en 8000 Mark varieert, maakten aanspraak op een procentuele indeeling. Of iemand met 70.000 mark inkomen jaarlijks 100 mark, of iemand met 150.000 mark inkomsten 200 mark be- lasting moet betalen, wil mij minder be langrijk toeschijnen als dat dit minimale I bedrag van M. 6 ook bij een minimaal I salaris werd vastgesteld. Belastingplicli- tig zijn in dezen met terugwerkende kracht over het jaar 1930 alle personen, die den 10 October 1930 in Berlijn woon achtig waren en ouder zijn dan 20 jaar. De hoogte dezer burgerbelasting richt i zich naar de inkomsten over het jaar i 1929. Zij bedraagt voor personen met een i inkomen van M. 8000 M. 6 M. 8000—M. 25000 M. 12 M. 25000M. 50000 M. 50 M. 50000—M. 100000 M. 100 M. 100000—M. 200000 M. 200 M. 200000—M. 500000 M. 500 M. 500000 en daarboven M. 1000 gunstigste geval dezelfde, maar de prij zen worden verhoogd. Voor de cigaretten- liefhebbers is het al net eender. Met de voordeelen, welke het rijk hier mede zal behalen, zal het vermoedelijk niet veel beter staan als met de rook, die door de tabakliefhebbers de lucht wordt ingeblazen. Het blijft een nirwana. Want de burger kan zich aan deze nieu we prijzen niet wennen. Zijn inkomen blijft hetzelfde en dus zal bij met mindere kwaliteiten tevreden moeten zijn. Hiervan heeft echter de fiscus geenerlei voordeel. Het middel ie dus erger dan de kwaal! Berlijn, December 1930. Echtelieden moeten anderhalf maal zoo veel betalen als volgens het inkomen van den heer des huizes wordt geëischt. Het bedrag moet in twee helften, den 10 Ja nuari en den 10 Maart 1931 betaald wor den. Het onredelijke van deze eischen juist tegenover de minder bemiddelden schijnt men nog bijtijds ingezien te hebben, want thans wordt dienaangaande bekend ge maakt: alle personen, die arbeidsonder- steuning genieten en zij, die nog onder de gevolgen van den oorlog hebben te lijden, behoeven geen burgerbelasting te beta len. Voorts wordt voor allen, die tot M. 8000 per jaar verdienen, een andere indeeling bekend gemaakt. Voor hen, die geen in komstenbelasting betalen, bedraagt de burgerbelasting M. 3. Voor inkomsten tot M. 4500 moet 6 Mark, tot 6500 moet 9 Mark, tot 8000 Mark moet 12 Mark, tot 12000 Mark moet 18 Mark en tot 16000 Mark moet 24 Mark burgerbelasting be taald worden. Dit alles beteekent dus een aanvullende verbetering van de van kracht zijnde noodverordeningen. Met de nieuwe saneeringswetten ziet het er voor de bevolking minder roos kleurig uit. Voortaan staat een inkom stenvermindering van 6 pet. voor alle be ambten en ambtenaren in staats- en ge meentedienst. Voorts een algemeene be perking van de uitgaven der landen en gemeenten. Bij de vereenvoudiging van het algemeen belastingsysteem worden ook zij, die een vrij beroep uitoefenen, aan eed nauwkeurige controle hunner inkomsten onderworpen. Dat was tot dus ver alleen in Pruisen en enkele andere staten gebruikelijk, maar wordt nu over gansch Duitschland doorgezet. Het dwangbeheer in de woninghuur zal tot 1 April 1936 worden afgewikkeld, zoodat van dien datum af dus de huizen weer vrij zullen komen. Deze tegemoetkoming van de rijksregeering is bedoeld als een attentie aan de economische partij, die juist onlangs de rijksregeering in den steek liet. Voorts brengt een dezer vele noodver ordeningen amnestie voor hen, die hun kapitaal in het buitenland in veiligheid brachten, wat de velen, die zulks niet deden, vreemd zal aandoen. Om de prijs verlaging van het brood door te zetten, wordt aangegeven, dat ieder brood 'n mi nimaal gewicht van 500 gram moet heb ben. Dit gewicht moet voor den kooper duidelijk worden aangegeven. Met geld straf wordt de bakker bedreigd, die zich aan deze verordening niet houdt. Inmiddels gaat het dagelijksch leven zijn gewonen gang. De doorsnee-burger merkt weinig of niets van de noodveror deningen, welke rijkscommissarissen of rijksregeering de wereld inslingeren. Hij heeft zijn geregelden arbeid en probeert met een bescheiden inkomen voor zijn onderhoud en voor dat van zijn gezin uit te komen. Gemakkelijk wordt 'them hierbij niet gemaakt. Wel hoort hij de laatste weken voortdurend van prijsver laging spreken en heel even zag het er naar uit, dat deze schoone beloften ver wezenlijkt zouden worden. Maar de mi nimale verlagingen waren niet van blij- venden aard. De melk ging na enkele da gen alweer de hoogte in. De actie der re geering lijkt ingeslapen. Het beste voor beeld, dat ik u hier kan noemen, is de verhooging van belasting op tabak en sigaren. Ook dit behoort tot de noodver ordeningen en is dus de kerstverrassing der regeering voor het Duitsche volk. Het kistje sigaren, dat iedere huisvader graag op den Heiligen Abend onder zijn kerstboom ontdekt, zal bij velen dit jaar uit geldgebrek ontbreken. De laatste verhooging der tabaksprij- zen dateert van dezen zomer. Men liet de sigaren toen met rust, omdat vooral de kleinhandel hierdoor getroffen zou wor den. Bij der nieuwe noodverordening heeft men hiermede geen rekening meer gehouden. Het meest gerookt wordt tegen woordig de sigaar van 10 penning. Als rooker van ervaring kan ik u menig merk van 10 penning noemen, dat beter is dan de sigaar, die ik een paar maanden ge leden in ons land met twaalf cent dus precies het dubbele betaalde. Al vele landgenooten, die mij in Berlijn met een bezoek vereerden, betuigden hun tevre denheid met de Duitsche sigaren van 15 en 20 penning. Bovendien is het formaat grooter dan bij ons. De 10 penning-si- gaar wordt nu belast met 2,3 penning, zal dus in den kleinhandel minstens 13 pen ning moeten kosten. Velen zullen dan maar een ronde som van 15 penning ne men. Maar voor de meeste liefhebbers van sigaren is zoo'n sigaar van 15 pen ning te duur. De sigaar van 15 penning ik noem u als typisch merk „Ich schlage alles" van Looser Wolff, een firma, waar meerdere landgenooten werkzaam zijn wordt 3,45 penning ver hoogd, zal dus 20 penning moeten kosten. Dat betaalde ik tot dusver voor mijn Zon dagssigaar „Donna Lucia". Maar deze wordt met 4,6 penning verhoogd en zal dus 25 penning moeten kosten. Zoo gaat het verder met alle andere soorten de hoogte in. De kwaliteiten blijven in het VAN RIJKDOM EN ARMOEDE. Niet lang geleden kon men in de bladen een ontroerend, droevig bericht lezen uit Rusland, waar menschen die vroeger schatrijk waren door de revolutie tot den bedelstaf zijn gebracht. Eén dier slachtoffers, vorstin T., heeft haar man en haar kinderen en ook haar fortuin verloren. En nu doolt ze door de straten van Moskou, 't meest door die straten, waar de rijken en grooten van vroeger dagen leefden. Steunende op een stok, grooter dan zij zelf, schrijdt ze voort. Een soort van mantel, van aan elkaar genaaide meelzakken, dekt haar meer dan schamele kleeding. Op den rug torst ze een zak, waarin ze alles wat ze onderweg krijgt, met zich voert. Haar hoofd is gedekt met een ouden zomerhoed, vol gaten. Eenige verfom faaide struisveeren bewijzen, dat het hoofddeksel waarschijnlijk in dagen van weelde is gekocht. Haar voeten steken in een paar veel te groote heerenschoenen, die evenwel zoo afgedragen zijn, dat de teenen der beklagenswaardige bedelares hier en daar zich door de gaten in het bovenleer vertoonen. Haar gelaat, schoon door ellende en kommer veranderd, draagt nog de spo ren van voornaamheid en schoonheid. Ontzettend! Zoo rijk, zoo geëerd, zoo gevierd te zijn geweest, zóó volop van 't heerlijkste en 't schoonste, wat de we reld geeft, genoten te hebben, en dan nu zoo rampzalig arm te moeten zijnl Voelt men iets van de schrille tegen stelling? En nog veel schriller is de te genstelling die Bethlehem's kribbe te zien geeft. Want het hulpbehoevende kindeke in dien stal is oneindig veel meer, dan de voornaamste vorst, die ooit op aarde ge leefd heeft. Zijn Paleis, waarin Hij woonde, was heerlijker dan het kostelijkste lustslot, dat ooit Nebukadnezar, of welke gewel dige der aarde ook, heeft gebouwd. Voor den Hemel koos 't Kindeke een stal. Duizenden en tienduizenden engelen waren Zijn gewillige dienaars, die ge hoorzaamden en vlogen op Zijn wenken. Wat ontzaglijke armoede heeft hel Kindeke in Bethlehem's kribbe geko zen en wat onzegbare heerlijkheid heeft Hij verlaten. Gij weet schrijft de apostel Paulus aan de Gemeente van Korinthe de genade van onzen Heere Jezus Christus, dat Hij om uwentwil is arm geworden daar Hij rijk was opdat gij door Zijne armoede zoudt rijk worden. Wat komt ons de kribbe van Bethle hem vertellen? Eerstens dit: dat wij zijn hulpeloos arm en naakt en blind. En verder: Dat de Heiland arm ge worden is, zichzelf arm gemaakt heeft, met als eenig doel: ons rijk te maken. Rijk niet in de beteekenis, waarin die beklagenswaardige bedelares uit Moskou's straten het zich denkt, maar rijk zóó, dat we alles hebben, wat noo- dig is om getroost te leven en zalig te sterven. Wie dat begeert, kan gaan naar Beth- lehems kribbe. Die alleen kan waarlijk Kerstfeest vieren. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie/. „Drankstrijd ln den boozen tijd". Geachte Redactie, Mogen wij een plaatsje vragen voor onderstaand schrijven? Bij voorbaat har telijk dank I „Een booze tijd, dien we beleven. Die rondom ons golft en breekt, en vreet aan het samenstel van het maatschap pelijk leven", schrijft Ds Kruyswijk in ons Maandblad. En „wie zal zeggen, wanneer Gods ontzettende bezoekingen zullen op geheven worden, wanneer er weer ver ademing zal komen?" En dan vorder: .het drankkwaad zal blijven. Holle hoofden en holle harten zullen bij de slagen der beproevingen vergetelheid zoeken in den drank ster ken drank of bier. Mannen en vrouwen die geen raad meer weten in al hun hartbrekend leed, zullen hetzelfde doen. Waar de schare, die naar den Kerst koning, den Zoon van God en den Zoon des menschen opgaat om genezing harer wonden, slechts een klein deel der lij dende menschheid omvat, zullen van de anderen waarschijnlijk meerderen troost zoeken bij fiesch en glas..," Arme wereldroept ge wellicht uit. Doch z ij n we er dan Wat doen wij, die „naar den Kerst- koning opgaan?"... ja, wat dóén wij voor „die arme wereld?" De Kerstkoning is heit Offer Gods voor ons. En wij, die naar Hem ont noemen...

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 6