Nü. 73 Woensdag 24 December 1930 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland EtING Hendrikse Co's Bank N.V. Goes BOLS v EERSTE BLAD, FEEST EN VRUCHT. Buitenland. Waarom zoudt Gij hoesten A. C. VAN DER REST Belangrijkste Nieuws. Binnenland Uit de Provincie. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Zij, die zich met 1 Januari a. s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. Haalt Uw middelen bij Nederd. Hervormde Gemeente te Middelburg 472 OBLIG.-LEENIWG Z.O.GEHEVER ELKEN DAG ÉÉN GLAA5JE f Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Forststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELEEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummers10.05 Prijs der AdvertentlBn: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. „De Zeeuw" zal op de Kerstdagen niet verschijnen. In een vorig aritkel hebben wij er op gewezen, dat er een nauw verband is tus- scben bet Kerstfeest en bet politieke leven. Wie waarlijk Kerstfeest mag vieren kan tegenover bet publieke leven niet on verschillig staan. Het is een heerlijk voorrecht de groote heilsfeiten te berdenken, stil te staan bij de komst van Christus in bet vleescb, te luisteren naar de blijde boodschap door de engelen verkondigd, dat Jezus Chris tus in de wereld is gekomen om zonda ren zalig te maken en de verbroken ge meenscbap met God te herstellen. En God geve, dat we dit feest mogen vieren met heel ons hart. Maar we zouden toch zeer eenzijdig zijn, indien we de beteekenis van bet Kerstfeest gingen beperken tot bet gees telijke leven en als de vruchten daarvan niet gezien werden in heel onze levens openbaring. Kerstfeest vieren en onverschillig staan tegenover de maatschappelijke vra gen is ondenkbaar. Kerstfeest vieren en koud en onaan doenlijk staan tegenover den socialen nood van onze dagen is innerlijk tegen strijdig. Kerstfeest vieren en niet steunen de doorwerking van de Christelijke beginse len ook in bet politieke leven is onbe staanbaar. De boom wordt gekend aan de vruch ten. Dit is geen nieuwe waarheid. Gods Woord is ons hierin voorgegaan En op schoone wijze is deze gedachte vertolkt door Groen van Prinsterer toen hij in zijn inleiding op „Ongeloof en Re volutie" schreef: „Eén ding, ik weet en belijd bet, één ding is noodig voor allen. Niet als staats lieden of geleerden, als zondaars wen- scben wij zalig te worden. Eén weg, één waarheid is er. Ik vind de rust en den vrede mijner ziel in de blijde boodschap dat er in bet scbuldvol- doenend offer van den Zaligmaker, uit vrije genade, vergeving en zaligheid is voor een iegelijk die gelooft. Ik wil op geenerlei wijze den smaad dezer belijde nis ontgaan." Eén ding is noodig, maar wanneer wij dat ééne bezitten, moet de vrucht er van openbaar zijn in alles. Wij willen wat de behoudenis der zielen betreft, niets weten dan Christus en dien ge kruist. Maar, indien wij dit weten, moet die wetenschap der liefde van Christus, ons, ter verheerlijking Gods, overal waar bij kan worden verheerlijkt, opwekken en dringen. Tot prediking van bet Evange lie is ieder, aan wien bet bekend is ge maakt, geroepen; want die verkondiging aan alle creaturen kan plaats hebben op velerlei wijs; geen middel mag ver waarloosd, dat tot verstand en gemoed den weg baant." „Vasthouding aan de waarheid eischt vasthouding aan de plichten, naar elks bijzondere standplaats en betrekking op gelegd. Ons, voorzoover wij rechtstreeks of zijdelings, door daad of gesprek, in vloed op den gang der staatsaangelegen- heden of op de richting der gemoederen hebben: ons voegt bet, dankbaar bij het licht van Gods Woord, in de schuilhoe ken der wetenschap, en in den doolhof der gebeurtenissen te dringen, om ook in deze zijne werken den Heer te bewonde ren en te aanbidden; om ook alzoo ver kondigers van een, in eiken kring, zegen rijk, Evangelie te zijn." Wij mogen Kerstfeest vieren. Maar het zal geen echt Kerstfeest zijn als de vruchten daarvan niet gezien wor den ook in het maatschappelijke en staat kundige loven. Het tjeste dayelijksche middel ter opwekking en verfrissching. Laat ons dan feestboudenl Laat ons met blijdschap herdenken het heil dat God ons heeft doen verkon digen door de engelen in Bethlehems vel den. Maar laat de vrucht van dat alles dan ook zijn, dat wij niet alleen zingen van de glorie Gods en van den vrede voor de menschen des welbehagens, maar dat wij ook arbeiden en strijden om voor alle levensterrein de ordeningen des Heeren uit te roepen. 'tVolk ten baat. Gods naam ter eere! Vrouwen, opgepast! De Rond van Soc. Dem. Vrouwenclubs heeft een propagandageschri.t uitgegeven onder den titel„Onze Vredesbood schap". Wij kennen dit geschrift niet, maar uit een polemiek in „Het Volk" blijkt, dat de bedoeling ervan is, met Christelijke termen onze Christenvrouwen in de war te brengen en ze te trekken naar den socialislischen bond. Nu schijnt het echter dat de schrijfster het er wat al te dik heeft opgelegd. De heer Gerhard, een der voormannen onder de „vrijdenkers" toonde zich hier over verontwaardigd en nu kwam er een verklaring van de secretaresse van den Bond, waarin dit optreden wordt ver dedigd. Deze verklaring is leerzaam met name voor onze Christelijke vrouwen. Wij laten hier den hoofdinhoud volgen. „Het geschriftje verschijnt ter gelegen heid van het Kerstfeest, een feest, dat al moge het zijn wortels hebben tot aan heidensche zonnefeesten en al bestaat bij vele socialisten een streven aan de Kerstdagen een eigen cachet te geven toch is een Christelijk feest, immers de herdenking van de geboorte van den stichter van den Christelijken godsdienst. Wanneer wij socialistische vrouwen er toe overgaan, om ter gelegenheid van dit Christelijke feest een propagandage schrift te verspreiden, doen wij dat voor al, omdat wij willen spreken tot de vrou wen, die in deze dagen in de sfeer van het Kerstfeest verkeeran. Zoo is het te verklaren, dat de schrijf ster van het geschriftje zich vooral richtte tot de Christelijk georiënteerde vrouwen en haar beschouwingen aan knoopte aan het traditioneele kerstver haal en aan de voorstellingen, die in Christelijke kringen leven, waardoor er ook allerlei woorden en uitdrukkingen „van Christelijken huize" in haar be toog voorkomen. Heeft de schrijfster zich hier bij den Christelijken gedachtegang aangesloten? Bij nadere beschouwing móet ik toegeven, dat er in het geschriftje een paar zinswendingen voorkomen, die misschien tot misverstand aanleiding zou den kunnen geven, doch het verwijt, dat onze Bond op deze wijze aan iemand gelegenheid heeft gegeven eigen specifiek geloovige denkbeelden onder den dek mantel der Partij te propageeren, wijs ik met beslistheid af." Dat is toch wed leerzaam. Met verontwaardiging wijst de schrijf ster af de gedachte dat zij „specifiek geloovige denkbeelden" zou hebben ge propageerd. Neon, haar bedoeling was een andere. Door hare beschouwingen vast te knoo- pen aan „het traditioneele Kerstverhaal" en door het gebruiken van „woorden en uitdrukkingen van Christelijken huize" heeft zij getracht onze Christenvrouwen te trekken naar den Socialist schen bond. Het is ons niet bekend of deze bro chure ook in Zeeland verspreid wordt. Vermoedelijk wel. Welnu dan weten da Christenvrouwen nu hoe laat het is. Dan weten zij nu, dat het spreken over het Kerstverhaal en het gebruiken van Christelijke woorden en uitdrukkingen geen ander doel heeft, dan onze vrou wen te. vangen in het roode net. Met zoet gefluit tracht men ze te lokken. Onze vrouwen zijn dus gewaarschuwd I De mist boven Londen. Maandagavond werd de mist, die reeds den geheelen dag boven Londen had ge- hangen, zóó dicht, dat het verkeer op sommige plaatsen volkomen stilgelegd moest worden. Op sommige plaatsen hing een vettige gele nevel, waardoor men nauwelijks één meter voor zich uit kon zien, terwijl op andere plaatsen een zware mist 'hing, die het nauwelijks mogelijk maakte een hand voor zich uit te zien. Auto's bleven aan de trottoirs staan en in de drukke straten zag men overal „ge strande"' voertuigen staan. Op andere plaatsen bewogen de voer tuigen zich zeer langzaam vooruit, voor afgegaan door een helper of een politie agent met een fakkel in de (hand. Duizenden personen, die 's avonds laat uit de schouwburgen kwamen, moesten den weg naar 'huis te voet afleggen. Hier bij kwam het eveneens tot 'botsingen, aan gezien de menschenmenigte hoe langer ■hoe dichter werd en zich nauwelijks voor uit kon bewegen. Voorts raakten in den mist eenige elec- trische tramwagens in brand. Door het voortdurend remmen waren de wagens warm geloopen en hadden de onderstellen vlam gevat. In het algemeen kwam de brandweer bij de brandmeldingen steeds te laat om dat haar wagens eveneens niet harder konden rijden dan in het tempo van een •vluggen voetganger. Het spoorwegverkeer functionneerde nog, doch slechts met zeer groote vertra ging. Vaak moesten de treinen buiten de stations blijven en moesten de passagiers uren lang blijven wachten, omdat hun ver boden werd uit te stappen aangezien men gevaar liep te worden overreden door treinen, die van den anderen kant nader den en passagiers van de electrisohe trei nen bovendien 'kans zouden loopen, met de troomrails in aanraking te komen. Kerstmis te Berlijn. In Berlijn wordt tegen vanavond, den vooravond van Kerstmis, een versterkte politiemacht op de been gebracht, daar de communisten van plan zijn, z.g. „Kerst wandeltochten" door de straten te orga- niseeren. Daar voor Berlijn nog steeds het door den politiepresident uitgevaardigde de monstratieverbod bestaat, zeil de politie op alle plaatsen, waar het tot samen scholingen of opstootjes komt, krachtig optreden, om rustverstoring te vermij den. Op alle hoofdpunten van de stad wordt politie gestationneerd. Engeland en Britsch-Indië. De Indische regeering heeft een offi cieel bericht over den toestand in Britsch- Indië gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat de daden van sabotage te Bombay nog steeds voortduren. Ook te Calcutta is een opleving van de boycotbeweging merkbaar. Het verzet tegen de tucht in de gevangenissen geeft aanleiding tot enstige bezorgdheid. Het verloop van de Britsch-Indische conferentie te Londen is in Indië met de grootste belangstelling gevolgd, doch het heeft groote teleurstelling gewekt, dat tot nu toe geen resultaten zijn bereikt. Naar uit Lahore wordt gemeld, werd op den gouverneur van het Ponjab-ge- bied een aanslag gepleegd, toen hij uit het universiteitsgebouw kwam. Er wer den verscheidene schoten op hem gelost. De gouverneur werd boven de linker heup en aan den rechter arm gewond. De wonden moeten echter niet van ernstigen aard zijn. Wederom een Finsch stoomschip vergaan Het Finsche stoomschip Viri uit Hel- singfors was voor den vuurtoren Filsand bij Osei gestrand. Teneinde het schip door het overboord gooien van lading vlot te brengen, werden door een bergingsschip ongeveer 30 menschen uit Oesel aan boord gebracht, zoodat zich, met inbe grip van de 31 mannelijke en 2 vrouwe lijke opvarenden, ongeveer 50 personen aan boord bevonden. Een hevige storm stak op, zoodat het bergingsvaartuig het stoomschip niet meer kon naderen. Talrijke reddingsboo ten van het kuststation Filsand moesten hun pogingen tot hulp wegens het slechte weer opgeven. Daarop zijn 14 man van de Viri in een reddingsboot gegaan. Deze ERKEND DE BESTE is evenwel omgeslagen, toen zij langszij van het bergingsschip kwam. Negen man voorzien van zwemvesten, werden gered, terwijl een vrouw en vier mannen, die geen zwemgordels droegen, zijn omgeko men. Het zijn allen Finnen. Pas Dinsdag morgen kon de rest van de bemanning van de Viri door een Estlandsch passa giersschip worden overgenomen. Disconto-verlaging te New-York. De Federal Reserve Bank of New York heeft het disconto verlaagd van 2Y> tot 2 pet. Sinds 20 Juni was het disconto on veranderd gebleven. Van de twaalf Fede ral Reserve Banken zijn er thans tien, welke het disconto op een basis van 3 Vi pet handhaven. De Federal Reserve Bank of Boston noteert alleen 3 pet. Bijna 4 millioen werkloozen in Duitschland. Het aantal werkloozen in Duitschland is in de eerste helft van de maand Decem ber met 278.000 gestegen tot op ongeveer 3.977.000; in de eerste helft van 1929 was het aantal werkloozen met 326.000 gestegen tot 2.362.000. Ass. Apotheker. Lange Kerkstr. 42, Goes. Tel. 168. Korte Berichten. Met het stoomschip Roma is te Na pels een gezelschap van duizend Italia nen uit de Ver. Staten aangekomen, dat de Kerstdagen in het vaderland wil vie ren en tevens een bezoek zal brengen aan de voornaamste steden des lands. Onlangs werd gemeld, dat te Boe dapest in het afgeloopen jaar in 73.000 gevallen wegens belastingachterstand tot beslaglegging moest worden overgegaan In Weenen echter kwam dit, naar Wet houder Hreitner meedeelde, dit jaar 650.000 maal voorl In het midden van Frankrijk en in het Oosten en Zuid-Oosten is het plotse ling koud geworden met sneeuw en strenge vorst. Te Debreczen in Hongarije zijn aan een daar geplante sinaasappelboom de eerste 78 sinaasappels rijp geworden. Dit voor Hongarije ongewoon natuurver schijnsel wekte overal groote belangstel ling. In het Oosten der Ver. Staten is een trein tijdens een hevigen sneeuw storm ingereden op een groep spoorweg arbeiders, van wie er vijf op slag gedood werden, terwijl één hunner ernstig ge wond werd. Naar verluidt, zijn in Zuid-Slavië 17 officieren, onder wie van hoogen rang, gearresteerd, daar een ingesteld onderzoek had uitgewezen, dat zij lid waren van een geheime Liga voor ge rechtigheid en vrijheid. Hun verhoor zou door den minister-president Zivkowicz zelf geleid worden. De liga zou een op roep tegen het regiem en tegen koning Alexander verspreid hebben. Er hebben zich nieuwe sterfgevallen tengevolge van den mist voorgedaan in de buurt van Luik. Ook zijn verschillende personen ziek geworden. Volgens een later bericht heeft dr Tim bal, de leider van den Belgischen Genees kundigen Dienst verklaard, dat hij niet kon aannemen, dat de ziekte- en sterf gevallen in de buurt van Luik, aan den mist moeten geweten worden. De opge wonden bevolking maakt zich schuldig aan overdrijving. De drukkersfirma Waterlow Sons te Londen is in beroep gegaan te gen het vonnis, waarbij zij veroordeeld wordt tot het betalen van een schadever goeding van ruim een X millioen pond aan de bank van Portugal, Binnenland. De Tweede Kamer heeft het maal- en menggebod aangenomen. De uitbarsting van de Merapi. De Eerste Kamer over den vaccinatie plicht. Buitenland Weer een Deensch schip vergaan. De toestand in Britsch-Indië. De mist boven Londen. Weer gevaarlijke mist in het Maasdal? UITGIFTE eener groot f20.000. in stukken van f500.— en f100. UlTGIFTEKOERS 100 Tijdens den dichten mist zijn te Lon den vier mannen te water geraakt en ver dronken. Uit het buitenland worden nog drie ongelukken met doodelijken afloop gemeld. Slechte tijden. Aan de Eerste Ned. Kogellager- en Schroevenfabriek Enkes te Voorburg, zijn ten gevolge van slapte een 150 per sonen ontslagen. Opschorting vaccinepllcht. Blijkens het Voorl. Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot ver lenging van den geldigheidsduur van tij delijke bepalingen betreffende de vacci natie, verklaarden eenige leden, beboo- rende tot degenen, die voorheen steeds hun stem aan het voorstel tot tijdelijke opschorting der verplichting tot vaccina tie hadden gegeven, dat zij thans ten aan zien van een zoodanig voorstel een afwij zende houding meenden te moeten aan nemen. Zij brachten in herinnering de gevallen van alastrim, welke zich hier te lande in niet geringe mate hebben voorgedaan, en vestigden voorts de aandacht op het feit, dat de commissie, ingesteld met het oog op het gevaar voor encenhalitis bij vac cinatie, tot nu toe weinig positieve re sultaten had bereikt. Overigens waren deze leden van oor deel, dat een herhaling der opschorting, en wel thans voor den duur van twee ja ren, practisch zal leiden tot afschaffing der wettelijke verplichting om zich tegen de pokziekte te laten inenten. Enkele leden drongen aan op wetswij ziging aangezien men bezwaarlijk kan voortgaan op den weg, welken de Regee ring nu al drie jaren lang volgt, en in de toekomst schijnt te willen volgen. Huns inziens zal eenmaal definitief partij gekozen moeten worden en dan achten zij behoud van de verplichting tot vaccinatio geboden. Vele andere leden,hoewel instemmende met hen die de vrees hadden uitgespro ken dat het telkens herhalen der tijdelijke opschorting ten slotte den drang om te komen tot algeheele afschaffing der ver plichting tot vaccinatie slechts zal ver sterken, verklaarden niettemin bereid te zijn hun stem aan dit wetsontwerp te ge ven, nu de Encephalitis-commissie daar toe adviseert. Schore. Dinsdagavond is hier de ouder avond van de openbare lagere school ge houden. Evenals vorig jaar waren ruim 60 personen aanwezig. De voorzitter van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1