Nü.72 Dinsdag 23 December 1930 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland R0SSEM'5 TROOST Coöp.Fabriek van Melkproducten ROOKT v. Mms; Hendriksg&Co'sBankN.V. Gces 'ér EERSTE BLAD. Üit nummer bestaat uit 2 bladen. Zij, die zich met 1 Januari a. s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. Voor de Feestdagen: VRAAGT UW MELKSLIJTER Buitenland. PER PAKJE Binnenland Belangrijkste Nieuws. 4!/2 OBL1G.-LEEN2MG n gren- Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. ag nog !9 Aug. m-snel- Daar- st leven verd de l raads- maal). le rege- eer dan verba- dat er van de raar de )us een raadslid taat het ingeko- icht van ser Wei tje over boeren, gadering ïgd. Ge- Bureau: Lange fforststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No- 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummers10,95 Prijs der Advertentiën: 14 regels i 1.20, elke regel meer 30 ct. Bi) abonnement belangrijke korting. In verband met den Zondagsdienst bi] de posterijen op den Eersten Kerstdag, moet „De Zeeuw" Woensdag evenals des Zaterdags vroeger verschijnen. Adverten- tiën voor dit nummer moeten uiterlijk hall 10 Woensdagmorgen in ons bezit zijn. DE DIRECTIE. Wij ontvingen van verschillende kan ten ingezonden stukken van landarbei ders, waarin gewezen wordt op den drei genden nood in vele landarbeidersgezin nen door de voorgestelde en hier en daar reeds toegepaste loonsverlagingen. Tegen plaatsing hebben wij geen be zwaar, maar misschien verdient het aan beveling daarmede nog even te wachten in verband ook met wat de vorige week door de hesturen van de samenwerkende landbouworganisaties en de vertegenwoor digers der landarbeidersbonden te Goes besloten werd. Wij willen het bier nog even herhalen: „Besloten werd de reeds ingezette landelijke actie voor de verkrijging van steunmaatregelen van staatswege voor den landbouw ook door samenwerking in Zeeland krachtig te steunen. De besturen der landbouw-organisa- ties spraken zich daarbij algemeen uit voor handhaving der landarbeidersloo- nen In 1931, indien door medewerking van de drie landarbeidersorganisaties eenige regeeringsmaatregelen tot steun aan den Zeeuwschen akkerbouw wor den verkregen. De besturen der landbouw-maat- schappijen zullen in die richting aan de afdeelingen een advies uitbrengen en de leden verzoeken niet over te gaan tot loonsverlaging en indien dergelijke be sluiten reeds genomen zijn, die weer te herroepen." Hier wordt dus samengewerkt tot bet verkrijgen van regeeringssteun voor den landbouw. Maar het spreekt vanzelf, dat daarvan ook de landarbeiders zullen moeten profi- teeren. Vertrouwd mag o.i. dan ook worden, dat de landbouwers, die reeds tot loons verlaging overgingen, aan het advies van hunne organisaties gehoor zullen geven en den genomen maatregel zullen her roepen. In afwachting daarvan kan naar wij meenen, plaatsing van de gezonden stuk ken voorloopig achterwege blijven. Het Tarwewetje. Breedvoerig is gisteren door de Tweede Kamer beraadslaagd over het wetsont werp, dat bedoelt de inheeimsohe tarwe- teelt te steunen. Gebleken is wel, dat er tegen den voor gestelden maatregel evenals tegen alle maatregelen van dergelijken aard ern stige bezwaren kunnen worden inge bracht. En het gaat niet aan om hen, die op die bt waren de aandacht vestigen en trachten ze te ondervangen, te karakteri- seeren als mensohen, die onwillig zijn om den landbouw te helpen. Zulk een redeneering is onbillijk. Im mers de volksvertegenwoordiging is ge roepen met de belangen van alle groepen der bevolking rekening te houden. En ze is ook gevaarlijk. Er wordt op die manier, zonder eenigen grond, onder de boeren een bittere stemming gekweekt, waarvan tenslotte alleen de extremisten kunnen profiteeren. Dat er tegen het voorgestelde ontwerp ernstige bedenkingen kunnen worden in gebracht, kan niet worden ontkend, al is het waar, dat bij de schriftelijke behande ling reeds enkele bedenkelijke kanten zijn weggenomen. Zoo bevat het thans aanhangige ont werp een bepaling, die het voorschrijven van menging met aardappelmeel uitsluit, terwijl een maximum-percentage van 25 Gepasteuriseerde Melk In flesschen 15 cent. Prima Slagroom Va Liter 25 cent, een halve liter 90 cent. Prima Koffieroom Vs Liter 15 cent, */io Liter 38 cent. Fijne volvette Kaas 55 ct. per pond, idem 40 plus 50 cent per pond, idem Leidsche Kaas 45 ct. per pond. pet. is vastgesteld, waardoor te groote en ongezonde uitbreiding van den tarwe- bouw wordt voorkomen. Een verbetering is ook 'dat het tijdelijk 'karakter van dezen maatregel duidelijk uitkomt. Dit alles neemt echter niet weg, dat wie de zaak nuchter beziet, zal moeten erken nen, dat hier ook thans nog voetangels en klemmen liggen. Voor de meel-importeurs is b.v. het menggebod een kwaad ding. Hunne be langen dreigen hier in ernstige mate ge schaad te worden. Ook het bezwaar, dat bij verplichte menging door importeurs en maalders de handelsmerken niet meer ge bruikt kunnen worden, kan niet zonder meer terzijde worden gelegd. Verder is er nog de mogelijke benadeeling van de waarlijk niet onbelangrijke eier-productie, waarop door den heer Golijn de aandacht werd gevestigd. En eindelijk is er nog de vraag hoe 'het gaan zal met de broodprijzen. Van den voorgestelden maatregel woidt voor den landbouw een bate verwacht van ongeveer f 9 millioen. Wie zal dat be talen? De bakkers? Of de consumenten, waarvan velen nu reeds aan de uiterste rand leven? Natuurlijk staan tegenover deze bezwa ren ook heel wat voordeelen. Het is een levensbelang voor heel de natie, dat de landbouw voor ondergang wordt behoed. Steun is in dezen crisistijd alleszins verdedigbaar. De meerderheid bleek dan ook bereid, ondanks de bezwaren, het wetsontwerp te aanvaarden. En als de Minister bereid is aan enkele ernstige bedenkingen, in verband met de voorgeschreven menging, tegemoet te ko men, dan is zelfs een groote meerderheid voor het ontwerp verzekerd. Het proces over de valsche Portugeesche bankbiljetten. Na een proces, dat één maand ge duurd heeft, is gisteren te Londen een vonnis gewezen, waarbij 531.851 p.st. wordt toegewezen aan de Bank van Por tugal, die een aanklacht had ingediend tegen Waterlow eind Öons Ltd., de beken de Londensche drukkers, van wie zp meer dan één millioen p.st. schadever goeding had geëischt, met de bewering, dat de firma Waterlow in 1925 zich door nalatigheid had laten bewegen om een groot aantal bankbiljetten der Bank van Portugal te drukken, op een valsche be stelling van den Nederlander Marang, biljetten die in Portugal in omloop wor gen gebracht door samenzweerders, door bemiddeling eener speciaal opgerichte Bank. De firma Waterlow wees de beschul diging van nalatigheid van de hand en voerde aan, dat de Bank van Portugal mede schuld droeg door eigen nalatig heid. Nadat hij gewezen had op de reusach tige verantwoordelijkheid,die op de drukkers van bankbiljetten rust, stelde de rechter vast, dat het den directeurs van Waterlow aan goede zorgen en juist begrip ontbrak. De eisch was oorspronkelijk 1.100.281 p.st. Nadat rekening was gehouden met de gerealiseerde bedragen ad 488.430 p.st. en de 80.000 p.st. voor de biljetten, die achterhaald hadden kunnen worden, werd aan de Bank 531.851 p.st. toege kend. Het vonnis nam 454 uur in be slag. Communisten veroordeeld. De laatste dagen is te Boedapest een groot proces tegen communisten geëin digd, dat gedurende drie weken met ge sloten deuren gevoerd is tegen 41 per sonen, beschuldigd van vorming van communistische organisaties en het voe ren van propaganda voor de revolutie. Voornaamste beklaagdo was de oud-di recteur van de telefoon te Moskou, Weiss, die eenigen tijd geleden naar Hongarije is gekomen. Hij werd veroor deeld tot 754 jaar tuchthuisstraf, de an dere beklaagden van vier maanden tol vier jaar tuchthuisstraf. Twaalf beklaag den werden vrijgesproken. Mist in Londen. Londen was gisteren wederom in een dikken mist gehuld. De draadlooze dienst meldt, dat op de voornaamste kruispunten in de stad flambouwen brandden en het verkeer ernstige vertra ging ondervond. Ook elders in Engeland hing veel mist, in het bijzonder in het Oosten en Zuid oosten. Ook gisteravond mistte het nog zwaar hoven het centrum van Londen en de zuidelijke voorsteden. Bij verkeersonge lukken tengevolge van den mist werden zeven menschen gedood en ongeveer twintig gewond. Het verkeer langs den weg ondervond ernstige belemmering. In eenige gedeelten van Londen werden de bus- en tramdienst gestaakt, terwijl da spoorwegen een beperkten dienst met de voorsteden onderhielden. Men kon gisteravond niet verder zien dan twee M. Een radio-rede van Henderson. De Engelsche minister Henderson heeft voor de radio een rede gehouden over de ontwapening. Hij wees er met nadruk op, dat thans een keuze moet worden gedaan tusschen oorlog en vrede, tusschen samenwerking of een gewapend conflict. Indien het gebouw van den wereldvrede niet op een beteren grondslag wordt ge vestigd, voordat de herinnering aan den laatsten oorlog is verdwenen, zal men vroeg of laat een zondvloed beleven, die zich over de geheele wereld zal uitstrek ken en alle goederen van de Westersche beschaving zal vernietigen. Er bestaat tegenwoordig een atmosfeer van spanning. Ongetwijfeld wil niemand den oorlog, daar iedereen weet, dat een oorlog een ongeluk voor iedereen betee- kent. Omtrent het ontwerp van de ontwape ningsconventie verklaarde Henderson, dat het ontwerp weliswaar niet volmaakt is, maar toch een bruikbaar instrument Ten slotte gaf Henderson een overzicht van de stappen, die in 1930 tot bevesti ging van den vrede zijn gedaan, waarbij hij het Londensche vlootverdrag, de con ventie van 's-Gravenhage en de ontrui ming van het Rijnland in het bijzonder als belangrijke stappen memoreerde. Korte Berichten. De „Daily Herald" meldt, dat in Birmingham vijftig personen door diphte- ritis aangetast, in het ziekenhuis zijn op genomen. In de laatste twee maanden zijn in Birmingham 18 kinderen aan diphteritis overleden, hetgeen evenveel is als in de voorafgaande vier jaren. De Populaire deelt bijzonderheden mede omtrent het smokkelen van wape nen in Marokko. Het blad zegt, dat ten minste 35.000 geweren door den smok kelhandel in handen van de inboorlingen zijn gekomen. Ondanks de groote gevaren is de smokkelhandel zeer levendig, want een oud geweer is bijna 1200 francs waard en een patroon 6 francs. Een vrachtschip met een Japansch klinken den naam onderhoudt bijna een geregel- den dienst voor den smokkelhandel. Volgens een bericht uit Athene is het Grieksche kabinet afgetreden. Men verwacht, dat het kabinet geheel gereor ganiseerd zal worden, waarbij Venizalos minister-president zal blijven. Uit Tokio wordt gemeld, dat hol eiland Formosa door een aardbeving ls geteisterd. Een aantal huizen moet in gestort zijn en onder de bevolking heerscht een groote paniek. Nadere bij zonderheden zijn nog niet bekend, daar de verbindingen gestoord zijn. De oud-minister-president en leider van de Lib. Partij in Roemenië, Vintila Bratianu, is gisteravond op zijn land goed Miliaesti overleden. De Eerste Kamer. In de gisteravond om half negen ge houden vergadering van de Eerste Ka mer deelde de voorzitter mede, dat de centrale afdeeling heeft besloten heden na de openbare vergadering in de afdee lingen een aantal, wetsontwerpen te doen onderzoeken. Om drie minuten over half negen werd de vergadering verdaagd tot hedenoch tend elf uur. De postvluchten op Indië. Het zevende postvliegtuig, de P. H.- A. E. O., is gisteren 5.38 van Calcutta vertrokken en te 9.30 te Agrab geland Vandaar is het vliegtuig te 10.5 opgeste gen en in Bangkok aangekomen om 17.15. De P. H.-A. E. O. heeft dus een vlieg dag ingehaald en komt dus Woensdag in Batavia aan. De Koningin In Den Haag. De Koningin is gistermiddag tegen half zes per auto van Het Loo in de Re sidentie teruggekeerd en heeft het mid dagmaal bij de Koningin-Moeder ge bruikt. Met groot verlof. Blijkens een ministerieele beschikking, die in de eerstvolgende Legerorders wordt opgenomen, worden behouden», onvoorziene omstandigheden, de dienst plichtigen, voor wie de datum van ver trek met groot verlof op 31 Dec. a.s. is bepaald, op 30 Dec. tv. in het genot van bedoeld verlof gesteld. Het verdrag in zake een economische toenadering. De onderhandelingen, welke geduren de eenige dagen te Oslo plaats hadden, tusschen de vertegenwoordigers der Belgisch-Luxemburgsche Economische Unie, Denemarken, Nederland, Noorwe gen en Zweden, hebben zich in alle op zichten op een bevredigende wijze ont wikkeld. Die onderhandelingen hebben geloopen over een ontwerp-verdrag in zake een economische toenadering, wel ke reeds in beginsel door de betrokken regeeringen was aanvaard en men is er in geslaagd den definitieven tekst van dit verdrag vast te stellen. Bedoeld verdrag is gisteren op het departement van buitenlandsche zaken te Oslo geteekend. De verschillende ver tegenwoordigers hebben tezelfder tijd een protocol geteekend nopens nadere onderhandelingen tusschen de regeerin gen der betrokken staten, waarin deze zich bereid verklaren verdere internatio nale actie, strekkende tot vermindering Binnenland. De Tweede Kamer over het maal- en menggebod. De uitbarsting van den Merapi. Reeds 700 doden. Wordt Minister Beelaerts van Blokland Gouverneur-Generaal van Nederlandsch- Indië? De heer Joh. H. Been, archivaris van don Briel, overleden. Buitenland. De mist in Londen. Aardbeving op Formosa. Kabinetscrisis in Griekenland. UITGIFTE eener groot f20.000.—, In stukken van f500.— en flOO.— UlTGIFTEKOERS 100 DE NIEUWE GOUVERNEUR- GENERAAL. Naar de Haagsc8 correspondent van het „Haarlemsch Dagblad" verneemt, is binnenkort de benoeming van jhr mr F Beelaerts van Blokland, minister van Buitenlandsche Zaken, tot gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indiï ts verwachten. van handelsbelemmeringen on verbete ring van het algemeene stelsel van hei ruilverkeer, te zullen steunen en verge makkelijken. Men is voorts overeenge komen de reeds aangevangen samen werking voort te zetten en de mogelijk heid onder de oogen te zien om de toe passing van het beginsel, dat ten grond slag ligt aan het hierbedoelde verdrag, uit te breiden tot andere bepalingen, die eveneens het wederzijdsch ruilverkeer zouden kunnen bevorderen. LANDELIJKE RUITERSPORT, OOK IN ZEELAND. Men schrijft ons: De boog mag niet altijd gespannen zijn. We zuilen de laatsten zijn om de groote zedelijke waarde van geregelden inspan- nenden arbeid te ontkennen. Maar die arbeid kan niet altijd dezelf de zijn, mag niet te eentonig en tot sleur worden. Er moet afwisseling, ontspan ning zijn. Niet de ontspanning moet het doel zijn en de arbeid een noodzakelijk kwaad, maar de ontspanning moet die nen en er dus op gericht zijn, de vreugde van den arbeid te vermeerderen en zoo den arbeid beter te doen zijn. Hoe weinig ontspanning voldoet aan dezen eisch. Ledigheid is des duivels oor kussen. Men zoekt naar iets om de uren van rust te vullen en helaas is, wat daar toe geboden wordt, dikwijls weinig ver heffend. Vooral ten plattenlande is de keus niet ruim. Het is daarom verheu gend wanneer wij iets vinden, dat aan onze hoogste eischen voldoet. Zooiets biedt ons de Federatie van Lan delijke Rijvereenigingen. Haar doel is in de eerste plaats liefde voor het paard en kennis van de behandeling en verzorging daarvan aan te kweeken. Hoevelen komen ten plattenlande bij hun dagelijkschen arbeid met het paard in aanraking. Maar bij de ontspanning dreigt het rijwiel, de motorfiets of de auto de oude paardenliefhebberü te ver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1