Maandag 22 December 1930 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Uitgifte van 4 pCt. Qbligatiên Hendrikse Go's BankN.V. Goes EERSTE BLAD. Buitenland. PUROL Binnenland Belangrijkste Nieuws. GEMEENTE UTRECHT. Uit nummer bestaat uit 2 bladen. Zij, die zich met I Januari a. s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. in stukken van f1000 en f500 tot den koers van 98 Directeur-Hoofdredacteur: H. ZUIDEMA. Bureau: Lange forststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. £4455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHTJIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHXJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers 10.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ot. Bi] abonnement belangrijk» korting. Revolutionaire gevaren. Wij leven in een in vele opzichten ge vaarlijken tijd. Daarop wijst ook het volgende bericht uit „De Gelderlander": „Het dagelijksch bestuur van den na- tionalen Bond tegen Revolutie wijst er op, dat van communistische zijde wordt getracht de werkloosheid aan te wenden ten dienste van de communistische actie. Tot dat doel is een orgaan geschapen, dat landelijk deze geheele actie zal moeten leiden. Plaatselijk zullen Werkloozen- Agitatie-Comité's een taak hebben in net samenbrengen van werkloozen en bet wekken van een revolutionaire gezindheid onder hen. De eerste slappen bestaan in het samenstellen van eischen, aan te bie den aan de gemeenteraden, welke naar men van communistische zijde vooropstelt onvervulbaar moeten zijn. Aan deze eischen moet dan kracht bijgezet worden door een demonstratie van werkloozen, die de doorvoering dier eischen zal moe ten verkrijgen. Wat te Haarlem en te Rotterdam ge schiedde en op andere plaatsen in voor bereiding is, staat niet los van elkaar, maar is een onderdeel van het landelijk uit te voeren plan tot het kweeken van 'n revolutionairen geest door middel van de werkloozen. De gelden voor deze actie zijn aan de Amsterdamsche Centrale aanwezig. Re gelmatig worden uit Berlijn aan het adres van de „Tribune" groote bedragen toege zonden. De leiding van het geheel bestaat tenslotte uit door de beweging betaalde personen, zooals die in de communisti sche partijen te vinden zijn, doch nimmer uit de werkloozen zelf". Dit is op zichzelf reeds niet onbeden kelijk. Het gevaar is echter grooter, dan uit dit bericht blijkt. Want de communistische agitatie blijft niet beperkt tot de werkloozen. Van de malaise in het land- en tuin bouwbedrijf wordt een ijverig gebruik ge maakt om ook de boeren te bewerken en het revolutionaire zaad onder hen uit te strooien. De geesten worden vergiftigd. En dat is dubbel gevaarlijk in een tijd van diepe depressie, die we, ais niet alle voorteekenen bedriegen, thans tegemoet gaan. De troebelen In Spanje. Het proces tegen de Spaansche revo lutionaire leiders is reeds geopend. Do voormalige minister-president Zamorra en de zoon van den vroegeren voorzitter van het parlement, Maura, verklaarden, dat zij volkomen verantwoordelijk waren voor de jongste gebeurtenissen. Twee socialistische afgevaardigden en een conservatief hebben zich vrijwillig ter beschikking van de justitie gesteld en verklaard dat zij medeplichtig aan den opstand zijn. Nadat de rechter van instructie hun een verhoor had afgenomen zijn zij we derom in vrijheid gesteld. De overige aangeklaagden zijn in de militaire gevan genis opgesloten. De Portugeesche regeering heeft aan den Spaanschen vlieger-officier, majoor Franco, vergunning verleend naar het buitenland te vertrekken. Volgens een officieele mededeeling, wordt er in de Spaansche steden niet meer algemeen gestaakt. De rust is over-' al hersteld. Een scheepsramp. Volgens te Kopenhagen ontvangen te legrammen, is het Finsche stoomschip „Oberon" onder het eiland Laeson in hel Kattegat door het Finsche stoomschip „Arkturus" aangevaren en tot zinken ge bracht. Volgens het telegram souden 30 opva- Winterhanden Wintervoeten renden zijn gered, maar aangezien er be halve 19 passagiers, ongeveer 50 koppen bemanning aan boord waren, zou dit be- teekenen, dat tusschen de 33 en 43 opva renden om het leven zijn gekomen. De „Arkturus" is bij de botsing zwaarder beschadigd, dan men oorspronkelijk ver moedde. Er is een groot gat in den wand van het schip geramd, doch het bevindt zich boven de waterlijn en het schip is den geheelen nacht op de plaats des on- heils blijven liggen. Van de aan boord ge nomen geredden van de „Oberon" zijn velen ziek tengevolge van den schrik en het koude water. De aanvaring geschied de bij zwaren mist. De „Oberon" kreeg een lek aan stuurboordzijde onder de wa terlijn en zonk in een paar minuten. Met behulp van S.O.S.-signalen riep men de hulp in van de in de nabijheid zijnde schepen. Een van de vier zeelieden, die door het Engelsche stoomschip „Hengist" gered werden, deelde mede, dat de ramp tegen half tien 's avonds plaats had en dat de „Arcturus" de „Oberon" middenscheeps ramde. De kapitein bevond zich op het oogen- blik, dat de aanvaring plaats had, op de brug. Terstond werden alle maatregelen getroffen om de reddingsbooten neer te laten en de zwemgordels uit te deelen. Het schip zonk echter zóó snel, dat, voor zoover bekend, slechts twee van de reddingsbooten te water gelaten konden worden. Men had zelfs geen tijd, om de waterdichte bedekkingen van de booten af te nemen, voordat het schip zonk. De geredde matroos gelooft niet, dat iemand er in geslaagd is, zich van het schip in de reddingsbooten te begeven. Velen sprongen met zwemvesten aan di rect over boord. Men neemt aan, dat de nog 17 ver miste passagiers en 24 leden van de be manning van het aan de Noord-Oostkust van Denemarken vergane Finsche stoom schip „Oberon" om het leven zijn geko men. De bestrijding van de werkeloosheid In Amerika. Het Witte Huis overweegt voor het jaar 1931 uitgaven van ongeveer 700 miïïioen dollar voor openbare werken, ten einde de werkloosheid te bestrijden. Het congres heeft een wetsontwerp aan genomen, dat uitgaven tot een bedrag 116 inillioen voorziet voor openbare werken ter bestrijding der werkeloosheid. Reuter bericht uit Washington, dat Hoover de beide wetten tot bestrijding van de werkeloosheid en tot ondersteu ning van den landbouw (waarbij 20 rnil- lioen dollar meer besteed wordt, dan hij' bedoelde) onderteekend heeft. De Atheïsten-campagne tegen het Kerstfeest. De voorbereidende werkzaamheden, om de bekende Isaacs-kathedraal in Lenin grad te veranderen in een anti-godsdien stig museum voor geheel Rusland, waar van de zetel in Leningrad gevestigd is, zijn thans beëindigd. De anti-godsdienstige tentoonstelling omvat drie afdeelingen: de socialistische opbouw, de natuur-wetenschappelijke cel len en de hoofdafdeeling over de ontwik kelingsgeschiedenis van den godsdienst van alle gezindten en richtingen. Het museum zal nog voor Kerstmis ge opend worden, zoodat het nog ;kan die nen bij de campagne tegen de Kerstmis viering. Ook in Duitschland is op de laatst ge houden vergadering der communistische partij een plan ontworpen, om een cam pagne te voeren tegen het Kerstfeest. De campagne tegen het Kerstfeest wordt overal zoo intensief mogelijk door gevoerd, vooral in Berlijn, Saksen en in ■het Roergebied. Korte Berichten. Te Lodz hebben de voornaamste textielfabrieken het bedrijf gesloten, ten einde tot een beperking van de productie te geraken. Ongeveer 50.000 arbeiders zijn ontslagen. Te Drebreozin in Hongarije is een bende meisjes van 12 tot 14 jaar gearres teerd die zich den laatsten tijd aan tal rijke inbraken hadden schuldig gemaakt en wier aanvoerster 17 jaar oud wea. Het vijfde retour-vliegtuig met defecten motor te Boedapest. Het vijfde retour-vliegtuig de P.H. A.G.A., was in 9 dagen van Batavia naar Boedapest gevlogen en zou den tienden dag Amsterdam kunnen hebben bereikt, ware het niet dat des morgens, toen men uit Boedapest wilde vertrekken, bij aan zetting der motoren de middenmotor niet goed in orde bleek te zijn. Alle pogingen om dezen motor weer op gang te brengen waren vergeefsch. De post is op den trein gezet en wordt Maandagavond in Nederland verwacht, zoodat zij in de eerste bestelling van Dins dag zal kunnen worden opgenomen. Bedrijfstelling. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek deelt het volgende mede: Op 31 December 1930 wordt ingevolge de wet van 31 Juli 1930 Staatsblad 348 in Nederland voor de eerste maal een bedrijfstelling gehouden. Daartoe zullen tegelijk met de volkstellingskaarten groene bedrijfstellingskaarten uitgereikt worden. Ieder bedrijfshoofd moet op het bovenste deel dier kaart (de Adreskaart) den naam het adres, en de soort invullen van de onderneming of ondernemingen, aan wel ker hoofd hij staat en voorzoover het een bedrijf is, dat onder de Ongevallen wet 1921 valt, bovendien het bedrijfs nummer. Wie bedrijfshoofd is, is omschreven in de toelichting op deachterzijde van de groene kaart. Niet alleen hij die aan het hoofd van een zaak met personeel staat is bedrijfshoofd, maar in het algemeen ook ieder die, voor eigen rekening, zonder personeel of uitsluitend met hulp van familieleden, een beroep uitoefent. Is een bedrijf geheel of gedeeltelijk ver- zekeringsplichtig volgens de Ongevallen wet 1921, dan behoeft het bedrijfshoofd voor dat bedrijf of gedeelte van het be drijf het onderste deel der groene kaart niet in te vullen, omdat de op dat be drijf betrekking hebbende gegevens verza meld worden door middel van de loon lijst voor de Ongevallenverzekering, waar aan ditmaal een uitslaand blad met vra gen .ten behoeve van de bedrijfstelling is toegevoegd. Is een bedrijf evenwel ge heel of ten deele niet verzekeringsplich- tig, dan moet daarentegen voor dat niet- verzekeringsplichtig bedrijf of deel van het bedrijf ook het onderste deel van de groene kaart worden ingevuld met de daarop gevraagde gegevens betreffende dat bedrijf. Hiermede is zeer in het kort gezegd op welke wijze in het algemeen de telling plaats vindt. Op grond van het groote belang aan een juiste bedrijfsstatistiek verbonden, wordt aan alle bedrijfshoofden verzocht, het mogelijke te doen om de groene kaar ten en de loonlijsten met hun uitslaand blad zoo juist en volledig mogelijk in te vullen. Men bedenke goed, dat dit de beti ouwbaarheid van deze zoo nuttige bedrijfsstatistiek bevordert en dat men bovendien de leiding der telling den last van het vragen en zichzelf den last van het moeten verstrekken van nadere in lichtingen besjaart. Inlichtingen over de invulling van de groene kaarten worden verstrekt door de volkstellersi; inlientin- gen over de invulling van de loonlijsten door de Raden van Arbeid. Wie binnen zoo kort mogelijken tijd en met zoo weinig mogelijk kosten een goede bedrijfsstatistiek wenscht, ver- strekke de gevraagde gegevens het wordt hier met klem herhaald met de grootst mogelijke nauwkeurigheid. Herziening van de L.O.-wet. Naar wij vernemen heeft de commissie tot herziening van de Lager Onderwijs wet eergisteravond voor het laatst verga derd. Het rapport is nog niet geieekend, maar dit zal waarschijnlijk nog voor het einde van dit jaar plaats hebben. Nederlandsch Fabrikaat. Het bestuur van de Vereeniging Ne derlandsch Fabrikaat heeft zich tot de vier omroepvereenigingen hier te lande gewend met het verzoek de vereeniging Nederlandsch Fabrikaat toe te staan een radiolezing te doen houden over het on derwerp: Nederlandsch Fabrikaat en de bestrijding der werkloosheid, door den heer Meijer de Vries, rijksinspecteur in algemeenen dienst bij de werkverschaf fing en steunverleening in verband met de crisiswerkloosheid. Na verkregen toestemming van den minister van binnenlandsche zaken en landbouw zal de heer Meijer de Vries deze lezing voor de eerste maal tiouden voor den Katholieken Radio Omroep op Dinsdag 23 dezer van 2 tot 2.30 u. n.m. De Amerikaansche gezant, G. J. Diekema, overleden. 'Zaterdagmiddag, omstreeks 6 uur, is na een kortstondige ongesteldheid in 'het Roode Kruis ziekenhuis overleden de heer Gerrit John Diekema, buitengew. gezant en gevolmachtigd minister van de Vereenig- de Staten van Noord-Amerika bij ons Hof. Hij was 71 jaar oud en pas sinds begin Nov. 1929 in ons land werkzaam als ver tegenwoordiger der Ver. Staten en heeft in het Haagsche corps diplomatique een bijzondere plaats ingenomen, welke reeds een eigenaardig karakter droeg, door het feit, dat de heer Diekema als zoon van Hollandsdhe ouders zijn land in Den Haag vertegenwoordigde. Hoewel hij nooit in ons 'land geweest was, kende hij het' uitstekend en sprak vloeiend onze taal. Dit was ook geen wonder, want hij was opgevoed in een zuiver Hollandsch miillieu, in -het stadje Holland in den staat Michigan, het merkwaardige cen trum van Nederlandsch leven en Neder- landsche cultuur in de Vereenigde Staten. Zijn vader was oen Groninger en zijn moeder een Overijselsche. Indertijd wa ren zij als afgescheidenen, onder leiding van ds van Raalte, overgestoken naar de nieuwe wereld en hadden zich in den Staat Michigan gevestigd. In het ouder lijk huis werd uitstekend Hollandsch ge sproken. De jonge Diekema studeerde aan Hope College en behaalde daar den graad van doctor in de rechten. Na voltooiing zijner studiën begaf 'hij zich in de advocatuur. Sinds 1883 was hij als advocaat werkzaam. Voorts was de heer Diekema ook jaren president van de First State Bank en van 'verschillende andere financieels en indus- trieele ondernemingen. Hij was jaren lang lid van den Ge meenteraad van Holland en later koos men hean tot burgemeester van die stad, en ook was 'hij lid van het Huis van Af gevaardigden. Als politiek leider, als bestuurder van een groote stad gedurende 12 jaar, had hij zich grooten naam verworven en toen de Amerikaansche regeering de opvolger moest aanwijzen van den afgetreden ge zant, den 'heer Tobin, viel de keus op den heer G. J. Diekema. Gedurende het jaar, dat de ontslapene bij ons Hof geaccrediteerd was, had hij zich zeer populair gemaakt, in de eeTste plaats wel door zijn beminnelijke per soonlijkheid, maar ook door het gevoel van stamverwantschap met ons volk, dat sterk bij hem sprak. Ook bewoog hij zich gaarne in Geref. kringen. Na de Donderdag uitgevoerde operatie zagen de medici den toestand aanvanke lijk gunstig in. Een complicatie deed ech ter !het ergste vreezen. Zaterdagmiddag werd de patiënt benauwd en enkele minu ten na 6 uur is hij overleden. De overbrenging van het stoffelijk over schot van wijlen den heer G. J. Diekema zal Dinsdag a.s. met groote plechtigheid op staatskosten plaats vinden. Hierbij zullen de militaire eerbewijzen worden gebracht verschuldigd aan den officiee- len vertegenwoordiger van een buiten- landsche mogendheid. De plechtigheid zal worden ingeleid met een dienst in de Engelsche kerk, vanwaar om half elf de stoet met militaire muziek zich naar de Algemeene Begraafplaats zal begeven, waar men te ongeveer 11 uur zal aan komen. Het stoffelijk overschot zal slechts tij delijk op de Algemeene Begraafplaats worden opgesteld, daar reeds denzelfden avond te zes uur per trein de kist naar Hamburg zal worden overgebracht, van waar het per boot naar New-York wordt vervoerd om in de geboorteplaats van den heer Diekema in Holland (Michi gan), in het familiegraf te worden bijge zet. Werkloozendemonstratto te Arnhem. Zaterdagavond had een demonstratie plaats van werkloozen te Arnhem. Om streeks tien uur trok men in optocht on der het zingen van socialistische liederen naar het huis van den burgemeester, Mr de Monchy. De politie, die blijkbaar was gewaarschuwd, had echter reeds maat- Binnenland. De Amerikaansche gezant Diekema over leden. Het vijfde postvliegtuig 'heeft pech te Boedapest. Aan de Jamfabriek te Kapelle zijn 122 arbeiders ontslagen. De uitbarsting van de Merapi. Buitenland. Scheepsramp bij de Deensohe kust. De bestrijding der werkloosheid in Amerika. regelen genomen. Een aantal agenten en inspecteurs had een gedeelte van de Utrechtschestraat afgezet, zoodat men het huis van den burgemeester niet kon na deren. De leiders maanden de betoogers aan zich rustig te houden en geen relle tjes te maken. Ondanks het late uur verklaarde de burgemeester zich bereid een deputatie te woord te staan. Terwijl dit onderhoud plaats had, hielden de betoogers zich kalm, terwijl zij zelf zorgden, dat het verkeer niet belemmerd werd. Na een kwartier keerde de deputatie terug en deelde mede, dat de burgemeester had toegezegd om een adres van het P. A. S., waarin werd gevraagd, om werk of om meer steun voor het steeds grooter wor dende aantal werkloozen, in de Raads vergadering van Woensdag a.s. in be handeling te zullen brengen. Aan den Raad was dan de beslissing. De leiders gaven in overweging om dus tot Woensdag geduld te hebben en dan in zoo groot mogelijken getale de Raadsvergadering bij te wonen. Duijs en de Openbare School. Wij lezen in „Het Volk": „Van verschillende zijden ontvingen wij brieven naar aanleiding van wat het Kamerlid Duijs in een Haagsch raads- debat werd toegevoegd: „Uw eigen doch tertje is op een bijzondere school". Hierop werd toen door Duijs geantwoord, dat dit een bijzondere neutrale school was en dat daarenboven in zijn gezin ook de vrouw een woordje mede te spreken heeft. Uit door ons ontvangen stukken blijkt echter, dat dit antwoord geen algemeene bevrediging geschonken heeft. Uit nadere informaties is ons nu ge bleken, dat ook Duijs' echtgenoote een groot voorstandster van de openbare school is en hun beider dochtertje dan ook, voordat zij verhuisd waren, drie jaar lang de openbare school bezocht heeft. Na de verhuizing was dit aanvan kelijk eveneens het geval, maar het meis je moest toen, om de school te bereiken, twee drukke kruispunten passeeren. Al leen uit angst hiervoor is toen tot ver plaatsing naar een bijzondere neutrale school besloten." Of dit antwoord nu „algemeene bevre diging" zal schenken, kan ernstig wor den betwijfeld. Ons dunkt, het geval is voor den groot schreeuwer Duijs, die zoo gauw gereed is met zijn aanmerkingen op anderen, bui tengewoon lastig. Het echtpaar Duijs heeft o.i. een bezoek van de vereeniging Volksonderwijs drin gend noodig. Minister Deckers. De „Avondpost" schrijft: Onze Minister van Defensie is voor geen kleintje vervaard dat ondervin den z'n tegenstanders. Voortreffelijk is de verdediging van z'n beleid. Rustig, maar vastbesloten en welbewust staat hij achter de regeerings- tafel. Rustig, vastbesloten en welbewust spreekt hij. In goede zinnen, met duide lijke en eerlijke taal. Van de wijs brengt men hem niet. „U maakt mij niet zenuw achtig", voegde hij den rumoerigen vrij zinnig-democraten veel vinniger te-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1