Rheumatiek SLOANS MIIIMIJ Mevrouw en Dr. Planteijdt LINIMENT RUWE HUID DOODT PIJN Rechtzaken Scheepstijdingen. ingen, ,enz„ Burgerlijke Stand Marktberichten. Advertentiën. J A V A - F I L M BAZAR Zanguitvoering. UITVOERING B0UWIEN SMID - GOES Schraie Lippen Gesprongen Handen CLOETING'S GEMENGD KOOR UITVOERING Maandag 22 December GEEN spreekuur. A --.lever™ AFWEZIG van 24 tot en met 28 December. Inspecteur.G.DE LOOZE #L.5!-Pieterstraat A.64 MIDDELBURG. Te lef. 616 Millioenen lijders hebben ver lichting gevonden door het gebruik van Sloan's Liniment. Het doodt de folterende pijnen in gewrichten en spieren. Ver lichting en rust worden den aangetasten zenuwen en weefsels toebedeeld. Probeert het. Sloan's dringt door zonder inwrijven. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. Over kuikensterfte en gekeurde Kerstmisbout. Even een vraag over een zaak, die op het oogenhlik nog al belangrijk is en dan ga i'k door met het slacht-pluimvee. De vraag betreft trouwens slacht-pluimvee, nl. piepkuikens, waarover ik in mijn vorig artikel reeds schreef. „Mijn kuikens, N.Hollandsche blauwen, welke de eerste week best opgroeiden, gaan thans dood. De verschijnselen zijn: diarrhee en verschrompelen, ze teren ge heel uit. Ik voer het allerbeste voer en reinig iederen dag de voer- en drinkbak ken. Verder bad ik gaarne eenige inlich tingen over het broeden. Ik broed volgens bandleiding van Ajam. Dit luidt na zes dagen vocht toevoegen. Nu is dit volgens ervaren fokkers foutief, volgens hen moet men onmiddellijk vocht geven, daar de dooier anders onverteerbaar wordt. Wat te doen?" Allereerst doen wat ik al honderden malen voor dergelijke gevallen aangera den heb, nl. onmiddellijk een paar doode kuikens opsturen naar de Rijksserum- inrichting te Rotterdam teneinde de doodsoorzaak vast te stellen. Dit onder zoek geschiedt gratis. U kunt ook opzen den naar het Instituut van Infectieziekten te Utrecht. Bij de kuikens voegt U dan een begeleidend schrijven en wacht dan maar af. Brieven in de vragenbus duren altijd eenige dagen en niemand kan langs dezen weg zeggen wat Uw kuikens mankeerden. Uit de 'beschrijving van het schijnbaar verschrompelen en wegteren maak ik op, dat het geen Fullorum is, die anders ook zoo op den leeftijd van een week het meest voorkomt. Ik denk dat U werkelijk een fout gemaakt heeft tijdens het broe den, temeer daar uw volgende vraag er op wijst, dat U hiermede niet al te best op de hoogte bent. Door fouten tijdens het broeden gemaakt kan de levenskracht van het kuiken ernstig worden gesohaad en waar -die beestjes nu toch al onder aller naarste omstandigheden groot gebracht moeten worden, zooals steeds binnenzit ten in het halfdonker, daar behoeft er niet veel bij te komen om ze te doen mis lukken. Ik krijg meer klachten over jonge kuikens, waarvan er velen op den leeftijd van een week of vier gaan sukkelen, niet meer groeien, zwak op de beenen worden en sterven. Oo'k hier hebben de ongun stige omstandigheden grootendeels schuld. En nu het broeden zelf. Ik heb al vaker aangeraden: Volg om te beginnen den raad van den fabrikant uwer machine, daar deze het best weet hoe zijn machine behandeld moet worden. Gij schrijft ech ter wèl, dat gij de Ajam-gebruiksaanwij- zing volgt maar niet welke machine gij hebt. Er bestaan twee groote groepen machines, nl. heeteluoht en warmwater- machines, waarvan het verschil in wer king verbazend groot is hoewel de broed- resultaten van beiden uitstekend kunnen zijn. Ajam is een warmwater-machine en past dus niet op een heetelucht- of elec- trisohe machine. Dat is een punt. Het tweede is, dat vochtoevoer ten sterkste af hangt van de omgeving en de tempera tuur. Warme lucht kan veel vocht bevat ten, koude niet. Bij' koud weer kan het dus schijnbaar vochtig zijn en tooh de lucht niet zooveel vocht bevatten als 's zomers. In een natte, diepgelegen polder zal verder het vochtgehalte anders zijn dan op de hei, en in den kelder anders dan gelijksvloers. Daarvoor zijn dus niet veel regels aan te geven, die overal geldig zijn, maar dit zijn juist de zaken die de ervaring ter plaatse moet leeren en 'die men niet uit een gebruiksaanwijzing lee ren kan. Als dus de ervaring leert dat men in uw plaats reeds gedurende de eerste week vocht moet toedienen, dan kan dit best waar zijn, al geloof ik er zelf niets van. Het verhaal dg,t door te weinig vocht in de eerste week de dooier onverteerbaar zou worden is aardig gevonden, maar is onzin. Het vochtgehalte van de omgeving van het ei begint pas later een rol te spelen en werkt dan meer in op het eiwit dan op don dooier. Wat raad ik U dus aan? Als gij1 een Ajam hebt, schrijf dan naar den fabri kant. Deze zal zeer dankbaar zijn voor uw vraag, want hij kan dan zien hoe de moei lijkheden zich voordoen en zal trachten ze voor U uit den weg te ruimen. Is het geen Ajam tracht dan de gebruiksaan wijzing te krijgen, die er bij hoort, maar voor alles bij sterfte onmiddellijk ter onderzoek opzenden! En nu nog een en ander over de Kerst bout. Ik kom juist terug van een spoed- bozoek per vliegmachine aan een prach tige pluimveetentoonstelling in Kopen hagen, waar een groote afdeeling van ge slacht pluimvee ingericht was. Hier in deze afdeeling nu treffen wij verschillen de belangrijke zaken. Ie Er wordt in Denemarken veel aan dacht en zorg besteed aan slachtpluimvee en over het algemeen voelt men daar meer voor de z.g. leg-vleeschrassen dan voor de zuiver legrassen. Men heeft graag een finke, groote, stevige kip, die, als 'ze uitgelegd is, zioh snel nog wat laat mes ten en dan een flinke bout oplevert. Ik telde op de tentoonstelling b.v. 800 inzen dingen Rhode Island Reds, tegen 500 in zendingen Patrijs Leghorns en maar 400 inzendingen Wit Leghorns. 2e. Op de tentoonstelling werd aan de inzendingen de uiterste zorg besteed om het publiek het geslachte pluimvee zoo keurig en zoo smakelijk mogelijk te de- monstreeren. Ik zag heele tafels met Sus- sex-'kapoenen, gebonden met roode lint jes, terwijl b.v. de Rhode Island Reds met hun bruinroode veeren weer met blauwe linten afgewerkt waren. Dat maakt een aard'igen indruk en wekt de belangstelling van het publiek op. Deze methode, om de veeren aan den hals te laten zitten past men daar toe, omdat men de dieren doodt door ze den nek te breken. Men snijdt ze dus niet de keel af of steekt ze in de keel zooals bij ons. Bij het nekbreken wor den de slagaderen van de 'kop verscheurd en bloedt het dier dood onder de huid van den hals. Dat geeft een blauwe verkleu ring en daarom laat men de veeren aan den hals zitten. 3e. In Denemarken is de wet op de keuring van geslacht pluimvee ingevoerd. Alle pluimvee boven 1.5 K.G. gewicht voor export bestemd moet gekeurd wor den en in de groote steden eveneens. De consument krijgt dus zekerheid, dat hij gezonde dieren eet en in den exporthan- del krijgen de 'dieren waar keuring be staat de voorkeur. Naar het schijnt worden er thans te Amsterdam veel aan cholera gestorven eenden uit Volendam en omgeving ver kocht. De ingewanden worden eruit ge nomen en hoewel Amsterdam wel een keuring heeft, kan men toch al deze ge vallen niet achterhalen. In zoo'n geval zouden wettelijke maatregelen hiertegen beter effect sorteeren. Dr TE HENNEPE. 1 Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonné's worden ingezon den aan Dr te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor ant woord insluiten en blad vermelden. Dr TE HENNEPE Dooi 30-60 «n 90 ct. Tube 80 et. Bi) Apoth. 6 Drogisten Rechtbanb te Middelburg. Door de Rechtbank te Middelburg wer den gisteren de navolgende zaken behan deld: P. A. V., 40 jaar, schilder te Goes, was in hooger beroep gekomen tegen een von nis van den kantonrechter te Goes, waar bij hij wegens overtreding van de Politie verordening (Vloekverbod) werd veroor deeld tot een geldboete van f 5 of 5 d. Eisch: bevestiging vonnis, waarvan be roep. De Ambtenaar van het O. M. was in hooger beroep gekomen tegen een von nis van den Kantonrechter te Goes, waar bij D. L., 44 jaar, arbeider te Iloedekens- kerke, werd ontslagen van rechtsvervol-i ging van de hem ten laste gelegde over-' treding van de Leerplichtwet. Eisch: ver nietiging vonnis van den Kantonrechter te Goes, met verzoek om de stukken te stellen in handen van den Rechter-com- missaris A. van 't W., 49 jaar, koopman te Hoe- dekenskerke, was in hooger beroep ge komen tegen een vonnis van den Kanton rechter te Goes, waarbij hij wegens over treding van de Drankwet (als hoofd van het bedrijf in een localiteit, waarvoor ver lof is verleend, sterken drank aanwezig hebben) werd veroordeeld tot een geldboe- 1 te van f 50 of 25 d. met verbeurdverkla ring van de in beslag genomen flesschen drank. Eisch: bevestiging vonnis, waar van hooger beroep. A. v, d. G., 31 jaar, vrachtrijder en chauffeur te Driewegen, was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den Kantonrechter te Goes, waarbij hij we gens overtreding van de Motor- en Rij- wielwet (als bestuurder van een motor rijtuig daarmee rijden over een openba ren weg op zoodanige wijze en met zoo danige snelheid, dat de veiligheid van het verkeer wordt in gevaar gebracht) werd veroordeeld tot een geldboete van f 25 of 10 d., met ontzegging van de bevoegd heid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 3 maanden en betaling van een geldsbedrag aan H. Pellegrom van f 50 wegens schadevergoeding. Eisch: vernietiging vonnis van den kantonrech ter en veroordeeling tot een geldboete van f 25 of 25 d. Met intrekking rijbewijs voor den tijd van 3 maanden. Zware mishandeling zijner echtgenoote. Verder werd behandeld de zaak tegen K. M., 29 jaar, werkman te Middelburg, verdacht van zware mishandeling van zijn vrouw G. de R., door haar op 1 Nov. 1930 te Middelburg opzettelijk met een mes in haar rug en hals te steken nabij haar slagader, waardoor zij ernstig werd gewond. De Officier van Justitie eischte een gevangenisstraf van 4 maanden. Goederen onttrekken aan een beslag. Een tweetal getuigen aangehouden wegens meineed. Door de Rechtbank te Middelburg werd behandeld de zaak tegen A. van P., 72 jaar, landbouwer te Koewacht, thans in voorarrest, verdacht van het onttrekken van goederen aan beslag tot een bedrag van ongeveer f 1400, terwijl tevens het faillissement van hem was uitgesproken, en hij die gelden niet verantwoord heeft aan zijn curator in zijn failissement, welk feit gepleegd is te Koewacht in Augustus 1930. Een tiental getuigen werden in deze zaak gehoord. De Officier van Justitie vorderde schor sing van de verdere behandeling dezer zaak, in verband met een tweetal afge legde getuigenverklaringen, die thans in strijd waren met een vroegere afgelegde verklaring. Het tweetal, zekere W. Th. B., 36 jaar, hakker en J. M. v. P., huisvrouw van W. Th. B., beiden wonende te Koewacht, wer den aangehouden als verdacht van mein eed. Zij zijn beiden naar het Huis van Bewaring overgebracht. Een kruidkundige voor de rechtbank. De ambtenaar van het O. M. had ap pèl aangeteekend tegen drie vonnissen van den kantonrechter te Sommelsdijk, waarbij de kruidkundige en helderzien de, de weduwe T. T.-H., wegens het on bevoegd uitoefenen van de geneeskunde was veroordeeld tot resp. f 100 boete sub 50 d. h. en twee maal f 300 boete sub. 60 d. h. Uit het ter zitting voor de rechtbank te Rotterdam behandelde bleek, dat de kruidkundige in October en volgende maanden van 1929 haar praktijken had uitgeoefend op Goeree en Overflakkee Zij hield in verscheidene plaatsen zitting en de zieken waren in grooten getale op haar spreekuur verschenen. De kwalen waarmee zij behept waren waren geheel verschillend. Er waren er die aan nier aandoening leden, aan beklemming op de borst, maagkwalen, en een had een ge zwel in den neus. Voor elke ziekte is een kruid gewassen, en zoodoende mag hel geen verwondering wekken, dat de kruidkundige al haar patiënten kon ver blijden met de mededeeling, dat zij „met Gods hulp" zouden genezen. Aan haar geneesmiddelen heeft het zeker niet ge lezen, want voor haar recepten had zij de keuze tusschen suikerpillen en staal- pillen. Thans probeerde zij zich te verschui len achter zekere juffrouw Kleerenbe- zem die de praktijk van haar had over genomen, en van wie bekend ia, dat zij de kruidkundige vrouw assisteerde als de Italiaansche slaapster. Aan haar ver klaring dat zij sinds September haar practijken niet meer uitoefent en zich ge heel bij de helderziendheid houdt, werd niet veel geloof gehecht. Een vos verliest wel zijn haren, maar niet zijn streken en van iemand die haar geheele leven op dit terrein gearbeid heeft en al vonnissen van alle rechtbanken in ons land heeft gehad is beterschap niet te verwachten. Zoo scheen ook het O.M. er over te den ken. De tijden van geldboeten zijn voorbij meende het O. M., thans moet principale hechtenis worden gevorderd en het eischte met vernietiging van de vonnis sen van den kantonrechter veroordeeling tot 3 maal 3 weken hechtenis. Stoomvaart Mi] Nederland. J. P. COEN, thuisr., 18 v. Colombo. JOHAN DE WITT, uitr., 18 v. Southamp ton. PRINS DER NEDERLANDEN, uitr., 17 v. Belawan. ROEPAT, thuisr., 17 te Singapore. Rotterdamsche Lloyd. MERAUKE, thuisr., 18 Dec. v. Gibraltar. BALOERAN, thuisr., 19 (1 n.m.) v. Sin gapore. SITOEBONDO, uitr., p. 19 (5 v.m.) Fi- nisterre. MERAUKE, thuisr., pass. 19 Sagres. PATRIA, uitr., 19 12 u. 's midd. v. Mar- i seille. 1 Notaris Blaupot ten Cate heeft Woensdag in „Wilhelmina" te Domburg publiek verkocht een woonhuis met tuin tje aldaar, aan de Stationstraat D 36 c; kooper Anth. Provoost aldaar voor f 4520. Het gebouw, gediend hebbende tot machi nekamer van de voormalige electrische centrale aldaar, aan den Westweg D 15 b, kooper A. v. d. Hage aldaar voor f 3020. Woonhuis en tuin te ^agtekerke nr 43'a, opgehouden. Over de maand Nov. COLIJNSPLAAT. Geboren: 15, Boude- wijn, z. v. Jacobus Eversdijk en Anto- nina Amandia Nieuwenhuijse; 26, Sea, d. v. Jan Kornelis de Vos en Grietje Adriana van Gilst. Gehuwd: 20, Abraham Verschelling, 25 j. jm. te Sommelsdijk en Gatharina Ja- coba Douw, 21 j. jd.; 20, Nicolaas de Wild, 26 j. jm. te Eindhoven en Lena de Fouw, 23 j. jd.; 27, Gornelis Kramer, 26 j. jm. te 's Gravenhage en Maria Visser, 22 j. jd. Overleden: 14, Jacobus Kramer, 38 j„ echtgenoot van Josina Korsuize. WISSENKERKE. Gehuwd: Jacob Pan we, 26 j. jm. te Vlissingen en Adriana Pieternella Verburg, 25 j. jd. Geboren:, Grietje Jacoba d.v. Daniël Gornelis Dijkman en Lena Adriana Pontse. Overleden: Elisabeth, 5 w. d.v. Johan nes Gornelis Douw en Barbara Steketee. VLISSINGEN. Veiling van 19 Dec. 1930. Kleiperen 1018, Co-mtesse de Paris 44, Rietpeer 21, Bergamot 15, Goudreinet 29 31, Armgaard 30, Spruiten 14—25, Kro ten 3, Wijnpee'én 1, Kleine Peeën 13, W itlof 232 Schorsene-eren 17—18, Br. Boonen 810 alles per K.G. Kipeieren 65 per 10 stuks. Boerekool 2.5, Roode Kool 14, Savoije kool 3.55, Bloemkool 1020, alles per stuk. Selderie 23.5i, Prei 45.5, Peeën 66.5, Rapen 23.5 alles per bos. Veldsla 2071, Andijvie 1469 heide per kist. Stand van hedenmorgen 10 uur: Stand van gistermiddag 780. Licbt op voor fietsersr Zondag 4 u. 23. Maandag 4 u. 23. Vrijdag 26 December a.s. hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Grootouders, ADRIAAN DE PRIESTER en JAC0MINA JOHANNA VAN EENENNAAM, hunne 40-jarige Echtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare Kinde ren, Behuwd- en Klein kinderen. Roosendaal, 20 December 1930, Spoorstraat 148 B. Voor de vele bewijzen van deel neming, ontvangen bij het overlijden van onze geliefde Zuster en Behuwd zuster, Mevrouw B. J. LANGEN TEN KATE, betuigen wij onzen hartelijken dank. Koudekerke, Dec. 1930. Pastorie Herv. Gemeente. R. TEN KATE. M. J. J. TEN KATE VAN OOSTERZEE. Voor de vele blijken van deel neming, ons betoond bij het nood lottig overlijden van onzen geliefden Zoon en Broeder LOURUS, betuigen wij onzen hartelijken dank. L. VAN KEULEN. M. VAN KEULEN- MAAS. Biggekerke, 19 Dec. 1930. Voor de vele 1 lijken van deel» nemii.g, betoond bij het overlijden van onzen geliefden Man en Vader, Behuwd- en Grootvader, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, Wed. J. HOOGEDEURE- BROUWER. Veere, 20 Dec 1930. De Zendingsfdm over Midden-Java wordt Dinedag 23 Oct. a.s. vertoond in i. Geref. Kerk te Oost- kapalle. Voorstelling voor kinderen om half vijf, entree 10 cent. Voorstelling oor volwassenen om zeven uur, entiéé f 0.40. te houden door de Geref. Meisjes- vereeniging van Baarland, in de Chr. School te Oudelandu, op 2de Kerst dag en ook Zaterdag geopend, beide dagen van 25 u. en 6.30 - 9.30 u. HET BESTUUR. DE CHR. ZANGVEREENIGING „LOOFT DEN HEERE" te Heinkenszand, Directeur de heer H. LAMMERS hoopt D.V. 25 December a.s. (Ie Kerstdag) des avonds 6.30 uur, haar derde Uitvoering te geven in de Gere formeerde Kerk, met medewerking van het Kinderkoor. Programma, tevens bewijs van toegang, 25 cent. Directeur dhr. S. J. TAMMINGA op Vrijdag 26 December a.s., (2e Kerstdag) des middags half drie, in de Ned. Herv. Kerk te Kioetinge, met medewerking van den Weled. heer W. KOOL, Organist in de Wilhelminakerk te Rotterdam (Orgel). Entree f 0.50. (Tekstboekjes tevens bewijs van toegang, aan den ingang der Kerk verkrijgbaar.) Chr. Zangvereeniging „Advendo", Dir. P. Fraanje Jz., gecomb. met het Kinderkoor „Lentekoor", onder leiding van Zuster Scheffer, op Ie Kerstdag 's avonds 6 uur in de Herv. Kerk te Biezelinge. Programma tevens toegangsbewijs 25 cent. Kinderen 10 cent. te GOES DRAISIjlA-vAN-WLKEriBURG'S'' TANDARTS Vóór de stoomfluit giert vóór uw vertrek naar IndiS uw leven in de tropen verzekerd Inlichtingen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 3