ROOKT TROOST W/^T?oc«j?de visite-Kaartjes v.ROSSEM'5 HOEST Uit de Provincie. 'ar Kerknieuws. PER PAKJE Predikbeurten. Onderwijs Gemengd Nieuws. Zoeklichtjes. Land- en Tuinbouw STILLEND Slijmoplossend Velschillende uitingen gaven aanleiding tot de opmerking, dat het in ieder geval gewensdht is, dat spoedig een bevredigen de regeling tot steun van het aardappel- meelhedrijf tot stand kome, opdat dat be drijf zonder stoornis voortgang kunne hebben. Weldadigheidbriefkaar ten. Ter voorkoming van misverstand wordt de aandacht er op gevestigd, dat de uitgifte van de op de reclamebiljetten aangekondigde briefkaarten ten bate van het misdeelde kind, niet van Rijks wege geschiedt. Deze kaarten zijn aan te vragen aan de Centrale Propaganda-com- missie van den Nederlandschen Bond tot Kinderbescherming te 's Gravenhage. Goes. Voor de Ver. van Chr. Winter- lezingen sprak gisteravond Dr Kaajan uit Utrecht, over: „Wie is Jezus". Spr. begon met de vraag te weerleggen, door het on geloof opgeworpen, heeft Jezus wel ooit geleefd? De geschiedschrijvers der eerste eeuw spreken niet van Hem. Te verwon deren behoeft dit echter niet. Zijn woord vond meest ingang bij de eenvoudigen en niet bij de geleerden. Wat Josephus van Hem verhaalt, wordt door de ongeloovigen eenvoudig genegeerd op grond van het feit, dat Josephus een Farizeër was en dus nooit zoo over Jezus geschreven 'kan hebben. In de tweede eeuw wordt meer aan dacht aan Zijn persoon geschonken. De meeste groote geschiedschrijvers uit dien tijd hebben Zijn persoon geteekend. Het is sprekers bedoeling niet bij het velerlei beeld dat van Jezus in den loop der eeuwen is gegeven, stil te staan, doch hij wenscht zich alleen bij de nieuwere te bepalen en dat zijn: le. Zij, die Jezus zien als den grooten socialen hervormer (het beeld dat de so cialisten van Hem geven). 2e. Zij, die Hem zien als een Ziels kranke (de wetenschappelijke beschou wing). 3e. Zij, die Hem zien als een groot medium (de spiritisten). 4e. Ziji, 'die Hem zien als de eeuwige, de machtige Christus-idee (de wijsgeerige beschouwing). Na de pauze sprak Dr K. over het ware Christusbeeld. Velerlei beeld is van Hem gegeven, maar dat alles is slechts een product van eigen verbeelding. Het ware beeld van Jezus wordt geteekend in de Schrift. Hij is de Christus der Schrif ten. De Immanuël, God met ons. Hij was waarachtig God en mensch. Zoo moeten we Hem zien, wil Jezus waarlijk betee- kenis voor ons hebben. Na een kort dankwoord van Ds Kam steeg voor deze schoone rede, eindigde Dr Kaajan met dankzegging. Zooals gisteren reeds is geannon ceerd, hoopt de Chr. Zangvereeniging „De Lofstem" (Directeur de heer H. Wolzak) op Tweeden Kerstdag, des namiddags te twee 'uur een uitvoering in de Geref. Kerk te geven. Het programma belooft veel. Ongetwijfeld zullen vele deze eerste uitvoering van dit koor willen bij wonen. Borssele. Gisteravond hield de Groene Kruisvereeniging haar jaarvergadering De zaal was matig bezet. De begrooting over het jaar 1931 wordt geraamd op f260. Het verplegingsmateriaal door den voorzitter nagezien, bleek in uitsteken den staat door den bode verzorgd te worden. De twee aftredende bestuursle den de heeren F. Dronkers en J. Fraanje werden bij acclamatie herbenoemd. Bei den namen hun herbenoeming aan. Het salaris van den magazijnmeester-bode werd vastgesteld op f30. Westkapelle. Ter gelegenheid van zijn 10-jarig bestaan gaf het. Dameskoor al hier Woensdag- en Donderdagavond een zanguitvoering in het Koffiehuis. Voor een talrijk publiek bracht de vereeniging onder de bekwame leiding van den heer P. de Rooij uit Vlissingen, die vanaf de oprichting Directeur van de vereeniging is, een tiental zangnummers. Hiervan wer den er twee met orkestbegeleiding uit gevoerd, o.a. het bekende werk „An der schonen blauen Donau", van Joh. Strauss wat aan het slot op verzoek nog eens herhaald moest worden. Het dameszangkoor kan wel op een paar uitmuntend geslaagde avonden terug zien. Den directeur werd een schemer lamp aangeboden. O.- en W.-Souburg. Gisteren kwam de Raad bijeen. Aanwezig alle leden. Er was veel belangstelling van het publiek, meest werkloozen. Ingekomen is een schrijven van de S.D.-fractie, met verzoek om, nu de ge meente-begrooting is aangenomen, de loonregeling der gemeente-werklieden zoo te wijzigen, dat loonsverlaging onmoge lijk is. Verder een verzoek van den Bestuur- dersbond uit Vlissingen om aan de werk loozen een feestgave van f 5 te verstrek ken per gezin. Voorts een verzoek van den Souburgschem Chr. Besturenbond om ook diagenen, welke pas met Nieuwjaar werkloos zullen worden, eenzelfde bedrag toe te staan. Voorgesteld wordt aan gehuwde werkloozen een feestgave te verstrekken van f5 verhoogd met f0.25 voor elk kind beneden 16 jaren en aan kostgangers niet bij ouders inwonende, 3 gulden. Dhr Cijsouw zegt, dat hij als raadslid er niet op gesteld is, dat er van buiten de gemeente vingerwijzingen worden ge geven. 'Spr. is niet tegen het verzoek doch wil zich bepalen tot 3 gld per gezin met 2 kinderen en 25 cent toeslag voor elk kind, dat er meer is. Onder de werk loozen zijn personen, die feitelijk niet in aanmerking zouden komen, daar z\j den middenstand naderen. De heer De Pagter vraagt naar het aantal werkloozen en hoeveel kosten de inwilliging van het verzoek beteekent. Daar blijkt, dat dit nog wel meevalt (62) kan hij zich er mee vereenigen. Dhr Suurmond is voorstander, doch vraagt, wie door B. en W. gerekend wor den onder de werkloozen? Door „De Schelde" wordt toch nog altijd een week achterstallig loon betaald aan hen, die 20 December worden be dankt. Komen ook dezen in aanmerking voor toeslag? üok zijn er wel andere groepen aan te wijzen, welke niet onder de regeling vallen en toch in moeilijke omstandigheden verkeeren. Spr. is van oordeel, dat de Overheid niet moet in grijpen voor er een noodtoestand is. Spr. vraagt waarom inwonenden bij hun ouders er buiten vallen, worden de ouders van dezulken niet de dupe? Spr. wil voor gehuwden f4 vaststellen en 50 cent per kind. De voorzitter is van meening, dat het 't beste is, om allen over een kam te scheren en geen onderscheid te maken. Dhr Jaq.sen kan zich accoord verklaren met het voorstel van B. en W. en geeft de heer Suurmond toe, dat het juist is, om inwonende zoons welke thuis kost ganger zijn niet uit te sluiten. Aan den heer Cijsouw zegt hij, dat het eender moet zijn welke vakcentrale verzoekt, het zij hier of in Vlissingen. De moderne bond is aangesloten bij die te Vlissingen. Dhr Do Priester verheugt zich over de goede ontvangst van het voorstel. Dat het voorgestelde te hoog zou zijn, be strijdt hij, en ook, dat er middenstanders van zullen genieten. Het aantal is moei lijk op te geven. Met den heer Suurmond is hij het eens, om inwonenden het ook te geven. Spr. is er niet tegen om den kindertoeslag te verhoogen als de norm van het uit getrokken bedrag maar niet wordt ver laagd. Hij stelt voor om de 5 gld te laten en den toeslag te verhoogen tot 50 cent. Dhr Melis zegt, dat als geen verzoe ken waren ingekomen er toch door B. en W. een voorstel zou zijn gedaan. De ma laise zal nog wel een poosje duren, daar om wil spreker niet meer geven dan ver leden jaar. Spr. maant tot voorzichtigheid. Wel wil spr. ook aan kostgangers uitkee- ring geven. Dhr Suurmond kan zich er nu bij neer leggen om allen te geven, dus ook hun, welke nu pas zullen worden bedankt. Doh spr. wil f4 als grondslag houden, dit beteekent f 1.50 meer dan verleden jaar. Dhr Cijsouw ziet geen reden om meer te geven "dan vorig jaar. De voorz. zegt, dat de Chr. Besturenbond geen cij fers noemde maar enkel een verzoek in diende. Dhr Melis zal zich niet tegen 't voorstel, betreffende de kostwinners verzetten. B. en W. nemen dit voorstel over. Het nu aangevulde voorstel in stem ming gebracht, wordt aangenomen met 8 tegen 3 stemmen, die van de heeren Cysouw, de Visser en Melis. Aan de orde komt nu de vaststelling Gemeentefondsbelasting. De opbrengst gemeentefondsbelasting 1930/'31 bedraagt volgens 2de klasse f 22.527 en volgens le klasse f 19.723, al- zoo een verschil van f 2804. Hieruit blijkt, dat de opbrengst onge veer 20 pet hooger is, dan bij de voor- loopige berekening is aangenomen. Ook de opbrengst der posten gemeentelijke in komstenbelasting en opcenten hoofdsom rijksinkomstenbelasting der begrooting 1931 kan, nu de aanslagen der kohieren 1930/31 bekend zijn, met ongeveer 20 pet verhoogd worden. Met deze uitkomsten is het mogelijk het aantal opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting te bepalen op 62. Dhr Janssen is van meening, dat, nu tot uiting komt, dat de 1ste klasse had gekozen moeten worden, daar dit voor- deeliger zou zijn geweest voor de laag ste klassen. De voorz. meent, dat het juist zeer voorzichtig is geweest om de 2de klas te kiezen. Dhr de Priester is het eens met dhr Janssen. Dhr Melis verklaart, hoe de meeval lertjes zijn ontstaan en is van meening, dat deze nu uit zullen zijn. Spr. waar schuwt tegen te veel optimisme. Het voor stel, hierna in stemming gebracht, wordt met alg. st. goedgekeurd. Aan de orde is nu electrificatie wo ningbouw. Voorgesteld wordt de 52 woningen van het Gem. Woningbedrijf te electrificeeren. De kosten hiervan worden geraamd op ongeveer 52 maal f 50. Blijkens de geda ne opgaven, wenschen thans reeds ruim 30 bewoners van het complex electrici- toit te betrekken. Daar de minimumhuur der woningen voor deze gemeente al vrij hoog is, wordt voorgesteld de huur niet te verhoogen met een zeker bedrag ter dekking van de kosten van aanleg. Dhr de Visser: Waarom dit punt niet in de commissie besproken? Hij is er voor om de huur eenigszins te verhoogen. Dhr Goedbloed is voorstander om voor luxe te laten betalen. De waterleiding is er nu pas en als nu de verlichting weer wordt aangebracht, acht hij een billijke huurverhooging van b.v. 10 cent per week billijk. Dhr Suurmond is voorstander van het plan en vindt, dat de gemeente een klein offer moet brengen, doch wil ook de huur ders iets laten betalen, b.v. 2 oent per week. Dhr Janssen is voor het voorstel B. en W. en gelooft, dat de kosten lager zul len zijn. De klacht van dhr de Visser is ongegrond volgens spreker. De commissie is niet onkundig gelaten. De voorzitter zegt, dat de kostenbereke ning pas is binnengekomen en inderdaad lager is 'dan werd begroot, n.'l. f 36.76 per woning. Dhr de Priester is tegen stelselmatige opvoering van de huur, daar ook de per- soneele 'belasting er verband mede houdt. Spr. stelt voor de huur te laten zoo zij is, daar 'huurders toch ook kosten van lam pen en dergelijke hebben. Dhr Melis is voorstander van huurver hooging. Vijf cent per week is niet be zwarend. Spr. maant tot voorzichtigheid, om niet te gaan concurreeren met parti culieren. Hij wil juist particulieren bouw aanwakkeren. Dhr de Visser is van meening, dat veel discussie had kunnen vermeden worden, als het punt in de commissie was behan deld geworden. Dhr Suurmond handhaaft zijn voorstel van 2 cent per week. Dit is niet veel en zal de helft der rente opleveren. Dhr Goedbloed kan met bet voorstel- Suurmond medegaan. Dhr Janssen zal er zich nu bij neerleggen. Het voorstel-Suurmond (verhooging huur) wordt nu aangenomen met 10 stem men (dhr de Visser tegen). Benoemd wordt tot lid der nieuwjaars- commissie dhr L. Wisse, met 9 stemmen tegen 2 stemmen op dhr F. Bogaard. Tot leden der woning-commissie worden her benoemd de heeren Gysouw, Goedbloed en Janssen. Dhr de Visser wilde geen herbenoe ming. Op voorstel van dhr Leenhouts wordt een anti-rev. benoemd, n.l. dhr Suurmond, die de benoeming aanneemt. Het voorstel tot onbewoonbaarverkla ring woningen gemerkt A 16 en A 17, op het Oranjeplein, wordt aangenomen met alg. stemmen. Rondvraag. Dhr Goedbloed vraagt of gecontroleerd wordt het aantal aan sluitingen aan het electrisch net. Dhr Leenhouts wil de leening Woning bouw omzetten in een met een lageren rentevoet. Verder vraagt spr. of de elec trificatie op den Bermweg reeds zijn be slag heeft en verzoekt verder verbete ring van bestrating N. Vlissingschen weg. Een en ander zal worden onderzocht. Dhr Janssen zegt, dat de verbetering der straten te wenschen over laat door nalatigheid van de P.Z.E.M. Ook de hoek Vrijburgstraat.-N. Vlissingsche weg eischt dringend verbetering. Dhr Goedbloed acht aldaar betere ver lichting op zijn plaats. Dhr Suurmond geeft in overweging nog to wachten met pogingen tot verlaging rentevoet geldleening, daar deze nog v el eens lager kan worden. Spr. vraagt verder beter toezicht bij opgravingen, opdat de passage beter ge regeld wordt. Hier zal op worden gelet. De voorz. sluit deze laatste zitting in dit jaar met dankgebed. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Broek in Waterland, B. Feysel, te Beusichem. Te Glanerburg (hulppr.) W. M. van Reyendam, cand. te Bergen op Zoom. Te Kampen, W. L. Mulder te Voorthuizen. Aangenomen naar Glanerburg (hulp pr.), W. M. van Reyendam, cand. te Ber gen op Zoom. Bedankt voor Haarlem,Dr G. P. van Itterzon te Alblasserdam. Voor Groot- emmers, D. J. van de Graaf te Ede. Geref. Kerken. Beroepen te Delft (als 4e miss. pred. voor Solo). J. H. Sillevis Smit te Sema- rang (Java). Theol. candidaat. Aan de Theol. School te Kampen is geslaagd voor het candidaats-examen de heerA. Brink, Esche (ben Neuenhaus) gem. Bentheim. Predikantsopleiding. Men schrijft aan de R o 11 e r d.: Volgens het pas verschenen jaarboek der Chr. Geref. Kerk zijn er thans op de Theo logische School te Apeldoorn in het laat ste studiejaar 8 leerlingen, zoodat D.V. in het volgend jaar 8 candidaten zullen be roepbaar worden gesteld in de Chr. Ge ref. Kerk, een getal, nog niet eerder be reikt na 1892. Het daarop volgend studie jaar heeft 6 leerlingen, zoodat dus zonder onvoorziene omstandigheden de Chr. Ge ref. Kerk in 2 jaren tijds 14 predikanten meer zal tellen. De overige 6 klassen bereiken d t ge tal samen niet meer. De daarop volgende 6 jaren brengen samen 13 predikanten. In het geheel zijn er 27 studenten. Legaat. De Geref. Kerk van Delft heeft van de familie v. V. uit Baarn een legaat van plm. f 17.000 voor de Zending te Solo ontvangen. Uithuizigheid. Te Werkendam heeft de Kerkeraad der Geref. Kerk gead viseerd niet over te gaan tot het oprich ten van een Geref. Jonge Mannenvereen. omdat o.a. de uithuizigheid daardoor zou worden vergroot. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds Homburg, av. ds Steinz Donderdag, vm. ds de Vries, av. ds Steinz. Vrijdag, vm. ds Homburg. Wilhelminadorp, vm. ds de Vries, nm. ds Homburg. Donderdag, vm. ds Hom burg, nm. ds de Vries. Kats, 2 u. ds Hansen. Donderdag, 9.30 en 2 u. ds Hansen. Oostkapelle, 9.30 u. dhr Calliber, 2 u. ds v. d. Waal. Geref. Kerken. Geersdijk, 9.30, 2 en 5.30 u. ds Elgersma te Haamstede. Iersoke, vm. leesdienst, n.m. ds Koolstra, Donderdag, vm. en nm. cand. v. 'tVeer te Goes. Oostkapelle, Donderdag v.m. ds Douma, n.m. ds Koning. Colijnsplaat, v.m. en av. leesdienst. Wissekerke, vm. en n.m. ds Staal. Borsselen, Donderdag vm. leesdienst, n.m. ds van Schie. Driewegen, Donderdag v.m. ds van Schie, n.m. leesdienst. .n Dooien 20 en 30 cent Bij Apoth, en Drogieten Kapelle. Benoemd tot onderwijzer aan de Ghr. School te Kapelle-Biezelinge dhr G. de Bruine te Delft. Bruinissa. Benoemd tot onderwijzeres aan de Christelijke school alhier, met ingang van 1 Januari 1931 mej. W. Gou- ma van Tiel, welke de benoeming heeft aangenomen. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. School te Kerkwerve dhr P. G. v. d. Louw te Arnemuiden. De uitbarsting van de Merapi. Reeds 89 dooden. Gistermorgen om 11 u. had 'n nieuwe uitbarsting, welke zwaarder was dan de eerste van den vulkaan Merapi plaats, waardoor het getal dooden thans 98 be draagt. 't Bestuur neemt aan, ofschoon het mee- rendeel der lijken nog niet gevonden is, dat dit getal der vermisten juist is, aan gezien zij zich moeten bevinden op dus danige plaats, dat zij als onherroepelijk verloren moeten worden beschouwd. De resident van Magelang nam een zestien tal slachtoffers in oogenschouw. Dezen waren door den heeten luchtstroom in eengeschrompeld en tot op de beenderen verbrand. De gouverneur van de provincie Mid den-Java A. H. Neys, de resident en de regent bezochten gistermiddag het getrof fen terrein, maar waren genoodzaakt over haast te retireeren, toen ontzettende drei gende grauwe wolken met de vaart van een sneltrein uit den krater omlaag rol den. Deze wolken omhulden alles in een vernietigenden gloed. De bewoners van de Gember-Sabrang, een duizendtal, moes ten hunne woningen ontruimen, evenals die van de dessa's Sener en Krojo. Gistermiddag twee uur was de Kali Plabak in 'n geweldigen modderstroom herschapen, terwijl ontzaglijke rolsteenen van enorme zwaarte meegesleurd werden en met geweldige snelheid omlaag stort- Ik sprak dezer dagen een landarbeider, hoofd van een gezin, uit wiens heele op treden bleek, dat vrouw Zorg in zijn gezin een dagelijksche gast is. Hij vertelde mij van de moeilijkheden waarmede hij had te worstelen. Zijn loon was van f 2,50 per dag ver laagd op f 1,75. Een vermindering dus met bijna een derde. Met schrik zien hij en de zijnen den komenden winter tegemoet. En met schrik denkt hij ook aan de Kerstweek. Want de viering van het Kerstfeest is oorzaak, dat zijn inkomen voor die week niet meer dan f 7 bedraagt. Met blijdschap hoorde ik, dat er ook tal van boeren zijn, die ondanks den min der gunstigen tijd, anders optreden en het deed me genoegen, dat onze Christe lijke boeren daarbij geen slecht figuur maken. Maar er zijn ook anderen. Dezulken zou ik willen vragen: „Is het voor God te verantwoorden, dat een arbeider, wiens loon toch reeds zeer laag is, vanwege 't Kerstfeest twee dagen wor den gekort? OPMERKER ten. Momenteel woedt er een zwaar on weer boven Magelang, terwijl de vulkaan dreigend en grommend rookpluimen over een lengte van kilometers uitstoot. De uit gestrektheid der gronden die verwoest zijn, is aanzienlijk uitgebreid, maar nog niet te schatten. Met de huidige situatie is nog alles te verwachten. De Merapi is een vulcaan op de grens van Soerakarta, Djokjakarta en Kedoe. Hoewel hij een der werkzaamste ke gels van Java is, dateert toch de laatste groote uitbarsting reeds van 1872. Ouders, letopuwkinderen. In een stille straat achter de Zijlstraat te Amsterdam heeft een man een vierjarig meisje aangerand, gelukkig zonder ernsti ge gevolgen. De politie beschikt slechts over een vaag signalement, haar ver strekt door een tienjarig broertje van het kind. Treurig geval. Een stukje volkstragiek speelde zich af op het po litiebureau Warmoesstraat te Amster dam, toen daar een veertigjarige vrouw werd binnengebracht, die door een con troleur van een winkel aan het Damrak was betrapt bij het ontvreemden van ver schillende voorwerpen uit den winkel, waarbij zij zich liet bijstaan door baar dertienjarig dochtertje. TEGEN HET CHR. ONDERWIJS. Het Hoofdbestuur van het N. I. O. G. heeft een vlugschrift uitgegeven, dat spe ciaal bedoeld is om de ouders te waar schuwen tegen het bijzonder onderwijs op Christelijken grondslag. Het loont de moeite, kennis te nemen van de argumenten, die hierbij naar vo ren worden gebracht. Wij laten er hier een paar volgen: „De bijzondere school brengt bij som migen een overtuiging uit sleur bij, maakt andere tot fanatieke drijvers, ter wijl een derde, en dit is niet de kleinste groep, zich later loswerkt van het dogma en felle tegenstanders wordt van de op gedrongen overtuiging". „Ze kweekt slaafs volgen, sleur en ver zet". „Zij verhindert het onpartijdig kennis nemen van andere overtuiging". „Zij maakt daardoor het eigenlijke godsdienstige leven onmogelijk". „Zij legt in het kinderhart de kiem der onverdraagzaamheid". „Zij brengt de idee bij van eigen voor treffelijkheid en anderer verdorvenheid". „Zij wekt de strijdlust op tegen andere godsdiensten of godsdienstige sekten". „Zij is dus in wezen anti-godsdienstig, al wordt er met woorden vredelievend heid, verdraagzaamheid en naastenliefde gepredikt". „Voor de nationale gedachte is de con- fessiöneele school een gevaar". Het is niet noodig, dergelijke beschou wingen, die met de logica, evenals met de waarheid, op zeer gespannen voet staan, te bestrijden. De bijzondere school, zoo heet het, kweekt slaafs volgen, sleur enze is oorzaak, dat de groote meerderheid felle tegenstanders wordt van de opgedrongen overtuiging. Zij brengt de kinderen, naar het bevel van Christus in aanraking met den gods dienst enmaakt daardoor het gods dienstige leven onmogelijk. Zij leert de diepe verdorvenheid van den mensch enbrengt de idee bij van eigen voortreffelijkheid. Zij tracht de kinderen te brengen aan den voet van het kruis enis dus in wezen ongodsdienstig. Zij vestigt de aandacht op de leiding Gods in de historie en.... heet nu een gevaar voor de nationale gedachte. 'tls fraai! Men moet wel een ontzaglijk gebrek aan werkelijke argumenten hebben, als op een dergelijke manier de Christelijke school moet worden bestreden. Hooge landprijzen. Bij verkooping van landerijen onder Augustinusga (Fr.) werd per pondemaat (36 V* are) meer dan 11100 betaald.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2