No. 69 Vrijdag 19 December 1930 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland itg'fte van 4 pSi. Obiigatiên Hendrikse Co's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD- Winterjassen GEMEENTE UTRECHT. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Zij, die zich met 1 Januari a. s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. Buitenland. naar Maai. J. DONNER-MEIJLER Binnenland Uit de Provincie. Ik ook Koffie, Moe? Belangrijkste Nieuws. in stukken van f 1000 en f 500 tot den koers van 98 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Corststraat 70, Boei. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franeo per post, f?..— Losse nummers f0,08 Prijs der AdvertentiOn: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 ct. Bi] abonnement belangrijk» korting. Kerk en vrede. Wat wij in een vorig nummer schre ven over de z.g. vredescollecte vereischl naar ons wordt medegedeeld eemge na dere toelichting. De „Vredes-Zondag" is n.l. uitge schreven door den Wereldbond van Ker ken, een organisatie die met het anar chistisch optreden van „Kerk en Vrede" niets uitstaande heeft. Nu kan men over de wenschelijkheid van zulke Zondagen verschillend oordee- len. Maar hoe dit ook zij, er dient reke ning mee gehouden te worden, dat uil het feit, dat een predikant op den a.s Zondag in de godsdienstoefening in 't bijzonder aandacht schenkt aan het vredeswerk, volstrekt niet volgt, dat hij de petitionnementsactie van „Kerk en Vrede" zou willen steunen. Hier dient goed onderscheiden te wor den. Er zijn er helaas in onze dagen, die met een beroep op sommige Bijbelteksten ons volk weerloos willen stellen en Gods ge bod ten opzichte van de taak der Over heid krachteloos willen maken. Dit aisbruik maken van de H. Schrift moet ten sterkste worden afgekeurd. Verstaan moet worden, dat zij die op deze wijze optreden ons volk blootstel len aan het gevaar van oorlog en revo lutie. i' lil4! Maar omgekeerd moet ook worden verstaan, dat degenen die ijveren voor het terugdringen van het geweld en het bevorderen van den vrede door recht, met de onschriftuurlijke weerloosheids predikers niet op één lijn mogen wor den gesteld. De opstand in Spanje. De revolutionaire beweging in Spanje schijnt voorloopig tot stilstand te zijn gekomen, hoewel in verschillende steden de staking nog voortduurt. Te Alicante moet het tot bloedige bot singen zijn gekomen. De stakers bestorm den het station, waar zij enkele spoor wagons omwierpen, zoodat de spoor lijnen werden versperd. Te Saragossa zijn bij een botsing met de stakers drie agenten gedood. Te Barcelona zijn talrijke stakers in hechtenis genomen. In enkele steden van de provincie Ali cante hebben revolutionaire elementen ook heden nog tegenstand geboden. Te Novolda hebben de opstandelingen de rails van de eenige van Madrid naar Alicante voerende spoorlijn opgebro ken om aldus het transport van het vreemdelingenlegioen naar Alicante, waar de algemeene staking voortduurt, te verhinderen. In de avonduren was men echter weer zoo ver, dat het verkeer weer kon worden hervat. Het telefoonverkeer is thans ook in Spanje zelf weer voor het publiek open gesteld. Alleen de verbindingen met Ali cante zijn nog geblokkeerd. Ben Lindsey niet vervolgd. De rechtbank heeft de behandeling van het geval van'den bekenden voorma- ligen kinderrechter Ben Lindsey, den verderfelijken schrijver over sexueele moraal, die wegens zijn protest in de St. Johns-kathedraal te New-York tegen voor hem onaangename uitlatingen van den bisschop Manning tijdens dien preek in de Kathedraal wegens het verstoren van de openbare orde tijdens een gods dienstoefening werd vervolgd, van de rol afgevoerd. Raadselachtige aardbevingen. Het Harvard-seismografisch instituut te Cambridge in den Amerikaanschen staat Massachusetts registreerde reeds eenige dagen vrij sterke aardbevingen. Blijkens de instrumenten moeten de aardbevingen vrij hevig zijn, doch zij wisselen steeds van richting. GOES. De deskundigen van het seismogra- fisch instituut staan voor een raadsel, te meer, waar in de laatste dagen geen berichten van ernstige aardbevingen be kend zijn geworden. De mogelijkheid bestaat nog, dat do aardbevingen slechts den bodem van één der zeeën in beroering brengen en dus niet spoedig bekend zullen worden. Bloedig einde van een debat. Gisternacht ontstond te München na afloop van een door de nationaal-socia- listen belegde debat-vergadering, waarbij sociaal-democraten waren uitgenoodigd voor een debat, door tot nog toe niet opgehelderde oorzaak een ernstig» vechtpartij, waarbij 20 personen gewond werden. Onder hen bevond zich ook de sociaal democratische afgevaardigde Seifrled uit München, die door een klap met een bierglas op zijn hoofd vrij ernstig ge wond werd. Een overvalcommando van de Schupo arresteerde zes personen en herstelde de rust. Alle gewonden konden, na in een ziekenhuis verbonden te zijn, naar huls terugkeeren. Aanval met blauwsel en rotte eieren. Prof. Hulin de Loo, hoogleeraar aan de universiteit te Gent en tevens aan de Ecole des Hautes Etudes, die tot dus ver had geweigerd zijn colleges aan laatstgenoemd instituut te staken, wilde gistermiddag zijn lessen aan de hooge- school weer hervatten. Honderdvijftig studenten van de universiteit hehben hem dat belet, zoo meldt de „Tel." Zij kwamen voor het lokaal, waarin hij les zou geven, en toen de professor weiger de de zaal te verlaten, werd er met stinkbommen gegooid. De professor be gaf zich hierop naar den rector, doch deze was afwezig. De studenten hielden eveneens een betooging voor het recto raat. Toen prof. Hullin de Loo zich buiten de universiteit begaf, gooiden de studenten rotte eieren en blauwsel naar hem. Tumult in de Belgische Kamer. Donderdag ter gelegenheid van een debat over de legersterkte voor 1931 weigerde de Belgische Minister De Bro- queville antwoord te geven op de ver klaringen van de Vlaamsche nationalis ten, die, zei hij, het land verraden. Toen Hermans daarop het antwoord wilde nemen, werd hij door verscheidene Ka merleden onderbroken met kreten „ver rader", terwijl andere Kamerleden drei gend op de nationalistische groep toe snelden. De bewakers van de Kamer moesten de beide groepen, die dreigden handgemeen te worden, scheiden. Dc zitting werd gedurende vijf minuten on derbroken. Korte Berichten. De Fransche Kamer heeft met 291 tegen 284 stemmen haar vertrouwen in de regeering uitgesproken. De regeering van Nieuw-Zeeland heeft een verbod uitgevaardigd van het verstrekken van coupons met premie waarden in den kleinhandel, dat vooral bij den verkoop van cigaretten zeer in zwang was gekomen. Ook andere vor men van het cadeau-stelsel zijn er door verboden. De minister, die het ontwerpje voordroeg, zeide, dat de commissie ad hoe hem overtuigd had, dat al deze din gen oneconomisch en dus schadelijk wa- ,ren. De officieele cijfers wijzen uit, dat de uitgaven voor openbare diensten en sociale wetgeving van Groot-Brittannië van 22 millioen in 1891 gestegen zijn tot 395 millioen pond in 1929. Sedert 1921 zijn de uitgaven voor de sociale wetge ving met 77 millioen gestegen. De verbetering in den toestand van Poincaré blijft aanhouden. Hij heeft gis teren gewoon kunnen dejeuneeren. Volgens de laatste berichten uit Toulouse heeft de explosie in de Chemi sche Fabriek te Mancioux in totaal drie dooden, vier zwaar- en 7 lichtgewonden geëischt. De zwaargekwetsten verkeeren in levensgevaar. Het opruimingswerk is reeds geëindigd. Volgens een bericht uit Moskou wor den in Rusland drie bestuurbare lucht schepen gebouwd, die tegen 1 Mei a.s. ge reed zullen komen. Met de werkzaam heden is reeds een bjSgin gemaakt. In Ja nuari zal een luchtschipdag worden ge houden, om giften in te zamelen en pro paganda te maken voor den bouw van luchtschepen in Rusland. Naar de marine-medewerker van de „Daily Tel." bericht, is in de Ver. Sta ten een nieuwe electrische torpedo uit gevonden, die bij de Amerikaansche ma rine in gebruik zal worden genomen. Het Italiaansche eskader is na een vlucht van vijf uur bij de Balearen door een storm overvallen. Acht vliegtuigen slaagden er in het eindpunt van de eerste etappe Cartagena te bereiken. De overi ge vier, alsmede de twee vliegtuigen éie een gedeelte van den tocht meemaken voor eventueele reparaties bij het eska der, zijn in de Riobaai bij het eiland Ma jorca moeten dalen. De postvluchten naar en van Indië. Het 5de postvliegtuig op de terugreis is gisterochtend om 6 u. 52 uit Bagdad vertrokken en om 11 u. 51 te Gaza aan gekomen. Vandaar vertrok het vliegtuig om 12 u. 25 naar Cairo, waar het om 13 u. 47 aankwam. Alles was wel aan boord; vandaag wordt de tocht voort gezet. Het 7de postvliegtuig is gisteren om 6 u. 25 van Cairo vertrokken en om 8 u. 45 te Gaza aangekomen. Vandaar vertrok het om 9 u. 10 en het arriveerde om 16 u. 30 te Bagdad. Eendenhouders tegen drooglegging. De Zuiderzee levert den eendenhou ders thans nog garnalen, spiering en kleine bliek, die een uitmuntend voer voor eenden vormen. In Tonsel bij Harderwijk hebben 25 eendenhouders thans ongeveer 60.000 legeenden loopen. De heer A. Jansen, eendenfokker te Tonsel, pleit thans in een open brief voor dit bedrijf, dat on- bruikbaren heidegrond in waarde heeft doen stijgen. In een open brief aan de Staten-Gene- raal vraagt hij of Nederland zijn eigen graf niet graaft met die Zuiderzeedroog- making. Uit de S. D. A. P. De heer R. Stenhuis te Beekbergen, oud-voorzitter van het N. V. V. en oud lid der Tweede Kamer, heeft zien aan gesloten bij de afdeeling Apeldoorn der S. D. A. P. De inheemsche tarweteelt. Het eindverslag betreffende het wets ontwerp houdende bepalingen in het be lang van den inheemschen tarweteeit is reeds verschenen. Het ontwerp zal waarschijnlijk a.s. Maandag door de Tweede Kamer wor den behandeld. De Bataafsche Petr. Mij. Uit Soerabaja wordt gemeld: De Bataafsche Petroleum Maatschap pij boorde op het terrein achter het ge meentelijk land Ngagel een spuiter aan, welke asfalthoudende olie 25 meter hoog spuit. Deze olie wordt afgevoerd naar het établissement dezer maatschappij te Wonokromo. STEENKOOL OF ANTHRACIET is veel duurder dan centrale verwarming. Aanleg door J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Middelburg. Wegens het overlijden van den heer G. Weeda, oud-directeur der Chr. Kweekschool te Middelburg, is die school gisteren gesloten geweest. In een samenkomst van leeraren en leerlingen, waarin door het lezen van een gedeelte der Heilige Schrift en het zingen van een psalmvers, gewezen werd op den ernst van dood en eeuwigheid, maar ook op de heerlijkheid van het Christelijk geloof, werd de overledene herdacht en God ge- \\www\\\\\\\\\^) fa kind, vanaf heden mag jij ook koffie, want we hebben nu Koffie Hag in huis. Je behoeft je dagelijksche portie melk niet meer met tegenzin naar binnen te werken. Je krijgt nu ook, evenals je nicht, Hag- Koffiemelk en je zult evenals zij spoedig meer willen hebben. Ik ben blij den dokter hierover geraad pleegd te hebben. Ook mij bekomt deze lekkere coffeïnevrije koffie veel beter en vader, die wegens zijn geprikkelde zenu wen en slechte nachtrust al lang geen koffie meer wil gebruiken, zal met Koffie Hag ingenomen zijn. Het is inderdaad zoo, Koffie Hag spaart hart en zenuwen. dankt voor zijn arbeid. Daarna ging men naar huis. Does. Wij verwijzen onze lezers naar de annonce in dit nummer, waarin wordt medegedeeld, dat nog een beperkt aantal kaarten verkrijgbaar is voor de vertoo ning van de Java-film op a.s.Maandag- avond in het Schuttershof alhier. Dit is een andere film dan die destijds .hier is vertoond. Naar wij vernemen heeft de harmo nie Hosanna alhier, het plan om opa.s. Kerstdag weder een Kerstconcert te ge ven. Het programma zal ditmaal zoo goed als geheel uit nieuwe nummers bestaan, terwijl om aan veler verlangen te vol doen, het concert wat vroeger zal aanvan gen, om daardoor meerderen in de gele genheid te stell'en het bij te wonen. Als tijd is vastgesteld 's middags kwart voor twaalf tot kwart voor één uur. Bevolking. Ingekomen: J. L. M. Bruel, dienstbode, van Amsterdam, de Ruijterlaan 68; W. A. J. Tonnaer en ge zin, kellner, van Breda, Zonnebloemstraat 6; P. M. 't Gilde, 'dienstbode, van Terneu- zen, Middelburgschestraat 4; J. P. Brou wer, onderwijzeres, van Arnemuiden, v. d. Goeskade 61; D. J. Verschuur, dienst bode, van Rotterdam, Lange Vorststraat 68; J. J. de Jong, leerl. mach., van Maas tricht, van Galenstraat 2; A. F. Deurzen, religieuse, van Etten en Leur, Stalstraat 3; W. de Jonge, kantoorbediende, van Kloetinge, Lange Vorststraat 42. Vertrokken: G. Hartman, orgelmaker, naar Münohen; J. Verburg, kantoorbe diende, naar Tholen, Kruithof 1; P. van der Linde, dienstbode, naar Kruiningen, G 37dd; M. J. van de Buuse, zonder be roep, naar Leiden, Meidoornstraat 25; A. C. M. Segers, dienstbode, naar Yerseke A 117; G. Roelands en echtgen., machi nist, naar Bergen op Zoom, Loolaan 20; Th. H. J. Bartels, liefdezuster, naar Am sterdam, 's-Gravesandeplein 17; D. C. Vermaire, verz. agent, naar Zieri'kzee, Oude Haven 406; J. C. Wisse, dienstbode, naar Kattendijke; F. J. Wisse, dienst bode, naar Kattendijke; M. P. Kramer, winkeljuffrouw, naar Kortgene, Toren- dijk; W. Daane, dienstbode, naar Yerseke E 50; A. W. Sturm, dienstbode, naar Middelburg, Rouaansche'kade 157; A. M. Kil, religieuse, naar Etten en Leur. Door B. en W. zijn benoemd tot tellers voor de elfde algemeene volkstel ling, de heeren: J. J. Stokmans, G. V. Pennings, A. de Nooijer, W. G. Geuze, J. A. Steketee, A. Oudkerk, W. 't Hooft, F. G. van Strien en M. G. van den Ende. Kruiningen. Donderdagmiddag en -avond hield de Meisjesvereen. haar jaar- lijksche tentoonstelling der gemaakte goe deren voor de armen. Als altijd mocht zij zich in een groote belangstelling verheu gen. De te verloten sprei viel ten deel aan Binnenland. De Tweede Kamer over de defensie- begrooting. De Gemeenteraad van Goes over de werk verschaffing. Oud-Minister Kan lid van den Raad van State. Werkverrmnd ering bij1 Philips' Machine fabrieken te Eindhoven. Buitenland. De opstand in Spanje. Raadselachtige aardbevingen. Storm aan de Noord-Afrikaansche kust. Mej. B. A. Westveer en de pop Dhr A. Krijger. Kattendijke. In de gisteren gehouden raadsvergadering werden als ingekomen stukken medegedeeld: Goedkeuring van de begrooting der gemeente voor 1931, hef- fingsbesluiten in verband met de finan- cieele wet, bericht ontvangst wijziging al gemeene politieverordening, proces-ver baal van kasopneming bij den ontvanger, vaststelling regeling jaarwedden Burge meester enz., en wordt in verband daar mede de begrooting voor 1931 gewijzigd. De voorz. deelde mede, dat de heeren Huisstede en Hundersmarck bij den Raad van Beroep te Middelburg inzake recla me Hondenbelasting en schoolgeld in het ongelijk gesteld zijn. Het verzoek van den bouwvakarbeiders- bond om toe te treden als lid van het werkloosheidsbesluit 1917, werd met de stemmen van de heeren Feleus, van der Kemp en Hundersmarck voor, afwijzend besloten. P. Snoek Wz. werd met alg. stemmen herbenoemd tot wegwerker dezer gemeen te op hetzelfde dagloon als vorig jaar. Dhr Hundersmarck stelde voor hem ge durende het geheele jaar f2,50 per dag te geven, wat evenwel geen meerderheid kon halen. Tot lid van het Alg. Burg. Armbestuur werd herbenoemd de heer D. van 't Hof te Kattendijke. Dhr Hundersmarck stelde voor 814 pet pensioensbijdrage van de gemeente-amb tenaren te heffen, doch alleen dhr van der Kemp ging met dit voorstel mede. Wissenkerke. Bevolking. Gevestigd: Clara Ringelberg, uit Goes; Jacobus Wis se en gezin, uit Middelburg. Vertrokken: Pieternella Maria Cle ment, dienstbode, naar Middelburg, L. Giststr. F 185; Wilhelm Jansen, naar Greifswald (Duitschland). Domburg. Donderdagavond had in het lokaal „Rehoböth" een vergadering plaats der afdeeling Domburg van de „Vereen, tot Christelijke Verzorging van Krank zinnigen in Zeeland". De voorz., dhr L. J. van Voorthuysen, opent op de gebruikelijke wijze en heet de talrijke aanwezigen welkom. Uit het verslag van den secr.-penn., dhr J. de Visser Sz., blijkt, dat er een batig saldo in kas is van f 0,35. De aftredende bestuursleden, dhrn L. J. van Voorthuy sen en B. Bakker, worden herkozen. Tot afgevaardigden naar de jaarvergadering op „Vrederust" worden gekozen dhrn J. de Visser Lz., J. P. Almekinders en J. L. van Dullemen en als hun secundi de heeren J. Coomans, M. Jansen en L. de Pagter. De geestelijke verzorger van „Vre derust", Ds van der Vlugt, zal worden uitgenoodigd om op Donderdag 15 Jan. a.s. te Domburg in de Herv. Kerk de jaarlijksche spreekbeurt ten bate van „Vrederust" te komen vervullen. Tenslotte deed de voorz. verschillende mededeelingen omtrent vereeniging en stichting, o.a. over de financiën, de nieu we z.g. „werk-therapie" in tegenstelling met de verouderde bed-verpleging, de open afdeeling, het in aanbouw zijnde ad ministratiegebouw enz. Hierna rondvraag en sluiting.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1