Nü. 68 Donderdag 18 December 1930 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Uitgifte van 4 pCt. Obligation Hendrikse Go's Bank N.V. Soes EERSTE BLAD. Oit nummer bestaat uit 2 bladen. Zij, die zich met 1 Januari a. s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. Buitenland. Binnenland Gemeenteraad van Middelburg. Belangrijkste Nieuws. GEMEENTE UTRECHT in stukken van f 1000 en fjjOO tot den koers van 98 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange forststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, 1>. Burg. TeL No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13. Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentien: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. DE OPSTAND IN SPANJE. Het gevaar geweken. De toestand aan de SpaanschFran sche grens schijnt beter te worden. Het verkeer is vrij voor wie een behoorlijk paspoort hebben. Fransche dagbladen worden echter geweerd en op nieuws beluste Spanjaar den komen op Fransch grondgebied Fransche couranten koopen. De spoorverbinding tusschen Frank rijk en Spanje via Perpignan is nog on derbroken. De geruchten over arrestatie van Fran co te Lissabon zijn in dezen vorm niet juist. De Portugeesche regeering heeft echter Franco en de andere Spaansche officieren een verblijfplaats toegewezen en hun verzocht, zich niet zonder voor kennis der autoriteiten te verwijderen Het blad „The Star" heeft een telefo nisch onderhoud gehad met de koningin van Spanje. Op de vraag om bijzonder heden over den politieken toestand ant woordde de koningin, dat er geen gevaar meer bestaat en alles volkomen rustig is. De koningin geloofde, dat binnen en kele dagen alles weer normaal zal zijn. In een officieele mededeeling van den Spaanschen minister van binnenland- sche zaken wordt er op gewezen, dat do arbeiders van 7 provinciehoofdsteden nog in algemeene staking zijn. Te Barcelona en Valencia wordt slechts door een gedeelte der arbeiders gestaakt. Hoewel de beweging een revolutionair karakter draagt, is het rustig. Resumeerende verklaart de minister, dat de normale toestand geleidelijk weerkeert. In Valencia zouden drie hoogere of ficieren door de stakers zijn gedood, terwijl te Saragossa 10 gendarmes door de opstandelingen gedood moeten zijn. Te Madrid zijn 320.000 man gemobili seerd. Ze zijn naar de meest bedreigde punten des lands gezonden. Zij ontvin gen opdracht, om tot eiken prijs de orde te handhaven. Ernstige treinbotsing in Spanje. In het Noorden van Spanje is gisteren een exprestrein met een goederentrein in botsing gekomen, doordat de machi nist geen acht had geslagen op een on veilig signaal. Voor zoover op het oogenblik bekend, zijn 14 personen daarbij gedood terwijl er 18 gewond werden, van wie er drie in levensgevaar verkeeren. Men vreest, dat er nog meer slachtoffers onder de wrakhoopen liggen. Revolutie in Guatemala? Volgens te Mexico ontvangen draad- looze berichten uit Guatemala zou aldaar een gewapende opstand zou zijn uitge broken. In de straten der stad hebben bloedige gevechten plaats gehad. Particuliere telegrammen bevestigen, dat de regeering ten val is gebracht. Er is een nieuwe voorloopig reegeering gevormd. Bij de gevechten, die Dinsdag in do straten van de hoofdstad geleverd wer den, is de minister van oorlog gedood. De strijd tegen het Kerstfeest in Rusland Naar de „K.W.P." bericht, is de cam pagne tegen de viering van het Kerst feest in Rusland weer in vollen gang, en natuurlijk heeft de bond van god loochenaars daarbij de leiding. Het schijnt echter, dat de propaganda ten platte lande slechts matig succes heeft, want het blad „Bednota", dat spe ciaal wordt uitgegeven om de commu nistische beginselen onder de boerenbe volking te verspreiden, klaagt steen en been, dat de menschen toch zoo hope loos onverschillig blijven voor de anti godsdienstige ideeën en maar geen af stand willen doen van de Kerstmisvie ring, Het blad geeft als „staaltje van laks heid" van den godloochenaarsbond ver der het volgende merkwaardige bericht' In het dorp Sadka heeft men reeds lang geleden besloten, de kerk te veranderen in een school. Ofschoon nu het centraal- uitvoerend comité dit besluit al een jaar geleden heeft goedgekeurd, is het tot nog toe onuitgevoerd gebleven, en het gebouw wordt door de boeren nog steeds als kerk gebruikt. De grootste bioscoop van Europa. Er zijn in Londen en zijn voorsteden ongeveer een half dozijn bioscopen met 3000, en één met 4000 zitplaatsen. Zij alle worden evenwel in de schaduw ge steld door de Trocadero-bioscoup, die nog deze maand geopend zal worden. Het gebouw, waaraan 1250 ton staal, 2640 ton cement, 1.886.000 baksteenen besteed zijn, bevat 6000 zitplaatsen, en is, naar men beweert, de grootste bios coop van Europa. Het orgel heeft 15.000 pd.st. gekost. Het technisch en controleerend perso neel zal uit niet minder dan 300 per sonen bestaan. Korte Berichten. Bevestigd wordt, dat er in het al gemeen betere vooruitzichten bestaan wat betreft den toestand van Pomcaré. Een beslissende wending kan echter eerst in de volgende 48 uur verwacht worden. De „Matin" meldt, dat om half zes gisterochtend voor een groot magazijn in het centrum van Lyon een bom is ontploft. De ruiten van net ma gazijn en van de omliggende huizen wer den verbrijzeld. Van de daders ont breekt elk spoor. Zooals men weet, zijn reeds verscheidene aanslagen van de zen aard de laatste maanden te Lyon gepleegd. Londen was gistermorgen onge veer een uur in volkomen duistenis ge huld door een zeer dichte mistbank, welke het noodig maakte op straat de lichten der voertuigen en de straatver lichting aan te steken. De mist had na tuurlijk groote verkeersmoeilijkheden ten gevolge. De landdag van Brunswijk heeft met de stemmen der nationaal-socialis- ten en der sociaal-democraten de wet betreffende de bezoldiging van de minis ters aangenomen, waardoor hun salaris van 18.000 tot 12.000 mark per jaar verminderd wordt. Voorts komt het recht op pensioen van de ministers te verval len. De Zuiderzeewerken. Het maken van een doorvaart met sluiswerken, ten behoeve der scheepvaart door den afsluitdijk, welke van den oever naar Zurich gelegd wordt, is onderhands opgedragen aan de N.V. Mij tot uitvoe ring van Zuiderzeewerken voor een be drag van f835.000. Het geding Philips contra J. Schiere Dezer dagen heeft de arbitrage-com missie bestaande uit ir. G. H. de Vos, H. W. Snijder en prof. dr H. R. Ribbius, uitspraak gedaan in een geding tusschen Philips Radio en den heer J. Schiere te Zeist. De heer Schiere beweerde een schema te hebben gevonden volgens het welk hij radiotoestellen kan bouwen, zon der in conflict te komen met octrooien van Philips. De arbitage-commissie heeft hem ge heel in het gelijk gesteld en Philips' Ra dio veroordeeld in de kosten ten bera- ge van f723.67. Deze uitspraak heeft, gelijk begrijpe lijk, wegens haar buitengewoon groot be lang, veel voldoening gewekt in de krin gen der Nederlandsche toestelbouwers. De Heldringgestichten. De Heldringgestichten te Zetten hebben onder letter S f 4000 voor Talitha Kumi, ilteenheek, Bethel en de Arenhorst ont- t vangen en van Mevr. d. M. v. O.R. te 's G. f 2000 naar aanleiding van den brand in het Magdalenahuis. De postvluchten naar en van Indlë. Het 7e postvliegtuig is gisterochtend om 7 u. 27 uit Athene vertrokken en na een tusschenlanding van 13 tot 14 u. 30 te Mersa Matru om 17 uur te Cairo aan gekomen. Het 5e retourvliegtuig ia gisteren 15 u. 15 in Bagdad aangekomen. Het was om 6 uur uit Djask vertrokken en heeft den tocht van 10 tot 11 u. 5 te Boesjir onder broken. (Vervolg van het Tweede Blad.) Avondvergadering. Te acht uur wordt de vergadering her opend. Aanleg Kleverskerksche weg. Dhr H o n d i u s, A.R., herinnert er aan, dat B. en W. destijds hebben ge zegd, dat omlegging van den weg niet direct noodig was. Nu heet het, dat uit stel niet mogelijk is. Dit voorstel zal f 18000 kosten, een uitgave, die Spr. niet gemotiveerd acht. Spr noemt dit kapi taalvernietiging. Op de bestaande dreef kan aansluiting voor de twee hofsteden gegeven worden. Die aansluiting kan, omdat het slechts twee hofsteden geldt, wellicht op eenvoudige wijze geschieden Dit is althans te onderzoeken. Dhr Vertregt, A.R., zegt, dat de meerderheid der fin. comm. met hei voorstel accoord gaat, maar zij acht hei voldoende, dat slechts van de twee hof steden de klinkerweg naar de richting Middelburg gelegd wordt. Dit zou een besparing van 3/5 gedeelte geven. Voor loopig zal het industrieterrein wel niet uitgegeven worden. Dhr Jeronimus wil een coupure in den dijk maken als aan de Abeele. Dit voorstel heeft Spr. aan B. en W. kenbaar gemaakt. De kosten daarvan hebben Spr. echter doen schrikken. Hij zal dus daaromtrent geen voorstel doen. Wel vraagt Spr. dat B. en W. dit be drag noemen. Spr. heeft dezen zomer gesproken over de toekomst van het industrieter rein. Er werd toen gezegd, dat er vraag naar was. Spr. vraagt, of daaromtrent iets naders kan worden medegedeeld Spr. gaat accoord met het voorstel-Ver- tregt. Dhr den Hollander, A.R., zegt, dat het met dit plan toch wel eigenaardig gegaan is. Telkens kwam er wat bij. Dat was toch te voorzien. Wanneer het voorstel-Vertregt uitvoerbaar zou zijn, zou het een aanmerkelijke besparing zijn. Maar het is ongewenscht voor de betrokkenen, die er moeten passeeren Het is ook maar een tijdelijke oplossing, die nog vermeerdering van ondernoud beteekent. Spr. zou den nieuwen weg wel willen leggen, mits de oude weg werd op gebroken. Dhr Paul voelt voor paardeklinkers niet veel. De vorm daarvan is vrij onge lukkig. Als die later bij vernieuwing er nog heel uitkomen, zijn ze niet bruik baar voor, de kom der gemeente. Spr zou direct de goede soort klinkers willen nemen. Weth. Onderdijk had niet een der gelijk advies van de commissie van fa bricage verwacht. Ze heeft dit opge maakt zonder den toestand te bestudee- ren. B. en W. hebben alle andere op lossingen bezien, maar kunnen geen an der voorstel doen. Bij dit werk had men te doen met Polder Walcheren, Prov. en Rijkswaterstaat enz. De Raad wist, dat te eeniger tijd de straatweg verlegd zou moeten worden. Eerst was de bedoeling den weg over den dijk te leggen. Daarvan is nu afge zien. Elk ander voorstel is duurder dan dat van B. en W. Met paardeklinkers kan worden volstaan zoolang er geen vraag is naar industrie-terrein. B. en W. zullen den weg niet verder aanleggen dan noodig is. Maar Spr vraagt toch van den Raad het geheele crediet. Dan kunnen B. en W. naar be vind van zaken handelen. Destijds is er door Spr. in den Raad gezegd, dat er wel eens vraag naar in dustrie-terrein geweest is. Er is aan den Kleverskerkschen weg een nuttig werk verricht. Wanneer de Raad het voorstel van B. en W. niet aaneemt, weten B. en W. niet, waar ze met de werkloozen heen moeten. Dan zal het op een steun verlening uit loopen. Spr. zegt, dat een coupure als door dhr Jeronimus bedoeld, pl.m. f27.000 zal kosten. Verder zegt Spr., dat B. en W. willen voldoen aan het verzoek van den Raad om dit terrein te trachten te verkoopen. Maar dan moet de weg ge legd worden. Dhr Vertregt: da's gauw genoeg gebeurd. Op een vraag van mevr. Weijl zegt weth. Onderdijk, dat Gedep. Staten geen genoegen zullen nemen met een afslui ting van den ouden weg, zoolang het industrieterrein niet verkocht is. Dhr Paul betwijfelt of Ged. Staten wel genoegen zullen nemen met paarde klinkers. Dhr Vertregt begrijpt niet, waar om B. en W. den geheelen weg ln eens willen aanleggen. Weth. Onderdijk weet niet, of de eigenares der hofsteden genoegen zal nemen met een gedeelte van den weg. Dhr Paul houdt vol, dat men op den duur beter uit zal zijn door direct goede klinkers te nemen. Dan is er ook kans, dat wij den ouden weg mogen afsluiten. Dhr Vertregt meent, dat we keuze hebben tusschen: den heelen weg met goede klinkers of een gedeelte van den weg en dan met paardeklinkers. Dhr v. d. Weel zegt, dat de Holstein- sche weg ook met paardeklinkers is ge legd en die is goed. Dhr Jeronimus spreekt in gelijken geest als dhr Vertregt. Spr. zou aan B. en W. het crediet voor goede klinkers willen geven. Dan kunnen ze naar be vind van zaken handelen. Dhr Vertregt stelt voor het ge deelte weg dan naar Middelburg aan te leggen. Dan kunnen we afwachten, of we tot verderen aanleg verplicht worden. De werkverschaffing kan dan voort gaan. De voorzitter acht dan een cre diet van f 9000 voldoende. Dit laatste voorstel wordt z. h. st aan genomen. Wijzigingen alg. salarisverordening. Dhr Paul, s. d., kan zich voor een groot deel met het voorstel van B. en W. vereenigen. De toelage van een der adjunct-commiezen acht Spr. niet bil lijk tegenover anderen. Spr. stelt daar toe een andere rangschikking in de groepen voor en in te voegen een groep eerste kantoorbediende. Dhr Mes, R.K., is voor georganiseerd overleg. Maar 'tmoet niet de plaats in nemen van B. en W. en den Raad. Spr. betreurt het, dat B. en W. met dit voor stel niet bij de begrooting zijn gekomen. Toen is op bezuiniging aangedrongen. Volgens Spr. is het nu niet de tijd voor salarisverhooging. Aanneming van dit voorstel zal afgunst en jalouzie bren gen. Dhr Jeronimus noemt het geor- gaiseerd overleg een commissie voor ge organiseerde opdrijving van salarissen. Het laatste schrijven der commissie da teert van Augustus. Sindsdien zijn de in dexcijfers belangrijk gedaald. Wie dat nu niet merkt, is hoorend doof en ziende blind. Spr. wil in geen geval de salaris sen van de betrokken personen vastleg gen. ook voor toekomstige functionaris sen. Het is misschien wenschelijk, dat de desbetreffende personen naar elders sol- liciteeren en vervangen worden door jeugdige krachten Het opdrijven van salarissen en het uitbuiten der gemeentekas noemt Spr. even misdadig, als vroeger het uitbetalen van te lage loonen. Het aanstellen van een voorman-tim merman acht spr. geheel onnoodig. Ook komt spr. er tegen op, dat B. en W. aan een sjouwerman f 25 per week geven. Spr. is ook tegen een salarisverhooging voor den Redacteur der Handelingen. Wel wil hij hem een vergoeding ineens van f200 toekennen voor het meerdere werk. Spr. zou willen, dat georganiseerd over leg eens overwoog of het nu niet de tijd is om de salarissen te verlagen. De voorzitter zegt, dat de groote debatten in den Raad aanleiding zijn, dat de Handelingen zich steeds uitbrei den. Dat juicht spr. toe, want zoo komen we tot de wijsheid. (Gelach). Dhr v. .d Weel zegt, dat de sjouwer man Hubregtse een gezin van tien kin deren heeft. Tegen zijn loonsverhooging moet dus dhr Mes geen bezwaar maken, want hij is voor kindertoeslag. Dhr M e s is zeker voor een algemeene kindertoeslag. Dhr v. d. F e 11 z ziet een geweldig ver schil tusschen loonen in gemeentedienst en in de pariculiere bedrijven. Het is nu niet de tijd voor salarisverhooging. Men heeft nu een ander systeem voor loonsverhooging gekozen. Met een alge meene komt men niet. Men wil plooien glad strijken. Maar dit gladstrijken ver oorzaakt weer nieuwe plooien. Daarom zal spr. tegen het voorstal stemmen, We we- Binnenland. Het Vlootplan door de Eerste Kamer aan genomen. De gast- en weeshuiskwestie te Aarden burg definitief opgelost. De brandweer-reorganisatie te Middel burg. Buitenland. De opstand in Spanje. Hevige ontploffing bij Toulouse. ten de touwtjes niet aan elkaar geknoopt te krijgen. Dhr Gornelisse bestrijdt de reactio naire opvattingen van dhr Jeronimus. Hij beschouwt de ambtenaren nu blijkbaar niet meer als lieve-lieers-beestjes. De da ling in de index-cijfers is nog zoo groot niet, in ieder geval niet zoo, om er een loonsverlaging pp te baseeren. Spr. is in 't algemeen tegen parti- eele loonsverhoogingen. Maar het geldt hier buitengewone omstandigheden. Dhr H o n d i u s, A.-R., merkt op, dat er bij elke vacature in gemeente-dienst vele sollicitanten zijn. Het is dus hier in gemeentedienst zoo slecht niet. Heftige interrupties bij de sociaal-demo craten. Geroep: u moest u schamen voor zulk een argument. Dhr Hondius zou voor het voorstel zijn, indien werd aangetoond, dat de sa larissen te laag zijn. En bovendien, we staan voor reusachtige uitgaven in ver band met werkloozenzorg, enz. Laat ons toch alle aandacht wijden aan het eerst noodige, n.l. de werkloozen. Die moeten geholpen worden. Dhr Wondergem, s. d., zou het een verkeerde bezuiniging vinden, als we de ervaren ambtenaren lieten vertrekken en jongere moesten aanstellen. De loonen in flinke particuliere bedrijven alhier be dragen voor ongeschoolde arbeiders f22 f31 en voor geschoolde van f26f36. Weth. Onderdijk zegt, dat dit voor stel niets te maken heeft met een alge meene loonsverhooging. Interruptie: 'tis het begin er van. Weth. Onderdijk ontkent dit. De aanleidende oorzaak is niet te zoeken in het georganiseerd overleg, maar in B. en W. Door het G. O. zijn ook wel loons verhoogingen afgewezen. Mevr. W e ij 1, v. d., is voor het voor stel, omdat het hier meerder werk be treft. Spr. kent aan de cijfers van dhr Cornelisse niet veel waarde toe. Ze zijn willekeurig gekozen. We moeten juist vergelijken. Spr. is echter niet voor een salaris verlaging, omdat de ambtenaren veel te laat de gevolgen van de stijging der in dexcijfers hebben gevoeld. Dhr Paul herinnert er aan, dat dhr Jeronimus heeft gezegd te zijn voor be houd van eenmaal toegekende salaris sen. En nu wil hij de salarissen door het G. O. doen verlagen. Dat klopt niet Spr. vergelijkt liever niet met de pari- bedrijven, maar eerder met gemeenten van ongeveer gelijke grootte. En dan blijkt dat de laagste loongroep slechts in drie gemeenten lager is dan in M'burg. De an dere steken er ver of zeer ver boven uit. Ook Provincie en Rijk betalen een ad junct-commies hóoger. Er is zelfs kans, dat de Rijkssalarissen worden verbeterd. Dhr denHollander, A.R., acht den Raad een slecht college om salarissen te bespreken. Spr. zegt, dat dhr Wonder gem niet moet generaliseren. Een timmer man kan in gemeentedienst tot f32 ko men. Maar in het vrije bedrijf komt men zoo hoog niet. Het is de vraag of de gemeente een loon betaalt, waarvan de loontrekkende behoorlijk kan leven. Als motief mag nooit aangevoerd worden het aantal sollicitanten bij een vacature. Spr. heeft in gemeentedienst ontzaglijk veel groepen en titels ontmoet. Zou het geen tijd worden, dat daarin een» vereen-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1