Nü. 67 Woensdag 17 December 1930 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland RING Safe-Loketten HeniiribsB Go's BankN.V. fices EERSTE BLAD. Buitenland. Winterjassen J. DONNER-MEIJLER ^teat's cWip/ 'n ECONOMIE telrvoorj Binnenland PH7 Belangrijkste Nieuws. Staten-Generaal. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Zij, die zich met 1 Januari a. s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. naar Maat. in LIPS" Brand- en Inbraakvrije Kluisinrichting. Vraagt inlichtingen, Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Bange forststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers f a.05 Prijs der Advertenti8n: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Het „Centraal Comité tot waarschu wing tegen eenzijdige ontwapening" ves tigt onze aandacht op de volgende oproep geplaatst in het December-nummer van' „Kerk en Vrede": Vredes-collecte 21 December 1930. „Wij/ verzoeken onze voorgangers-le den dringend het houden van onze vre des-collecte op Zondag 21 December a.s. te willen bevorderen. „De propaganda-kosten van dit jaar gaan circa f 2000 boven onze begrooting, inzonderheid tengevolge van de kosten aan de petitionnements-actie verbonden. ,Wij rekenen op uw aller steun. J. B. TH. HUGENHOLTZ, Secretaris." De zaak is deze, dat het steeds meer gewoonte wordt in navolging van wat in Amerika in zwang is bepaalde Zon dagen speciaal voor bepaalde doeleinden te bestemmen. Men krijgt dan Zendings-Zondagen, Moeder-Zondagen, enz. en zelfs zagen wij onlangs de gedachte geopperd om een speciale „Dieren-Zondag" te houden. Deze manie als zoodanig bespreken wij thans niet. In dit verband is het genoeg er aan te herinneren, dat Zondag 21 De cember meer in 't bijzonder bestemd is om propaganda te maken voor den vrede. Daar zit, tot op zekere hoogte althans, nog iets sympathieks in. Maar wat blijkt nu? Dat men dezen Vredes-Zondag wil dienstbaar maken aan den strijd tegen de Regeering bij baar pogen om baar goddelijken plicht te volbrengen. De Regeering staat op bet Christelijke standpunt, dat zij de defensiebelangen niet mag verwaarloozen, omdat bet baar taak is recht en gerechtigheid te oefenen en de zelfstandigheid van ons volksbe staan te beschermen. Van revolutionaire zijde beeft men daartegen een actie op touw gezet.En men beeft daarbij den steun gehad van „Kerk en Vrede" welke organisatie, met voorbijzien van de taak der Overheid, meende de zaak van den vrede te die nen door te spelen in de kaart van de revolutionaire partijen en de weerloos- beid van ons volk te helpen bevorderen. Er zal Zondag z.g. voor den vrede wor den gecollecteerd, maar in werkelijkheid moet die collecte dienen voor bet maken van propaganda voor nationale weerloos- beid en dienstweigering. Enkele weken geleden zijn overal de Zendings-collecten gehouden. En nu wil meu collecteeren om het Zendingswerk met lamheid te slaan en de goddelooze communistische elementen in de gelegen heid te stellen, dit werk te vernietigen. Het is ons niet bekend, of ook in deze omgeving de z.g. Vredes-collecte zal worden gehouden. Mocht dat wel het geval zijn, dan weet men nu, dat hier onder een schoonen schijn iets heel gevaarlijks staat te ge beuren. Men zij dus gewaarschuwd. De opstand in Spanje. In een interview met Havas verklaar de generaal Dellano, dat kapitein Galan de gebeurtenissen was vooruitgeloopen en de revolutie heeft doen stranden. De revolutionaire operaties werden 3 dagen te vroeg ondernomen Het doel der revolutie was de instel ling der republiek en het vervangen van de militairen aan het bewind door bur gers. Het Spaansche gezantschap te Londen spreekt naar aanleiding van de gebeurte nissen in Spanje het vermoeden uit, dat de opstandelingen met buitenlandsch geld zijn gesteund. - De herkomst van dit geld is gemakke lijk te raden. GOES. Naar verluidt, hebben voortdurend nieuwe arrestaties plaats. De gevangenis van Madrid moet overvol zijn. Bevestigd wordt, dat in Bilbao de alge- meene staking is uitgebroken en dat in Santander onlusten plaats vonden. Verder zou de algemeene staking zijn afgekondigd in San Sebastian, Santander Valencia, Sevilla, Cadiz Jaen en in het mijngebied van Asturië. Te Barcelona zijn de arbeiders in het bouwbedrijf en de groot-industrie in sta king gegaan. In de stad heerscht echter volkomen rust. Het schijnt, dat do opstandelingen wer kelijk van plan zijn geweest, de kazernes te bombardeeren, want de regeeringstroe- pen vonden op een vliegveld een aantal vliegtuigen met een lading bommen aan boord gereed staan. In de provincie is bet op verscheidene plaatsen tot onlusten gekomen, doch de regeering blijkt den toestand overal te beheerschen. Te Cadix kwam het bij de aankomst van troepen uit Marokko tot botsingen tus- schen politie en arbeiders, waarbij een aantal dooden en gewonden vielen. Het juiste aantal is nog niet bekend. De grens wordt scherp bewaakt en op alle reizigers wordt 'n nauwkeurige con trole geoefend. De regeering wil klaar blijkelijk den opstandelingen zooveel mo gelijk beletten, de wijk naar bet-buiten land te nemen. De Spaansche regeering zegt in een communiqué over de onlusten in verschil lende plaatsen van Spanje, dat deze aan communistische propaganda te wijten zijn. De mislukking van den opstand is te dan ken aan de betrouwbaarheid der troepen. De pogingen, om in verschillende klei ne plaatsen de republiek uit te roepen, zijn overal mislukt. De regeering heeft den indruk, dat de opstand zoo spoedig onderdrukt kon wor den, omdat bij door het land zelf niet ge steund werd. Overstrooming in Z.-Anatolië. Volgens berichten uit Stamboel heeft boven geheel Zuid-Anatolië een hevige storm gewoed, die gepaard ging mei onweer en zwaren regenval. In Gilicië en speciaal in de steden Ladna, Mersina en Adalia beeft dit noodweer groote overstroomingen ver oorzaakt. Te Sandsj'ak Kosan staan groote uit gestrektheden land onder water. Acht tien dorpen zijn door het water van de buitenwereld afgesneden en op vele plaatsen kon de bevolking zich ternau wernood redden. Ook eenige ziekenhui zen moesten ontruimd worden. Tot nog toe zijn acht dooden geborgen. De schade, die zeer groot is, valt nog niet te overzien. Poincaré's toestand. Poincaré is in den loop van den na middag door professor Mario gron dig onderzocht. Bij zijn vertrek verklaarde de pro fessor, dat er een merkbare verbetering te constateeren viel en dat de toestand van den zieke bevredigend was. Senator Barthou, die mevrouw Poin caré een kort bezoek bracht, verklaarde bij bet verlaten van Poincaré's buis, dat. er beterschap in den toestand was inge treden, en dat er geen sprake was van een beroerte, noch van uremie. Alar- meerende geruchten konden worden te gengesproken. Woeker met Kerstboomen. Bij de nadering van de Kerstdager rijst voor den Berlijner de vraag: hoe kom ik aan een Kerstboom, waarvan de prijs bereikbaar is. Op het Tempelho- fer Feld liggen de boomen opgestapeld" honderd wagons „bannen" uit allo Duitsche landen wachten op koopers Bij den huidigen gedrukten economi scben toestand zijn er 80 wagons min der aangevoerd dan andere jaren. De Berlijners bewonderen de boomen, maar koopen niet of slechts spora disch. Oorzaak: de schandelijk booge prijzen waaraan men hoopt dat de overheid spoedig een einde zal maken De groothandelaars trachten n.l. hun boomen aan bet publiek te verkoopen met een woekerwinst van 300 tot 400 percent. Het is de laatste dagen dan ook reeds herhaaldelijk tot botsingen ge komen tusschen verkoopers en het pu bliek, waarbij gevoelige klappen vielen Ondergrondschc stratenaanleg in New-York. De gemeenteraad van New-York heeft een besluit genomen, waarin een bedrag van 46 millioen dollar wordt gevoteerd voor den aanleg van eenige ondergrond- sche straten, die moeten dienen om eenige der voornaamste verkeerswegen te ontlasten van de al te groote verkeers drukte, welke door deze wegen niet verwerkt kan worden. De eigenaars van magazijnen en winkels aan deze verkeerswegen heb ben zich tegen het plan verklaard en zijn een actie begonnen om bet te bestrij den. Onrust in de Palz. De betooging der communisten ta Pirmasens hebben de regeering aanlei ding gegeven om krachtige tegenmaat regelen te nemen. Gistermorgen verscheen een afdeeling landspolitie van ruim 220 man, die uit alle deelen van de Palz waren samen getrokken. Van welingelichte zijde wordt mede gedeeld, dat men te doen zou hebben met een grootscb opgezette communis tische actie. Van regeeringszijde wordt mede- deeld, dat bij bet gerechtelijk en poli tioneel onderzoek ten huize van aan hangers der communistische partij springstoffen zouden zijn gevonden, die bestemd waren om te gebruiken bij bet plegen van aanslagen. Verder zou de communistische arbei dersschutterij zich regelmatig oefenen in bet werpen met bandgranaten. Te Pirmasens zijn thans alle openbare vergaderingen en betoogingen van communisten en werkloozen tot nadere aankondiging verboden. Verschillende huiszoekingen vinden nog plaats en politie-pairouilles surveil- leeren door de stad. Frankrijks financieele schandalen. Het Franscbe ministerie van justitie maakt bekend, dat op bet oogenblik m Parijs, honderd een en tachtig bankiers en financiers wegens benadeeling van hun clientèle zijn aangeklaagd en dat. er vijf en dertig van ben gearresteerd zijn. Ook uit Montpellier wordt een nieuw bankschandaal gemeld. Daar zou de lei der van een makelaarsfirma in onroe rende goederen een bedrag van twee millioen verduisterd hebben. Wybert-tabletten zijn alleen echt in de hygië nisch verpakte en ge sloten blauwe doozen 4 25, 45 en 65 ets. Weiger namaak I Korte Berichten. Boven geheel Zweden woeden sneeuwstormen, die vooral in bet Noor den des lands het telefoon- en telegraaf verkeer stil gelegd hebben. Ook uit de kuststreken komen berichten over stormen, welke een snelheid bereiken van 20 M. per seconde. De Finscbe rijksdag heeft een voorstel aangenomen, waarbij voortaan Rubberhakksn Zooiplaten, Tip» Het beste dayelijksche middel ter opwekking en verfri.ssching. I Épw" alcoholhoudende dranken mogen wor den verkocht, of in voorraad mogen zijn, met een alcoholgehalte van ten hoogste 2.25 pet. 'n Hevea-product Vraagt hat Uw schoenmaker De Koninklijke Familie.. H. M. de Koningin en H. K. H. Prin ses Juliana, zijn gisterochtend voor kor ten tijd per auto uit Den Haag naar Het Loo vertrokken. Zij worden beiden voor Kerstmis in de residentie terug verwacht: de Ko ningin, Maandag 22 dezer, de Prinses Dinsdag 23 dezer. Notariaat. Bij Kon. besl. is aan J. Goderie op zijn verzoek met ingang van 1 April 1931 eervol ontslag verleend uit zijn betrek king van notaris te Wouw. De Amerikaansche gezant. Naar wij vernemen zal de Amerikaan sche Gezant te 's-Gravenhage, de beer G J. Diekema, die naar gemeld is, sedert eenigen tijd lijdende is aan een maag aandoening, een operatie moeten onder gaan, welke a.s. Donderdag zal geschie den. Indische postvluchten. Bij de K. L. M. is bericht binnen geko men, dat bet zevende postvliegtuig de P.H.-A.E.O. te 9.10 uur uit Sofia is ver trokken en te 17.05 u. te Athene is gear riveerd, na te Larissa wegens bet slechte weer een tusschenlanding te hebben ge maakt. Het 5e retourvliegtuig vertrok gister ochtend om 6.35 uur uit Jodhpur en landde om 9.35 uur in Karachi. Vandaar vertrok het weder om 10.45 uur, waarna bet vliegtuig om 14.50 u. in Djask arri veerde. Betaling vhn directe belastingen. De Minister van Financiën brengt tei algemeene kennis, dat met ingang van 1 Januari 1931 geen zitdagen voor de be taling van directe belastingen meer zul len worden gehouden in de gemeenten waarin gelegenheid bestaat tot bet beta len van belasting op post-, bijpost- en hulppostkantoren, postagentschappen en (of) poststations. Werktijden in winkels. De Minister van Arbeid, H. en N. heeft bepaald, dat, indien de vrije halve dag van een arbeider, werkzaam m een winkel, in de week, waarin de Kerst dagen vallen of in die, waarin Nieuw jaarsdag valt, in afwijking van het te zij nen aanzien op de arbeidslijst vermelde wordt gegeven op een der Kerstdagen, resp. op Nieuwjaarsdag, de vermelding daarvan kan geschieden door op een naast de arbeidslijst gedurende de be treffende week opgehangen geschrift met inkt aan te teekenen den naam van den betrokken arbeider en den feestdag, waarop deze regeling wordt toegepast. Wieringermeerpolder Het ligt in de bedoeling van de direc tie van den Wieringermeerpolder, de verkavelings- en cultiveeringswerkzaam- heden in dien polder dezen winter te la ten doorgaan, indien zulks ten minste niet door al te strenge vorst wordt ver hinderd. Dat besluit beteekent, dat onge veer 1100 arbeiders in dat geval kun nen doorwerken. De in de barakken ge huisveste arbeiders krijgen een Kerst verlof van 24 dezer tot en met 5 Januari met een vergoeding van f 8.75 voor werk verzuim en bovendien voor elk der drie Cbr. feestdagen f 2.50. Beloodsen der schepen voor de Schelde. De te IJmuiden gestationneerde stoom- loodsboot No. 3 heeft in een betrekkelijk zeer korten tijd alle aan boord zijnde Vlissingsche loodsen op voor de Schel de bestemde schepen weten over te zet ten. Het vaartuig is wederom met an dere loodsen aan boord van IJmuiden voor den kruistocht nabij de Haaks vertrokken. Indien alle kruistochten op zulk een voorspoedigewijze verloopen, kan het Nederl. Loodswezen doze nieuwe Binnenland De Tweede over Defensie- en Water- staatsbegrooting. De invoer van Russische artikelen. Buitenland. De gebeurtenissen in Spanje. Poincaré's toestand. Onrust in de Paltz. proef als geslaagd beschouwen. Even wel zal het J3elgisch Loodswezen ook niet blijven stilzitten en ongetwijfeld binnen kort modern materiaal voor den Noor delijken kruispost disponibel stellen. Uitstel van zegels plakken Op de vragen van den beer Braat be treffende bet niet verleenen door den Raad van Arbeid te Brielle van door landbouwers gevraagd uitstel voor bet plakken van rentezegels, beeft minister Verschuur geantwoord, dat genoemde Raad van Arbeid bet bedoelde verzoek geweigerd beeft omdat de Raad de wet telijke bevoegdheid voor bet verleenen van bedoeld uitstel mist. De landbouwers, tegen wie een dwang bevel is uitgevaardigd wegens bet niet voldoen van de verschuldigde inva.lidi- teitspremie, zullen zich, indien zij niet bij machte zijn het verschuldigde te be talen, kunnen wenden met een verzoek om uitstel van betaling tot den ontvanger in wiens handen het dwangbevel is ge steld. Deze kan beoordeelen of er reden is om bet gevraagde uitstel te verleenen. In verband met het vorenstaande, be staat er voor den minister geen aanlei ding met betrekking tot bet verleenen van uitstel, eenigen maatregel te treffen. De invoer van Russische artikelen. De Kamer van Koophandel voor Rijn land beeft een adres aan den raad van ministers gezonden, waaraan bet volgen de is ontleend: Met groote bezorgdheid slaat de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land gade de ontwrichting van de we reldmarkt tengevolge van den invoer van Russische artikelen, waarbij die van graan een bijzondere plaats inneemt. Naar thans algemeen vaststaat, worden deze artikelen geproduceerd onder voor waarden, welke onmenschwaardig moe ten worden genoemd, terwijl bet allen scihijlt^ heeft, dat de ontwrichting van de wereldmarkt een der factoren is welke de Russische machthebbers tot een zoo groot mogelijken export prikkelen. Inzonderheid bet feit, dat in Rusland zelf honger wordt geleden en desondanks graan in geweldige massa's wordt uitge voerd, is ten deze van belang. Gaarne vereenigt de Kamer zich daar om met het verzoek, door de Kamer van Koophandel te Zwolle tot den raad van ministers gericht, waarin een dringend beroep op dit college wordt gedaan tot het nemen van zoo deugdelijk mogelijke afweermiddelen, b.v. bet uitvaardigen van een invoerverbod van Russisch graan, te bevorderen. EERSTE KAMER. Vergadering van gisteren. Aangenomen worden de volgende wets ontwerpen: Rijksbegrooting voor 1931, hoofdstuk I (Huis der Koningin), VII A (Nat. Schuld), XII (Onvoorziene uitgaven) Wet op de middelen. Regeling van den uitvoer van melkpro ducten en van gepasteuriseerde en ge steriliseerde melk en room. Wijziging der Ziektewet. Overgegaan wordt tot het trekken der afdeelingen. De vergadering wordt ge schorst en de Kamer gaat in de afdee lingen tot het kiezen van voorzitters en ondervoorzitters.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1