Nü. 66 Dinsdag 16 December 1930 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Safe-Loketten Hendrikse Cos Bank N.V. Oces EERSTE BLAD. uit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. in UPS' Brand- en Inbraakvrije Kiuisinrichting, Vraagt inlichtingen, werkman, een jaar kan voi- >ken met dek- ii na een jaar heer Zwager man een goed wenschte hoe- Ie melk. Hooge gst achtte hij en hoornaard an. De nuttig- i z.i. naar vo- dient daarbij und o.a. door lokhouding, en ende, dat het sen te fokken, het foksdoel [uent in Zuid- rieslan.d alom ïhter nog niet ;eit, wat trou- td. !8 was er een se van uitzoe niet geheel ;1 bokken wa ning. andsche Com- rij heeft spr teld als prik in 1930 goed n weg te zijn door een ar- m z.i. niet op de luxe ricii- geit, te veel aantal geiten dit, al geeft 'okdoei geheel and en Zuid- Itaten van de rooten terug- aantal geiten; juist bij de 'ereenigingen veroorzaakt bijv. in den s werden, men een geit opbrengst en aarnaast nog oe de dieren acht de hem den stichter gelegenheid medehelpers i en Sietema Zeeland, ook n werkt, be- waar men ■den bok be- ifgestapt van itgehalte van mede, dat er controle-com- wenschelijk- elders wel len. t elders mei sger ook ge- entueele, bil- worden ver werden ge- n o.a. kwam van een be- :1 een extra opkomst zal men te Se- ten voor de jaarlijks on- heeft. im nog eens an op de sa- irbeiders en ir inkomsten ook moeite en der ver- t men meer iging nemen. Jke vereem- door de ge- dan aan alle zenden om ereenigingen 40 geholpen" schrijven dit wees op het .rdigden van t dank aan Zwagerman, iretans voor ing en sloot <an. beschikking sn oud-Rijks- deijer, thans tegen de hof te Leeu- 1930. looge Raad, lachte wordt dt strafbaar at verdachts sn ten laste ■wijzing der raudi; diens aan en is >m den ver- ;ing gestald. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lan»je tforststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. 2Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummers f 0-05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijk? korting. V Wankelbaar evenwicht. Frankrijk heeft weer eens een nieuw Kabinet. Een Kabinet, dat, omdat het niet steunt op een aaneengesloten meerderheid en omdat er geen principieele gedachte aan ten grondslag ligt, volkomen aan de wil lekeur der partijen is overgeleverd. De vraag, die men zich in Frankrijk stelt is dan ook niet, wat het nieuwe mi nisterie zal tot stand brengen, maar wan neer het zal verdwijnen. Of het enkele dagen, of enkele weken of misschien zelfs enkele maanden op de been zal blijven. Dat is in Frankrijk een heel gewoon verschijnsel. En dat komt, naar de Parijsche brief schrijver van bet „Hbld" uiteen zet, om dat er een tegenstrijdigheid is in het bin nenste van den Franschman zelf. Politiek gesproken ligt zijn hart links, maar zijn zak rechtsen practisch gesproken houdt elke Franschman er een zak met een portemonnaie op na! Daarom beeft een regeering in Frankrijk het zoo moei lijk. Steunt ze op de linksche partijen,, dan kan ze geen serieuze financieele po- titiek voeren, en de vertegenwoordigers der materieeie belangen zijn ontevreden. Steunt ze op de rechterzijde, dan zijn de portemonnaie's tevreden, maar dan komt ze weer in botsing met de anti-religieuze en democratische gevoelens van het land. Vandaar een toestand van voortdurend wankelbaar evenwicht. Het gevolg van die verplichting der ministers steeds den balanceer-stok te kanteeren is dat de rechterzijde doorgaans het best af is met een ministerie van links, en omgekeerd. Dat spreekt vanzelf Je vrienden gaan uit zichzelf met je mee en je moet ze al heel erg voor bet hoofd stooten, willen ze je de vriendschap op zeggen. Maar van je vijanden hang je, als minister, voortdurend af en bun moet je dus, als aan een boozen hond, wel telkens wat lekkers toewerpen, in den vorm van een concessie aan hun denk beelden, om te maken, dat ze zich koest houdenl" In ons vaderland zijn de politieke ver houdingen heel anders dam in Frankrijk. Veel gezonder. Maar als de parlementaire toestand niet verandert en de partijen, die krach tens hun beginsel en bun sterkte in aanmerking komen een Kabinet te le veren, niet meer tot elkaar komen, dan is het toch niet onmogelijk, dat bet ook hier zoover zal komen, dat voor een Mi nister een eerste vereisckte is, niet, dat kij een bekwaam en beginselvast man is, maar dat hij den balanceerstok weet te hanteeren. Sinds 1925 hebben we nu reeds extra parlementaire Kabinetten, die zich kun nen staande houden, omdat de coalitie- gedachte nog nawerkt. Is dat niet meer het geval en die tijd zal komen, als de omstandigheden niet veranderen! dan krijgen we ook hier als in Frankrijk een toestand van wankelbaar evenwicht met den nadruk op wankelbaar. Tot schade zoowel van de stoffelijke als van de geestelijke belangen. De opstand in Spanje. Het officieele Spaansche telegraaf- agentscbap Fabra bevestigt, dat gister morgen verscheidene vliegtuigen boven Madrid verschenen, die biljetten uitwier pen, waarin de troepen tot opstand wer den aangespoord. Onder de bevolking ontstond een groote opwinding en de wildste geruch ten deden de ronde. Vijfduizend man van bet vliegterrein onder leiding van generaal Queipo del Lano en van verscheidene officieren, on der wie zich ook majoor Franco bevond, kwamen in opstand. Zij ontwapenden dè wacht van het kruitmagazijn en namen een auto met bommen mede, die aan boord van de vliegtuigen werden ge bracht. Een afdeeling artillerie onder bevel van generaal Orgas begon daarop het vliegterrein onder vuur te nemen, met het gevolg, dat na een half uur aldaar de witte vlag werd geheschen. Queipo del Lano en Franco zijn met een vliegtuig gevlucht. De beweging schijnt met een mislukking geëindigd to De heer H. P. J. Bloemers, burgemeester van Rheden, die benoemd is tot burge meester van Groningen. zijn. Alle leiders zijn van bet vliegter rein gevlucht. De staat van beleg en het standrecht zijn over Madrid en omgeving afgekon digd. In andere provincies o.a. in Sevilla, beeft de poging om een algemeene sta king uit te lokken, volgens de officieele berichten geen succes gehad. De troepen zijn aan de regeering trouw gebleven. Te San Sebastian moet bet tot botsin gen van grooteren omvang zijn gekomen, doch nadere bijzonderheden zijn niet be kend. Via Parijs wordt nog gemeld, dat, naar het schijnt, de algemeene staking in Spanje zich heeft uitgebreid tot alle belangrijke industriesteden. Een uitzon dering schijnt Madrid te maken. De officieele berichten verklaren, dat de regeering meester van den toestand is. Echter zijn de telefonische verbindin gen tusschen Madrid en de provincie on derbroken. Aangezien ook het telefoni sche en telegrafische verkeer tusschen Frankrijk en Spanje op het oogenblik niet werkt, kan men zich geen duidelijk beeld van den toestand vormen. Van officieele zijde wordt gemeld, dat troebelen te San Sebastian, Santander en Sevilla, alsook de opstand op bet vlieg veld Guatro Vientos te Madrid snel wer den onderdrukt. In het gebeele land is de staat van beleg afgekondigd. Ook bet treinverkeer is aan het publiek niet meer toegestaan. Alle telefonische en telegrafische verbin dingen met noord-Spanje zijn afgebro ken. Naar uit Hendaye aan de Spaansche grens nog gemeld wordt, berichten de daar aangekomen dagbladen, dat in Spanje een ongewone spanning heerscht. Te Madrid zijn ongeveer 20 leden van de republikeinscbe partij gearresteerd. De telefonische verbinding van Parijs met Madrid is sedert Maandagmiddag verbroken. De correspondent van het Tageblatt beeft gesproken met verschilelnde hooge officieren. De verontwaardiging van de militairen over bet fusilleeren der beide leiders van den opstand te Jaca is algemeen. Kapitein Gallan, een der gefusilleerden, nam voor de militaire rechtbank alle schuld op zich en ver klaarde, dat hij zijn kameraad. Hernan dez (die met hem werd doodgeschoten; zelf het bevel had gegeven tegen de re geering te strijden. Het vonnis werd vol trokken, en aan beide officieren werd geen militaire eer bewezen. Verzekerd wordt ook, dat de kapitein-generaal van Saragossa, die het vonnis moest be krachtigen, zich binnen enkele uren tijds vier maal telefonisch tot den minister president had gericht met bet dringend verzoek niets onherstelbaars te doen. Be- renguer had echter vier maal geant woord, dat hij de beide officieren ter dood moest laten brengen. De regeering is er echter van over tuigd de troepen op haar hand te heb ben; ze jiecht niet veel waarde aan de republikeinsche overtuiging van enkelo officieren. Voorts rekent ze op den steun van de burgerwacht, waarvan op het oogenblik alleen te Madrid 7000 man geconcentreerd zijn. De burgerwacht is, daar de kazernes geheel gevuld zijn, voor het grootste ge deelte in kloosters ondergebracht. Van groote beteekenis is de vraag, of de re volutionairen er in zullen slagen het spoorwegverkeer stop te zetten. Ze ho pen, dat ook het personeel van post en telegrafie zich bij de beweging zal aan sluiten. Brifsch-Russisch geschil. De Engelsche regeering heeft, zooals men weet, eenigen tijd geleden, tegen sommige van Russische officieele zijde afkomstige beweringen en commentaren in verband met de verklaringen van de beklaagden in het z.g. industrieproces te Moskou geprotesteerd. Op dat protest is onlangs door de sov jets geantwoord. Op een interpellatie in het lagerhuis omtrent dit antwoord verklaarde kort daarop Henderson, dat de regeering nog geen gelegenheid had, Moskou's ant woord te bestudeeren. Gisteren is de Engelsche regeering opnieuw over de aangelegenheid in bet lagerhuis ondervraagd. De minister van buitenlandsche zaken, Henderson, ant woordde: Ik heb onzen gezant te Moskou op dracht gegeven, den sovjet-commissaris van buitenlandsche zaken mede te dee- len, dat de Britsche regeering met de verklaring van bedoelden commissaris omtrent de houding der Russische re geering niet tevreden is. De Godloochenaars-T nternationale. De voorzitter van de centrumsfractie van den Pruisiscben landdag beeft een schrijven aan minister-president dr Braun gericht, waarin hij namens zijn fractie bezwaar maakt tegen verplaat sing van de internationale van godloo- zen van Moskou naar Berlijn. Den minister-president wordt drin gend verzocht, de vestiging van dezen bond in Berlijn, waartegen de centrums fractie van den Pruisischen landdag met alle middelen zich verzetten zal, te belet ten. Muizen en stinkbommen. Te Neurenberg heeft in het Apollo- theater tegen bet einde van de opvoering eener revue een schouwburg-scnandaal plaats gehad, zooals men bet te Neu renberg nog nooit beeft beleefd. Als op commando maakten plotseling 300 tot 400 bezoekers, verdeeld over alle ran gen, een oorverdoovend lawaai. Stink bommen, rotte eieren, aschbafcjes en andere gemakkelijk te werpen artikelen werden naar bet tooneel geslingerd, en bovendien werd tot ontzetting van de acteurs en de rustige bezoekers een groote menigte witte muizen losgelaten In de algemeene opwinding kreeg een actrice een zenuw-toeval. De politie, die alreeds versterkt in het gebouw aanwe zig was, ontruimde de zaal door her haaldelijk gebruik te maken van de gum mistokken. Zeven personen werden ge arresteerd. Gehuwde vrouwen, die werkloozensteun ontvangen. De Sunday Express vestigt er de aan dacht op, in hoe grooten omvang de vrouwen de mannen „uit de nijverheid verdrijven". Er zijn, schrijft zij, in Enge land meer vrouwen aan het werk dan ooit daarvoor in de geschiedenis van het land het geval is geweest. In de te gen werkloosheid verzekerde bedrijven de eenige aangaande welke statistie ken beschikbaar zijn tellen zij 3,474,170 hoofden, of een vermeerdering met 500.000 sedert 1923. Er verdienen nu 1.5 millioen meer vrouwen haar kost in rechtstreeksche of onmiddellijke con currentie met de mannen dan tien jaar geleden. In 1923 werkten 2.975.900 in verzekerde bedrijven, in 1930 3,474.170, vermeerdering 499.270. Het bedenkelijkste van de zaak is dat, wanneer een vrouw werk krijgt, in een tegen werkloosheid verzekerd bedrijf, zij, in geval van afdanking, in aanmerking komt voor steun. Tienduizenden vrouwen gaan voor en na haar huwelijk werken, om op den steun wegens werkloosheid recht te krij gen. Aan het einde van October ston den er 60.500 vrouwen op de registers der volslagen werkloozen. Een groot per centage van deze vrouwen zijn getrouwd en het is haar bij het aan het werk blij ven na haar trouwen er vooral om te Minister De Geer zestig jaar. Gisteren heeft Minister De Geer zijn zestigsten verjaardag gevierd. doen geweest den staatssteun In tijden van malaise te hebben, onverschillig m welke omstandigheden hun mannen en gezinnen verkeeren. Korte Berichten. De toestand van Poincarê, die zich aanvankelijk niet als bijzonder ernstig liet aanzien, is gister in den namiddag zeer verergerd. Gisteravond bleek, dat Poincarê lijden de was aan hersen-congestie. In Lotharingen meent men een graf uit den dertigjarigen oorlog gevonden te hebben. Bouwvakarbeiders hebben een halven meter onder den grond men- scbenbeenderen gevonden op een plaats, waar in den dertigjarigen oorlog bloedig gevochten is. Te Sainte Foy l'Argentière bij Chambéry (F.) werden tengevolge van een aardstorting verscheidene huizen ernstig beschadigd. Vele huizen, die groote scheuren vertoonden, moesten ontruimd worden. Uit nauwkeurige be rekeningen is gebleken dat de positie van den berg in korten tijd ongeveer 42 centi meter veranderd is. Van de bevolking heeft zich een groote ongerustheid mees ter gemaakt. Bij den bouw van de groote brug, die Belgrado met Semlin zal verbinden, is een stellage ingestort, waardoor 13 arbeiders in de diepte stortten. Zeven werklieden liepen ernstig letsel op. Zes andere worden vermist; men vreest, dat zij in de Save verdronken zijn. Bij Randers (Denemarken) is een autobus van een belling gestort en geheel vernield. Van de 13 passagiers werden er 5 ernstig gewond, de overigen kwamen er met lichte kwetsuren af. Belastingambtenaren. De minister van financiën heeft afwij zend beschikt op het verzoek van het be stuur van den Gentralen Nederlandschen Ambtenaarsbond om de vergoeding aan de belastingambtenaren bij detacheering aan de suikerfabrieken te verhoogen. Uitkeering uit het wegenfonds. De moeilijkheden voor de gemeenten. De Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten heeft in een adres aan den Mi nister van Waterstaat haar teleurstelling uitgesproken over het feit, dat de Mi nister bij de begrooting van het Wegen fonds voor 1931 in zijn memorie van antwoord geen rekening heeft gehouden met de groote moeilijkheden die gemeen ten ondervinden bij de financiering van den aanleg en verbetering van de voor het intercommunaal verkeer be stemde wegen. Betoogd wordt, dat de verdeeling van de opbrengst van de rij wielbelasting en de wegenbelasting tus schen het Rijk en de provincies als zeer onbillijk moet worden beschouwd en dat het bedrag aan subsidie, dat hierdooi aan de gemeenten uit het wegenfonds toevalt, verhoudingsgewijs te gering is. Daar blijkt, dat de gemeenten zich meer en meer zien gesteld voor toene mende uitgaven voor wegenaanleg en wegenonderhoud, is het alleszins billijk te achten, dat maatregelen worden ge nomen, waardoor ook gemeenten in rui mere mate vergoedingen ontvangen voor te hunnen laste komende wegenuitga- ven, Binnenland Memorie van Antwoord betreffende het tarwewetje. Minister de Geer zestig jaar. Buitenland De gebeurtenissen in Spanje. Poincarê ernstig ziek. De verhouding tusschen Engeland en Rusland. Daarom wordt er nogmaals bij den Minister op aangedrongen, dat nog bij de begrooting van het Wegenfonds voor 1931 hiermede rekening kan worden ge houden. De postvluchten naar en van Indië. Het 5e postvliegtuig op de terugreis is gisterochtend om 5 u. 37 van Calcutta vertrokken en om 10 uur te Allahabad geland. Het vertrok vandaar om 11 u. lö en arriveerde om 16 u. 03 te Jodpur. Het 7de postvliegtuig is te 7 u. 05 uit Boedapest vertrokken en om 10 uur te Belgrado aangekomen, om 10 u. 30 uit Belgrado vertrokken en om 14 u. 55 te Sofia aangekomen. Wegens weersom standigheden ging men niet verder. Bestrijding van mond- en klauwzeer. Door den heer H. Ciliekens te Roer mond is aan den minister van landbouw onderzoek gevraagd onder toeziclit van dr Frenkel, directeur van den veeartse- nijkundigen dienst te Utrecht naar de toepassing van een middel tegen mond en klauwzeer, waarvan genoemde heer het recept in zijn bezit heeft. Burgemeesters. Bij Kon. besluit van 13 December is, met ingang van 1 Februari 1931, be noemd tot burgemeester der gemeente Groningen H. P. J. Bloemers, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Rlieden. In de Vrijdag gehouden raadsvergade ring heeft de burgemeester van L i s s e, de heer G. J. M. Eenhuis in antwoord op een desbetreffende vraag, te kennen gegeven, dat hij voornemens is ontslag te nemen. Ontslag wegens slapte. Op de metaalwarepfabriek Daalderop te Tiel zal binnenkort een groot aantal werklieden wegens gebrek aan werk worden ontslagen. STEUN AAN DE TARWETEELT. Geen verwerking van aardappelmeel. Een maximum van 25 pet. meel of bloem van inlandsche tarwe. Aan de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp, houdende bepalin gen in het belang van de inheemsche tarweteelt, is het volgende ontleend. Gelijk door verscheidene leden werd opgemerkt, kan de regeering met den bij dit ontwerp beoogden maatregel niet vol staan. Wat betreft den landbouw in de veenkoloniën en de suikerbietenteelt, wordt opgemerkt, dat maatregelen zijn voorgesteld, of in het stadium van voor bereiding verkeeren, terwijl de regeering het dumpingsvraagstuk in verband met in overweging gegeven maatregelen onder zoekt. De minister geeft toe, dat de gevraagde vrijheid van beweging groot is; doch het geldt hier een regeling, waarbij bet tech nische element een bijzonder groote plaats inneemt zoodra bet op uitvoering in de praktijk aankomt. Dat krachtens het onderhavige wets ontwerp ook de verwerking van aard appelmeel zou kunnen worden toegestaan moet de minister met een beroep op de considerans weerspreken. De minister heeft er geen bezwaar tegen, om, zij het eenigszins ten overvloede, een bepaling op te nemen, welke aan allen mogelijk nog iteeraoheBden twijfel een einde maakt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1