No. 64 Zaterdag 13 December 1930 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hsndrikse Ce's Bank N.ï. Seas Safe-Loketten EERSTE BLAD, Partij kiezen. Bijkantoor te middelburg. Firma F. P. DHUXJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Prijs der AdvertontlBni 1—4 regel* (1.20, elke regel meer 30 ei Bij abonnement belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. VADERLANDSCHE BANK Bq tegen beurskoers y Q OBLIGATIËN mei jaariyksctie uilloting Buitenland. Binnenland A. C. VAN DER REST Ass. APOTHEKER Geneesmiddelen, enz. enz. Staten-Generaal. Belangrijkste Nieuws. in UPS' Brand- en inbraakvrijs Kiuisinrichting. Vraagt inliohtlngen. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange forststra at 70, Goes. Tel.: ledactie en Administratie No. 11. Postrekening No. «(435. De Zeeuw Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummers10.05 Er zijn nog altijd betrekkelijk velen, die een afkeer hebben van partijen, van partij-formatie en partij kiezen. Partijen, zoo meent men, verdoelen het volk. Zij hebben neiging bepaalde belan gen op den voorgrond te stellen, met ach terstelling van de algemeene, nationale belangen. Nieuw is deze opvatting niet. Groen van Prinsterer beeft zich bij velen van zijne vrienden gebaat gemaakt, door zijn openlijk partij 'kiezen. Heel zijn leven, maar vooral in 't begin van zijn politieke loopbaan beeft hij moeten strij den tegen de vrees om van partijen te spreken en zich openlijk voor een partij te verklaren. Nu was deze partijvrees in Groen'a dagen althans eenigermate verklaarbaar. In zijne inleiding op Schrift en His torie wordt hierop door den heer Colijn gewezen als bij zegt: De jaren 1830/31 waren getuige ge weest van een warme uiting van vader landsliefde; de opstand der Belgen bad het Noorden hechter bijeen gevoegd, ver schillen naar den achtergrond gedrongen. De volgende jaren hadden eenerzijds groote teleurstelling gebracht, maar aan den anderen kant ook weer bet saamboo- ri'gbeidsgevoel versterkt en den afkeer van wat op splitsing en uiteengaan geleek, verhoogd. En toen in 1839 Nederland eigenlijk voor bet eerst als wèl saamge-- voegde eenheidsstaat in de rij der volkeren trad, was overal de begeerte sterk om vooral die eenheidsgedachte niet te verzwakken. Met een boos oog werd ieder aangezien, die die eenheid ver stoorde. Vanzelfsprekend werd het geacht, dat de machtsmiddelen van den Staat aange wend konden worden om die eenheid op elk gebied te handhaven door schra ging en sterking van de 'bestaande een heidsinstituten". Vandaar mede het hardnekkig verzet tegen de vrije scholen, ook al werden die geheel uit eigen middelen bekostigd. Vandaar ook de vervolging der afge scheidenen. „Er trad zeker ook vijandschap tegen de positief-Ghristelijke gedachte aan het licht; hier en daar sterk zelfs; maar de vrees voor verstoring der als noodzake lijke gevoelde nationale eenheid, is o.i. voor de afkeurenswaardige handelingen dier dagen, althans als naaste motief in de sfeer der 'hoogere Overheid, in sterker mate drijfveer geweest dan de vijand schap tegen het positieve Christendom." 'Onverschrokken heeft Groen van Prin sterer zich tegen deze vrees voor partij vorming te weer gesteld. Men heeft, zoo zeide hij, gezegd: Ik ben geen partijman. Daartegenover verklaarde hij onomwonden: Ik wel. In den strijd der beginselen, die Europa en Nederland verdeelen, heb i'k een keus gedaan; aan beginselen heb ik mijn leven gewijd. En in 1840 verklaarde hij in de Tweede Kamer: „Ik heb ons land gelukkig hooren noe men, dewijl er bij ons geene partijen be staan; ook ik noem het land gelukkig waar geen partijen bestaan, n.l. als die eensgezindheid op eenheid en niet op ge mis van beginselen berust. Ik beklaag het land, waar de meesten ook dergenen die een werkzaam aandeel aan de behande ling der Staatszaken hebben, geenerlei vastheid van overtuiging bezitten, lijde lijke volgzaamheid beschouwen als onder steuning van het Gouvernement". „Ik ge loof dat alsdan het niet aanwezig zijn van partijen een voorteeken is, dat er spoedig partijschappen zullen ontstaan; ik vrees, dat, als geenerlei banier, ook niet ter plaatse waar zij behoort gezien te worden, opgericht is, weldia velerlei 'banie ren ter plaatse waar het niet behoort, op gericht en door velen, ook van hen, die vruchteloos naar betere leiding gezocht hebben, zullen worden gevolgd." Enkele jaren later hamerde Groen op hetzelfde aambeeld, toen hij opmerkte: „Een hooggeacht lid dezer vergadering heeft dezer dagen gezegd: „dat hij die in of buiten deze Kamer spreekt of doet spreken van partijen, een groote ondienst doet aan het Vaderland. Welnu, i'k moet bekennen, ik behoor tot de schuldigen. Ik heb in ea buiten de vergadering met op- veorbel iste waarden, 's-GRAVENHAGE zet van partijen gesprokenIk geloof, dat wij bet Vaderland eene groote on dienst doen, indien wij uit vrees voor drift of partijschap, alle groote vraagstukken ter zijde stellen, en het bestaan van het geen onloochenbaar is, ontkennen." En later toen hetzelfde vraagstuk weer aan de orde kwam, maakte hij deze rake opmerking: „Uit vrees voor een partij te zijn, maakten wij voor een vijandige partij ruim baan." Vóór partijvorming en partij kiezen was Groen, maar tegen partijdigheid. „Het moge paradox schijnen, doch het is waar. Onpartijdig kan alleen hij zijn, die partij kiest. Wat toch is te ver staan. Wie partij kiest, vraagt in de eerste plaats niet naar personen, maar naar beginselen. Wie partijdig is, handelt vlak omgekeerd." Zoo heeft Groen van Prinsterer partij gekozen. Beslist en zonder aarzelen. In ons isolement, in onze zelfstandig heid, in onze beginselvastheid, zoo zeide hij, ligt onze kracht. En zoo is het nog. Het klinkt mooi als daar gesproken wordt van een staan boven de partijen, maar daarmee zullen we de nationale be langen niet kunnen dienen en de onpar tijdigheid niet bevorderen. Evenals Groen hebben we partij te 'kie zen. En dan zijn we niet klaar met het be talen van een kleine contributie, maar dan hebben we ons te geven met al onze kracht voor de sterking van de A.-R. partij wier beginselen gegrond zijn op bet Woord van God. Een opstand in Spanje? Uit de Spaansche grensplaats Hen- daye wordt gemeld, dat volgens te Mad rid ontvangen berichten te Jaca (in het Noorden van Spanje) een opstandige beweging zou uitgebroken zijn. De ver binding van Madrid met Jaca zou ver broken zijn. Naar Havas uit Madrid meldt, heeft de Spaansche minister van financiën in den ministerraad verklaard, dat het gar nizoen te Jaca in opstand is gekomen De regeering heeft troepen uitgezonden. Het gaat om een beweging die geen be paald program heeft. In de provincie zou rust heerschen. Kinderarbeid in Rusland. Tengevolge van het groote gebrek aan werkkrachten in de Russische fabrieken heeft de Russische regeering volgens een bericht van het Oostenrijksche emigratie bureau, besloten, ook schoolkinderen in de fabrieken te laten werken. Reeds werden drie groepen van school kinderen van 12 tot 13 jaar in drie verschillende ondernemingen aan 't werk gezet. De kinderen moeten over het algemeen hetzelfde werk verrichten als volwassen arbeiders, maar ontvangen slechts 40 pet van het uurloon van volwassenen (62 kopeken). Wanneer deze proeven, naar de mee ning der sovjets, aan de verwachtingen voldoen, zal beslist worden, of het wen- schelijk is, een algemeenen kinderarbeid in de Russische fabrieken in te voeren. Ziedaar nu, waartoe het Bolsjewisme voert. De zwartste tijden keeren er door terug. De Kablneisvorming in Frankrijk. Senator Steeg heeft de opdracht tot heit vormen van een kabinet aanvaard. Na het beëindigen zijner besprekingen heeft Steeg zich naar het Elysée begeven om den president der republiek mede te deelen dat hij de kabinetsformatie defi nitief op zich neemt. Het is nog niet bekend, op welke com binatie Sleeg denkt te steunen. Het ver luidt echter dat het ministerie nog in dein loop van hedenavond zal worden gevormd. Bezuinging bij de Sovjets. Naar via Kowno uit Moskou wordt gemeld, heeft de voorzitter van den op persten economischen raad der sovjet unie een oproep gepubliceerd, waarin hij wijst op den moeilijken financieelen toe stand. De industrieele ondernemingen moeten zich zooveel mogelijk toeleggen op ver betering der kwaliteit. De spaargelden dienen beschikbaar te worden gesteld voor den wederop bouw. Nog te veel bedrijven verhoogen hun uitgaven zonder vooraf na te gaan of deze door inkomsten worden gedekt. Een ander bericht uit Moskou meldt, dat de raad van volkscommissarissen der al-Russische sovjet-republieken heeft besloten, om een bijzonderen raad te stichten voor de voedselvoorziening van het volk. Dit nieuwe instituut heeft tot taak, inrichtingen en fabrieken in gereedheid te brengen, om gaarkeukens voor de voedselverschaffing onder te brengen, want tot nog toe is daar veel te weinig aandacht aan besteed, zoodat er groot gebrek heerscht. Korte Berichten. De Italiaansche Kamer heeft giste ren het besluit tot verlaging van alle sa larissen van ambtenaren en bedienden van den staat en openbare diensten met ten minste twaalf percent tot wet ver heven. Ten gevolge van de economische crisis hebben verscheidene ceramiekfa- brieken te Baudour (Belgë) en omstre ken enkele ovens buiten bedrijf moeten stellen. De arbeiders zijn .piet ontslagen doch zullen vooreerst nog slechts vier dagen per week mogen werken. Donderdag heeft in een stikstoffa- briek in de buurt van Tarbes (Fr.) een hevige ontploffing plaats gehad. Een groote ketel, die meer dan 1000 ton cyaan bevatte, is door tot dusver onop gehelderde oorzaak in de lucht gevlogen Het geheele gebouw werd vernield. Tien arbeiders liepen levensgevaarlijke ver wondingen op. In de Duitsche steden met meei dan 25.000 inwoners is het aantal werk- loozen, dat van gemeentewege onder steund wordt omdat zij geen steunuitkee- ring meer ontvangen, in November met 61/2 pet gestegen tot ruim een half mil- lioen. Te Southend-on-Sea (aan de Theems- monding) zijn 112 personen ziek gewor den, waarschijnlijk tengevolge van het ge bruik van ondeugdelijk vleesch. Een vrouw is reeds overleden. De overige per sonen hoopt men in het leven te kun nen behouden. Te Bordeaux heeft zich de bankier Christolome ter beschikking van de ju stitie gesteld. Hij bekende hem toever trouwd geld tot een bedrag van li/2 millioen francs verspeculeerd te hebben. Op een zolder der Universiteits-bibli- otheek te Gent is brand ontstaan. Zware schade werd aangericht. In de bibliotheek zelf bleek veel waterschade te zijn, waar van de omvang nog niet kon worden vastgesteld. Rumoer in den Amsterdamschen Gemeenteraad. In den Amsterdamschen Gemeenteraad hebben de communisten zich gisteren weer eens dapper geweerd. Behandeld werd een voorstel-Wijnkoop tot beschikbaarstelling van verwarmde lokalen voor de werkloozen, welk voor stel werd verworpen met 30 tegen 4 stem men. Een voorstel-Seegers e.s. (Kerst- en Nieuwjaarstoeslag en een kolentoeslag van f 2.50) werd eveneens verworpen met 30 tegen 4 stemmen. Na de stemming schreeuwde een spreekkoor op de tribune, dat zich reeds eerder had laten hooren: Ja, verworpen, omdat de S. D. A. P. de 'koffiekamer in liep! Zeg Pothuis, wij kennen je wel!" „Ik beloof je, dat i'k Pothuis wèl zal sprökenl" roept een 'der triibunegasten. Een ander van de tribune-bezoekers krijgt een zenuwachtige bui en gilt: Lee- lijke rothende, g. v. d., om de werkloozen zoo uit te buiten!" De voorzitter, wethouder Wibaut, sohorst de vergadering, de werkloozen worden weggeleid, doch zetten fipn ge schreeuw voort. LANGE KERKSTRAAT 42 GOES Telefoon 168. Jou zal ik ook wel krijgen, Douwesl Pothuis, wij komme 'bij je thuis! Vuile rothende 1 Een ander vult aan: Ik krijg je wel, Pothuis! Ik wacht wel op je!". Als het geheele gezelschap bijna de tri bune heeft verlaten, gilt er nog één: Ik kom morgen wel bij je thuis, PothuiJ". Als de rustverstoorders zijn vertrokken wordt de vergadering heropend. Er dreigt onmiddellijk een woordenwisseling: Mevrouw v. Blitz Bonn (S. D.) vraagt aan mevrouw v, Zelm (G. P. H.): Hebben ze 't goed gedaan? Waarop mevr. v. Zelm onmiddellijk antwoord: Ze krijgen jou ook wel, dame! De heer 'Gulden: Ze zaten toch reeds lang op de tribune op een rel te wachten! Mevrouw v. Zelm ging daar weer ge weldig tegenin. Met een sussend woord van de „omzittenden" liep de woorden wisseling af. Nederl. Chr. Landarbeidersbond. De Ned. Chr. Landarbeidersbond heeft gisteren te Utrecht zijn elfde algemeene vergadering gehouden. De heer R. Simons te Utrecht, bonds voorzitter, zeide in zijn openingswoord, dat het aantal leden van den bond op 42 na de 10.000 heeft bereikt. 'Op velerlei terrein laat, zoo zeide hij verder, de crisis zich gevoelen. De gevol gen hiervan zullen niet ongemerkt aan ons voorbijgaan. Steun aan onze wankele bedrijven zal noodzakelijk zijn, en ook de regeering is daarvan overtuigd. 'Onder 'luiden bijval werd besloten, een telegram van hulde te zenden aan oud- minister Slotemaker de Bruine, in ver band niet de totstandkoming van de Ziek tewet. Het beleid van het hoofdbestuur ver wierf algemeene goedkeuring. Blijkens het jaarverslag telde de Bond op 31 December j.l. 277 afdeelingen, tegen 231 een jaar tevoren. Het bestuur werd gemachtigd, zoo noodig en zoo mogelijk in 1931 over te gaan tot de benoeming en indienststelling van een propagandist. In een feestelijke bijeenkomst des avonds werd aan het 'bondsbestuur een vaandel aangeboden. Plattelanderbond. Donderdag heeft de Plattelandërsbond te Utrecht zijn algemeene vergadering ge houden. Na langdurige discussies werd met al gemeene stemmen de volgende motie aan genomen: „De Plattelandërsbond, in algemeene vergadering te Utrecht bijeen; overwegen de, dat momenteel de Nederlandsche land bouw in een noodtoestand verkeert en dat vele landbouwers met den ondergang be dreigd worden, dringen bij Uwe Excellen tie aan op spoedige hulp aan 'den land bouw door loonende productieprijzen te verzekeren voor landbouwproducten, tarwe, aardappelen, suikerbieten, zuivel- en tuinbouwproducten, en den landbouw in het algemeen van de lasten, voort spruitende uit de sociale verzekering, te ontheffen. TWEEDE KAMER. Verhooging gedistilleerd-accijns. Nadat gisteren verschillende kleine ont werpen waren behandeld, kwam aan de orde het wetsontwerp tot verhooging van den accijns op gedistil leerd. Dhr Kortenhorst, R.K., zegt, dat anderhalf jaar geleden de accijns op ge distilleerd op een niveau dat door en door solide is te noemen, gebracht werd. Sociaal gesproken was de verlaging een goede daad, maar de oude opbrengst heeft zich niet gehandhaafd. De Minister wil nu het laatste beetje van den buit nog binnenhalen. Spr. aar zelt hem daarbij te volgen. Beter ij het, Binnenland. De Tweede Kamer nam de verhooging van den accijns op gedistilleerd aan. Voorstellen voor de Gemeenteraden van Goes en Middelburg. Ernstige auto-ongelukken te Zwolle en te Uithuizen. Rumoer in den Amsterdamschen Gemeen teraad. Buitenland. Kinderarbeid in Rusland. Krijgt Frankrijk een kabinet? Opstand in Spanje? alvorens het cijfer te wijzigen, het verlooo van de economische crisis af te wachten. Dhr Schouten, A. R., zegt, dat zich het zeldzame verschijnsel heeft voorge daan, dat de vaste commissie voor de belastingen unaniem tegen het voorstel is. Dit is geen wonder. Voor belastingen, die op het bedrijf drukken, is stabiliteit een eerste vereischte. Bovendien mag nog gevraagd worden of de Minister 4 mil lioen uit de verhooging zal halen. De werking van deze accijns is zeer grillig. Met te meer klem mag worden gevraagd of dit ontwerp wel urgent is. Het najaar van 1931 is beter geschikt over deze kwestie oordeelen. Men kan dan beoordeelen den gang van zaken zooals die in 1932 kan zijn. Laat de Minis ter de Kamer de beslissing over het ont werp besparen. De heeren Boon, V. B., Oud, V. D., van Vuuren, R. K, v. d. Tempel, S. D., en de Visser, Comm., bestrijden eveneens het ontwerp. De heer Teu- lings, R. K, en Rutgers v. Rozen burg, C. H., zullen er voor stemmen, evenals de her Kersten, S. G. P. Minister de Geer kan op het denk beeld van den heer Schouten (uitstel) niet ingaan. Er is voor 1931 een tekort en daarin moet voorzien. Wat thans voorziening eischt, dient thans te worden gevoteerd. Spr. komt tot het tweede punt: de le gendarische gevaarlijkheid. De opbrengst is achteruitgeloopen. Spr. heeft echter steeds gezegd, dat de fraude niet mocht herleven. Gebleken is nu, dat herstel van de oude opbrengst zou leiden tot weder opleving van de fraude. Daarom heeft spr. voorgesteld, het tarief te verhoogen 101 r200. Dit was het bedrag dat steeds t'orremd was als middel om den smok kel handel den kop in te drukken. Spr. heeft echter verlaging tot f 180 voorge ste' d op advies der commissie, omdat hij meende, dat dit de bestaande op brengst niet in gevaar zou brengen. Spr. ontkent op grond van verschillen de uitspraken, dat de voorgestelde ver hooging zal leiden tot opleving der frau de. Zult ge de 4 millioen wel ontvangen? vroeg men. Verminderde ontvangst kan echter alleen een gevolg zijn van her leving van den smokkelhandel of van verminderd verbruik. Het is niet aanne melijk, dat het verbruik uniform zou blijven bij een verlaging van f300 tot f180, doch plotseling zou dalen bij een verhooging tot f200. Bovendien zou dan in dit ontwerp een niet voorzien voor deel op ander gebied liggen. Voor ver meerdering van den smokkelhandel be hoeft men echter niet bang te zijn. Overigens is er alle kans, dat noch de borrelprijs zal stijgen, noch de glazen bier kleiner zullen worden. Spr. komt tot de legislatieve behoor lijkheid. Meermalen is het voorgekomen, dat men kort nadat een wet tot stand gekomen is, daarop moest worden terug gekomen wegens gewijzigde omstandig heden, b.v. L. O. wet, Arbeidswet, Pen sioenwet. Er is een vergissing gepleegd en dat wordt thans hersteld. Spr. houdt ast aan het gestelde doel, dat de op brengst niet mag afnemen. O.m. in No vember 1929 heeft spr. de nu voorgestelde herziening in uitzicht gesteld. Het ont-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1