Bij Gevatte Koude Gananirtn- ruwe: huid Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs ■TVlfc^l Ha bietten PvOOrlS nneumaueK Wettig beschermd tegen Vervalschlngeo Hoofdpijn en Kiespijn Priji 10 en 75 ct. Bij Apothr en Droguteo verdachte woont in Middelburg, dan kan men moeilijk verlangen, dat de verdedi ger zich op eigen kosten naar Middelburg begeeft. De heer Van Rappard, V. B., brengt den minister hulde voor zijn beleid. Hij bespreekt verschillende punten, o.a. het instituut van de gijzeling. Spr. helt over tot het standpunt, dat de gijzeling moet worden afgeschaft en hij dringt op spoed aan. "Wanneer dit rechtsmiddel alleen wordt toegepast in geval van onwil, dan zou reeds een aanmerkelijke beperking zijn aangebracht. De heer Boon, V. B., sluit zich aan bij de hulde, den minister gebracht. Spr. dringt aan op het indienen van een voor stel tot regeling van een bezoekrecht na echtscheiding. Spr. kan het niet eens zijn met den heer Van Rappard waar die sprak over afschaffing van het instituut van de gij zeling. Dit zou te ver gaan. Het middel kan niet worden gemist tegen onwillige debiteuren. De heer Duymaer van Twist, A. R., dringt aan op herziening van het binnenvaartrecht, welke zeer urgent is, De heer W ij n k o o p, G. P., wenscht opheffing van alle 'bepalingen, die de echtscheiding bemoeilijken. Men moet ook omzichtig wezen met veel lectuur als pornografie gelijk te stel len. De meeningen zijn hierover altijd uit eenloopend en er zijn zelfs ernstige men- schen, die den Bijbel als een pornogra fisch geschrift beschouwen. Spr. is tegen strafbaarstelling van pu blieke godslastering. De heer D u y s, S. D., dringt ook aan op belooning van den arbeid van advo caten, die pro deo-zaken behandelen. Het instituut van de gijzeling dient te ver dwijnen. Is de Minister niet van meening, dat er naast de wet op het levensverzekerings bedrijf een krachtige wet moet komen op handeldrijvende maatschappijen, ziekte verzekeringmaatschappijen enz.? Spreker wijst op hetgeen geschiedt is met de „Nieuwe Boerhaave" en met de „Han dels- en Landbouwbank". De heer M a r c h a n t, V. D., acht af schaffing van het gijzelingsinstituut nog niet mogelijk. Wel moeten tegen misbruik betere waarborgen worden gesteld. De heer Zandt, S. G. P., wenscht wettelijke maatregelen tegen zedenverwil dering en godslastering. Ongeoorloofde echtscheiding moet krachtiger dan tot nu toe worden verhinderd. De doodstraf moet weder worden ingevoerd. De heer Slotemaker de Bruine G. H., zegt, dat men ten aanzien van de publieke godslastering ook staat voor 't vraagstuk van de vrije meeningsuiting. De kwestie moet op zichzelf behandeld worden, zonder een odium te leggen op politieke partijen, aangezien dit verwar rend werkt. Het zal echter ontzaglijk moeilijk zijn de grenzen aan te wijzen. De heer S c h o k k i n g, G. H., zegt, dat de overheid zich in zake Godslaste ring zooveel mogelijk moet terughouden; doch waar het gaat om de strafbaarstel ling van Godslastering daar mag men niet uit de Grondwet afleiden, dat hier in gezegd wordt: Gij moogt even vrij God lasteren als Hem prijzen! De Minister van Justitie, de heer D o n n e r, zegt, dat het bij 't innen van kleine vorderingen gaat om de groo- te kosten, ook om het bestaan van de deurwaarders. Er zou een bedrag van 2 a 3 ton gemoeid zijn met de vereenvou diging der procedure. Zooals de heeren Boon en Marschant hebben uiteengezet, kan men moeilijk overgaan tot algemeens afschaffing van de gijzeling. Het zal wel heel moeilijk zijn, de kwestie langs den weg van een beroepsrecht op te lossen. In elk geval zal een dergelijke veilig heidsklep wel de oplossing moeten zijn. Een toezicht, zooals op het levensver- zekeringbedrijf, dat volgens bepaalde wis kundige normen wordt uitgeoefend, is iets heel anders dan een toezicht op het bankwezen. Spr. erkent echter, dat zich den laatsten tijd wel betreurenswaardige verschijnselen op dit terrein hebben voor gedaan. Of echter een vorm van over heidstoezicht zal zijn te vinden, die niet belemmerend zou zijn, betwijfelt spr. Wat de positie van het natuurlijk kind betreft, wordt van overheidswege toege zien, dat zooveel mogelijk het kind door de moeder wordt erkend. De heer Duy maer van Twist sprak over de binnen vaart; spr. wil deze beschouwingen gaar ne nog eens in overweging nemen. Over den kosteloozen rechtsbijstand heeft Spr. het advies van de commissie Limburg ingewonnen. Het probleem van de sexueele delin quenten is inderdaad een zeer moeilijk probleem. Wat de drankzuchtigen aan gaat, geeft spr. er zich rekenschap van, hoe de bestaande regeling, met de con- sultatiebureaux, kan worden uitgebouwd. De bijzondere strafgevangenis voor vrouwen te Rotterdam zal worden gecom bineerd met de bijzondere strafgevange nis voor mannen, in één gebouw. Voor de vrouwen zal niet zoo spoedig gebrek aan ruimte komen. Dat is een eer voor het vrouwelijk geslacht. Spr. ontkent, dat de zorg voor de open bare veiligheid ten plattenlande niet aan wezig is. Het bestaan van verschillende politie corpsen is zoo kwaad nog niet. In de wijziging van de gemeentewet wordt de mogelijkheid geschapen om de gemeente lijke recherche dienstbaar te maken aan het platteland. Wat de verkeersongeval len aangaat, is sprekers indruk, dat de vrijheidsstraf een zeer ernstige straf is. Ook de ontzegging van het recht om ver der te rijden is vaak een zeer ernstige bij komende straf voor beroepschauffeurs. Spr. komt nu tot de echtscheiding. Dit onderwerp is even gewichtig als moeilijk. Men kan zich daarbij niet los maken van de zedelijke gesteldheid van ons volksle ven. Wat betreft de pornografie en de be strijding der openbare onzedelijkheid, om in plaats van „aanstootelijk voor de eer baarheid" een betere formule te vinden, is een vraag, waarover reeds lang is ge streden. De procedures van den laatsten tijd hebben bewezen, dat de rechterlijke macht met het begrip, zooals wij dat heb ben, er wel komen kan. Geschriften, die het gezin en het hu welijk ondermijnen, zijn als zoodanig niet strafbaar. Spr. wil niet in een principieel debat treden over de doodstraf, zoolang vast staat, dat een voorstel in dien geest geen kans heeft. Ons staatsbestel rust op het geloof aan een persoonlijk God; maar dit sluit nog geen strafbaarstelling van Godslastering in. Godslastering strafbaar te stellen als onduldbare wijze van meeningsuiting is ook zeer moeilijk. De algemeene beraadslagingen worden gesloten. Grof grindslag. De B.B.N., bond van bedrijfsautohou ders in Nederland, richtte tot den hoofd ingenieur van den Provincialen Water staat in Zeeland een schrijven, waar in mededeeling wordt gedaan van vele klachten betreffende het spreiden van nog wel grove steenslag bij het onder houden van grind- en steenslagwegen in de Provincie Zeeland door verschillende Polderbesturen. Meer in het bijzonder werd daarbij de aandacht gevestigd op den weg Nieuw- De heer H. P. J. lutein Nolthenius, oud-burgemeester van Apeldoorn, voordien burgemeester van Vlissingen en luitenant ter zee, is te Gorssel in den ouderdom yan 69 jaar overleden. Vosmeer-Anna Jaoobapolder-Vter, zoe- dra deze weg op Zeeuwsch gebied is ge legen. Aangezien deze weg, welke op het provinciaal wegenplan voorkomt en eene belangrijke verbinding vormt, in onder houd is bij het Bestuur van den Anna Jacobapolder, vraagt de B.B.N. bij dit Polderbestuur invloed te willen aanwen den, opdat met die voor motorrijtuigen funeste wijze van werken gebroken wordt. Het Polderbestuur zoude daarbij kannen worden herinnerd aan de laatste alinea van het Besluit van G. S. van Zeeland van 4 April 1930, No. 160, voor komende in het Provinciaal Blad No. 20 van 1930. Pachtprijzen. Ged. Staten van Zeeland hebben aan de gemeentebesturen in die provincie geschreven: In verband met de omstandigheid, dat in den laatsten tijd verschillende beslui ten tot pachtverlaging over 1930 aan onze goedkeuring werden onderworpen, vestigen wij er uw aandacht op, dat der gelijke besluiten eerst dan in overwe ging genomen zullen worden indien: lo. bij de verlaging de aard der gronden in aanmerking genomen is, waarbij on derscheid gemaakt dient te worden tus- schen bouwland, weiland, tuingrond en boomgaard en, 2o. het percentage dei- verlaging afhankelijk wordt gesteld van den tegenwoordigen pachtprijs van het betrokken perceel per H.A.; een classifi catie, waarbij de verschillende pachtsom men zijn ingedeeld, zou daarbij aange nomen kunnen worden. Daarbij zou de pacht van een hoogere klasse door toe passing van de verlaging nooit lager mogen zijn, dan de maximumpacht in de voorafgaande klasse. Dhr N. Scheele, kantoorknecht bij de Posterijen te Terneuzen, slaagde te 's-Gravenhage voor assistent der Poste rijen. Middelburg. Het Garnizoen. Gis teravond kwam het Comité tot behoud van het garnizoen in het Militair Tehuis te samen ter bespreking van het ant woord, dat de voorzitter van den Minis terraad had gezonden op een request van bet Comité in verband met de verminde ring van het garnizoen. Ter sprake kwam tevens de mededee ling van den Minister van Defensie in de memorie van antwoord, dat hij nimmer het voornemen heeft gehad het garni zoen te Middelburg op te heffen en dat dit ook thans niet in zijn voornemen ligt. Bij deze besprekingen kwam naar vo ren, dat men bij een audiëntie van dezen bewindsman vernam, dat het nimmer in z ij n plan zal liggen het garnizoen hier op te heffen, maar men had voorname lijk gewezen op de groote wenschelijk- heid het garnizoen niet te verminde ren en Zeeland niet geheel van militai ren te ontblooten. Inzake het antwoord van den voorzit ter van den ministerraad werd er de nadruk op gelegd, dat als bezwaar tegen een grooter garnizoen vooral naar vo ren is gebracht het gebrek aan voldoend en geschikt oefenterrein. Aan de hand mede van meeningen van deskundigen, was het Comité van oordeel, dat ook dit motief niet op gaat, en dat de mogelijk heid van uitbreiding van het oefenterrein zeker niet is buitengesloten. Het Comité was tenslotte van meening, dat het zijn pogingen om het garnizoen op zijn oude sterkte terug te brengen, nog niet mag opgeven. Het besloot zich nog maals met een brief tot den minister van defensie te wenden, waarin er op zal wor den gewezen, dat het Comité niet gerust is gesteld door hetgeen in de memorie van antwoord is medegedeeld, en waarin de vraag zal worden gesteld of de minis ter kan toezeggen, dat het garnizoen zal worden versterkt, als het comité krachti ge pogingen aanwendt om uitbreiding van het oefenterrein te verkrijgen en daarin slaagt. In den loop der discussies kwam ook naar voren, dat, nu men alhier alleen de mitrailleursafdeeling van het 14e re giment in garnizoen heeft, het aantal manschappen in den zomer hoogstens 60 en in den winter 26 zal bedragen, Het Comité zal opnieuw vergaderen, als op den te zenden brief van den mi nister van defensie antwoord is ontvan gen. Gisteravond kreeg een inspecteur van politie mededeeling, dat een man bij de Langevielebuitenbrug trachtte kinderen mede naar het Bolwerk te lokken. Een direct ingesteld onderzoek leidde tot de aanhouding van een gehuwden man, woonachtig te Vlissingen, vader van een groot gezin, van wien heel spoedig bleek, dat hij ook vrouwen op zeer ongepaste wijze had aangepakt. De man is naar het bureau overgebracht en het onder zoek wordt voortgezet. Goes. Gisteravond hield de afd. Goes vin den Ned. Ghr. Vrouwenbond een vergadering onder leiding van haar pre sidente Mej. Donner. Nadat de vergadering met gebed en h )t lezen van een Schriftgedeelte was ge- o >end, sprak de presidente een kort ope ningswoord waarin de leden en in 't bij zonder de nieuwe leden en de gasten welkom werden geheeten. Vervolgens werden verschillende za ken van huishoudelijken aard behandeld waarna een der afgevaardigden naar de onlangs gehouden Gewestelijke vergade ring verslag uitbracht. Uit het hierna uitgebrachte verslag vsn de propaganda-commissie, dat tot een drukke bespreking aanleiding gaf, bleek o.m., dat tot nu toe 22 nieuwe le den werden gewonnen. Medegedeeld werd, dat uit het zieken bus je straks weer, evenals vorige jaren, t aan haar die daarvoor in aanmerking komen een kerstverrassing kan worden uitgereikt. Tot bestuurslid werd gekozen in de plaats van Mej. v. d. Veen, die wegens vertrek, bedankte, Mej. Breel. Na de pauze hield Mevr. v. Klaveren een boeiende lezing over „Sprotje" van Mevr. Scharten Antink, welke lezing met groote aandacht werd gevolgd. De uitstekend bezochte vergadering werd door Mevr. v. Klaveren met dank zegging gesloten. Oostkapelle. Woensdagavond hield de Landbouwvereeniging „Algemeen Belang" een algemeene ledenvergadering, onder voorzitterschap van den heer L. Maljaars. Door dhr van Asperen Vervemie, Rijks- pluimveeconsulent werd een lezing ge houden over „Pluimveeteelt". Spr. behan delde de opfok der kuikens, de verzorging en huisvesting der kippen, terwijl ook de voeding en eierproductie werd bespro ken. Een en ander werd nader verduide lijkt door een serie lantaarnplaatjes, waarbij spr. de noodige toelichting gaf. Woensdagavond hield de Jonged. Ver. op G. G. „Martha" een openbare ver gadering in de consistorie der Geref. Kerk. De presidente, mevr. Douma Schalekamp, opende op de gebruikelijke wijze. Behandeld werd een onderwerp: Opvoedkunde, door Leuntje Melse Jd. De vice-presidente, Leuntje Brand, droeg daarop de vervaardigde kleedingstukken aan de Diaconie der Geref. Kerk over. Namens de diakenen, die allen aanwe zig waren, sprak dhr K. Louwerse woor den van hartelijken dank tot de vereen. Nadat dhr Jasp. Jobse in dankgebed is voorgegaan, sloot de presidente deze goedgeslaagde vergadering. Serooskerke (W.). Woensdagmiddag werd alhier op de „Zoetendaalschedreef" door de Ned. Iffa-Minimax Mij. van Am sterdam, een demonstratie gehouden met haar Snelbluschapparaten. De vertegen woordiger, dhr Kruijf, gaf eerst te zien, hoe met een gewone Minimax een tame lijk uitgebreide en opgetaste houtstapel, begoten met petroleum en benzine, fel brandend, in een minimum van tijd ge heel werd gebluscht. Vervolgens demonstreerde hij, hoe een benzinebrand met een Schuim-apparaat kon gebluscht worden en eindelijk, hoe een zeer beperkte benzinebrand met een kleiner apparaat kon worden bezworen. Ten slotte werden nog enkele bossen tarwestroo aan het vuur prijs gegeven, doch ook deze, hoewel anders moeilijk te blusschen, moesten het voor een Minimax opgeven. Het verloop dezer demonstratie was schitterend, tot voldoening der vele aan wezigen, o.w. wij ook enkele burgemees ters en raadsleden van naburige gemeen- I ten opmerkten. Sint Laurens. Woensdagmiddag verga- i derde de Raad. Onder de ingekomen stuk- ken bevond zich een klacht van A. Cor- bijn over slecht drinkwater en het niet brandvrij zijn van zijn schoorsteen. Dit stuk wordt ter afdoening in handen ge steld van B. en W. De voorzitter doet mededeeling van de plaats gehad hebbende nieuwe huisnum mering in verband met de a.s. volkstel ling. Tot tellers voor deze volkstelling zijn aangewezen de heeren D. Luteijn en S. de Putter. Voorts stellen B. en W. den Raad voor aan de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk voor een tijdvak van 20 jaren een jaar- lijksche vergoeding voor het gebruik van den toren met klok en uurwerk toe te kennen van f 100 inplaats van f 80, waar voor dam een nieuw torenuurwerk met zoo mogelijk 3 wijzerborden door de Kerk voogdij zal worden aangeschaft. De heer Boon dankt B. en W. voor de spoedige behandeling van zijn hieromtrent in de vorige zitting gedaan verzoek. Hij krijgt echter het idee, dat de gemeente te veel betaalt. De voorzitter licht toe, dat alle kosten voor rekening van de kerk zijn, ook de jaarlij'ksche en geeft een bereke ning van de uit te keeren vergoeding. Z.h.st. wordt het voorstel aangenomen. Tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim worden herkozen de heeren G. F. Weeda, L. Marinissen, A. v. Langevelde en W. Rooze en gekozen tot lid van de plaatselijke commissie van toe zicht op het lager onderwijs in de vaca ture van den heer De Broekert, die voor een herbenoeming niet meer in aanmer king wenscht te komen, de heer G. Prins. Schrale Lippen Gesprongen Handen Bij het voorstel van B. en W. om met in gang van 1 Januari 1931 do secreta rie eiken werkdag, behalve Zaterdags voor het publiek open te stellen van 9 tot 12 uur des voormiddags, merkt de heer Marinmissen op, dat het niet in den mid dag geopend zijn op het platteland wel bezwaren met zich brengt. De heer Boon vraagt deze wijziging goed bekend te ma ken, waarop wethouder Simonse ant woordt, dat dit behalve door de gebrui kelijke aanplakking, ook per advertentie zal geschieden. Waar dit de laatste raads zitting in dit jaar is, dankt de voorzitter de leden voor de aangename samenwer king en wenscht hij hen met hunne ge zinnen bij de wisseling des jaars Gods zegen toe. Arnemuiden. Alhier werd wegens groote slapte in het bedrijf, de lompen handel van Polak en Zonen stopgezet, waardoor een 35 mannen en vrouwen werkloos geworden zijn. Westkapelle. De bakkers alhier hebben den broodprijs met 1 cent per 8 ons ver laagd en gebracht van 16 op 15 cent. Nieuw- en St. Joosland. Op de weeg brug alhier zijn in de afgeloopen cam pagne gewogen 5.966.360 kg. suikerbie ten; (bijna 1 millioen meer dan in 1929) en 96.110 kg. pulp. Zoutelande. Dinsdag werd de jaarver gadering gehouden van het Veefonds „Onderlinge Hulp" alhier. In het afge loopen boekjaar werden 43 ongelukken vergoed met een totale som van f 2117.46. Het batig slot bedraagt f 7.53. Dhr A. Geschiere werd als bestuurslid herkozen en in de plaats van de heeren L. van Sluys en Jb. Kleinepier, die niet langer bestuurslid wenschten te zijn, werden ge kozen de heeren Js. Koppejan Ezn Jr. en L. de Voogd. Besloten werd nog om voor nieuwkal- vende koeien die afgekeurd worden meer schadevergoeding te geven dan tot nu toe is geschied. 't Zand. Dinsdagavond vergaderde de A.R. Kiesvereeniging. Na een opwekkend woord van den voorzitter werden enkele dingen medegedeeld in verband met de vergadering van het Provinciaal Comité te Goes en met de vergadering van de Centrale Kiesvereeniging te Vlissingen. Candidaten voor de aanstaande Staten verkiezing werden genoemd en bespro ken. Daarna leverde de heer K. Schout een inleiding over „Ontwapening", waar naar met aandacht werd geluisterd. Een leerzame bespreking volgde. Besloten werd tot het vormen van een „strijd- kas" in verband met de a.s. verkiezingen. Bruinisse. Met ingang van 1 Januari 1931 is eervol ontslagen als bode-maga zijnmeester van de vereen. ,Het Groene Kruis" alhier, dhr J. Reinhoud Cz. en is in diens plaats benoemd dhr W. J. van der Ploeg. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hellevoetsluis, M. Bons te Oudenhoorn. Te Bergambacht, H Ewoldt te Raamsdonkveer. Geref. Kerken. Beroepen te 's Grevelduin-Vrijhoeven- Capelle, P. G. Kunst, hulppr. te Deven ter. Oudelande. De heer P. van Wingen is herkozen als ouderling der Ned. Herv. Gemeente. In de vacature van diaken, ontstaan door het zich niet herkiesbaar stellen van den heer C. Mêeuwse, werd nog niet voorzien. Hiervoor zal nog een vrije herstemming moeten plaats hebben. Krabbendijke. Benoemd tot onderwijzer aan de school Julianastraat alhier, de heer M. de Jager van Borssele. De instorting nabij? Het gebouw van de Doelen te Rotterdam, dat in zulk een slechten staat verkeert, dreigt in te storten,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2