Nü. 62 Donderdag 11 December 1930 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Safe-Loketten Handrikse Co's Bank N.V. Goes 'm 4 Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. in LIPS5 Brandr en inbraakvrije Kiuisinrichiing. Vraagt inlichtingen. Staten-Generaal urg. )3ü. ren gedag- t-ivierventer ideling van of 15 d. h. Eede, we ns Bloinme 15 d. h. dnkelier te van Lode- Eisch f25 of 10 d. h. uburg, we- Soe. Eisch e Zierikzee n~het café 2o. weder- en 3o. we- ïg van Rei ch en uit- •sknecht te een porte- )ebehooren- 1 le te Oost- subsidiair lat hij die had, Vöor uitspraak beroep te an geldbe- een doosje J. P. de ugustus, 3 18 Septem- mnd. gev. bijzondere s Axel, wo- rscliillendo toebehoo- ;e geldsbe- daarvoor uitspraak L- en St.- van den ee Fokker sr j.l. toen irvoor ver in verkoop in, de na rde. Eisch: f25 b. of tg 11 Dec. litzending, 12 Con- ricert. Or- n. 8.30—1.0 rramofoon- ikoor. 10.30 12.15—1.45 2—2,45 en N.C.R.V. ioris Lens- iplalen. Orgelspel. )rkest-con- vvartot Nr an. 10 Ka- 1 M. 12.30 laten. 8.20 n solisten. 51.50 Or- sn-concert. rking van nofoonpla- cert geor- 3t bisdom met dui- rband met vaarbij de i af) weer oruik ma- en Minis- op wordt golflengte de groo- jnselen en stations. et buiten- ers steeds in Neder- ïkomst is 'n krach- taan, wel- tebied der 208.8 M. ender een de pro- 3s Noord- in staat ontvangst lister met ten maat.- oo hoogst verand a- y- 11 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange forststra at 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. 2ïe Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummers 10.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Gelukkig land Het Maandblad voor berechting en reclasseering schrijft bet volgende: Gezegend landl Met politiek geze gend namelijk. En hoe rijk moet bet land zijn, dat zich de luxe veroor looft de aangeboden diensten van zqn goede mannen te weigeren. Het College van Regenten over de gevangenissen te Groningen (een van de beste Regentencolleges van het land, dat met warmte, vooruitstrevendheid en gematigdheid de zaken van baar gevan genis behartigt en bevordert) had de volgende aanbevelingen gemaakt voor de vervulling van twee vacatures iu haar college. In de eene vacature: 1. prof. mr Vrij, hoogleeraar in het strafrecht, 2. van Geuns, lid van Gedeputeerden, tevens lid van de S. D. A. P. In de andere vaca ture: 1. S. van Mesdag (wiens tegen woordige en vroegere functies in ge vangeniswezen en reclasseering wij wer kelijk niet meer behoeven te vermelden), 2. dr H. R. Offerhaus, de onlangs afge treden rijksambtenaar der reclasseering. De minister benoemde dezer dagen de heeren van Geuns en prof. Aalders, hoogleeraar in de theologie. Wij moeten erkennen, dat er tegen dit tweetal be noemingen niets valt in te brengen: want de eene is een man van links en de an dere een man van rechts, zoodat alle ge wettigde wenschen en belangen op be hoorlijke wijze zijn bevredigd. Wij zou den misschien alleen een uitzondering kunnen maken voor bet belang van de Groningscbe gevangenis. Wij hebben niets tegen de personen van de beide benoemden en wij houden ons overtuigd, dat bet voortreffelijke mannen zijn. Echter op ander gebied dan bet penitentiaire. En ons bezwaar is dat men de twee autoriteiten op peni tentiair en criminalistisch gebied, die waren bereid gevonden, eenvoudig uit veegt. De minister heeft uiterst belangrijke wetten gemaakt. Maar wij hebben al eens opgemerkt, dat bet eigenlijke werk nu eerst beginnen moet: de uitvoering van die wetten, die overal in bet land moet gebeuren en die alleen goed kan wor den, als men overal de medewerking van de beste ambtenaren en de beste vrij willigers weet te verkrijgen. Rampzalig land, waar de politiek hoog tij viert en waar mannen, die op ouder- wetscbe wijze het vak liefhebben om bet vak zelf, worden genegeerd of gene gerd." Wij zien deze zaak een weinig an ders. Het is een bekend feit, dat bij de be noemingen voor allerlei colleges de oude liberale uitsluitingspolitiek nog altijd toepassing vindt. Vooral bij tal van re genten-colleges die zichzelf zoo onge veer kannen aanvullen is dat heel sterk. Angstvallig weet men daar vaak de deuren voor niet-liberalen gesloten te houden. En daarom zeggen wij, rampzalig land waar een dergelijke politiek hoogtij viert en waar een deel van het volk op ouderwetsche manier wordt genegeerd of genegerd. Maar gelukkig bet land, waar dank zij mede den strijd op politiek gebied een andere wind is gaan waaien en waar ook voor regenten-colleges met bet verfoei lijke systeem van uitsluiting van anders denkenden wordt gebroken. Prof. dr Storm van Leeuwen over de doodelijke mist. Prof dr Storm van Leeuwen, hoog leeraar in de pharmacodynamic te Lei den, die naar Luik en omgeving was gegaan, is van zijn onderzoekingsreis teruggekeerd. De hoogleeraar beeft een zeer uitvoerig onderzoek ingesteld, tal van personen uit de omgeving van Luik gesproken, waaronder ook verscheidene artsen en heeft ook een onderhoud ge had met den voorzitter van de ingestel de hygiënische commissie. De conclusie waartoe prof. Storm van Leeuwen is ge komen, is, naar het „Vad." meldt, de volgende: De sterfgevallen in bet Maasdal zijn zeker niet door den mist alleen veroor zaakt. Op grond van zijn onderzoek blijft hij bij zijn reeds te voren geuite meening, dat giftige stoffen, afkomstig van de fabrieken, en.die reeds in nor male tijden in die streek in de lucht aanwezig zijn, gedurende de mistperiode in geconcentreerden vorm hebben inge werkt en daardoor zeer veel menscben en dieren hebben ziek gemaakt. 63 Men scben zijn overleden. Welke van de giftige stoffen, die in aanmerking komen, het meest de schade hebben aangericht, is thans nog niet uit te maken. De hygiënische commissie doet daarover nog uitvoerig onderzoek. Weer mist in Engeland. Blijkens een telegram uit Londen hing er gisteren om twaalf uur 's middags een zoo dikke mist in het Nauw van Ga lais, dat tal van schepen voor anker moesten gaan. Het Zuid-Oosten van Engeland en bet Kanaal waren weer in dichten nevel ge huid. Tengevolge van den mist is bet aantal aandoeningen van ademhalingsorganen met ongeveer 25 gestegen. Het aantal sterfgevallen is in deze mistweek met 2 pet. toegenomen. Steeds meer werkloozen in Engeland. De officieele cijfers toonen dat bet aantal ingeschreven werkloozen in Groot- Brittanje op 1 December j.l. bedroeg 2.305.639, of een stijging van 19.174 ver geleken met de week daarvoor en een toename van 1.002.709 in vergelijking met bet aantal werkloozen op 1 Decem ber 1929. Tumult in den Duitschen Rijksdag. In den rijksdag beeft gistermiddag een woordvoerder van de nationaal-socialis- tische fractie onder veel tumult geprotes teerd tegen het feit, „dat het rijksdaglid dr Fabricius het slachtoffer is gewor den van bet optreden der politie" ten gunste van een film, die de frontsolda ten op de gemeenste wijze door bet slijk baalt." Dr Fabricius bevond zich n.l. in pre ventieve hechtenis. De spreker drong er bij den rijksdag op aan, dat tot onverwijlde invrijheid stelling van Fabricius besloten zou wor den. Met 214 tegen 137 stemmen werd be sloten de beraadslagingen te schorsen. Na heropening der rijksdagzitting werd bet voorstel om Fabricius uit de preven tieve hechtenis te ontslaan, met alge- meene stemmen aangenomen. Dr Fabricius werd door den „snelrech ter", voor wien hij zich te verantwoorden had wegens het niet opvolgen van de politievoorschriften tijdens de „Remar- que-betooging" veroordeeld tot 30 Mark boete wegens het overtreden van de Ber- lijnsche straatverordening en tot 150 M. boete wegens beleediging van een ambte naar in de rechtmatige uitoefening zijner bediening. De verdediger ging onmiddellijk in booger beroep. Aanslag op een Deenschen minister. In het Folketing te Kopenhagen is gis termiddag tijdens de zitting pen aanslag gepleegd op den minister van sociale voorzorg, Steincke, juist terwijl hij een rede hield. Een bezoeker op de publieke tribune stond plotseling op en loste een scliot, onder het uitroepen van de woorden: ,.In naam der werkloozen!" een revolver schot, dat ongetwijfeld bestemd was voor den minister van sociale voorzorg. Het schot boorde een gat in het pla fond, van de zittingzaal. Twee beamb ten van de geheime politie wierpen zich onmiddellijk op den dader en arresteer den hem. Na een korte onderbreking kon de mi nister zijn rede voortzetten. Frankrijk heeft nog geen Kabinet. Pierre Laval beeft van de kabinetsfor matie afgezien. Hij heeft verklaard, dat hij den presi dent der republiek 'n afwijzend antwoord inzake de hem verleende opdracht tot het vormen van een kabinet had gegeven. Om een republikeinscbe verzoening te verwezenlijken, overeenkomstig de stemming in den Senaat en den wenseh des lands, ondernam hij hardnekkige en geduldige pogingen. „Ik heb een ontspan ning gewild", zeide hij. „doch ben op de politieke conflicten gestuit, welke de groe pen verdeelen, en op het onderscheid in sterkte van de meerderheid in de beide Kamers." In parlementaire kringen neemt men aan, dat thans Poincaré met de vorming van een kabinet zal worden belast, niet tegenstaande hij eenige dagen geleden een dergelijke opdracht om gezondheidsrede nen van de band wees. Interpellatie in de Belgische Kamer over de Russische dumping. Het Belgische katholieke Kamerlid Maenbaut beeft in de Kamerzitting van Dinsdagmiddag den eersten minister van landbouw geïnterpelleerd over de te ne men maatregelen tegen de Russische dumping. Spreker verklaarde, dat de „Boeren bond", in tegenstelling van wat men be weert, geen gram Russisch graan beeft gekocht; dat buitendien Rusland niet bet eenige land is, dat de dumping voert. Spreker eindigde met compensatierech ten te vragen. De liberaal Joris was van oordeel, dat de bopelooze toestand, waarin de we reld-graanmarkt verkeert, niet aan de Russische dumping kan toegeschreven worden. Het Nederlandsche gouverne ment, dat toch niet verdacht kan wor den van sympathie Jegens de sovjet3, heeft bet beter geacht geen maatregelen te nemen tegen bet binnenkomen van Russische granen, evenmin als Enge land, dat zijn handelsrelaties met Rus land niet verbroken heeft. Het regime der vergunningen in Bel gië beeft geen goeden invloed uitgeoefend op de wisselmarkt. De schepen der sovjets werden er door van Antwerpen naar Rotterdam gejaagd. De socialistische leider Vandervelde stelde vast, dat de maatregel der regee ring op economisch gebied geheel ver keerd is. Het besluit van 25 October beeft niet bet minste gevolg gehad. De Minister van Landbouw wees den interpellanten op de overwegingen, die de regeering tot het nemen van dezen maatregel genoopt hebben. Hij voegde bier nog aan toe, dat de regeering eerst het advies had ingewonnen van de Ant- werpsche Kamer van Koophandel en herbaalde, dat de regeeringsmaatregel niet van toepassing is op Russisch graan, dat in transito wordt vervoerd. Fascistenleider er van door. Majoor Pabst, de bekende leider der Oostenrijksche fascisten, heeft, naar Het Volk meldt, Oostenrijk verlaten en is naar Duitschland gereisd. Te verwachten valt, dat deze onverwachte vlucht een reusachtig schandaal in Oostenrijk ten gevolge zal hebben. Pabst was namelijk de kassier der Oostenrijksche Heim- webren en beheerde tevens de groote be dragen, die Mussolini, de fascistische organisaties en de groot-kapitalisten te zijner beschikking hadden gesteld voor de fascistische propaganda in Oostenrijk. Pabst weigert thans deze gelden, die bij 'n Zwitsersche bank zijn gedeponeerd, aan de Heimwehren uit te leveren. Korte Berichten. Te Parrs is een door vertegenwoor digers van 50 staten bijgewoond congres begonnen om een internationale actie tl beginnen tegen de ongelukken bij de vlieg- diensten. Men zal de rapporten over on gelukken aan elkaar meedeelen en ook technische verbeteringen, alsmede alle voorstellen, die de veiligheid kunnen be vorderen, uitwisselen en telken jare op bet volgend congres bespreken. In het Engelsche Lagerhuis beeft een afgevaardigde bet denkbeeld geop perd om eens na te gaan of de prijs van thee in het klein wel beantwoordde aan de daling in het groot. Graham, de minis ter van Koophandel, antwoordde, dat hij er de levensmiddelenraad verslag over uit zou laten brengen. De vertegenwoordigers der spoor wegarbeiders en directies van de maat schappijen in Engeland zijn niet tot een accoord kunnen komen over het voorstel voor een algemeene loonsverlaging en bet geschil is aan den Centralen Loonraad onderworpen. De „Empress of Scotland", die in de haven van BMh in brand is geraakt, is geheel uitgebrand. Alleen de romp van het schip is nog over. De „Empress of Scotland" is het voormalige Duitsche s.s. „Kaiserin Augusta Viktoria", dat krach tens het Vredesverdrag van Versailles werd uitgeleverd. Gisteravond waren weer eenige nationaal-socialisten in de Mozartzaal te Berlijn, waar de film „lm Westen nichts Neues1" wordt gedraaid, binnengekomen. Zij lieten 'drie groote. slangen los waar door een paniek ontstond, die spoedig eindigde toen bleek, dat het ongevaar lijke 'dieren waren. Prinses Juliana te Leiden. Prinses Juliana beeft gisteren een niet officieel bezoek aan Leiden gebracht. Te ongeveer 11 uur kwam zij in de stad aan en is tot ver in den middag gebleven. Ten huize van mej. Van Straten heeft de Prin ses genoenmaald, terwijl zij nadien een bezoek beeft gebracht aan bet clubge bouw van de V. V. S. L. en andere bezoe- i ken beeft afgelegd. Extra uitkeering Spoorwegpersoneel In de gisterenmiddag genouden confe rentie tusschen de directie der Neder- lansche Spoorwegen en den Personeelraad is overeengekomen dit jaar aan bet per soneel 2 dagen extra-loon met een mini mum van f 10 uit te keeren. In verband met de uitkomsten van het bedrijf kan de directie niet verder gaan. Over de jaren 1928 en 1929 werd aan het personeel onderscheidenlijk 7 en 1U dagen loon toegekend. Verlenging termijn art. 88a Tabakswet. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake het ontwerp tot ver lenging van den termijn genoemd in art. 88a der Tabakswet, zegt de minister, dat de regeering bet systeem der centrale werkplaats en de daaraan verbonden vóór- en nadeelen eerst nauwkeurig heeft willen toetsen alvorens de oprichting van soortgelijke inrichtingen in andere ge meenten (in Amsterdam is sedert 1925 een centrale werkplaats ingericht) in overweging te nemen. Intusscben is het aantal ontheffing- houders alom in den lande zoodanig ge daald, dat er slechts vier gemeenten bui ten Amsterdam zijn waar bun aantal meer dan 10 bedraagt. In drie van die gemeen ten, met resp. 45, 24 en 21 ontheffinghou ders, zou de oprichting van een centrale werkplaats kunnen worden overwogen, ware het niet dat het eensdeels niet ge makkelijk is op een daarvoor geschikt pand de band te leggen en anderdeels bij velen van de bedoelde ontheffinghouders om persoonlijke of feitelijke redenen te gen verplaatsing van bun bedrijf over wegend bezwaar bestaat. Om deze reden bliift de minister er de voorkeur aan geven bet uitoefenen van drang tot overbrenging van bedrijven naar een centrale werkplaats slechts met de uiterste behoedzaamheid te doen ge schieden. Verlaging landhuren. Het kerkbestuur der Ned. Herv. Gem. te Harkstede (Gron.) heeft aan alle huurders der pastorie- en kostorielanden bij de betaling der huurpenningen een reductie van 15 pet. toegestaan voor bet afgeloopen huurjaar. Luchtverkeer in November. Schiphol, de haven van Amsterdam, is in November aangedaan door 254 ver keersvliegtuigen van de geregelde lucht lijnen, 302 vliegtuigen van leger en ma rine en 7 extra vliegtuigen. Voorts zijn 16 proefvluchten met vliegtuigen van de K.L.M. en andere luchtvaartmaatschap pijen uitgevoerd. Tevens hadden er 18 vluchten plaats met vliegtuigen van de N.V. Ned. Vlieg- tuigenfabriek Fokker en 23 vluchten met Panders-vliegtuigen van de nationale Lucbtvaartscbool. Waalhaven, de luchthaven van Rot terdam is in November aangedaan door 188 verkeersvliegtuigen, 136 vliegtuigen van leger en marine, 20 vliegtuigen van de Nationale Luchtvaart School, de Koolhovenfabriek en eenige particulie ren. Bovendien zijn op Waalhaven 15 proef- rond en oefenvluchten uitgevoerd door verkeersvliegtuigen van de K.L.M., 117 door vliegtuigen der Nationale Lucht vaart School en de Koolhoven Fabriek en 12 door op Waalhaven gestation- neerde militaire vliegtuigen. Accijnsverhooging op gedistilleerd. In de gistermiddag gehouden vergade ring van de Kamer van Koophandel voor de Beneden Maas te Vlaardingen werd door ir. Houtman (Schiedam) mededee- ling gedaan van een gehouden audiëntie bij Minister De Geer, welke hij en de secr. der Kamer hebben gehad. In deze audiëntie heeft spr den Minis ter gewezen op het fatale van de voorge stelde verhooging van den accijns op ge distilleerd voor den handel. Het prijsver schil in België en Nederland en in Duitschland en Nederland zal zoo groot Binnenland. De Tweede Kamer behandelde de be- grooting van Justitie. Ged. Staten van Zeeland over de pacht- verlaging. Extra-uitkeering aan het spoorwegper soneel. De toestand van onze veeteelt. Buitenland. Aanslag op een Deenschen minister. Nog geen kabinet in Frankrijk. België en het Russische graan. Aardbeving in Aziatisch Turkije. worden dat de smokkelhandel in sterke mate zal toenemen. Ook bestaat de meening dat de café houders die f 4 millioeu zullen kunnen betalen, maar met cijfers heeft spr, den Minister aangetoond, dat dit te eenenmale uitgesloten is. Zij zullen zeker direct den prijs per glas met 12 cent verhoogen en het gevolg zal zijn, dat er minder ge bruikt zal worden. Spr heeft den Minister er op gewezen dat het gebruik in Nederland sinds 1900 gedaald is van 8 tot 2 liter per hoofd en dat Nederland behoort tot de meest ma tige landen. De verhooging zal dan ook enkel en al leen neerkomen op prijsverhooging van het artikel; dit zal het gebruk doen afne men en inplaats van f 4 millicen meer, zal er minder voor de schatkist opge bracht worden en het eenige gevolg zal zijn, dat de toch reeds gedrukte handel in nog grooter moeilijkheden zal gera ken. Tegen de Tariefwei De Alg. Nederl. Bond van Arbeiders (sters) in het bakkers-, chocolade- en sui- kerbewerkingsbedrijf, de Alg. Nederl. Bond van Handels- en Kantoorbedienden en de Centrale Bond van transportar beiders hebben besloten tot het houden van een demonstratief congres tegen de voorstellen der regeering, belichaamd in de Tarwewet. Dit congres zal op Donder dagavond 18 dezer worden gehouden te Rotterdam. Bovengenoemde bonden heb ben tevens besloten tot het verzenden van een gezamenlijk adres aan de Tweede Kamer, waarin hun bezwaren tegen het wetsontwerp zijn vervat. Het vaccinatiewetjs. Op het wetsontwerp Verlenging van den geldigheidsduur van tijdelijke bepalingen betreffende de Vaccinatie heeft mevr. De VriesBruins een amendement inge diend, om in art. I het jaartal 1933 te veranderen in 1932. Dr Vos heeft een amendement inge diend om aan het slot van art. I te lezen 1932 in plaats van 1933. TWEEDE KAMER. DE BEGROOTING VAN JUSTITIE. Gisteren werd de behandeling van de Justitie-begrooting voortgezet. Mej. K a t z, G. H., verheugt zich over de goede werking van de Kinderwetten, wier 25-jar.ig bestaan dezer dagen op waardige wijze is herdacht. Bij voorwaar delijke veroordeeling en voorwaardelijke invrijheidstelling kan echter meer wor den gedaan dan tot nu toe in de richting van gezinsverpleging en controle. Ten aanzien van de jeugdgevangenis sen bepleit spreekster de instelling van het paviljoensysteem. De opleiding van gevangenis- en ge stichtsbeambten dient te worden verbe terd; de schifting van de veroordeelden dient te worden uitgebreid. De heer G o s e 1 i n g, R. K., wijst o.a. op de wenschelijkheid van vergoeding van sommige kosten aan den advocaat van strafzaken. Wanneer b.v. de toegevoegde verdediger in Den Haag woont en de -

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1