Nu. 6! Hoest, Keelpijn Uit de Provincie. Ingezonden Stukken. Rechtzaken Radio-nieuws B PEPERMUNT I I Mijnhardt's Hoesttabletten. Doos 30 ct. Mijnhardt's Keelpijntabletten, 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. het heden kunnen worden getrokken. Als men teruggaat tot den tyd, waarin het hypotheekwezen zich begon te ontwikke len, aan valt het ai dadelijk op, dat de oudste dezer instellingen juist haar oor sprong vonden in den toen zeer gedruk- ten toestand van den landbouw. De bakermat van het hypotheekwezen in een meer georganiseerden vorm ligt in Duitschland, waar zich reeds in de tweede heJit van de löde eeuw de be hoefte deed gevoelen aan een betere rege ling van het landbouwcrediet. De bezit ters van groote landgoederen sloten zich tot dat doei aaneen tot een Landschaft, die pandbrieven uitgaf, welke een verband hadden op een bepaalde daarop aange geven bezitting. Eerst in een later tijd perk, n.l. na den Napoleontischen tijd, vond het stelsel der Landschaften in ons land navolging, zij het ook in gewijzig- den vorm. De landbouwcrisis, die ruim 100 jaar geleden ons land teisterde, werd ver scherpt door de onvoldoende organisatie van het credietwezen. Hypotheken werden opgezegd, de landman kon zijn bezit zelfs niet voor de halve waarde beleenen, er werd woekerrente gevraagd en deze toe stand beteekende een volkomen financi- eelen ondergang voor vele boeren. Het is ongetwijfeld voor een groot deel aan de betere organisatie van het landbouw crediet te danken, dat, hoe ernstig de toestand thans ook is, er toch niet zulk een economische ontwrichting heeft plaats gehad als toen. Was het hypotheekwezen in den tijd, die volgde op de groote crisis van om streeks 1823, wel wat verbeterd door de oprichting van de Mij. voor Volksvlijt en den Mij. van Landeigenaren, toch bleef er behoefte bestaan aan een betere orga nisatie. Het is teekenend voor den slak kengang, waarin zich het economische leven in dien tijd ontwikkelde, dat het ondanks de herhaaldelijk ontworpen plan nen tot 1861 zou duren, alvorens de eer ste hypotheekbanken zouden worden op gericht. De groote ontwikkeling is vooral geko men na 1890. In dat jaar had het be drag der uitstaande pandbrieven voor 't eerst de f 100 millioen overschreden; in 1897 was het tot ruim f 200 millioen ge stegen, in 1914 tot bijna f 500 millioen en thans ca. f 900 millioen. Nu moet bij de beschouwing van deze cijfers wel in aanmerking worden geno men, dat de ontwikkeling der hypotheek banken in geheel andere richting is ge gaan, dan men zich oorspronkelijk ge dacht had. Richtten zij zich aanvankelijk op den landbouw, in latere jaren, toen zich het bouwbedrijf in de groote ste den sterk begon uit te breiden als gevolg van de toenemende industrialisatie, werd ook het arbeidsveld van de hypotheek banken meer en meer naar de steden verplaatst. Daar komt nog bij, dat het verstrekken van hypothecaire leeningen aan den landbouw altijd nog in hoofd zaak door particulieren geschiedt. Tradi tie en de voorkeur van vele landelijke geldschieters, om het vermogen het liefst dicht bij huis te beleggen, zijn daarvan zeker de voornaamste oorzaken. In 1914 hadden 34 hypotheekbanken voor een totaal bedrag van f 332 millioen aan hypotheken verstrekt, waarvan f 47.8 millioen op landelijke objecten en f 284.2 millioen op huizen, d.i. dus in verhouding van 14.4 pet; 85.6 pet. Brandt's Effectenblad gaf kortelings een opstelling van de in ons land wer kende hypotheekbanken, waarin een split sing werd gegeven van de bedragen, die in de drie groote steden zijn uitgezet en in het overige deel van Nederland. Telt men de bedragen der verschillende instellingen bij elkaar, dan blijkt, dat er f 549 milli oen in de groote steden was uitgezet en f 298 millioen in andere deelen van hot land. Deze bedragen geven echter niet meer dan een vage aanwijzing, daar in het overige deel van Nederland de groote provinciesteden een voorname plaats in nemen. Het aandeel van het landelijk bezit is nog achteruitgegaan en dit verschijnsel vindt eensdeels zijn verklaring in het feit, dat tijdens en in de eerste jaren van den oorlog, toen in den landbouw groote win sten werden gemaakt door de hooge prij zen der producten, vele boeren niet al leen in staat waren hun hypotheken ge heel af te lossen, doch bovendien zooveel kapitaal konden vormen, dat zij dit zelf op hypotheek konden uitzetten. Landelijke eigendommen worden onder deze omstandigheden niet meer in de eer ste plaats ondergebracht bij de banken, doch zij worden grootendeels bij particu lieren, levensverzekering-maatschappijen en spaarbanken geplaatst. Uit het bovenstaande mag dus de con clusie worden getrokken, dat voor de hy potheekbanken uit de crisis in den land bouw geen belangrijke verliezen zullen voortvloeien, althans niet in die mate, dat daardoor ook maar in het minst de positie van pandbriefhouders zal worden aangetast. Misschien zal het trager bin nenkomen van rente en aflossing van de biteuren op het land, tot gevolg hebben, dat de dividenden wat lager zullen wor den en hieraan is wellicht ook de gedruk te stemming toe te schrijven voor de aan- deelen van sommige hypotheekbanken, voor zoover daarin dan handel plaats heeft. Voorloopige verbetering gedeelte verkeersweg Bergen op Zoom-Viissingen. In afwachting van de meer definitieve verbetering van het tusscnen den Zand dijk nabij Kruiningen en de Schorebrug over het kanaal door Zuid-Beveland ge legen gedeelte van den op het Rijkswe genplan voorkomenden hoofdverkeersweg Bergen op Zoom-Vlissingen, wordt dit wegvak reeds thans van Rijkswege in be teren toestand gebracht door het aan brengen van een nieuw wegdek, terwijl tevens enkele gevaarlijke bochten worden afgesneden door verlegging der slooten. In verband met deze werkzaamheden is vergunning verleend bedoeld gedeelte weg af te sluiten voor het verkeer met rij- en voertuigen en vee van 7 December 1930 tót uiterlijk 11 Januari 1931. Het verkeer zal gedurende de afsluiting wor den geleid over den Zanddijk langs Hans- weert (oostzijde). Kapelle. In een vergadering van ne ringdoenden, waar een 50-tal persoden tegenwoordig waren, werd o.m. besloten om ook in navolging van andere gemeen ten, een winkelweek te houden in iiet laatst van December. De mogelijkheid bestaat, dat men twee weken zal nemen en alsdan de laatste week houden voor etalagewedstrijd. Als voorzitter werd gekozen dhr H. Blok Sr. en als secretaris dhr S. P. Groenleer. Zondagavond zal in de Ned. Herv. Kerk herdacht worden dat de Ghr. Jon- gelingsvereen. Obadja 30 jaar geleden werd opgericht door wijlen Ds E. M. van Ysendijk. Ds v. d. Loos uit Baarland zal een gedachtenisrede uitspreken. Wolfaartsdijk. Gisteravond werd in het gebouw „Tavenu" een druk bezochte en o.m. door den burgemeester, wethouder Gcetheer, Ds van Heijningen en den heer Van Wijck (Hoofd der Chr. School) bijge woonde openbare vergadering, uitgeschre ven door de afdeeling van den Ned. Chr. Landarbeidersbond, gehoudon. Ze stond onder leiding van den voorzitter, don lieer P. Luikenaar, die op de gebrui kelijke wijze opende. De eerste spreker, de heer Stokman, vrijgestelde van ge noemden Bond, zette principe en karakter der Chr, Vakbeweging uiteen en toonde aan, dat de Chr. Landarbeiders juist in dezen tijd van malaise, zich veel meer dan tot nu toe moeten organiseeren. De tweede spreker, de her A. d e Lange uit Goes, sprak ovc tiet kan verkeeren". Spr. wees op de vele verbete ringen in de positie van den arbeider, die de laatste tientallen jaren zijn ver kregen, mede door den arbeid onzer re geering en volksvertegenwoordiging. Spr. wees ook op het ware karakter der mo derne vakbeweging', dat zich den laatsten tijd duidelijker dan ooit afteekent door de nauwe en innige relaties, ontstaan tusschen S.D.A.P. en N.V.V. Wie nu nog zegt, dat in de moderne vakbeweging ook plaats is voor Christen-arbeiders moet wel ziende blind zijn. In het derde deel zijner rode wees Spr. op de crisis in den landbouw, op de crisis-vergadering te Goes, waar tot en over de landarbeiders zulke mooie woorden zijn gezegd, op het geen de heer Siebenga, secretaris der Z.L.M. in het Landbouwblad over de loo- nen der landarbeiders schreef, maar ook op de houding der landbouwers te Ril- land-Bat.h en Wolfaartsdijk, diezon der eenig overleg met de arbeidersorga nisaties het loon verlaagden tot resp. f 1.80 en f 1.75. Krachtig kwam Spr. daar tegen op, een protest, waarbij later de voorzitter zich aansloot. Beiden en ook dhr Stokman, adviseerden de werkgevers toch dringend een andere methode te kiezen en vóór alles te doen wat in de crisis-vergadering en in het Zeeuwsch Landbouwblad is voorgehouden; in on derhandeling te treden met de arbeiders organisaties. Na deze redevoeringen volgde nog eeni- ge discussie. Het was een welgeslaagde vergadering. Enkele aanwezigen traden als lid tot den Bond toe. De burgemeester sprak nog met enkele sympathieke woor den de afdeeling toe. De heer de Lange eindigde met dank gebed. O.- en W.-Souburg. De Landbouwver- eeniging hield Maandag een algemeene vergadering. De voorzitter dhr J. Kodde sprak 'n woord van welkom, in 't bijzon der tot dhr Siebenga, secr der Z. L. M. Resultaten van de kunstmatige belich ting van de pootaardappelbewaarplaats konden no™ niet worden meegedeeld. De proeven hiermede zullen nog worden voortgezet. Aan enkele deelnemers werd toegestaan hun aangevraagde ruimte met anderen om te ruilen. Ontheffingen kun nen alleen dan worden verleend als plaatsvervangers aanwezig zijn. Herkozen tot bestuurslid werden do heeren J. Kodde en G. Wisse, welke deze benoeming aanvaardden. Bij stemming werd aangewezen als candidaat voor het Hoofdbestuur der Z. L. M. dhr J. Kodde. Hierna was aan de orde een lezing over „De crisis in den landbouw" door dhr Siebenea. Deze somde in den bree- de op de verschillende factoren welke de crisis hebben veroorzaakt. Een der grootste is de bemoeilijking van den af zet naar het buitenland. Alom trekt men hooge tariefmuren op. Hier komt nog bij, dat het buitenland wel uitvoert naar de vrije markt van Nederland. Ook de sociale wetten werken drukkend voor den landbouw. De kosten hiervan kunnen door den landbouw niet op do producten verhaald worden. De akkerbouw werd het eerst getroffen en sir vraagt zich af: hoe zal het met de zuivelproducten afloopen? Zullen deze ook niet den zelfden weg opgaan? In vergelijking met de jaren 1890 1900 is de positie van den landbouw nog ongunstiger, doordat de arbeidsloonen en meststoffen per Hectare en verzeke ringskosten enz. veel hooger zijn dan toen, terwijl de producten lager in prijs zijn dan toen. De afzet is ook niet in goede banen ge leid geworden en het was te voorzien, dat andere landen ons niet meer noodig zouden hebben. Spr toont met voorbeel den aan, wat in dezen door andere Ro- geeringen is gedaan geworden. Deze zijn nu ver voor bij ons. Door de Landbouworganisaties werden verschillende maatregelen verzocht, zoo als het maal- en men"~ebod, maatrege len tegen dumping, tijdelijke opschorting sociale wetten. In verband met deze ver zoeken dienen de boeren niet over te gaan tot verlaging van de loonen. Aan de Re geering werden de verzoeken reeds ge daan op 12 Juni j.l. De landbouw was dus nog niet te laat. Bereikt is echter nog niet veel, al is spr van meening, dat do diverse crisisvergaderingen wel eenig succes hebben gehad. Deze hebben toch wel 'indruk gemaakt. In overweging is genomen steun aan de tarweverbouw, de aardappelmeelin- dustrie en de suikerbietenteelt als de voornaamsten. Dan volgen verlaging grondbelasting en vrachttarievenverla- ging. Het maal- en menggebod is een zeer noodige maatregel, die wel kans heeft. Verdere maatregelen zijn moeilijk aan te geven. Met invoerrechten helpt men de eene groen en de andere gaat er mee den put in. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd een ruim gebruik gemaakt. De vra gen werden door den spreker in den bree- de beantwoord, waarna de voorzitter den dank der vergadering aan den spreker bracht voor ziin gehouden onderwerp. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie) Geachte Redactie, Zou er nog plaats in „De Zeeuw" be schikbaar zijn voor onderstaande rege len? Dan begin ik met u dank te zeg gen voor uw onderschrift, op mijn vorig schrijven. Want: Een vriend, die mij mijn fouten toont. Heeft op mijn hart eon groot vermogen. Ik hoop van harte, dat ik te overdreven ben geweest in mijn be weringen nopens de toekomst. Daarom is het goed, om met elkander van gedach ten te wisselen. Toen ik dus Woensdag avond dien tik op mijn neus kreeg, wei verdiend?, kwam mij direct in de ge dachten: Zou ik alleen aan overdrij ving lijdende zijn? Nu is de inensch, als hij in een scheeve positie is geraakt, da delijk genegen, om- bij anderen dergelijke fouten te zoeken, en hij vindt ze ook. Want ton dezen zijn we allen „erfelijk belast", en willen liefst médemakkers hebben, om het onaangename gezamenlijk te dragen. En als hij dan ontdekt, dat hij ze ziet, is dat een soort blijdschap. Verkeerd, zult ge zeggen. Ja, inderdaad! Maar 'tis toch maar zoo! Ik zocht dus dadelijk in die richting met dat doel. Eer ik mijn schrijvon met onderschrift in de gaten kreeg, had ik de beide andere bladen gelezen. Het eerste, en voornaam ste, dat ik las, was de terugkomst van onzen hooggeachten, zeer bekwamen Dr Colijn. Al zijn werken in Genève heeit uitgewerkt, dat de tarieven-oorlog voor de deur staat. Dat is niet z ij n schuld, o neen! maar hij kon niet vanwege de on wil der anderen! Met lof en eere is hij geprezen door zijn collega's van andere rijken. Zelfs kreeg hij van een Franschen vriend een Leeuw ten geschenke, geen levende Leeuw, maar een figuurlijken, ik meen van metaal. Wat die Leeuw symboliseert, daar ben ik niet "wijs uit kunnen worden. Was het de- klimmende Nederl. Leeuw, met den bundel pijlen, dan zou het kunnen beteekenen: „vol houden, Eendracht maakt Macht!" Of was het 't Zeeuwsch model, desnoods bijna „kopje onder", als er dan onder of bo ven stond de bekende spreuk, vrij ver taald door: „Lukt het vandaag niet, dan morgen", dan zou die Franschman ons nog een hart onder den riem hebben willen steken. Maar is het zoo maar een liggende of zittende Leeuw, dan kan het ook beduiden: de machteloosheid van Nederland, zijn Leeuw van metaal, die men zetten kan waar men wil. Want ge dachtig aan een gezegde van een Fran- sche afgevaardigde tot den Nederland- sche: Jullie bent immers vrijhandelaren?, wat hebben jullie te klagen? dan, ddn zou de laatste veronderstelling de meest juis te zijn. Doch laten we zien hoe of de thuisreis van Dr Colijn in Duitschland wordt bekeken. In „De Zeeuw", zooeven voornoemd, staat te lezen, dat een Duitsch blad zijn medeburgers waarschuwt: „de klok (van den vrijhandel) in Nederland staat op kwart voor 12. Dat wil zeggen: als Nederland zijn blaadje omkeert dan zal de Duitsche industrie daar veel na deel van ondervinden. Dan wordt de No- derlandsche industrie beschermd, hetwelk beteekent: vermindering der werkloos heid in Nederland, vermeerdering der- zelve in Duitschland. Dan kan de Duit sche boer ook niet meer zijn graan voor een beetje over de grens daar voeren, hetwelk beteekend: vooruitgang voor boer en arbeider enz. in Nederland, achteruit gang derzelve in Duitschland. Ook do aardappelen, die in Nederland afzetge bied vinden (hoewel er daar meer dan Met beste duyeliikbche mTddel ter l. m DHSa opwekking en ■§80 EfSPTSJ ^0 vorfrisscKing. genoeg zijn) kunnen dan niet moor weg, en wordt het hier steeds slechter en in Holland daarentegen beter", Nu duurt het laatste kwartier op de Nederlandsche Vrijhandelsklok, nog een poosje, tot 1 April '31, is het zoo niet, M. de R.? Dus kunnen de Duitschers het Nederlandsche slootje nog wel goed vol zetten! Gesteld, dat er „wat" in die richting hier wordt gedaan. Nu heb ik hoop, en meer met mij, dat de wederkomst van Dr Colijn, na zoo een totale mislukking, mogelijk de Regeering alhier zal doen zien, dat de nood op het hoogst is. Mogelijk, dat we spoedig hooren van maatregelen tegen dumping, zooals we kort geleden hebben ondervonden. Het Russisch graan (22 sche pen, of meer), voor Antwerpen bestemd, maar daar geweigerd, mochten in Ne derland gelost worden, terwijl het in- landsch graan hier een lagen prijs kan bedingen. Dat, geachte Red., is een over drijving van goedmoedigheid, die veel schaadt. Ze schaadt de land bouwende bevolking, en al wat daarmede vasthangt (volgens uw 3e blad, zooeven vermeld) 60 procent van de bevolking. Maar, zal deze of gene zeggen: Dan heb ben we toch goedkoop brood? Ja, het mocht wat. Ik verwijs weer naar „De Zeeuw", blad No. 1, waarin berekend wordt, dat in een brood, dat 24 cent kostte, voor 6 cent waarde aan tarwe zat. Dus: 18 cent voor gist, kneedwater en bakloon. De bakkers zeggen: het brood zal duur der worden, als het maalgebod er door gaat. Zoo, zoo, goedkooper graan, duur der brood? Dat is bakkers-algebra. En dat verstaat de menigte niet. Alleen de uitkomst kunnen ze wel een benaming geven: woekeroverwinst, zoo niet erger! De Chr. Werkgeversvereen,, bonden van bakkers, meel- en graanhandelaren, schreeuwen om het hardst tegen dat maal- en menggebod. Op onze Boeren- vergadering in Goes, werd ons medege deeld, dat zelfs gezegd werd, van die zijde, dat, wanneer er moei van iniand- sche tarwe moest gemengd worden in de buitenlandsche, dat er dan zouden ontstaan: maagziekten, darmontstekin gen, en vele ander vieze ongesteldheden. Als dat zóó was, dan, geachte Red., dan zouden er op deze oogenblikkcn geen Zeeuwen meer in leven zijn. Want, als we eens teruggaan in het verleden, dan kunnen we secuur narekenen waar ons voorgeslacht mede gevoed is. Volgens de mededeeling in „De Zeeuw", voorn. 3e blad, is de invoer van buitcnlandsch graan het sterkst toegenomen in de 90er jaren van vorige eeuw. Dus een 40 jaar achteruit. En juist, in de laatste 25 k 30 jaren hoort men geweldig veel van: maagziekten, darmontstekingen en aller lei vreemdsoortige verschijnselen! Dat komt niet van het inlandsch graan, want dat deugt volgens de meeste bak kers niet. i Ons voorgeslacht moest het met in landsch voedsel doen. Reeds in 14 tot 1500 onzer jaartelling was het bekend, dat hier in Zeeland beste tarwe groeide. Een oud rijmpje zegt: Lange pijken (jassen), Slijkerige dijken, En der tarwe land Zijn de domooren van Zeeland. Die 15e eeuwsche domme Zeeuwen" zorgden goed voor hun lijf. Lange jassen, goed eten! Uit dat domme geslacht zijn voortgekomen de kloeke Zeeuwen, die wereldberoemd en geducht waren, in vredes- en oorlogstijd, die met het veel grootere Holland (Zuid en Noord samen) in één adem genoemd werden. Een ge slacht, dat helden der zee bij uitnemend heid heeft voortgebracht, ook mannen en vrouwen, die uitmuntten door geleerd heid en scherpzinnigheid. En die allen hadden hun leven gevoed met brood van inlandsche tarwe. De laatste dagen las ik een boek (in 1824 uitgegeven), dat uitsluitend over Zeeland te dier tijde schrijft. De schrijvers hebben die provincie doorwandeld, alles met eigen oogen gezien, en alzoo neer geschreven. Wat schrijven ze dan? Dat Zeeland zeer vruchtbaar was. De Zeeuw- sche tarwe was beroemd en gezocht. Het Zeeuwsche fruit en moeskruiden beter dan in Holland. De boeren zeer vooruit strevend en de bevolking was gezond, krachtig en vruchtbaar. Ik zou daarvan krachtig sprekende voorbeelden kunnen nederschrijven, maar ik durf niet meer, terwille van mijn wel wat lang stuk. En ook, ik meen weergegeven te heb ben, wat in zeer vele harten leeft, wat men uit vele monden ook verneemt. Dit, dat we in een tijd leven, dat de „min dere man het gelag zal moeten betalen,, tenzij: dat er spoedig en flink worde geholpen. Dat het platteland zich meer zal moe ten doen gelden (in den wettigen weg altijd). De Boerenvergadering voornoemd, zij het begin van deze actie, opdat we voor ondergang worden bewaard. Rn: Lukt het vandaag niet, dan lukt het morgen! Mijn hartelijken dank voor uw bereid willigheid, geachte Redactie, en beleefde groeten. AUG. SLABBEKOORN. Biezelinge, Rechtbank te Middelburg. Politierechter. Zitting van 9 Dec, 1930. Do volgende personen waren gedag vaard: G. G., 42 j., koopman en rivierventer te HanBweert, wegens mishandeling van Frans Verbrugge, Eisch f 15 of 15 d, h. Uitspraak f 10 b. of 10 d. h. Th. II., 46 j., landbouwer te Eede, we gens mishandeling van Alphons Blommo Eisch en uitspraak f 15 b. of 15 d. li. P. P., 39 j., koopman en winkelier te Hoek, wegens mishandeling van Lode- wijk de Vos te Sas van Gent. Eisch f25 b. of 25 d. h. Uitspraak f 10 b. of 10 d. h. A. B., 45 j., koopman te Souburg, we gens mishandeling van Jan la Soe. Eisch en uitpraak f 15 b. of 15 d. h. C. v. d. H., 21 j., werkman te Zierikzee wegens: le. huisvredebreuk in het café „De Landbouw" te Zierikzee; 2o. weder- spannigheid tegen de politie; en 3o. we gens beleediging van politie. Dezelfde wegens mishandeling van Rei- nier Feijen te Zierikzee. Eisch en uit spraak f40 b. of 20 d. h. J. de M., 57 j., landbouwersknecht te Oostburg, wegens diefstal van een porte- monnaie met 2 fotografieën, toebehooren- de aan J. A. van 't Westeinde te Oost burg omstreeks October 1930, subsidiair werd hem ten laste gelegd, dat hij die voorwerpen, die hij gevonden had, voor zich heeft behouden. Eisch en uitspraak f 10 b. of 10 d. h. A. E. L. D., 18 jaar, zonder beroep ie Vlissingen, wegens diefstal van geldbe dragen van fl, fl, f2.50 en een doosje sigaretten, toebehoorende aan J. P. de Jonge te Vlissingen, op 30 Augustus, 3 September, 5 September en 18 Septem ber j.l. Eisch en uitspraak 1 mnd. gev. straf voorw. proeftijd 2 jaar en bijzondere voorwaarden. E. F., 44 j., landarbeidster te Axel, we gens verduistering van verschillende geldsbedragen van 12y2 cent, toebehoo rende aan W. Willemse, welke geldsbe dragen zij had ontvangen om daarvoor dagzegels te koopen. Eisch en uitspraak f 15 b. of 15 d. h, J. P., 23 j., werkman te N.- en St.- Joosland, wegens beleediging van den wachtmeester der Maréchaussee Fokker te Middelburg, op 15 November j.l. toen hij in verdachtes localiteit, waarvoor ver gunning was verleend voor den verkoop van sterken drank in het klein, de na leving der Drankwet controleerde. Eisch: 14 dagen gev. straf, Uitspraak f25 b. of 25 d. h. Programma van Donderdag 11 Dec. HILVERSUM, 298 M. AVRO-uitzending. 8—9 55 Gratnofonuplaten. 10.30—12 Con cert AVUO-kwartet. 12—2 Concert. Or kest. 4—4.30 Gramofoonplaten. 8.3010 Concoj t Omroeporkest. HUIZEN, 1375 M. 8—9.15 Gramofoon- piuten. 1010.30 N.C.R.V. Dameskoor, 10.13 —11 N.C.R.V. Zickendienst. 12.151.45 Concert K.R.O.-trio, 1.45—2, 2-2.45 en 3.454 Gramofoonplaten. 45 N.C.R.V. Ziekenuurtje, 56.30 Concert Boris Lens- ky Trio. 10.10—11.30 Gramofoonplaten. DAVENTRY, 1554.4 M. 12.20 Orgelspel. 1.20 Concert. Trio, piano. 4.50 Orkest-con cert. 7 Concert, Brahms' Pianokwartet Nr 2 (vervolg). 8.05 Concert, sopraan. 10 Ka mermuziek. PARIJS „Radio-Paris", 1724. 1 M. 12.50 —2.20, 4.05 en 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Concert. 9.05 Concert. Kwartet en solisten. LANGENBERG, 472.4 M. 12.25—1.50 Or kest-concert. 4.355.35 Solisten-concert. 8.05 Orkest-concert met medewerking van alt. BRUSSEL, 508.5 M. 6.55 Gramofoonpla ten. 8.35 Trio-concert. 9.05 Concert geor ganiseerd door de R.E.S.E.F. De zender-misère. De Kath. Radio-bond in het bisdom Roermond, die 15. afdeelingen met dui zenden leden omvat, heeft in verband met de a.s. ruiling van golflengte, waarbij de KRO en NCRV (van 1 Januari af) weer van de 298 M. golf moeten gebruik ma ken, een adres gezonden aan den Minis ter van Waterstaat, waarin er op wordt gewezen, dat de omroep op deze golflengte absoluut onvoldoende is wegens de groo te zwakte, enorme fadingverschijnselen en storingen door buitenlandsche stations. Adr. merkt dan op: „dat in tegenstelling met het buiten land, waar de energie der zenders steeds meer en meer wordt opgevoerd, in Neder land nog steeds geen overeenkomst is verkregen om tot den bouw van 'n krach- tigen kortegolf-zender over te gaan, wel ke minstens het geheele grondgebied der Nederlanden bestrijkt; dat de huidige korte golf van 208.8 M. op den momenteel bestaanden zender een reikwijdte heeft, welke practisch de pro vincie Limburg e.g. de provincies Noord- Brabant en Zeeland niet meer in staat stelt een eenigszins dragelijke ontvangst te verkrijgen, Hij verzoekt daarom den minister met den meesten aandrang, te trachten maat regelen te nemen, dat in dezen zoo hoogst ongewenschten toestand spoedig verande ring wordt gebracht". Direct Bureau: La Tel.: Redactii Postr Bijkan Firma F. P. I V Gelukk Het Maai reclasseering Gezegend gend nameli land zijn, looft de aai goede mannei Het Collej gevangenisser de beste Reg dat met war: gematigdheid genis behart volgende aan! vervulling v college. In de Vrij, hoogleer Geuns, lid va van de S. D. ture: 1. S. woordige en vangeniswezei kelijk niet me 2. dr H. R. treden rijksai De ministei heeren van hoogleeraar i erkennen, d< noemingen ni' de eene is eei dere een man wettigde wen hoorlijke wijz den misschii kunnen mak Groningsche Wij hebber van de beide ons overtuig mannen zijn dan het penit dat men de tentiair en waren berei< veegt. De ministe: wetten gemaa opgemerkt, eerst beginne: die wetten, d gebeuren en den, als men de beste an willigers weet Rampzalig k tij viert en w wetsche wijze vak zelf, gerd." Wij zien c ders. Het is een noemingen vo liberale uitsl toepassing vii genten-colleges veer knnen Angstvallig deuren voor houden. En daaron land waar eei viert en waar ouderwetsche of genegerd. Maar gelul zij mede den andere wind i voor regenten lijke systeem denkenden wc Prof. dr Sto Prof dr S leeraar in dc den, die naa gegaan, is teruggekeerd, zeer uitvoerig van personen gesproken, we artsen en hee had met den de hygiënisch waartoe prof. komen, is, volgende: De sterfgei zeker niet doe zaakt. Op blijft hij bij meening, dat van de fabrie male tijden

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 6