No. 61 Woensdag 10 December 1930 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Safe» Loketten Hendrikse Cg's BankN.Y. Boes EERSTE BLAD. aurdoux, raagd. buur. :ht her, Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Ds Kersten doorDs Kersten geoordeeld. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. in LIPS' Brand- sn Inbraakvrije Kluisinrichting. Vraagt inlichtingen. Binnenland ministerieele dus open. En. iet wijzer van. tte het partij eens te herin- congresmotie ie groepsvor- rtij met afwij- atbaar noemt, ke de lands- ïeslachtigheid ïeerende par keer licht" dera sitekaarten Iddelburg. >EN antboomen, -15 c.M. 10NGH, GOES. 6 y2 u., verg. Spreker dhr ies, over „So- Geestver- aar, Voorstad het radicaal 1, besmet met ere insecten, leimhouding. Jladreuzel 70 forst 100 ct., Mager Rook- >llade 130 ct., .GE, M'burg. |WERS. itdagen ruim Rundvleesch, en. C. VER- ddelburg. KOOP. iwland. PELEN, wartetspelen, enz. URDOUX, Idelburg, gen: envleesch. skerke. ZEN, 26, Grijps- LER, Bieze- rg: Massief ;rk, 12 reg., stoeltje en Net Werk- D'HUIJ. uil: XASSE Dz., i JONGE sweg, Mid- voor Koe-, kalfsvellen, tte Wezels, r Gorstraat N EEN ;ekerke. ld: )R, d in orde C, Expedi- 573. NOY, urg B 16. makken, oeken. S, epolder. S, i de reke- KNECHT te Kloe- r. Zich te R.DHOEK, Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange forststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. £4455. Bijkantoor te Middelburg. Firma P. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummers fo.05 Prijs der AdvertentiBn: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Bij de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting heeft de heer Ker sten een rede gehouden, waarin de Re- geering, in verband met haar optreden inzake de landbouwcrisis, op zeer scher pe wijze werd aangevallen. De Regeering, zoo heette het toen, heeft zicli geen rekenschap gegeven van den ernst der omstandigheden. Wat in de Troonrede gezegd werd om trent de voorzieningen die noodig zouden zijn, werd genoemd „een slag in het aan gezicht van den diep treurigen toestand waarin vooral land- en tuinbouw zich be vinden". Oogenblikkelijk ingrijpen, zoo heette 't verder, is plicht. De Regeering moet vlug, zonder dralen optreden. De Regeering, zoo betoogde de spreker, geeft blijk van den ernst van den toestand niet overtuigd tezijn. Het heeft den schijn, dat men zich in Den Haag van den toestand af maken wil. De zuchtende be volking wordt met een kluitje in het riet gestuurd. De Regeering is doof voor ge gronde klachten. Haar oordeel is licht vaardig; zij neemt het niet zoo zwaar. Als zij maar van de knorrende boeren af is. Daartoe dient dan het kluitje dat over wegen heet. De Regeering geeft blijk, dat zij de kunst verstaat met veel woorden niets te zeggen. Als de Regeering niet spoedig verandert zal de toestand onhoud baar worden. De Regeering ziet alles maar lijdelijk aan en steekt geen hand uit om den last te verlichten. Verder werd dan nog gewezen op het gevaar, dat de in nood verkeerende bevol king zich tot revolutionaire daden zou la ten verleiden. De Regeering werd daar voor reeds bij voorbaat verantwoordelijk gesteld, toen het heette: De Regeering d r ij f t door haar onverantwoordelijke houding tot daden die men bij tijdige hulp niet zou plegen. Wat blijkt uit deze bijkans revolutio naire taal? In de eerste plaats, dat de heer Kersten de Regeering al zeer onbillijk beoordeelde. Maar dan ook dat hij van het ingrijpen der Regeering voor de oplossing van de crisis zeer veel verwachtte. Anders zou het toch geen zin hebben zoo kras tegen haar op te treden, zulke ernstige beschuldigingen haar naar het hoofd te werpen en haar reeds bij voorbaat ver antwoordelijk te stellen voor daden die de getroffen bevolking bij tijdig optreden niet zou plegen. Deze woorden ze werden in extenso in „De Banier" afgedrukt moesten wel den indruk wekken, dat de Regeering het platteland zou kunnen helpen als zij slechts wilde. De Regeering kan het doen en zij moet het doen, dat was de korte inhoud van dit deel van 's heeren Kerstens rede, uitgesproken op 11 November 1930. Ruim drie weken later voerde dezelf de spreker weer 't woord, nu bij de Land- bouwbegrooting. En nu heette het; Eer ik tot meer di recte bespreking van het algemeen land bouwbeleid en van te treffen crisismaat regelen kom, moge ik een waarschuwend woord doen hooren dat men niette hooge eischen aan de R e g e e- ringstelle. Spant men zijn ver achting van regeeringsmaatregelen te hoog, dan moet dat op bittere teleurstel ling uitloopen en zal dat verbittering on der breede lagen van ons volk brengen. Er is niets in de gegeven omstandigheden gevaarlijker voor het welzijn van ons volk, dan dat een stemming van moedeloos heid, ontevredenheid en wrevel wordt ver wekt. Zulk een stemming maakt het troe bel water, waarin 't voor revolutionaire bewegingen goed visschen is". Zelden hebben wij een spreker zoo zichzelf zien tegenspreken. Zelden ook hebben wij een spreker zoo kras zün eigen optreden zien veroor- d e e 1 e n. Immers op 11 Nov. deed de heer Ker sten niets anders dan aan de Regeering zéér hooge eischen stellen, en van het op- i treden der Regeering groote verwachtin gen opwekken, met het mogelijke gevolg, Rubberhakken, ZooIplatemTip^^^ jeseeüs n Hevea-Product het Uw schoenmaker zooals hii op 5 December zelf erkent, dat de bevolking wordt verbitterd, dat een geest van ontevredenheid en wrevel wordt verwekt en dat de revolutionaire actie wordt bevorderd. De mist. Gistermorgen installeerde de heer Jas- par de wetenschappelijke commissie van onderzoek, die belast is met het vaststellen van oorzaken der geheim zinnige sterfgevallen in de streek van Engis in België. Tot voorzitter van deze commissie werd benoemd de heer Baels, minister van binnenlandsche zaken. Prof. Nolf, president van 't Belgische Roode Kruis, legde de categorische ver- klarihg af, dat mist in zuiveren toestand doodelijk kan zijn. Aan het slot van de bijeenkomst ver klaarden de leden der commissie, dat het hier een zeer ingewikkeld vraagstuk be treft en dat men eerst verschillende stu dies zal moeten maken en proeven zal moeten nemen in laboratoria, om de oorzaken te kunnen vaststellen. Men zal dan een kunstmatigen mist verwekken en hiermede proeven nemen op dieren. Naast de vele verklaringen, die reeds van deskundige zijde zijn gegeven omtrent het doodende karakter van den mist in de Belgische Maasvallei, wordt anderzijds een vrij simpele verklaring geopperd, die minstens het voordeel heeft, dat zij steunt op bekende feiten. Toen op 2627 Augustus 1883 de be kende geweldige uitbarsting van den Krakatau plaats had, hebben millioenen kubieke meters fijne stofdeeltjes zich bijna over den geheelen aardbodem ver spreid. En wat zeer merkwaardg is. vooral over het Noordelijk halfrond. Zelfs een vol jaar na de uitbarsting kwamen de resten van die aschmassa's neer in Zweden en Noorwegen. Nu weet men, dat de Krakatau 'n half jaar geleden weer geweldig bezig is geweest. Zou het nu niet mogelijk zijn, dat de mist een massa van die stof deeltjes naar den beganen grond heeft gevoerd, en die lava-stof zoo gebracht heeft in de ademhalingsorganen van mensch en dier? Opmerkelijk is, dat vooral menschen met zwakke ademhalingsorganen de slachtoffers van den mist zijn geworden. Ook gezonden ondervinden er nadeel van, maar niet zoo erg. Wat heel natuurlijk is. Sterk vergiftig is die mist in elk ge val niet: anders moesten ook gezonden het slachtoffer ervan geworden zijn. Verder bedenke men, dat reeds 'n 10 k 12 dagen geleden een soort modder- of bloedregen geconstateerd is in Frank rijk en ook in Nederland. Menschen, die in die dagen door Rotterdam liepen, verzekerden ons zelfs toen zij de krantenberichten daarover lazen, dat zij ook in onze stad een hin derlijke, brandende stof gevoeld hadden. Dat die „regen,, elders op modder gele ken heeft, of een roodbruin (bloed)-kleur heeft gehad, is niet te verwonderen. In lava-stoffen zitten elementen van alle mogelijke kleuren. In sommige bladen werd gemeld, dat de mist in de Maasvallei „overal een blauw grijze vette" zelfstandigheid nalaat. Ook dat zou op vulcanische stoffen kunnen wijzen. De voorbereidende ontwapeningsconfe rentie gesloten. De sluitingsvergadering van de laatste zitting der voorbereidende ontwapenings conferentie heeft gisteren te Genève plaats gehad. Ongeveer een 20-tal gedelegeerden heeft nog principiëele verklaringen over het standpunt hunner regeeringen ten op zichte van het ontwapeningsvraagstuk afgelegd. De onder-voorzitter der commissie, Po litis, verklaarde, dat het ondernomen werk grootsch is en dringend. Men moet met voorzichtigheid te werk gaan, maar een proef moet worden genomen om te ver mijden, dat opnieuw een wedloop in do bewapening zal plaats vinden, zooals in het begin van deze eeuw is gebeurd en die toen geleid heeft tot een oorlog, die ook thans niet ontbreken zou, indien de wedloop in de bewapening niet zou wor den gestuit. Politis bracht in het bijzonder hulde aan den heer Loudon voor al zijn werk in deze zitting en in die van 1927. Hierop volgde Lord Cecil. Hij meende, dat het alleen afhangt van de cijfers, die de ontwapeningsconferentie in deze be palingen zal doen opnemen, of werkelijk bewapeningsvermindering zal worden be reikt Doch zelfs indien de eerste stap slechts zou zijn een bescheiden vermindering van bewapening, dan zou reeds veel gewon nen zijn en iedere vijf of tien jaar zal een nieuwe ontwapeningsconferentie moe ten bijeenkomen. Cecil wees er op, dat thans het oogen- blik voor de volkeren gekomen is om te toonen, dat ze werkelijk ontwapening willen. De volgende spreker was Gibson, de Amerikaan, die verklaarde, dat hij onop recht zou zijn, indien hij verzwijgen zou, dat het ontwerp-conventie in veel opzich ten de Amerikaansche delegatie teleur gesteld heeft. De Amerikaansche delegatie hoopt, dat de regeeringen op de ontwapeningscon ferentie zelf tot grootere wederzij dsche concessies zullen bereid zijn dan in deze commissie het geval is geweest. De volkeren moeten thans nauwkeurig worden ingelicht omtrent den stand van het ontwapeningsvraagstuk. Graaf Bernstorff legde slechts een korte verklaring af, waarin hij zeide, dat het rapport aan den volkenbondsraad duide lijk aantoont, waarom Duitschland het ontwerp-conventie niet kan aannemen. Massigli (Frankr.) zeide: Ofschoon de Fransche veiliglieidswenschen slechts zeer gedeeltelijk zijn bevredigd, is Frankrijk toch volkomen er toe bereid, op de ont wapeningsconferentie er toe mede te wer ken, dat een zoo groot mogelijk resultaat bereikt zal worden. De Zweedsche delegatie betreurde voor namelijk drie leemten in het ontwerp- conventie, namelijk het onttrekken van bepalingen over de geoefende reservetroe pen, over de directe beperking van het oorlogsmateriaal der landmacht en over de openbaarheid inzake het oorlogsmate riaal. Tenslotte sprak de voorzitter, Jhr Lou-- don, zijn sluitingsrede uit. Hij herinnerde er aan, dat op 10 Mei 1926 de eerste bij eenkomst van deze commissie was gehou den. Vier en een half jaar had zij dus gewerkt. De heer Loudon was van het eerste oogenblik af overtuigd, dat totale ont wapening op het oogenblik nog iets on mogelijks is. Hij is echter evenzeer overtuigd, dat een eerste vermindering van bewapening reeds van de grootste beteekenis voor het welzijn der volkeren zijn zal. Men moet niet zeggen, dat de toestand op het oogenblik ongunstig is voor be wapeningsvermindering. Zelfs, indien de verdragen van Locarno en Kellogg niet bestonden, dan nog zou op het oogenblik bewapeningsvermindering dringend noo dig zijn met het oog op de bestaande economische crisis. De volkeren hebben dringend noodig, dat de uitgaven voor militaire doelein den worden verminderd. De heer Loudon bracht dank aan al le leden voor den verrichten harden ar beid. Hij eindigde met het uitspreken van een laatsten wensch, dat de gedele geerden, weer in hun land teruggekeerd, niet zouden nalaten, hun eigen regeerin gen ervan te overtuigen, dat men geen tijd meer verliezen mag. Een hartelijk applaus volgde op de slot rede van den voorzitter, wien daarna onder nieuw applaus uit aller naam dank werd gebracht door Lord Cecil en Politis voor zijn getoond beleid, voor het goed humeur en vooral voor zijn nauw gezetheid en voor het geduld, waarmee hij de vergaderingen geleid heeft. De roode terreur in China. In een hinderlaag tusschen de steden Kwangshui en Hwange, 100 mijl Noor delijk van Hankow, zijn ongeveer 20.000 man, provinciale troepen, door een even sterke macht van het roode bandieten leger vermoord. Berichten uit het Noorden der pro vincie Hupeh zeggen, dat de verliezen van Zondag de hevigste zijn, welke de regeering sinds het begin van den veld tocht tegen de rooverstroepen, na hel einde van den burgeroorlog, geleden heeft. President Tsjang Kai Shek verklaar de, dat de regeering onverwijld een leger van 300.000 man, en zoo noodig met twintig kannoneerbooten en vliegtuigen tegen de rooden in 't Opper-Yangtse-dai zal zenden. De toepassing van de Drankwet In de Ver. Staten. Uit het jaarverslag van de Federal Prohibition Commissioner blijkt, dat voor de toepassing van de drankwet m Amerika in het afgeloopen jaar 68.173 personen werden gearresteerd, 8.633 voertuigen in beslag werden genomen en 64 schepen met een waarde van 687.000 dollar werden aangehouden.- Vervolgingen werden ingesteld tegen 72.672 personen, waarvan 54.084 geval len met een veroordeeling eindigden. 22.405 personen kregen gevangenisstraf. Het totaal bedrag aan betaalde boeten bedroeg 4.790.000 dollar. Van der Velde over het Sowjet-régime. In de Belgische Kamer, waar de in terpellatie over de crisis in den landbouw besproken werd, bij welke gelegenheid ook de Russische dumping ter sprake kwam, verklaarde Van der Velde, dat hij de Russische dictatuur verfoeit, die de ontkenning is van alle vrijheden, maar, sprekend als economist, moet hij erkennen, dat in de Russische republiek een reusachtige krachtsinspanning ont wikkeld wordt, waardoor het niet moge lijk is te gelooven, dat het Sowjet- régime op het punt staat om in te stor ten. Het communistische bankroet xs niet aanstaande. De Fransche Kabinetsformatie. Laval heeft aan den President der Republiek medegedeeld, dat hij de op dracht tot vorming van een nieuw kabi net definitief aanvaardt. In parlemen taire kringen meent men, dat het Kabi net theoretisch reeds gevormd is, en dat de practische voltooiing op zijn laatst vandaag een feit zal worden. De kans is zeer groot dat er een personen-kabinet zal komen. De film „lm Westen nichts neues". De Berlijnsche pers acht het waar schijnlijk, dat de film '„lm Westen nichts Neues" ten slotte toch zal worden verbo den en wel, omdat verschillende leden van. het Rijkskabinet voorstanders van een dergelijk verbod zouden zijn. Voor zoover bekend, heeft zich het Rijksdepartement van Buitenlandsche Zaken uitdrukkelijk uitgesproken tegen het verbod van de film. Het staat op het standpunt, dat juist een verbod van de film in het buitenland een uiterst slech ten indruk zou maken. Ook het Pruisische departement van Binnenlandsche Zaken en de Berlijnsche hoofd-eommissaris van politie zijn tegen standers van het verbod; hetzelfde schijnt echter niet te kunnen worden gezegd van dr Wirth, den Rijksminister van Binnen landsche Zaken, die op het standpunt staat, dat voortzetting van de vertooning van de film als een bedreiging van de openbare rust, orde en veiligheid dient te worden beschouwd. De filmkeuringsdienst zal zijn besluit eerst nemen, nadat zijn leden de film in een bijzondere vertooning zullen hebben gezien. Korte Berichten. Te Pirmasens, waar onlangs reods een hoeveelheid bommen was ontdekt, die vervaardigd waren door communis ten, welke het fascisme wilden bestrijden, is door de politie bij haar voortgezet on derzoek een nieuwe werkplaats ontdekt, waar bommen vervaardigd werden. In verband hiermede zijn 24 personen, alle behoorende tot den communistischen an- ti-fascistischen bond, gearresteerd. Gisternacht heeft te Pressel in Sak sen een groote brand gewoed in de hout zagerij van Dr Gereke, den rijksdagafge vaardigde der landvolkpartij. De hout zagerij ging geheel in vlammen op. Men vermoedt, dat de oorzaak brandstichting is. De schade is zeer groot. Binnenland. De Tweede Kamer heeft de begrooting van Binnenl. Zaken en Landbouw aan genomen. Memorie van Antwoord betreffende de Defensie-begrooting. De dreigende stopzetting der jamfabriek te Kapelle. Buitenland. De voorbereidende ontwapenlngs-confe- rentie gesloten. De kabinetsvorming in Frankrijk ge lukt? De roode terreur in China. Te Valencia is de algemeene werk staking uitgeroepen. Er vorschijnen geen dagbladen, het auto- en tramverkeer rust geheel. De stakers kwamen in botsing met de politie. Hierbij werd 1 agent, als ook een leider van de vakvereeniging voor metaalarbeiders, gedood. De Amerikaansche Senaat heeft het wetsontwerp aangenomen, waardoor een crediet van 60 millioen dollar wordt toe gestaan voor hulpverleening aan de hoe ren in de door droogte geteisterde stre ken. Het wetsontwerp gaat nu naar de Kamer. Het Pruisische departement van Handel heeft de schoolplicht ingevoerd voor alle werkloozsn, die den leeftijd van 21 jaar nog niet hebben bereikt. Ze zul len worden verplicht den een of anderen cursus te volgen en wel gedurende 18 a 24 uur per week. Men hoopt op deze wij ze te voorkomen, dat de werklooze jeugd nog langer op straat ronddwaalt. Algemeene Nederlandsche Christelijke Ambtenarenbond. Gisteren kwam de vakgroep Tucht- en Opvoedingswezen van bovengenoemden bond in algemeene vergadering te Amers foort bijeen. De voorzitter, de heer D. Horst, van Doetinchem opende de ver gadering door te lezen Ef. 6 19, en voor te gaan in gebed. In zijn openings woord verwelkomde hij inzonderheid den vertegenwoordiger van den Minister van Justitie, Mr de Meyere, en besprak voorts het onderscheid tusschen de rijks- en de particuliere gestichten inzake de oplei ding van den ambtenaar. In 1922 had de opvoedingsamhtenaar al een gevestigde positie en de Regeering droeg er zorg voor, dat geen willekeurige toelating plaats had, zonder zich met de opleiding in te laten. Daarna besprekend het rap port, dat in 1929 uitkwam en dat van be lang is met het oog op de ophanden zijnde reorganisatie, zeide spr., dat de reorganisatie te veel beheerscht wordt door financieele overwegingen. Sprekers grootste bezwaar is, dat het personeel uitgeschakeld wordt bij vraagstukken van paedagogischen aard. Het is noodig, dat het personeel ook daarin invloed zal kun nen uitoefenen. Spr. heette welkom de particuliere gestichten, die nu voor het eerst ook aan dit congres deelnemen. Getrouw aan den grondslag van den bond, zoo besloot Spr., onderwerpen wij ons aan het gezag, waardoor het God belieft ons te regeeren. Ds J. Visser, directeur van het Op voedingsgesticht te Amersfoort, refereer de daarna over het onderwerp: „Het vraagstuk van de opleiding van den op voedend ambtenaar". Spr. wilde aantoo- nen, dat dit onderwerp gegrepen is uit de practijk. Verbetering van de opleiding van den opvoedend ambtenaar zal voor dezen wellicht meebrengen positieverbe tering en salarisvermeerdering, maar toch mogen deze beide dingen nooit sti mulans zijn voor het streven naar ver betering der opleiding. Voor verbetering der opleiding mag men slechts één mo tief aanvoeren, n.l. dat zulks noodig is

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1