Kerknieuws. Onderwijs Gemengd Nieuws. Telegrammen. Marktberichten. Gorgel «froogl Radio-nieuws Financieële Berichten. Scheepstijdingen. WfSsg teur van het Onderwijs de schoolgebou wen heeft goedgekeurd en dat de Kerke- raad deze in bruikleen wenscht te aan vaarden totdat een vereeniging wordt op gericht, en alsdan eigendomsoverdracht zal plaats hebben. Na eenige gedachtenwisseling wordt alles z. h. st. aangenomen. Een voorstel van B. en W. tot het vra gen van vrijstelling voor het geven van onderwijs in lichamelijke oefening wordt goedgekeurd. Een verzoek van de Heide-Mij. om als lid toe te treden wordt voor kennisgeving aangenomen. De voorz. deelt mede, dat een schrijven is ingekomen van de Iffa Minimax-Mij. te Amsterdam, waarin de Raad wordt uit- genoodigd tegenwoordig te willen zijn bij een op Woensdag a.s. te houden demon stratie met hun snelbluschapparaten. Naar aanleiding van een verzoek van P. den Hollander om zijn jaarwedde als onderhouder der begraafplaats te ver- hoogen, stellen B. en W. voor dit verzoek niet in te willigen. Na breede bespreking, waaraan allen deelnemen, zal getracht worden den Hol lander tot 1 April 1931 volgens de be staande bezoldiging te behouden en in middels zich te beraden of eventueel tot de aanstelling van een vast werkman kan worden overgegaan. Herbenoemd wordt tot lid van de Com missie van toezicht op het L. O., dhr S. Meijers en benoemd in de vacature v. d. Kreke, dhr J. H. Sabelis en her- en be noemd tot leden der commissie tot we ring van schoolverzuim dhrn J. de Wolf, W. Jobse, J. H. Sabelis, Hk Louwerse, Jac. Louwerse Jacz., K. Kluijfhout en P. Willeboordse. Voorts stellen B. en W. voor tot het vaststellen der vergoeding voor H. Cla- risse als controleur der werkloozen op f 15 per jaar. Goedgekeurd. Eveneens stellen B. en W. voor, om A. Kodde weder te benoemen tot onderhouder van het slachthuis voor 1 jaar tegen een vergoe ding van f 25. Goedgekeurd. Bij de rondvraag vraagt dhr Jobse in lichtingen over de waterleiding. De voorz. antwoordt, dat in voorbereiding is het aanleggen van waterleiding naar de di verse zijwegjes in de kom der gemeente en dat, indien daartoe wordt overgegaan de ingezetenen, wonende aan die buizen netten geen water meer kunnen betrek ken uit de kraan van het gemeentehuis. Door dezen maatregel wil men de aan sluiting bevorderen. De voorz. zegt, dat deze vergadering hoogstwaarschijnlijk wel de laatste zal zijn in 1930. Hij brengt dank aan de le den voor de genoeglijke samenwerking in het afgeloopen jaar en hoopt, dat zij met hunne gezinnen den overgang van '30 op '31 mogen beleven. Sluiting door den voorzitter met dank gebed. Sluiskil. Verleden week zijn weer eeni ge arbeiders van hier door de Cie. Neer- landaise de l'Azote te Sluiskil voor vast werk aangenomen, terwijl verschillende arbeiders aan het werk konden worden gesteld bij den aannemer Blommaert al daar. Aangezien reeds vele arbeiders alhier werkloos waren, was een en ander weer een verlichting voor de werkloozenkassen Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Denekamp, J. G. Steen beek Jr. te Zunderdorp. Geref. Kerken. Tweetal te Zuid-Beijerland, Joh. de Boer te Brouwershaven en J. M. Spier te Dussen. Beroepen te Zuid-Beijerland, Joh. de Boer te Brouwershaven. Te Appelscha, C. M. v. d. Loo cand. te Den Haag. Aangenomen naar Urk, W. Doorenbos te GerkeskloosterStroobos. Naar Beet- sterzwaag, D. P. Koopmans te Sneek. Geref. Gemeenten. Tweetal te Rotterdam-Zuid, M. Hei koop te Utrecht en A. Verhagen te Mid delburg. Bedankt voor Ridderkerk, W. G. La- main te Leiden. Arnemuiden. Tot notabelen in de Ned. Ilerv. Kerk alhier zijn gekozen dhrn A. de Meulmeester en J. v. Belzen Kzn. 's-Heerenhoek-Nieuwdorp. Bij de Ned. Herv. Gemeente zijn herkozen als nota belen de heeren Jac. Wiskerke Mzn en P. K. van Nieuwenhuijze; als ouderling de heer Jac. Goedegebure Lzn en als dia kenen de heeren Corn. Schipper en H. van 'tVeer. (Belangeloos bericht). Hoedekenskerke. Na des morgens door zijn vriend, Ds Vossers van Rozenburg, bevestigd te zijn met een prediking over Hand. 13 15b, deed Ds S. M. J. Huls bergen hier j.l. Zondagmiddag zijn in trede met Ef. 6 19 en uit vers 18 het woord: biddende, tot tekst. Een talrijke schare, waaronder een dertigtal uit Vrouwepolder, zijn vorige gemeente, de aandacht trok, vulde het kerkgebouw. Na de gebruikelijke toespraken richtte de consulent het woord tot hem namens Kerkeraad en Gemeente, waarna hem en zijn echtgenoote staande werden toege zongen de verzen 1 en 5 van Gez. 224. De eerste godsdienst- oefening. In de Wieringermeerpolder is op 7 Dec., des namiddags, de eerste godsdienstoefening gehouden. De heer Finkesieper, theol. candidaat en Evangelist bij de Nederl. Herv. Kerk op Wieringen ging hierin voor. De tekst was Lucas 4 21b. De dienst, die op een der kamers van de barakken bij Sluis 1 in kamp 5 gehou den werd, was goed bezocht. Plechtig was ook de voorzang, uit veler hart ge grepen, Psalm 6810: Geloofd zij God met diepst ontzag. Het kerkelijk geschil te Middelharnis. Men meldt uit Middelharnis aan de „N. R. Crt": De uittreding uit de Geref. Kerk alhier gaat nog door. Het grootste gedeelte der uitgetredenen staat thans los van eenig kerkverband en sluit zich alsnog nergens bij aan. Zoo zaten j.l. Zondag enkele uit getreden ouderlingen in den preeklees- dienst der Herv. Kerk. Ten hoogste een twintigtal zielen heeft zich aangemeld bij de Chr. Geref. Kerk van Barendrecht en wenscht kerkelijke organisatie, indien er voldoende deelneming komt; voorloo- pig zal het gevormde comité trachten preekdiensten te organiseeren. Vrijdag avond had de eerste Chr. Geref. gods dienstoefening plaats in de bovenzaal van een hotel, door ongeveer 70 hoorders be zocht. De consulent, Ds v. Ree van Ba rendrecht zal de volgende week optreden. Het ontbreekt aan een geschikt vergader lokaal; de uitgetredenen schijnen voor het meerendeel een afwachtende houding aan te nemen, of de Chr. Ger. actie in staat zal blijken een organisatie te bewerken. Goes. Zaterdag vergaderde de afd. Zuid- Beveland en Omstreken van de Vereeni ging van Chr. Onderwijzers, onder leiding van dhr Van Wijk. Door dhr Van Donk van Goes werd behandeld: „Mozes' kleinzoon". In Richt. 17 en 18 wordt ons de droeve geschiedenis vermeld van het afvallige bondsvolk, en Jonathan, Mozes' kleinzoon, met een ge weldige geestelijke erfenis, laat zich tot priester wijden. Toch godsdienst, doch schijnheilige! En waar bleef de invloed van den priester, die meeheulde met het volk? Een drukke bespreking volgde op dit onderwerp, dat op pakkende wijze werd behandeld. Daarna stemming voor een lid van het Hoofdbestuur. De heeren 'tHooft (Goes), Janse (Biggekerke) en Van Wijk (Woi- faartsdijk) verwierven achtereenvolgens 3, 1 en 20 stemmen. Dhr Hollestelle van Kruiningen sprak daarna over het leven en de beginselen van De Genestet. Zijn levensloop moge min of meer „gewoon" geweest zijn, wat reeds spoedig opviel, was zijn liefde en gevoel voor de taal, die hij vormen kon tot schoone poëzie. Aan de hand van en kele groote gedichten en verschillende leekedichtjes, lichtte spr. toe, welke de beginselen van De Genestet zijn geweest. Hij toonde zich een „vrome twijfelaar" Na déze duidelijke uiteenzetting ontspon zich een belangrijke gedachtenwisseling over de beginselen van den dichter. Besloten werd de zendingskist over Su riname aan te vragen. Over enkele we ken, waarin mogelijk nog meerdere scho len zich opgeven, zal een lijstje van rond gang op de scholen worden vastgesteld. Informaties zullen worden ingewonnen, om zoo mogelijk vooraf op een vergade ring der afdeeling de kist te doen be spreken door een zendeling van het be treffende zendingsterrein. Dhr Hollestelle eindigde met dankzeg ging. Bekroonde beantwoording van een prijsvraag. De faculteit der Rechtsgeleerdheid van de Leidsche Universiteit, had voor de prijsvraag-Marburg het volgende onder werp vastgesteld: „Het opkomen tijdens den wereldoorlog van de gedachte aan een Volkenbond en van den naam Volken bond zelf". Door een commissie van studenten, die op voorstel van den heer Marburg zelf zou beslissen, wie een prijs zou toeko men, is een eervolle vermelding toege kend aan den heer Dr F. G. Dominicus te Den Haag. HET ZEVENDE LEERJAAR EN HET PLATTELAND. Voor de lagere land- en tuinbouw scholen, zegt de „Rotterdammer" daagt er wat de uitschakeling van het ze vende leerjaar betreft eenig licht sinds de laatstgehouden Kamer-debat ten. Sprekers uit alle groepen der rechter zijde hebben betoogd, dat wetswijziging noodig is, zoowel om- de ouders tegemoet te komen als in 't belang van het vak onderwijs zelf. Op het platteland gevoelt men het als 'n groot onrecht, dat in de stad kinderen na zes jaar lagere school naar de am bachtsschool mogen gaan, terwijl op het platteland kinderen eerst het zevende leerjaar moeten doorloopen vóór ze tot de lagere land- en/of tuinbouwschool worden toegelaten. Het antwoord van den Minister van Onderwijs was niet afwijzend al maakte hij deze tegenwerping: Als kinderen het verplichte zevende leerjaar op de land- en tuinbouwscholen zouden kunnen volgen, zouden de scho len zich daarnaar moeten inrichten met betrekking tot het algemeen vormend lager onderwijs. Goed, die eisch is in principe niet on billijk. 'tls maar de vraag hoe daaraan in de practijk kan worden voldaan. En belanghebbenden zullen daarom goed doen onder de aandacht van Regeering en Schooltoezicht te brengen, wat de bur gemeester van Heukelom onlangs in ons blad publiceerde; n.L, dat op verschillen de plattelandsvakscholen slechts gedu rende een gedeelte der week les wordt ge geven. Indien het ook maar eenigszins moge lijk is, wenschen wij, dat kinderen min stens zeven jaar onafgebroken onderwijs genieten; doch we verkiezen een vak school met halve schooltijden gedurende drie a vier jaar boven een zevende leer jaar, waarin eindonderwijs gegeven wordt. Daarom steunen we zoo gaarne de ac tie van besturen van Chr. Land- en Tuin bouwscholen om voor hun leerlingen vrijstelling van het zevende leerjaar te krijgen. Nu de Minister van Onderwijs reeds toegezegd heeft, dat hij wel een bevredigende oplossing wil bevorderen en de kwestie reeds met zijn ambtgenoot van Binnenlandsche Zaken gaat bespre ken, lijkt ons het vinden van een uitweg niet ondoenlijk meer. Het donkere Zuiden. Gister avond werd heel Noord-Brabant, dat be diend wordt door de groote centrale der electriciteitsfabriek der Noordbrabant- sche Electriciteits-Mij te Geertruidenberg in het donker gezet. De eerste periode van volledige Egyptische duisternis duur de van 5.156 uur, de tweede keer van half 7 tot 7 uur. Ook de levering van krachtstroom stond geheel stop. Als oor zaak wordt genoemd, dat een stoornis is ontstaan aan de voedingspompen en geen voldoende koelwater toegevoerd kon wor den. Verduistering van meubels. Te Zevenhuizen is gearresteerd P. H., die aldaar een meubelzaak voerde en tevens als chauffeur in betrekking was bij een Meubelfabriek te Waddinxveen. Als zoo danig had hij reeds gedurende 6 maan den onderdeelen van meubelen, glas en marmer van de firma met de vrachtauto der firma naar zijn meubelzaak gebracht en daar gedeeltelijk verkocht. Hij heeft bekend de verduistering te hebben ge pleegd. Twee auto's met meubelen zijn door de politie naar Waddinxveen terug gebracht. De dader is ter beschikking van de ju stitie gesteld. Ei ge n aardige liefhebber i]. Aangehouden is een 46-jarige man, die met een mes de bekleeding van de zit banken in de wachtkamer van het Pa leis van Justitie te Amsterdam had stuk gesneden. Goederentrein op een perso nenrijtuig gereden. Gistermiddag 1 uur is bij het rangeeren een goederen trein gereden op een personenrijtuig op het rangeeremplacement te Lage Zwa- luwe. De machine van den goederen trein liep ernstige schade op, terwijl het personenrijtuig omkantelde. Over een lengte van 5 M. waren de rails geheel verbogen. Door de ongevallenploeg uit Roosendaal werd nog denzelfden middag een en ander hersteld. Boerderij afgebrand. Zondag- avond is te Someren (N.-Br.) de boerderij van den landbouwer W. v. d. Heuvel tot den grond afgebrand. Van woning, schuur en stallen bleven slechts enkele stukken muur over. De inboedel kon slechts ge deeltelijk in veiligheid gebracht worden. Vier varkens zijn in de vlammen omge komen. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzeke ring gedekt. Het geheugen kwijt ge raakt. De dame, die met den heer Liem uit Leiden in de auto zat, welke Donder dagavond bij Delft in de provinciale vaart is gereden, is in het gasthuis te Delft bij kennis gekomen. Het schijnt, dat zij door den schrik haar geheugen gedeeltelijk heeft verloren. Zij is Duitsche van ge boorte en noemt zich Schleider, Nieuw- land en Duggers. Ook haar adres weet zij zich niet te herinneren; alleen weet zij te zeggen, dat zij het laatst in Den Haag is geweest. Een giftslang in de soep. Bij de toebereiding van den maaltijd in een missieschool te Erode in de residen tie Madras, was ongemerkt in de soep een giftslang meegekookt. Aan de ver giftiging overleden 40 scholieren en de kok van de missieschool. Een steekpartij. Op St.-Nico- laasavond heeft bij Kampen een ernstige vechtpartij plaats gehad. Een tweetal boerenknechten, die hun meisjes per fiets naar huis brachten; werden onverhoeds door een zestal an dere boerenknechten overvallen. De twee jongemannen werden van de fietsen ge sleurd en vervolgens ernstig met messen bewerkt. Een van hen, een zekere M. uit IJssélmuiden, kreeg gevaarlijke snijwon- den aan hoofd, hals en armen. Hij werd in het ziekenhuis te Kampen opgenomen. De daders zijn bekend. Malaise te Bergen op Z o o m De malaise in de metaalindustrie is te Bergen op Zoom vrijwel algemeen. De Tel. verneemt dat een der beide fa brieken van de fa. Asselbergs met ingang van Maandag wordt stopgezet. Voor de handvormers, werkzaam bij dit bedrijf is de arbeidstijd tot vier dagen per week beperkt. Door het personeel der Machi nefabriek Rogier, Nerinkx, Richter, wordt eveneens nog slechts vier dagen per week gearbeid. Ook in de ijzergieterij der fa. De Bie doet zich de slapte danig voelen. Als gevolg daarvan heeft men reeds 17 werklieden moeten ontslaan. Een leeuwenplaag in Af rika. Volgens een bericht van de „Mor ning Post" wordt Nyassaland door een leeuwenplaag geteistert. In éen district hebben twee leeuwen 34 inlanders ver slonden. Tuinders bevangen doop luchtstroom. Een ongewoon na tuurverschijnsel werd dezer dagen te Zwijndrecht waargenomen. Terwijl en kele tuinders op hun bouwland werkten, voelden zij, zoo zegt de Tel., plotseling een warmen luchtstroom langs zich strij ken. Het merkwaardige hiervan was, dat de personen zich onmiddellijk uit deze „golf" moesten begeven, daar zij zich on passelijk begonnen te voelen. Na enkele minuten was de lucht weer zuiver. Gevaarlijk optreden van een huisvrouw. Dat sommige huisvrouwen wel eens oneenigheid heb ben met de leveranciers omtrent kwali teit, kwantiteit en prijs der geleverde wa ren, is een frequent verschijnsel. Dat de twist zoo hoog loopt dat men tot hand tastelijkheden geraakt, komt niet zooveel voor. Een incasseerder kwam zich dezer dagen bij de politie beklagen, dat, toen hij zich vervoegde bij mevrouw A. aan de Corn. v. d. Lijnstraat te Den Haag, deze dame het deurraampje opende en hem met een haarspeld een paar flinke halen over het gezicht gaf, met het gevolg dat 's mans gelaat thans ontsierd wordt door twee bloederige striemen. Dan is de boodschap, dat mevrouw niet thuis is, toch nog prettiger. (Tel.) AMSTERDAM. Tengevolge van het on voorzichtig omgaan met een brandende petroleumlamp hebben hedenmorgen in het perceel Lijnbaansgracht 308 de klee- ren vlam gevat van een 65-jarige alleen wonende vrouw. Op haar gegil kwamen de buren toesnellen, die het vuur doofden. In zorgwekkenden toestand is de vrouw naar het ziekenhuis vervoerd. AMSTERDAM. Het vliegtuig de PH AEZ is heden te 10.25 op Schiphol ge land. DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft de motie v. d. Sluis betreffende de weder aanstelling van een Directeur van den Landbouw verworpen met 45 tegen 34 stemmen. DEN HAAG. De Hooge Raad van Ar beid heeft in een door den Minister van Arbeid bijgewoonde vergadering zijn ad vies vastgesteld omtrent het vóór-ontwerp van wet, strekkende het werken van meisjes beneden 18 en jongens beneden 16 jaar in tweeploegenstelsel in den re gel te verbieden. De Raad oordeelde in het algemeen, dat deze arbeid niet be hoort te worden toegelaten. Een groote minderheid zou wenschen, dat voor meisjes van 16 en 17 jaar een uitzondering van deze verbodsbepalingen in sommige industrieën, speciaal de ka toenindustrie, mogelijk werd gemaakt. Een groote meerderheid is tegen het in tweeploegenstelsel doen werken van vrou wen, die een huishouding te verzorgen hebben. Een minderheid zou den overgangster mijn van 3 op 5 jaar willen brengen. HENGELO. In den afgeloopen nacht is brand ontstaan in de verlofzaal van H. aan den Koekkoeksweg. De bewoners kon den zich slechts met moeite redden. Een commensaal moest zich langs een dak goot in veiligheid stellen. Het perceel brandde geheel uit. Verzekering dekt de schade. BUSSUM. Hedenmorgen moest een mi litair vliegtuig No. 496 in een weiland bij Naarden een noodlanding maken. De vlieger bleef ongedeerd. Een vleugel van het toestel werd beschadigd. BERLIJN. Hedenmorgen werd Berlijn in een ongekend dikke mist gehuld. Alle voertuigen moesten de lantaarns ontste ken. Het tramverkeer kon slechts met de grootste moeite worden onderhouden. Ook het overige verkeer ondervond veel vertraging. Sedert jaren is een dergelij ke dikke mist hier niet voorgekomen. 's-Heer Arendskerke. Maandag werd al hier door Notaris Jonkers publiek ver kocht een woonhuis, schuur en stal met erf, aan den dijk, groot 2 A. 39 c.A., aan den heer Jacob Zandee te Goes voor f2250. Gisteren werd voor de Erven F. van Boven door Notaris H. Jonkers te Goes, publiek verkocht een woonhuis met schuur en erf, groot 1 A. 84 c.A., aan Jan van der Maale Dz, alhier, voor f 650. GOES, Dinsdag 9 Dec. 1930. Graan markt geen noteering. Eieren, per 100 stuks f 6,80, id. mid- denprijs, per 25 stuks 1,70, id. part. prijs 0,08. Boter per K.G. 1,50, id. middenprijs per halve K.G. 0,75, id. part. prijs 0,85 Fabrieksboter 0,90. Eendeneieren 6 cent. Poeljeeieren 5 cent. V. P. Z. Aanvoer 10372 eieren. Prijs f 7,20 per 100 stuks. MIDDELBURG, 8 Dec. 1930. Kleine veiling. Aardappelen: Zeeuwsche blauwe 5, Poters id. 2, Bonte poters 1.52, Bra vo poters 1, Spruiten 1120, Veldsla 9 —18, Witlof 7—28, Uien 2—3, Peen 2— 5, Rapen 12, Bruine boonen 1314, Winterpostelein 20, Kroten 1—3, alles per K.G. U Origrf» met Wybeit Dit kun! U overal onbemerkt doen. Wybeit weed verkoudheid «a beimetting ca verkwikt Uw stembanden. i t origffc tfbetc» A 23, 45 en 65 cU. Rapen 1.54, Kroten 4, Prei 59.6, Savoye kool 26.5, Roode kool 1.55.5, Witte kool 4, Boere kool 0.5—4.5, Selde rie 13, Peterselie 2.5, Andijvie 1354, Bloemkool 201,20, Rammenas 3, alles per kist of per bos. Chrysantben: Louis Germ 14, Rose Baye 1, Miss Cavell 1, Miss Pulling 2, alles per stuk. Tomaten 1133 per K.G. Programma van Woensdag 10 Dec. HILVERSUM, 298 M. Vara-uitzending. 8 Gramofoonplaten. 10.15 Orgelspel. 10.30 „Onze keuken". 11 „De verpleging van zuigelingen". 11.30 Gramofoonplaten. 12 Concert. 3 Cursus „Maak het zelf". 4 Ci- therconcert. 5.45 Concert. 6.30 Mandoline cursus. 7 Concert 7.45 Concert. HUIZEN, 1875 M. N.C.R.V.-uitzending. 8.159.30 Concert. 1112 Harmoniumbe speling. 12.1512.30 Gramofoonplaten. 12.302 Concert, viool, fluit, piano en har monium. 2 Concert, alt, tenor, bas, piano 44.15 Gramofoonplaten. 4.155 Concert. Jeugdkoor. 810 Uitzending uit IJlst. DAVENTRY, 1554.4M. 12.20 Gramofoon platen. 1.20 Orkestconcert. 2.20 Vocaal concert. 3.50 Symphonieorkest. 5.05 Or gelspel. 7 Concert. Brahm's Pianokwar tet nr 2. 8.20 Concert. Orkest. PARIJS „Radio-Paris", 1724.1 M. 6.50 Gramofoonplaten. 9.05 Concert. Orkest en piano. 9.50 „La Tosca" van Puccini. BRUSSEL, 508.5 M. 5.20 Trio-concert. 6.50 Concert. 8.35 Concert. Orkest en zang. Causerie. Wisselkoersen. Amsterdam, 9 Dec., 2.30 u. Parijs 9.75—9.77. Londen 12.06^—12.06^. New-York 2.482.4814. Brussel 34.7034.72. Berlijn 59.2559.26. si^H^HBeBaBaBaaa«9BeBNHHS9asEnEaaaM Stoomvaart Mij Nederland. PRINS DER NED., uitr., p. 7 Perim. Rotterdamsclio Lloyd. INDRAPOERA, thuisr., 7 v. Port Said. INSUL1NDE, thuisr., 8 v. Sabang. KOTA AGOENG, uitr., 7 te Padang. MERAUKE, thuisr., 7 v. Port Said. TJERIMAI, uitr., 6 v. Colombo. KOTA GEDE, uitr., p. 6 Ouessant. SLAMAT, uitr., p. 7 Kaap del Armi. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwaching tot den avond van 10 Deo. Meest matige Zuidelijke tot Westelijke wind, zwaar bewolkt of betrokken, met tijdelijke opklaring; aanvankelijk nog re genbuien; iets zachter, later koeler. Stond v*a hedenmiddag 3 uur: Stand van gistermiddag 762. Licht op voor fietsers: Woensdag 4 u. 23. -iMrtlVii>lïlT»lw—m—W— DE NOODUITGANG DER S. D. A. P. Onder dit kopje lezen wij in het H b 1 d. Op' de vergadering van het partijbe stuur der S.D.A.P. is verleden Zaterdag ook de quaestie der landsverdediging ter sprake gekomen, die voor het politieke as pect van de partij en van onze parle mentaire regeeringsmethoden van zoo groote beteekenis is en blijven kan. Aan het verslag van die vergadering, zooals wij dat in het partij-orgaan, „Het Volk" aantreffen, ontleenen wij het volgende: „Naar aanleiding van de debatten in do Tweede Kamer over de vlootuitbreiding en hij de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting, was een resolutie ingediend, waarin o.m. werd uitgespro ken, dat de S. D. A. P. in geval van mobilisatie of dreigenden oorlog in Ne derland, als consequentie van haar on- voorwaarüjke verwerping van de gewa pende" landsverdediging, de Nederland- sche arbeidersklasse zal oproepen om die 1 mobilisatie te saboteeren en oorlog te

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 3