Binnenland Uit de Provincie. Ili mJü - - i\aar men weev is !iet (ie grootste 1 liefhebberij van koning Boris van Bul garije om bij reizen op de locomotief te staan en zelf dienst te doen als machi nist. Zondag is in Oost-Bulgarije een nieu we spoorweg geopend. De koning en de koningin woonden de opening bij en de koning reed zelf den eersten trein. Het is gisteravond uiterst rumoerig geweest in het westen van Berlijn. Op de Nollendorfplatz voor den bioscoop, al waar de film „lm Westen nichts Neues" wordt vertoond, waren dichte drommen luid protesteerende nationaal-socialisten verschenen. De politie moest herhaalde lijk in actie treden. Te Ryssel dreigt een nieuwe staking der textielarbeiders, daar de arbeiders ontevreden zijn over de wijze, waarop de werkgevers de na de jongste staking getroffen overeenkomst naleven. Te Bergen (België) en omgeving zijn gevallen van besmettelijke griep waarge nomen. Reeds zijn eenige personen over leden. De verschijnselen vertoonen ster ke overeenkomst met de Spaansche griep die tijdens den oorlog zooveel slachtoffers maakte. Het is nu definitief uitgemaakt, dat Oud-België, de schilderachtige buitenaf- deeling van de Antwerpsche wereldten toonstelling, binnenkort in sloopershan- den komt. Donderdag a.s. wordt reeds een begin gemaakt met de afbraak. De rente der Rijkspostspaarbank. In een nota aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het verslag over het wets ontwerp tot, wijziging van de wet tot in stelling eener Rijkspostspaarbank, zegi, de regeering nog, dat de financieele po sitie der bank thans zoodanig is, dat in de toekomst verhooging der rente tot 3 pet. niet uitgesloten moet worden geacht. Voor dadelijk opvraagbare gelden kan de Rijkspostspaarbank geen hoogere rente vergoeden dan particuliere instellingen daar voor kunnen geven. Bovendien zou de overvloed van deposito's te groot wor den in verband met het beleggingsgebied. De postvluchten naar en van Indië. Donderdag zal het zevende vliegtuig vertrekken. Men hoopt juist eenige da gen vóór Kerstmis zijn bestemming te bereiken. Deze vlucht biedt derhalve een goede gelegenheid om schriftelijke gelukwen- schine voor Kerstmis en Nieuwjaar aan verwanten of familieleden in Ned-Indië te verzenden. De postdienst rekent op een belang rijke hoeveelheid luchtpost voor deze vlucht; zelfs het dubbele van de gewone hoeveelheid zou geen bezwaar voor het vervoeren vormen. In herinnering wordt gebracht, dat de frankeering voor een gewone brief bene den 5 gram 36 cent bedraagt (30 cent luchtrecht plus 6 cent gewoon port) De correspondentie moet zoo tijdig ge post worden, dat deze uiterlijk Woens dagavond te Amsterdam aankomt. DE REGEERING EN DE LANDBOUW. Nu de „Handelingen" in ons bezit zijn, willen wij hier nog enkele gedeelten laten volgen uit de rede door den Minis ter van Binnenl. Zaken en Landbouw j.l. Vrijdag in de Tweede Kamer gehouden. Na verschillende opmerkingen van al- gemeenen aard te hebben gemaakt, ver volgde de Minister: „Thans een enkel woord over de bij zondere middelen, waarmede de malaise is te bestrijden. Ik denk daarbij in de eerste plaats aan de vier hoofdpunten, hulp aan de tarweverbouwers, den toe stand der aardappelmeelfabrieken, de spoorwegvrachten in verband met den tuinbouw en de suikerbietencultuur. Nu het wetsontwerp maal- en mengge- bod bij de Kamer is ingekomen, zal ik daarover zwijgen. Ik hoop binnenkort gelegenneid te hebben, na beëindiging van de zeer belangrijke algemeene be- schouwingen, mij te zetten aan de beant woording van het pas verschenen Voor- loopig Verslag. Zoodra de Memorie van Antwoord er is, hoop ik, dat de Kamer gelegenheid zal hebben met de Regeering dit wetsontwerp te behandelen. De toe stand in het noorden van het land is met het oog op de crisis in de aardappel meelfabrieken, ook naar het oordeel van de Regeering, ernstig. De volgende week zal de Kamer een wetsontwerp ter leni ging van dien nood bereiken. Over den inhoud van het wetsontwerp zal ik op het oogenblik niets mededeelen, maar ik moge opmerken, dat ook bij dit vraag stuk een eenigszins langere voorberei ding, dan mij aangenaam was, noodig is gebleken. Het Regeeringsingrijpen toch mag geen kwade gevolgen hebben. En in dit geval moest gezorgd worden, dat de Regeering waar zij als crediteur een plaats in neemt, dit op zoodanige wijze doet, dat daardoor de andere credietgevers niet in een nadeeliger positie zouden komen. En oio dat te bereiken, was eenige tijd van overleg noodig. De heer van Rappard heeft opgemerkt het Suikerwetje van verleden jaar heeft „geen zier" geholpen. Is dit, behalve on dankbaar, toch ook niet ietwat onjuist? De heer Van den Heuvel zeide volkomen te recht, dat de f 2.40 geheel uitgenut zijn. Maar op het Suikerwetje is gevolgd een nog grootere daling van den wereld- prijs, en daarin zijn de f2.40 verdwenen. Deze Memorie van Antwoord was al ge schreven, toen het tweede suikerrapport van de commissie-Lovink bij de Regee ring werd ingediend. Dit rapport is thans op korten termijn in onderzoek wat de economische en financiëel-technische uit voering betreft. Door nagenoeg alle geachte afgevaar digden, die over het suikerbietenvraag- stuk het woord voerden, is het groote practische belang van behoud van de suikerbietenteelt betoogd. Met hun op vatting gaat de Regeering volledig ac- coord. Aan een uitspraak van de Kamer in den zin van de ontworpen motie- van den Heuvel heeft de Regeering geen be hoefte. Zonder motie zal de voorberei ding dezer hoogst belangrijke aangelegen heid geen dag langer duren dan wanneer de Kamer die motie aanneemt. Intus- schen houde de geachte afgevaardigde mij ten goede te betwijfelen of het wel mogelijk is, vóór Kerstmis, dus binnen drie weken, een wetsontwerp bij de Ka mer in te dienen. Ik herhaal: het afleg gen van den weg tusschen Departement en Kamer eischt meer tijd; it is a long way! Maar ik volsta met deze besliste verklaring: De Regeering is bereid de suikerbietenteelt met een wettelijke n maatregel te helpen." BEGROOTING WEGENFONDS VOOR 1931. In de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag van de Begrooting van het Wegenfonds voor 1931, deelt de Minister van Waterstaat o.m. mede: Er is een geheel-ambtelijke Rijkscom missie voor de wegen en een niet-ambte- lijke Rijkscommissie van overleg voor de wegenverbetering, waarin in hoofdzaak de groote Verkeersbonden en andere bij de wegenverbetering belanghebbenden vertegenwoordigd zijn. De ambtelijke com missie heeft tot taak in eerste instantie de belangrijke wegenvraagstukken voor te bereiden. Op de in het V. V. gestelde vragen verklaart de minister echter nog gaarne te zullen overwegen, op welke wij ze hij een snellere en betere afdoening van de wegenzaken kan bevorderen. Dit vraagstuk hangt overigens samen met de reorganisatie van den Rijkswaterstaats dienst en zal daarbij nadere oplossing moeten vinden. De minister is van oordeel, dat, mede lettende op de beschikbare middelen, aan den aanleg van rijwielpaden voldoende aandacht wordt geschonken. Over de vraag, of het mogelijk is voor goede vakopleiding van de ctraatmakers zorg te dragen, is de minister in over leg getreden met de hoofden van andere daarbij betrokken departementen. Het ligt in het voornemen een kleine commissie te benoemen, welke zal onderzoeken wat te dezer zake zal kunnen worden gedaan. De minister kan niet toegeven, dat bij het bouwen van bruggen niet systematisch wordt te werk gegaan. Gestreefd wordt naar het spoedig tot stand brengen van een doorgaande overbrugging over de drie lioofdrivieren tusschen de zuidelijke pro vinciën en het centrum en het noorden van het land. Het is 's ministers streven, om, voor zooveel dat met de belangen van de schatkist en met de snelheid van uit voering van bruggenbouw is overeen te brengen, rekening te houden met de be langen van de binnenlandsche nijverheid. In het plan 1932 is o.m. opgenomen (sen verbinding RotterdamDordrecht Moerdijk (met bruggen bij de genoemde plaatsen), en een zijtak door den Alblas- serwaard in de richting Gorinchem (met oen brug over de Noord). Mogelijk blijft nog wijziging in verband met den uitslag van een onderzoek omtrent de bij Dor drecht te maken overbrugging. Uit het verzet, dat tegen den post ten behoeve van het inrichten van een kwee- kerij voor plantsoen voor de rijkswegen is gerezen, meent de minister te moeten af leiden, dat hier misverstand bestaat. Het is slechts de bedoeling jonge laan- boomen bij Nederlandsche kweekers te koopen en voor eigen gebruik gedurende enkele jaren voort te kweeken, totdat zij geschikt zijn om langs de Rijkswegen te worden geplant. De jonge hoornen zullen in het algemeen een omtrek hebben van acht tot twaalf c.M. op een meter boven den grond. De ondervinding heeft geleerd, dat het dikwijls zeer moeilijk is de noodige hoo rnen op de gewenschte afmetingen te ver krijgen. De vrees, dat de belangen van de hoomkweekers ernstig zullen worden ge schaad, moet overdreven worden geacht. Het postvervoer in Z.-Vlaanderen (W.D.) Met ingang van heden ondergaat het postvervoer met het Westelijke gedeelte van Zeeuwsch-Vlaanderen belangrijke wijzigingen. In aansluiting op den eersten boot- dienst VlissingenBreskens vertrekt op werkdagen om 6 u. 30 's morgens een autopostdienst van Breskens over Groe- de, Nieuwvliet, Zuidzande, Cadzand, Re- tranchement en Sluis naar Aardenburg en terug. Verder een autopostdienst eveneens om 6 u. 30 's morgens, uit Bres kens over Schoondijke, Oostburg, IJzen- dijke, Biervliet, Hoofdplaat naar Bres kens. Het overige vervoer op den dag zal blijven geschieden met de trams Bres- k ensAardenbu rg, Schoondij keIJ zen- dijke, OostburgZuidzande, Breskens— HoofdplaatBiervliet en BreskensSluis. De heer A. v. d. W e ij d e, sedert 1913 lid van de Provinciale Staten en se dert 5 Juli 1921 der Gedep. Staten van Zeeland, behoorende tot den Vrijheids bond, heeft, zooals wij Zaterdag reeds meldden, te kennen gegeven, zich bij de a.s. periodieke verkiezing voor leden der Prov. Staten niet meer herkiesbaar te zullen stellen. De heer v. d. Weijde heeft in beide functies veel gedaan in het be lang van de provincie. GEZOND BLIJVEN door Philips hoogtezon voor huiselijk gebruik. Vraag het Uw huisdokter! Verkrijgbaar bij J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Middelburg. Dhr J. M. Waterman, stadskruier no. 1, die zoowel bij stadge- nooten als bij tal van reizigers als „Jan de Kruier" een goede bekende is, her denkt den dag, waarop hij dit vak ge durende 45 jaar uitoefent, terwijl hij te vens zijn 70sten verjaardag viert. Eenige vrienden hebben er voor gezorgd, dat deze dag voor den jubilaris niet onopge merkt voorbij ging. Zij boden hem een blijvend aandenken aan, terwijl hij van verschillende zijden ook andere blijken van belangstelling mocht ondervinden. Kapelle. Naar aanleiding van een door de arbeiders en arbeidsters van de N.V. Z.-B. Fruit- en Groentencultuur Mij voor het Gemeentehuis gehouden betooging, waaraan circa 160 personen deelnamen, bericht onze corr., dat Maandagmiddag ten gemeentehuize een samenspreking heeft plaats gehad tusschen een deputa tie uit de betoogers, den Directeur dei- fabriek, dhr A. J. van Liere en B. en W. Het werd voorgesteld als zou de nood zakelijke stopzetting van de fabriek, wel ke was aangekondigd tegen a.s. 13 Dec. de schuld zijn van B. en W. Er is een moeilijkheid gerezen in verband met het vuile afvoerwater der fabriek. Het laat ste onderzoek heeft echter bewezen, dat met nog een kleine verbetering de zaak ;n orde zou zijn. De gevoerde onderhandelingen hebben niet tot gunstige resultaten geleid. Aan leze fabrieken werken een circa 160 ar- ïeiders en arbeidsters. De meesten hier aan komen uit de omliggende gemeen ten. Oudelande. Gisteren vergaderde de ge- i ïeenteraad. Alle leden tegenwoordig. Tot lid der comm. van toezicht op het L. O. werd wegens het bedanken van dhr J. Mesu gekozen dhr G. Meijaard Pz.; vervolgens werd herkozen tot lid van het Burg. Armbestuur dhr P. van Sabben. Ter sprake kwam de electrificatie der gemeentegebouwen. In beginsel werd be sloten deze aan te sluiten en met het oog daarop, alsmede voor de ingezetenen, iemand van de P. Z. E. M. uit te noo- digen daaromtrent inlichtingen te komen geven. Ingekomen was een verzoek van inge zetenen buiten de kom van het dorp, om ook van dezelfde gunstige bepaling te ge nieten als de bewoners der kom. De rondvraag leverde niets bijzonders op. Daarna sluiting. Schore. Maandag vergaderde de Raad dezer gemeente. Ingekomen is: le. Een schrijven van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, waarbij wordt me degedeeld, dat ook voor 1931 f 15.000.000 beschikbaar zal worden gesteld voor wo ningwetvoorschotten en f 80.000 tot dek king van 50 pet. van de exploitatietekor ten bij krotopruiming; 2e. een schrijven van Ged. Staten van Zeeland, betreffen de de pachtverlaging over 1930. Aange nomen voor kennisgeving. Met algemeene stemmen wordt besloten aan A. Fraanje een tegemoetkoming te geven als bedoeld in art. 13 der Lager- onderwijswet 1920, ten behoeve van zijn zoontje, dat de Chr. Ulo-school te Goes bezoekt. Medegedeeld wordt: dat de belasting verordeningen (classificatie en opcenten personeels belasting en gemeentefondsbe lasting) door de Kroon zijn goedgekeurd; dat de acht woningen nabij de bebouwde kom van Biezelinge van gas zullen wor den voorzien vanuit de gasfabriek te Goes; dat de Schoorschezouteweg van een nieuw wegdek wordt voorzien; dat de gemeente rekening over 1929 door Ged. Staten is vastgesteld. Besloten wordt tot plaatsing van een geldleening ad f 11.000 voor het gasbe drijf bij de Bank voor Nederlandsche ge meenten en tot verkoop van de buiten be drijf gestelde gasfabrieken te Kruiningen en Hansweert en de dienstwoning te Hansweert aan A. Bruggeman aldaar. De begrooting der gascentrale „Oost einde" en die der gemeente voor 1930 worden gewijzigd. Vervolgens wordt met algemeene stem men vastgesteld de instructie voor den gemeente-werkman. Dhr Karelse stelt voor in art. 4 te bepalen, dat de gemeen te-werkman des Zaterdags met zijn werk zaamheden zal mogen eindigen om 4 uur inplaats van om half 5. Met algemeene stemmen wordt besloten overeenkomstig dit voorstel. Dhrn. W. Karelse, M. Maas, A. G. Martijn, P. M. Stevense en G. Zoeteweij worden herbenoemd tot lid van de com missie tot wering van schoolverzuim en dhr C. van de Repe tot lid van de com missie van toezicht op het lager onder wijs. Tot afgevaardigde naar de in 1931 te houden vergaderingen van de waterlei dingmaatschappij wordt benoemd de bur gemeester en tot plaatsvervangend afge vaardigde weth. W. Karelse. Bij de rondvraag zegt dhr Bruijnzeel, dat het wenschelijk is, dat de rioleering bij de gedempte gemeenteput wordt uit gebreid, zoodat daar het overtollige water kan wegstroomen. De voorz. zegt, dat B. en W. reeds de noodige maatregelen in dezen hebben getroffen. Verder informeert de heer Bruijnzeel naar de voorziening der gemeente van electrische energie in het bijzonder voor wat betreft de Schore- brug, waarop de voorz. mededeelt, dat dienaangaande weinig met zekerheid is te zeggen. Natuurlijk zal de P. Z. E. M. wel trachten zooveel mogelijk perceelen te bereiken met het laagspanningsnet. Hierna sluiting. Heinkenszand. Zaterdag hield de Hein- kenszandsche Guanovereeniging haar al gemeene vergadering. Tegenwoordig wa ren 63 leden. Uit de rekening bleek ont vangen te zijn f 47103.77% en uitgegeven f 47308.10%, met een goed slot van f 65.67. Waar de Vereeniging in Oct. j.l. 40 jaar bestond, werd door den secretaris een ver slag uitgebracht, waarin gememoreerd werd de loop der vereeniging gedurende dit tijdvak. Het ledental bedraagt thans 170. Jaarlijks worden ongeveer 1000.000 K.G. diverse kunstmeststoffen aange kocht. In de Coöp. Kunstmestfubriek te Vlaardingen is met 100 leden deelgeno men voor 315 aandeelen. Door den secre- taris-peningmeester was eervolontslag a's zoodanig aangevraagd. Nadat hem dunk was gebracht voor het vele, dat hij in het belang der vereeniging deed, werd hem dit ontslag verleend en werd in zijn plaats benoemd dhr M. J. van den Dries. Door het overlijden van het bestuurslid dhr H. v. Iwaarden, werd gekozen de heer M. B. van Iwaarden, terwijl de heer A. Martens, die periodiek moest aftreden, herkozen werd. Borsselen. Zooals bekend, was Borsse- len jarenlang de eenige gemeente op Zuid-Beveland, die niet bij de waterlei ding was aangesloten. Eenige maanden geleden echter is eindelijk tot toetreding besloten en gisteren heeft die aansluiting officieel plaats gehad. Het dorp was voor deze gelegenheid in vlaggentooi gesto ken. De burgemeester, de heer Rutgers, sprak zijn blijdschap er over uit, dat met de waterlevering nu een aanvang kan worden gemaakt. Hij huldigde in het bij zonder den arbeid van zijn voorganger, den heer Richel, die in de aansluiting bij de Waterleiding-Maatschappij zulk een voornaam aandeel heeft gehad. Daarna hield de Commissaris der Ko ningin in Zeeland, jhr mr Quarles van Ufford, een toespraak, waarin hij wees op het groote nut van een waterleiding in het algemeen en voor Borsselen in het bijzonder. De Commissaris opende hier na een kraan, waarna een fontein in de dorpsvate omhoog spoot, ten teeken, dat de waterleiding officieel was geopend. Het muziekgezelschap zette aan dit heuglijk feit luister bij, door het Zeeuw- sche Volkslied te spelen. Ten slotte sprak de voorzitter van den Raad van Beheer der Waterleiding-Mij., de heer jhr Lewe van Nijenstein, een kort woord, waarna het muziekgezel schap een wandeling door het dorp maakte. Ritthem. Gisteravond kwam op het dorp een auto van dhr v. d. H. uit Vlis singen, door het slippen in een sloot te recht. Door een paard voor de auto te spannen, werd deze weer op den weg ge bracht. Gelukkig was de sloot droog en liep dit ongeval met eenige materiëeie schade af. Serooskerke (W.). Maandagmiddag werd een voltallige Raadsvergadering ge houden. Ingekomen is bericht van Ged. Staten, inhoudende goedkeuring van onderhand- sche verkoop Gemeente woning; en dat geen vermindering van vergunningen vol gens de Drankwet mag plaats hebben. De voorz. deelt mede, dat bij de laatst gehouden bespreking naar aanleiding van de werkloosheidszorg is gebleken, dat j voorloopig geen productieve werkver schaffing noodig blijkt en derhalve voor- alsnog geen stappen in die richting be- hoeven gedaan te worden. De voorz. zegt, dat B. en W. voorstel len, principieele medewerking, volgens art. 72 der Lager Onderwijswet 1920, te willen verleenen aan den Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. tot het stichten van een bijzondere lagere school. Dhr de Buck stelt enkele vragen, o.a. inzake het garantiebedrag en het schat ten der gebouwen bij overname der thans bestaande school. De voorz. zeide, dat de gemeente volgens de wet de bevoegdheid bezit van de drie daarvoor noodig zijnde deskundigen er slechts één te benoemen en dat het garantiebedrag, hetwelk ge stort wordt in de Gemeentekas 15 pet der geschatte waarde zal bedragen. Z.h.st. wordt het voorstel van B. en W. aangenomen Voorts stellen B en W. voor tot: a. op heffing der O. L. school per 1 April 1930; b. het aan den publieken dienst onttrek ken van het schoolgebouw, eveneens met ingang van 1 April 1931; c. het beschik baar stellen van dit schoolgebouw per 1 April 1931 aan den Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. De voorz. deelt mede, dat de inspec- Alle negen-De Kennel-„Zandhoeve" werd dezer dagen verblijd met de geboorte van negen jonge schnauzers. Een prachtig Brugsch gevechtshoen, dat zijn naam wel eer aan doet, werd met een eersten prijs bekroond op de groote Internationale pluimveetentoonstelling, welke te Sittard is gehouden,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2