Nü. 60 Dinsdag 9 December 1930 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Safe-Loketten Hendrikse Po's Bank H.V. Ëees PAULS OFFER. Buitenland. F EUILLET ON Belangrijkste Nieuws. in LIPS' Brand- en Inbraakvrije Kluisinrichtlng. Vraagt inlichtingen. IwwX weet (trijd tege- wordt in onge rnon- Id onttrok- |moet acht- rijk is het larine, de Do „cara- op mili- oorlogstijd |ers. Daar- rte militie, xst 't rijks- uiterst tal- Natuur- iets en is |politiewerk ran het in le van het |en wel met een oogen- bhouden te aanvangen I zwarthem- lebben ge- de straat hen nad- |n of ander Iwordt men lander land it". |zelfde cor- likel van 19 pver de ge in en sala- pn in welke ie midden- ét beloofde precies met niet één ar men al lend getinte Irekt. Maar land hoogst pr dan één moet wor- lig voor de en in staat reeds druk- het fascis- |n, daarvan If fend voor- phuishouder sting te bo- bgenwoordig |g let op, somma van jmt nog als belasting de |anr, omdat in gebruik nog, even- bedrijfsbe- Id lire (per leclame en uil bij zijn |oo is het (winkelstand Vijsverlaging (den geaoht. lasten niet Me te doen blik kan de pp zijn aller- De zwarte iran den ko- ontblnden, soldeniers ten worden, lot zou, men Taal De Ma- (uidolijk ge lwanneer de lit ook doen dit opzicht een bittere uitgave van Ir interesten tuur lijk niet oloef er wel ferlagen van r. „De Wel le journalist m de groot- nen afzien- ch reeds zoo -iking sterk Itomatisch te arming van n fabrieken heid. Ware lar alle deze ko ambtena dien den, dan igrijk zij op aar gevolgen e zijn, Doch erwijzer aan rdient thans laand (circa laar 12 pet. dat de man igmaal zal den kleinen groote ar- insch werk- iet tegen op, gezinnen te ie kamertjes btenaar moet mis hebben, ieine stad of groote stad, Ln zijn halve zich redden, het mogelijk de alles ten- rmoedlg uit- ote geheimen vaar men als mt, Zeker is ïw, die In de ibere en han- wonder niet Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange forststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 250. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG, Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per poet, 13.— Losse nummers£0.38 Pr IJ s der AdvertentlBn: 1I regels 11.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. De Zomertijd. „De Banier", het orgaan van de S. G. P., geeft een hoofdartikel over „De Zo mertijd", waarin alle bekende bezwaren tegen deze kunstmatige tijdregeling nog eens in den breede worden gereleveerd en waarin het aan het slot heet: „Wij kunnen dan ook den schrijver van het ingezonden stuk in „De Zeeuw" van 3 Dec. j.l. zoo goed verstaan, wan neer hij er aanmerking op maakt, dat de A.R. leden der Tweede Kamer niet allen voor deze zoo belangrijke zaak gestemd hebben." Wij verstaan deze verzuchting. Maar wij verstaan niet, waarom de schrijver verzuimt te vermelden, dat toen op 1 Maart 1929 het wetsvoorstel-Braat om den Zomertijd af te schaffen in de Tweede Kamer aan de orde kwam, beide Staatk. Geref. afgevaardigden er tegen stemden. En de lezers van „De Banier" zullen het evenmin verstaan. De mist boven Engeland. Zaterdagavond was de mist, die drie dagen achtereen boven het Zuiden en midden van Engeland had gehangen, vrijwel weggetrokken, behalve boven den Theems-mond. Daar lagen zooveel sche pen voor anker als men zich niet heugt dat ooit het geval was geweest. De duizenden passagiers die bij de Zuid- en Oostkust van Engeland aan boord van hun schepen in „mistquaran- taine" lagen, hebben van den nood een deugd gemaakt en allerlei vermakelijkhe den aangericht. Zaterdag tuften motorbootjes voortdu rend door den mist rond, uitkijkende naar schepen die provisie en zoet water noodig hadden en bij hen informeerende, of er soms geneeskundige hulp noodig was. De kapitein van een der passagier schepen vroeg draadloos om een cinema tografisch toestel met films ten einde den passagiers wat afleiding te kunnen be zorgen. De „Johan van Oldenbarnevelt" had Donderdag om zes uur uit Southampton naar Batavia moeten vertrekken, maar lag Zaterdagavond nog aan de kade. De opgehouden Kanaal-booten hebben Zaterdag van een tijdelijk optrekken van den mist gebruik gemaakt om in- of uit te varen. De doodende mist. Hoe verder het onderzoek inzake de sterfgevallen, tengevolge van den mist in het Maasdal vordert, des te meer komen de meeste verklaringen hierin overeen, dat de oorzaak uitsluitend aan den mist te wijten is. Zondagavond bedroeg het aantal slachtoffers volgens officieels cijfers 63, andere gewaagden van 70 dooden. Te Flémalle liggen op het oogenblik nog een 100 personen ziek. Een eigenaardig verschijnsel is, dat de mist overal een blauw-grijze vettige stof heeft achtergelaten. Zondagmorgen is de Koningin uit Brussel per auto naar Luik vertrokken. Vrij naar het Engelsch. 83.) o— „Besef je wel, dat jij en Alice beiden eens een groot fortuin tot je beschikking zult krijgen?" vroeg mijnheer Ford droogjes. „Is eenig fortuin te groot om aan God te geven?" was Edgars antwoord. Michael Ford zag in, dat er niets meer aan te doen was; en dus verkwistte hij er niet meer tijd aan. Hij wist, dat het mogelijk was door redeneering iemand van meening te doen veranderen en zelfs vooroordeelen weg te nemen; maar iemands gevestigde overtuiging te wijzi gen, dat is een ondernemen, dat maar zelden zal gelukken. Waarbij nog komt, dat men dan wel een heele zware ver antwoordelijkheid op eigen schouders laadt. Toen Edgar hem alleen gelaten had, bleef mijnheer Ford een oogenblik' in ge dachten verzonken zitten. „Zoo gaat het in de wereld", zei hij tot zichzelf, „de eene mensch is geboren in rijkdom en macht en acht ze om niet; een andere heeft al- Enkele slachtoffers, die aan den dood ontsnapten, verklaarden, dat een helsch vuur in hun borst brandde. Anderzijds zien zekere medici ook een oorzaak in den Zuidenwind die var verre streken, vreemde microben mede bracht, die dan in den mist van de nij verheidscentra zouden voortwoekeren. Een aanduiding over wat deze Zuiden wind zooal medebrengen kan, vindt men in het feit, dat het dezer dagen modder regende, en dat naar de eenige mogelijke uitlegging, het hier stof moet zijn dat misschien van uit de Saharawerd ge bracht door den wind. Intusschen, ofschoon de meening, dat vergiftigde gassen de oorzaak zouden zijn, schijnt uitgesloten, stellen de des kundigen toch een onderzoek in bij de koper- en zinkfabrieken en de chemische fabrieken in het Maasdal. Naar uit Parijs wordt gemeld zijn m de Parijsche arbeidersvoorstad Puteau ook ziektegevallen tengevolge van den dikken mist voorgekomen. Twee perso nen moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. En te Londen zijn eveneens verschei den personen onwel geworden. Verder wordt gemeld, dat buiten Lon den een groot aantal koeien ziek zouden zijn geworden. De Engelsche Zondagswetten. In het Lagerhuis heeft minister Clynes in antwoord op de vraag, of de regeering het arrest van het Hooggerechtshof had gezien, waarbij de vertooningen van bios copen op Zondagen onwettig werden ver klaard, geantwoord, dat de Londensclie graafschapsraad 14 dagen den tijd had om van dit vonnis in hooger beroep te gaan. Zoodra de minister zou weten, of de graafschapsraad van dit recht zou ge bruik maken of trachten op andere wijze 'n beslissing der regeering nopens Zon dagswetgeving te verkrijgen, zou hij in het Huis nadere mededeelingen doen. De malaise in Engeland. Sir Oswald Mosley heeft een door 18 lagerhuisleden der arbeiderspartij onder teekend manifest aan de pers verstrekt. Het bepleit aanvaarding van een nood- program, om de werMoosheid te bestrij den. Er wordt o.a. in voorgesteld, een noodkabinet te vormen nit ten hoogste vijf ministers bestaande, die volmacht zouden hebben een noodpolitiek ten uit voer te leggen. Verder wordt voorgesteld, instelling van een organisatie, die bij de ontwikkeling van nieuwe industrieën en bij het moderniseeren der bedrijven hulp zal verleenen, een uitvoer-controlebureau voor levensmiddelen, gegarandeerde prij zen voor landbouwproducten en bescher ming tegen al te hooge prijzen, handels overeenkomsten met de dominions, ver strekking van kapitaal op korten termijn om constructief werk te verrichten, stich ting van een organisatie die bouwmate riaal zou vervaardigen op dezelfde wijze als er tijdens den oorlog minutie werd vervaardigd en uitstel van de terugbeta ling der schulden tot aan het herstel van den eoonomischen toestand. Gerst als brandstof! De boeren in Manitoba (Amerika) die tegenwoordig minder dan Yt dollar krij- les tegen zich en weet den top van den berg te bereiken. De zoon van den rijke dient, terwijl de zoon van den arme zich aan het feestmaal zet; en de eene mensch slaaft en zwoegt, dat de zoon van een andere de vruchten zal plukken. Toen nam hij de pen op en schreef aan Paul Seaton. HOOFDSTUK XXII. Paul Seaton was een van die gelukki gen, die zuiver aanvoelen, wanneer hun tijd gekomen is, om in te grijpen, en wanneer niet; toen de heer Ford hem dan ook verzocht bij de komende ver kiezingen Edgar's plaats in te nemen, voor het Chayford-district, willigde hij, zonder een oogenbik aarzelen dit ver zoek in. Toen de voorbereidende campagne een aanvang ging nemen, kwam Johanna weer geheel van haar kwaal hersteld, thuis; ze bracht Isabel met zich mede. En de gelukkige familie kon zich daarna met hart en ziel wijden aan de dingen, die komen gingen, men sprak en dacht over niets anders meer dan: de verkie zingen. Als altijd bij die gelegenheden verkeerde geheel Engeland in groote op winding, en Chayford maakte geen uit zondering op den regel. Gedurende drie gen per bussel, gebruiken de gerst als brandstof. Zij zeggen, dat dit goedkooper is dan hout of kolen en één bussel gerst is voldoende om een kleine haard een heelen dag te onderhouden. Douanewapenstilstand tusschen de Oostzeestaten? Een douanewapenstilstand zou geslo ten worden tusschen de Oostzeestaten Lethland, Estland en Litauen. De Let- landsche min. van Financiën heeft een ontwerp daartoe ingediend bij het kabi net. Volgens dit voorstel zouden de drie staten zich verbinden in het onderlinge goederenverkeer in de eerstvolgende drio jaren de douanetarieven niet te verhoo- gen, noch nieuwe verboden, noch beper kingen van den in- of uitvoer toe te la ten. Hevig tumult in een kerk. De vroegere rechter Ben Lindsey, de bekende voorstander van het huwelijk m kameraadschap, is Zondag in de Kathe draal van St. John, na afloop van een Zondagsdienst, toen hij trachtte te ant woorden op een scherpen aanval van den kansel door Bisschop William T. Man ning, door de bezoekers van de kerk aan gevallen en tenslotte gearresteerd. Mannen en vrouwen namen deel aan het gevecht met den vroegeren rechter, en de orde kon niet worden hersteld, voordat zes politie-agenten in de kerk, waar 3500 personen aanwezig waren, waren gekomen. Zij moesten tenslotte Lindsey in arrest nemen. Vóórdat dit was gebeurd, werd er voortdurend geroepen: „Gooi hem eruit"' en „lyncht hem". Bisschop Manning viel den vroegeren rechter aan in verband met zijn beginse len, welke de bisschop „vrije liefde' noemde. Hij herinnerde aan Lindsey's royement in Colorado en keurde openlijk zijn geschriften af. „Wat zijn laatste boek betreft", zeide de .bisschop, „is dit naar mijn meening een van de meest vuile, verraderlijke en met verstand ge schreven propaganda-geschriften, ooit gepubliceerd ten gunste van ontucht, vrij geslachtelijk verkeer, overspel en onwet telijke sexueele bevrediging". Aan het slot van de preek van den bisschop stond Lindsey op en riep: „Bis schop Manning, U hebt omtrent mij ge logen. Ik vraag 5 minuten om te ant woorden op Uw aanval". Hierop volgde een aanval van de kerkgangers op den vroegeren rechter, gevolgd door zijn arrestatie. Hij werd in staat van beschuldiging gesteld wegens het verstoren van een openbare gods dienstoefening. Verlaging der ambtenaarssalarissen in Saksen. Op grond van de verordening van den Rijkspresident heeft de Saksische regee- rng bepaald, dat de salarissen van amb tenaren in dienst van staat en gemeente en van leeraren en ambtenaren van on der staatscontrole staande instellingen, alsmede pensioenen en ondersteuningen van gepensionneerde ambtenaren of de nagelaten betrekkingen met ingang van 1 Februari 1931 met 6 pet. zullen worden verlaagd. De salarissen der ministers zullen met 20 pet. verlaagd worden. p—mmm weken hield Paul bijna dagelijks rede voeringen en hij had zelfs nauwlijks den tijd, behoorlijk naar zijn verloofde om te zien. Iedereen in het stadje, zelfs baby en de poes, waren getooid met de politieke kleu ren, al was het maar een strook ge kleurd papier; en het was, of de gansche atmosfeer vervuld was van den komen den strijd, een kamp, die te aantrekke lijker was, omdat er geen dooden en ge wonden bij vallen „Is het geen genot?" riep Isabel op zekeren dag uit. ,,'tls of alles heel an ders is. Men heeft zoo heerlijk de ge legenheid, los te trekken op hen, die van de andere partij zijn en we haten elkaar op een manier, waarin heelemaal geen kwaad steekt, en die toch, zoolang het duurt, den menschen gelegenheid geeft, elkaar met zooveel vuur den mantel uit te vegen." „Juist", viel Johanna bij; „het is die onschuldige soort van haat, die je er nimmer toe zal brengen, iemand werke lijk te kwetsen, maar die toch den wensch in je doet groeien, dat de rook in hun schoorsteen slaat en dat hun hoeden af waaien." Isabel lachte. „En de liefde voor de eigen partij is ook al zoo vermakelijk'. Ernstige scheepsramp in China. Uit Hankow wordt gemeld, dat tenge volge van een hevigen storm op het Toengting-Hoemeer, ten Zuid-Westen van Hankow in het stroomgebied van de Jangtse-Kiang, het stoomschip „Sien Toa" met ongeveer 300 passagiers en de geheele bemanning aan boord is vergaan. Slechts vijf opvarenden zouden zijn gered. De ramp is vermoedelijk te wijten aan het feit, dat het schip overbelast was. Het industrieele proces te Moskou. Het hoogste gerechtshof van de sovjet unie heeft vonnis gewezen in het z.g. industrieproces. De beklaagden in het proces tegen de industrie-partij, Ramsin, Larisjeff, Kali- nikoff, Tsjarnwski en Fedotoff werden tot den dood door den kogel veroordeeld. De drie andere beklaagden werden tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld. In de motiveering van het vonnis wordt er op gewezen, „dat de politieke misdaad van de samenzweerdersgroep volkomen vastgesteld is en dat de beMaagden het vertrouwen van de sovjet-regeering had den misbruikt. De verklaringen der beklaagden hebben het hof in staat gesteld, de details der samenzweringen op te helderen en vast te stellen, dat zekere buitenlandsche kringen geïnteresseerd geweest zijn bij den val der sovjet-regeering en de op richting van een nieuwe dictatuur." Tijdens het voorlezen van het vonnis viel Larisjeff in zwijm. Het hof verklaarde, dat het vonnis geen revisie noodig had. De toehoorders hieven toen de internationale aan en juichten het hof toe. Onder strenge bewaking werden de be klaagden in auto's naar de Lubjankage- vangenis overgebracht. De verdedigers hebben den voorzitter van het centraal executief comité Kali nin, een verzoek om gratie voor de vijf ter dood veroordeelden doen toekomen. Daarop is gunstig beschikt. Het executieve comité van de unie van sovjetrepublieken heeft besloten, het doodvonnis, dat werd uitgesproken over de beschuldigden, Ramsin, Tsjarnowski, Kalinnikow, Larisjew en Feditow, te veranderen in tien jaar gevangenisstraf en den beschuldigden Otsjkin, Sitnin en Koeprijanow, die tot tien jaar gevange nisstraf werden veroordeeld, ieder twee jaar gratie te verleenen en dus hun straf te verminderen tpt 8 jaar. In de toelichting van het gratiebe- sluit heet het, dat de Russische Staat geen wraak wil nemen op zijn verslagen tegen standers. In het proces hebben zij allen zichzelf beschuldigd en verklaard, dat zij door het buitenland bewogen zijn tot het treffen van voorbereidende maatregelen voor de omverwerping van het Sovjet bewind. Terug uit Sowjet-Rusland. De Belgische ingenieur Hankart, die, hoewel blind zijnde, door de Sowjets, zoogenaamd wegens sabotage, was gede porteerd, is Zaterdagavond half tien met den sneltrein uit Warschau te Verviers aangekomen en vervolgens in gezelschap van vrouw en dochter doorgereisd naar Luik en Brussel. Men heeft een gevoel, of voor een poos, al de aanhangers ervan familie van je zijn, net als bij een Kerstfeestviering." „En toch weet je al dien tijd heel ze ker, dat die gevoelens verdwenen zijn, nog geen week, nadat de verkiezingen achter den rug zijn." „Daarom is het juist zoo vermakelijk." „Zoo, zoo, en dat zegt mijn verloofde daar zoo maar!" zeide Paul, die juist bin nentrad. „Wat moet haar mede-partijge noot daar wel van denken?" Isabel lachte opgewekt. „Een verkie zing is, net als een liefdesgeschiedenis, een stimulans voor iedere vrouw, vooral, wanneer de candidaat en de geliefde in één persoon vereenigd zijn. Je kunt je niet voorstellen, hoe ik geniet, wanneer de menschen je toejuichen, als je gespro ken hebt. Dan gaat er een ontroering door me heen, net alsof de menschen het volkslied en „Auld Robin Gay" te gelijkertijd zingen, 'tls zoo'n heerlijke emotie, dat ik je altijd dankbaar zal blij ven, ze me geschonken te hebben." Paul was erg in zijn nopjes, maar om dat hij 'nman was, en geen schooljon gen, onthield hij er zich van, zijn ver loofde naar verdienste te beloonen, in tegenwoordigheid van een derde. „Wat ben je in een goede bui vandaag", zeide Binnenland. Memorie van Antwoord over de begroo ting Wegenfonds 1931. Geen Directeur van den Landbouw. Buitenland. De gevolgen van de mist. Ben Lindsey gearresteerd. De uitspraak in het industrieele proces in Rusland. De malaise in Engeland. Hankart, die zijn invrijheidsstelling aan Vandervelde en aan de Roode-Kruis- vereeniging heeft te danken, liet zich m zeer bittere bewoordingen uit over het huidige regiem, dat hij, die 34 jaar in Rusland heeft gewoond, wreeder acht dan welk ander regiem ook, dat het Rus sische volk in den loop der tijden heeft gekend. Noodlottige scbeepsonfpfoffing. Het Italiaansche schip „Artiglio", een bergingsvaartuig va» onderzeeërs, dat manoeuvreerde ten Zuiden van het eiland Houat, is Zondag j.l. uit elkaar gesprongen en gezonken. Er zouden veertien personen gedood zijn. Zeven personen, die aan een wissen dood ontsnapten, werden ondergebracht te Belle lie. Een aantal duikers werden dood ge vonden op de plaats waar het ongeval ge beurde. Omtrent de oorzaak wordt nog nader gemeld: Drie duikers hadden een aantal mijnen gelegd, om het wrak van het Italiaansche stoomschip „La Florence", dat hier in den oorlog gezonken was en bij Quibe- ron de doorvaart verhinderde, te doen springen, om deze doorvaart vrij te ma ken. Dit schip bevatte echter ettelijke hon derden ton munitie, waardoor behalve het wrak, ook de „Artiglio" explodeerde. Korte Berichten. Berichten uit Formosa maken mel ding van aardschokken, die zich over een groote uitgestrektheid in de provincie Tainan (Zuid-West-Formosa) deden ge voelen. Er zijn vier dooden en drie ge kwetsten; 350 huizen zijn vernield. Senator Walsh, uit Massachusetts, zal in den Senaat te Washington een voorstel indienen om in alle takken van den re- geeringsdienst voor den tijd van één jaar de vijfdaagsche werkweek in te voeren. hij slechts, terwijl zijn blik liefkozend op haar rustte. Ze zag er inderdaad aantrek kelijk uit, in haar blauw kleed, de kleur van Pauls partij; een vrouw ziet er altijd op haar best uit, als de kleur van haar kleed in denzelfden tint is als haar oogen, in dit geval ging het zeker op. „Dat komt van die heerlijke verkie zingen! De geestdrift stijgt als champagne naar mijn hoofd." „Nu zorg maar, dat je je niet te veel vermoeit; ik zou nog liever de kans op een zetel verliezen dan dat je je zelf ziek zoudt maken, door me te helpen, er een te verwerven." „Ik ben blij, dat je het haar ook eens zegt," viel Johanna bij; „ik ben zeker, dat ze zich veel te veel inspant, maar ze (wil niet luisteren. Haar geestkracht gaat veel verder dan haar weerstandsvermo gen." Er kwam een bezorgde trek op Paul's gelaat. „Waarlijk, je ziet er wat moe uit, [sabel" zeide hij. „Dwaasheid!" antwoordde ze; daarna bekeek ze zichzelf met critischen blik in den spiegel. (Wordt vervolgd.) Voor een Engelsch schrijver wel een weinig optimistisch. Vert.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1