Uit de Provincie. Gemengd Nieuws. Onderwijs Rechtzaken Land- en Tuinbouw. Radio-nieuws Scheepstijdingen. y«n bitnft, ds ttchnliohl kant d«r kwis- tle hoort thuis bij de Waterstaatsbegroo- ting. Het zoeken naar afzetgebied wordt allerminst uit het oog verloren. De wenaoh om den landbouw tijdelijk te ontheffen van de sociale lasten lijkt heel billijk. Maar daaraan zitten ernstige consokwen- ties vast en de regeering heeft tegen dat denkbeeld ernstige bezwaren. Directeur-generaalschap. Spr. blijft de Kamer ontraden, aan te dringen op de benoeming van een direc teur-generaal. Werd de motie-Van der Sluis aangenomen, dan zou Spr. deze naast zich neerleggen. Spr. heeft golden aangevraagd voor een landbouwconsulent in algomcenen dienst, omdat Spr. behoef te heeft aan iemand, die geheel vrij van administratieve beslommeringen, zich ge heel kan wijden aan de landbouwtechniek en de economische adviseur van den mi nister is. Hij zal van den minister recht streeks opdrachten krijgen. Omtrent de hergroepeering van de direc tie van den landbouw heeft Spr. nog geen beslissing genomen. Spr. wil de gedachte van den heer Ebels overwegen, om daar voor een kleine commissie van onderzoek in te stellen. Spr. komt thans tot zijn slot. De hee- ren Kersten en Weitkamp bekeken de cri sis van hooger plan. Spr. sluit zich gaar ne aan bij de woorden van den heer Weit kamp, dat naast Godsvertrouwen den landbouw past zelfvertrouwen en self help. De algemeene beraadslaginger* worden gesloten. Te 4 uur wordt de vergadenng ver daagd tot Dinsdagmiddag één uur. Industrie-tentoonstelling te Breskens. Door de Vereen voor Vreemdelingenver keer te Breskens wordt een groote indus trie-tentoonstelling georganiseerd legen Juni 1931. Een dergelijke tentoonstelling is in Zoeuwsch-Vlaanderen nog niet ge houden. Met ingang van 1 Februari is als verpleegster bij de Veroen. Wijkverple ging en Tuberculosebestrijding te Aardon- burg benoemd zuster Van Stee, thans to Ierseke. Aan de tegenwoordige wijkzus ter, zuster Joppe, is op verzoek tegen gen dien datum eervol ontslag verleend. twscht de 19-jarlge 1 os-werkman P. W., uit Zaandam, beschuldigd van poging tot moord op ztfn vroeger meisje, aldaar. Eisch 8 jaar gev. straf. Auto tewater. De inzitten den gered. Gistermiddag omstreeks half vier is te Broek in Waterland een auto-ongeluk ^ebeurd, dat wonder boven wonder goed is afgoloonen. Een genees heer uit Edam was, vergezeld van een kennis per auto op weg van Amster dam naar eerstgenoemde plaats. Op don weg langs het Broekermeer, dio ter plaatse zeer smal is, moest de auto uit wijken voor een uit tegenovergestelde richting komenden vrachtwagen, en kwam daarbij te slipnen, tengevolge waar van de auto in het Broekermeer reed. De wagen kwam met de vier wielen naar boven in het water terecht. Dank zij de gelukkige omstandigheid, dat het onge val geschiedde in de nabijheid van een boerderij, waar ter gelegenheid van een St. Nicolaasfeestje een groot gezelschap o.w. een dokter aanwezig was, en op kort gelegen afstand een twaalftal gemeente werklieden bezig was baggerwerk te vev- richten, schoot van alle kanten hulp toe. Met vereende krachten slaagde men er ii de auto te doen kantelen, waardoor de beide inzittenden konden worden bevrijd. De geneesheer had reeds het bewustzijn verloren; de ander was echter nog bij kennis. Dr van Paree mocht er in slagen n a toepassing n kunstmatige ademha ling de levensgeesten van den drenkeling op te wekken, waarna beide personen naar Edam werden vervoerd. De inbraak in het raadhuis t e H e e r 1 e n. Het is ae Heeriensche recherche mogen gelukken de daders van de inbraak in het Heeriensche gemeente huis te arresteeren. Het zijn de 20-,jarige mijnwerker K. en de 20-jarige losworkman v. d. L. Bij on derzoek bleek, dat zij ook debet waren aan de inbraken in de autogarage dor ge meente, in het Grand-Hotel, in een twee tal villa's aan den Molenberg en in liet. sanatorium te Heerion. Mogelijk zijn do gearresteerden ook nog aan andore den iaaston tijd te Heerlen gepleegde inbraken schuldig. Maandag zullen ze, naar Maastricht worden over gebracht. v«r« an warknamara om loonsverlaging ta voorkomen, ontgaat der regeering allor- mlnst, Daardoor wordt het der regeering mogelijk, hulp te verleenen zonder dat dezo alleen één groep ten goede komt. Spr. zegt toe, de organisaties op het be lang van deze zaak opmerkzaam te zul len maken. Spr. zal gaarne kinderexploi tatie ook onder de bestaande omstandig heden helpen tegengaan. Tegen publicatie der rapporten van de commissie-Lovlnk bestaat geen bezwaar, wel tegen te vroege publicatie. Als eenige maatrogel van de zijde der regeering komt, waarborgt de behandeling voldoende openhaarheid. Heeft de Crisis-commissie eenmaal haar werk voleindigd, dan zal een overzicht worden vergund aan ieder een. Het verkrijgen van juiste gegevens om trent de met hypotheek bezwaarde bedrij ven is niet gemakkelijk. De directie van den Landbouw verzamelt deze. Tegenover het verzoek van den heer Braat om verhooging van de premie voor de vangst van zeehonden staat het ver zoek der dierenbescherming tot afschaf fing daarvan. Deze zaak is in onderzoek bij een commissie uit het College voor de Visscherijen. Voor spr. is alle aanleiding aanwezig, de doeltreffendheid van de contröle op den export van aardappelen naar Ned.- Indië nader te onderzoeken. Er worden pogingen gedaan om het uitgevoerde aardappelpootgoe-d te verbeteren. Moch ten deze niet slagen, dan zal het dwin gende apparaat der wet in werking wor den gesteld. De aandacht van de land- bouw-crisiscommissie is gevestigd op den invoer van Deensch vleesch en den uit voer van paarden. De heer Ehels vroeg de aandacht voor de landarbeiders, die in den tijd van top- prijzen een plaatsje hebben gekregen krachtens de Landarbeiderswet en die nu de annuïteit niet kunnen betalen. Deze moeilijke qua es tie behoort ter beslissing niet alleen aan den minister van land bouw. Spr. kan geen enkele toezegging doen. Naar de te hooge keurloonen bij uit voer van vee en aardappelen zal een na der onderzoek worden ingesteld. Ook zal een systematisch onderzoek naar den af zet van aardappelen worden bevorderd. Wat de zangvogels betreft wordt gezocht naar een oplossing, welke de wensehen der vogelbeschermers wel zal bevredigen. De heer Lockefeer wees op den kritie ken toestand in Zeeland. Het is spr. be kend, dat den laatsten tijd de opzegging van hypotheken een omvang heeft aan genomen, eenigermate boven het normale Spr.'s aandacht is daaraan gewijd. De regeering erkent, dat sommige tak ken in den landbouw in groote malaise verkeeren. De toestand in de gemengde bedrijven is op het oogenblik vrij gun stig. Maar ook andere takken van vólkswel vaart verkeeren in kritieken toestand. Dat wordt in landbouwkringen wel eens uit het oog verloren. De Regeering moet an dere takken van de volkswelvaart niet uitschakelen, waar zij den landbouw wil helpen. Bovendien kost het overwinnen van moeilijkheden bij de voorbereiding van bulp aan den landbouw tijd. Een wets ontwerp moet nog een heelen weg door- loopen, nadat het 't departement heeft verlaten. Men heeft aangedrongen op een systeem van maatregelen. Men wijst op het urgentieprogram der drie landbouw organisaties. Moest over al die punteD tusschen de departementen overleg wor den gepleegd, dan zou in 1931 het com plex van maatregelen nog niet gereed zijn. Het groote voordeel der commissie- Lovink is, dat zij wetsontwerpen samen stelt, telkens een afzonderlijk voorstel in dient en dan wacht, totdat een nieuw complex gereed is. Spr. acht het gevaar lijk, dat alles meer en meer op één kaart komt te staan, wanneer de akkerbouw wordt ingekrompen. Anders wordt onze landbouw geheel van het buitenland af hankelijk. Maar ook in een kunstmatigen akkerbouw schuilt een gevaar. Een plot selinge geforceerde verandering zou in elk geval het bestaande bedrijf ontwrich ten. Thans een woord over de bijzondere middelen om de malaise te bestrijden: de hulp aan den landbouw, de spoorweg tarieven, de steun aan de bietenteelt en de aardappelmeelindustrie. Wat het eer ste punt betreft, verwijst spr. naar de in gediende Tariefwet. De volgende week zal de Kamer een wetsontwerp tot leniging van den nood bij de aardappelmeelindustrie in het noor den des land bereiken. Eenigen tijd van overleg was noodig om te bereiken, dat de oude crediteuren niet in nadeelige positie zouden komen tegenover den Staat als nieuwe crediteur. 8 De heer Van Rappard was onbillijk te genover de regeering, toen hij opmerkte, dat het Suikerwetje niets heeft uitge werkt. Sindsdien is de wereldprijs immers nog meer gedaald. Het economische Sui kerrapport van de commissie-Lovink is thans in onderzoek. Steun suikerbietenteelt. Aan de ontworpen motie van den heer Van den Heuvel heeft Spr. geen behoefte. Zonder motie zal de voorbereiding dezer aangelegenheid geen dag langer duren Spr. twijfelt echter, of het mogelijk zal zijn vóór Kerstmis een wetsontwerp in te dienen; maar de regeering is bereid, de suikerbietenteelt met een wettelijken maat regel te helpen. Verlaging spoorwegtarieven. Wat da verlaging der spoorwegtarie- Naar verluidt, zullen de heoren v. de Beke Callenfels (C. H.) en Kalcebeeke (V. B.) zich volgend jaar niet herkiesbaar stellen als lid der Prov. Staten van Zee land. Men vertelt zulks ook van de hee- ren v. d. Weyde, Boonman en Hendrikse. 600 ABONNE's heeft de Goesche Radio Centrale, een reden voor U om ook een aansluiting te nemen. Adres: J. M Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Kapelle. Op de voordracht voor onder wijzeres aan de openbare school allrier plaatsten B. en W.: Nr. 1. Mej. J. M. Stecher te Vlissingen, 2. Mej. 1'. C. G. v. d. Zwart te Biervliet; 3. Mej. J. L. R. Net te Middelburg. Op de voordracht voor onderwijzer aan de openbare school te Borssele zijn geplaatst: 1. H. LI. de Lozanne te Nieuw- vliet; 2. J. J. Kole te Kruiningeu, 3. A. N. Meijer, te Harlingen. Benoemd tot onderwijzeres aan een Chr. School te Eindhoven, Mej. B. Geense te Middelburg; tot onderwijzer aan een Chr. School te Zuilen dhr A. Slntema le Colijnsplaat; tot onderwijzeres aan de Chr. School te Othene bij Terneuzen, mej. A. A. Bilius te Zierikzee. Moordaanslag op zijn gewezen meisje. Voor de Haarlemscbe rechtbank stond Jacht op een smokkel auto. Gisteren hebben de Duitsche douanen een vergeefsche jacht gemaakt op een Nederlandschen smokkelauto. Op den provincialen weg van Nieuw- stadt (L.) naar Isenburch, Duitschland. passeerde in den vroegen morgen een luxe auto in kalme vaart. Een tweetal Duitsche kommiezen sommeerden den chauffeur te stoppen. Deze gaf hieraan geen gevolg, integendeel hij gaf „vol gas" en wist te passeeren. De kommiezen maakten daarna ge bruik van hun revolvers en losten een twintigtal schoten op den auto. Deze ver dween echter in snel tempo in de rich ting Heinsberg. De auto moet gepantserd zijn geweest. Uit de Praktijk. Eendenhouderij. Been- zwakte en Ons Hutje aan de Zee. Een lezer uit Zeeland vraagt; Ik heb witte ioopeenden die in een vijver van 150 vierkante Meter oppervlakte en op enkele tientallen vierkante Meters grond moeten blijven. Ik voer ze enkel met mais, is dat wel goed voor de eierproductie? Onlangs heb ik al eens uitgelegd dat voor hot opwekken van lichaamswarmte en beweging zetmeel noodig is, maai voor het vormen van spieren en eieren is eiwit noodig. De benoodigde hoeveel heid eiwit voor eivonning kan een kip of eend niet uit graan machtig worden en zeer zeker niet uit mais, dat een hoog percentage zetmeel bevat. Wat krUfren tra dus? Als de rijver en de oevers veel slakken, wormen, insecten, klkvorschen, enz. bevatten, dan zoekt een eend wel haar eigen elwltrijkevoer op en als men dan de dieren den heelen dag los laat en laat zoeken en jagen op onge dierte, dan kan men haar 's avonds een 70 gram mais geven en gedijt zij goed en legt goed. De eend is echter eon vraat zuchtig beest en heeft heel gauw een :cr rein als het ware doodgejaagd. Zij vindt dan geen eiwit genoeg meer en houdt dan op met leggen. Voer ik dan do eond daar bij zooveel mais als zij lust, dan zal zij wel dik en vet worden, wat mot liet oeg op de naderende kerstdagen ook wat waurd is, maar eieren hebben wij niet van haar te verwachten. Hoe het nu met uw vijver staat, waarde lezer, weet ik niet, doch ik zou om zckor le zijn, vooral in dezen tijd van het jaar, nu het dierlijk leven in sloot en plas niet groot meer is. wat eiwitrijk meelvoer bij geven. Gij kunt eenden ook droog meel voeren, net als kippen, maar dan vermorsen ze erg voel en daarom is bet beter dat meelvje1" rul aan te maken. Geef ze b.v. twee maal per dag telkens per eend 30 gram meelvoer, zooals dat in den handel is, en 's avonds een 6570 cram mais per eend. Dan zullen ze wel gaan leggen, als het goed gefokte eenden zijn. Als ze niet van een goede legstam zijn, dan helpt al uw voe ren niets, dan krijgt u voor half Febru ari geen eieren. Een andere, zeer belangrijke vraag wordt me door een lezer uit Zuid-Holland gesteld; Hij heeft) nu 8C0 Noord-Hol- landsclie blauwe kuikens, oud 3 weken, welke op 14 dagen aan beenzwakte zijn gaan lijden. Ongeveer 150 kuikens krui pen er nu over den grond en de meesten hebben kromgetrokken teenen. Hij heeft ze in een afdeeling, groot 4 bij 6 meter op gaasbodems gehad, maar toen de beeu- zwakte begon zijn ze op turfstrooisel ge bracht en hebben ze een extra scheutje levertraan en fosforzure kalk door hot öpfokvoer gekregen.Is er nu raad om die 150 kuikens beter te maken? Volgens opgave bovat het opfokvoer per 50 k.g. 3 kg. levertraan, dus dat is op 100 k.g. 6 k.g. of 6 pet, "Welnu, dat is veel te veel en het kuikewvoer wordt op die manier veel te duur, terwijl juist liet hooge vetgehalte de ingewanden der kui kens van streek maakt. Een verder groot nadeel is, dat het vleesch der kuikens er naar kan gaan smaken of ruiken. Le vertraan is een prachtig voedingsmiddel in de hedendaagsche pluimveehouderij, maarmet mate gebruiken, niet maar de kuikens er half in laten zwem men. Een goed percentage is nuttig en te veel abnormaal duur en kan schaden. Als nu bovendien de traan niet al te best is en b.v. een hoog gehalte aan vrije vetzuren bevat, dan werkt zij direct scha delijk op de kuikens. Ik raad u dus een groote bezuiniging aan in uw voer. Meng niet meer dan 3 pet. levertraan en zorg dan dat u goede traan kriigt. Er wordt veel met levertraan geknoeid, er komt veel vervalsching voor met minerale olie en Japansche haaientraan. Als u goede traan heeft moet zelfs 2 pet voldoende zijn om de beenzwakte te genezen. Nu u zoo geweldig royaal bent met de duro lever traan, ben ik bang, dat u met de fosfor zure kalk, waarvan u spreekt, ook te roy aal bent. Ook daarmede moet u niet over drijven, temeer daar uw meelvoer reeds vischmeel bevat, dat over 't algemeen vol doende fosforzure kalk bevat. Het is nu da gevaarlijkste tijd voor kuikens bin nenshuis, daar zij nu geen zonlicht kun nen krijgen. Zonlicht is een der beste middelen tegen Engelsche ziekte en been zwakte. Maar dan m'ag het zonlicht niet door gewoon vensterglas vallen, want dan worden de heilzame ultra-violette stralen er als het ware uitgefiltreerd. Wij ge bruiken juist de levertraan om het zon licht te vervangen en dat gaat best, mits we goede traan nemen. Vraag 3 uit Gelderland: Ik ben van plan een broedmachine aan te schaffen en heb er in huis geen ruimte voor. Als ik een hutje ga bouwen van hout, asbest en ijzeren golfplaten, wat is dan het bes te van de drie soorten? Hoe groot moet zo.o'n hutje zijn om een broedmachine in te plaatsen van 200 eieren. Welke machine is het beste daarvoor en welk boek is het beste om iets van de pluim veeteelt te leeren? Geachte lezer, mijn raad is: bouw het hutje ergens aan de zee, zooals het kin derliedje zong en koop uw kuikens kant en klaar, gebroed bij een goed iokker. Wat gij met uw hutje en uw machine zult bereiken is een hoop misère, een hoop ergernis, een hoop aoode kuikens en een groot gat in uw portemonnaie. Kijk eens, broeden met een machine is als men een prospectus van een fabri kant leest, het gemakkelijkste werk van de wereld en als u het gaat probeeron komt er geen biet van terecht. Men moet van broeden met oen machine verstand hebben, net zoo goed als van elk vak. Nu kan een beginner zichzelf wat leeren door eerst boekjes te lezen, pluimveebla den te lezen en dan een niet te dure proef nemen, maar eerst het geld beste den aan een hutje bouwen, dan een ma- thine koopen en dan nog het broeden moeten leeren. Ik raad u dat sterk af, tenminste indien het u er om te doen is om er wat mee te verdienen. Maak u dus liever geen zorgen over een hutje van planken, cement of ijzeren golfpla ten, maak u geen zorgen over welk merk machine, maar koop eenvoudig in het voorjaar, zoodra gij ze noodig hebt, een- dags kuikens van een goed fokker. Als gij het geld spaart voor hutje en ma- I chine kunt gij wat meer betalen voor beste kuikens en daar zijt gij veel en veel beter mee af, "Wenseht n lMyraamarhMid bot Tak to leeren, informeer dan eens ln de buurt of daar ergens machines staan, ga er op af, dan zal zulks zich loonen, zelfs al moost gij geld uitgeven om met trein of bus er heen te gaan, Inmiddels kunt u een boek gaan koopen en lezen b.v. A.A. ter Haar, Handboek voor den Bedrijfspluim- veehouder, uitgogovon te Maastricht bij Leiter-Nijpels. Ook kunt u een abonne ment nemen op een kippencourant, er zijn er in ons land genoeg en u krijgt dan elke week een blad vol kipponwijsheid in uw huis en kunt naar hartelust studeo- ron. Al dat geld beschouw ik als goed besteed, het geld voor hutjes ais wegge gooid. DR. TE HENNEPE Vragen, dez rubriek betreffonde, kun nen door onze lezers worden gezonden aan Dr Te Hennepe, Diergaarde singel 96a te Rotterdam. Postzegel voor ant woord insluiten en blad vermelden. Programma van Zondag 7 December. HUIZEN. 185 M.7 8.30—9.30 N.C.1I.V. Morgenwijding. 10.3012 Uitze: dirg van Hoogmis. 12. >01.30 Lunchmuzi k. 2.30 4 Concert KRO salonorkost. 5.50 N.C. R.V. Kerkdienst uit de Parkkerk, A'dam. 8.1510.40 Concert. HILVERSUM. 298 M. 12.30—2 Concert. A.V.R.O.-oxtet. 2.304 Het Concertge bouworkest o.l.v. Dr Willem Mengelberg. 4.305 Gramofoonplaten. 8.10 Concert Omroeporkest. DAVFNTRY, 1554.4 M. 3.20 Kerk-can. tate Nr 70 van Bach. 4.20 Kerkdienst. 4.45 Militair Concert. 5.35 Solistenconcert. 10.10 Concert. Orkest, sopraan, viool. Programma van Maandag 8 Dec. HILVERSUM. 298 M. Algemeen Pro- gramma, te verzorgen door do A.V.R.O. 89.55 Gramofoonplafon, 10.80—12 Con- cort, kwintet. 12'2 Concert Rott, Philh, Gonootschap. 41.30 Concert kwartet 5.30G.45 Concert orkest. 7,15—8 Orgel- recital. 88,45 Ora oriurn'ragmenlen. Lie deren- en oratoriumkwartot. 8 439 Gra mofoonplaten. 99.45 Concert omroep orkest. HT'FFN. 1875 AT. 8 15—9.30 NCR.V. Morgenconcert. 11.8012.30 Gramofoon platen. 12.301.46 Orgelconcert Jan z,wart. 1.4j2, 2.3o3.1a en 3.4.j—4 gra mofoonplaten. 50.30 Concer strijkkwar tet. 811 Concert KRO orkest. DAVENTRY, 1554.4 M. 12.20 Orgelcon cert. 1.35 Orkestconcort. 4,10 Concert. 7 Pianorecital. 10.25 Concert Strijkkwartet. BRUSSEL, 508.5 M. 6.50 Concert. 8.35 Liederenvoordincht. 8.50 Concert. ZEESEN. 163-1.9 M. 3,50 Concert. 7.20 Orkestconcert. 9 u. Vocaal en instrumen taal concert. 9.60 Büttner-ooncerL De zender te Hilversum. Naar dc N, R. C. van do Nederl. Sein- toestüllenfabriek te Hilversum vernomen heeft, wordt de zender voor de 298 M. golflengte verbeterd. In de eeiste plaats ondergaat het an tennestelsel oen wijziging. Hierdoor zal de straling verbeterd worden, hetgeen voor do luisteraars een krachtiger ont vangst beioekont Verder wordt besturing met kristal ingevoerd, waardoor do golf lengte practisch constant blijft. Op bet oogenblik is in het laboralorium een zender gereed, die op bepaalde uren van den dag dienst doet, terwijl er werk zaamheden aan den ouden zender ver richt worden. Op de vraag, of men iets naders wist omtrent de hinderlijke contra-seinen, die de uitzendingen op de 298 mo er storen, kon men geen antwoord geven. De zaak zou nader onderzocht worden. Stoomvaart Mij Nederland. CHR. HUYGENS, uitr., 3 v. Singapore. SOEMBA, thuisr., pass. 3 Gibraltar. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, uitr. wordt te Southampton opgehouden door mist. KONINGIN DER NEDERL., thuisr., 5 v.m. 6 u. te Genua. Kon. Ned. Stoomboot Mij. CRYNSSEN. uitr., 4 van Curaqao n. Puerto Gabello. SIMON BOLIVxVR, uitr., 4 van Curaqao n. ljperto Cabello. Stand van hedenmorgen 10 uur; 761. Licbt op voor fietsers: Zondag 4 uur 23. Maandag 4 uur 23. De peinzer. Gemaskerde Chimpansée uit Cambia, West-Afrika. Een der nieuwste aanwinsten voor de Rotterdamsche Diergaarde,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 6