Het betrouwbaar persoon, Abdijsiroop Een hoester heeft Abdjjsiroop noodig' Kerknieuws. Predikbeurten. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Marktberichten. Burgerlijke Stand Advertentiën. Kieine Advertentiën. Dit moet zijn Maandag 8 December. Loopwerk ,,Voor de Borst" Wu»ónk«tt\H*. tjondef inpr '."intftciartin d# CtamMnUrMd. Afwe^ftf ahr Noerdhoek, Ingekomon in eon verslag over de iepen- ziokto on do uitworklng dor bestrijdings middelen. Zal bij de leden worden rond gezonden. De verordening op heffing opcenten op belasting is goedgekeurd. De Politie verordening wordt op verzoek van Ged. Staten op enkele punten gewijzigd, be halve over de vaststelling der kommen, waarover nog gecorrespondeerd wordt. B. en W. stellen op aandrang van den Inspec. van het L. O. voor om aan de O. L. school te Geersdijk een lokaal bij te bou wen. Na eenige bespreking werden B. en W. gemachtigd tot aanbesteding over te gaan. Daarna kwam in behandeling het rap port van den Gemeente-opzichter inzake verbetering der Noordeindstraat en Oost achterweg. B. en W. stellen voor om in de Noordeinstraat klinkerbestrating aan te brengen en den Oostachterweg te ver harden met macadam en te verbreeden. Dhr de Ridder zag die verbetering in don Oostachterweg gaarne wat verder doorgetrokken tot voorbij den Zuidachter weg en stelde een amendement op het voorstel van B. en W. voor waarover de stemmen staakten (5—5). Dhr de Boer stelde voor om ook den Oostachterweg met klinkers te bestraten. Dhr Schippers is voor verbetering maar is het wel zoo noodig om aldaar die kos ten te maken? Dhr Kramer is de tijds omstandigheden in aanmerking nemen de en gezien de hooge kosten en het wei nig verkeer, nog niet overtuigd van de noodzakelijkheid. Dhr Schippers zegt: hier op het dorp zijn er toch voldoende straten om te rijden. Dhr de Boer verdedigt zijn voor stel en wijst dhr Schippers er op, dat het niet gaat over een rijweg, maar over bewoners, die nu een 20 jaar bij regen achtig weder in den modder zitten. Dhr de Regt vindt een straatweg wel wat veeleischend en is van meening, dat het wel te probeeren is met het voorstel van B. en W. waarop dhr de Boer zijn voorstel intrekt en het voorstel van B. en W. met alg. stemmen wordt aangenomen. Voorstel van B. en W. om opnieuw onthefing voor 2 jaar voor lichamelijke oefening op de scholen aan te vragen, wordt aangenomen. Aanvraag van het bestuur der Chr. school te Kamperland om gelden voor electrische lichtleidingen, werd ingewil ligd volgens art. 101 Lager Onderwijswet. Verhooging subsidie aan Burg. Armbe stuur voor 1930 werd aangenomen. Daarna bespreking omtrent straatver lichting. B. en W. stellen voor cm de lampen, die des nachts moeten blijven branden van 40 watt te brengen op 60 watt. Dhr de Boer wijst er op, dat het vroeger besluit van 40 teleurstelling zal brengen en zag gaarne, dat de geheele straatverlichting uit 60 watt bestond. B. en W. en de heer Breure hebben te Geersdijk de verlichting met 40 watt bezien en vinden die vol doende. Dhr de Boer zegt: hier en op Kamperland staan de palen 100 M. en te Geersdijk misschien 60 M. uit elkaar, in ieder geval veel korter dan 100 M. Over het voorstel van B. en W. staakten de stemmen (55). Besloten werd op den dorpsdijk bij C. Ketelaar een straatlan taarn te plaatsen. Verder werd op voorstel van B. en W. besloten om aan den heer J. Flikweert te Wissenkerke en den heer Van Luik te Kamperland de huur voor het plaat sen van woonwagens op te zeggen en het stuk grond in eigendom* der gemeente, en gelegen in den hoek van den Camperland- polder aan het nieuwe weggedeelte als woonwagenkamp in te richten. Dhr Breure zegt, dat de bewoners van den dijk te Geersdijk klagen dat bij regen 't water van den weg op hun erf stroomt Verder heeft het zijn aandacht getrokken, dat sommige bestuurders van voertuigen bij het passeeren van een begrafenisstoet weinig eerbied toonen en gewoon door rijden. Op een vraag van den voorzitter zegt dhr Breure, dat hij dit te Wissen kerke en te Kamperland heeft waarge nomen. De voorzitter zal hierover de politie hooren. Dhr Schippers vraagt naar de vorde ringen van het kabelleggen naar Kam perland en noemt het treurig, dat deze plaats zoo lang van electr. licht verstoken blijft. De voorzitter zegt: u kent de situ atie. Er is nog geen toestemming van de rechthebbenden om kabels te leggen. De P.Z.E.M. is de vergunning nog steeds wachtende. Dhr Kramer vraagt in verband met de in uitzicht zijnde werkloosheid te Kam perland naar de mogelijkheid om den toegang naar de haven te verbeteren door middel van afgraving der vaargeul enz. De voorzitter zegt: de rechthebbende is er eenige malen over aangeschreven, maar het antwoord is tot heden uitge bleven. Verder werd door vele leden gesproken over het werkloosheidsvraagstuk, waarbij de heer Abrahamse betreurde de laksch- heid of kortzichtigheid der werkloozen zelf, door ongeorganiseerd te blijven. Daarna sluiting. Wolfaartsdijk. Vrijdag j.l. vergaderde de Raad dezer gemeente. Tegenwoordig alle leden. Verschillende ingekomen stuk ken, waaronder een bericht van 't hoofd der school te Oudsabbinge, dat wegens on voldoende deelname de tuinbouwcursus nie.t zal doorgaan werden voor ken nisgeving aangenomen. Als leden van de plaatselijke school commissie werden gekozen C. v. d. Velde en G. Remijnse. Op voorstel van B. en W. werd besloten een gratificatie te geven aan K. Bareman, A. de Bel en M. v. d. Kreeke, eik van f 10, voor het verrichten van buitengewone poiitiedieaiteni Op verzoek van B, en W, werd hun een crediet vorleond van f260, voor het in winnen van advies bij het bureau be- .'drijven van de /'vereen., van Ned. Ge meenten inzake gasvoorziening dezer ge meente. Goedgekeurd werd het aangaan van een geldleening groot f 12000 ad. 4.5 pet. bij de bank van Ned. Gemeenten, ten be hoeve van het ondergrondsche electrische kabelnet en aanleg van straatverlichting. Op een verzoek van J. Koeman om een toelage van 2 gld per maand voor zijn schoolgaand kind dat de Chr. school aan de Papeweg bezoekt, werd gunstig be schikt. Aan een verzoek van A. v. d. Vliet en 21 anderen, tot het scheppenvan werkge legenheid bij event, werkloosheid, werd na verschillende besprekingen besloten de noodige aandacht te schenken. Op een vraag van dhr M. Kloosterman hoe het stond met de Radio-distributie deelde de voorzitter mede dat M. Tramper hem had medegedeeld, dat hij met de aan sluiting spoedig zal aanvangen. Dezelfde vroeg opheldering hoe het kwam, dat de electrische straatverlich ting tot 12 uur des nachts brandt, terwijl toch door den raad was vastgestel, dat dit elf uur zou zijn. De voorzitter antwoordde hierop, dat er door de ■mmeente een con tract met de PZEM was gesloten tot 11 uur uitgezonderd de doorbranders en er dus alleen volgens het contract moet worden betaald. Daar het (onvoorziene omstandigheden uitgesloten) de laatste vergadering in '30 zou zijn, bracht de voorzitter den leden zijn harteliiken dank en in het bijzonder de secretaris dhr J. Goetheer, voor alles wat zij in het afgeloopen jaar tot stand hielpen brengen. Spr wees daarbij op 2 belangrijke uitvoeringen n.l. de opening van het nieuwe raadhuis en de aanleg van de electrische verlichting. Weth. Val kier dankte namens den raad den voor zitter voor de prettige leiding. Ned. Herv. Kerk. Zestal te Kampen: E. V. J. Japchen te Maartensdijk, W. J. Mulder te Voorthuizen, E. Schimmel te Ameide, H. J. v. Schuppen te Lunteren, G. G. Severijn te Waarder, J. J. Timmer te Ermelo. Beroepen te Scherpenisse, J. H. van Paddenburg te Elspeet. Beroepen te Sommelsdijk, E. van Asch te Arnemuiden. Bedankt voor Soest, F. Kijftenbelt te Feijenoord. Voor Rijssen, J. E. Klomp te Ede. Voor Den Bommel, J. H. van Pad- denburgh te Elspeet. Voor Muiden, W. Rijnsburger te Polsbroek en Vlist. Geref. Kerken. Aangenomen naar Lemele en Leme- lerveld, A. Borsjes te Schermerhorn. Kerkbouw. In de jongste ver gadering van den kerkeraad der Geref. Kerk te Middelburg werd door het mode- ramen medegedeeld, dat de nieuwe Hof- pleinkerk D. V. op Maandag 29 Dec. a.s. des avonds te 7 uur in gebruik zal wor den genomen. De Noorderkerk zal telefonisch verbon den worden met de Hofpleinkerk, zoodat zij, die geen plaats kunnen vinden in laatstgenoemde kerk, den dienst kunnen volgen in de Noorderkerk. Des middags van 24 uur zal de nieuwe kerk voor de leden ter bezichtiging worden opgegesteld. Giften en legaten. De diaconie der Ned. Herv. Gemeente van Bergen op Zoom ontving de helft van de nalaten schap van mevr. de wed. J. E. Boude- wijns, ,geb. Beaumont, onder last van vruchtgebruik. Ee andere helft werd vermaakt aan de Ned. Heidemaatschappij. Bevestiging en intrede, Cand. J. C. J. Kuiper, van Haarlem, is door de Classis Middelburg peremptoir geëxamineerd en toegelaten tot de be diening des Woords en der Sacramenten in de Geref. Kerken. Hij hoopt Zondag 4 Januari a.s., des namiddags zijn intrede te doen als predikant der Geref. Kerk te Oost- en West-Souburg, na des morgens bevestigd te zijn door Ds J. E. Goud appel, van Emlichheim (Duitschland.) Provisioneele schorsing van zes kerkeraad sleden. Het I^erv. classicaal bestuur van Kampen heeft drie ouderlingen en drie diakenen te Blan kenham (O.) provisioneel geschorst. Deze kerkeraadsleden hebben n.l. medegewerkt tot een besluit om in de verhuringsvoor- waarden van twee diaconie-boerderijen verplichte melklevering aan een bepaalde fabriek te handhaven, hoewel het pro vinciaal kerkbestuur en de Alg, Synodale Commissie in hooger beroep resp. cas satie hadden beslist, dat dit niet mocht. Als gevolg dezer schorsing zijn er met den predikant slechts twee leden van den kerkeraad overgebleven: een ouderling en een diaken. Het classicaal bestuur van Kampen is nu terstond opgetreden om te doen wat des kerkeraads is. Voor de afdoening van spoedeischende zaken heeft genoemd bestuur een commissie aange wezen om zich te doen vertegenwoordigen in genoemde gemeente. Hei wondere ambt. Gisteren was het 50 jaar geleden, dat Dr J. Th. de Visser in de Ned. Herv. Kerk te Leusden in het predikambt werd be vestigd. Naar aanleiding daarvan schrijft „De Amsterdammer" „Dr flo Visser heeft dit met wfllen Du Talma, en met Prof, Dr Sletemakor de Bruine gemeen, dat de kansel altyd de liofdo van zijn hart gehouden hooit, ook in zjjn drukke Ministers] aren. En ook nu is hij nog de man van den kansel. Zoo sprak hij deze week nog op den wijdings avond van de C. O. V. in de Koepelkerk te Amsterdam. Dat is juist zoo merkwaardig. Echte Evangeliepredikers kunnen van den kan sel niet scheiden. De preekstoel schijnt te roepen en te lokken: „Kom toch weer eens en breng aan de schare de aloude tijding". Het heimwee naar den kansel kan den emeritus-predikant zoo bevangen, dat hij er wat liefs voor over zou hebben om nog eens van zijn Heiland te kunnen getuigen. Voor menig bejaard predikant, die te zwak is om nog voor de gemeente te kunnen optreden, is het een kruis, dat hij niet meer op den kansel kan spre ken van den grooten Vredevorst. Inderdaad, van het wondere ambt gaat een wondere bekoring uit. Van Ds Talma is bekend, dat toen hij na zijn Ministers- jaren weer predikant werd, hij bij zijn intrede te Bennebroek de gemeente het lied op de lippen legde: „Zelfs vindt de musch een huis, o Heerl" Dat lied, dat ook op zijn graf gezongen is, vertolkte zijn innigste zielsbegeerte, om op den kansel weer te mogen getuigen van het heil in Christus. Die heilige hartstocht, om tot het volk te spreken van de schatten des hemels, kwam ook bij Dr de Visser sterk naar voren. Bij den oud-Minister Prof. Slote- maker de Bruine niet minder. En datzelf de zullen we straks ook zien, als Prof. De Hartog uit het predikambt is getreden. Hij zal toch telkens den kansel beklim men. Inderdaad, zulke predikers blijven altijd den kansel bestijgen. Of ze een gemeente hebben of niet. Of ze Minister of Hoog leeraar zijn, het deert niet. Keer op keer zullen ze de gelegenheid vinden, om op den kansel te spreken van des stervelings zaligst goed. Hoe dat komt? O dat is gauw gezegd. Ds Talma heeft het eens duidelijk uitge sproken: „In de politiek moeten we al tijd zoo voorzichtig zijn in het spreken maar 'op den kansel kunnen we zoo heerlijk absoluut zijn". Zoo heerlijk absoluut 1 Ja, dat is de rijkdom en de majesteit van het Evan gelie. Gods beloften falen niet. Nooit kan 't geloof te veel verwachten Zondag 7 Dec. 1930. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds. de Vries, nm. ds Steinz (H. Doop), av. ds van Kooten van Heinkenszand. Wilhelminadorp, vm. ds Steinz, nm. ds de Vries. Biezelinge, vm. dhr Overgaauw, nm ds Hoogenraad. Koudekerke, vm. ds Reus, nm. ds ten Kate. 't Zand, vm. ds ten Kate, nm. ds Hartjes. Westkapelle, vm. geen dienst, nm. ds Reus. Ritthem, vm. dhr Petermeijer, nm. ds Blaauwendraad. Middelburg (Geref. Bond), kerk St. Pie terstraat, 2 en 6 u. cand. Vroeg- indeweij te Utrecht. Prof. van Ginneken over zinsontleding. Minister Terpstra heeft voor de uit vaardiging van zijn circulaire omtrent de spelling advies gevraagd aan prof. van Ginneken. Deze stelde zich, blijkens het door den minister voorgelezen gedeelte van het advies, o.m. de vraag, of de tijd bij het onderwijs besteed aan de gram maticale functie's inderdaad verloren tijd is, en hij antwoordt: Mijn rijp overdacht antwoord is: „Neen, dit is geen verlies van tijd, maar winst". En zelfs als onze moedertaal nog drie maal verder was gegaan in het verlies der flectie-uitgangen, gelijk b.v. het En- gelsch, dan zou ik het, met zoo goed alla Fngelsche en Amer. moedertaal- leeraars, nog niet alleen nuttig, maar broodnoodig achten, dat de elementaire grammatische functies van onderwerp, gezegde, lijdend voorwerp en bepaling op de lagere school reeds duidelijk en klaar werden uitgelegd en ingeoefend. Dit is toch niet alleen een geestelijke training, die waarde heeft en houden zal voor de heele verstandsontwikkeling van lateren leeftijd, maar bovendien de rechte weg naar het verstaan der mees terstukken onzer vaderlandsche letter kunde, en de grondslag van alle verdere studie der moderne en klassieke talen". Niet betaalbaar. Men meldt uit Londen: Het jongste verhaal uit het Engelsche parlement wil dat de leden, of eenige leden, een chèque voor hun salaris over November hebben onfvaitgem, met de dagteekening No vember 31st er op. De tijden zijn hard. Wie zou geen sympathie hebben (schrijft een mede werker in de Daily Telegraph) met het lijden van een man, zelfs al is hjj parlementslid, aanschouwend de chèque voor zijn maande- lijksch tegoed (voor bewezen diensten) die niet deugt. Men zegt dat een der ontvangers in zqn nood heeft gesproken van „dud cheques", dat is een populaire en dus sterke uitdrukking voor „valsehe ehèqua". Het vooruitzicht, dat zal worden uitbetaald op een dag, die nooit komt, moet toieuntobond zijn, ook voor hen dia weinig van dit leven verwachten. Zelf» toon leden do verzekering krogon, dat minister Snowden het geld wel in de bank had, was men nog maar half gerustgesteld. Wanneer de ambtenarij aan de heeren van het Lagerhuis gaat vertellen dat zij hun loon zullen krijgen met St. Jutmis, dan wordt het erg. Het is maar al te goed bekend dat de departementale grooten weinig goeds denken van parlements leden. En nu gaan zij er zelfs op schrift van getuigen. Straks worden zij nog vrijmoediger, zoo vrijmoedig, dat men aan een vergissing niet meer kan denken. Dan zullen de parlements leden ch ques ontvangen met de aanduiding „to-morrow" op de stippellijn voor den datum. VLISSINGEN. Veiling van 5 Dec. 1930. Aardappelen 40 per 10 K.G. Pondsparen 18, kjeiperen 1518, Bergamot 15, Gie- ser Wildeman 13, Armgaard 1530, Para dijs 15, Campagnezoet 2023, zure Bel lefleur 1619, Reine d'Or 24, Grauw- zuur 22, uien 23, Spruiten 1424, wijn peen 1.52, kleine peen 12, Witlof 2126, Schorseneeren 24, mispels 67, bruine boonen 713 alles per K.G. kip- eieren 6782 per 10 stuks. Boerekool 1.54.5, roode kool 16, savoije kool 4.56.5, witte kool 12, bloemkool 4 21, witkrop, 2 cent, alles per stuk. Sel derie 3.57, prei 7.510, peen 8.59.5, kroten 4.55.5, rapen 3.5 alles per bos. Veldsla 634, andijvie 1863, peterselie 1823 alles per kist of mandje. ZAAMSLAG. Huwel.-voltrek.13. Jan Ver- helst, van Hoek, 22 j. en Jacomina Pieter- nella Sara Wiillemsen, 21 j. Geboren: 2. Cornelia Mechelina, d. v. Jan Bakker en van Adriana Dingetje Dolleman; Martinus, z. v. Wjllem Agathus van Ham en van Elizabeth Schieman; 7. Geertruida, d. y. Aamout Cornells Rouw en van Neeltje Hamelink; 17. Elizabeth Jozina, d. v. Ma- rinus Florussen en van Willemina Janna Wol- fert; Michiel, z. v. Jacob de Visser en v. Elizabeth Neeltje Rouw (beiden wonende te Axel); 23. Suzanna Cornelia, d. v. Krin. Diele- man en van Suzanna Riemens; 26. Anthonie Jacob, z. v. Wjllem Willemsen en v. Maria Molhoek. Overleden: 3. Willemina Schieman, 78 j. wed. v. Johannes Anthonie Moens; 9. Debora Blok 83 j. echtg. v. Anthonie v. Fraejjenhove; 19. Marinus de Jonge, 61 j. echtg. van Su zanna Verhelst. Kats. Geboren: 22, Pi eter, zv. Cornells de Fouw en Leuntje Jannetje Verburg. Kortgene. Geboren: 1 Dec.: Adriaan Willem, zv. Engel Josephus van de Lin de en Dirkje Pieternella Klein. Wissenkerke. Geboren: 30 Nov., Jacoba Lena, dv. Gornelis Begthel en Adriana Flipse. 2 Dec. Adriaan, zv. Marinus Koo- le en Pieternella Begthel. 3, Hendrik Ja cob, zv. Adriaan Jacobus Hendrikse en Neeltje Cornelia Bakker en levenloos aan gegeven kind van bet mannelijk geslacht van dezelfden. Heden overleed na een langdurig geduldig lijden on ze geliefde Zoon en Broeder, GORNELIS KLERCQ, in den ouderdom van 20 jaar en 10 maanden. C. KLERCQ. B. KLERCQ—VISSER. JOHANNES. Middelburg, 5 Dec. 1930. Korte Noordstr. L 106. Eenige en algemeene kennis geving. De heer en Mevrouw WOU- DABOERMA geven tot hun groote droefheid kennis van het overlijden van hun innig geliefde Moeder, Mevrouw G. KLEIMA-VAN BRUGGEN, in den ouderdom van 66 jaar. Geen bezoek. Kloetinge, 5 Dec. 1930. Met groote smart en die pen weemoed geven wij ken nis, dat te Middelburg nood lottig is overleden, onze trou we, hooggeachte inwonende knecht, LOURUS LOUWS Chr.z., oud bijna 24 jaar, die ons ruim 4 jaar met zeldzame toewijding en trouw, zoowel in 't bedrijf als in het gezins leven heeft gediend. Fam. S. LOUWERSE. Hofsteê ,,'t Groentje". Domburg, 4 Dec. 1930. Vee? d# vftle bewljun vwi dMl- noming, on» betoond hij hot over lijden van onzen geliefdon Man, Vader, Behuwd-, Groot- en Over grootvader, A. VAN GILST, zeggen wij hartelijk dank. Inzon derheid aan Zuster Staal voor de liefderijke behandeling. Namens allen: Wed. A. VAN GILST—VERBURG. Wilhelminadorp, 6 December 1930. Voor de vele bewijzen van deel neming, ontvangen bij het overlij den van onzen geliefden Zoon, LOURENS, betuigen wij onzen oprechten dank. S. DE PAGTER Sr. E. DE PAGTER—LOUWS. Souburg, 6 December 1930. Zij, die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan de nalatenschap van wijlen den heer JOOS SINKE JANSZOON, gewoond hebbende te Oostdijk en overleden den 8 November 1930, worden ver zocht daarvan opgave of betaling te doen voor den 3 Januari 1931, ten kantore van den Notaris J. J. VAN DUKE te Kruiningen. van aandeelhouders der N.V. Provinciale Zeeuwsche Elect riciteits-Maatschappij op Maandag 22 December 1930, des namiddags te twee ure in het Kantoorgebouw aan de Koepoort straat te Middelburg. AGENDA. 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Aan- en verkoop van grond. 4. Overneming van plaatselijke netten. 5. Rondvraag. Middelburg, 5 December 1930. De Voorzitter van den Raad van Bestuur, QUARLES VAN UFFORD. Door een verkeerde opgaaf Is gisteren gemeld dat de be grafenis van Mej. C C. van El sa oker zal plaats hebben Zaterdag 6 December. door omstandigheden zonder werk gekomen, biedt zich aan voor (voor winkel of magazijn, enz.) huiselijke bezigheden of iets dergeiijks. Uitstekend voor dergelijke werk zaamheden geschikt. Inlichtingen worden gaarne ver strekt op het Bureau van „De Zeeuw" te Goes. De kleine advertentiën in de rubriek „Vraag en Aanbod" kosten slechts f 0.75 a contant. Als Gij hoeot, ais Uw ontstoken keel U het spreken moeilijk maakt, als Uw borst vol slijm zit, dat niet los wil komen, als U 't slapen wordt belet door hoestbuien of het gevoel alsof er een blok op Uw borst ligt: dan hebt Gij Abdijsiroop noodig. Een balsem voor Uw borst. Abdijsiroop heeft door haar overtuigende resultaten zich vanzelf een weg gebaand. Wordt door hare aangenaam slijmoplos- sende, verzachtende, hoeststillende werking geroemd bij: Hoest, Bronchitis, Asthma. Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50, Fl. 2.75, Fl.4.50 Gebruik buitenshuls Abdijsiroop-Bonbons (60 ct.). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) AKKER's 9

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2