Zaterdag 6 December 1930 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland 6 Hendrikse Cos Bank H.V. Goes Safe-Loketten EERSTE BLAD, Kanonnen en Onderwijs. BANK VOOR ZEELAND N.V. 1 G. VAN WILLEGEN ZOON Gerozilver - Gromalca metjaarliiksche uitloting Binnenland Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. j GOES ALLE BANKZAKEN, EFFECTEN COUPONS, LOSSINGEN - Buitenland. Roestvrije Tafel- en Dessertmessen VADERLANDSCHE BANK 0/ /0 in LIPS' Brand- en Inbraakvrije Kluisinrichting, Vraagt inlichtingen, Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange forststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekonlng No. 44403, Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers f 0.05 Prljs der Advertent.16n: 14 regels 11.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. jgip Het hoofdorgaan van de S. D. A. P bevatte onlangs een artikel, waarin met koeien van letters werd meegedeeld, dat de Regeering wel geld heeft voor ka nonnen, maar niet voor onderwijs. Zooiets pakt. Het slaat in. En wie niet verder nadenkt en on der hen die zich bij voorkeur „bewust" noemen zijn er blijkbaar velen bij wie dat bet geval is schudt waar schijnlijk meewarig het hoofd en vindt zulk een houding van de Regeering toch wel heel bedenkelijk. Het behoeft niet te verwonderen, als hij neiging gevoelt om, daartoe geroepen, mee te protesteeren en te demonstreeren. Wie echter gewoon is na te denken en uit zijn oogen te zien, zal behoefte ge voelen zich eerst eens 'n weinig op de hoogte te stellen en na te gaan, of wat met zoo schreeuwerige letters wordt ver kondigd, wel met de waarheid in overeen stemming is. En dan zal al spoedig blijken, dat er van heel deze beschuldiging geen woord waar is. Dit blijkt 'het best wanneer we eens naast elkaar stellen de diverse uitgaven van het Rijk van een 50 jaar geleden en thans. Daartoe plaatsen we hier naast elkaar in duizenden guldens wat in 1378 door het Rijk voor verschillende doelein den werd uitgegeven en wat voor het jaar 1931 werd begroot. Huis der Koningin 950 1.850 Hooge colleges etc. 600 2.057 Buitenl. Zaken 600 4.197 Justitie 4.500 29.756 Binnenl. Zaken en I Landbouw 22.908 Onderwijs 1 165.852 Waterstaat 29.000 61.735 Arb, Handel en N. 77.347 Financiën 8.000 54.104 Marine 36.500 101.731 Oorlog Koloniën 2.000 6.159 Uit dit staatje 'blijkt, dat een juiste ver gelijking niet mogelijk is, daar de indee ling der departementen een andere is dan vroeger. Zoo hebben we nu afzonderlijke depar tementen voor Binnenl. Zaken en Land bouw, Onderwijs, Waterstaat en Arbeid, Nijverheid en Handel, welke takken van dienst vroeger onder' één departement, dat van Binnenlandsche Zaken ressorteerden. Daarmee dient rekening te worden ge houden. De eerste indruk die deze cijfers ons geven is deze, dat de uitgaven enorm zijn gestegen, maar dat naar verhouding d e uitgaven voor de landsverde diging het minst omhoog zijn gegaan. De uitgaven voor Buitenl. Zaken, Jus titie en Financiën zijn ongeveer verzeven- voudi'gd. Die voor Koloniën zijn driemaal zoo hoog dan 50 jaar geleden. De onderwijs-uitgaven van 1878 kon den we niet afzonderlijk nagaan, we wil len echter aannemen, dat- in die dagen het leeuwendeel van de uitgaven van Bin nenlandsche Zaken voor het onderwijs be stemd was en dat van de 29 millioen van dit viervoudige departement alleen door Onderwijs 16 millioen werd opge slokt. Vermoedelijk zijn we dan niet aan der ''aren kant rebleven. Welnu, dan blijkt, dat de uitgaven voor Onderwijs thans meer dan tien maal zoo hoog zijn dan 50 jaar geleden, terwijl die voor Defensie de Loodsdienst daar onder begrepen verdrievoudigd wer den. Waarbij dan nog komt, dat ook de ge meenten daartoe door de wet verplicht, enorme sommen voor het onderwijs uit geven en dat ook de Provinciën voor dit doel niet onbelangrijke bedragen be schikbaar stellen. Wie hiermede rekening houdt ziet wel hoe ontzaglijk dwaas en misleidend hel is, het voor te stellen alsof er in ons land wel geld zou zijn voor kanonnen en niet voor onderwijs. Wie eerlijk en onbevangen oordeelt zal moeten toestemmen, dat, als men reke ning houdt met de vermeerdering der be volking, de uitgaven voor de defensie ge- durenn de laatste halve eeuw niet geste gen zijn. Nu zeggen wij dit niet bij wijze van verontschuldiging alsof wij ons voor de defensie-uitgaven zouden hebben te schamen. Immers, terwijl het geven van onder wijs niet rechtstreeks tot de zorg der Overheid behoort, is het wel haar taak te zorgen voor handhaving van de zelfstan digheid der natie tegenover het buiten land en voor de welvaart en de rust in het eigen land. Die taak mag zij niet verwaarloozen. De defensie is niet en mag niet zijn een zaak van ondergeschikte beteekenis. De nationale zelfstandigheid is voor wie de souvereiniteit Gods erkent, en oog heeft voor de leiding Gods in de historie, een goed van zoo hooge waardij, dat aan de middelen tot verdediging daarvan volle aandacht behoort te worden ge schonken, en dat daarvoor zelfs offers mogen worden gebracht. Maar men kome ons niet aan boord met het domme en leugenachtige praatje, dat er in ons land wel geld is voor kanon- nen en niet voor onderwijs. De cijfers bewijzen het tegendeel. handelaren verzoeken de regeering, den invoer van Russisch bont te verbieden. Maandag werkhervatting in Schotland? Het is bijna zeker, dat in de Schot- sche kolenmijnen Maandag het werk zal worden hervat. Op de bijeenkomst van de Schotsche mijnwerkers te Glasgow verwacht men het totstandkomen van een wapenstil stand van drie maanden met de eige naars op de oude voorwaarden. De drie maanden wapenstilstand zou den dan gebruikt worden tot het voort zetten der onderhandelingen met de eigenaren. Een opzienbarend proces. De officier van Justitie, Krylenko, heeft tegen alle acht beklaagden in het proces der industrieele partij te Moskou de dood straf geëischt. In zijn requisitoir constateerde Kry lenko, dat niet alleen in de Sovjet-Unie, maar in heel West-Europa het proces woord voor woord was gevolgd. De Ramsin-organisatie is niet alleen VV fewest!'. V; M' L; CORRESPONDENTSCHAP:YERSEKE 'v v T Ons jaarverslag wordt op aanvrage gaarne toegezonden. 0 L Lv..';L. Y 'A-- Slachtoffers van de mist. Vrijdagmorgen zijn in een plaatsje En- gis bij Luik zestien personen van 30 tot 70 jaar, voor het meerendeel asthmalij- ders, overleden, naar men zegt, tengevolge van een mist, die sinds drie dagen over het plaatsje hangt en die zoo dicht is, dat men op een afstand van een meter geen voorwerp kan onderscheiden. Een telegram meldt nog nader, dat men veronderstelt, dat de mist te Engis met giftige gassen vermengd was. Naar de bladen zeggen, zou ook een massa vee het slachtoffer geworden zijn van deze vergiftiging. Het vermoeden, als zou de oorzaak der sterfgevallen toe te schrijven zijn aan uit' stroomende gassen van in de nabijheid gelegen zinkfabiieken, is waarschijnlijk niet juist, daar deze fabrieken reeds ge- ruimen tijd stil liggen. De „Peuple" meldt, dat zich ook in an dere plaatsen soortgelijke sterfgevallen hebben voorgedaan. Te Flemalle Haute stierven acht perso nen, te Flemalle grande vier, te Yvoy Ramet vijf, te Jemeppe sur Meuse tien en te Othée zeven, alle dorpen in den om trek van Luik. Te Ougree werden tien zieken naar het ziekenhuis- vervoerd. Uit Londen wordt geseind: Gedurende den nacht van vier op vijf December heeft een zoo dichte mist boven het Engelsche Kanaal gehangen, als dit jaar nog niet is voorgekomen. Ook de Theems-monding is geheel door mist verduisterd en een dichte mistbank hangt eveneens boven Londen en epn groot deel van Engeland. De scheepvaart op de Theems staat sedert 36 uur stil. Russisch bont. De Engelsche bonthandelaars maken zich ongerust over het „dumpen" van Russisch bont in Engeland. Op een t© Londen gehouden vergadering van ver tegenwoordigers van den heelen Engel- schen bonthandel werd medegedeeld, dat de Sovjet-regeering niet slechts tegen lage prijzen bont op de markt brengt, doch ook van plan was zich via haar agenten rechtstreeks tot den kleinhandel te wen den. Engelands positie op de bontmarlot der wereld werd daardoor ernstig be dreigd. Het Russchisch aanbod bedraagt thans nauwelijks tien pOt. van de biji het Vijfjaarsplan voorgenomen productie. Ge durende tien jaar na de revolutie stond de jacht in de meeste deelen van Rus land en Siberië bijna volkomen stil, met het gevolg, dat het wild zich aanzienlek heeft vermeerderd. De Engelsche bont door burgerlijke kringen en de vroegere Russische hoffinanciers gesteund, doch ook door Russische sociaal-democraten, die in het buitenland vertoeven. De eerste rol in den strijd der sovjet unie speelt Polen! Deter ding heeft ver klaard, dat hij den strijd tegen Moskou een loonenden strijd acht. Poincaré is de geestelijke auteur van den strijd tegen sovjet-Rusland. Een bijzonder middel in den strijd te gen de sovjetregeering, is de sabotage en men moet daden van sabotage beschou wen als daden van klassenstrijd tegen de sovjet. KAPELLE (Z.-BEV.). TELEF. 21 Complete samenstellingen vanaf f 21.75 Modellen en Prijscouranten op aanvraag De ramp van de R 101. Gisteren zijn de laatste getuigen voor het Hof van onderzoek naar de ramp van de R 101 verschenen. Booth, de commandant van de R 100, zeide, dat mannen als Irwin, Scott en anderen van het hooger personeel voldoende er varing met luchtschepen hadden, maar dat dit met de lagere bedieningsman schappen niet het geval was geweest. Nixon, de organisator van den tocht te Cardington, zeide, dat men algemeen van gevoelen was geweest dat de terug tocht uit Indië mogelijk bezwaren zou bieden zoodat voor Lord Thomson's terugkeer eventueel reeds een vliegtuig te Karatsji besproken was maar op den heenweg had niemand eenig ver moeden van een mogelijk ongeval, laat staan een ramp, gehad. Getuige was het met commandant Booth eens, dat meer ervaring voor het mindere personeel wenschelijk zou zijn geweest en onge twijfeld was de bemanning van de Duit- sche luchtschepen beter geschoold. Wann, de commandant van de R 33, die indertijd boven Huil gebroken en in zee terecht gekomen is, was het geheel met dr Eckener eens, maar geloofde, dat zelfs de hoogere officieren wat meer ervaring wenschelijk geacht zouden heb ben, waarmee get. intusschen in geenen deele wilde zeggen, dat zij niet voor hun taak berekend waren geweest. voor bel ïste waarden, 's-GRAVENHAGE tegen beurskoers OBLIGATIËN jj Na eenige feitelijke verklaringen van de geredden Leach en Bisley zide Sir John tot den vertegenwoordiger van de we duwe van commandant Irwin, dat bet Hof en het volk overtuigd konden zijn, dat de commandant en alle hoogere of ficieren ten volle hun plicht gedaan en voor hun taak berekend waren geweest, ook al hadden ze iets minder ervaring dan de Duitsche commandanten gehad Na afloop van het getuigenverhoor zeide Sir John, dat hij en zijn mede leden nu over voldoende materiaal be schikten om een volledig rapport op te stellen, maar men kon niet vêrgen, dat spr. meteen al een datum noemde, waar op dit rapport gereed zou zijn. Korte Berichten. Het nieuwe Poolsche kabinet is ge vormd. Gisteravond zijn te Schwading (Beie ren) twee groote houtmagazijnen en hout- bewerkingswerkplaatsen en een werktui- genafdeeling geheel door brand verwoest. Eerst na drie en een half uur ingespan nen arbeid kon het vuur tot den haard beperkt worden. De schade is buitenge woon groot. In Berlijn zijn 80.000 vrouwen in de verschillende winkels en fabrieken werk zaam. In geheel Duitschland 12 millioen. 35 pet van alle vrouwelijke persouen in Duitschland- werkt dus in loondienst. De Tabakswet. In het Voorloopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp, houdende ver lenging van den termijn, genoemd in art. 68a der Tabakswet, verklaarden eenige leden, ofschoon erkennende, dat onder de tegenwoordige omstandigheden een ver lenging geboden is, het niettemin te be treuren, dat de Regeering nu voor den zevenden keer die verlenging heeft moe ten voorstellen. Het had h.i. op den weg der regeering gelegen, om daar, waar het noodig mocht blijken, centrale werkplaatsen te doen in richten, teneinde de naleving dier artike len te bevorderen. Uitgifte van Zuiderzeegronden De Glir. Boeren- en Tuindersbond in Nederland, de Kath. Boeren- en Tuin dersbond, en het Kon. Ned. Landbouw- Gomité hebben zich met een adres ge wend tot den minister van Waterstaat, waarbij wordt aangedrongen op een spoe dige beslissing ten aanzien van de uit gifte der Zuiderzeegronden. Adressanten wijzen er op, dat ze voor al van belang achten, de wijze van uit gifte der gronden aan de eventueele bou wers en gebruikers. Waar bierbij door den minister van Waterstaat een princi- pieele beslissing zal moeten worden ge daan, meenen zij, gezien den buidigen stand van werkzaamheden in den pölder, bij den minister te moeten aandringen, de beslissing ter zake te willen bespoedi gen, opdat de betrokken kringen van land en tuinbouw hunne maatregelen tijdig kunnen treffen. De „Nationalistische Militie". De minister van defensie heeft op de nadere vragen van het Eerste Kamerlid Mendels betreffende de oprichting van een „Nationalistische Militie" door het Verbond van Nationalisten geantwoord: Om op den naam „militair of semi-militair instituut" aanspraak te kunnen maken, moet een instelling èf in het bezit zijn van wapens, èf, indien zij geen wapens heeft, op eenigerlei wijze tot de weer macht behooren. Voor zoover aan onder geteekende bekend, beschikt de zooge naamde „nationalistische militie" niet over wapens en ondergeteekende is geens zins voornemens haar deze te verstrek ken. De naam „militie" werd door de in stelling geheel ten onrechte aangenomen. Zij staat tot de weermacht in geenerlei betrekking. Zij i» niet met instemming Binnenland. De Tweede Kamer over de Landbouwbe- grooting. De spoorlijn Rotterdam-Gouda. Buitenland. Het mijnconflict in England. Het industrie-proces in Rusland. Slachtoffers van den mist. van de regeering tot stand gekomen. Van de zijde van ondergeteekende is geen enkele daad te verwachten, die zou kun nen bevorderen, dat de naam „militie" met eenig recht kan gevoerd worden. Ds tarieven en arbeidsvoorwaarden van hef Spoorwegpensioenfonds. In de memories van antwoord aan de Eerste Kamer inzake het wetsontwerp tot voorziening in het tekort van het Spoor wegpensioenfonds constaieeren de minis ters van Waterstaat en van Financiën, dat voor leedwezen, dat de vertegenwoor digers van het personeel, niet in de ge legenheid zijn gesteld, over deze aan gelegenheid hun meening te uiten, geen reden bestaat. Het jjeldt hier een kwes tie, waarbij de belangen van het perso neel niet betrokken zijn, daar immers niet van het personeel, doch uitsluitend van het spoorwegbedrijf en van de schat kist offers worden gevraagd tot dekking van het tekort. Wat de practische zijde van het ont werp aangaat, moet worden ontkend, dat uit het aanhangige voorstel in de toe komst drastische maatregelen dreigen, welke hetzij het publiek hetzij het perso neel zullen treffen. Zoowel de tarieven als de arbeidsvoor waarden zullen ook in de toekomst uit een oogpunt van algemeen gelang wor den bezien. En juist om die te stelliger te waarborgen en hierbij de volledige medewerking der spoorwegdirectie te ver krijgen ook in moeilijke tijden, wanneer de onderhavige pensioenlasten zwaar zou den kunnen drukken, wordt in het ont werp bepaald, dat deze lasten, wanneer en voorzoover het bedrijf ze niet kan dragen, niet als een tekort op de ex ploitatierekening zullen paraisseeren, dat dan door het rijk zou moeten worden gedekt, maar vóór dat een tekort gecon stateerd is, door het Rijk zullen worden bijgepast. Er zijn tijden denkbaar misschien zijn ze op het oogenblik nabij dat een zoodanige regeling méér waarborg voor doelmatige tarieven en voor behoorlijke arbeidsvoorwaarden zal bieden dan eene, waarbij ongeveer de helft van de onder havige pensioenlasten als een vaste bij drage op het bedrijf wordt gelegd. Nu er goen essentiëele scheiding meer is tusschen staats- en spoorweg-financiën, is de eenige vraag, waarop het aankomt deze, of een bedrijf zijn eigen pensioen lasten moet dragen. Het antwoord op die vraag schijnt niet twijfelachtig. Tenslotte wordt .nog opgemerkt, dat al hetgeen noodig is voor den goeden gang van het bedrijf in zijn geheel, waarin bil lijke verzorging der personeelbelangen is begrepen, voorrang geniet boven de an- nuiteit en dat hetgeen dientengevolge jaarlijks aan de annuiteit mocht blijken te ontbreken, door den staat afzonderlijk moet worden bijgepast. N.- en Sf Joosland. De werkgeversver- eeniging alhier besloot in haar laatst gehouden vergadering het loon der ar beiders voor dezen winter niet te verlan gen. Mocht echter de regeering in de toekomst de landbouwers niet steunen, dan zullen de landbouwers noorgedwoa- gen, tot loonwijziging moeten overgaan.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1